מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

הרב יהודה גרשוני -יוד'ל גרודנר

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בן ירושלים
הודעות: 553
הצטרף: ד' יוני 03, 2015 1:55 am

Re: הרב יהודה גרשוני -יוד'ל גרודנר

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ספטמבר 03, 2019 6:06 pm

חלמישצור כתב:מארכיון המדינה: ר' יהודה גרשוני ובתו* במפקד התושבים תש"ז (כאן, עמ' 93)
מש ר יהודה גרשוני - מפקד התושבים היהודים בירושלים תשז93.png

* 1. לבת ציפורה ע"ה, שנפטרה בדמי ימיה, הקדיש את החיבור "קול צופייך". 2. בדיווחי עתונות עם פטירת אשתו הראשונה נאמר שהיו להם שתי בנות. וצ"ב.

אגב, עוד מארכיון המדינה פרט מעניין: העיתונאי נח זבולוני הנז' לעיל באשכול - התגורר אז בדירת ר' יהודה גרשוני (כאן, עמ' 6). דא עקא, שבתיק אחר בארכיון אנו מוצאים את זבולוני מתגורר ברח' צ'נסלור (כאן, עמ' 39).

באתר הרנ"ז מופיע מאמר על ר' אריה לוין ובנו ר' חיים יעקב מאת נ. זבולוני ובו הוא מתאר את ר' יודל גרשוני כרעו ללימודים אצל ר' ברוך בער, ומציין שהיה מהקבוצה של טובי הבחורים. המאמר נדפס גם ב'דרך אבות' על ר' אריה לוין עמוד תלג.

חלמישצור
הודעות: 1967
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב יהודה גרשוני -יוד'ל גרודנר

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ספטמבר 03, 2019 6:42 pm

היום היארצייט של מורו ורבו הראי"ה קוק.

יוער אפוא כי בספרו "שערי צדק" הוקדשו עשרות עמודים (עמ' 199-289) למאמריו על קשריו עם רבו ועיוניו במשנתו. ביניהם: "קווים לדמותו של מרן הראי"ה קוק זצ"ל", "מילואים למאמר" הנ"ל, "דרך המחשבה של רבינו הגדול", "משנתו של הרב קוק ז"ל גאון התורה והמחשבה", "החברה והמדינה עפ"י הרב קוק זצ"ל", "משנתו של הרב קוק ז"ל", "השמיטה", "היחס התורני לבעלי החיים במשנתו של הרב קוק ז"ל", "חוקי העבדות בתורה" ו"החזיון של הרב קוק על הגאולה ועל הקמת המדינה". מאמרים אלה פורסמו תחילה לאורך שנים בקבצים אור המזרח, סיני, תורה שבעל פה ואולי עוד.

ועוד יצויין כי מאמרים נוספים ממנו על רבו נדפסו בבמות נוספות: "מצוות הגאולה", הצופה, ג' אלול תש"כ, עמ' 5 ו-8; "מתוך משנתו של הרב קוק", חרות, ו' אלול תשכ"ה, עמ' 4 (שני האחרונים נדפסו חלקית בספר אוהב ישראל בקדושה ה, עמ' 80-82); "על הצדיקים ועל החסידים", סיני [מז, ז-יב], סיון-אלול תש"ך, עמ' תיג-תכא. וראו עוד תצלום מכתבו אל רמ"צ נריה, מאדר ב' תשמ"ו, בעניין ליקוט מעשי הראי"ה (ליקוטי הראי"ה ג, תשע"ה, עמ' 116). בכלל כתביו רוויים אזכורים, לימודים בתורת רבו ומעשים ממנו.

ומכיוון שבאנו עד הנה, הנה מכתב רבי ברוך דוב לייבוביץ לראי"ה, בבקשה לקבל למרכז הרב את התלמיד "הבחור העילוי... מעותד הוא להיות מגאוני הדור" ר' יהודה גרשוני (נדפס בקול יהודה, עמודי השער; מכתבים עבור תלמידים נוספים ממנו לרב קוק באגרות לראי"ה, סי' רפה, שטו, שמג)
אגרת רבי ברוך דוב לייבוביץ לראיה קוק לקבל לישיבת מרכז הרב את רבי יהודה גרשוני - ט אייר תרצג - קול יהודה.png
אגרת רבי ברוך דוב לייבוביץ לראיה קוק לקבל לישיבת מרכז הרב את רבי יהודה גרשוני - ט אייר תרצג - קול יהודה.png (280.57 KiB) נצפה 471 פעמים


---
בן ירושלים כתב:באתר הרנ"ז מופיע מאמר על ר' אריה לוין ובנו ר' חיים יעקב מאת נ. זבולוני ובו הוא מתאר את ר' יודל גרשוני כרעו ללימודים אצל ר' ברוך בער, ומציין שהיה מהקבוצה של טובי הבחורים. המאמר נדפס גם ב'דרך אבות' על ר' אריה לוין עמוד תלג.

המאמר, "האבא והמחנך", נדפס בגיליון חרות, י"ט אייר תשכ"ה, עמ' 5 כאן באתר הנ"ל).

ואם כבר אנו כאן, נזכיר את מאמרו החריף של ר' יודל כנגד הפוגעים בסמכותה של הרבנות הראשית (מהרסי הרבנות הראשית בארץ ישראל, חרות, י"ב אב תש"ך, עמ' 3), התוקף במיוחד את רה"מ בן גוריון, "כופר בתורת ישראל" הסובר כי "להשתחוות צריכים לו", "מצא לו רבנים חכמים ומשרתים למיניהם העוזרים לו במלאכה להרוס ולחבל ביהדות הדתית, ואח"כ ישלח אותם ויגרשם", ואת מכתב הגיבוי של זבולוני (כאן).

חלמישצור
הודעות: 1967
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב יהודה גרשוני -יוד'ל גרודנר

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' אוקטובר 02, 2019 3:54 pm

תמונה מארכיון המדינה, למרבה הצער באיכות ירודה (כאן)
תצלום קבוצתי של תלמידי ישיבת "מרכז הרב באירוע במוצא לקבלת פני הרב יצחק זאב סולובייצ'יק (המכונה בגב בתמונה: הרב ולוולה מבריסק). התלמידים המצולמים, שחלקם בהמשך לרבנים: אליהו רקובר, יהודה גרשוני, דוד פרלא, נח זבולוני וירחמיאל מוסטוביץ' ובחור נוסף.

קבלת פנים במוצא לרב מבריסק.png
קבלת פנים במוצא לרב מבריסק.png (172.47 KiB) נצפה 388 פעמים

שומר
הודעות: 726
הצטרף: ש' דצמבר 11, 2010 9:23 pm

Re: הרב יהודה גרשוני -יוד'ל גרודנר

הודעהעל ידי שומר » ו' אוקטובר 04, 2019 3:36 pm

זכרוני שבהזכרה לראיה בג אלול בבית הרב ברחוב הרב קוק הוא אמר הכרתי את ר ברוך בער ואת ר חיים עוזר ואת ר שמעון שקופ אבל כשהגעתי לירושלים ופגשתי ברב קוק התפעלתי כל המשנה למלך על קדשים ידע בעל פה


חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: מיללער ו־ 20 אורחים