מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יד לפה

מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל

הודעהעל ידי יד לפה » ב' אוקטובר 07, 2013 4:14 pm

אשכול מעשיהם של צדיקים ודבריהם הם זכרונם -
לדמותו של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל שנלב"ע היום בשם טוב.

כרם

Re: מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל

הודעהעל ידי כרם » ב' אוקטובר 07, 2013 4:21 pm

לבקשת פותח האשכול:

viewtopic.php?f=19&t=8555&start=120

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ב' אוקטובר 07, 2013 4:40 pm

גם ויקיפדיה כבר מעודכן:
הרב עובדיה יוסף (י"ב בתשרי ה'תרפ"א, 23 בספטמבר 1920, בבגדאד - ג' בחשוון ה'תשע"ד, 7 באוקטובר 2013, בירושלים). היה תלמיד חכם, פוסק ומחבר חרדי ספרדי, כיהן כרב הראשי הספרדי הראשון לציון בשנים 1973 - 1983, ומנהיגה הרוחני של מפלגת ש"ס מיום הקמתה. חתן פרס ישראל לספרות תורנית לשנת תש"ל (1970)‏[1], ופרס הרב קוק לשנת תשי"ד. נחשב בעיני רבים כבכיר הרבנים הספרדים בימינו וכונה בפי תלמידיו "מרן" ו"פוסק הדור".

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ב' אוקטובר 07, 2013 4:41 pm

להלן רשימת ספריו מויקפדיה (לא הכל מוכרים):

ספריו
קונטרס יביע אומר - העוסק במסכת הוריות (מודפס בספרו יחוה דעת).
שו"ת יביע אומר - ספר השו"ת המרכזי של הרב יוסף (עשרה כרכים). בשנת תשס"ט יצא כרך מפתחות לכל החלקים.
שו"ת יחוה דעת - שאלות ותשובות שנשאל הרב בקול ישראל, ובסופו חידושים על מסכת הוריות (ששה כרכים).
חזון עובדיה - הגדה של פסח, וסדרה העוסקת בהלכות המועדים, פרוזבול, אבלות, תרומה ומעשרות, והלכות שבת. (18 כרכים)
קול סיני - ספר ליקוטי הלכות שפורסם בירחון קול סיני.
לוית חן - על הלכות שבת על סדר שו"ע, שעיקרו השגות על ספר משנה ברורה.
טהרת הבית - שלושה כרכים על הלכות נידה ומקואות.
מאור ישראל - שני כרכי פירושים על הש"ס, כולל ביאורים וחידושים על סדר מועד ומסכת ברכות.
מאור ישראל - טבעת המלך - על משנה תורה להרמב"ם.
מאור ישראל - דרושים. קובץ דרשות למועדי השנה ולאירועים מסוימים.
הליכות עולם - הערות והשגות על ספר ההלכה "בן איש חי" של הרב יוסף חיים מבגדד (שמונה כרכים).
ענף עץ אבות - על פרקי אבות.

ספרים אחרים
כף החיים - הרב יוסף השלים את כתיבת הספר (חלק יורה דעה) על פי בקשת משפחתו של המחבר, הרב יעקב חיים סופר.
משא עובדיה - ספר שנערך ויצא לאור על ידי מוסד הרב קוק. הספר מכיל את נאומיו של הרב שנאמרו במשך ארבעים וחמש שנה, בכנסים שהיו במוסד הרב קוק.
פיתוחי חותם - ספר מפתחות על פי סדר השו"ע לכל ספרי הרב עובדיה יוסף שנתחבר על ידי בית המדרש הספרדי בניו יורק, כעת יצאו שני ספרים, אחד הלכות שבת ואחד הלכות איסור והיתר.
מעין אומר - סדרת ספרים ובהם תשובות קצרות לשאלות בעל פה. נכתבו על ידי מזכירו האישי במשך 22 שנה, הרב יהודה נקי, 13 כרכים

יד לפה

הודעהעל ידי יד לפה » ג' אוקטובר 08, 2013 3:40 am

'יציאת צדיק ..עושה רושם פנה הודה פנה זיוה פנה הדרה'

אנסה בשורותיי הדלות להעלות מעט מן הרושם, פירורי רשמים שנתעוררו בי בהסתלקותו מן העולם של האי גאון צדיק בכל דרכיו וחסיד בכל מעשיו, אני אינני נמנה עם תלמידיו או עם קהל עדתו הריני מ'אחינו האשכנזים' כלשונו.. וסבות סבותיי כבר היו מחסידי פולין, אבל כמה פעמים הלכתי לטעום מנועם צוף שיעוריו ב'לווין' במוצאי שבתות.

