מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האדמו"ר הציוני - מי מכיר?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מן הדרום

Re: האדמו"ר הציוני - מי מכיר?

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' מאי 03, 2017 12:43 am

לגבי שמירת המצוות בהיותם ברשפים -סיפר לי נכד, שלפני מספר שנים אמר לו אחד מזקני שדה אליהו [קבוץ דתי בעמק בית שאן] שכאשר היו גרים ברשפים פנה אחד מבית שאן לכמה מחברי הקיבוצים הדתיים באזור ושאל- אין לכם מקווה? לשאלתם למה הוא חושב כך, אמר שא"כ מדוע מישהי משלכם באה לטבול בבית שאן. בקיצור, התברר שזו ציפורה פרידמן שבאה מרשפים ובבית שאן חשבו שזו קיבוצניקית דתית

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ד' מאי 03, 2017 1:02 am

בענין המקוה, שמעתי פעם שהיה לכך גם הסבר "אידיאולוגי" מבחינתם,
שהם היו נגד כפיה [אנטי דתית ודתית],
ואם הם לא ישמרו על כך,
הרי הם גורמים בכפייה על ילדיהם פסול.

כך שמעתי, והוא דבר נחמד.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' מאי 03, 2017 6:20 am

הרב הצעיר שליט"א עם סבו הרה"ק זי"ע
פאשקאן 3645.jpg
פאשקאן 3645.jpg (21.96 KiB) נצפה 11828 פעמים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 04, 2017 11:21 am

ביקשו ממני להוסיף כתבה זו.
קבצים מצורפים
המבשר.jpg
המבשר.jpg (105 KiB) נצפה 11570 פעמים

חיים שמעון

הודעהעל ידי חיים שמעון » ג' יוני 04, 2019 7:44 pm

נפטרה צפורה פרידמן בתו של האמרי חיים
היום ר"ח סיון תשע"ט

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 04, 2019 11:40 pm

חיים שמעון כתב:נפטרה צפורה פרידמן בתו של האמרי חיים
היום ר"ח סיון תשע"ט

שמעתי, שבערוב ימיו של האדמו"ר מוויזניץ מונסי זצ"ל, ביקרה את אחיה.....
האדמו"ר זצ"ל אמר לאחותו מה שאמר....
והיא הגיבה 'ביזט געבליבן דער זעלבער מאטל'.....

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' יוני 10, 2019 9:50 pm

האם הוא היה גם נין של רבי פנחס מקוריץ? התפרסם באיזה אתר שהמנורה שלו אצלו בירושה ואולי התבלבלו בינו לבין הרוזינער.

נ.ב. כבר בצעירותו היה צדיק נסתר.
"בנערותו הצטרף לתנועת השומר הצעיר, נהג לקרב את צעירי התנועה לדרך היהדות והיה לציוני נלהב... בשנת 1946 עלו שניהם במסגרת מפעל ההעפלה, התחתנו והיו בין מייסדי קיבוץ השומר הצעיר רשפים שבעמק בית שאן, ובו חיו כ–17 שנה. זאת מתוך אמירה שאבותיו תמיד הלכו עם היהודים והחסידים לכל מקום שאליו הגיעו – ולכן גם הוא מצטרף לשומר הצעיר כי לשם הולך הדור הצעיר. הוא עבד ברפת וכרועה צאן, הדריך קבוצות של עליית הנוער ואף כיהן כמזכיר הקיבוץ, ובמקביל שמרו בני הזוג מצוות בהסתר".

(מתוך מאמר של אלחנן ניר)

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' יוני 11, 2019 12:40 am

ביקרתי בהזדמנות מסויימת בביתם [לפני שהתחיל לשמש ב"אדמורות"], הוא סיפר הרבה על העבר שלו מילדותו זכרונות מדהימים ומעניינים אודות זקניו הק' והתנהלות ה"חצר" ועד הגיעו לגיל 18/19 ואז אמר טוב, על התקופה מכאן ואילך אני מעדיף לא לדבר!
זוג' צפורה ע"ה היתה שותפה פעילה בשיחה והרבתה לספר על בית אביה הק' וכן הציגה "ירושות" יקרות וחשובות מאביה וזקניה הק', בתוך הדברים היא אמרה לנו: דעו לכם, אצלי בבית אבותי הק' אינם "היסטוריה", אני חיה אתם ומרגישה את נוכחותם בחיי בכל יום ובכל שעה.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ד' יוני 12, 2019 3:12 am

קראקובער כתב:האם הוא היה גם נין של רבי פנחס מקוריץ? התפרסם באיזה אתר שהמנורה שלו אצלו בירושה ואולי התבלבלו בינו לבין הרוזינער.

