מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ללמוד את שפת אנגלית דרך שיעור דף היומי

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
איש הגבעה

ללמוד את שפת אנגלית דרך שיעור דף היומי

הודעהעל ידי איש הגבעה » ה' דצמבר 03, 2020 10:41 am

שאלוני, מי שחשקה נפשו ללמוד שפת אנגלית, אבל מצד שני לא רוצה לבזבז זמן על הדבר, האם מותר לו ללכת לשמוע שיעור דף היומי באנגלית, (שמכיון ששולט בחומר ושומע את זה באנגלית קל לו לקלוט כך את השפה), והיינו שכל המטרה שלו בשמיעת השיעור היא בשביל ללמוד אנגלית, האם זה נקרא שמשתמש עם התורה לצורך חול, שעל זה נאמר דברים נוראים ודאישתמש בתגא וכו'), או שאין בזה סרך איסור.
נשמע את החכמים מה דעתם בנידון??

כדכד

Re: ללמוד את שפת אנגלית דרך שיעור דף היומי

הודעהעל ידי כדכד » ה' דצמבר 03, 2020 11:23 am

למה להגדיר זאת כמשתמש בתורה לצורך חול?
אדרבה, כשרוצה לעשות צורך חול גם אז לומד תורה באופן שלא יתבזבז זמנו ולא יהיה ביטול תורה

תלמוד_ישן

הודעהעל ידי תלמוד_ישן » ה' דצמבר 03, 2020 2:13 pm

איש הגבעה כתב:שאלוני, מי שחשקה נפשו ללמוד שפת אנגלית, אבל מצד שני לא רוצה לבזבז זמן על הדבר, האם מותר לו ללכת לשמוע שיעור דף היומי באנגלית, (שמכיון ששולט בחומר ושומע את זה באנגלית קל לו לקלוט כך את השפה), והיינו שכל המטרה שלו בשמיעת השיעור היא בשביל ללמוד אנגלית, האם זה נקרא שמשתמש עם התורה לצורך חול, שעל זה נאמר דברים נוראים ודאישתמש בתגא וכו'), או שאין בזה סרך איסור.

איך אפשר לשמוע שיעור תורה לכל כך זמן - ובפרט כשהוא שולט בחומר, ובודאי שהוא חוזר על הדף במשך השיעור - ויאמר שאין לו שום עניין להיות שם כדי ללמוד תורה?

האם שאלה זו נוגע למישהו למעשה??

שמש

הודעהעל ידי שמש » ה' דצמבר 03, 2020 2:23 pm

איש הגבעה כתב:שאלוני, מי שחשקה נפשו ללמוד שפת אנגלית, אבל מצד שני לא רוצה לבזבז זמן על הדבר, האם מותר לו ללכת לשמוע שיעור דף היומי באנגלית, (שמכיון ששולט בחומר ושומע את זה באנגלית קל לו לקלוט כך את השפה), והיינו שכל המטרה שלו בשמיעת השיעור היא בשביל ללמוד אנגלית, האם זה נקרא שמשתמש עם התורה לצורך חול, שעל זה נאמר דברים נוראים ודאישתמש בתגא וכו'), או שאין בזה סרך איסור.

כעין זה מספרים מעשה שהיה בראש ישיבה שנכנס לביהמ''ד בהפסקת הצהריים וראה בחור סרוח פרקדן על אחד הספסלים כשבידו האחת ספר קצות החושן ובידו השנייה סיגריה והוא מעשן ולומד בחדא מחתא. פנה אליו רה''י בנזיפה: ''כך לומדים קצות?" השיב הבחור: "חלילה! כך מעשנים סיגריה"...
לגוף העניין ניסיתי זאת עוד בישיבה ונכנסתי לשיעור באנגלית שנמסר לחוצניקים, להבין את הנאמר הבנתי (הרבה ארמית ועברית וקצת ידע שלי באנגלית..) אבל לשפר מזה את האנגלית לא עלה בידי.. אולי מכיוון ועיקר ההבנה תלויה בחומר המקורי ולא בהבנת המילים החדשות (או שמא אילו הייתי מתמיד בכך הייתי מצליח).