אין לי המילים שיגדירו אל נכון את ההרגשה המיוחדת שאפפה אותי שם, הלא כולנו ידענו את עוצם גדלותו גאונותו הכבירה ושליטתו בכל מכמני תורה, והנה שם היה מתיישב ומוסר הלכות בזה אחר זה ,הלכות חג בחג או הלכות שבת וכדומה באיזו פשטות ובאיזו נעימות, כמו סבא טוב שיושב עם נכדיו. בעל פה , לעולם אין ספר לפניו, והוא מרצה ומפרט ומרחיב ובעיקר מפשט ומבהיר ומתבל בהומור, ואחרי ההלכות היה מדבר על פרשת השבוע ומספר איזה סיפור על עצמו או מן מדרשים או סיפורי חסידים (עיינו ב'ענף עץ עבות' ממנו זצ"ל על אבות ותבינו) ואיזה חיות ידע להכניס בסיפור, שמעתי ממנו תיאור על עשרת המכות או על נח בתיבה וזה היה 'ללקק את האצבעות'. כמו כן דיבר מדי פעם על נושאים שעמדו על סדר היום ותמיד שמעו בנימת קולו את הלבביות והרגש כי דיבוריו היו יוצאים מן הלב. היה בזה ממש בחינת 'וירד משה מן ההר אל העם' מרום דרגותיו וזך שכלו אל הפחות שבשומעיו.

עוד יש להוסיף שאחרי כל מה שידוע לכל על התמדתו הנשגבה עוד 'מצא לו זמן' לנסוע לאיזה בית כנסת נידח באחד מישובי הספר לכמה יהודים שהזמינוהו לשיעור תורה ולא חס על כוחותיו או על כבודו ובאמת הקים וייסד והעמיד הדת ועשה שלא תשתכח תורה מישראל בבחינת ' גדולים מעשי חייא' .

ומי יכול לשכוח את התמונה המדהימה שהתפרסמה על ידי לפמ (לשכת הפרסום הממשלתית) בבוא אליו ראה"מ להתייעץ כמדומני בענין פדיית החייל שליט מן השבי (שדוק בזה לבד כמה קידוש כבוד שמים יש בכך) והוא עודנו עומד לפני ה' עיניו ולבו משוקעים בספרים שלפניו ואינו נפנה אליו לא מפני הכבוד ולא מפני היראה (ולתשומת לב אלו בפורום אחר כאן שמנסים לטעון לו דין מלך..) התמונה הזאת ראויה להיות תלויה בכל בית יהודי להראות כל העמים מלך ביופיו, מאן מלכי רבנן.
אבקש בזאת ממי שיש לו התמונה המדוברת באיכות טובה שיעלה אותה לטובת התועלת שיש בה.

עמדתי בלוויה ,אשכבתיה דרבי, נשענתי יחד עם עוד כל מיני גוונים של יהודים על אמבולנס מזדמן שחנה שם, כל מיני גוונים אני מתכוון כפשוטו, היו שם חסידים, ירושלמים, ליטאים, חיילים ושוטרים דתיים במדים, ספרדים בני תורה בחליפות וכובעים וכאלה בחולצה לבנה וציציות של בן ציצית הכסת.. , בחורים אמריקאים בעלי חולצות תחשים ,תרגום תחש ססגונא.. היו שם דוברי ספרדית, וכאלה עם רעמות שיער שרק כיפה גדולה של נ נח נחמן הצליחה לכסות רוב בנין ומנין של רעמתם, מגולחים שעוד ניכר בקצה אפם נקב העגיל שהסירו לכבוד הנאספים עם כיפות כותל לבנות, ואפילו בחור אחד שיצא כנראה ממערתו בשומרון אחרי שנים, פיאותיו האדמוניות גדלים פרא, לגופו גלימה, גלימה ממש שגוונה דומה לים הדומה לרקיע הדומה לכסא הכבוד, ולראשו מין צניף מגבעת לבנה שממנה מבצבץ ועולה תפילין של ראש...
כל אלו ועוד שרבים הם וכאילו הייתי פורטם עמדו בתוך ד' אמות שלי. וברקע הדהדו ההספדים וה'אחים בהספידא דהתם קאימנא' הורגש בחוש.
לידי נשען יהודי מבוגר על כתפי בנו, האבא בחולצה לבנה והבן בתלבושת ותספורת של המכונים 'ערסים' בלשון זר שבעמנו.. והאבא ממרר בבכי כל הזמן, מהרגע שהתחילו ההספדים ולפחות עד שאני הלכתי. וחשבתי לעצמי מי עוד כמו הנפטר הזה יכל או יוכל להשפיע ולגעת בליבותיהם של כזה או כיוצא בו?

וכשהבנינים והאדמה והלבבות כולם, וכנראה שגם השמים הכהים ,רעדו משאגת 'שמע ישראל' וה' הוא האלוקים ידעתי שזה הפירוש המוחשי ביותר ל'נצח ישראל לא ישקר'.

