מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגרח''ש גריינימן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: מרן הגרח''ש גריינימן זללה''ה

הודעהעל ידי מאיר סובל » ו' דצמבר 22, 2017 12:10 am

א' אני מצטט מ"בית אמי" (זה ספר מוגה ומדוייק למיטב ידיעתי):

את בית הכנסת שיועד למרן החזון איש בנה ר' יחיאל לדרמן...
משנפטר החזון איש, עברו כל אלו שהתפללו עם החזון איש בקביעות לבית כנסת זה...

ב' אכן הגרח"ג התפלל התפילות בלדרמן שנים רבות, אבל אי"ז סותר שלשמחת תורה אחרי ההקפות בלדרמן הלכו לביתו ועשו שם הקפות כפי שהיה בבית החזו"א. כך לפי הסיפור ששמעתי מאחד הנוכחים שם.

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » ו' דצמבר 22, 2017 12:59 am

מאיר סובל כתב:א' אני מצטט מ"בית אמי" (זה ספר מוגה ומדוייק למיטב ידיעתי):

את בית הכנסת שיועד למרן החזון איש בנה ר' יחיאל לדרמן...
משנפטר החזון איש, עברו כל אלו שהתפללו עם החזון איש בקביעות לבית כנסת זה...

ב' אכן הגרח"ג התפלל התפילות בלדרמן שנים רבות, אבל אי"ז סותר שלשמחת תורה אחרי ההקפות בלדרמן הלכו לביתו ועשו שם הקפות כפי שהיה בבית החזו"א. כך לפי הסיפור ששמעתי מאחד הנוכחים שם.

גם אני שמעתי כעין הסיפור הזה, אבל זה לא הולך על אחר ההקפות אלא על סיום החג.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » א' מרץ 11, 2018 2:06 pm

מתקרבים ליום השנה השלישית לפטירתו של רבינו זצ"ל.

תהליך הפטירה של האדם, נכון שהוא ברגע קט, משתנה מחי לנפטר, אבל מבחינת עומק העניין יש שלבים בזה.

כל שנה שעוברת מעמיקה את ההסתלקות.

בפרט שלוש שנים, יש בזה משמעות של כעין חזקה, משמעות של קביעות.

יש בגמרא נושא האם המתים יודעים מה שהולך בארץ, דהיינו עד כמה יש קשר לנפטר עם העולם הזה.

אני חושב שלפחות חלק מהעניין תלוי כמה החיים קשורים לנפטרים, ככל שהחיים קשורים לנפטרים הם קשורים לעולם הזה.

וזה אחד מהעניינים בעליה על קברות צדיקים.

זה ההרגשה שלי, לא של מאורע חד פעמי שהיה, אלא מהלך שהולך ומתמשך.

נשתדל להעלות כאן במשך החודש שיבוא קטעים מהעיתונות שהתפרסמו במשך ה3 שנים שלא פורסמו באשכול זה, וכן קטעים מתוך ספרים הקשורים לרבינו זצ"ל.

אליעזר בלוי
שם מלא: אליעזר בלוי

הודעהעל ידי אליעזר בלוי » ב' מרץ 12, 2018 12:07 pm

אהרון 37 כתב:מתקרבים ליום השנה השלישית לפטירתו של רבינו זצ"ל.

תהליך הפטירה של האדם, נכון שהוא ברגע קט, משתנה מחי לנפטר, אבל מבחינת עומק העניין יש שלבים בזה.

כל שנה שעוברת מעמיקה את ההסתלקות.

בפרט שלוש שנים, יש בזה משמעות של כעין חזקה, משמעות של קביעות.

יש בגמרא נושא האם המתים יודעים מה שהולך בארץ, דהיינו עד כמה יש קשר לנפטר עם העולם הזה.

אני חושב שלפחות חלק מהעניין תלוי כמה החיים קשורים לנפטרים, ככל שהחיים קשורים לנפטרים הם קשורים לעולם הזה.

וזה אחד מהעניינים בעליה על קברות צדיקים.

זה ההרגשה שלי, לא של מאורע חד פעמי שהיה, אלא מהלך שהולך ומתמשך.

