מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ייחוס הש"ך לאהרן הכהן

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אליחא

ייחוס הש"ך לאהרן הכהן

הודעהעל ידי אליחא » ה' יולי 18, 2013 1:59 am

אני עוסק כעת במצוות פדיון הבן.
נודע לי על ת"ח גדול כהן שייחוסו הוא לש"ך או לאחיו.
וזאת ארצה לברר אם ידוע למישהו או שיש איזו מגילת יוחסין של הש"ך לאהרן הכהן.

הסרפד

Re: ייחוס הש"ך לאהרן הכהן

הודעהעל ידי הסרפד » ה' יולי 18, 2013 2:52 am

עי' באשכול זה: http://www.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=7&t=5357.
סוף דבר, נראה שאין לשום משפחה שבעולם בימינו (וגם בימי הש"ך, לכאורה) מגילת יוחסין בן אחר בן עד לאהרן הכהן.

חכמת המסכן בזויה

הודעהעל ידי חכמת המסכן בזויה » ה' יולי 18, 2013 8:58 pm

בוויליאמסבורג שבברוקלין בארה"ב נפטר לפני כמה שנים הרה"ג יצחק דוד הכהן פריעדמאן ראש הכולל קהילת פאפא, ובעמח"ס יד כהן. מדומה לי שהוא מתייחס אחרי הש"ך בא"ב ויש להם איזה מסורת בזה.
יש לו בן בבלגיה, (בנו של הבן הוציא לאור את ספרי הגאון ר' יוסף ענגל עה"ת) חתנו הוא הגאון ר' געציל ברקוביץ דומ"ץ עיר קרית יואל.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ה' יולי 18, 2013 9:58 pm

חכמת המסכן בזויה כתב:בוויליאמסבורג שבברוקלין בארה"ב נפטר לפני כמה שנים הרה"ג יצחק דוד הכהן פריעדמאן ראש הכולל קהילת פאפא, ובעמח"ס יד כהן. מדומה לי שהוא מתייחס אחרי הש"ך בא"ב ויש להם איזה מסורת בזה.
יש לו בן בבלגיה, (בנו של הבן הוציא לאור את ספרי הגאון ר' יוסף ענגל עה"ת) חתנו הוא הגאון ר' געציל ברקוביץ דומ"ץ עיר קרית יואל.

ראיתי את ספרו, וכמדומה אין שום פירוט ייחוסו להש"ך, וברור לי שאין שם פירוט יחס עד לאהרן הכהן.

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ה' יולי 18, 2013 10:00 pm

מסורת על יחוס לאהרן הכהן יש.
מגילה מפורטת אין.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ה' יולי 18, 2013 10:15 pm

תולדות כתב:מסורת על יחוס לאהרן הכהן יש.
מגילה מפורטת אין.

מסורת ליחוס לאהרן הכהן יש לכאורה לכל משפחות הכהנים.
מסורת ליחוס בן אחר בן לאהרן הכהן אין בכל הארץ (לכאורה).
מסורת שהיה לאחד מאבות המשפחה פירוט היחס בן אחר בן, ישנה לכמה משפחות, למשל משפחות צאצאי ה'שער אפרים' (משפחת גוטווירטה, לדוגמא, שכתב עליהם לאחרונה רנא"ו וקשטיין).
ואולי גם צאצאי הש"ך יש מסורת כזאת - הלזה התכוונתם?

ירון

הודעהעל ידי ירון » ה' יולי 18, 2013 11:01 pm

אפרופו ייחוס כהנים.

בספר 'בית אבות' של רוטנר מביא מסורת כי משפחת כהנא צאצאי קונטרס הספיקות היה להם ספר ייחוס עד עזרא הסופר, שאבד בשואה.

בדומה, שמעתי לאחרונה כי למשפחת הכהנים ברכר מרזוויליה היה כתב יחוס עד לעזרא הסופר, שיש עוד מי שראו אותו לפני המלחמה. לא ברור לי, אגב, האם כל משפחות ברכר הכהנים הם קרובי משפחה, ואודה לכל פרט על המשפחה ...

