מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב יצחק כדורי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
עתניאל בן קנז

הרב יצחק כדורי

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' יוני 17, 2015 7:24 pm

ראיתי בספר שי"ל בתולדות הרב יצחק כדורי (נמכר השבוע בסלסלאות בבתי מדרש).

הנ"ל נולד בערך בשנת תרנ"ח (לטעמי זה מוקדם מדי, כי הוא נפטר בשנת תשסו, ולא שמענו אז שהיה בן 108!).

בשנת תרסא! עלה לראשונה לירושלים. שם למד עד תרסו. ופלפל בלימוד עם גדולי המקובלים. (איזה הורים משונים מרשים לילדם בן השלש לעלות לבד לארץ! - לפלפל עם המקובלים)

בשנת תרסו! קיבל מכתב מהוריו לחזור לעיראק, וכן עשה. על המכתב הזה היה חתום גם הבן איש חי! שבקשו לחזור לבבל. (הבא"ח נפטר בתרס"ט, כך שאין לאחר פרט זה).

הרב כדורי עצמו העיד (כך בספר), שכאשר חזר, לא הכירו אותו כי צימח זקן. (בגיל 8!). / אי אפשר לתלות כאן הרבה טעיות, שכן בספר מובא עדיות של הרב כדורי בזכרונו את דרשות הבא"ח.

בגיל הגיוס שוב חזר ללמוד בארץ.
בנישואיו עם בת איזה מושב, שימש כמסדר קידושים רבי יעקב עובדיה (אביו של מרן הגרע"י) (האם היה רב, וידע בטיב גיטין וקידושין?)
וכתמורה, ביקש ממנו שילמד עם בנו הצעיר 'עובדיה', שהכיר לו טובה, שהוא זה שהביאו לדרך הלימוד...

בשלב זה עזבתי את הספר...
כנראה אין קץ לדברי הבל. וכנראה קהל היעד של הספר אינו מסוגל לספור מבלי להוריד את הגרבים...

אולם נתעוררתי בעקבות זה לחקור באמת אודות תולדות הרב הנ"ל. (לא סיפורי מופתים, וענוותנותו המופלגת). בעצם היש מי או מה שמעיד על גדולתו בתורה-בקבלה- במעש"ט- וכיוצ"ב???

[אני בהחלט לא מתכוון לפי אמות מידה של 'ליטאי מצוי', אלא לס"ט מבית מדרשו של הבא"ח וכה"ח. // האם הוכר כ'גדול' בעיני מאורי העדה, כרב"צ אבא שאול, ר' יהודה צדקה, הגר"עי וכיוצ"ב (אני לא מדבר על תמונות יחדיו במעמדים ציבוריים) // או שמא היה איזה הסכם בין ה'באבות', זה מעיד על גדולתו של זה, וחבירו חוזר ומעיד עליו, וכך נהפך למלוב"ן מופה"ד].

ס''ט

Re: הרב יצחק כדורי

הודעהעל ידי ס''ט » ד' יוני 17, 2015 8:59 pm

כדאי לראות בקובץ 'מקבציאל' (שע"י אהב"ש) כרך לח עמ' תתמג ואילך.

ועוד כמה פירורים בהסכמתו לספר 'תמים תהיה' לר"י הלל.

סמבטיון

הודעהעל ידי סמבטיון » ד' יוני 17, 2015 9:10 pm

מתוך ארזי הלבנון - אנצקלופדיה לגאוני ספרד
קבצים מצורפים
הרב כדורי.PDF
(1001.73 KiB) הורד 587 פעמים

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2015 12:02 am

תודה רבה לכל המשיבים.

קבלתי גם תשובה מחכימה ב'אישי'
ייש"כ על הביקורת על הספר ההוא, הצחיקני..

בבית המדרש הנ"ל, הוכר כיהודי ת"ח ויר"ש, צדיק ומכוין ומיישר אורחותיו ע"פ הסוד, שריד ללומדי קבלה - חבר של תלמידי גדול המקובלים בדור ההוא, השד"ה. מעולם לא יצא עליו פקפוק בצידקותו וחסידותו, וכולם כולם כיבודוהו.

אמנם מאידך, מעולם לא בלט כ"גדול המקובלים", או כת"ח גאון גדול ומיוחד, וכיוצא, אלא פשוט כיהודי טוב יר"ש הלומד קבלה - בטח רוב ימיו הוכר דוקא בין חכמי "שושנים לדוד" שכונת הבוכרים וכיוצא - עד שהגיע לזקנה, ונותר פליט אחרון לכל חכמי הדור ההוא, הבבליים והמקובלים, אז נודע שמו, ואז גם הוקמה ש"ס, והיותו חכם ספרדי זקן ומכובד, היה מתאים לחברו למפלגה וליצור ממנו קמיעות וברכות וכו', ומאז נתפרסם ונדמה כביכול צדיק נשגב סגנון באבות מרוקאי, עד שאח"כ בנו שיחי' "זרם" עם זה והמשיך ה"חצר"... - דבר שבאמת כל כך רחוק מהווי החיים של הרב כדורי עצמו וחביריו.

התואר שהודבק לו "זקן המקובלים", זה נכון לגביו כי פשוט היה המקובל הכי זקן... אבל ת"ח בית מדרש הנ"ל מעולם לא החשיבוהו כחשוב שבמקובלים וכו', אלא העריכוהו כמקובל וזקן הראוי לכבוד.

