מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי מאיר שלמה יהודה ראבינאוויטש זצל האדמו"ר מ'ביאלא מעזריטש

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל
הודעות: 111
הצטרף: ג' ספטמבר 03, 2013 9:19 am

רבי מאיר שלמה יהודה ראבינאוויטש זצל האדמו"ר מ'ביאלא מעזריטש

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ג' אפריל 01, 2014 5:32 pm

רבי מאיר שלמה יהודה ראבינאוויטש נולד לאביו הרה"ק רבי יצחק יעקב זצ"ל האדמו"ר הזקן מביאלא.בן אחר בן ליהודי הקדוש מ'פשיסחא זיע"א. ולאמו רחל לביאה בת הרה"ק רבי יהשע מאוסטרובה בן הרה"ק רבי שלמה לייב מלענטשנע זיע"א. בכ"ח ניסן תרל"ג ב'אוסטרובא פולין,לאחר פטירת זקנו בכ"ח בניסן ה'תרל"ג עבר עם בני משפחתו לעיר ביאלא פודולסק שם הקים אביו את חצר ביאלא. נשא לאשה את בתו של רבי אייזיק ברב"ש מצאצאי רבי לוי יצחק מברדיטשוב ורבי נחמן מברסלב והבעש"ט. והתגורר בברדיטשוב מספר שנים. לאחר פטירת אביו בכ"ג באדר ב' ה'תרס"ה, קבלו עליו בעלי המוח מחסידי ביאלא את מרות הוא הנהיג את חסידיו בעיר ביאלא, אך בעקבות שריפה שכילתה את החצר, העתיק את מגוריו לעיר מעזריטש הסמוכה, בה הנהיג את חצרו עד לאחר מלחמת העולם הראשונה, לאחריה עבר להתגורר בוורשה.הרב רבינוביץ היה ידוע בחכמתו ובלמדנותו, באצילותו ובמאור הפנים שהקרין לכל אדם, בזכות תכונות אלו, הצליח להעמיד את חצרו במעזריטש שהייתה מעוז של מתנגדים ושכמה אדמו"רים ניסו את מזלם בעיר ולא הצליחו היה מסור מאוד לחסידיו, והיה זוכר את פרטי המאורעות שהיו עוברים עליהם, אף שנשכחו מהם.
מרבית דברי תורתו אבדו בימי השואה, מקצת תורותיו ומכתביו יצאו לאור בשנת תשמ"ט על ידי מכון מגמ"ה דחסידי ביאלא תחת השם "זיכרון משל"י" (ר"ת של שמו מאיר שלמה יהודה לייב).
בסוף ימיו נאלץ כמו כל יהודי ורשה להסתגר בגטו, שם למד תורה עם נערים יהודים עד ליום פטירתו ,בהלוויתו שהייתה ההלויה הרבנית האחרונה בגטו ,השתתפו רבים מתושבי הגטו ומצבה הוקמה על קברו על אף התנאים הקשים. נסתלק י"ז באדר תש"ב לפ"ק. יהי זכרו ברוך.
קבצים מצורפים
meir_medium.jpg
meir_medium.jpg (8.02 KiB) נצפה 1252 פעמים
נערך לאחרונה על ידי רימנובער אייניקעל ב ג' אפריל 01, 2014 6:28 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל
הודעות: 111
הצטרף: ג' ספטמבר 03, 2013 9:19 am

Re

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ג' אפריל 01, 2014 5:54 pm

והיות שהוא קבור בחלקת אבותיו בווארשא אביא תמונה ונוסח המצבה שהוא מאד נדיר. וזה סדר קבורתם ,באמצע הרה"ק רבי יהשע מ'אסטרובא זצ"ל.ולידו מצד ימין קבור חתנו האדמו"ר הזקן מביאלא זצ"ל,ומשמאלו קבור נכדו הרבי מ'ביאלא מעזריטש זצ"ל. על מציבת רבי יהשע מלמטה כתוב כך, לזכר עולם. אשר ארבעה אמות מכל צידי הקבר מסביב אין להניח לשום אדם כי כן היתה הצוואה, והקרקע הנ"ל עם הארבעה אמות מכל צד מסביב נקנה עבורו לצמיתות, עכ"ל.ולידו על מציבת הרבי מביאלא כתוב כך,וברשות הבד"צ וברשות הבנים הרבנים שליט"א, מנוחתו בכאן אצל חותנו הרה"צ זצללה"ה, ומה שאסר להניח שום איש בארבע אמות שלו לא היתה כונתו חו"ש עליו.ועל מציבת נכדו הרבי מ'מעזריטש זצ"ל כתוב כך, ברשות הבד"צ דפה. מנוחתו בכאן אצל זקנו הרה"צ זצלה"ה.ומה שאסר להניח שום איש בארבע אמות שלו לא היתה כונותו חו"ש עליו.
קבצים מצורפים
800px-POL_Warsaw_JCP_grob_rabina.jpg
800px-POL_Warsaw_JCP_grob_rabina.jpg (198.63 KiB) נצפה 1247 פעמים

זלמניו
הודעות: 645
הצטרף: ד' נובמבר 17, 2010 7:31 pm

Re: רבי מאיר שלמה יהודה ראבינאוויטש זצל האדמו"ר מ'ביאלא מעז

הודעהעל ידי זלמניו » ג' אפריל 01, 2014 11:33 pm

הערה קטנה: הוא לא התמנה כאדמור אחרי פטירת אביו. חבורת החסידים שנסעה אליו, קיבלה קודם את מרותו של אחיו, רבי צבי משדליץ, [אביו של החלקת יהושע מביאלה] שגם ר' משל"י נסע אליו. ר' צבי נפטר בפתאומיות אחרי חצי שנה ואז קבלה עליה החבורה את מרותו.


חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 60 אורחים