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ה' יולי 18, 2013 11:02 pm

בלי קשר לאהרן הכהן דוקא, האם יש בכלל לאיזושהי משפחה ייחוס מפורט שהוא יותר קדום מסוף הראשונים-תחילת האחרונים? (מלבד המיוחסים לרש"י שגם הם עוברים דרך המהרש"ל או מישהו אחר בדור ההוא)
נערך לאחרונה על ידי דניאל ב ו' יולי 19, 2013 12:11 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ירון

הודעהעל ידי ירון » ה' יולי 18, 2013 11:09 pm

ועוד לייחוס כהנים.

בכלל לא ברורה לי אמינות המסורות המייחסות לעזרא הסופר או לעלי הכהן, ולעיתים גם יש מסורות כהונה סותרות.

למשל, וכבר דנו בכך באריכות, במשפחת כ"ץ צאצאי הסמיכת חכמים יש סתירה בין שתי מסורות כהונה, אחת לעלי הכהן, ואחת לענף אחר של צאצאי אהרן הכהן.

למשפחת כהנא שפירא - יש מסורת ייחוס לעזרא הסופר, וראיתי שגם לכהנים הגדולים ששימשו בבית המקדש לפני החורבן. אך מתי החלה מסורת זו למשפחת כהנא שפירא, לא ברור לי. לא ראיתי שבני המשפחה נזכרו עם יחוס כזה בפולין, ויתכן שהמסורת התפרסמה רק עם העלייה לירושלים, אצל צאצאי ר' אשר מז'לין.

במשפחת כ"ץ/כהנא צאצאי השארית יוסף, וליתר דיוק צאצאי ר' שכנא כ"ץ חתן המג"ש - יש גם כן סתירה. לפי סדר היחוס באיתן האזרחי היו צאצאי עלי הכהן. במקום אחר נכתב על ר' יעקב כהנא, שהיה מצאצאי ר' שכנא, שעל מצבתו נכתב שהיה מצאצאי עזרא הסופר !!

אשמח מאוד לשמוע דיעות על אמינות הייחוסים האלה בכלל, ועל המשפחות הנ"ל בפרט ...

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' יולי 18, 2013 11:33 pm

מסורת אצל משפחת הגאון רבי שלמה הכהן מווילנא בעל חשק שלמה ואחיו (מן האב) הגאון רבי בצלאל הכהן מווילנא, שהיתה בידם מגילה בה מפורט יחוסם עד לעלי הכהן.
נינו של רבי שלמה הכהן הרה"ג רבי יצחק כהן שליט"א הננו כהן מבוקש עקב היותו נצר למשפחה רמה זו, (ר' יצחק הינו בנו יחידו של ר' שלמה כהן בנו יחידו של ר' אברהם יעקב כהן, בנו היחיד של רבי שלמה הכהן מווילנא, כמובן מלבד הבנות).

לגבי נכדי הש"ך.
הרה"צ רבי גמליאל הכהן רבינוביץ שליט"א בן הגאון רבי לוי הכהן רבינוביץ שליט"א חותם את שמו רפפורט-רבינוביץ נכד הש"ך, שם המשפחה הוחלף במהלך השנים לרבינוביץ.
ישנן גם משפחות המיוחסות לש"ך דרך נכד נכדו בעל הכתר כהונה, ביניהן גם משפחת זעלפריינד צאצאי בנו בעל השערי חיים.

פעם שמעתי מעשה שלם על משפחת הכהנים גוטשטיין הקרלינית-ירושלמית שהיתה בידם מגילת יחוס מפוארת אשר נשרפה בשריפה שפרצה ביום השב"ק ולא יכלו להצילה.

אחרי ככלות הכל מעניין לדעת האם כהיום ישנה איזה משפחה המחזיק בידה מגילת יוחסין אמנה עד לאהרן הכהן, או לחילופין עד לדוד המלך.