נזכרתי כעת שיש ערך עליו בספרו של רבו ר' יהושע משה מרבני בגדד, "קץ הימין" (הוא ספר תולדות רבני בבל) בשנת תשכ"ז, [יש באוצר] - וגם יש תמונות שלו משנות ת"ש יושב בשלחן אחד בלימוד עם כמה חכמים זקנים והגר"ע עטייה ביניהם - כך שאין ספק שהוכר כחכם וחסיד בין המקובלים, רק לעת זקנתו נתפרסם גם בציבור כנ"ל.

הזעצער

הודעהעל ידי הזעצער » ה' יוני 18, 2015 2:09 am

כמה גדולה ענוותנותו של הצדיק הזה, שגם אחר פטירתו יש שלא מכירים בגדולתו ושואלים אם ידע בטיב קידושין, ומה ראיה יש על כך... והנה אינה הקב"ה לידם תמונה שיזכו להכיר את האמת..
אבל לא כאן המקום להאריך על גדולתו, שהיה מעביר שיעורים בפורת יוסף, כשמרן הגרע"י למד בישיבה. אלא לציין לגבי התמיהה מתי שנת לידתו, כי יש בזה כמה גרסאות סותרות, ויש אף הטוענים שמרן הבא"ח אף ברכו לרגל הבר מצווה שלו, צא וחשוב...
ובספר קץ הימין שי"ל בתשכ"ז, מתוארת כבר אז גדולתו ולגבי גילו יש הערה בכתב יד, אך מי שיפתור את השאלה שנשאלה בקישור מי כתב את ההערה,
viewtopic.php?f=6&t=22235 לידע אם זה מוסמך.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ה' יוני 18, 2015 8:19 am

האם נכון הסיפור שהאדמו"ר מבלז הלך אליו בעת שהמתין להיפקד?

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ה' יוני 18, 2015 9:38 am

כדאי לעיין בספר (המרתק!) אביר הרועים של הרב ששון על סבו הרב עובדיה זצ"ל ושם תראה שלפני שנים רבות מאד בצעירותו של הרב עובדיה היה הרב כדורי פעיל והיה לו שיח ושיג עם הרב אלישיב ומאבקים עם הרב עובדיה ועוד.

חכם הרזים

הודעהעל ידי חכם הרזים » ה' יוני 18, 2015 10:02 am

הזעצער כתב:כמה גדולה ענוותנותו של הצדיק הזה, שגם אחר פטירתו יש שלא מכירים בגדולתו ושואלים אם ידע בטיב קידושין, ומה ראיה יש על כך...

תסלח לי, אבל סגנון התגובה מזכיר את קהל היעד האמור של הספר
השאלה היתה על אביו של הרב עובדיה ולא על הרב כדורי
השאלה נשאלה די בעדינות וד"ל

הזעצער

הודעהעל ידי הזעצער » ה' יוני 18, 2015 11:07 am

הסגנון המסורבל של הודעת הפתיחה לא היה ברור, סוגריים אחרי סוגריים, אולי קהל היעד היה חכמי רזים כמותך שיבינו את דיוקיו, עיקר התגובה היתה על מה שהכותב וההודעה שהביא בשם אלמוני, שתוהה על גדולתו.
.בכל אופן, מישהו מהכותבים שלח הודעה באישי, וכנראה אינו רוצה שיצויין מיהו, כי לא כתב ההודעה כאן בשמו. בהודעה כתב שכתב היד על הספר הוא של החוקר הרב יעקב זמיר ממכון מורשת יהדות בבל. והוא המקור למה שצויין שם שנולד בתרסג.

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ה' יוני 18, 2015 4:34 pm

קיבלתי לפרסום מידידי שליט"א בעל מחבר הספר הנפלא 'השתלשלות התורה'.

ערך על הגה"צ ר' יצחק כדורי זצ"ל, העתיד להתפרסם בספר 'ישיבות בגדאד' שיראה אור בקרוב בעז"ה.
הערך מובא בתוך הערך על רבו הגאון המובהק ר' יהושע משה, האב"ד האחרון דבגדאד, ולאחר מכן רבה של גבעתיים- ישראל.