הקב"ה יקח את כל הנחל דמעות על תפארת האדם הכשר הזה דבלו בארעא, ויניחם בבית גנזיו אצל כוס הדמעות של שאר צרות הכלל והפרט ויאמר לצרותינו די בנחמת ציון וירושלים בב"א

יעקב כהן

הודעהעל ידי יעקב כהן » ג' אוקטובר 08, 2013 10:43 am

המזהה

הודעהעל ידי המזהה » ג' אוקטובר 08, 2013 10:54 am

יד לפה כתב:ומי יכול לשכוח את התמונה המדהימה שהתפרסמה על ידי לפמ (לשכת הפרסום הממשלתית) בבוא אליו ראה"מ להתייעץ כמדומני בענין פדיית החייל שליט מן השבי (שדוק בזה לבד כמה קידוש כבוד שמים יש בכך) והוא עודנו עומד לפני ה' עיניו ולבו משוקעים בספרים שלפניו ואינו נפנה אליו לא מפני הכבוד ולא מפני היראה (ולתשומת לב אלו בפורום אחר כאן שמנסים לטעון לו דין מלך..) התמונה הזאת ראויה להיות תלויה בכל בית יהודי להראות כל העמים מלך ביופיו, מאן מלכי רבנן.
אבקש בזאת ממי שיש לו התמונה המדוברת באיכות טובה שיעלה אותה לטובת התועלת שיש בה.

קבצים מצורפים
נתניהו אצל הרב עובדיה 1.JPG
נתניהו אצל הרב עובדיה 1.JPG (312.25 KiB) נצפה 12924 פעמים

יד לפה

הודעהעל ידי יד לפה » ג' אוקטובר 08, 2013 2:23 pm

ייש"כ המזהה. אבל לי זכורה התמונה מזווית טובה יותר, עוד לפני שראה"מ מתקרב לשולחן. דוק ותשכח בבקשה.
(אבל עם התמונה הזו אמורה להשפיע לטובה אז הכיתוב שעליה משפיע להיפך..אז אם אפשר בלי - עדיף.)

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ג' אוקטובר 08, 2013 3:35 pm

תמונה

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוקטובר 08, 2013 3:40 pm

היה זכור לי שיש גם סרטון נפלא של המעמד, שבמשך כ10 דקות הגר"ע אינו שם לב שנתניהו מחכה לו. בתמונה השניה רואים גם את מכשיר ההסרטה.
האם יש מישהו שיכול להעלות את הסרטון?

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ג' אוקטובר 08, 2013 10:45 pm

יפה מאוד כתב הרב 'יד לפה' ושפתיים יישק. ג"א נמנה על אחינו האשכנזים.. ומ"מ זכיתי ליהנות הרבה מאור תורתו הרמה, אם ע"י ספריו הגדושים בחכמה ובינה, ואם בשיעורים במוצ"ש להם האזנתי לעתים, ובקשב רב גמעתי את דבריו המתוקים מנופת וצופים.

לא זכיתי להשתתף אמש בהפגנה למען כבוד התורה, ואצא יד"ח בזאת בנגיעה קלה בשולי גלימתו:

א. כמדומה שלא עמדו הספדנים על נקודה חשובה, שלענ"ד יש בה הרבה מוסר-השכל, והיא השאלה מאין צמח כזה גאון גדול ועצום בכל מכמני התורה, הלוא אביו בעל בית מסחר לממתקים היה, אחיו בעל מכולת, וכו', מהיכן נטל את הרצון העז להינתק מהוויות העולם ומחמדיו הקורצים, ולייגע ראשו בספרי שותי"ם אחרונים כראשונים, מפרשים נידחים כמפורסמים, וכיו"ב. ואין המדובר על זמן ותקופה, אלא רצון כנה תמידי ומתמשך לאורך כל החיים.
ב.משום מה רווח בישיבות ובבתי מדרשות בחוגים מסוימים (בשמותיהם לא אנקוב), שכל גדלותו התורנית היא ב'ידיעת התורה', אבל בסברות ישיבתיות עמקניות וחודרות לנבכי הסוגיא, זה לא היה התחום שלו, ולא היא, מי שלמד בחייו אפילו תשו' אחת ב"יביע אומר" בעיון רב, (כמו שלומדים רשב"א..), ולא איבד את העשתונות מהידע הזורם והמקיף, אלא עקב וחקר הדק היטב ברצף אחרי מהלך התשובה, יבחין כי מתוך ענוות-אמת משחיל הרב את חידושיו וסברותיו בשקט ובלי לעורר מהומות..

