מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי חיים יוסף גוטליב מסטראפקוב - בעל טיב גיטין וקידושין

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נחמד מזהב

רבי חיים יוסף גוטליב מסטראפקוב - בעל טיב גיטין וקידושין

הודעהעל ידי נחמד מזהב » ג' דצמבר 17, 2013 1:43 pm

לה"ו

עליו עצמו כבר כתבו הרבה. ואדרבא אולי יהיה למישהו כאן משהו חדש להוסיף.

חמשה בנים ובת אחת היו לרבי חיים יוסף גוטליב אבד"ק סטראפקוב.
בספר היחס של צאצאי הרב מסטראפקוב יש צאצאים של כל ארבעת הבנים.
אבל אין שם צאצאים של הבן החמישי ר' אשר גוטליב.
כתוב שם שהוא עבר לפולין ולא ידוע עליו יותר כלום.

היום ראיתי שגם לבן שלו ר' אפרים גוטליב היה בן בשם ר' אשר גוטליב.
ואני תמה ושואל, אולי בכלל מדובר באותו אחד?
אולי בכלל לא היה לו לרח"י בן בשם ר' אשר ואילו הנכד ר' אשר הוא זה שנהפך בטעות לבן.

לא ראיתי שאבא של רח"י או חותנו נקראים בשם אשר.
אז אולי חותנו של ר' אפרים היה נקרא ר' אשר ומכאן השם של הבן ר' אשר?

נטיעות

Re: רבי חיים יוסף גוטליב מסטראפקוב

הודעהעל ידי נטיעות » ה' מרץ 06, 2014 12:02 am

הקמת המצבה בעקבות החשיפה המשפחתית המרגשת:
נמצאה מצבת קבורתו של אחד מראשוני ומעמודי התווך של הישוב החרדי בעיה"ק ירושלים ת"ו, הרב הצדיק רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב ירושלים זצ"ל, בנו של הרה"ק רבי חיים יוסף גוטליב אב"ד דק"ק סטראפקוב זי"ע