נשתדל להעלות כאן במשך החודש שיבוא קטעים מהעיתונות שהתפרסמו במשך ה3 שנים שלא פורסמו באשכול זה, וכן קטעים מתוך ספרים הקשורים לרבינו זצ"ל.

אשרי המחכה ויגיע.....

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' מרץ 12, 2018 1:33 pm

לדעתי עיקר גדול להפצת תורת הגאון זצ"ל ודרכו בלימוד, הוא לעשות כל מאמץ, על ידי מי שיכול, שספריו הקדושים ימצאו את מקומם באוצר החכמה.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ב' מרץ 12, 2018 3:26 pm

יש יוזמה מסוימת שאני חפץ לעשות לזכרו ולעילוי נשמתו של רבינו זצ"ל, ואני צריך עזרה בנידון, אשמח לתת פרטים ע"כ בפרטי לכל המעוניין.

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ב' מרץ 12, 2018 5:07 pm

בסוף הלכות תפילין נדפס - מכתב -, ושמתי לב שזה בעצם דרשה לבר מצוה שהכין למישהו, (כמובן בנוסח חו''ב, ובסופו "ולענין מעשה כתב הגרע''א...").
מצו''ב
קבצים מצורפים
מכתב בהלכות תפילין.docx
(17.1 KiB) הורד 470 פעמים

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ב' מרץ 12, 2018 5:50 pm

יש תחת ידי חוברת ''מילי דהספידא'' שנאמרו על הרב ז''ל, ואולי כבר אפשר להעלותו לכאן, אחכה לאהרן37 או מישהו אחר מבני הקהילה שיאשר.

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ב' מרץ 12, 2018 10:52 pm

בן אליהו כתב:לדעתי עיקר גדול להפצת תורת הגאון זצ"ל ודרכו בלימוד, הוא לעשות כל מאמץ, על ידי מי שיכול, שספריו הקדושים ימצאו את מקומם באוצר החכמה.

לבינתיים
חלק ניכר מהם (ואולי רובם) אינם הכי עדכניים, וכן ישנם כמה שאינם מעומדים.
נערך לאחרונה על ידי אפרים זלמן ב ד' מרץ 13, 2019 6:38 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' מרץ 12, 2018 10:56 pm

חזק וברוך!
עכשיו באמת אינני מבין מה טעם עוד לעכב את הכנסת ספריו. הרי בין כה וכה הם במחשב

בנוסף: יש לך גם כתבים של בנו ראי"ש?

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ב' מרץ 12, 2018 11:19 pm

לעיל העלה הרב אישי חלק מ'במסכת שבת' של הרב אי''ש, (ואם אמצא במחשב שלי עוד ממנו נ''י אשלח בפרטי בלי''נ).
(אני מקווה להעלות חו''ב, שוב באותיות קטנות.., בקבצי וורד, אם לא יקדימוני אחר)

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ג' מרץ 13, 2018 6:28 pm

מ,א,ור

הודעהעל ידי מ,א,ור » ד' מרץ 14, 2018 12:46 am

אפרים זלמן כתב:לעיל העלה הרב אישי חלק מ'במסכת שבת' של הרב אי''ש, (ואם אמצא במחשב שלי עוד ממנו נ''י אשלח בפרטי בלי''נ).
(אני מקווה להעלות חו''ב, שוב באותיות קטנות.., בקבצי וורד, אם לא יקדימוני אחר)

ייש"כ גדול על כך ויש בזה הרבה זיכוי הרבים והשתדל להזדרז בזה

אותה אבקש

הודעהעל ידי אותה אבקש » ד' מרץ 14, 2018 1:29 pm

אפרים זלמן כתב:התרפקות כיצד

ייש"כ, מדהים לראות שקיעותו בתורה.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ד' מרץ 14, 2018 1:34 pm

אם כבר הזכירו את הבן הרב אי"ש שליט"א, האם ידוע למישהו: האם מוסר שיעורים במשך השנה, ובמיוחד בבין הזמנים? והיכן?

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ד' מרץ 14, 2018 6:43 pm

בע''ה
חו''ב וורד

חדושים ובאורים.7z
(10.04 MiB) הורד 712 פעמים

(פותחן)

כאן מבואר שבשנת תשס''ו הופץ קובץ ''הוספות'' על כמה מסכתות, ובכן במה שהעליתי ההוספות כלולות כבר בקבצי המסכתות עצמם, בסוף המסכת, יש לחפש ''הוספות''.

