מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בירור הורים או סבא וסבתא אצל זוג נשוי כמה כסף קיבלו – חשש לשה"ר או גילוי סוד?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מה שנכון נכון

בירור הורים או סבא וסבתא אצל זוג נשוי כמה כסף קיבלו – חשש לשה"ר או גילוי סוד?

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' יוני 17, 2020 12:33 am

בקשוני להכניס:
לעיתים הורים של זוג נשוי או סבא וסבתא, רוצים להתעניין אצל הזוג מי הביא להם וכמה וכו', כשעיקר מגמתם לדעת לא לפחות לנותן ממתנתו ביום שמחתו הוא, ואמנם יכול לצאת שידעו שנתן סכום שאינו לפי המצופה, או שכלל לא נתן וכו'. ויל"ע האם הזוג יכול למסור נתונים אלו, מצד חשש לשה"ר או מגלה סוד.
ולכאורה יש לומר לקולא, שהנותן יודע שדבר כזה אפשרי או אפילו מצוי, ועל דעת זה נותן, שמסתמא ידעו מתנתו. ויל"ע.

ביקורת תהיה

Re: בירור הורים או סבא וסבתא אצל זוג נשוי כמה כסף קיבלו – חשש לשה"ר או גילוי סוד?

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ד' יוני 17, 2020 2:47 am

כל מה שהביאו דורונות לא הביאו אלא בשביל ההורים, נמצא חקירת ההורים את הבנים כמוה כחקירת האמרכל את הפקידים.

מה שנכון נכון

Re: בירור הורים או סבא וסבתא אצל זוג נשוי כמה כסף קיבלו – חשש לשה"ר או גילוי סוד?

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יוני 23, 2020 10:40 am

בקשוני להכניס:

תשובות שענו תלמידי חכמים:

לתועלת!!
------
לא נראה שיש כאן מגלה סוד, מקובל - דומני - במקומות רבים ששואלים וכו'.
------

אני כותב לגבי הורים, מנסיון אישי.
בחתונותינו ביקשנו מהזוג לדעת זאת, כי חלק מהמוזמנים אינם קשורים כלל לזוג אלא להורים, ומצופה להודות להם (לעיתים צריך הודאה מיוחדת, אם המתנה גדולה וכד'). בפרט במציאות המצויה שההורים הם משלמים על כל החתונה, וי"ל שהחתונה שלהם לא פחות מהזוג, וגם מצוי שבחתונה נותנים את המתנות ישירות להורים. בקיצור, נ"ל שלא שייך כן מגלה סוד וכד' כי הם עצמם בעלי השמחה.
בשמחות אצל כולם. כל טוב!

דורש טוב לעמו

הודעהעל ידי דורש טוב לעמו » ג' יוני 23, 2020 12:29 pm

עוד נקודה חשובה שראוי לציין, שלפעמים ההורים רוצים לדעת כמה הביאו אנשים מסוימים, שהם חברים של ההורים למשל, כדי לדעת כמה למשל לתת להם חזרה באירוע שלהם. זהו דבר נפוץ שהרבה פעמים יצא לי לשמוע, וגם ראיתי בעצמי מהוריי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 23, 2020 1:30 pm

מה שנכון נכון כתב:בקשוני להכניס:
לעיתים הורים של זוג נשוי או סבא וסבתא, רוצים להתעניין אצל הזוג מי הביא להם וכמה וכו', כשעיקר מגמתם לדעת לא לפחות לנותן ממתנתו ביום שמחתו הוא, ואמנם יכול לצאת שידעו שנתן סכום שאינו לפי המצופה, או שכלל לא נתן וכו'. ויל"ע האם הזוג יכול למסור נתונים אלו, מצד חשש לשה"ר או מגלה סוד.
ולכאורה יש לומר לקולא, שהנותן יודע שדבר כזה אפשרי או אפילו מצוי, ועל דעת זה נותן, שמסתמא ידעו מתנתו. ויל"ע.

מדוע מצפים? אם אבוא לחתונה ולא אביא דבר או לא כמצופה יסתכלו עלי כקמצן? ומה אם אין לי? אז לא אלך לחתונה מפני הבושה שמצפים...
ב"ה למנהג אמריקה שפה לא מצפים. זה לא העסק שלי לכסות את הוצאות החתונה בפרט לא אלו הנעשות לראווה וכבוד בלבד.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 23, 2020 4:57 pm

דורש טוב לעמו כתב:עוד נקודה חשובה שראוי לציין, שלפעמים ההורים רוצים לדעת כמה הביאו אנשים מסוימים, שהם חברים של ההורים למשל, כדי לדעת כמה למשל לתת להם חזרה באירוע שלהם. זהו דבר נפוץ שהרבה פעמים יצא לי לשמוע, וגם ראיתי בעצמי מהוריי.