ד. הגה"ק זקן המקובלים ר' יצחק כדורי [דיבה]. נולד בשנת תרס"ב[1]. עיין במ"ש בקצ"ה בערכו אודותיו.
חידושים בשמו, הזכיר חבירו ידיד נפשו, הגאון ר' משה יחזקאל צורף בספר 'תורת משה'[2] "השיב לי חבירי חכם יצחק כדורי הי"ו וכו' ". חידושים אלו, הם איזכורים יחידים שלו מעת שהותו בבגדאד. מאותה עת, סיפר בן גיסו, הוא הגאון ר' יעקב חי נקאש, כי למנוחתו היה ישן שעתיים בלבד בלילה, וגם כשישן, ישן על ארגז עץ, כשפלג גופו העליון נשען ע"ג הארגז, ורגליו נשרכות על הקרקע. והיה מתמיד עצום ובעל חשק נמרץ, וכך זכה להשתלם גם בתורת הקבלה. גם הגאון ר' יעקב מוצפי העיד שרבינו עוד בבגדאד למד קבלה.
בתאריך ז"ך אדר, תרפ"ה[3], עלה לא"י והתאכסן זמן מרובה בבית הגאון המקובל ר' יהושע שרבאני, ולשבת היו מכינים עבורו סיר חמין מיוחד ללא בשר, כי התנזר כל חייו מאכילת בשר[4], וי"א כי למשך כל השבוע היו מכינים לו מרק פאפיה שיחזק את גופו[5]. אחר שנה לשהותו בארץ, חזר לבגדאד ונשא את רעייתו לבית נקאש, דודתו של הגרי"ח נקאש הנ"ל.
לפרנסתו עסק בכריכת ספרים שהיו כה אהובים עליו, ולכך בהיותו בעיר העתיקה וכן בבגדאד, כינויו היה "ח' יצחק כורך". ובדרך זו הכיר וידע ספרים רבים מאד בע"פ, כי היה לו כח זיכרון גדול. וידוע שמנהגו היה לכרכ"ם ולבולע"ם בבת אחת. ומעשה והראשל"צ הגר"י נסים נתן לו כמה ספרים נדירים לכריכה, והשתהה בהחזרתם, וכששאל אותו מפאת מה אינו מחזירם, הרי צריך הוא אותם לאיזה פסק וכדו'? ענה ואמר, כת"ר יודע שדרכי היא שאינני מחזיר עד שאגמור ללמוד את הספר[6]. וכך היה דרכו בעודו בבגדאד. ואכן בכת"י, מצוי ספר גדול ובו פרטים ביוגראפיים רבים, ולפעמים גם נכנס בעניני הלכה ממה שראה בכל הספרים שכרך, ומפלפל בדבריהם[7].
על גודל דקדוקו בענייני ממון, שמעתי מעשה נפלא כי פעם כרך בכריכת עור נהדרת כמה סידורים להראשל"צ הגר"י נסים, ועבודתו מצאה חן בעיניו מאוד, ורצה הראשל"צ לתת לו יותר מהרגיל. אך הוא לא הסכים בשום אופן ואמר בערבית "מא אכד" דהיינו לא אקח. א"ל הראשל"צ, מה איכפת לך אני נותן לך בלב שלם ובנפש חפצה, ואמר רבינו, יותר משווי עבודתי איני לוקח[8]. $$495$$ מכתב מ"ועד הבבלים" בירושלים (תש"ב) הממנה את רבי יצחק כדורי למפקח על כל ענייני הקבורה$$
זמן מה אחר עלייתו ארצה, התקבל לישיבת המקובלים "עז והדר" בישיבת "פורת יוסף", ושם למד מפי גדול המקובלים וראש ישיבת המקובלים בישיבת "פורת יוסף" הגה"ק ר' סלמאן אליהו. לאחר פטירתו למד מפי הגה"ק ר' אפרים הכהן, ראש הישיבה אחריו. כמו כן ניתנה לו דירה למגורים במתחם הישיבה כנודע, ובנוסף, ניתן לו חדר עבודה ובו כלי אומנתו בידו, ובהם כרך את כל הספרייה המפורסמת של ישיבת פור"י בעיר העתיקה, שגודלה היה כגודל אולם גדול, ובה היו אלפי ספרים נדירים[9] שנאספו מתוך כמה ישיבות והסגרים בירושלים עה"ק. כמו כן, נמצאו בה כת"י רבים שהונחו בה למשמרת. את כל הספרים הנ"ל כרך בכריכת עור אחידה, ובשליש העליון של גב הספר הטביע באותיות זהב, את שם הספר, ובאמצע את תוכן הספר (דרושים, שו"ת, וכדו'), ובתחתית "ישיבת פורת יוסף". ראיתי כמה ספרים כאלה שנשארו לפליטה, ומעודי לא ראיתי כמותן ביופי ובחוזק הכריכה.
עיקר פרסומו לדורות הוא בתורת הקבלה, וגם בה לא נודע כחו הרב, אך כידוע גדולי ישראל ידעו להוקיר נכונה את גודלו ועוצמתו בתורת הקבלה. ומו"ר הגר"י מעלם זצ"ל שהיה חברותא עמו במשך עשרות שנים, הן בישיבת "שושנים לדוד", והן בצנעה בביתו, העריכו כאחרון המקובלים הגדולים שהיו בדור שעבר. כמו כן נודע כפועל ישועות גדולות לכלל ולפרט, ובספרים החדשים, תמצא מעשיות רבות אודותיו. נפטר כט טבת תשס"ו, זקן ושבע.

