מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אילו היה משה מתפלל עוד תפלה אחת היה נכנס, מקור

חיפושי מקורות וכדומה
פרי_העץ

אילו היה משה מתפלל עוד תפלה אחת היה נכנס, מקור

הודעהעל ידי פרי_העץ » ד' אוגוסט 10, 2011 7:59 pm

במדרש רבה פרשת וזאת הברכה (פרשה יא,י) מובא שהתפלל תפלות כמנין תרי"ג ליכנס לא"י, ושגור בפי כל שאילו היה משה מתפלל עוד תפלה אחת היה נענה, וע"ז אמר לו הקב"ה רב לך, האם ידוע לזה מקור.

היא שיחתי

Re: אילו היה משה מתפלל עוד תפלה אחת היה נכנס, מקור

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' אוגוסט 10, 2011 8:21 pm

יש ווארט ידוע על נא
שאם אומרים כמה פעמים נא נענים (איני זוכר מספר הפעמים)
ואם היה אומר עוד פעם נא היה נכנס
ולכן אמר לו הקב"ה רב לך וכו'
(נא בגי' לך!)

ווארט זה הוא מהחיד"א ועוד

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אוגוסט 10, 2011 9:18 pm

כמדומה שמדובר על פעמיים 'נא' כמו דכתיב א'ל נא רפא נא לה.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ד' אוגוסט 10, 2011 9:19 pm

יש כמה מביאים ממדרש (כמה מהם אפילו מציינים פרשה) ולא מצאתי מקורו, בפני יהושע ברכות לב. נראה שכותב שבספר דרשותיו באר כך מעצמו. אולם לכאורה ענין זה קדום יותר שבהק' בן המחבר לידי משה (ד' ראשון בשנת תעט בעוד הפנ"י בת"ק) הביא כן גם כן בשם מדרש ללא שציין מקורו.

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ו' אוגוסט 12, 2011 1:27 pm

ואני מעולם תמהתי מניין העניין הזה אלף פעם תהלים ארבעים פעם שיר השירים וכו - וכפי שהובא בטעמי המנהגים בשם רבי נחמן ע"ש.
והנה מכאן ראיה שיש דבר כזה שיש גזירה שאינה חולפת אלא אחר כך וכך תפילות וכפי שאמרו אצל ואתחנן...

ובאמת שזה פסוק מפורש קוה אל השם וכו' וקווה אל השם
ופירש שם רש"י שאם לא נענית פעם אחת חזור והתפלל שוב משמע מזה שיש עניין במספר התפילות
ורבינו הסטייפלער בחיי עולם מאריך בזה מאוד
וכתב שם שזהו הפשט המאריך בתפלתו אינה חוזרת ריקם
שחוזר על התפלה שוב ושוב
וכל זה כפי הרעיון שהחילותי בזה
שיש גזירות שמשום מה כדי לבטל אותם צריכים למספר כך וכך....

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' אוגוסט 12, 2011 2:35 pm

ובאמת המגיד הג"ר מרדכי דרוק זצ"ל היה כל שנה חוזר על יסוד זה, שאף אדם אינו יודע כמה תפילות עוד נגזר עליו להתפלל על דבר פלוני, ולכן אסור לו להתיאש. ושמעתי מאחד מבניו מעשה שהיה שפעם בא אליו [לר' מרדכי] גערער חסיד וביקש ממנו שישמש כסנדק לבנו, וכמובן שר' מרדכי בענוותנותו סירב בתוקף באמרו לו שיתן לאדמו"ר שלו.
וסיפר לו החסיד שהרבה שנים לא היו לו ילדים, והוא ואשתו שפכו על זה דמעות בלי סוף, עד שיום אחד אמרו לעצמם שאולי כדאי להפסיק להתפלל, כי כ"כ הרבה התפללנו ולא נענינו, אולי באמת הקב"ה לא מעוניין לפקוד אותנו, ואין טעם להמשיך להתפלל.
וכמה ימים אח"כ הוא עבר ליד זכרון משה והחליט להכנס למנחה מעריב או משהו כזה, ושמע במקרה את רבי מרדכי דורש על ענין זה, שאולי יש עוד כמה תפילות כדי שהקב"ה יענה, ואכן אותו חסיד סיפר זאת לאשתו בשובו לביתו, ובגלל זה המשיכו להתפלל, עד שתוך שנה בערך נולד להם בן, ולכן החליט אותו החסיד לבקש מר' מרדכי שיהיה סנדק אצלו. [ואיני יודע מה היה בסוף, אך הרעיון שבסיפור חשוב מאוד.]