אומר את האמת, שערי תירוצים לא ננעלו, אך המנהג הזה לדעת מה היה במעטפה לא ראוי. מדוע שהנתינה שלי אם החלטתי לתת תהיה תלויה בכמה נתן ההוא? ואם ההוא נתן למשל 1000 שקלים ואני נתתי רק 500, האם יש לו טענה עלי? ואם יש לו טענה מדוע שזו תהיה הבעיה שלי שהוא החליט לתת 1000? כלומר יש פה איזה משחק גומלין מטופש (סליחה על הביטוי).

דורש טוב לעמו

הודעהעל ידי דורש טוב לעמו » ג' יוני 23, 2020 5:01 pm

ואם ההוא נתן למשל 1000 שקלים ואני נתתי רק 500, האם יש לו טענה עלי? .[/quote]

אין הכוונה מצד 'טענה', אלא פשוט יש כאלו שמקפידים/משתדלים להחזיר כמה שנתנו להם או לפחות קרוב, לא בגלל שאז תהיה טענה מצד המקבל, אלא זו הרגשה של חלק מהאנשים, כדי מה שנקרא לצאת 'פייר'.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 23, 2020 5:10 pm

דורש טוב לעמו כתב:ואם ההוא נתן למשל 1000 שקלים ואני נתתי רק 500, האם יש לו טענה עלי? .

אין הכוונה מצד 'טענה', אלא פשוט יש כאלו שמקפידים/משתדלים להחזיר כמה שנתנו להם או לפחות קרוב, לא בגלל שאז תהיה טענה מצד המקבל, אלא זו הרגשה של חלק מהאנשים, כדי מה שנקרא לצאת 'פייר'.[/quote]
ידידי הרב דורש טוב לעמו, נער הייתי גם זקנתי, אתה צודק, זה לא בדיוק טענה וכמו שאומרים אז שתהיה לו טענה! אך כך לא עובדים הענינים ואנשים כן עושים חשבונות וחוששים לקבל ביקורת, אפילו סמויה, כמו שיקבלו מבט בעינים (ראית פעם אדם שחבירו שאל אותו מדוע לא באת לחתונת ילדי וההוא מתפתל בייסורים מבושה?). כן, זה טבע בני אדם והסיבה העיקרית שמחזיר כמה שההוא נתן היא לא לעמוד במצב מביך, אפילו שאין לו, וכך כפי שכתבתי יש כאן משחק מטופש שיש קופה וכל אחד מחזיר לשני מה שההוא נתן וכך לא נגרמת אי נעימות. אשמח לדעת אם מישהו סובר אחרת. זה דרך אגב גם סיבה מדוע כל אחד עושה חתונה כפי שעש חבירו בכדי לא להיראות זול ושיאמרו עליו תראו איזה תפרן.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יוני 23, 2020 5:15 pm

בעיקרון בזמן חז"ל היה בזה תביעת ממון ממש.
ובדורותינו כבר זה תלוי במנהג העדות.

דורש טוב לעמו

הודעהעל ידי דורש טוב לעמו » ג' יוני 23, 2020 5:59 pm

זאב ערבות כתב:
דורש טוב לעמו כתב:ואם ההוא נתן למשל 1000 שקלים ואני נתתי רק 500, האם יש לו טענה עלי? .

זה דרך אגב גם סיבה מדוע כל אחד עושה חתונה כפי שעש חבירו בכדי לא להיראות זול ושיאמרו עליו תראו איזה תפרן.

בהמשך לדבריו של הרב זאב ערבות, הנה עוד דבר אחד שכדאי שיישאר אצלנו מתקופת מגיפת הקורונה. ההסתפקות במועט, חתונות מכובדת בשביל השמחה של המצווה ודיו, ולא כזאת ששופכים כ"כ הרב כסף בשביל הנראות ומה יגידו אח"כ וכד'.

ביקורת תהיה

הודעהעל ידי ביקורת תהיה » ג' יוני 23, 2020 5:59 pm

זאב ערבות כתב:אשמח לדעת אם מישהו סובר אחרת.
מה לפטפטת בבית המדרש?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 23, 2020 6:06 pm

ביקורת תהיה כתב:
זאב ערבות כתב:אשמח לדעת אם מישהו סובר אחרת.
מה לפטפטת בבית המדרש?

תשאל את מי שפתח את האשכול.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 229 אורחים