מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פירוש "לולי דמסתפינא"

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
עשוי לנחת

פירוש "לולי דמסתפינא"

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' יולי 08, 2011 12:26 am

מצינו פעמים רבות בספרי רבותינו, שכת' לולי דמסתפינא הייתי אומר, או לולי דברי רש"י הייתי אומר [כמו הדוגמא האחרונה שנתקלתי בה בחשק שלמה חולין ד' יב ע"ב שהבאתי באשכול הסמוך בענין זרק סכין ושחטה כדרכה, ששואל על רש"י ודוחה אותו, וכותב לולי דמסתפינא מדעת רש"י הייתי מפרש וכו' וכו' וכו' עיי"ש.]
ומעולם לא הבנתי זאת, למעשה הם מסתפים מדברי רש"י, אז לכן הם לא אומרים, אבל למעשה הם אומרים את זה באריכות, ומסיקים כך בסוגיא בד"כ, וכי יש הבדל אם אומרים לפני זה לולי כך הייתי אומר וכו', סו"ס אומרים את הפשט שנראה להם דלא כרש"י, ולולי דמסתפינא הייתי אומר דזה נראה קצת כחוכא, ודוחק לומר דכותבים זאת לכבוד בעלמא.
[ואמנם יש שאומרים זאת לפלפולי בעלמא ואח"כ דוחים זאת באמת בגלל שרש"י אמר אחרת, אך יש הרבה שמסיקים כפירושם למעשה, ומסתפקים בהקדמתם "ולולי דברי רש"י".]

יאיר.

Re: פירוש "לולי דמסתפינא"

הודעהעל ידי יאיר. » ו' יולי 08, 2011 12:27 am

לדעתי צריך לפרש זאת כאמירה עם הסתייגות.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' יולי 08, 2011 12:30 am

יאיר. כתב:לדעתי צריך לפרש זאת כאמירה עם הסתייגות

אבל -
עשוי לנחת כתב:[ואמנם יש שאומרים זאת לפלפולי בעלמא ואח"כ דוחים זאת באמת בגלל שרש"י אמר אחרת, אך יש הרבה שמסיקים כפירושם למעשה, ומסתפקים בהקדמתם "ולולי דברי רש"י".]

אז מה כוונת דבריך?

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ו' יולי 08, 2011 12:34 am

אולי שם צריך לפרש "לולי דמסתפינא הו"א..." - וכל זה הוא רק בהו"א. (יש מקום שדוחים בלי להביא טיעון לדחיה ובלי ליישב את רש"י?!).

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' יולי 08, 2011 12:50 am

יאיר. כתב:(יש מקום שדוחים בלי להביא טיעון לדחיה ובלי ליישב את רש"י?!).

לדוגמא בעלמא בחשק שלמה חולין יב ע"ב שהבאתי באשכול סמוך מנמק מה קשה על רש"י ומכח זה מפרש אחרת למסקנא, כמובן לא לפני שמציין לולי דמסתפינא מדעת רש"י. אך אין ספק שיש כן בעוד הרבה מקומות.
ממ"נ אם טיעון לדחייה טוב בעיניך אז למה צריך לכתוב לולי דמסתפינא, ואם אינו טוב, אז שלא יכתבו כלום.

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ו' יולי 08, 2011 12:55 am

עשוי לנחת כתב:
יאיר. כתב:(יש מקום שדוחים בלי להביא טיעון לדחיה ובלי ליישב את רש"י?!).

לדוגמא בעלמא בחשק שלמה חולין יב ע"ב שהבאתי באשכול סמוך מנמק מה קשה על רש"י ומכח זה מפרש אחרת למסקנא, כמובן לא לפני שמציין לולי דמסתפינא מדעת רש"י. אך אין ספק שיש כן בעוד הרבה מקומות.
ממ"נ אם טיעון לדחייה טוב בעיניך אז למה צריך לכתוב לולי דמסתפינא, ואם אינו טוב, אז שלא יכתבו כלום.

אני התכוונתי לשאול אחרת. יש מקום שדוחים את דבריהם עצמם בלי להביא טיעון לדחיה ובלי ליישב את רש"י?

ולגבי דבריך האחרונים. שוב, דעתי היא שבאים אכן לפרש אחרת מרש"י אך עם הסתייגות. (שמא טועים הם ורש"י צדק).

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' יולי 08, 2011 12:57 am

יאיר. כתב:אני התכוונתי לשאול אחרת. יש מקום שדוחים את דבריהם עצמם בלי להביא טיעון לדחיה ובלי ליישב את רש"י?

כן, ואז?
לא מכיר כזה מקום, שהציבור יחפש

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ו' יולי 08, 2011 1:01 am

אם יש מקומות שדוחים דבריהם מפני רש"י עפ"י שהוא מוקשה להם ואין להם ישוב ברש"י אז במקרה כזה א"א לפרש כמו שאמרתי שהם מפרשים עם הסתייגות. (כי הם דוחים דבריהם וזה כמו שכתבת לפלפולא בעלמא) אבל אם הם דוחים דבריהם משום שיש להם הסבר לדחיה אפשר לפרש שכל מה שאמרו הוא רק בהו"א (ולא לפלפולא בעלמא).

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » א' יולי 10, 2011 1:20 am

סבורני שכוונת אמירה זו היא: בעיני זהו הביאור בגמרא זו, אלא שמפני כבודו של רש"י אינני אומר כן בנחרצות.
בקיצור: לא אמרתי ובכל זאת אמרתי! כיון שתורה היא וללמוד וללמד אני צריך.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' פברואר 04, 2018 10:20 pm

לגבי 'לולי דבריו' אצל האמוראים, מבו' בשו"ת המיוחסות סי' קנו דאין לפסוק כך, כי הרי לא אמר כן אלא 'אי לאו דאמר'.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 127 אורחים