[3] עין בדיוואן של הרב יחזקאל חי אלביג, עמ' 314, שאחד מגדולי הדרשנים בבגדאד, ואפשר אף כי עוד דרשנים, האריכו אודות שנת תרפ"ה כי היא שנת גאולה, יעו"ש. ועיין בבא"ח שנה ראשונה, סוף פרשת ראה, מש"ב. ואכן בשנים תרפ"ד-תרפ"ה הייתה עלייה המונית של רבים וטובים מבני בבל ארצה, ובתוכם רבותינו מוהר"צ חוצין, הגה"ק ר' אפרים כהן, הגאון ר"י נסים, הג"ר אליהו נחום. ואפשר כי גם זה גרם. עלייה זו אפשר לכנותה, עלייה שלישית של בני בבל. הראשונה בראשית שנות הת"ר, שנייה בשנים תרס"ד-תרס"ה. והשלישית תרפ"ד-תרפ"ה. גם זקן זקני ח' יחזקאל בכמוהר"א נתן, עלה בשנים הללו ארצה.
[4] מו"ר הגר"י מעלם זצ"ל.
[5] שמעתי בשם מו"ר הגר"י מעלם זצ"ל.
[6] מו"ר הגר"י מעלם.
[7] עיין בסוף קובץ 'מקבציאל', גל' לח, ובספר 'בן איש חי' תולדות, עמ' 12.
[8] מפי בן אחי הגר"י נסים.
[9] בקונטרס 'הישיבה הגדולה מדרש פורת יוסף' (י"ם תשי"ד) עמ' ב, כתב שהיו בספריה רבבות ספרים. ומו"ר הגר"י מעלם זצ"ל, אמר לי שגודלה של הספריה, היה גדול מאוד. ובקובץ 'משואות', ח"א, עמ' 90 כתב שהיו בה אלפי ספרים, וכ"כ מאיר בניהו, במאמרו על ספריות ירושלים, הנדפס בקובץ 'יד לקורא' חוב' י-יב, עמ' 246.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' יוני 18, 2015 4:43 pm

אמי מורתי ה' יאריך ימיה בנעימים כשילדה בנה הראשון היתה רתוקה למיטתה שלשה חדשים, כשילדה בנה השני היתה רתוקה למיטתה ששה חדשים, וחשש אבי מורי שבלידה ג' תהיה רתוקה למיטתה תשעה חדשים. אשר על כן הלך לר' יצחק כדורי שכתב לאמי קמיע שלבשה בתדירות, ומאז ילדה עוד 9 ילדים ולא היתה במיטה אפילו יום אחד. לאחר לידת אחי הצעיר, נעלם הקמיע. מדובר על סיפור שמלפני 42 שנים.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' יוני 18, 2015 4:56 pm

ר' מנחם פרצוביץ שהיה מקורב מאד להרב כדורי סיפר כי כשהיה הרב כדורי נער בימי בחרותו, בהיותו עוד בבגדאד נעמד הרב כדורי ונשא דרשה עמוקה בקבלה בפני גדולי בגדאד, וכל גדלי המקובלים נדהמו מגדולתו בקבלה של הנער הצעיר, מרן הבא"ח שנכח גם הוא בדרשה ביקש ממנו שמכאן ואילך יסתיר את גדלותו בחכמת הקבלה, שלא תשלוט בו עין הרע.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2015 7:06 pm

אום אני חומה כתב:האם נכון הסיפור שהאדמו"ר מבלז הלך אליו בעת שהמתין להיפקד?

נסיתי לברר, ולא ידוע בכלל.
כנראה הנך מחליף עם הרב מרדכי שרעבי. או הבאבא סאלי.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2015 7:08 pm

מחולת המחנים כתב:ר' מנחם פרצוביץ שהיה מקורב מאד להרב כדורי סיפר כי כשהיה הרב כדורי נער בימי בחרותו, בהיותו עוד בבגדאד נעמד הרב כדורי ונשא דרשה עמוקה בקבלה בפני גדולי בגדאד, וכל גדלי המקובלים נדהמו מגדולתו בקבלה של הנער הצעיר, מרן הבא"ח שנכח גם הוא בדרשה ביקש ממנו שמכאן ואילך יסתיר את גדלותו בחכמת הקבלה, שלא תשלוט בו עין הרע.

תחשוב לרגע, אם נכון שהוא נולד בשנת תרס"ב כפי שהוכיח בתגובה מלמעלה. והבן איש חי נפטר בשנת תרס"ט.
מתי לדעתך אירע הסיפור על הדרשה העמוקה בעניני קבלה?

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יוני 18, 2015 7:12 pm

אני מתנצל בפני כל מי שנפגע. או מי שראה בי מזלזל ח"ו בגדולי ישראל.

מעולם לא הכרתי את הרב כדורי זצ"ל. וכל ידיעתי עליו היתה מכינוסי הבחירות של ש"ס, וממאמרים עליו בעתונות לאחר פטירתו, שכמובן רובם ככולם מלאים שקרים וגוזמאות.

לאחר שראיתי את הספר הנדפס, [שנדפס ע"י מוסדות של בנו, והוקמו לזכרו, שכמובן אמורים לכבד את זכרו כראוי], וכפי שהוכחתי מלאים שבחים דמיונים ושטותיים של ממש. היטב חרה לי.

וכמובן עורר אותי למחשבה, שאם גדולתו של הצדיק היא רק ע"י סיפורים דמיוניים ומטופשים, אולי אין משהו אמיתי לספר עליו. והכל ענין של פרסומת...

ולכן שאלתי בתמימות, האם יש חומר אמיתי עליו. והערכת גדולי ישראל כלפיו, כדי שאוכל לקבל את התמונה הנכונה.

וב"ה רבים מן המשתתפים תרמו את חלקם להבהרת הענין.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » א' יוני 21, 2015 12:17 am

igeret2(3).jpg
igeret2(3).jpg (41.8 KiB) נצפה 12876 פעמים

יעקובי

הודעהעל ידי יעקובי » א' יוני 21, 2015 12:34 am

.
נערך לאחרונה על ידי יעקובי ב ג' נובמבר 24, 2015 7:19 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חיים

הודעהעל ידי חיים » א' יוני 21, 2015 5:18 pm

הגאון המקובל הרב יעקב עדס שליט"א, כתב על גדולתו של הרב כדורי זצ"ל באחד מספריו בהרחבה. איני זוכר היכן.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יוני 21, 2015 5:21 pm

חיים כתב:הגאון המקובל הרב יעקב עדס שליט"א, כתב על גדולתו של הרב כדורי זצ"ל באחד מספריו בהרחבה. איני זוכר היכן.

