מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פוסק הדור - משנת חייו של מרן הראש"ל זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מורה צדק

פוסק הדור - משנת חייו של מרן הראש"ל זצ"ל

הודעהעל ידי מורה צדק » ד' יוני 27, 2012 10:05 pm

זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו, על ראייתו לאור עולם של הספר הנפלא "פוסק הדור", ובו מאסף לכל המחנות ממסע חייו ומשנתו של מרן הראשון לציון הרב עובדיה יוסף שליט"א.

עשוי לנחת

Re: פוסק הדור - משנת חייו של מרן הראש"ל שליט"א

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' יוני 27, 2012 10:53 pm

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ד' יוני 27, 2012 11:10 pm

אני לא חושב שאפשר להשוות, זה סיגנון אחר לגמרי, הספר המנהיג של ר' אורייתא הוא יותר קרוב לספר השקדן.
הספר "פוסק הדור", הוא אלבום גדול ומפואר עם כ-1200 תמונות, וביני וביני משנת חיים מופלאה ולא רק סיפורי מעשיות והיסטוריה.

כל מה שנכתב הוא בגדר, דע מלמעלה ממך, בפסגה שגם אתה יכול להגיע אליה, ואתה רק צריך לרצות.

הספר יצא בהוצאת "מלכות וקסברג", מחיר מומלץ לצרכן 139 ש"ח.

חקר

הודעהעל ידי חקר » ד' יוני 27, 2012 11:38 pm

נו, זכות ראשונים לסגנון זה לסדרת ספרי התמונות על רבי מרדכי אליהו זצ"ל, כנראה נהיינו כ"כ עייפים שא"א לתת לנו ספרים עמוסי מלל זעיר וצפוף כיאה לדמות ענק שכזו.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ד' יוני 27, 2012 11:47 pm

זכות הראשונים הייתה כבר קודם, בספר שיצא על הגאון ר' בן ציון אבא שאול זצוק"ל, מראה האש. וכבר היה ספר תמונות א' שיצא על מרן שליט"א, אך היחודיות של הספר, שאמנם אין בו הרבה מלל לעומת כמות של התמונות, שהוא נותן תשקיף ישיר לחייו של מרן שליט"א ולמה שאפשר ללמוד ממנו, בעיקר בכח השאיפה והרצון.
ואני בטוח שעוד יצאו הרבה ספרים עם הרבה מלל (רק שלא יקשו עלינו בזעיר וצפוף...).

מדבר

הודעהעל ידי מדבר » ה' יוני 28, 2012 1:15 am

מורה צדק כתב:
הספר יצא בהוצאת "מלכות וקסברג", מחיר מומלץ לצרכן 139 ש"ח.

בתלת מימד?

מתנצל לא הצלחתי להתאפק
אני פשוט מתפעל כל פעם מחדש מהרעיונות של "מלכות וקסברג"
נערך לאחרונה על ידי מדבר ב ה' יוני 28, 2012 1:21 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ה' יוני 28, 2012 1:17 am

יש באיזה איזה מימד.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' יולי 01, 2012 12:26 am

כמה מן החידושים שהובאו בספר:
מכתבו של הרב דסלר בעניין מינויו של מרן שליט"א לר"מ בישיבת פוניבז' (רק לחשוב איך העולם החרדי היה נראה היום אם זה היה יוצא לפועל...).

הכתרת מרן שליט"א לראשון לציון בשנת תשי"ט, בהיות הרב לפני 40 שנה, על ידי ועד העדה הספרדית בירושלים (שהיא זו שהייתה ממנה את הראש"ל לפני קום המדינה), ובמקביל מינויו לנשיא ישיבת פורת יוסף, תפקיד שהיה תמיד אצל הראשון לציון, והרב מחזיק בתפקיד זה עד היום הזה.

אי לחיצת היד לראה"מ ג' מאיר. ובמקביל תגובת נשיא המדינה דאז.

תמונת הגרי"ש אלישיב בסידור חופת בנו של מרן, ר' יעקב יוסף.

יחסו של רבו הגאון ר' יהודה צדקה (בכל פעם שאני מדבר בפניך אני שוכח חצי מהדברים...).