נ.ב. כבר בצעירותו היה צדיק נסתר.
"בנערותו הצטרף לתנועת השומר הצעיר, נהג לקרב את צעירי התנועה לדרך היהדות והיה לציוני נלהב... בשנת 1946 עלו שניהם במסגרת מפעל ההעפלה, התחתנו והיו בין מייסדי קיבוץ השומר הצעיר רשפים שבעמק בית שאן, ובו חיו כ–17 שנה. זאת מתוך אמירה שאבותיו תמיד הלכו עם היהודים והחסידים לכל מקום שאליו הגיעו – ולכן גם הוא מצטרף לשומר הצעיר כי לשם הולך הדור הצעיר. הוא עבד ברפת וכרועה צאן, הדריך קבוצות של עליית הנוער ואף כיהן כמזכיר הקיבוץ, ובמקביל שמרו בני הזוג מצוות בהסתר".

(מתוך מאמר של אלחנן ניר)

א. אינני יודע אם ואיך היה צאצא של הרה"ק מקאריץ, עכ"פ אשתו ציפורה היתה מצאצאיו (האמרי ברוך מויז'ניץ היה חתן אצל ר' אריה ליב מז'יטומיר, נינו של ר' פינחס מקאריץ).
ב. אכן היתה ברשותה חנוכיה שעברה בירושה מהרה"ק מקאריץ, והיתה משאילה אותה מדי שנה לאחיה אדמו"ר מוהרמ"י להדליק בה.
ג. כבר כתבתי למעלה שהם הקפידו על שמירת תורה ומצוות כל ימיהם, גם כשהיו בקיבוץ החולני.

חסיד ביתרי

הודעהעל ידי חסיד ביתרי » ד' יוני 12, 2019 1:52 pm

ג"א ביקרתי רבות בביתם בגילה ושמעתי ממנה סיפורים למכביר בעיקר על אביה ואחיה זי"ע, ועוד חזון למועד

היא לא גמרה לדבר ולספר כמובן באידיש. ובעלה לא דיבר מילה

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' יוני 12, 2019 9:13 pm

איש גלילי כתב:...
ב. אכן היתה ברשותה חנוכיה שעברה בירושה מהרה"ק מקאריץ, והיתה משאילה אותה מדי שנה לאחיה אדמו"ר מוהרמ"י להדליק בה.
...

לא מובן איך הגיע לה ירושות, כשהיתה לה אחים ולא היתה יורשת כלל. ולא מסתבר שהם נתנו לה לפנים משורת הדין, כשהיא מרדה באביה ודרך אבותיה

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ה' יוני 13, 2019 12:45 am

חסיד ביתרי כתב:ג"א ביקרתי רבות בביתם בגילה ושמעתי ממנה סיפורים למכביר בעיקר על אביה ואחיה זי"ע, ועוד חזון למועד

אכן ראוי להוסיף לאחר שיחה של שעה וחצי בה סיפר באריכות רבה סיפורים נפלאים ביותר, הבהרנו שברצוננו לפרסם את הדברים, במקום הוא לא הגיב, אך למחרת הוא התקשר לביתי ואמר [באידיש] בעדינות, מדבר כאן ישראל פרידמן, ברצוני לבקש שלא תפרסמו את מה ששמעתם ממני כל עוד אני חי, אך לאחר מכן תוכלו לפרסם הכל מבלי לבקש רשות מבני. אני נותן כעת רשות לפרסם לאחר אריכות ימי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יוני 13, 2019 12:54 am

קרית מלך כתב:
חסיד ביתרי כתב:ג"א ביקרתי רבות בביתם בגילה ושמעתי ממנה סיפורים למכביר בעיקר על אביה ואחיה זי"ע, ועוד חזון למועד

אכן ראוי להוסיף לאחר שיחה של שעה וחצי בה סיפר באריכות רבה סיפורים נפלאים ביותר, הבהרנו שברצוננו לפרסם את הדברים, במקום הוא לא הגיב, אך למחרת הוא התקשר לביתי ואמר [באידיש] בעדינות, מדבר כאן ישראל פרידמן, ברצוני לבקש שלא תפרסמו את מה ששמעתם ממני כל עוד אני חי, אך לאחר מכן תוכלו לפרסם הכל מבלי לבקש רשות מבני. אני נותן כעת רשות לפרסם לאחר אריכות ימי.

