מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הפקרת ספרים בבתי כנסיות וישיבות

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
צ'אלמר

הפקרת ספרים בבתי כנסיות וישיבות

הודעהעל ידי צ'אלמר » ג' אוגוסט 25, 2020 2:53 pm

כמעט בכל בית כנסת או ישיבה וכדומה בזמן מסוים כותבים הגבאים שמי שלא יקח את ספריו וחפציו הרי הם הפקר או אף יעברו לרשות בית הכנסת ותמהתי מהיכן הוציאו דין זה מלבד פסקים ממורי הוראה עלומי שם?

זנב לאריות

Re: הפקרת ספרים בבתי כנסיות וישיבות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ג' אוגוסט 25, 2020 3:43 pm

מכיון שיש מודעה ע"ז וכתוב שם שהנכנס עם חפציו זה ע"ד שאם ישאיר חפצים וכו', ואם בחר להיכנס הרי גילה דעתו שניח"ל בזה, אלא שיש לפלפל שלא כולם רואים את המודעה. ואם תטען שהוא נכנס ולא מסכים לתנאי אך נכנס שלא ברשות זה לכאו' דשב"ל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' אוגוסט 25, 2020 7:03 pm

אני שמעתי בשם ת"ח גדול אחד שגם תמה תמיהה זו והיה משמע שאין הכי נמי שבר שזה לא כדין.
הרב זנב לאריות מהו דשב"ל? דברים שבלב? אולי הוא טוען שאיןן תוקף למודעה כי זה מקום ציבורי וא"א לאסור עליו להכנס

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' אוגוסט 25, 2020 7:47 pm

מעיקרא מי התיר לאדם לשים חפץ בבית שאינו שלו? וכי מי שיניח חפציו בבית שלך, ללא רשותך, אינו כמפקירם?
שמא תאמר שזה מקום 'ציבורי'; הוא אינו הפקר. לכל מקום יש אפוטרופוס שהוא כבעלים מדינא ע"ד הציבור,
ואדם מלכתחילה יודע שהכל תלוי ברצון הבעלים.
המודעה היא רק רצון טוב ויושר, להודיע היאך נוהגים פה; חודש חודשיים, זורקים, או מניחים במק"א וכיו"ב.

וזו לא מהוראת מורי הוראה עלומי שם, אלא מסברא והגיון פשוט. ואב"ע סברא עדיפא מקרא.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ג' אוגוסט 25, 2020 7:57 pm

קו ירוק כתב: וכי מי שיניח חפציו בבית שלך, ללא רשותך, אינו כמפקירם?

?!

שפטור בעה"ב אם הוזקו מצינו (משנה ב"ק מז, א), שהם הפקר לא מצינו.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' אוגוסט 25, 2020 8:09 pm

בזכרוני שיש תשובת חוות יאיר שחופף לענין זה
באחד שהניח חפציו בתוך רשות של חבירו בשעת מלחמה אם רשאי להוציא חפציו לרשות הרבים
וצריך חיפוש

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוגוסט 25, 2020 8:20 pm

הוא בסי' קסה, יעו"ש.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ג' אוגוסט 25, 2020 11:14 pm

אינני יודע מה נקרא "מוצים עלומי שם", אבל יש הוראה כזו ממרן הגרנ"ק זללה"ה ומחתנו הגר"ש רוזנברג שליט"א

צ'אלמר

הודעהעל ידי צ'אלמר » ד' אוגוסט 26, 2020 12:00 am

קו ירוק כתב:מעיקרא מי התיר לאדם לשים חפץ בבית שאינו שלו? וכי מי שיניח חפציו בבית שלך, ללא רשותך, אינו כמפקירם?
שמא תאמר שזה מקום 'ציבורי'; הוא אינו הפקר. לכל מקום יש אפוטרופוס שהוא כבעלים מדינא ע"ד הציבור,
המודעה היא רק רצון טוב ויושר, להודיע היאך נוהגים פה; חודש חודשיים, זורקים, או מניחים במק"א וכיו"ב.

וזו לא מהוראת מורי הוראה עלומי שם, אלא מסברא והגיון פשוט. ואב"ע סברא עדיפא מקרא.

גם אם אני אכניס לביתך חפצים ותודיע לי שזה הפקר ואני אכנס בלי להסכים לתנאי תראה לי סעיף בשו''ע אחד ולא סברות כרסיך שכתוב בו שמלבד להוציא החוצה זכותך לנכס לעצמך זאת

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ד' אוגוסט 26, 2020 1:03 am

בענין זה
דין.ארג https://tinyurl.com/y4tmwu5m
הרב גבריאל ציננער https://tablet.otzar.org/book/book.php? ... pagenum=31
תורת האבדה https://tablet.otzar.org/book/book.php? ... pagenum=84 הערה 29

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' אוגוסט 26, 2020 1:42 am

צ'אלמר כתב:
קו ירוק כתב:מעיקרא מי התיר לאדם לשים חפץ בבית שאינו שלו? וכי מי שיניח חפציו בבית שלך, ללא רשותך, אינו כמפקירם?

