מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרה"ג ר' יצחק לעבאוויטש שליט"א אב"ד וואודרטיש

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
הר ששון

הרה"ג ר' יצחק לעבאוויטש שליט"א אב"ד וואודרטיש

הודעהעל ידי הר ששון » ג' יולי 23, 2013 10:34 pm

מכאן viewtopic.php?f=19&t=14343
ישנו סיפור מפורסם על שוחט בק"ק קראקא שמשך שנים האכיל נבלות וטריפות את תושבי העיר, עד שנקפו לבו ובא לקבל סדר תשובה לפני בעל מגלה עמוקות, יצוין כי הרה"ג ר' יצחק לעבאוויטש שליט"א אב"ד וואודרטיש מכחיש מכל וכל את אמיתות המעשה, וקובע כי אינו אלא הוצאת לעז של המשכילים על קהילה קדושה שנכשלו ח"ו באכילת נבלות וטריפות.

מי האיש תולדותו משנתו וכ ?

מחולת המחנים

Re: הרה"ג ר' יצחק לעבאוויטש שליט"א אב"ד וואודרטיש

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' יולי 23, 2013 10:46 pm

הרבה מדאי ידיעות אין לי עליו, אך דעותיו ושיטותיו הינן מענינות ביותר, רבי יצחק הינו חניך סאטמאר ולמד שם בצילו של האדמו"ר בעל ויואל משה מסאטמאר זצ"ל, היה מקושר גם להרה"צ רבי אלעזר שפירא מקיוואשד זצ"ל בעל שאר ישוב (כמדומני היה נכד הצבי לצדיק מבלאזוב), הרה"צ רבי הילל ליכטענשטיין מקראסנא זצ"ל בעל כונת הלב, כיום משכן כבודו בק"ק וואודריטש הנמצאת בהרי הקעטסקלס, בימי הקיט קהילתו ובית מדרשו שוקק חיים מהמוני הבאים לנפוש שם.

אפשר לשמוע את שיעוריו בקול הלשון 03-6171111-8-3-12-11.

יבואו חברי הפורום מארה"ב ויוסיפו כמיטב ידיעותיהם.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' יולי 23, 2013 10:48 pm

מלפנים רב דבה"כ אהל אברהם וראש ישיבת ישרש יעקב בוומ"ס:
http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/heb ... 994_46.pdf

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 23, 2013 11:20 pm

גאון עצום במלוא מובן המלה, תלמיד הגה"ק מסאטמאר זצ"ל ועוד, מאלו שיצאו מסטמר אחרי פטירת הדברי יואל, כשעברה ההנהגה לבן אחיו הברך משה. הרב לעבאוויטש הוא בעל דעות לא קונבציונליות, והוא אישיות מאוד מעניינת ומקורית. אני מכירו מכיוון שבהיותי בוואודרידזש בימי הקיץ של ילדותי, היינו מתפללים אצלו כל שבת בבוקר.
רשמי הוא תופס ישיבה, אבל הוא מעולם לא הצליח כ"כ. בנו הרב יעקב יוסף מנהל כיום ישיבה במונסי, והוא מצליח מאוד.
הוא מחותן של הרב אליעזר דוד פאל זצ"ל, מח"ס חשב האפוד על מ' כלים ומ"ח קניני התורה ועוד.
יש לו אוצר הספרים ענקי, ובכל ספר יש פקתאות והערות.
קשה להסביר את האיש ושיחו, צריך להכירו.

לענין הכחשת הסיפור, נשמע שזה הכחשה מסגון הכחשותיו של הגה"ק מסאטמאר זצ"ל לסיפורים כאלו, היינו יותר תהיה שאין מקור ושזה לא יכול להיות, ולא הכחשה מכח מידע מסויים. אם כי לא מופרך שאיש כהגרי"צ לעבאוויטש יוכל להנמיק מדוע אינו מקבל את הסיפור, אבל לא נראה לי שזה כך.

הר ששון

הודעהעל ידי הר ששון » ג' יולי 23, 2013 11:29 pm

ישר כח לכולכם
האם יש לו קהלה שם ? אם כן כמה משפחות
כמה בחורים בישבתו ?