נו? כאן המקום. בעבורו אל תמנע מים.

נ''ב:
יש לך הערכה מדוע הוא לא רצה שתפרסמו זאת בחייו?

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ה' יוני 13, 2019 12:53 pm

עמקן כתב:
...

לא מובן איך הגיע לה ירושות, כשהיתה לה אחים ולא היתה יורשת כלל. ולא מסתבר שהם נתנו לה לפנים משורת הדין, כשהיא מרדה באביה ודרך אבותיה

ראשית כל בויזניץ גם הבנות קיבלו חלק בירושה, ולכן גם היא קיבלה כשאר אחיותיה.
שנית, אע"פ שמרדה מ"מ לאחמ"כ ידוע שנפגשה עם אביה הק' וביקשה סליחה ומאז היתה מגיעה תמידין כסדרן להוריה ולחצר הקודש של ויזניץ.

חסיד ביתרי

הודעהעל ידי חסיד ביתרי » ה' יוני 13, 2019 1:27 pm

גם השטרימל שהוא החל ללבוש בשנים האחרונות זה היה של הרוזינר זי"ע והוא קצת שיפץ את זה

והיא סיפרה לי שאחר פטירת אחיה הישעות משה, שני בניו האדמורי"ם הגיעו לביתה לבקש ממנה שתתן להם את המנורה שברשותה להדליק בימי החנוכה,

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יוני 13, 2019 2:15 pm

הא לחמא עניא כתב:
עמקן כתב:
...

ראשית כל בויזניץ גם הבנות קיבלו חלק בירושה, ולכן גם היא קיבלה כשאר אחיותיה.
שנית, אע"פ שמרדה מ"מ לאחמ"כ ידוע שנפגשה עם אביה הק' וביקשה סליחה ומאז היתה מגיעה תמידין כסדרן להוריה ולחצר הקודש של ויזניץ.

השאלה, וההזדקקות לתשובה, מראים כמה חסר פה בהכרת טיב הקשר המשפחתי.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' יוני 13, 2019 8:03 pm

לפי המובא ביומן טולנא אביה לא קירב אותה כלל. וקשה להאמין שהיא בקשה מחילה והתפייסה עמו, כשהיתה בגדר טובל ושרץ בידו.
קבצים מצורפים
יומן טולנא 125.PNG
יומן טולנא 125.PNG (16.7 KiB) נצפה 9962 פעמים

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 13, 2019 8:26 pm

עמקן כתב:לפי המובא ביומן טולנא אביה לא קירב אותה כלל. וקשה להאמין שהיא בקשה מחילה והתפייסה עמו, כשהיתה בגדר טובל ושרץ בידו.

בקשה מחילה - הדברים ידועים ומפורסמים.
התפייסה, אכן היה חידוש לשמוע - אם זה אמת, שכן כפי הידוע לי, למרות שהתחננה לפניו, הוא לא חפץ לקבלה. (כיון שלא היה מדובר שתשנה את אורחותיה, רק פיוס ובקשה לקבלה).
יתכן [ומסתבר] שבמקביל, הוא דאג שלא תתרחק כליל, וזאת ע"י ששאר בני המשפחה כן שמרו על קשר.

[כמובן שאין זה סותר אפילו במקצת את המובא ביומן האמור, שהוא ריחק אותה. והדברים ידועים].

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ו' יוני 14, 2019 4:04 pm

הסיפור היה שהם הלכו לקיבוץ רשפים שהיה של השומר הצעיר (אוכלי השפנים והחזירים), ואז הוא סירב להכיר בה, בשנת תשכ"ג חלה האמ"ח ואז ביקשה שוב להתפייס עמו, והוא התנה זאת שתעזוב את הקיבוץ, והפשרה היתה שהם עזבו את הקיבוץ של השמו"צ, ועברו לקיבוץ סעד של הפועל המזרחי.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יוני 16, 2019 5:47 pm

עמקן כתב:לפי המובא ביומן טולנא אביה לא קירב אותה כלל. וקשה להאמין שהיא בקשה מחילה והתפייסה עמו, כשהיתה בגדר טובל ושרץ בידו.