מכיון שהגאון ר' יעקב עדס אינו חי כאדם מן השורה, גם דבריו אין להם משקל רב.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » א' יוני 21, 2015 8:14 pm

אני מאוד מקווה שדברי ההבל השטות והביזוי שנכתבו לעיל על האי גאון וקדוש הרב עדס שליט''א ימחקו מייד על ידי האחראים

סמל אישי של המשתמש
פעלעד

הודעהעל ידי פעלעד » א' יוני 21, 2015 10:33 pm

בן אליהו כתב:אני מאוד מקווה שדברי ההבל השטות והביזוי שנכתבו לעיל על האי גאון וקדוש הרב עדס שליט''א ימחקו מייד על ידי האחראים

ג"א מצטרף למחאה על ביזוי כבוד התורה ה"י!
בגלל שהוא לא לבוש כמוך, והוא לא יושן כ"כ הרבה שעות כמוך, ולא אוכל מעדנים כמוך, וגם לא עסוק בהבלי העוה"ז כמוך, לכן הוא אדם שאינו מן השורה ואין לדבריו משקל???
זה שהוא בקי בנגלה ונסתר בע"פ (בעיניי ראיתי כאשר שוחח ארוכות עם אחד המקובלים החסידיים הגדולים בדורינו) והוא מופשט מגשמיות בתכלית לכן הוא אינו אדם מן השורה ואין לדבריו משקל?
בגלל שהוא בוכה בכל תפילה כמו תינוק בן יומו ומעורר יהודים רחוקים ומסורתיים לתשובה בשיחותיו ובנדודיו בקיבוצים וכפרים וכן בלילי שבתות בכותל המערבי לכן הוא אינו אדם מן השורה ואין לדבריו משקל?!
הרחמן יצילנו מדיבורים כאלו!!!

חכם הרזים

הודעהעל ידי חכם הרזים » א' יוני 21, 2015 11:57 pm

תוכן כתב:[

מכיון שהגאון ר' יעקב עדס אינו חי כאדם מן השורה, גם דבריו אין להם משקל רב.

אני לא מתלהם כמו הכותבים שלפני אבל למעשה אף אחד לא מבין מה אתה אומר

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' יוני 22, 2015 12:18 am

חכם הרזים כתב:
תוכן כתב:מכיון שהגאון ר' יעקב עדס אינו חי כאדם מן השורה, גם דבריו אין להם משקל רב.

אני שונא להיות זה שתמיד בא עם ביקורת, ומאידך, אני לא סובל שקר. ר' יעקב עדס הוא ת"ח נפלא, בקי בכל חדרי תורה בנגלה ונסתר, בנוסף, הוא פרוש ולא נהנה מעולם הזה, ומתפלל בדביקות רב. על כל זה אף אחד לא מתווכח. אבל, התנהגותו בכל מיני תחומים מעוררת שאלות רציניות, שהמסקנה היחידה היא, שיש להתייחס בזהירות לדברים שאומר. אני מתכוין בעיקר לזה שהוא האריך ברדיו אחרי שגרושתו התחתנה שוב, שהיא עדיין ספק אשת איש, שהתנהגות כזו אי אפשר להצדיקה. בנוסף... <כאן כתבתי דבר שהתברר כלא נכון>. ויש עוד הרבה דברים, שמעלים סימני שאלה רציניים ביותר לגבי האדם הזה. אין בדעתי להאריך בענין זה, רק אני רוצה לומר באופן כללי.

ישנם אנשים גדולים בתורה, בחכמה, בקבלה, בפרישות ועוד, אבל חושבים שחכמתם נותנת להם את הזכות לסדר גיטין ללא שימוש ראוי ואח"כ לפרסם שהסדר גיטין שלהם היה לקוי וצריכים להתגרש שוב, או מאידך שהם חושבים שמרוב דבקותם והתעמקותם בחכמת הקבלה הם יכולים להביא עשרות מחסידיהם לאומן ואז לטוס חזרה בערב ראש השנה לירושלים כי נגלה להם במחזה שר' נחמן נמצא בירושלים, או מאידך להתעמק בזרעים ובטהרות ואז לחתום ערבות על הלוואות ללא שום צד בעולם לפרוע החוב אם יצטרכו, וכל אלו חושבים שאיך שהוא התנהגותם מוצדקת ואין לבן תמותה לבוא ולהקשות על מעשים אלו. ועפר אני תחת כפות רגליהם אבל לא כן עמדי, לא כך חינכו אותי, אלא יראתם כסלתם, וחכמתם קודמת ליראתם והם עתידים ליתן את הדין. ועל הרואים והצופים בהם, נאמר פסוק כי שפתי כהן וכו'.
נערך לאחרונה על ידי תוכן ב ג' אוגוסט 04, 2015 11:38 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ב' יוני 22, 2015 12:27 am

תוכן כתב:
חכם הרזים כתב:
תוכן כתב:מכיון שהגאון ר' יעקב עדס אינו חי כאדם מן השורה, גם דבריו אין להם משקל רב.