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' יולי 01, 2012 12:45 am

התמונה המצורפת (מופיעה בספר), מהלילה שאחר הבחירות לרבנות הראשית, מופיעים בתמונה חברי המטה לבחירת מרן שליט"א לראשון לציון (גם מטעם המדינה, מלבד מה שנתמנה כבר בתשי"ט)
הרב משה מאיה, הרב יהודה עדס ראש ישיבה קול יעקב אשר השפיע רבות על חברי הגוף הבחור, הרב שמעון בן חיים והרב חיים קארפ מתל אביב (חמיו של מוט'לה קרליץ).
קבצים מצורפים
268.gif
268.gif (912.56 KiB) נצפה 10312 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' יולי 01, 2012 3:39 am

מורה צדק כתב:כמה מן החידושים שהובאו בספר:
מכתבו של הרב דסלר בעניין מינויו של מרן שליט"א לר"מ בישיבת פוניבז' (רק לחשוב איך העולם החרדי היה נראה היום אם זה היה יוצא לפועל...).

הכתרת מרן שליט"א לראשון לציון בשנת תשי"ט, בהיות הרב לפני 40 שנה, על ידי ועד העדה הספרדית בירושלים (שהיא זו שהייתה ממנה את הראש"ל לפני קום המדינה), ובמקביל מינויו לנשיא ישיבת פורת יוסף, תפקיד שהיה תמיד אצל הראשון לציון, והרב מחזיק בתפקיד זה עד היום הזה.

בהמודיע חוברת תל אביב של מעלה הופיעו פרטים מדהימים מחייו. סיון תש"ע.

ולידידנו אורייתא יש בוודאי.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ב' יולי 02, 2012 12:12 am

מורה צדק כתב:כמה מן החידושים שהובאו בספר:
מכתבו של הרב דסלר בעניין מינויו של מרן שליט"א לר"מ בישיבת פוניבז' (רק לחשוב איך העולם החרדי היה נראה היום אם זה היה יוצא לפועל...)

בבקשה, להרחיב עוד קצת. הדברים נשמעים מאוד מרתקים!

יוסף עליכם

הודעהעל ידי יוסף עליכם » ב' יולי 02, 2012 11:20 pm

בס"ד
אם בבקשה יוכל מאן דהו שיש בידו את הספר, את המכתב של הגר"א דסלר הנ"ל, ואפילו תצלום של תורף הדברים שם, אודה לו מאד.
תודה רבה.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ב' יולי 02, 2012 11:42 pm

אפשר האט דער מכתב מאליהו געשרייבט, "ער ווילט זיצן אין דעם מזרח", אבער עס איז מזרח און ס'איז מזרח...

יוסף עליכם

הודעהעל ידי יוסף עליכם » ג' יולי 03, 2012 12:18 am

תקן אותי אם טעיתי, פרענקים לא הכי טובים בשפה הזו:
יתכן שהמכתב מאליהו כתב הוא היה יושב במזרח, והרב הבין מזרח של הרבנים והוא התכוון למזרח אחר..

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ג' יולי 03, 2012 9:35 am

יוסף עליכם כתב:תקן אותי אם טעיתי, פרענקים לא הכי טובים בשפה הזו:
יתכן שהמכתב מאליהו כתב הוא היה יושב במזרח, והרב הבין מזרח של הרבנים והוא התכוון למזרח אחר..

עם סגנון כזה אתה מצפה שמישהו יעשה לך טובות?

איך אומרים אצלכם, מיחיל טיבת!!!

חקר

הודעהעל ידי חקר » ג' יולי 03, 2012 1:41 pm

עיני שזפה קצה קצהו של הספר, באופן כללי אכן נראה שמדובר ביצירה ויזואלית מיוחדת במינה כמסורת וקסברגר.
בקשר לידיעה הסנסציונית דלעיל, המכתב עצמו אינו מופיע בספר רק תוכנו [חבל!], עכ"פ לפי האמור שם החכם רבי סלימאן דוד ששון פנה אל הרב דסלר בהצעה זו, הרב דסלר השיבו שלאחר יוה"כ יסע לירושלים לתהות על קנקנו וכמובן הדבר תלוי בדעת הרב כהנמן הנמצא בחו"ל, במכתב שני מדווח הרב דסלר על התרשמותו החיובית, והסיום [צפוי...], לבסוף לא יצאה הצעה זו לפועל מאחר שבני ירושלים סירבו לוותר על מרן שליט"א.