אביה התפייס אתה מהרגע שעזבה את הקיבוץ החולני.
חבל שלא קוראים את האשכול לפני שיוצאים באמירות חד-משמעיות כגון אלו.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » א' יוני 16, 2019 7:54 pm

איך אפשר לחלוק על יומן טאלנא בלי מקור?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יוני 16, 2019 9:00 pm

חסיד ביתרי כתב:גם השטרימל שהוא החל ללבוש בשנים האחרונות זה היה של הרוזינר זי"ע והוא קצת שיפץ את זה

והיא סיפרה לי שאחר פטירת אחיה הישעות משה, שני בניו האדמורי"ם הגיעו לביתה לבקש ממנה שתתן להם את המנורה שברשותה להדליק בימי החנוכה,

אוי וי.. אז מה היא עשתה? איך היא יצאה מהפלונטר?...
וחוץ מזה, מה עם הבן שלה, האדמו''ר.. הוא לא זכאי להדליק במנורה של הרה''ק מקוריץ?

חסיד ביתרי

הודעהעל ידי חסיד ביתרי » א' יוני 16, 2019 11:00 pm

פרנקל תאומים כתב:
חסיד ביתרי כתב:גם השטרימל שהוא החל ללבוש בשנים האחרונות זה היה של הרוזינר זי"ע והוא קצת שיפץ את זה

אוי וי.. אז מה היא עשתה? איך היא יצאה מהפלונטר?...
וחוץ מזה, מה עם הבן שלה, האדמו''ר.. הוא לא זכאי להדליק במנורה של הרה''ק מקוריץ?

כמדומני שהיא אמרה לי שהיא נותנת אך ורק לגדול

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' יוני 17, 2019 6:20 pm

חבר פורום אוצר החכמה כתב:איך אפשר לחלוק על יומן טאלנא בלי מקור?

א. לא חלקתי על יומן טאלנא (לפחות לא לפי מה שצוטט כאן), דוק ותשכח.
ב. יומן טאלנא הוא ממש לא מקור מוסמך.
ג. לא נולדתי היום, למדתי בוויז'ניץ והכרתי (ועודני מכיר) אנשים רבים מאד שהיו אצל האמ"ח (בכל זאת לא עברו כ"כ הרבה שנים...), והם העידו בפני על הזמנים שהיא היתה מגיעה לאמרי חיים, ועל משחק הזקנים עם בנה הקטן הושע.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' יוני 17, 2019 7:36 pm

איש גלילי כתב:
חבר פורום אוצר החכמה כתב:איך אפשר לחלוק על יומן טאלנא בלי מקור?

א. לא חלקתי על יומן טאלנא (לפחות לא לפי מה שצוטט כאן), דוק ותשכח.
ב. יומן טאלנא הוא ממש לא מקור מוסמך.
ג. לא נולדתי היום, למדתי בוויז'ניץ והכרתי (ועודני מכיר) אנשים רבים מאד שהיו אצל האמ"ח (בכל זאת לא עברו כ"כ הרבה שנים...), והם העידו בפני על הזמנים שהיא היתה מגיעה לאמרי חיים, ועל משחק הזקנים עם בנה הקטן הושע.

חבל שלא הבנת את הציניות שבשאלה...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 16, 2019 3:37 pm

קראקובער כתב:הרב הצעיר שליט"א עם סבו הרה"ק זי"ע
פאשקאן 3645.jpg

תצחק תצחק.. אבל הצעיר הזה הוא נינו של ה'אמרי חיים' זצ"ל...בדיוק כמו ילדיהם של האדמו"רים מויז'ניץ, בעלזא, סאטמר וסקווירא...
(אגב, יש להעיר את תשומת ליבם שאת השפיץ-שטריימל חובש רק האדמו"ר ולא האייניקלאך...)

מלבד כ"ק מרן אדמו"ר תא"ל ר' הושע פרידמן שליט"א, יש בצה"ל אייניקל נוסף של ויז'ניץ וגם לו כמדומני יש מכינה קדם צבאית: הרב משה הגר-לאו (בן אחיו למחצה של הגרי"מ לאו) שהוא נינו של ה'אהבת ישראל' זי"ע.

האם ר' הושע וצאצאיו נשארים דת"ל לכל דבר ועניין ורק מנסים לעשות איזו שהיא תחיה מחודשת ל'אדמו"רות ציונית", או שאכן הם מתקרבים חזרה לשורשיהם החרדיים?

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ג' יולי 16, 2019 3:58 pm

__שיחת צפורה ח אדר תשע''ב_.pdf
(37.25 KiB) הורד 473 פעמים

עם האדמו"ר מויזניץ מונסי זצ"ל

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' יולי 16, 2019 6:11 pm

תרגום השיחה מיידיש לעברית בידי עו"ד צביה רבינוביץ'-מוסקוביץ' חסידת פאשקאן בית ישראל.