אחשוב בע''ה איך להעלות באופן נוח יותר, הן בשביל שרת הפורום הק' והן בשביל המורידים שי'.
נערך לאחרונה על ידי אפרים זלמן ב ג' אפריל 17, 2018 10:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' מרץ 14, 2018 6:50 pm

אותה אבקש כתב:

אין ספק שהגרח"ש היה שקוע בלימוד. אבל איך אתם רואים בסרטון הזה את זה?

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » ד' מרץ 14, 2018 7:32 pm

אפרים זלמן כתב:יש תחת ידי חוברת ''מילי דהספידא'' שנאמרו על הרב ז''ל, ואולי כבר אפשר להעלותו לכאן, אחכה לאהרן37 או מישהו אחר מבני הקהילה שיאשר.

למה לא?

אותה אבקש

הודעהעל ידי אותה אבקש » ד' מרץ 14, 2018 11:25 pm

אוצר החכמה כתב:
אותה אבקש כתב:

אני חושב שפשוט המראה הזכיר לי איך היה נראה בלימודו ואף שאכן אין חידוש בסרטון זה, פשוט עורר את רגשי ליבי.

מ,א,ור

הודעהעל ידי מ,א,ור » ה' מרץ 15, 2018 2:04 am

אפרים זלמן כתב:בע''ה
חו''ב וורד

חדושים ובאורים.7z

(פותחן)

כאן מבואר שבשנת תשס''ו הופץ קובץ ''הוספות'' על כמה מסכתות, ובכן במה שהעליתי ההוספות כלולות כבר בקבצי המסכתות עצמם, בסוף המסכת, יש לחפש ''הוספות''.

אחשוב בע''ה איך להעלות באופן נוח יותר, הן בשביל שרת הפורום הק' והן בשביל המורידים שי'.

ייש"כ גדול ועצום על התועלת הגדולה

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ה' מרץ 15, 2018 2:22 am

חו''ב וורד

חדושים ובאורים.7z

(פותחן)

מהראוי לציין שיש הוספות שנוספו אחרי ה"הוספות" הנ"ל, ובמק"א ראיתי שהוא ממש חזר בו.

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ה' מרץ 15, 2018 5:14 pm

גם זו לטובה כתב:
חו''ב וורד

חדושים ובאורים.7z

(פותחן)

מהראוי לציין שיש הוספות שנוספו אחרי ה"הוספות" הנ"ל, ובמק"א ראיתי שהוא ממש חזר בו.

[בענין החזרות אציין לדבר מעניין, בשמעתא דריש איזהו נשך "בתר מעיקרא או בתר בסוף אזלינן'' יש בחו''ב פירוש אחד, ושוב חוזר מזה, מכח משמעות הגמ', וכותב פירוש אחר, ואילו בספר דבר שאול פירש כפירוש הראשון שבחו''ב, וכנראה שלא הספיק הגר''ש לראות החזרה בחו''ב עד שמת]

(במה שהעיר רבנו אוצה''ח אודות הסרטון שהעליתי, אבהיר שמה שכתבתי ''התרפקות כיצד'' היתה בהשראת אשכול הסמוך ''התרפקות או מקצוענות'', יעו''ש, ואכן אין משהו מיוחד בסרטון מעבר לגעגועים)

אהרון 37

Re: מרן הגרח''ש גריינימן זצ"ל

הודעהעל ידי אהרון 37 » ה' מרץ 29, 2018 3:39 am

העתק מתוך קובץ דברי חיזוק והתעוררות [שנאמרו בפני אברכים אלול תשע"ו, ונכתבו ע"י אחד מהשומעים].

כנראה זה מהגראי"ש שליט"א

"כשהיו מגיעים לפני הרב זללה"ה מכתבים שונים, היה טורח לעבור עליהם מתחילה ועד סוף, לבדוק שמא כתוב בהם בעזרת השם וכיו"ב ויש לגנזם."
מרן זללה"ה הורה לגנוז כל הרשימות של מספרים של חשבונות שרשם לעצמו בסוגיית קידוש החודש, אף שהיה זה רק מספרים גרידא, וע"פ זה היה הרב זללה"ה נזהר לגנוז כל ציורים שהיו נכתבים להבנת הלימוד."