אני שונא להיות זה שתמיד בא עם ביקורת, ומאידך, אני לא סובל שקר. ר' יעקב עדס הוא ת"ח נפלא, בקי בכל חדרי תורה בנגלה ונסתר, בנוסף, הוא פרוש ולא נהנה מעולם הזה, ומתפלל בדביקות רב. על כל זה אף אחד לא מתווכח. אבל, התנהגותו בכל מיני תחומים מעוררת שאלות רציניות, שהמסקנה היחידה היא, שיש להתייחס בזהירות לדברים שאומר. אני מתכוין בעיקר לזה שהוא האריך ברדיו אחרי שגרושתו התחתנה שוב, שהיא עדיין ספק אשת איש, שהתנהגות כזו אי אפשר להצדיקה. בנוסף, פרסם מאמר שלם על עצמו, בשם 'הספרים הפלאיים דברי יעקב ותעלומת האיש האגדי מחבר הספרים', ששוב אי אפשר לקבל שאדם גדול בתורה ובחכמה היה כותב כך. ויש עוד הרבה דברים, שמעלים סימני שאלה רציניים ביותר לגבי האדם הזה. אין בדעתי להאריך בענין זה, רק אני רוצה לומר באופן כללי.

ישנם אנשים גדולים בתורה, בחכמה, בקבלה, בפרישות ועוד, אבל חושבים שחכמתם נותנת להם את הזכות לסדר גיטין ללא שימוש ראוי ואח"כ לפרסם שהסדר גיטין שלהם היה לקוי וצריכים להתגרש שוב, או מאידך שהם חושבים שמרוב דבקותם והתעמקותם בחכמת הקבלה הם יכולים להביא עשרות מחסידיהם לאומן ואז לטוס חזרה בערב ראש השנה לירושלים כי נגלה להם במחזה שר' נחמן נמצא בירושלים, או מאידך להתעמק בזרעים ובטהרות ואז לחתום ערבות על הלוואות ללא שום צד בעולם לפרוע החוב אם יצטרכו, וכל אלו חושבים שאיך שהוא התנהגותם מוצדקת ואין לבן תמותה לבוא ולהקשות על מעשים אלו. ועפר אני תחת כפות רגליהם אבל לא כן עמדי, לא כך חינכו אותי, אלא יראתם כסלתם, וחכמתם קודמת ליראתם והם עתידים ליתן את הדין. ועל הרואים והצופים בהם, נאמר פסוק כי שפתי כהן וכו'.

כל מה שנשאר לך זה לנסח את דבריך בעדינות ובמכובדות. כך לא תצטרך לשנוא את עצמך...

יוסף פ

הודעהעל ידי יוסף פ » ו' יוני 26, 2015 9:27 am

מדוע לא יראתם לדבר בעבדי?
הרב עדס שליט"א אמר לי השבוע כמה פעמים (לא ציטוט מדויק) "אל תלמד ממני את ההנהגות שלי, אני מתנהג בדרך שונה מכולם, כך הורה לי הגרשז"א זצ"ל מכל מיני סיבות, הוא אמר לי שאני לא יכול ללכת בדרך הרגילה וזה לא טוב לי, גם הרבה כפו עלי להתנהג כך אינשי דלא מעלו".
לא שמעתי על הספר 'הספרים הפלאיים דברי יעקב ותעלומת האיש האגדי מחבר הספרים', אבל אני יודע שהוא מאוד מחזיק מהספרים שהוא כותב בענייני לימוד תורה ודביקות בה', הוא אמר לי כמה פעמים ששום דבר שם זה לא מעצמו אלא מגדולי ישראל מהדורות הקודמים. חוץ מזה הוא אמר לי שהוא לא זה שמוציא את הספרים, הוא רק כתב הרבה חוברות (בעיקר שהגרשז"א ביקש ועודד אותו לכתוב) וכל מיני אנשים שהתנדבו הם מוציאים את הספרים, לכן זה יוצא בכל מיני מהדורות, בכלל לא בטוח שהרב המציא את השם של הספר הנ"ל.
באופן כללי, באמת לא שייך לדבר על מישו שלא מכירים, כל שכן שמדובר בדברים לא טובים וכ"ש שמדובר ביהודי שיש איסור לשון הרע ורכילות וכ"ש שמדובר באחד שמוחזק כת"ח (ואין ספק שלפחות בקיאות עצומה בכל חלקי התורה יש לו, בדוק ומנוסה!. חוץ מזה שהוא קשור מאוד לכל גדולי ישראל: הסטייפלר, הגרשז"א, הרב כדורי, הרב עובדיה יוסף, הרב מרדכי אליהו, הרב יעקב יוסף, הגריש"א ואכמ"ל). וגם אם מאן דהו חושב שזה לתועלת וכו' צריך להיזהר לשקול כל מילה במיוחד כשהדברים נכתבים בפרסום כזה.
אמנם, כמו שכתבתי, לא צריך ללמוד כל דבר מכל אדם, יש דברים שאפשר להסתייג מהם ולומר שהם לא מתאימים לציבור הרחב.

לגבי הרב כדורי, הרב עדס אמר לי שהרב כדורי גידל איזה יתום אחד והיתום הזה היה שקרן גדול והוא הפיץ על הרב כדורי הרבה סיפורים שהרבה מהם זה דמיונות שלו.