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' אוקטובר 09, 2013 12:45 am

מ.ל. כתב:א. כמדומה שלא עמדו הספדנים על נקודה חשובה, שלענ"ד יש בה הרבה מוסר-השכל, והיא השאלה מאין צמח כזה גאון גדול ועצום בכל מכמני התורה, הלוא אביו בעל בית מסחר לממתקים היה, אחיו בעל מכולת, וכו', מהיכן נטל את הרצון העז להינתק מהוויות העולם ומחמדיו הקורצים, ולייגע ראשו בספרי שותי"ם אחרונים כראשונים, מפרשים נידחים כמפורסמים, וכיו"ב. ואין המדובר על זמן ותקופה, אלא רצון כנה תמידי ומתמשך לאורך כל החיים.
ב.משום מה רווח בישיבות ובבתי מדרשות בחוגים מסוימים (בשמותיהם לא אנקוב), שכל גדלותו התורנית היא ב'ידיעת התורה', אבל בסברות ישיבתיות עמקניות וחודרות לנבכי הסוגיא, זה לא היה התחום שלו, ולא היא, מי שלמד בחייו אפילו תשו' אחת ב"יביע אומר" בעיון רב, (כמו שלומדים רשב"א..), ולא איבד את העשתונות מהידע הזורם והמקיף, אלא עקב וחקר הדק היטב ברצף אחרי מהלך התשובה, יבחין כי מתוך ענוות-אמת משחיל הרב את חידושיו וסברותיו בשקט ובלי לעורר מהומות..

יפה מאוד. מצטרף.
לגבי א, שמעתי שרנ"צ פרוש הפציר בהוריו שלא יוציאו אותו מהת"ת כדי לפרנס את המשפחה כמקובל, והוא יעזור להם במכולת. ואכן עמד עליו שיישאר ללמוד.
[יאמרו הציניקים, שוב האשכנזים בטוחים שכל הקרדיט להם...]

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ד' אוקטובר 09, 2013 12:57 am

עשוי לנחת כתב:יפה מאוד. מצטרף.
לגבי א, שמעתי שרנ"צ פרוש הפציר בהוריו שלא יוציאו אותו מהת"ת כדי לפרנס את המשפחה כמקובל, והוא יעזור להם במכולת. ואכן עמד עליו שיישאר ללמוד.

תודה.
הגר"ע זצוק"ל בעצמו העיד בכך, שיד האשכנזים באמצע.
וככלות הכל, לא כל מי שלומד בת"ת יוצא "הרב עובדיה"...

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוקטובר 09, 2013 2:23 am

עשוי לנחת כתב:לגבי א, שמעתי שרנ"צ פרוש הפציר בהוריו שלא יוציאו אותו מהת"ת כדי לפרנס את המשפחה כמקובל, והוא יעזור להם במכולת. ואכן עמד עליו שיישאר ללמוד.

ביתד פורסם היום שהגר"ע עטיה אמר לאביו 'אני יעזור לך במכולת כדי שהוא יוכל ללמוד', בהמבשר פורסמה הגירסה שהבאת, כמובן.

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ד' אוקטובר 09, 2013 11:59 am

עשוי לנחת כתב:
מ.ל. כתב:א. כמדומה שלא עמדו הספדנים על נקודה חשובה, שלענ"ד יש בה הרבה מוסר-השכל, והיא השאלה מאין צמח כזה גאון גדול ועצום בכל מכמני התורה, הלוא אביו בעל בית מסחר לממתקים היה, אחיו בעל מכולת, וכו', מהיכן נטל את הרצון העז להינתק מהוויות העולם ומחמדיו הקורצים, ולייגע ראשו בספרי שותי"ם אחרונים כראשונים, מפרשים נידחים כמפורסמים, וכיו"ב. ואין המדובר על זמן ותקופה, אלא רצון כנה תמידי ומתמשך לאורך כל החיים.

יפה מאוד. מצטרף.

לא הרנ"צ אלא בנו ר' משה ז"ל.
עובדה זו שמעתי כבר בילדותי הרבה לפני פרוץ "המבשר" ולפני כינונה של "שלומי אמונים"...

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוקטובר 09, 2013 1:14 pm

אין כיפור מכפר כתב:אגב, הוא היה מהתומכים בהיתר המכירה שהוא היתר גמור לכתחילה והמחמיר תבוא עליו ברכה (ואף דעתו שהמכירה בהיתר המכירה בשמיטה היא טובה יותר ממכירת חמץ שכולי עלמא מדובר בדאורייתא כשלכלל הפוסקים שמיטה בזמננו מדרבנן)

לרוב הפוסקים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 09, 2013 2:54 pm

האם בד"ץ בית יוסף סומך על היתר מכירה, או שכיוון שהמחמיר תבא עליו ברכה לא ראו בזה היתר מהודר ולא התירוהו?

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוקטובר 09, 2013 2:57 pm

אוצר החכמה כתב:האם בד"ץ בית יוסף סומך על היתר מכירה, או שכיוון שהמחמיר תבא עליו ברכה לא ראו בזה היתר מהודר ולא התירוהו?