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ו' יולי 19, 2013 12:11 am

אפשר לשאול שאלת אפיקורס? לפני השואה כבר נדפסו הרבה ספרי יוחסין למיניהם, איך זה שכל המגילות המפורטות האלו נשמרו בסוד ולא ראו אור עולם עד שאבדו?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' יולי 19, 2013 1:55 am

נגעת בנקודה רגישה מדאי.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' יולי 19, 2013 2:56 am

דניאל כתב:בלי קשר לאהרן הכהן דוקא, האם יש בכלל לאיזושהי משפחה ייחוס מפורט שהוא יותר קדום מסוף הראשונים-תחילת האחרונים? (מלבד המיוחסים לרש"י שגם הם עוברים דרך המהרש"ל או מישהו אחר בדור ההוא)

עכ"פ אצל האשכנזים כנראה שאין (אינני בקי במשפחות מיוחסות מעדות אחרות).
יחוסו של רש"י לר' יוחנן הסנדלר מקובל הוא (ויש מפקפקים), אבל הפירוט - מזויף.
יחוס משפחת לוריא עד רש"י מקובל הוא, אבל המגילה המפורטת נאבדה כמה דורות לפני המהרש"ל, וזה שנמצא בידינו - מזויף.
הפירוט מן המהר"ל עד דוד המלך - מזויף.
(וכן כל הדומה לזה.)

סמל אישי של המשתמש
זאגער ישן

הודעהעל ידי זאגער ישן » ו' יולי 19, 2013 4:18 am

מחולת המחנים כתב:ר' יצחק הינו בנו יחידו של ר' שלמה כהן בנו יחידו של ר' אברהם יעקב כהן

לרא"י כהן היה בן נוסף בווילנא ר' ראובן. הוא עסק בהדפסה וכמדו' הספה בשואה. בספרי חתן אחיו רמ"מ שולזינגר הוא מוזכר בכמ"ק.

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ו' יולי 19, 2013 9:51 am

לגבי יחוס קדום שאינו מן הכוהנים,
יש את יחוס משפחת הינמן עד לעל האור זרוע.

המשתמש ה-500

הודעהעל ידי המשתמש ה-500 » ו' יולי 19, 2013 11:33 am

דניאל כתב:אפשר לשאול שאלת אפיקורס? לפני השואה כבר נדפסו הרבה ספרי יוחסין למיניהם, איך זה שכל המגילות המפורטות האלו נשמרו בסוד ולא ראו אור עולם עד שאבדו?

ראה ספר ישיר משה יחוס מלא עד דהע"ה.
וראה ספר אבות ובנים למשפחת הינמן ישיר עד רב האי גאון.
וראה שלשלת הקבלה ועוד.

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ו' יולי 19, 2013 1:57 pm

המשתמש ה-500 כתב:
דניאל כתב:אפשר לשאול שאלת אפיקורס? לפני השואה כבר נדפסו הרבה ספרי יוחסין למיניהם, איך זה שכל המגילות המפורטות האלו נשמרו בסוד ולא ראו אור עולם עד שאבדו?

ראה ספר ישיר משה יחוס מלא עד דהע"ה.
וראה ספר אבות ובנים למשפחת הינמן ישיר עד רב האי גאון.
וראה שלשלת הקבלה ועוד.

זה עונה לשאלתי?
הסרפד כתב:יחוסו של רש"י לר' יוחנן הסנדלר מקובל הוא (ויש מפקפקים), אבל הפירוט - מזויף.
יחוס משפחת לוריא עד רש"י מקובל הוא, אבל המגילה המפורטת נאבדה כמה דורות לפני המהרש"ל, וזה שנמצא בידינו - מזויף.
(וכן כל הדומה לזה.)

לא ידעתי שזה זיוף ברור. יש לך מקורות?