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ה' מרץ 29, 2018 3:50 am

עוד שם מאריך בעניין של שמירה על כבוד כתבי הקודש, לפי הנראה שם כוונתו על תופעת העלונים, וכותב בין היתר שנראה מתשובות הרמב"ם שאפילו לא רצה להתיר לכתוב גט בכתב אשורית.

וכותב "וכן הרב זללה"ה בשטרי כתובה שהיה רגיל להשתמש בהם, והיו נדפסים בכתב אשורית, הורה להחליף לכתב אחר כי לא משתמשים עם כתב של ספר תורה לעניינים אחרים."

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » ב' אפריל 02, 2018 1:12 pm

כאב ליבי חוזר וניעור בכל פעם שנזכר בזכרון רבינו הטהור נ"ע,מי היה מאמין שתחלופנה שלש שנים מהר כל כך.
לצערי אין לי מה להוסיף על דברי חברינו שהיו קרובים אל רבינו זללה"ה מקטנות וכיוצ"ב שהכירותי עמו הייתי בשנות חליו,כ"א דבר א' זכורני שהכנסתי עמי בחור חוזר בתשובה בער"ח אלול לפני כמה שנים בשעות הצהרים בטענת פיקוח נפש כידוע דברי החזו"א שמעשה הציונים חמור ממעשה הנאצים ימח"ש ויאבד זכרם,ע"פ מאמר חז"ל ושהרי לבחור זה שהוריו מתנגדים זה ממש פיקוח נפש ועברות רבות וחמורות שיכשל בהם וכן עתיד כל חייו תלוי במעבר לישיבה והטריח עצמו לקראתנו ושמע מתחילה ועד סוף ובירכנו לס"ד ובאמת לאחר צאתנו שאל אותי חברי נו ו... מה עכשיו אמרתי לו שלרב יש כח גדול ועצום בשמיים והסברתי לי חשיבותו הרבה ושאם הוא אמר שתלך ובירכך לשלום לא יהיה שום בעיות,ובאמת הבחור נסע למחרת לישיבה ועד עצם היום הזה לא שמענו דבר מהוריו שאף התהפכו כליל מהרה לטובתו.(נ.ב היה סיפור גדול בשבועות שלפני המעבר לישיבה כך שזה היה מאוד מפליא).
וזה לא רק אליו אלא ממש כל צרוע וכל זב סרוג לצד כטיפתי חליפה ארוכה לצד קצרה היה שומע בזהירות יתירה ומייעץ עצה טובה,ויהי רצון מלפני אבינו שבשמיים שזכות הרב ז"ל תעמוד לנו להתחזק בתורה וירא"ש.
אי אפשר לשחרר זכרונו הצוואה על לימוד המשניות פשוט מזעזעת כל לב איזה שיפול וענווה הרב זללה"ה הרגיש.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אפריל 02, 2018 1:52 pm

האמת והשלום כתב:אי אפשר לשחרר זכרונו הצוואה על לימוד המשניות פשוט מזעזעת כל לב איזה שיפול וענווה הרב זללה"ה הרגיש.

אולי תסביר מה הזעזוע הגדול פה.

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » ב' אפריל 02, 2018 3:44 pm

קראקובער כתב:
האמת והשלום כתב:אי אפשר לשחרר זכרונו הצוואה על לימוד המשניות פשוט מזעזעת כל לב איזה שיפול וענווה הרב זללה"ה הרגיש.

הוא כתב שם על העולם הבא באופן כזה שהוא חושב שבודאות הוא עובר בגיהנום ועל כן הוא מבקש שילמדו כדי להציל אותו מן הדין,ואם בארזים נפלה שלהבת מה נאמר אנחנו אזובי הקיר לאן פנינו מועדות..?! אותי זה מרטיט.
בדר"כ מי שמלווה מתים אם הוא מתבונן במה שנעשה החפירה ההטמנה הכיסוי וההספדים קודם יציאת המיטה אל בית הקברות ומה המשמעות של כל זה זה מביא הרבה לחשבון נפש אמיתי ביותר והוא נפתח בשאלה לאן אני מוביל את עצמי..?