יוסף עליכם

הודעהעל ידי יוסף עליכם » ג' יולי 03, 2012 1:49 pm

בסד
לרב מורה צדק היקר
אל יחרה אפך בעבדך רק בחנתי את יכולת התרגום של פרענק כמותי
בקשר לתוכן הדברים אין לי יד בדבר
סליחה ויום נעים 

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ג' יולי 03, 2012 7:26 pm

יוסף עליכם כתב:בסד
לרב מורה צדק היקר
אל יחרה אפך בעבדך רק בחנתי את יכולת התרגום של פרענק כמותי
בקשר לתוכן הדברים אין לי יד בדבר
סליחה ויום נעים 

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ג' יולי 03, 2012 7:33 pm

חקר כתב:עיני שזפה קצה קצהו של הספר, באופן כללי אכן נראה שמדובר ביצירה ויזואלית מיוחדת במינה כמסורת וקסברגר.
בקשר לידיעה הסנסציונית דלעיל, המכתב עצמו אינו מופיע בספר רק תוכנו [חבל!], עכ"פ לפי האמור שם החכם רבי סלימאן דוד ששון פנה אל הרב דסלר בהצעה זו, הרב דסלר השיבו שלאחר יוה"כ יסע לירושלים לתהות על קנקנו וכמובן הדבר תלוי בדעת הרב כהנמן הנמצא בחו"ל, במכתב שני מדווח הרב דסלר על התרשמותו החיובית, והסיום [צפוי...], לבסוף לא יצאה הצעה זו לפועל מאחר שבני ירושלים סירבו לוותר על מרן שליט"א.

באמת חבל שאין צילום של המכתב.
לגבי סיבת הדבר שזה לא יצא לפועל, שמעתי בעבר שגם הרב כהנמן הסכים למינוי, אך התכנית הייתה להקים בתוך הישיבה קבוצה לבני עדות המזרח שמרן שליט"א יעמוד בראשם.

יוסף עליכם

הודעהעל ידי יוסף עליכם » ד' יולי 04, 2012 10:49 am

בסד
תודה רבה לכולם על המידע החשוב

מאד היתה תמוהה בעיני שמועה זו ויש אברכים יקרים שפשוט לא האמינו למשמע אזנם כשסיפרתי להם את זה
אבל לפי המידע החשוב שכתב הר׳ מו״צ יותר קל לקבל את הדברים.

משהו יודע אם אי פעם היה ר״מ ספרדי בפונוביץ׳?

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ו' יולי 06, 2012 3:35 pm

לא היה פעם ר"מ ספרדי בפוניבז'.
אמנם, מסתובבים והסתובבו בפוניבז' אברכים ספרדים פצצות, שמזמן היו מתקדמים, ולא נכנס לשמות.

קראתי בספר "מלך ביופיו" [מאת ר' יוסף רביע], על מרן הגר"ע שליט"א, שהיה ידיד טוב של ר' שמואל רוזובסקי מהכולל שלמד בו [שכחתי את שמו] שם למדו ר' שלמה זלמן ועוד גדולים.
לפי הנטען שם, לדעת מרן הגר"ע, סברותיו של הגר"ש רוזובסקי הם הכי נוטות לדרך האמת, ולכן אפשר לראות שפעמים רבות מכוון לדברי ראשונים.
עוד נטען שם, שהיה מיצר רבינו על אותו זמן שבו היה דחוק בפרנסתו, ולשם כך היה צריך להכין קצוה"ח בע"פ עם מהלכים מבריקים ולאומרם לרב פלוני שהיה מעניק לו ע"ז מלגה. היה עדיף לשבת וללמוד באותו הזמן.

עוד נטען שם, שהרב עובדיה ממליץ ללמוד ס' תורת חסד על הש"ס של הגאון מלובלין, שהוא ביושר העיון ואין בו פלפולים רחוקים. ויש שהיה רבינו מסתגר ימים שלמים והוגה בו.