סוקולקה

הודעהעל ידי סוקולקה » ו' יולי 19, 2013 3:46 pm

יש גם אילני יוחסין שעולים עד למשפחת קלונימוס המפורסמת דרך המהר"י וייל והמהר"ם מרוטנבורג.
היחוס עד למהרי"ו הוא מדוייק (גם לי יש), מהמהרי"ו עד למהר"ם הוא ידוע אבל לא בפירוט, ולמעלה לא יודע מה המקורות המדויקים.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' יולי 19, 2013 4:58 pm

דניאל כתב:
הסרפד כתב:יחוסו של רש"י לר' יוחנן הסנדלר מקובל הוא (ויש מפקפקים), אבל הפירוט - מזויף.
(וכן כל הדומה לזה.)

לא ידעתי שזה זיוף ברור. יש לך מקורות?
[/quote]
עפשטיין, בספרו על משפחת לוריא, מתיחס למגילת היוחסין המפורטת למשפחת לוריא (הנפוצה) כזיוף - ובאמת הדבר ניכר לעצמו למעיין.
יחוסו המפורט של המהר"ל לדוד המלך, נחשב לזיוף בהרבה מקורות, עי' למשל במאמרי הרב רוטנר על מגילת יוחסין למהר"ל (שכחתי איה הופיעו).

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ו' יולי 19, 2013 6:06 pm

ויחוסו של ההפלאה לבעל המאור, יש בו ממש?

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' יולי 19, 2013 9:42 pm

חשבונות רבים כתב:ויחוסו של ההפלאה לבעל המאור, יש בו ממש?

יחוס משפחות הורוויץ ועפשטיין לבעל המאור שונה - לא ביחוס מפורט עסקינן. (עצם היות משפחת הורוויץ מגולי ספרד מפוקפק קצת לפי דברי הרב רוטנר, שכן ישבו בפראג לכה"פ דור או שנים לפני הגירוש, ויש לישב.)

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ש' יולי 20, 2013 11:07 pm

הסרפד כתב:

יחוס משפחות הורוויץ ועפשטיין לבעל המאור שונה - לא ביחוס מפורט עסקינן. (עצם היות משפחת הורוויץ מגולי ספרד מפוקפק קצת לפי דברי הרב רוטנר, שכן ישבו בפראג לכה"פ דור או שנים לפני הגירוש, ויש לישב.)

אני כן ראיתי באיזה ספר ייחוס מפורט של הורוויץ, אבל אין לי מושג מה מקורו...

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » א' יולי 21, 2013 8:15 am

חשבונות רבים כתב:
הסרפד כתב:

אני כן ראיתי באיזה ספר ייחוס מפורט של הורוויץ, אבל אין לי מושג מה מקורו...

תעיין היטב במקור, כי ברוב הספרים כותבים על ר' ישעיה הורוויץ (אבי המשפחה) שהיה 'נכד' ר' פינחס אחי הרא"ה, ואחר כך ממשיכים ביחוסו המפורט על לאבותיו של בעל המאור, ואילו הקשר שבין הלויים שבספרד להלויים שבביהמן אינו מפורט.
נערך לאחרונה על ידי הסרפד ב א' יולי 21, 2013 9:20 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » א' יולי 21, 2013 9:06 am

הספר שבו ראיתי את הייחוס הוא עיר חנוך ח"א שבסופו מגילת יוחסין (חלק ה'). הוא טוען שבנו של ר' פנחס אחי הרא"ה היה ר' יוסף בעל קיצור שבלי הלקט והוא היה אביו של ר' ישעיה הורוויץ אבי המשפחה, אבל כאמור אין לי מושג מה המקור שלו.
אחר כך ראיתי שבספר אלף מרגליות טוען שזה לא נכון...