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ו' אוגוסט 12, 2011 3:27 pm

עשה לי טובה מהר רבי מרדכי דרוק המגיד שעור מהכותל אמר את זה על דעת עצמו או שהביא ראיה לזה - כי אני חשבתי שזה רעיון שלי וגם אני עומד להגיד את זה עוד מעט בשום מקום אנא ממך - האם רבי מרדכי אמר אז זה על דעת עצמו כי הייתי בדרך כלל בהדרנים שלו ולא שמעתיו אף פעם אומר אז זה....

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » ש' אוגוסט 13, 2011 11:47 pm

עשוי לנחת כתב:באמת המגיד הג"ר מרדכי דרוק זצ"ל היה כל שנה חוזר על יסוד זה, שאף אדם אינו יודע כמה תפילות עוד נגזר עליו להתפלל על דבר פלוני, ולכן אסור לו להתיאש.

יסוד ישן, ומהרב גולדווסר שמעתיו פעמים רבות, ראה למשל בספרו קדוש ונורא שמו, במאמר 'דברי חיזוק לתפילה בימים הנוראים'.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' אוגוסט 14, 2011 1:47 am

אפשר לבדוק אצל הבנים שלו, הם עורכים כעת את כתביו ושיחותיו, בעיקר הבן שלו ר' ישראל דרוק, ראש ישיבת תפארת ישראל שבה היה מוסר ר' מרדכי שיחות.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' אוגוסט 14, 2011 2:08 am

תולעת ספרים07 כתב:עשה לי טובה מהר רבי מרדכי דרוק המגיד שעור מהכותל אמר את זה על דעת עצמו או שהביא ראיה לזה - כי אני חשבתי שזה רעיון שלי וגם אני עומד להגיד את זה עוד מעט בשום מקום אנא ממך - האם רבי מרדכי אמר אז זה על דעת עצמו כי הייתי בדרך כלל בהדרנים שלו ולא שמעתיו אף פעם אומר אז זה....

ר' מרדכי לא היה מביא בד"כ מקורות לדבריו, ולפעמים היה אומר "הוא אומר" או "הרב אומר" [לפעמים אמר הרב הגדול והתכון לגריש"א], ולא זוכר אם זה שלו או לא, אך הסיפור ודאי היה איתו. [אגב, ממתי יש לך בעיה להגיד דברים בשם עצמך?? אז כאן שכבר חשבת על זה גם, עאכו"כ...]
חד וחלק כתב:יסוד ישן, ומהרב גולדווסר שמעתיו פעמים רבות, ראה למשל בספרו קדוש ונורא שמו, במאמר 'דברי חיזוק לתפילה בימים הנוראים'.

הצחקת אותי, אולי ר' מרדכי "לקח את זה" מהרב גולדווסר, כדאי שתבדוק קצת את הגילאים וכו'.

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' אוגוסט 14, 2011 2:09 am

עשוי לנחת כתב:
תולעת ספרים07 כתב:עשה לי טובה מהר רבי מרדכי דרוק המגיד שעור מהכותל אמר את זה על דעת עצמו או שהביא ראיה לזה - כי אני חשבתי שזה רעיון שלי וגם אני עומד להגיד את זה עוד מעט בשום מקום אנא ממך - האם רבי מרדכי אמר אז זה על דעת עצמו כי הייתי בדרך כלל בהדרנים שלו ולא שמעתיו אף פעם אומר אז זה....