מבלי להכנס לפוליטיקה וכד', אתה בטוח שבד"ץ בית יוסף נוהג בדיוק כפי רצונו של הגר"ע, מעניין יותר יהיה לברר אם הוא עצמו סמך על היתר מכירה, או שהחמיר בזה.
נערך לאחרונה על ידי איש רגיל ב ב' דצמבר 23, 2013 8:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 09, 2013 3:02 pm

לא פוליטיקה ולא בטוח כלום, שאלתי שאלת תם כדי לדעת.

אבן ישראל

הודעהעל ידי אבן ישראל » ד' אוקטובר 09, 2013 4:00 pm

לפי אחוזי ההתבוללות נראה שאנו קרובים שרוב יושביה יהיו בארץ ישראל ואז היתר המכירה לא קיים אולי כבר עכשיו אני לא יודע מספרים של היהודים בעולם ואולי קשה לדעת בדיוק

יד לפה

הודעהעל ידי יד לפה » ד' אוקטובר 09, 2013 5:26 pm

ביתד פורסם היום שהגר"ע עטיה אמר לאביו 'אני יעזור לך במכולת כדי שהוא יוכל ללמוד', בהמבשר פורסמה הגירסה שהבאת, כמובן.

ולא פליגי חלילה אלא כאן בשנות הת"ת כאן בשנות הישיבה..
הפרטים הללו לא מעלים ולא מורידים כלום. (אולי את כבודם של אחרים שעדיין בחיים, ועל כן יש לחכות שישלמו ימיהם ונוכל להספידם כערכם..)

מטרת האשכול היא להוסיף לנו מושג בכבוד תורתו זצ"ל אם ע"י מעשי רב, או מדבריו שהם זכרונו.

מי שיכול להעלות הקליפים שבהם נראה מקונן על החורבן, או בפגישתו עם הגרח"פ שיינברג זצ"ל ועוד כיוצ"ב, או את מוספי העיתונים שי"ל לזכרו, יבורך.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוקטובר 09, 2013 9:35 pm

אבן ישראל כתב:לפי אחוזי ההתבוללות נראה שאנו קרובים שרוב יושביה יהיו בארץ ישראל ואז היתר המכירה לא קיים אולי כבר עכשיו אני לא יודע מספרים של היהודים בעולם ואולי קשה לדעת בדיוק

נגעת בנקודה שאני מסתפק בה תמיד, ברגע שיהודיה מתבוללת ומתחתנת עם גוי, וילדיה אינם יודעים על יהדותם, האם הם וצאצאיהם נספרים כיהודים לגבי רוב יושביה וכד' או לא. וכן כשיבוא מלך המשיח יחזירם לכלל ישראל? אך אולי היה ראוי לפתוח על זה אשכול נפרד.

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ד' אוקטובר 09, 2013 11:53 pm

איש רגיל כתב:
אבן ישראל כתב:לפי אחוזי ההתבוללות נראה שאנו קרובים שרוב יושביה יהיו בארץ ישראל ואז היתר המכירה לא קיים אולי כבר עכשיו אני לא יודע מספרים של היהודים בעולם ואולי קשה לדעת בדיוק

נגעת בנקודה שאני מסתפק בה תמיד, ברגע שיהודיה מתבוללת ומתחתנת עם גוי, וילדיה אינם יודעים על יהדותם, האם הם וצאצאיהם נספרים כיהודים לגבי רוב יושביה וכד' או לא. וכן כשיבוא מלך המשיח יחזירם לכלל ישראל? אך אולי היה ראוי לפתוח על זה אשכול נפרד.
לא הסברת לפשוטי הדעת כמוני ושכמותי מה הצד שלא? וכי אינם יהודים?

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' אוקטובר 10, 2013 1:33 am

דניאל כתב:
איש רגיל כתב:

לא הסברת לפשוטי הדעת כמוני ושכמותי מה הצד שלא? וכי אינם יהודים?

אני גם חושב נמותך, אלא שלהרב אבן ישראל פשיטא ליה שלא כהבנתינו.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ה' אוקטובר 10, 2013 3:30 am

איש רגיל כתב:
עשוי לנחת כתב:לגבי א, שמעתי שרנ"צ פרוש הפציר בהוריו שלא יוציאו אותו מהת"ת כדי לפרנס את המשפחה כמקובל, והוא יעזור להם במכולת. ואכן עמד עליו שיישאר ללמוד.

