מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

על ישיבת רע"ה בעיר אייזענשטאדט

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יעקל

על ישיבת רע"ה בעיר אייזענשטאדט

הודעהעל ידי יעקל » ש' אפריל 09, 2022 10:36 pm

בספר "עטרת עקיבא" להרבנים של משפחת פישער מובא שלושה מבניו של הרב עקיבא פישער אב"ד טעטה למדו בישיבתו של ר"ע הילדעסהיימער בא"ש.

וז"ל ר"ע פישער במכתבו לרע"ה (עטרת עקיבא עמ' 87) "... עם בני הבחור ר' מרדכי ליב נ"י, כי נפשו משתוקק מאוד מאוד ללמוד בישיבתו." ע"כ.

בעמ' 85 "לישיבה זו יצאו מוניטין כמקום תורה מעולה בעת ההיא, ורבים מגדולי הדור שלחו לשם את, ביניהם המהר"ם שיק ומהר"י אסאד".

מה איפיין בצורה כ"כ מיוחדת את הישיבה ההיא ?
נערך לאחרונה על ידי יעקל ב א' אפריל 10, 2022 5:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

תרשישי

Re: על הישיבות בעיר אייזענשטאדט בבורגענלאנד

הודעהעל ידי תרשישי » א' אפריל 10, 2022 12:39 am

זו היתה ישיבה מפורסמת בזמנה, בעיקר בענין שיטתו של שילוב תורה עם דרץ ארץ - וזה הציל כידוע את יהדות גרמניה מההשכלה, והרבה מגדולי הונגריה העריצו אותו ואת דרכו, מאידך יש שיצאו נגד זה כמו הגה"ק רבי הילל מקאלמייא וחתנו הגה"ק רבי עקביא יוסף שליזנגער. ועי' עוד אודות ישיבה זו בספר 'ישיבות הונגריה בגדלותן ובחורבנן' פרק מ"ו.

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » א' אפריל 10, 2022 12:44 am

תרשישי כתב:זו היתה ישיבה מפורסמת בזמנה, בעיקר בענין שיטתו של שילוב תורה עם דרץ ארץ - וזה הציל כידוע את יהדות גרמניה מההשכלה, והרבה מגדולי הונגריה העריצו אותו ואת דרכו, מאידך יש שיצאו נגד זה כמו הגה"ק רבי הילל מקאלמייא וחתנו הגה"ק רבי עקביא יוסף שליזנגער. ועי' עוד אודות ישיבה זו בספר 'ישיבות הונגריה בגדלותן ובחורבנן' פרק מ"ו.

מעניין, ייש"כ !

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » א' אפריל 10, 2022 12:49 am

מה שעוד יותר מעניין, הוא שר' עמרם פישער נהיה חתן אצל ר' זוסמאן סופר אבד"ק פאקש, שהתנגד ללימודי החול (עיי' הקדמת ילקוט אליעזר או ספר המקנה, אני כבר לא זוכר...).

אגב, אני לא יודע עד כמה זה קשור, אבל נראה לי שר' זוסמאן היה נוסע
אל הרה"ק מצאנז...

תרשישי

הודעהעל ידי תרשישי » א' אפריל 10, 2022 12:59 am

יעקל כתב:מה שעוד יותר מעניין, הוא שר' עמרם פישער נהיה חתן אצל ר' זוסמאן סופר אבד"ק פאקש, שהתנגד ללימודי החול (עיי' הקדמת ילקוט אליעזר או ספר המקנה, אני כבר לא זוכר...).

אגב, אני לא יודע עד כמה זה קשור, אבל נראה לי שר' זוסמאן היה נוסע
אל הרה"ק מצאנז...

הגר"ע הילדסהיימר התכוון בכל זאת לשם שמים, ורבני הונגריה בתוכם הילקוט אליעזר מפאקש ידוע זאת והעריכו אותו, מלבד יחידים.

ומשפחת הסופרים כמו המחנה חיים מפעסט והילקוט אליעזר מפאקש והמטה נפתלי מפ"ד היו בידידות גדולה עם הדברי חיים מצאנז זי"ע והרבה האריכו ע"ז בספרים תולדות סופרים ומשפחת סופרים וכו'.

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » א' אפריל 10, 2022 8:29 pm

תרשישי כתב:זו היתה ישיבה מפורסמת בזמנה, בעיקר בענין שיטתו של שילוב תורה עם דרץ ארץ - וזה הציל כידוע את יהדות גרמניה מההשכלה, והרבה מגדולי הונגריה העריצו אותו ואת דרכו, מאידך יש שיצאו נגד זה כמו הגה"ק רבי הילל מקאלמייא וחתנו הגה"ק רבי עקביא יוסף שליזנגער. ועי' עוד אודות ישיבה זו בספר 'ישיבות הונגריה בגדלותן ובחורבנן' פרק מ"ו.

ליבי אומר לי שרבני הגר ששלחו את בניהם ללמוד בא"ש, לא שלחו אותם בשביל השילוב של תורה עד"א בלבד, אלא גם בשביל שכנראה היה לו לר' עזריאל שיטת לימוד מיוחדת ומקורית, במה ? אני עדיין לא יודע...

כיוצא בו לדעתי, עם ר' טוביה כ"ץ פישער, שהיה אחד מתלמידיו המובהקים של רש"ז ברייער (חתנו של הרש"ר הירש) כבר בפאפא, שכאשר הנ"ל עלה לכהן פאר בק"ק פפד"מ במקום חותנו, הצטרף אליו תלמידו, על אף שאז לא היו חסרות ישיבות אחרות נוספות בארץ הגר.

שיף

הודעהעל ידי שיף » א' אפריל 10, 2022 11:42 pm

תרשישי כתב:
יעקל כתב:מה שעוד יותר מעניין... שהתנגד ....
אגב, אני לא יודע עד כמה זה קשור, אבל נראה לי שר' ...היה נוסע .....
אל הרה"ק מ...

הגר"ע הילדסהיימר התכוון בכל זאת לשם שמים, ורבני הונגריה ..... ידוע זאת והעריכו אותו, מלבד יחידים.
ומשפחת הסופרים ,,, היו בידידות גדולה עם הדברי חיים מצאנז זי"ע ....

קשר של קיימא בהרבה אשכולות לאחרונה....
אפשר לפתוח אשכול אחד גדול על יחסי רבנים חסידים ומתנגדים ועל האפשרויות שנפגשו וכמה פעמים כל אחד ראה את חבירו וכו'

חרט

Re: על ישיבת רע"ה בעיר אייזענשטאדט

הודעהעל ידי חרט » ד' אפריל 13, 2022 12:30 am

מתוך מאמרו של ר' יחיאל גולדהבר ב'ירושתנו' כרך א.
קבצים מצורפים
ישיבת אייזנשטט.PDF
(331.02 KiB) הורד 82 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 138 אורחים