ביום שישי הקרוב - ה' אדר שני תשע"ד, בשעה 11.00 לפני הצהרים, מאה ותשע שנים לאחר פטירתו של אחד מראשוני ומעמודי התווך של הישוב החרדי בעיה"ק ירושלים ת"ו - הרב הצדיק רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב ירושלים זצ"ל בנו של הרה"ק רבי חיים יוסף גוטליב אב"ד דק"ק סטראפקוב זי"ע - יעלו מאות צאצאיו ויוצאי חלציו להשתטח על קברו אשר בהר הזיתים, וזאת, לאחר שבעים שנות תעלומה שבהם לא ידעו היכן מקום מנוחתו כבוד.
לאחר שמצבת האבן שעל קברו נתגלתה בסיעתא דשמיא על ידי כמה מצאצאיו העוסקים זה שנים בריכוז דברי תורתם ותולדותיהם של רבינו הקדוש מסטראפקוב וכל יוצאי חלציו עד ימינו אנו, ובראשם הרב יעקב זאב שווארץ בשילוב "המאגר העולמי לכתבי היוחסין", זכו הנכדים להשיב את המצבה בימים אלו אל מקום מנוחתו כבוד של הסבא הגדול, כשלב מסיים לאין ספור שעות ההתרוצצויות והבירורים וכל יתר השלבים שקדמו להם לפעולת העמדת המצבה על תילה בהצלחה ובסיעתא דשמיא.
ללא ספק עמדה להם לכל העוסקים במלאכת הקודש זכותו של הסבא הגדול, אשר שנים ספורות לאחר פטירתו הופיע בחלומו של אחד מצאצאיו בבקשה שייצא לבדוק מה קורה במקום קבורתו, ויהי בבוקר ותפעם רוחו של הנכד בראותו כי אכן פגעו בני נכר במצבה, ומיד הזדרז לתקנו ולהשיבו אל מקומו. אך מאז שהמקום נהרס שוב על ידי הירדנים, לא אותר מקום מנוחתו עד לימים אלו אשר בסיעתא דשמיא ובהשגחה פרטית מופלאה נמצאו בתקופה אחת קצרה הן מקום קבורתו והן אבן המצבה שעמדה על קברו, זרוקה באחת מפינות חלקת בית החיים אולם שלימה לגמרי כאשר כל האותיות שעליה ניתנות לקריאה בשלימות.
בכור בניו של הגאון הקדוש רבי חיים יוסף גוטליב מסטראפקוב זי"ע, היה הרה"צ רבי מנשה גוטליב מסטראפקוב. הוא נקרא בשם "מנשה", ואחיו הצעיר ממנו: "אפרים" - ה"ה הרה"צ רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב. וגופא דעובדא הכי הוי:
אביהם - הגאון הקדוש מסטראפקוב זי"ע, שאל פעם את רבו הרה"ק רבי נפתלי צבי מראפשיץ זי"ע, כיצד לקרא את שם בנו שיוולד לו, ויענהו: "אפרים". לאחר שיצא, נמלך בדעתו וחזר ושאל: "ואם נקבה תלד"? והשיבו רבו: "מנשה", ויהי לפלא.
לתקופת השנה זכה לראות בראייתו הרחוקה של רבו, שכן תאומים נולדו לו, ואכן קרא את שמותיהם 'אפרים' ו'מנשה', הלא המה "מנשה ואפרים בני יוסף", אשר הוציאו לאור את ספרם של אביהם: "טיב גיטין וקידושין", כשנה לאחר פטירתו, ואף ערכו לו הקדמה נפלאה.
איש חסיד, וצדיק נשגב, היה רבי אפרים גוטליב. (ואגב. לצערינו אין אנו יודעים מי היה חותנו של ר' אפרים, ולא שם זוגתו. ונודה לכל מי שיוכל לשלוח מידע בענין זה). תחילה, גרו ר' אפרים ומשפחתו בסטראפקוב. לימים, קבעו את מגוריהם "בראגנא" שבזיבענברגען. בשנת תרנ"ב, עלו להתגורר בעיה"ק ירושלים תובב"א. בירושלים, נודע ר' אפרים לאחד מחשובי העדה, ומראשי שכונת "ימין משה". נשארה עדות מבני ירושלים על יפי תוארו, שהיה גבה קומה ובעל הדרת פנים מופלאה, כשפניו מאירים וזוהרים.
לתקופת הימים, מינוהו לכהן פאר כ"ממונה הכולל" דק"ק זיבנבערגן. אודות פעולות הכולל בכלל - ורבי אפרים בפרט, נכתב בהרחבה בספר "בשעריך ירושלים", (מאת רי"א וייס. וראה שם בעמוד 97, חתימתו של רבי אפרים גוטליב, ביום ג' לסדר נח שנת תרנ"ט).
בירושלים, נהגו לעלות לביתו - גם הוא כאחיו רבי מנשה - בעת "רעוא דרעוין", ואף הוא היה אומר לפניהם דברי תורה, אם כי לא חפצו גם שניהם לנהוג באדמורו"ת.
* * *
רבי אפרים נפטר ביום ו' אדר ב' שנת תרס"ה. על פי המסורת, היה זה לאחר שהבדיל על הכוס במוצאי שבת קודש, וקרא בעצמו למנין אנשים. אולם על פי מה שאנו רואים עכשיו, חייבים לדחוק ולומר שהוא נפטר כנראה ביום ראשון בלילה, אור ליום שני, וזה היה למחרת מוצאי שבת קודש, ולא מיד לאחר ההבדלה. מנו"כ בהר הזיתים בחלקת "קוסוב", בכביש שנסלל בשעתו על ידי הירדנים.
מבניו הנודעים, ה"ה, הרה"צ רבי ישראל מאיר גוטליב זצ"ל, והרה"צ רבי אריה לייב גוטליב זצ"ל, והרה"צ רבי אשר גוטליב זצ"ל, נפוצו משפחת גוטליב הירושלמית על פני כל ארץ הקודש, ומהם משפחות עניפות ומיוחסות בישראל עד עצם היום הזה, כ"י.
וזה נוסח המצבה שנמצאה זה עתה, (ולאחר שכל השנים סבורים היו שהמציבה נהרסה בידי הירדנים), פ"נ / הרב הישיש / ר' אפרים בהרהצה"ק / ה"ר חיים יוסף / מסטראפקוב זצ"ל עסק / כ"י בצרכי ציבור ובצדקה / וגמ"ח ולעת זקנתו עלה / בקודש והקדיש עתיו לתו"ע / נ' בש"ט ו' אדר ב' תרס"ח / תנצב"ה.

נטיעות

הודעהעל ידי נטיעות » ג' אפריל 29, 2014 2:12 pm

מיללער כתב:
משה אמת ותורתו כתב:היום נתקבל במייל ע"י חוקר היוחסין הנודע הרה"ג ר' נפתלי אהרן וועקשטיין שליט"א קובץ מצורף על מצבת רבי אפרים שנמצאה על ידי המאגר העולמי לכתבי היוחסין.
לדבריו, עד עתה לא חיפשו את מצבתו במקום הנכון ולכן לא מצאו. הבנתי מדבריו שהמצבה נמצאה באיזור שבגבול החלקה שבין חלק מצבות גליציה לבין חלקת חב"ד. אולי יהיה מי שיביא כאן יותר פרטים.
איך בין נישט מצליח ארויף צו לייגען דא זיין ידיעה וואס ער האט ארויס געשוקט. ווייסט איינער ווי אזוי געט מען זיך א עצה מיט דעם?