איפה את מתגוררת היום?
- בירושלים.

איפה בירושלים?
- בירושלים יש אזור חדש שנקרא גילה.

"גאולה" הרי היא באמצע ירושלים.
[ר' ישראל ארנסטר: אתה מתכוון לגאולה. היא מתכוונת לגילה, זה על ידי קבר רחל.]

אהה! על יד קבר רחל.
- חמש דקות מקבר רחל.

האם יש שם קהילה יהודית?
כן, יש לנו שם אזור בתוך היישוב. גרים שם עם התלמידים שלנו, שבאים מכלל ישראל מכל הארץ.

יעקב אבינו אמר ליוסף "ראה פניך לא פיללתי והנה הראה אותי אלוקים גם את זרעך".
- יש לי צאצאים איכותיים.

ככה באמת אומרים.
- כן, אני אומרת לך שזה נכון, ואני אומרת לך את זה בכנות.

מי חלם על זה?
- ברוך ה' אתם רואים.

אני אמרתי הרבה פעמים שאני אשם בך/עלייך שהיית בזמנו בבוקרשט.
- יקירי, אתה לא אשם. כי יש לי ילדים יראי ה', ילדים שעושים מה שצריך ומה שהם צריכים, מה שצריך. הם יראי ה' מאד.

הם יראי שמיים?
- אני לא משבחת אותם לריק, אני לא משבחת. אני אומרת את המציאות.

קוראים לבעלך האדמו"ר מפאשקאן?
לא. הוא לא רב'ה-אדמו"ר.

לא? ככה אמרו לי...
- ישנם כאלה שמחזיקים ממנו כמו רב'ה-אדמו"ר אבל הוא לא רב'ה-אדמו"ר. אבל הוא עושה הרבה, הוא לומד הרבה, ומעביר הלאה את הלימוד שלו.

[רי"א: כשאני הגעתי לשם, אני ראיתי שנכנסים בחורים צעירים, והם מתייעצים לשידוכים ועוזרים להם]

באים להתייעץ אתה?
- להתייעץ עם בעלה.

באים לסוקו?
- כן.

מי חלם על זה?
- אתה רואה, זו עובדה! אני לא מוסיפה ולא מורידה.

מישהו שאל אותי פעם מרבי יוד'לה: הסבא ז"ל (מרן "האהבת ישראל") ראה הכל, וראה מה שהולך להיות בכל הדורות, אז הרי הוא ראה מה הולך להיות ציפורה. איך הסבא ז"ל יכל לקרב כל כך את ציפורה איך הוא יכל לסבול את (המצב) הזה? איך יכול להיות? רבי יודל'ה צעד וצעד, חשב וחשב, עד שהוא אמר תקשיב לי הסבא ז"ל (מרן "האהבת ישראל") ראה הכל, אז אם הסבא ז"ל קירב אותה כל כך חייב להיות (שהוא ראה) שמתי שהוא משהו יצמח.
- ברוך ה'. ביום האחרון של הסבא ז"ל הוא קרא לי למיטה. הייתי מחקה כל מיני אנשים, אתה זוכר?

בוודאי.
- כן, זוכר? הייתי מחקה את ציפורה (העובדת בבית) "אה יא פויקא" (מה שהיא היתה כנראה אומרת). זה היה ביום שישי בבוקר לפני הפטירה, הסבא ז"ל, ציווה למשה מיכל שירים אותי למיטה, הייתי מאד קטנה. את זה אתה זוכר?

היית קטנה?
- לא בגיל, הייתי מאד נמוכה. משה מיכל הרים אותי למיטה, והסבא ז"ל אמר לי "אה יא פויקא", כמו שהייתי מחקה את העובדת ציפורה (העובדת בבית). וברוך השם, בלי עין יש לי ילדים. זה הבן שלי הושע.

(הרבי מרדכי זי"ע תפס להרבי הושע בזקן ואמר:) צורה כזאת לראות, לא חלמתי...
- אתה רואה, תהנה? יש לי בלי עין הרע ילדים! שלכולנו תעמוד הזכות (שלהם)!

כל הילדים?
- פחות אחד, שהוא שומר שבת, אבל הוא לא עם כולם... אבל כל השאר, כל הנכדים.