ארופאי

הודעהעל ידי ארופאי » ו' יוני 26, 2015 3:01 pm

חכם הרזים כתב:אני שונא להיות זה שתמיד בא עם ביקורת, ומאידך, אני לא סובל שקר. ר' יעקב עדס הוא ת"ח נפלא, בקי בכל חדרי תורה בנגלה ונסתר, בנוסף, הוא פרוש ולא נהנה מעולם הזה, ומתפלל בדביקות רב. על כל זה אף אחד לא מתווכח. אבל, התנהגותו בכל מיני תחומים מעוררת שאלות רציניות, שהמסקנה היחידה היא, שיש להתייחס בזהירות לדברים שאומר. אני מתכוין בעיקר לזה שהוא האריך ברדיו אחרי שגרושתו התחתנה שוב, שהיא עדיין ספק אשת איש, שהתנהגות כזו אי אפשר להצדיקה. בנוסף, פרסם מאמר שלם על עצמו, בשם 'הספרים הפלאיים דברי יעקב ותעלומת האיש האגדי מחבר הספרים', ששוב אי אפשר לקבל שאדם גדול בתורה ובחכמה היה כותב כך. ויש עוד הרבה דברים, שמעלים סימני שאלה רציניים ביותר לגבי האדם הזה. אין בדעתי להאריך בענין זה, רק אני רוצה לומר באופן כללי.ישנם אנשים גדולים בתורה, בחכמה, בקבלה, בפרישות ועוד, אבל חושבים שחכמתם נותנת להם את הזכות לסדר גיטין ללא שימוש ראוי ואח"כ לפרסם שהסדר גיטין שלהם היה לקוי וצריכים להתגרש שוב, או מאידך שהם חושבים שמרוב דבקותם והתעמקותם בחכמת הקבלה הם יכולים להביא עשרות מחסידיהם לאומן ואז לטוס חזרה בערב ראש השנה לירושלים כי נגלה להם במחזה שר' נחמן נמצא בירושלים, או מאידך להתעמק בזרעים ובטהרות ואז לחתום ערבות על הלוואות ללא שום צד בעולם לפרוע החוב אם יצטרכו, וכל אלו חושבים שאיך שהוא התנהגותם מוצדקת ואין לבן תמותה לבוא ולהקשות על מעשים אלו. ועפר אני תחת כפות רגליהם אבל לא כן עמדי, לא כך חינכו אותי, אלא יראתם כסלתם, וחכמתם קודמת ליראתם והם עתידים ליתן את הדין. ועל הרואים והצופים בהם, נאמר פסוק כי שפתי כהן וכו'.

היכן ניתן לקרוא את המאמר שכתב על ספריו הפלאיים?
שמעתי בזמנו את הראיון אתו שסיפר שהאפיפיור התפטר אחר שקרא את ספרו. מה אומר? נו.. נו.. נשמע 'קצת' תאוריה דמיונית בלשון המעטה. [מלבד שהפליג הרבה בשבח ספרו, על דרך מוהר"ן וההיכל ברכה על ספריהם ועצמם. וזה נושא לעצמו שמצינו כגון דא אצל מהרח"ו ועוד].
חכם הרזים, לא הבנתי כל רמיזותיך- גטין: רד"ק, ערבויות: רש"א, אומן?
ובדא סליקנא, אין ספק שגדול האיש מאד בכל חלקי התורה (אף אני הדל מסתייע בספריו), צדקות ופרישות ועוד ועוד. ו'הסכמה' זאת גופא חוצפה היא, שכן איננו זקוק לזה וכ"ש לא מנאי אזוב הקיר תולעת אדם ולא איש. ולא כתבתי זאת אלא כדי שלא יעלה על לב מאן דהו חלילה שלהקל בכבודו באתי. תורה היא וללמוד אני צריך.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' יוני 26, 2015 3:09 pm

א. יש לך איזה טעות בשיוך הדברים ובציטוט שעשית. הדברים שהבאת נכתבו ע"י תוכן בתגובה לדברי חכם הרזים ולא חכם הרזים כתבם.

ב. המאמר "הספרים הפלאיים דברי יעקב ותעלומת האיש האגדי מחבר הספרים" נמצא ברשת ואפשר למצאו ע"י חיפוש המילים האלה בגוגל. במקום שנקרא אתר האינטרנט של הרב עדס שליט"א. לא ראיתי שכתוב שם מי מחבר המאמר.

הנה הכתובת הישירה http://tfilot.net/?p=235

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ו' יוני 26, 2015 3:10 pm

דברי יעקב ותעלומת האיש האגדי.docx
(61.59 KiB) הורד 551 פעמים

ארופאי

הודעהעל ידי ארופאי » ש' יוני 27, 2015 10:09 pm

תודה. ומיהו נשוא הסיפור על אומן?

שמואלביץ

הודעהעל ידי שמואלביץ » א' יוני 28, 2015 1:22 am

המאמר "הספרים הפלאיים דברי יעקב ותעלומת האיש האגדי מחבר הספרים" אכן מסוגנן בסגנונו של הרב עדס, למעט הנקודה שחותמת כל קטע. אך דומני שיש הוצאת לעז בקביעה כי הרב עדס כתב זאת על עצמו, ללא שום הוכחה עובדתית. יתכן מאוד שהכותב הוא אחד מתלמידיו.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' יולי 07, 2015 9:52 pm

ברוך דיין האמת.
הערב ליל א"ך בתמוז נפטר בנו הרב דוד כדורי זצ"ל ראש ישיבת המקובלים "נחלת יצחק".