מכתב מר' אפרים גאטליעב לפקידים בעיר אמשטרדאם לטובת עניי ארצה"ק

שלחתי ידיעה זו לרנ"א וועקשטיין הנ"ל, וזה אשר השיב לי:

מדובר כאן במכתב בקשת תמיכה אישית, ולא בבקשה כללית עבור עניי ארץ הקודש, וכפי שפיענחתי את המכתב לאחר שקיבלתי זאת מידידי הרב מיללער שליט"א.

והנה אנכי שולח לך את פיענוח המכתב כפי שעלה בידי בס"ד:

למעלה, בצד ימין, כתוב לאמר: [?] ש"ק ה' ניסן תרמ"ח [?]

ב"ה יום ב' לסדר תשא שנת תרח"ם פה עה"ק ירושלים תובב"א

שפעת שלומים מגבהי מרומים אל המאורות הגדולים והטפסרים הרבנים המופלגים רודפי צדקה וחסד ועוסקים במלאכת הקודש ה"ה הפקוא"מ (הפקידים והאמרכלים) דאה"ק בק"ק אמסטרדאם יצ"ו איש איש כברכתו יהי נועם ד' עליהם

אחרי הקידה והשתחוי', אקח רשות לבוא עם מכתבי למעכ"ה, לדפוק על דלתי מעלתכם, למצוא חן וחסד, לא כעני העומד בפתח, כי אם כעני בן טובים העומד לפני פסח בלא משען ומשענה. אני הגבר הנצב פה, מילדי אונגארן, בן הרב הגאון הצדיק המפורסים מו"ה חיים יוסף זצוק"ל אבדק"ק סטראפקוב, ושם זקנתי ושבתי עד כה, ועסקתי במשא ומתן עד שעליתי למדרגת עשיר, ותורת ד' הי' (שעשועי) יום יום, וגמרתי בדעתי לעלות לאה"ק, לבלות ימי בטוב בעיר ד', ממה שחינני השם בשנים קדמוניות. אולם, זה איזה שנים, מאז כל מטה לחם שבר, ומטה ידי אחורנית מחמת גלגל החוזר, הוכרחתי לבוא בערום ובחוסר, בידים רקניות. וכבר נודע, כי הכולל אין נותנין חלוקה עד אחר שנתים ימים, וזה לי שנה ראשונה שאני כאן בדוחק גדול, ואל מי מקדושים אפנה לבקש עזר וסיעה. ושמעתי, כי מעלתכם הרמה עוסקים בגמילות חסדים הרבה, לחזק ברכים כושלות. ע"כ תכון תפילתי קטורת לפני מעלתכם, לגמול עמי חסד כחסדכם הרם ונשא, בכל אופני האפשרי. ועוד זאת אבקש, היות שבזה החורף כתבתי אגרת אל השר המרומם הר"ר שמעון וואלף באראן פאן ראטשילד בפראנקפארט, ולא השיב לי שום תשובה, אולי אפשר לבקש ממנו בעדי, לעזור לי כדרכו בקודש. ובטוח אני בחסדכם, כי ישיבו לי עב"ד (על בי-דואר) המוקדים.

כ"ד דוש"ת הק' אפרים גאטליב מאונגארן
בהרב הצדיק מ' חיים יוסף זצוק"ל אבדק"ק סטראפקוב

מחמת שיש בכאן איש אחד הנקרא אפרים גאטליב ימחלו לכתוב על אדרעסי שלי אפרים גאטליב מאונגארן

בן ישי

הודעהעל ידי בן ישי » ג' ספטמבר 20, 2016 3:00 pm

שלום וברכה

האם מישהו יודע לפנח לי קצת את התעלומה?
מי היו ההורים של הרה"ק ר' יוסף חיים מסטראפקוב?

מצאתי בהרבה מקומות שלאביו קראו ר' אריה לייב ולאימו מרים.
האם יש למישהו תמונה של המצבה?

אבל בספר ירח האיתנים שהרה"ק כתב את הכתבים של סבו ר' אברהם רפא הוא כותב שמצד אביו מוהר"ר מרדכי, ומצד אמי מורתי הקדושה מרת בילא.

כמו"כ הוא מפרט את יחוסו, האם מישהו יודע לפרט את זה?

בברכה
בציפייה לבן ישי

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ג' ספטמבר 20, 2016 5:20 pm

מאמר (סרוק) 'ויתילדו' על הרה"ק. כולל נוסח המציבה.
ויתילדו - גאטליב.pdf
(1.5 MiB) הורד 1089 פעמים

בן ישי

הודעהעל ידי בן ישי » ה' ספטמבר 22, 2016 1:33 am

בינוני כתב:מאמר (סרוק) 'ויתילדו' על הרה"ק. כולל נוסח המציבה.
Jiches Stropkov.pdf
(96.4 KiB) הורד 472 פעמים

יישר כח, מאמר מעניין אך לא מדבר על היחוס של הרה"ק ר' חיים יוסף אלא של נשותיו.