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 23, 2013 11:33 pm

זה באיזור של מעונות קיץ, ובקיץ הרבה אנשים מהאיזור באים אצלו למקוה ולבית מדרשו. במשך השנה עולים אנשים לבות שבת בעיר, ויש כמה עשרות משפחות שמתגוררות בעיר במשך כל השנה, אבל יש גם בית כנסת מקומית, [הג"ר ברוך בער היה בבית כנסת ההוא].
אין לי מודע על ישיבתו כיום, כמו שכתבתי הוא אף פעם לא הצליח למושך הרבה בחורים לתקופה ארוכה. גם חלק ממגידי השיעור שהתגוררו שם, עזבו את המקום לפני כמה שנים.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ג' יולי 23, 2013 11:55 pm

אחד מהנושאים העיקריים שמעסיקים אותו, הוא זה שהציבור השתכנע שרק בליטא היו גאונים ואינם יודעים על גאוני הונגריה ודרך הלימוד שלהם. הוא עסוק מאוד עם דרך החת"ס ותלמידיו, ועם לימוד גפ"ת ולא ליאבד בערימת סברות כרסיות. הוא טוען שהישיבות דהיום יוצרים עמי הארץ למדנים, וכדו'. כואב לו פרט זה שתורת בריסק סחפה את ציבור הלומדים, ובני הישיבות חושבים שזהו הדרך הלימוד בה למדו מעולם, ושהיא היחידה בעולם.
וכדבר שאמר פעם "תלמידי בריסק חושבים שכל מעמד הר סיני והקולות וברקים, הכל היה בשביל שני ספרים דקים - חידושי הגר"ח וחידושי הגרי"ז....".

ידוע שאמר פעם ללמדן אחד שהגיע לדבר איתו בלימוד, "חידוש שאינך יכול לומר לי על הטלפון, איני רוצה לשמוע." [היינו בלי 'ידיים'.]

הוא בידידות גדולה עם הגרא"ב וכטפויגל שליט"א ר"י פאלסבורג [וואודריזש ופאלסבורג קרובים מאוד זל"ז].

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ה' יולי 25, 2013 5:01 am

ידען נפלא שאין כדוגמתו, הוא עומד מוכן לדבר עם כל אדם בכל נושא שהוא, פנים אל פנים, או על הטלפון. (אני הקטן דיברתי עמו שעות ארוכות, וממש יצאתי מהתפעלות מידיעותיו).
איש עצמאי, רואה עצמו כממשיך דרך החתם-סופר ותלמידיו רבני יוצאי הונגריה.
הוא מקיים "לא תגורו מפני איש", ומעלה ביקורת נגד אדמור"י זמנינו, ונגד דרך הלימוד הנהוג בישיבות וכו' וכו'.

ספריו:
ספר "דולה ומשקה", וואודרידזש (תשס"ט), והוא אוסף ממאמריו הנדפסים, ספר מעניין מאד!
קונטרס "יגיד צדק", נ. י. תשמ"ב (פולמוס בעלז וסאטמאר וד"ל)

עוד:
בנו ר' יעקב משה, הו"ל ספר "משכיל אל דל" בעריכה מחודשת, מאנסי תשע"א, ובראש הספר יש מאמר נפלא מאביו.
גם בספר "בינת נבונים" לר' ברוך רבינוביץ שיצא לאור מחדש בשנת תשע"ב, יש בסופו התכתבות בין ר' יצחק ולהבחל"ח ר' ברוך'ל.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' יולי 25, 2013 7:18 pm

בנו ר' יעקב משה גם הו"ל ספר 'אבני אור' לתולדות משפחת הרבנים ליכטענשטיין (אביו הינו הוא חתן אצל ליכטענשטיין נכד רבי ברוך בענדיט הי"ד אב"ד קראסנא ב"א של הגה"ק רבי הילל מקאלאמייא)

נמצא באוצר?

בראנסוויל

הודעהעל ידי בראנסוויל » ה' יולי 25, 2013 9:52 pm

רשימת ספרי ר' יצחק שליט"א
http://www.worldcat.org/identities/lccn-nr97-2099

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' יולי 29, 2013 10:31 pm

מציבת אביו הרה"ח ר' שלמה ע"ה ב"ר עקיבא צבי הי"ד על היבה"ח של קהילת קיוויאשד:
http://www.ivelt.com/forum/download/fil ... &mode=view

אחדהעם

הודעהעל ידי אחדהעם » ג' יולי 30, 2013 6:04 am

הוא אמר לי פעם: אל תטעה שאני לא מכיר את דרך בריסק, פעם אמרתי שיעור בישיבת תורה ויראה, והכל היה בדרך בריסק, אמרתי להם איזה ר' חיים וכו' וכו', [כמדומה שהיה מדובר שהוא נעשה את ר"י תורה ויראה, לא ברור, אדרבה רוצה לשמוע], שונא את בריסק עד למאד, וגם סובר שהם מחוסרי יראת שמים, פעם אמר לי, מה אתה אומר לי "פורים תורות פון די בריסקע ליצים", ואין דבר בההיסטוריה היהודית שהוא לא יודע, ולא מכיר, הכל יש שיטה מיוחדת ויחידית, שונא הוא את חסידי סטמר, לפעמים שמעתי ממנו דברי יותר חריפים על חסידי סטמר מעל בריסק,

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 220 אורחים