בס"ד
ראשית אם אפשר לקטן שכמותי להעיר שהיה מן המצופה לחוקרים ות"ח מופלגים שכאן שיהיו הרבה יותר סיפורים והערות על גדולתו של "זה סיני מרא דתלמודא" זצ"ל, מאשר להתעסק עם היתר מכירה וכו'.
לגופו של סיפור הנ"ל:
בהיותי בחור בישיבה בדרך העולה מב"ב לירושלים בקו 400 ישב לידי זקן ספרדי שכוחו במותניו (לא סיפר לי את שמו), וסח לי על היכרותו את הרב בתור ילד מבוגר ממנו.
וכך סיפר: הייתי בוחן את הילדים על פרשת השבוע, והרב עובדיה כילד היה יודע את כל פרשת השבוע בע"פ.
עוד סיפר שאביו רצה שיעזור לו בחנות, והרב עזרא עטייה דיבר איתו שהוא יעזור בחנות והרב עובדיה ילך ללמוד, ואביו הסכים שבנו ילך ללמוד.

כמה הערות נוספות:
א. באחד מתשובותיו (או אפילו בהסמכה לספריו אינני זוכר), כתוב שהיה ראש ישיבה בפ"ת. מי יודע על זאת ומה עלה בגורלה של ישיבה זו.
ב. מעשה שמעתי בערב זה ממקור מוסמך: היה זה בימי הסכמי אוסלו שכידוע הציבור הימני לא אהב את הסכמתו לכך וכו' (כמובן שהיה עוד התנגדויות, אחרות לגמרי, ואכ"מ), נסע הרב לאיזה מקום, וכמה אנשים עשו מולו הפגנה, ואדם אחד שומר תומ"צ צעק לעברו קריאת גנאי. אמר לו הרב: אתה בנידוי!!!
פנה אותו האיש לכמה רבנים, ואמרו לו שאין לו לחוש לכך משום שאין דין ת"ח בימינו כמבואר ברמ"א (יו"ד סרמ"ג ס"ב) ובשאר פוסקים. עיין במ"ב סי' תקמ"ז סק"ג ובשעה"צ שם. וכן בח"ח בענין זה.
לא נחה דעתו ופנה למרן רשכבה"ג הגרי"ש אלישיב זצ"ל, וסיפר לו את כל המעשה כמסיח לפי תומו, עד שסיפר למרן הגרי"ש זצ"ל שהרב עובדיה אמר לו שהוא בנידוי.
באותה השני'ה ששמע זאת הרב אלישיב ניתר ממקומו כאחוז תזזית והתרחק ממנו ד' אמות...
מעשה זה הוא מופלא ביותר, משום שבשלמא לדעת מרן הגר"ע זצ"ל (כל כך כואב לכתוב זאת), שפסק בשו"ת יחווה דעת ח"ד סט"ז, שבימינו יש דין ת"ח לגמרי וכן סבר שדעת השו"ע אינו כהרמ"א הנ"ל, ניחא. אבל הרי מרן הגרי"ש זצ"ל סבר שאין דין ת"ח בימינו לגמרי (כך שמעתי), ואעפ"כ חשש לנידוי, ועיין היטב בתשובה יחוו"ד הנ"ל. (אגב, מרן הגרב"צ אבא שאול זצ"ל פסק לברך עליו ועל מרן הגרי"ש זצ"ל שחלק מחכמתו, ויבלחט"א הגר"י זילברשטיין שליט"א שלח את חתנו לברך עליו בשם ומלכות).
מלבד הסיפור הידוע שקרה בשנת תשס"ג שגזר על אדם נידוי (מפני כבודו לא אזכיר את שמו בפרט שכבר נתפייסו), וביקש ממרן הגרי"ש שיתיר לו את הנידוי וסירב.
ג. זוכה הייתי לשמוע מפה קדשו שיעורים בעיה"ק ירושלים,וישנו סיפור אחד שחזר עליו כמה פעמים, סקרן אנכי עד תהום החוצפה לדעת במי המדובר אבל כמובן גם מי שיודע שלא יכתוב זאת.
והנה הסיפור: היה ערבי אחד בירושלים שהיה לו לב טוב, וזר ליהודים מול הערבים, עד שהחליט שרצונו להיות יהודי, אבך עדיין לע התגייר כהלכה.
בניו למדו –בתור גוים- בישיבת פוניבז', לבשו כבחורי ישיבות לכל דבר עם פאות מסולסלות, כולם חשבו שהם תימנים...
עד שיום אחד בא האיש להתגייר על פי ההלכה, ולאחר שטבל במקוה, אמרתי לו: תברך ברכת התורה1
אמר לי: כבר ברכתי בבוקר.
אמרתי לו: בבוקר היית גוי, עכשיו אתה יהודי, תברך!
מאז -המשיך מרן- לא שמעתי ממנו, בתוך עמי אנכי יושבת.
עד כאן הסיפור האם יש למי שהוא ידיעה מי זה הגר הנ"ל שהרב עצמו לא ידע?
אם כן כמובן שלא יכתוב את שמו.
ישנם עוד כמה עניינים באמתחתי, מה שהלב חושק הזמן עושק...
אך כמסת הפנאי בל"נ עוד חזון למועד...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' אוקטובר 10, 2013 3:38 am