נטיעות

הודעהעל ידי נטיעות » ד' יולי 08, 2015 8:14 am

מחולת המחנים כתב:ברוך דיין האמת.
הערב ליל א"ך בתמוז נפטר בנו הרב דוד כדורי זצ"ל ראש ישיבת המקובלים "נחלת יצחק".

יש תמונה שלו?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 08, 2015 9:14 am

1.JPG
1.JPG (27.95 KiB) נצפה 12238 פעמים

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ד' יולי 08, 2015 2:29 pm

יאיר כתב:
1.JPG

מי הממשיך?
ר' יוסי?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' יולי 08, 2015 3:23 pm

נוה הלבנון כתב:
יאיר כתב:
1.JPG

מי הממשיך?
ר' יוסי?

תראו לאן הגענו. היום כבר מבינים כולם שחצר מקבלת 'ממשיך אוטומטי' ללא קשר ופשר לרצינותו ורמתו הרוחנית.

הרבי מסערט ויז'ניץ שנפטר כעת ועוד לא הובא לקבורה, לא חשב לרגע שהוא ראוי לאדמורו"ת ושנה שלמה נמלט לחו"ל כי לא ראה עצמו ראוי להנהגה אדמורי"ת.
עד שלאט לאט החסידים הבינו שחייבים מישהו שיחזיק את כולם והוחלט כי ינהיג בשיתוף אחיו ר' משה.
אכן, כל ימי חייו לא הילך בגדולות ובנפלאות ממנו ונותר אותו 'יהודי מתוק' עם אהבת ישראל גדולה שהיא-היא והענווה האצילית שלו אולי המייחדות אותו, מבדילות ומרוממות על שאר ברואים.

אבל שמיד 'יבינו בטבעיות' שכל נכד הוא 'ממשיך'?

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ד' יולי 08, 2015 3:41 pm

לא ידען כתב:
נוה הלבנון כתב:
יאיר כתב:
1.JPG

מי הממשיך?
ר' יוסי?

תראו לאן הגענו. היום כבר מבינים כולם שחצר מקבלת 'ממשיך אוטומטי' ללא קשר ופשר לרצינותו ורמתו הרוחנית.

הרבי מסערט ויז'ניץ שנפטר כעת ועוד לא הובא לקבורה, לא חשב לרגע שהוא ראוי לאדמורו"ת ושנה שלמה נמלט לחו"ל כי לא ראה עצמו ראוי להנהגה אדמורי"ת.
עד שלאט לאט החסידים הבינו שחייבים מישהו שיחזיק את כולם והוחלט כי ינהיג בשיתוף אחיו ר' משה.
אכן, כל ימי חייו לא הילך בגדולות ובנפלאות ממנו ונותר אותו 'יהודי מתוק' עם אהבת ישראל גדולה שהיא-היא והענווה האצילית שלו אולי המייחדות אותו, מבדילות ומרוממות על שאר ברואים.

מובן שהענין עם הרבי מסערט ויז'ניץ הוא החריג, ומטעמים מובנים... ברוב מוחלט של החצרות היורש מתמנה תיכף ומיד.
עד ששואלים מי ראוי להמשיך את הרב דוד כדורי יש לשאול יותר היאך הרב דוד כדורי 'ממשיך' של אביו זצוק"ל.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ה' יולי 09, 2015 2:53 pm

לא ידען כתב:

לא בדיוק. החסידים החליטו כך מיד לאחר השבעה. ולא בשיתוף עם ר' משה אלא הוא בלבד. דודו האמרי חיים זי"ע תמך בכך בכל עוז, וכידוע
אלא שהוא גם התלבט וגם רצה להתכונן, נסע לחו"ל וישב אצל אדמורי"ם זקנים שהביאוהו בסודם וגם אצל רבנים, בליווי גיסו הרב שטרנבוך שליט"א. ואז חזר והתחיל להנהיג.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' יולי 09, 2015 7:00 pm

זלמניו כתב:
לא ידען כתב:

דודו האמרי חיים זי"ע תמך בכך בכל עוז, וכידוע

דןמני שהנך טועה.
בשנה הראשונה, ניהל את 'העסקים' (אם כי לא כאדמו"ר), בנו חורגו של המקור ברוך - רבי נפתלי חיים אדלר (לימים האדמו"ר מדז'יקוב ויזניץ). חתנו של האמרי חיים. כאשר האדמו"ר ר' אליעזר חזר, ולמעשה בכך סילק את אחיו... הדבר לא היה כ"כ לרוחו של האמרי חיים. (כך שמעתי, ואדרבה, תברר ותעמידנו על האמת).

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ה' יולי 09, 2015 8:09 pm

לא ידען כתב:
נוה הלבנון כתב:
יאיר כתב:
1.JPG

מי הממשיך?
ר' יוסי?

ה'הגענו' הזה הוא לא מאתמול ולא משלשום.
וכבר היה מעשה באחד מגדולי הדור בדור שלפני פנינו, בהתכנסות גוף מסויים... שאמר וכי הגעתי לבית יתומים?...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 208 אורחים