אני מעוניין לדעת על היחוס שלו, ולדעת מי הם הוריו? ואיך מתייחס להרב הגאון ר' אברהם רפא וכו'

צירפתי כאן הקדמות של ספרים שהרה"ק מסטראפקוב כתב, ומשם רואים יחוס מדהים, אך השאלה איך מחברים אותם.
קבצים מצורפים
איתן האזרחי 2.pdf
(135.63 KiB) הורד 432 פעמים
איתן האזרחי 1.pdf
(133.19 KiB) הורד 366 פעמים

אורח

הטיב גיטין וקידושין, ספר למדני!

הודעהעל ידי אורח » ב' מאי 29, 2017 12:07 am

פעם בפעם אני נתקל בקטעים בספר טיב גיטין לרח"י גוטליב, ואני ממש משתומם ומתפעל מלמדנותו הגדולה, בסגנון שאינו מצוי בספרי דורו!

מי היה האיש? והאם יש לו קשר משפחתי לבעל יד הקטנה?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: הטיב גיטין וקידושין, ספר למדני!

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מאי 30, 2017 3:31 am

אורח כתב:פעם בפעם אני נתקל בקטעים בספר טיב גיטין לרח"י גוטליב, ואני ממש משתומם ומתפעל מלמדנותו הגדולה, בסגנון שאינו מצוי בספרי דורו!

מי היה האיש? והאם יש לו קשר משפחתי לבעל יד הקטנה?

כמדומני שיש כאן בלבול. הספר טיב גיטין המצוטט לרוב, שאכן יש בו חידושים יקרים מאד, הוא של רצ"ה הליר ולא של רח"י גוטליב הנקרא טיב גיטין וקדושין.

מתפעל

Re: רבי חיים יוסף גוטליב מסטראפקוב - בעל טיב גיטין וקידושין

הודעהעל ידי מתפעל » ד' פברואר 28, 2018 6:11 am

היה בירושלים הרב שלמה גוטליב, נכד לרבי חיים יוסף,

הנה תמונת המציבה שלו

מצבת הרב שלמה גוטליב.jpg
מצבת הרב שלמה גוטליב.jpg (3.14 MiB) נצפה 4881 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' פברואר 28, 2018 6:14 am

בנו של ר' שלמה הנ"ל, קראו לו רבי עקיבא, היה מזכיר שנים רבות של הראשון לציון הרב יצחק ניסים.

ר' עקיבא הו"ל ספר כרם שלמה, דברי תורה מאביו, ה' חלקים. זה לא באוצר.

ר' עקיבא הנ"ל היה חתנו של הצדיק רבי חיים יעקב סאפרין מקאמרנא זצ"ל.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ד' פברואר 28, 2018 6:35 pm

מתפעל כתב:בנו של ר' שלמה הנ"ל, קראו לו רבי עקיבא, היה מזכיר שנים רבות של הראשון לציון הרב יצחק ניסים.

ר' עקיבא הו"ל ספר כרם שלמה, דברי תורה מאביו, ה' חלקים. זה לא באוצר.

ר' עקיבא הנ"ל היה חתנו של הצדיק רבי חיים יעקב סאפרין מקאמרנא זצ"ל.

יישר כח - החזרת לנו את השאלה ששאלנו - לאחרונה הבאתם תמונה מחתונת ר' עקיבא

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' מרץ 01, 2018 10:33 am

כל הכבוד שזכרת מילער, אז הם לא נכדי האדמורים שהבאת שם,

הנה ארטיקל על פטירת ר' שלמה גוטליב

1716.jpg
1716.jpg (1.09 MiB) נצפה 4842 פעמים

להודות ולהלל

הרב הצדיק רבי אפרים גאטליב בנו של הרב רבי חיים יוזף זצוק"ל

הודעהעל ידי להודות ולהלל » ה' אוקטובר 01, 2020 9:39 am

הרב הצדיק רבי אפרים גאטליב בנו של הרב רבי חיים יוזף זצוק"ל
קבצים מצורפים
נמצאה מצבת זקינינו רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב בהר הזיתים_Page_1.jpg
נמצאה מצבת זקינינו רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב בהר הזיתים_Page_1.jpg (112.33 KiB) נצפה 3200 פעמים
נמצאה מצבת זקינינו רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב בהר הזיתים_Page_2.jpg
נמצאה מצבת זקינינו רבי אפרים גוטליב מסטראפקוב בהר הזיתים_Page_2.jpg (32.77 KiB) נצפה 3200 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 378 אורחים