עבד הזמן

הודעהעל ידי עבד הזמן » א' אפריל 08, 2018 12:59 am

אע"פ שהמופת הגדול ביותר של הגרח"ש הוא התורה ושוב התורה, לא אמנע מלהביא מופת אחד שידוע לי מכלי ראשון.
בערב שבת קדש אחד לפני כ40 שנה הייתה תאונת דרכים לא' מבניו של הג"ר נתן שולמן זצוק"ל, והתפנה לביה"ח, והגרח"ש שלח את אחד ממקורבייו שהתעסק עם רופאים ורפואות לטפל בעניינו בתל השומר.
לפני שבת חזר אותו עסקן לגרח"ש ודיווח שהכל נראה בסדר, והרופאים סבורים שהכל בסדר ואין פגיעה ממשית, הגרח"ש סבר וקיבל והלה חזר לביתו.
בסעודת שבת דפיקות בדלת וא' מבני הגרח"ש עומד בדלתו של אותו יהודי ואומר לו שאבא אינו רגוע, ומבקש שיוריד את השעון ויסע עם הגוי של עזר מציון לביה"ח, והוסיף בנו של הגרח"ש שאבא אמר שיוכל לחזור אח"כ לבני ברק עם הגוי כאשר הוא מביא יולדת או חולה וממילא חוזר לבני ברק, וכך היה.
כשהגיע לביה"ח נתברר לו שאכן חלה החמרה במצב ובנו של הגרנ"ש הוצרך לניתוח, והלה הזמין רופא מומחה וכו' וכו'

רגיל

הודעהעל ידי רגיל » א' אפריל 08, 2018 1:52 am

אוצר החכמה כתב:
אותה אבקש כתב:

זהו תמונת הזכרון של מי שהכיר את הגרח''ש זללה''ה, שקיעות עד כלות הכוחות. לא דרשות ולא פרסומות, רק עמל ויגע מול הגמרא והפנקס.
הגרח''ש.jpg
הגרח''ש.jpg (52.62 KiB) נצפה 19246 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אפריל 09, 2018 1:58 pm

רגיל כתב:
אותה אבקש כתב:ייש"כ, מדהים לראות שקיעותו בתורה.

זהו תמונת הזכרון של מי שהכיר את הגרח''ש זללה''ה, שקיעות עד כלות הכוחות. לא דרשות ולא פרסומות, רק עמל ויגע מול הגמרא והפנקס.
הגרח''ש.jpg

באופן אישי קשה לי מאד לראות את כל התמונות הללו מן השנים האחרונות בהן הוא כפוף כ"כ. איך האיש הקדוש הזה המשיך לעבוד את בוראו ולהתייגע בתורתו כחשיכה כאורה מתוך יסורים שכאלה?

ספציפית בתמונה הזאת, נראה שהוא כותב הקדשה למאן דהוא על ספר.

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ב' אפריל 09, 2018 4:38 pm

נזדמן לי בשנים האחרונות להתפלל בביתו יחד עם אבי שליט"א, גם אבי לא היה מבאי ביתו,
אבי כמה שנים קודם סבל מבעיה בריאותית [לא חמורה] הגר"ח ישב כפוף נורא,
איך שראה את אבי, הרים את ראשו והתענין במצבו לפרטים ,היה זה מפעים איך למרות הזמן הרב שחלף מאז, ולמרות מצבו, הוא זכר והשתתף בצערא דלא דיליה.

רגיל

הודעהעל ידי רגיל » ב' אפריל 09, 2018 4:43 pm

פרנקל תאומים כתב:
רגיל כתב:
אותה אבקש כתב:ייש"כ, מדהים לראות שקיעותו בתורה.

הגרח''ש.jpg

באופן אישי קשה לי מאד לראות את כל התמונות הללו מן השנים האחרונות בהן הוא כפוף כ"כ. איך האיש הקדוש הזה המשיך לעבוד את בוראו ולהתייגע בתורתו כחשיכה כאורה מתוך יסורים שכאלה?

ספציפית בתמונה הזאת, נראה שהוא כותב הקדשה למאן דהוא על ספר.