הערה קצרה למר יוסף עליכם: לא נהניתי מסגנון דיבורך, וכפי שכבר לך ידידי הרב מורה צדק.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ו' יולי 06, 2012 5:24 pm

יוסףלוי כתב:לא היה פעם ר"מ ספרדי בפוניבז'.
אמנם, מסתובבים והסתובבו בפוניבז' אברכים ספרדים פצצות, שמזמן היו מתקדמים, ולא נכנס לשמות.

קראתי בספר "מלך ביופיו" [מאת ר' יוסף רביע], על מרן הגר"ע שליט"א, שהיה ידיד טוב של ר' שמואל רוזובסקי מהכולל שלמד בו [שכחתי את שמו] שם למדו ר' שלמה זלמן ועוד גדולים.
לפי הנטען שם, לדעת מרן הגר"ע, סברותיו של הגר"ש רוזובסקי הם הכי נוטות לדרך האמת, ולכן אפשר לראות שפעמים רבות מכוון לדברי ראשונים.
עוד נטען שם, שהיה מיצר רבינו על אותו זמן שבו היה דחוק בפרנסתו, ולשם כך היה צריך להכין קצוה"ח בע"פ עם מהלכים מבריקים ולאומרם לרב פלוני שהיה מעניק לו ע"ז מלגה. היה עדיף לשבת וללמוד באותו הזמן.

עוד נטען שם, שהרב עובדיה ממליץ ללמוד ס' תורת חסד על הש"ס של הגאון מלובלין, שהוא ביושר העיון ואין בו פלפולים רחוקים. ויש שהיה רבינו מסתגר ימים שלמים והוגה בו.

הערה קצרה למר יוסף עליכם: לא נהניתי מסגנון דיבורך, וכפי שכבר לך ידידי הרב מורה צדק.

אני שמעתי זאת ממרן שליט"א על שו"ת תורת חסד לר' שניאור זלמן מלובלין, שעל כל אברך לקנות את הספר וללמוד בו, ובפרט כעת שיצא במהדורה חדשה ויפה.

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ש' יולי 07, 2012 11:52 pm

כנראה לזה כיוונו

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' יולי 08, 2012 1:21 am

הודפסה מהדורה נוספת למי שלא הספיק.

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ב' יולי 09, 2012 1:21 am

יוסףלוי כתב:קראתי בספר "מלך ביופיו" [מאת ר' יוסף רביע], על מרן הגר"ע שליט"א, שהיה ידיד טוב של ר' שמואל רוזובסקי מהכולל שלמד בו [שכחתי את שמו] שם למדו ר' שלמה זלמן ועוד גדולים.

למיטב זכרוני הסיפור מופיע בסוף הספר איגרת לבן תורה (להג"ר יצחק יוסף שליט"א) ע"ש.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' מרץ 20, 2019 9:43 pm

מורה צדק כתב:
יוסףלוי כתב:קראתי בספר "מלך ביופיו" [מאת ר' יוסף רביע], על מרן הגר"ע שליט"א, שהיה ידיד טוב של ר' שמואל רוזובסקי מהכולל שלמד בו [שכחתי את שמו] שם למדו ר' שלמה זלמן ועוד גדולים... עוד נטען שם, שהרב עובדיה ממליץ ללמוד ס' תורת חסד על הש"ס של הגאון מלובלין, שהוא ביושר העיון ואין בו פלפולים רחוקים. ויש שהיה רבינו מסתגר ימים שלמים והוגה בו.

אני שמעתי זאת ממרן שליט"א על שו"ת תורת חסד לר' שניאור זלמן מלובלין, שעל כל אברך לקנות את הספר וללמוד בו, ובפרט כעת שיצא במהדורה חדשה ויפה.

מישהו יכול לציין לי או להעתיק לי מקור כתוב שניתן לציין לו על עדותו של הגרע"י על שו"ת תורת חסד?
הגיע לידי גזיר עיתון זה אך לצערי איני יודע מקורו:
קבצים מצורפים
הגרעי תורת חסד.JPG
הגרעי תורת חסד.JPG (70.91 KiB) נצפה 7357 פעמים

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' מרץ 20, 2019 10:10 pm

אם זכורני נכון שמעתי זאת בעצמי בלוויין פעם (אולי בהקלטה?), הזכיר את דרשת חז"ל על 'תורת חסד על לשונה', ועורר ללמוד את הספר על הסדר