גם אם אני אכניס לביתך חפצים ותודיע לי שזה הפקר ואני אכנס בלי להסכים לתנאי תראה לי סעיף בשו''ע אחד ולא סברות כרסיך שכתוב בו שמלבד להוציא החוצה זכותך לנכס לעצמך זאת

אל תשים בפי מה שלא אמרתי, משליכם החוצה לרשות הרבים. ועם רצון טוב אפשר להודיע זאת בהודעה ברורה. וזו הכוונה הפקר.

צ'אלמר

הודעהעל ידי צ'אלמר » ד' אוגוסט 26, 2020 2:03 pm

במסתרים כתב:בענין זה
דין.ארג https://tinyurl.com/y4tmwu5m
הרב גבריאל ציננער https://tablet.otzar.org/book/book.php? ... pagenum=31
תורת האבדה https://tablet.otzar.org/book/book.php? ... pagenum=84 הערה 29

כל המ''מ שם מדברים אם מותר להוציא החוצה או ששמים מודעות וכו' אבל למעשה אנשים נכנסים לא על דעת המודעה ואין שום רשות לקחת את זה לביהכנ''ס

מאיר נפתלי

הודעהעל ידי מאיר נפתלי » ד' אוגוסט 26, 2020 2:08 pm

קו ירוק כתב:
צ'אלמר כתב:

אל תשים בפי מה שלא אמרתי, משליכם החוצה לרשות הרבים. ועם רצון טוב אפשר להודיע זאת בהודעה ברורה. וזו הכוונה הפקר.

ב״ק כח. - תא שמע הממלא חצר חבירו כדי יין וכדי שמן בעל החצר משבר ויוצא משבר ונכנס אמר ר''נ בר יצחק משבר ויוצא לב''ד משבר ונכנס להביא זכיותיו ע״כ.

ולכאורה תלוי בעביד איניש דינא לנפשיה שזה פלוגתא שם, כי לכאורה כליכא פסידא חשיב.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' אוגוסט 26, 2020 2:17 pm

ראה רמב"ם ושו"ע- מפני שהכניסן ברשות.
אבל מי שהביא לחצרך/לביתם בלא שום טענה יכול להשליכו לרשות הרבים.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 26, 2020 3:43 pm

ראו רמב"ם שכירות ז,ז:
מי שהכניס פירותיו לבית חבירו שלא מדעתו או שהטעוהו עד שהכניס פירותיו והניחם והלך יש לבעל הבית למכור לו מאותן הפירות כדי ליתן שכר הפועלים שמוציאין אותן ומשליכין אותם לשוק. ומדת חסידות הוא שיודיע לבית דין וישכירו ממקצת דמיהן מקום משום השב אבידה לבעלים אע"פ שלא עשה כהוגן:

והועתקו דבריו בשו"ע ריש סימן שיט.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 26, 2020 3:46 pm

מאיר נפתלי כתב:לכאורה כליכא פסידא חשיב.

פסידא רבא איכא, אם יצטרכו הגבאים לטרוח ולעשות "השבת אבידה" על כל מגבת ועל כל ספר שמישהו שכח בבית הכנסת...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוגוסט 26, 2020 10:23 pm

צ'אלמר כתב: . . למעשה אנשים נכנסים לא על דעת המודעה ואין שום רשות לקחת את זה לביהכנ''ס
בפשטות - אם נכנס על דעת שלא לקיים התנאי המפורש שהתנו בעה"ב, הרי איהו הוא דאזיק ואפסיד אנפשי', ואין לו להלין עליהם כלום.
[ומה עוד עליהם לעשות? להעמיד 'עמדת החתמה' בה כאו"א יודיע כי הוא מרוצה ומסכים לתנאיהם?! הנכנס - כפוף לתנאי המקום הוא].

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' אוגוסט 27, 2020 1:29 am

ההלכה הבאה מובאת בילקו"י לא בדקתי מה המקור
כח מן הראוי שבמקומות ציבוריים, כמו ישיבה ומוסדות צבור, הנהלת הישיבה או המוסד יכתבו הודעה במקום גלוי, שלפי תקנת המוסד כל מי שלא יבא לקחת חפציו או את ספריו עד זמן מסויים, אין המוסד אחראי עליהם, וההנהלה תשתמש בהם כרצונה.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 229 אורחים