לא נראה לי שהקדשה כותבים בסוף העמוד בקצה. אבל הכל יכול להיות

רוצה לעיין

הודעהעל ידי רוצה לעיין » א' אפריל 15, 2018 1:43 am

האמת והשלום כתב:
קראקובער כתב:

הוא כתב שם על העולם הבא באופן כזה שהוא חושב שבודאות הוא עובר בגיהנום ועל כן הוא מבקש שילמדו כדי להציל אותו מן הדין,ואם בארזים נפלה שלהבת מה נאמר אנחנו אזובי הקיר לאן פנינו מועדות..?! אותי זה מרטיט.
בדר"כ מי שמלווה מתים אם הוא מתבונן במה שנעשה החפירה ההטמנה הכיסוי וההספדים קודם יציאת המיטה אל בית הקברות ומה המשמעות של כל זה זה מביא הרבה לחשבון נפש אמיתי ביותר והוא נפתח בשאלה לאן אני מוביל את עצמי..?

אצטרף כי אזכור רטט צוואתו הקדושה, האיך בקשתו וצוואתו לא היתה ההתעסקות סביב עצמו, אלא חסד עם יהודי העומד למסור דין וחשבון לפני בורא כל עולמים,
והיתה צוואה זו סמל ודוגמא לאיש גדול שמושגיו עומדים ברומו של עולם, ואמונתו פשוטה בכל הכתוב בדברי חז"ל, על אימת הדין.
תנצב"ה

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » א' אפריל 15, 2018 2:13 pm

[/quote]
אצטרף כי אזכור רטט צוואתו הקדושה, האיך בקשתו וצוואתו לא היתה ההתעסקות סביב עצמו, אלא חסד עם יהודי העומד למסור דין וחשבון לפני בורא כל עולמים,
והיתה צוואה זו סמל ודוגמא לאיש גדול שמושגיו עומדים ברומו של עולם, ואמונתו פשוטה בכל הכתוב בדברי חז"ל, על אימת הדין.
תנצב"ה[/quote]
אתמול היתה הלוויה של אדם צעיר שנתמרק בייסורי איוב מהמחלה הארורה,ומיד נזכרתי במאמר חז"ל טוב לכת בית האבל מלכת בית המשתה וכמובן והחי יתן אל לבו וזכורני כאשר מו"ר ז"ל נסתלק באישון ליל ואפילה והיה מקורב כמובן לר' חיים זללה"ה ולהבדיל שליט"א,זו היתה טענתי לכך שהברזתי כמעט כליל מחתונת בנו של ר"מ חשוב בבני ברק הפרומית,וכמעט כל פטירה מזכירה לי את רבנו זצ"ל והמחשבה מהדהדת:"יום אחת תמות... יום אחד תמות...! ולפתע פתאום מחשבות חדשות מתרוצצות במוחי,וכי אני רשע?איני משתדל ללמוד תורה?איני משתדל לעשות מעשים טובים?איני משתדל להמנע מלדבר לשוה"ר ורכילות ושאר עבירות? ומיד נזכר ברבנו זצ"ל אכן כן אני איי שם עמוק בבוץ עוד לבוש בבגדים הצואים נמצא איי שם בתוך המזבלה ואיני מריח את הסירחון וכנביא המתנבא ויודע נבואתו בבחינה גבוהה מזו מלמדנו רבנו זצ"ל בצוואתו המרטיטה כל נפש יהודיה לחשבון נפש וקורא בה רבינו זצ"ל הסירו בגדיכם הצואים מעליכם" ממש לאחר לימוד סמ"ק ושאר ספרי מוני המצוות ישנה התעוררות רבה לקיום מצוות בזריזות וכן ידוע מה שכתב במשנ"ב ללמוד בפרט חרדים שאיך תאמר למען תזכרו ואינך יודע מה לזכור?!
נ.ב אשמח לידע היאך נהג ללבוש את הגרטל שלו מתחת לחליפה או שמא מעליה,בזכרוני זכור לי שלא היה הגרטל נראה לעין כלל וכנראה שלבשו תחת החליפה אך בחוה"מ ישבנו בסעודה עם ר' מאיר גריינמן ולבשו על החליפה מלמעלה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אפריל 15, 2018 2:19 pm

מי יעלה לנו את הצוואה?