ר' מרדכי לא היה מביא בד"כ מקורות לדבריו, ולפעמים היה אומר "הוא אומר" או "הרב אומר" [לפעמים אמר הרב הגדול והתכון לגריש"א], ולא זוכר אם זה שלו או לא, אך הסיפור ודאי היה איתו.
חד וחלק כתב:יסוד ישן, ומהרב גולדווסר שמעתיו פעמים רבות, ראה למשל בספרו קדוש ונורא שמו, במאמר 'דברי חיזוק לתפילה בימים הנוראים'.

הצחקת אותי, אולי ר' מרדכי "לקח את זה" מהרב גולדווסר, כדאי שתבדוק קצת את הגילאים וכו'.

שמח לשמוע שאתה צוחק, אבל לא התכוונתי כלל ועיקר שזה יסוד של הרב גולדווסר. רק הבאתי דוגמא מי עוד משתמש בו.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' אוגוסט 14, 2011 12:27 pm

הפני יהושע בברכות לב. שכבר ציינו לו, מחשבן ששבתות לא נכלל בחשבון תפילותיו של משה רבינו, כיון שאסור לשאול צרכיו, ולכאו' בגמ' בסוטה ד' יד ע"א מבואר שמשה רבינו לא רצה להכנס לארץ בשביל לאכול מפריה אלא בשביל לקיים המצוות התלויות בה, ולכאו' לפי"ז זה בקשה רוחנית ולא שאלת צרכיו, ודברי הפנ"י צריכים לי ביאור.
ואגב דאיירינן בהא, אציין ששנים רבות אני מתקשה בנוסח דעל המחיה שהנחלת לאבותינו לאכול מפריה ולשבוע מטובה, דלכאו' בנוסח הנ"ל מבואר דהתכלית הנרצית מארץ ישראל אינה לאכול מפריה, אלא לקיום מצוותיה, וא"כ מאי הוא דמשבחין לקוב"ה על שהנחלת לאכול מפריה?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוגוסט 14, 2011 2:59 pm

עשוי לנחת כתב:ואגב דאיירינן בהא, אציין ששנים רבות אני מתקשה בנוסח דעל המחיה שהנחלת לאבותינו לאכול מפריה ולשבוע מטובה, דלכאו' בנוסח הנ"ל מבואר דהתכלית הנרצית מארץ ישראל אינה לאכול מפריה, אלא לקיום מצוותיה, וא"כ מאי הוא דמשבחין לקוב"ה על שהנחלת לאכול מפריה?

שנים רבות אתה מתקשה?, ולא הובא לידיעתך שכבר בטור או"ח סי' רח בשם הסמ"ג לא גריס להני תיבות ולאכול מפריה מה"ט, וכל הנו"כ הן בטור והן בשו"ע האריכו בזה, ובספרי דרוש וחסידות, ראה בפרדס יוסף החדש כאן מה שליקט בזה.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' אוגוסט 14, 2011 4:20 pm

נוטר הכרמים כתב:
עשוי לנחת כתב:ואגב דאיירינן בהא, אציין ששנים רבות אני מתקשה בנוסח דעל המחיה שהנחלת לאבותינו לאכול מפריה ולשבוע מטובה, דלכאו' בנוסח הנ"ל מבואר דהתכלית הנרצית מארץ ישראל אינה לאכול מפריה, אלא לקיום מצוותיה, וא"כ מאי הוא דמשבחין לקוב"ה על שהנחלת לאכול מפריה?

שנים רבות אתה מתקשה?, ולא הובא לידיעתך שכבר בטור או"ח סי' רח בשם הסמ"ג לא גריס להני תיבות ולאכול מפריה מה"ט, וכל הנו"כ הן בטור והן בשו"ע האריכו בזה, ובספרי דרוש וחסידות, ראה בפרדס יוסף החדש כאן מה שליקט בזה.

אכן ראיתי באמת את הטור אך תירוץ מניח את הדעת על הקושיא לפי גרסתנו לא שמעתי, ואדרבה אשמח לשמוע תירוץ המניח את הדעת

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוגוסט 14, 2011 4:39 pm

ראה עוד כאן viewtopic.php?f=19&t=5689#p47901
ולכאורה זה המקור ג"כ לחלק זה בנוסח הברכה.