--

והנה משהו דומה. תודה לגוגל. https://www.hidabroot.org/article/236265

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' מרץ 20, 2019 10:55 pm

חרסון כתב:אם זכורני נכון שמעתי זאת בעצמי בלוויין פעם (אולי בהקלטה?), הזכיר את דרשת חז"ל על 'תורת חסד על לשונה', ועורר ללמוד את הספר על הסדר

--

והנה משהו דומה. תודה לגוגל. https://www.hidabroot.org/article/236265

יפה. שמעתי גם שמעתי. אז מה שאני מבקש, שוב, זה מקור כתוב ורשמי.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' מרץ 20, 2019 10:56 pm

בקישור שהבאתי מצויין לספר 'מעדני מלך'.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' מרץ 20, 2019 11:07 pm

חרסון כתב:בקישור שהבאתי מצויין לספר 'מעדני מלך'.

לעיל זה גם מובא מספר 'מלך ביפיו'. סליחה שלא הסברתי היטב, אין לי את המקורות הללו ואני מבקש אם מישהו יכול לסרוק ולהעלות לי את המקורות כולל הכותר המלא של הספר. ושכמ"ה.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

Re: פוסק הדור - משנת חייו של מרן הראש"ל זצ"ל

הודעהעל ידי פלוריש » ו' מרץ 22, 2019 12:02 pm

הדברים על התורת חסד מוזכרים בספר "אגרת לבן תורה" של הרב יצחק יוסף. בסוף האגרת צורפו דברים שאמר אביו.

גביר

Re: פוסק הדור - משנת חייו של מרן הראש"ל זצ"ל

הודעהעל ידי גביר » א' מרץ 24, 2019 8:14 am

אאל"ט ר' אליהו שטרית הביא בספרו את דברי הרב עובדיה על תורת חסד [או אולי נכד הרב ר'י ששון באביר הרועים שלו, עסקתי בשניהם באותו הזמן ובאחד מהם הדברים ודאי מובאים, אולי אפילו בשניהם] ; לרשימה מרוכזת של התיחסויות לספרים בשו"ת יביע אומר יעוין: מפתח ליביע אומר, ירושלים תשסט, עמ' שנח-שס. תחת התארן 'סופרים וספרים', אינו כעת תח"י אולי גם שם יש התיחסות.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' מרץ 31, 2019 10:51 am

פלגינן כתב:
מורה צדק כתב:
יוסףלוי כתב:קראתי בספר "מלך ביופיו" [מאת ר' יוסף רביע], על מרן הגר"ע שליט"א, שהיה ידיד טוב של ר' שמואל רוזובסקי מהכולל שלמד בו [שכחתי את שמו] שם למדו ר' שלמה זלמן ועוד גדולים... עוד נטען שם, שהרב עובדיה ממליץ ללמוד ס' תורת חסד על הש"ס של הגאון מלובלין, שהוא ביושר העיון ואין בו פלפולים רחוקים. ויש שהיה רבינו מסתגר ימים שלמים והוגה בו.

מישהו יכול לציין לי או להעתיק לי מקור כתוב שניתן לציין לו על עדותו של הגרע"י על שו"ת תורת חסד?
הגיע לידי גזיר עיתון זה אך לצערי איני יודע מקורו:

כעת נתקלתי בקטע זה, אך איני יודע מאיזה כרך זה. אשמח אם מי שברשותו ספר זה, יבדוק לי את פרטי הכרך הזה. חלק מהדורה וכו'.
קבצים מצורפים
הגרעי תורת חסד.JPG
הגרעי תורת חסד.JPG (70.4 KiB) נצפה 6972 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » א' מרץ 31, 2019 8:46 pm

מורה צדק כתב:התמונה המצורפת (מופיעה בספר), מהלילה שאחר הבחירות לרבנות הראשית, מופיעים בתמונה חברי המטה לבחירת מרן שליט"א לראשון לציון (גם מטעם המדינה, מלבד מה שנתמנה כבר בתשי"ט)
הרב משה מאיה, הרב יהודה עדס ראש ישיבה קול יעקב אשר השפיע רבות על חברי הגוף הבחור, הרב שמעון בן חיים והרב חיים קארפ מתל אביב (חמיו של מוט'לה קרליץ).

הרב יהודה עדס תמך בבחירתו של הרב עובדיה?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 260 אורחים