האם בארץ ישראל את גם רואה את אחי?
- עכשיו אני לא הייתי כל כך בריאה, אז לא הייתי תקופה (אצל האח). אבל בכללי היית נוסעת כל שבוע, איזו שאלה? הייתי נוסעת אפילו פעמיים בשבוע, כשהיה ערך לזה שבאתי, אבל לצערינו היום לא מגיב לכלום. תזכיר אותו כשאתה מתפלל.

מתי היית פה בפעם האחרונה?
- לפני שמונה שנים.

[רי"א: בפעם הראשונה היא הייתה פה לפני עשרים שנה, אצל החתונה של בני יוסי, והפעם השנייה, לפני שמונה שנים בחתונה של בני יעקב דוד. זה הפעם השלישית. אני מקווה שהיא תמשיך לבוא אי"ה לעוד שמחות, שתהי' בריאה וחזקה עד ביאת גואל משיח]

ושיהיה לך בנים יראי שמים ובני בנים.
- אמן!

(ואז הרבי מצביע על הרבי הושע ושואל:) איפה הוא מתגורר?
- גם בירושלים.

[רי"א: אני פוגש לפעמים את הילדים שלה ואת הנכדים בשמחות בארץ ישאל. הם ממש עדינים]

כנראה שלפעמים חלומות מתגשמים.
- תודה להשם! לזה צריך לחכות. אתה מסכים?

כן.
- שתהיה בריא וחזק.

וגם את וכל הילדים.
- אני באתי רק בשביל לראותך אותך. איך אתה מרגיש?
- יש לי יסורים.

[רי"א: זה כבר יותר טוב]
- יותר טוב?

זה יותר טוב? אני סובל!
- עדיין יש לך יסורים?

כן.
- מה עושים בעניין?

מה, סובלים!
- לא צריך לסבול.

- הם מכפרים קצת הגהנום. קצת.
- שתהיה בריא וחזק עד ביאת גואל משיח. צריך אותך. כל עוד שצריך יהודי הוא איתנו. עד ביאת גואל משיח אכן שתהיה איתנו.

אמן. את תראי נחת אצל כל הילדים שלך.

(נכד: ראו את הסבא מפאשקאן בבוקרשט?)
הוא ישב בחתונה שלי עד הבוקר. מוצאי שמחת תורה שאבי ז"ל ("האמרי חיים") סיים את הטיש. ניגשתי אליו (האדמו"ר מפאשקן רבי משה יהודה לייב פרידמן) הוא עדיין היה באמצע, הוא אז לבש את השטריימל של הרוז'ינער, ככה זה היה נקרא... אז התקרבתי לראות.

(נכד: היא אומרת שאתה אכן זוכר שהיה לפאשקאנער את השטריימל של הרוז'ינער)
ככה אמרו.
- כן בוודאי.

איזה ילדים היו לפאשקאנער, יאנקלע ו...
- ישראל, יצחק.

[רי"א: האיינגעלישטיינים (משפחה באנטוורפן) הם גם נכדי פאשקאן?]
- הם נכדים של ר' ישראל. שתהיה בריא וחזק.

וגם את.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 16, 2019 6:53 pm

פרנקל תאומים כתב: מלבד כ"ק מרן אדמו"ר תא"ל ר' הושע פרידמן שליט"א, יש בצה"ל אייניקל נוסף של ויז'ניץ וגם לו כמדומני יש מכינה קדם צבאית: הרב משה הגר-לאו (בן אחיו למחצה של הגרי"מ לאו) שהוא נינו של ה'אהבת ישראל' זי"ע

ערכו במכלול:
משה הגר-לאו

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

משה הגר-לאו

מקום לידה תל אביב
השתייכות ציונות דתית
תפקידים מקים וראש המכינה הקדם צבאית יתיר, סגן מפקד אוגדה במילואים

הרב משה (מוישי) הגר-לאו (נולד בתל אביב) הוא ראש המכינה הקדם צבאית יתיר וסגן מפקד אוגדה במילואים בדרגת אלוף משנה. משמש גם כראש מועצת המכינות הקדם צבאיות.

תוכן עניינים [הסתרה]
1 ביוגרפיה
2 פעילות פוליטית
3 משפחתו
4 אילן יוחסין
5 קישורים חיצוניים
6 הערות שוליים

ביוגרפיה

הגר-לאו היה קצין צה"ל ששירת במגוון תפקידים בסדיר ובמילואים, ובהם מפקד גדוד 77 וסגן מפקד אוגדת יהודה בתקופת מבצע חומת מגן. לאחר שחרורו מהשירות הסדיר למד בישיבת מרכז הרב במשך שלוש שנים.

