מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חיוב ברכה על מזוזה שאולה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אראל

חיוב ברכה על מזוזה שאולה

הודעהעל ידי אראל » ב' יוני 20, 2022 1:14 am

נפוץ בין המורים לייעץ בספק חיוב מזוזה [כגון שוכר בית לדור בה יותר מל' יום, אם מחויב תוך ל'] לקבוע מזוזה שאולה שאי"צ לברך
ואני תמה אקרא, כי חיפשתי ולא מצאתי שום פוסק או מקור שאין יוצאין ידי"ח מזוזה במזוזה שאולה, וכן פשיטא לי' למנחת חינוך מצוה תכ"ג דיוצאין במזוזה שאולה, [וכל הנידון בפוסקים וברמ"א סי' רפו רק בבית שאול, אבל אם הבית שלו [או ספק שלו] ודאי שיוצא במזוזה שאולה, ויכול לברך עלי' כמזוזה שלו], וכ"נ בדעת קדושים סי' רפט סק"ב, ובגידולי הקדש שם כתב שלא מצא שום מקור לומר שאין יוצאין במזוזה שאולה, וכמו שיוצאין בתפלין שאולין, דדוקא בטלית דכתיב כסותך בעינן שלו, ובלולב דכתיב לכם [ומביא שם ראיות ע"ז, הגם שיש לפלפל בראיותיו, אבל הדין אמת], וכן פסק בחובת הדר (פרק א' הערה א')
ובכן תמוה לי מ"ש בשו"ת מנחת יצחק (ח"י סי' צג), בענין שאלה הנ"ל בשוכר בית ליותר מל' יום, איך יעשה בתוך ל' יום, וכתב שם, "ועל כן יעצוהו בעצה טובה שישאל מזוזה מחבירו ויקבע המזוזה בלא ברכה, ואחר שיכנסו וידורו בהדירה שלשים יום, יסירו את המזוזה שהשאילו להם, ובמקום זה יקבעו מזוזה שלהם עם ברכה כדת וכדין, וכל זה אמרו לו בשמו על רבה"ק מרן מסאטמאר זי"ע", ע"כ.
ותמה אקרא מה יועיל אם ישאיל מזוזה, הלא מזוזה שאולה לא עדיף ממזוזה שלו, ומה יתן ומה יוסיף אם יקבע מזוזה שאלה לפטור מברכה?
מי יודע מקור או פוסק שאין מברכין על מזוזה שאולה?

אשרי יושבי ביתך

Re: חיוב ברכה על מזוזה שאולה

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ה' יולי 07, 2022 12:13 pm

גם מרן הגר"ח קניבסקי זללה"ה בספרו 'מזוזות ביתך' (סי' רצא ס"א, בביאור הלכה ד"ה השוכר) העתיק דברי המנ"ח הנ"ל דיוצאין במזוזה שאולה, יעו"ש, ותל"מ.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 185 אורחים