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ה' דצמבר 03, 2020 3:03 pm

באופן מעשי ללא קשר לדיון שנראה בעיני תמוה משהו כפי שכבר ציינו זה הזכיר לי מה שאמרו שהברדיטשעבער היה מלמד זכות על העגלונים שאף כשמשמנים את הגלגלים הם מתפללים, בכל אופן זה וודאי לא דומה
סיפר לי חבר ישראלי וגר כאן במאנטריאל שלצורך קבלת מעמד תושב נצרך לידע את השפה הצרפתית ואכן באופן זה הוא למד כשהלך לשיעור גמרא בצרפתית הניתן על ידי הרב צאבח שליט"א הרב הראשי דקוויבעק

שלמה112

הודעהעל ידי שלמה112 » ו' דצמבר 04, 2020 1:49 am

שמש כתב:לגוף העניין ניסיתי זאת עוד בישיבה ונכנסתי לשיעור באנגלית שנמסר לחוצניקים, להבין את הנאמר הבנתי (הרבה ארמית ועברית וקצת ידע שלי באנגלית..) אבל לשפר מזה את האנגלית לא עלה בידי.. אולי מכיוון ועיקר ההבנה תלויה בחומר המקורי ולא בהבנת המילים החדשות (או שמא אילו הייתי מתמיד בכך הייתי מצליח).

שאני שיעור ישיבה שמדברים הרבה בסברא ודברי הראשונים ועוד הרבה בלימוד, משא"כ שיעור דף היומי שלומדים דף שלם מילה במילה עם תרגום, זה עוזר.

חוות דעת

הודעהעל ידי חוות דעת » ו' דצמבר 04, 2020 8:08 am

קצת קשור לנדון המג"א לח, ח אם כוונתו לשמים ולעצמו אם יש לו פטור דעוסק במצוה עיי"ש.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' דצמבר 04, 2020 8:46 am

בלי התייחסות לעצם השאלה, ידוע שסיבה האמיתי שמנדלסון תרגם התורה לגרמנית לא היתה כדי שיודעי גרמנית ילמדו תורה, אלא כדי שיודעי תורה ילמדו גרמנית.

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » א' דצמבר 06, 2020 11:21 am

אם בכוונתך להשקיע x שעות בלימוד שפת האנגלית דרך שיעורי הדף היומי,
עדיף יהא לך להקדיש חצי מהזמן ללימוד תורה באיכות כהרגלך, ואת הנותר לחלל על לימוד אנגלית כדבעי.
כמדומה לי שבסוף התהליך תצא ויותר תורה ואנגלית בידך.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' דצמבר 06, 2020 11:23 am

מגדל כתב:אם בכוונתך להשקיע x שעות בלימוד שפת האנגלית דרך שיעורי הדף היומי,
עדיף יהא לך להקדיש חצי מהזמן ללימוד תורה באיכות כהרגלך, ואת הנותר לחלל על לימוד אנגלית כדבעי.
כמדומה לי שבסוף התהליך תצא ויותר תורה ואנגלית בידך.

עניין הכלכלי לא לקחת בחשבון..

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' דצמבר 06, 2020 12:25 pm

הרב שמחה קוק שליט"א בזמנו השתמש בתרגומי ארטסקרול לשיפור ידיעתו בשפה האנגלית [ידע את השפה גם קודם לכן, רק רצה לשפר את ידיעתו, למד את העברית עם התרגום המקביל לאנגלית] בלא ביטול תורה

גביר

הודעהעל ידי גביר » ש' ינואר 01, 2022 7:56 pm

גביר כתב:הרב שמחה קוק שליט"א בזמנו השתמש בתרגומי ארטסקרול לשיפור ידיעתו בשפה האנגלית [ידע את השפה גם קודם לכן, רק רצה לשפר את ידיעתו, למד את העברית עם התרגום המקביל לאנגלית] בלא ביטול תורה

כנראה שהלך בזה בעקבות דו"ז הראי"ה, עליו מספר בנו הרצי"ה - 'וליתר התרגלות שימושו בשפה האנגלית, כפי צורך השעה, חזר ועבר איזה פעמים על התרגום האנגלי, בהוצאה יהודית, של התנ"ך ושל הש"'ס [ לשלשה באלול, א, פז, ירושלים תשס"ג עמ' סז]

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 226 אורחים