מבקש לדעת כתב:א. באחד מתשובותיו (או אפילו בהסמכה לספריו אינני זוכר), כתוב שהיה ראש ישיבה בפ"ת. מי יודע על זאת ומה עלה בגורלה של ישיבה זו.
בויקי:
"מששב לישראל ממצרים, למד במדרש "בני ציון", אשר בראשה עמד הרב צבי פסח פרנק. הוא שימש כדיין בביה"ד האזורי בפתח תקווה בהרכבו של הרב ראובן כץ והרב ישעיהו משורר (1951-1952, 1957-1958). תעוזתו הפסיקתית באה לידי ביטוי כבר בתקופת כהונתו הראשונה, בהיותו כבן 30 בלבד, בעת שכתב פסק דין שהתיר יבום במקום חליצה. פסק הדין היה בניגוד לתקנות של הרבנות הראשית לישראל, "חרם ירושלים", שנקבעו שנה קודם לכן, שאסרו על יבום."

אבן ישראל

הודעהעל ידי אבן ישראל » ה' אוקטובר 10, 2013 6:59 am

פלא שלא ירדו לדעתי התבוללות זה יהודי שנושא גויה וילדיו גוים וכך לא גודל עם ישראל בגלות ללעומת ארץ ישראל שגם החילונים יהודים וילדיהם כול יום עם ישראל בארץ גודל ומהר יהיה יושביה עליה אני א יודע מתי וגם עכשיו אני לא יודע מה יודעים בדיוק וצריך לשאול את הרבנים הציונים מה הם יעשו תהיה להם בעיה גדולה

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוקטובר 10, 2013 8:42 am

מה שלא ירדו לסוף דעתך זה כך. יהודי שנושא גויה ילדיו גויים ואינם נמנים לעניין רוב יושביה. יהודיה שנישאת לגוי ילדיה יהודים ונמנים לעניין רוב יושביה עליה ומה יש לדון בעניין?
מה שיש לדון בעניין הוא הא דר"ה ג ב גבי דרייווש אי הווה בנה של אסתר.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' אוקטובר 10, 2013 9:02 am

יאיר כתב:
מבקש לדעת כתב:א. באחד מתשובותיו (או אפילו בהסמכה לספריו אינני זוכר), כתוב שהיה ראש ישיבה בפ"ת. מי יודע על זאת ומה עלה בגורלה של ישיבה זו.
בויקי:
"מששב לישראל ממצרים, למד במדרש "בני ציון", אשר בראשה עמד הרב צבי פסח פרנק. הוא שימש כדיין בביה"ד האזורי בפתח תקווה בהרכבו של הרב ראובן כץ והרב ישעיהו משורר (1951-1952, 1957-1958). תעוזתו הפסיקתית באה לידי ביטוי כבר בתקופת כהונתו הראשונה, בהיותו כבן 30 בלבד, בעת שכתב פסק דין שהתיר יבום במקום חליצה. פסק הדין היה בניגוד לתקנות של הרבנות הראשית לישראל, "חרם ירושלים", שנקבעו שנה קודם לכן, שאסרו על יבום."

זה ידוע שהוא היה דיין בפ"ת, החידוש שהביא הרב מבקש לדעת שהוא היה גם ראש ישיבה, כעדות הוא עצמו זצ"ל.
אגב פ"ת, בהמודיע פורסם אתמול צילום מכתב (כת"י) ששלח לאגודת ישראל כשעבר לפ"ת.
לכבוד הנהלת אגודת ישראל ומערכת עתון המודיע
א.מ.נ.
הנני להודיע כי שניתי את הכתובת שלי לפתח תקוה רח' אורלוב מס' 9, לרגלי התמנותי לדיין בפ"ת. אבקשם שבכל הענינים שירצו להתקשר אתי לשלוח ע"פ הכתובת הנ"ל.
וכמו כן אבקש לשלוח לי את העתון יומי המודיע על פי הכתובת הנ"ל. (כמו ששלחו לי את העתון עד עתה לפי הכתובת הישנה).
בכבוד רב ובהוקרה וידידות
עובדיה יוסף
נערך לאחרונה על ידי איש רגיל ב ה' אוקטובר 10, 2013 10:57 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ה' אוקטובר 10, 2013 10:05 am

רוב יושביה עליה נתבטל מעת שגלו עשרת השבטים, ובמהרה יתקיים בנו בשוב מקבץ נדחי ישראל את בניה לתוכה.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' אוקטובר 10, 2013 1:00 pm

לשאלת הרב מבקש לדעת א', ראיתי מביאים שהיה ראש ישיבה בירושלים, לפני שנעשה לדיין בפ"ת, וכן שמעתי על רב מפורסם אחד שלמד אצלו בישיבה. אולי הן הן הדברים?