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » א' אפריל 15, 2018 10:25 pm

פרנקל תאומים כתב:מי יעלה לנו את הצוואה?

מילי דהספידא

בעמ' 9 נדפס (חלק מ)הצוואה.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ב' אפריל 16, 2018 5:27 am

לגבי מה שהוזכר שזה הקדשה, אינני יודע.
אני רק נזכר, שכשאחי הגיע לפני נישואיו להזמין ולהתברך, אז, כדרכו היה נותן ספר וכותב הקדשה, אז כתב את ההקדשה והתנצל על הכתב שעקב מצבו כתוב לא ברור.

לגבי הגרטל, למיטב זכרוני, אכן הגר"מ שליט"א, חוגר את הגרטל מתחת למעיל, אבל רבינו זצ"ל, היה חוגר מעל החליפה, רק שזה היה גרטל מאוד דק, בשביל סיבוב אחד ועוד קצת בשביל לתחוב הגרטל, אז לכן כנראה לא היה נראה.
ואולי כשהיה ביחד עם הגר"מ שליט"א עשה כמו שהוא עושה.

לגבי הצוואה, יש עוד קטע אני זוכר, משהו בסגנון שלא יחשבו שהוא מבקש את זה רק להתעלות עוד בגן עדן, אלא להצילו מגיהנום.

אני חושב שאם רוצים לתמצת את משנתו של רבינו זצ"ל, אין יותר טוב מהקטע בצוואה "ואתם הדבקו בתורה כל ימי חייכם כי זולת זה הכל הבל".

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » ב' אפריל 16, 2018 7:18 am

אהרון 37 כתב:לגבי מה שהוזכר שזה הקדשה, אינני יודע.
אני רק נזכר, שכשאחי הגיע לפני נישואיו להזמין ולהתברך, אז, כדרכו היה נותן ספר וכותב הקדשה, אז כתב את ההקדשה והתנצל על הכתב שעקב מצבו כתוב לא ברור.

לגבי הגרטל, למיטב זכרוני, אכן הגר"מ שליט"א, חוגר את הגרטל מתחת למעיל, אבל רבינו זצ"ל, היה חוגר מעל החליפה, רק שזה היה גרטל מאוד דק, בשביל סיבוב אחד ועוד קצת בשביל לתחוב הגרטל, אז לכן כנראה לא היה נראה.
ואולי כשהיה ביחד עם הגר"מ שליט"א עשה כמו שהוא עושה.

לגבי הצוואה, יש עוד קטע אני זוכר, משהו בסגנון שלא יחשבו שהוא מבקש את זה רק להתעלות עוד בגן עדן, אלא להצילו מגיהנום.

אני חושב שאם רוצים לתמצת את משנתו של רבינו זצ"ל, אין יותר טוב מהקטע בצוואה "ואתם הדבקו בתורה כל ימי חייכם כי זולת זה הכל הבל".

ר' אהרון כוונתי הייתה שאכן ר' מאיר שליט"א נוהג לחגור את הגרטל מעל החלוק העליון ולא מתחת כמו שראיתי אצל מו"ר ז"ל וכן להבדיל מר' חיים קנייבסקי שליט"א,ושח לי א' מאנשי החוג שאנחנו בקשרים מיוחדים שזכור לו שר' חיים זללה"ה נהג לחגור על החליפה כך הוא זוכר הוא הראשון ששאלתי לאחר סעודת חול המועד עם ר' מאיר שליט"א והשיבוני שאף ר' חיים נהג כאחיו וכנראה מפני שמקורם מבית חסידי חב"ד כמדומה סבא שלהם אבא של אבא.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ב' אפריל 16, 2018 10:05 pm

אני חשבתי שמרן החזו"א צ"ל נהג לחגור.

אבל כנראה שזה קשור יותר למנהג אבותיו, ולא למנהג רבו.

והרי בניו של רבינו לא לובשים גרטל, ואם זה היה מהחזו"א סביר להניח שגם הם היו לובשים.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' אפריל 16, 2018 11:17 pm

זה מהגר"א כמובא במעשה רב, ויש הרבה מנהגים כיו"ב בנוסח התפילה שנוהגים כהגר"א, וכנראה גם החזו"א נהג כהגר"א

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 60 אורחים