משיח בן יוסף

הודעהעל ידי משיח בן יוסף » ב' אוגוסט 15, 2011 12:23 am

פרי_העץ כתב:במדרש רבה פרשת וזאת הברכה (פרשה יא,י) מובא שהתפלל תפלות כמנין תרי"ג ליכנס לא"י, ושגור בפי כל שאילו היה משה מתפלל עוד תפלה אחת היה נענה, וע"ז אמר לו הקב"ה רב לך, האם ידוע לזה מקור.

דייק http://www.otzar.org/crops/20032113817412708871.html
נערך לאחרונה על ידי משיח בן יוסף ב ב' אוגוסט 15, 2011 11:53 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' אוגוסט 15, 2011 3:05 am

[ ד"א, 252 פירושים על "ואתחנן" מבעל ה"מגלה עמוקות" http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?102305&&page=5 ].

חוקר ודורש

אל תוסף דבר אלי וכו מחפש מקור לזה שאם היה עוד תפלה אחת היה מתקבל תפלתו

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ד' נובמבר 09, 2016 12:07 am

יש פשט ידוע שהקב"ה אמר למשה על תוסף דבר אלי שאם היה 516 תפילות היה מתקבל
ומשה רבינו היה נכנס לארץ ישראל.
מחפש מקור מחז"ל לזה! אני לא מצאתי.

שואב מים

Re: אל תוסף דבר אלי וכו מחפש מקור לזה שאם היה עוד תפלה אחת היה מתקבל תפלתו

הודעהעל ידי שואב מים » ד' נובמבר 09, 2016 12:14 am

פני יהושע מסכת ברכות דף לב עמוד ב
ממה שאמר הקדוש ברוך הוא למשה אל תוסף דבר, וכל כך למה הרי הקדוש ברוך הוא מתאוה לתפלתן של צדיקים, אלא על כרחך דהיינו מהאי טעמא גופא שאם מתפלל יותר אפשר שהיתה מתקבלת תפלתו והקב"ה לא רצה לבטל גזרתו.
עיי"ש שמבאר כך את דברי הגמ' שם.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' נובמבר 09, 2016 12:28 am

ספר הגן ודרך משה בשם המדרש
קבצים מצורפים
6.jpg
6.jpg (88.39 KiB) נצפה 7173 פעמים

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ד' נובמבר 09, 2016 6:54 am

פלתי כתב:ספר הגן ודרך משה בשם המדרש

זהוא העניין אני מחפש את המדרש! היכן המקור לא ציטוט.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' נובמבר 09, 2016 10:33 am

את המדרש מסתמא לא תמצא, אך נראה שהמקור שהבאתי הוא המקור הקדום ביותר כפי הנראה.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ד' נובמבר 09, 2016 12:21 pm

כפי הנראה לא מצאו מקום בחז"ל לעניין שתמיד תפלה יכולה לעזור.
העניין הוא כזה הייתי שמעתי מאדם גאון וצדיק שאמר,שאמנם אין תפלה שחוזרת ריקם
וכל תפילה יש לה השפעה אבל מאחר ויש יעוד ותיקון לאדם בעולם,יש מצב שאין תפלה עוזרת
זה כאילו מבקש להוולד מחדש,לדוגמא אדם שנגזר עליו שיהיה עני וכך יעבוד את ה כדוגמת האבן עזרא
לאחר כמות תפילות [אין לי מושג כמה] שרואה שזה לא משנה את העניין אז הוא צריך להבין שזה לא היעוד
שלו ועליו לבקש בדברים אחרים.
שאלתי אותו ממה שנאמר על משה רבינו על תוסף דבר אלי וכו וע"ז הוא ענה בחז"ל זה לא כתוב.
רק בפרשנים ודרוש מאוחר.

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ב' יולי 27, 2020 12:55 pm

האם באמת אין לאימרה זאת שום מקןר?
כולם מביאים בשם המדרש בפשטות ולא מצאתי מקור קדום לכך..

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 53 אורחים