אגרת

הודעהעל ידי אגרת » ה' אוקטובר 10, 2013 1:25 pm

מנשה צוריאל

הודעהעל ידי מנשה צוריאל » ו' אוקטובר 11, 2013 2:56 pm

הכהן כתב:https://docs.google.com/file/d/0B-I3KKZiApFPS3hKeldzczQ3bms/edit?usp=sharing

https://docs.google.com/file/d/0B-I3KKZ ... sp=sharing

יישר כח על ההעלאה. אשרי עין ראתה זאת. מעורר לתשובה ולתורה. אכן, אין לו תמורה. זכותו תגן עלינו.

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » א' אוקטובר 13, 2013 4:24 pm

פעם שמעתיו בעריכת חופה, וזכורני שעשה בי רושם הקפדתו לפני החופה לקרוא לכל מברכי הברכות לפני הופה, כדי שיעמדו סמוך ויוכלו לברך מיד אחד אחר השני, בלי הפסק. והוא דבר יפה והגיוני.

ועוד דבר שזכורני ממנו מאיזה שיעור ששמעתי, שהביא דברי שו"ת תורת חסד לגרש"ז מלובלין זצ"ל, והתחיל פתאם לומר על ספר זה דברי שבח מופלגים, בהרחבה, כמה נעימים ומסודרים דבריו, והולך בדרך ישרה קולע לאמת, וכו'. ומאז התחלתי לייקר דברי ספר זה וכותבו (שלפני כן לא הכרתיו), שהרי אם גאון בקי כגרע"י בכל השותי"ם מוצא לנכון לשבח שו"ת זה, ודאי לא בכדי הוא.
י

מתעניין

הודעהעל ידי מתעניין » ב' אוקטובר 14, 2013 2:13 am

ועוד דבר שזכורני ממנו מאיזה שיעור ששמעתי, שהביא דברי שו"ת תורת חסד לגרש"ז מלובלין זצ"ל, והתחיל פתאם לומר על ספר זה דברי שבח מופלגים, בהרחבה, כמה נעימים ומסודרים דבריו, והולך בדרך ישרה קולע לאמת, וכו'. ומאז התחלתי לייקר דברי ספר זה וכותבו (שלפני כן לא הכרתיו), שהרי אם גאון בקי כגרע"י בכל השותי"ם מוצא לנכון לשבח שו"ת זה, ודאי לא בכדי הוא.

במוסף "יתד נאמן" - "יתד השבוע" לפ' לך לך ראיון עם הגר"ב שרגא אודות הגר"ע יוסף זצ"ל.
ושם בעמ' 52 כתב שאת סגנון כתיבתו למד מדברי ה"תורת חסד".

תמונה.png
תמונה.png (20.79 KiB) נצפה 12048 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' אוקטובר 14, 2013 7:17 am

כל שאור וכל דבש לא תאכלו?

בוודאי הכוונה לבל תקריבו

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' אוקטובר 14, 2013 9:54 am

מיללער כתב:בוודאי הכוונה לבל תקריבו

בוודאי הכוונה ללא תקריבו.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ב' אוקטובר 14, 2013 10:08 am

הסיפור בשם הגר"ב שרגא מגומגמם הרבה. ראשית, לא מתקבל כל כך על הדעת שהגרא"ח נאה הספיק לדון על ר"ן ארוך ומסובך בחולין עם התורת חסד שנפטר כשהוא עצמו היה בקושי בן 12 (וגם בכלל לא התגורר בירושלים). שנית, לא מובן איפה כאן בסיפור הבקיאות העצומה שהתפעל הגר"ע ממנה, בלומר בעל פה את לשון הר"ן יש משום זיכרון נפלא אבל לא בקיאות דווקא (במובן שאנו דנים עליו).
ודאי הגר"ע סיפר מעשה על התוודעותו לתורת חסד וספרו דרך הגרא"ח נאה, ואולי היה זה בהקשר של סוגיה בחולין (שצ"ע כי לא זכינו לתשובות התורת חסד ביורה דעה) - אבל כנראה לא כמו שהדברים אמורים כאן. ומן הסתם סיפר זאת יותר מפעם אחת כך שיהיה אפשר למצוא את האופן הנכון.

נ.ב. בגוף העניין, אולי לא ראיתי מספיק אבל מקופיא איני יודע מהו המיוחד בסגנון תשובות התורת חסד לעומת ספרים אחרים ממשיבי דורו. הן אמת שתשובותיו (בפרט בחאו"ח שסודר על ידו) מסודרות ובנויות לתלפיות לעומת חלק מספרי השו"ת דאז אבל אפשר לומר כן באותה מידה גם על בית הלוי או עין יצחק, לדוגמא. אבל זו הערה נפרדת.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 291 אורחים