ב-1979 נמנה עם מקימי היישוב החקלאי-שיתופי בית יתיר שבדרום הר חברון. הוא עבד כרועה צאן ובהמשך ניהל את כרם ענבי המאכל של היישוב.

ב-1992 נמנה עם מקימי המכינה הקדם צבאית יתיר, ומאז עומד בראשה.

בשנת 1999 נהרגה בתו, הוריה, יחד עם ארוסה בתאונת דרכים. מאז הפך הרב הגר-לאו פעיל גם בנושא הזהירות בדרכים.

פעילות פוליטית

בשנת 2004, בתקופת המחאה נגד תוכנית ההתנתקות, פורסם בתקשורת שהרב הגר, שעומד בראש איגוד המכינות הקדם צבאיות, תומך בסירוב פקודה. הרב הגר טען שדבריו סולפו ולאחר סערה תקשורתית הוציא איגוד המכינות (יחד עם הרב הגר) הודעה שבה קראו לחייליהן לציית לפקודות הצבא.[1]

באותה תקופה הקים הרב הגר תנועה בשם "רוח אחרת" למאבק בתוכנית ההתנתקות ושקל לעמוד בראשות מפלגה דתית ציונית שתציע אלטרנטיבה למפד"ל משום שלדבריו "המפד"ל בשנים האחרונות הפכה להיות גוף נגרר אחרי הציונות החילונית, במקום להיות גוף מוביל".[1]

בשנת 2015, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, הצטרף למפלגת העם איתנו בראשות אלי ישי ופורסם שיוצב במקום הרביעי ברשימת המפלגה לכנסת[2] אך יום לפני הגשת הרשימות פרש ממקומו מכיוון שהתנגד לאיחוד בין המפלגה למפלגת עוצמה יהודית בראשות מיכאל בן ארי.[3]

משפחתו

הרב הגר-לאו מתגורר בבית יתיר, נשוי לרונית ואב לשמונה ילדים.

הוא אחיינו של הרב ישראל מאיר לאו (אביו והרב לאו אחים מן האב אך לא מן האם), ונינו של רבי ישראל הגר, האדמו"ר מויז'ניץ (ה"אהבת ישראל"). אחותו היא הרבנית עידית איצקוביץ ממדרשת הרובע

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' יולי 16, 2019 7:04 pm

.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 17, 2019 3:16 pm

שברי לוחות כתב:

השיחה ביניהם מרתקת. התרגום של העו''ד קצת משעשע..

מדוע הרבי ממונסי הרגיש אשמה ביחס לאחותו? הוא הביא אותה לבוקרסט?
מי היה משה-מיכל? המשמש של ה'אהבת ישראל' או מישהו מהמשפחה?
כמה שנים הפרידו בין הרבי ממונסי זצ''ל לאחותו הצעירה?

מדוע היה חשוב לה להדגיש שבעלה איננו אדמו''ר, הלא הוא חבש לפתע שפיץ-שטריימל, ערך ''טישים'' ואמר בהם ''תורה'', עשה ''הדלקה'' בחנוכה וכדו', וכי הוא לא התכווין לאדמו''רות? (או בקיצור... מה אכפת היה לה לעשות לאחיה את ה''נחת'' הזאת...)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 17, 2019 3:26 pm

פרנקל תאומים כתב:
קראקובער כתב:הרב הצעיר שליט"א עם סבו הרה"ק זי"ע
פאשקאן 3645.jpg

תצחק תצחק.. אבל הצעיר הזה הוא נינו של ה'אמרי חיים' זצ"ל...בדיוק כמו ילדיהם של האדמו"רים מויז'ניץ, בעלזא, סאטמר וסקווירא...
(אגב, יש להעיר את תשומת ליבם שאת השפיץ-שטריימל חובש רק האדמו"ר ולא האייניקלאך...)

מלבד כ"ק מרן אדמו"ר תא"ל ר' הושע פרידמן שליט"א, יש בצה"ל אייניקל נוסף של ויז'ניץ וגם לו כמדומני יש מכינה קדם צבאית: הרב משה הגר-לאו (בן אחיו למחצה של הגרי"מ לאו) שהוא נינו של ה'אהבת ישראל' זי"ע.

האם ר' הושע וצאצאיו נשארים דת"ל לכל דבר ועניין ורק מנסים לעשות איזו שהיא תחיה מחודשת ל'אדמו"רות ציונית", או שאכן הם מתקרבים חזרה לשורשיהם החרדיים?