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » א' יולי 21, 2013 9:19 am

חשבונות רבים כתב:הספר שבו ראיתי את הייחוס הוא עיר חנוך ח"א שבסופו מגילת יוחסין (חלק ה'). הוא טוען שבנו של ר' פנחס אחי הרא"ה היה ר' יוסף בעל קיצור שבלי הלקט והוא היה אביו של ר' ישעיה הורוויץ אבי המשפחה, אבל כאמור אין לי מושג מה המקור שלו.

אין הנתונים המדוייקים לפני, אבל כמדומ' שדבר זה לא יתכן כלל על פי שנות חייהם. מה גם שהרב רוטנר מצא את שמו של אביו ואבי אביו של ר' ישעיה בארכיוני פראג, ואינם תואמים את הנ"ל.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » א' יולי 21, 2013 12:25 pm

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' יולי 21, 2013 1:34 pm

נדמה לי שהזכרתי פעם שיש מאמר של של הגרז"ן גולדברג על כך שגם אם יש מגילת יוחסין מפורטת עד אהרן הכהן אין לזה גדר של יחוס אלא רק של חזקה כי זה לא אושר בבי"ד

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' יולי 25, 2013 11:01 pm

ברש"י פ' במדבר:
ויתילדו על משפחותם - הביאו ספרי יחוסיהם ועידי חזקת לידתם כל אחד ואחד להתייחס על השבט

הרי שצריכים 'עדים וספר יוחסין' לברר היחוס!!
בכל זאת, גם למי שכבר יש לו ספר יחוס עד אהרן הכהן, עדיין צריך ראיה שאינו בן גרושה או בן חלוצה......
כלומר, לא סגי במשפחת אב אלא גם צריך יחוס משפחת אם!!

אני הקטן כהן, וכבר פדיתי כמה בכורים, אבל איני מתיחס עצמי לומר שאני כהן מיוחס, אלא ככל הכהנים בעמך בית ישראל שאינם אלא כהני חזקה....

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ו' יולי 26, 2013 8:20 am

הסרפד כתב:
חשבונות רבים כתב:הספר שבו ראיתי את הייחוס הוא עיר חנוך ח"א שבסופו מגילת יוחסין (חלק ה'). הוא טוען שבנו של ר' פנחס אחי הרא"ה היה ר' יוסף בעל קיצור שבלי הלקט והוא היה אביו של ר' ישעיה הורוויץ אבי המשפחה, אבל כאמור אין לי מושג מה המקור שלו.

אין הנתונים המדוייקים לפני, אבל כמדומ' שדבר זה לא יתכן כלל על פי שנות חייהם. מה גם שהרב רוטנר מצא את שמו של אביו ואבי אביו של ר' ישעיה בארכיוני פראג, ואינם תואמים את הנ"ל.

כדאי לדייק, רוטנר לא מצא שום דבר בארכיוני פראג, למיטב זכרוני, הוא מצטט מספרו של אוטו מונלש שאכן עיין בארכיוני פראג.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ב' יולי 29, 2013 8:58 pm

אראל כתב:
אני הקטן כהן, וכבר פדיתי כמה בכורים, אבל איני מתיחס עצמי לומר שאני כהן מיוחס, אלא ככל הכהנים בעמך בית ישראל שאינם אלא כהני חזקה....

ג"א מצטרף להנ"ל

תיקון לשון: לא פדיתי הבכורים. הם נפדו אצלי.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יולי 29, 2013 9:59 pm

הכהן כתב:
אראל כתב:

ג"א מצטרף להנ"ל
.

ג"א הקטן מצטרף

נטיעות

הודעהעל ידי נטיעות » ג' מאי 03, 2016 10:25 pm

תולדות כתב:לגבי יחוס קדום, יש את יחוס משפחת הינמן עד לעל האור זרוע.

מוסמך?

נטיעות

הודעהעל ידי נטיעות » ג' מאי 03, 2016 10:26 pm

סוקולקה כתב:יש גם אילני יוחסין שעולים עד למשפחת קלונימוס המפורסמת דרך המהר"י וייל והמהר"ם מרוטנבורג.

הא כיצד?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 247 אורחים