למען האמת, הענף של בוהוש היה נטוע ב''המזרחי'' כבר מזה שנים רבות, כך שבמידה מסויימת, הם יכולים לטעון שאדרבה, הם ממשיכים את הדרך האמיתית של בוהוש-פאשקאן.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' יולי 17, 2019 10:04 pm

פרנקל תאומים כתב:
שברי לוחות כתב:

השיחה ביניהם מרתקת. התרגום של העו''ד קצת משעשע..

מדוע היה חשוב לה להדגיש שבעלה איננו אדמו''ר, הלא הוא חבש לפתע שפיץ-שטריימל, ערך ''טישים'' ואמר בהם ''תורה'', עשה ''הדלקה'' בחנוכה וכדו', וכי הוא לא התכווין לאדמו''רות? (או בקיצור... מה אכפת היה לה לעשות לאחיה את ה''נחת'' הזאת...)

כנראה שלא הכרת את האישיות המדוברת.
איש אמת, שנדיר למצא כדוגמתו.
היה מאוד שמח לשמוע שגיסו חזר לדרך אבותיו, ואף צאצאיו כשרים. אבל שיהפוך ל'אדמו"ר'??? עם כל העבר שלו.
(איך אמרו אצל החסידים. עבר - עשה עבירות. ו'שנה' - התיישב ללמוד. 'נעשה לו כהיתר' - הוא מחל לעצמו על כל העברות שלו...
זה היה ממש 'בלתי נסבל' מבחינתו.
וגם אחותו השכילה להבין זאת. ולכן הכחישה את הענין.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' יולי 17, 2019 11:28 pm

השיחה שהועלתה כאן בזיון גדול. ודי בזה.
לא כל מה שאמר צדיק קדוש לאחותו ראוי לפרסום. אבדה הבושה. העיקר הפרסום.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יולי 18, 2019 11:11 pm

לענין כתב:השיחה שהועלתה כאן בזיון גדול. ודי בזה.
לא כל מה שאמר צדיק קדוש לאחותו ראוי לפרסום. אבדה הבושה. העיקר הפרסום.

על מה יצא קצפך? היכן ראית בשיחה המיוחדת הזאת ביזיון כל דהוא (שלא לדבר על ביזיון גדול)??

לדעתי, השיחה הזו מיוחדת ומעניינת, ויש בה לימוד רב. טוב מאד שהעלו אותה. אני ממש לא תופס איזה פגם מצאתה בהעלאתה (אולי פספסתי משהו?).

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ו' יולי 19, 2019 1:02 am

גם אני לא הבנתי איפה הבזיון.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אוגוסט 17, 2020 10:42 am

הגיע לכאן ספר בשם ‏ - 'השעות : יומן מלחמה : חטיבה 600 במלחמת יום הכיפורים' מאת בנו, מנחם בן שלום. רובו ככולו עוסק כמשתמע בשמו, באירועי המלחמה. בתחילת הספר, בעמ' 16-15, ישנו תיאור חביב למדי של תפילת יום הכיפורים של ההליכה 'לבית הכנסת הקטן בשדרות רוטשילד 112, לבית הכנסת של הדוד, הרבי מבוהוש', ולאחריו תיאור התפילה וציבור המתפללים בהמשך מתאר המחבר את יציאתו למלחמה ומספר בין השאר את בקשתו שישלחו לו מהקיבוץ שבו גר את 'הדסקית שהייתה בה מטבע ברכה מסבא (הרבי מויז'ניץ)'.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יולי 23, 2023 9:12 am

עליו גם -

צבי צמרת, מארץ הצביקה לארץ הצבי,
ראשון לציון, 2023
עמ' 363-362

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' יולי 24, 2023 7:27 am

כמובן, היא ויז'ניצאית והוא רוז'ינער

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' יולי 24, 2023 11:26 am

נכתב לעיל שהיתה ברשותה מנורת חנוכה של ר"פ מקאריץ והיתה משאילה אותה לרבי ממאנסי. כמדומני שגם המנורה [המפוארת ומיוחדת] שהדליק בה הישועות משה מויז'ניץ [והרבי מתולדות א"י עשה העתק ממנה], וכמדומה מדליק בה כיום הרבי מהשיכון, היא ירושה מר"פ מקאריץ. הכיצד? כמה מנורות חנוכה היו לר"פ מקוריץ?

עריכה: תוקנה ט"ס.
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ב' יולי 24, 2023 12:27 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], גלאגוזים ו־ 195 אורחים