מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ר' יהודה בעל אצבעות (כנראה מראשוני אשכנז-צרפת)

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בן מלך

ר' יהודה בעל אצבעות (כנראה מראשוני אשכנז-צרפת)

הודעהעל ידי בן מלך » ב' נובמבר 30, 2015 10:51 pm

בפירושי רבי חיים פלטיאל על התורה (שמות ו, ג. עמ' 191) מופיע קטע שזו תחילתו:
"מפי מהר"ר שמואל והוא קבל ממהר"ר שבתי שקבל ממה"ר שבתאי שקבל ממהר"ר יהודה בעל אצבעות והוא מר' הילל תלמידו של רש"י ז"ל דעת רש"י שפרש לא יתיישב מפני כמה דברים..."
מיהו רבי יהודה בעל אצבעות? ומנין יכול לצמוח כינוי זה?
אולי הכינוי הזה קשור איכשהו למשנה בבכורות (מה, א) "יתר בידיו וברגליו שש ושש עשרים וארבע ר' יהודה מכשיר וחכמים פוסלין" ולברייתא (שם מה, ב) "א"ר יהודה מעשה באדם אחד שבא לפני רבי טרפון יתר בידיו וברגליו שש ושש עשרים וארבע אמר לו כמותך ירבה בישראל, אמר לו ר' יוסי משם ראיה כך אמר לו כמותך יתמעטו ממזירי ונתיני מישראל"?

שברי לוחות

Re: ר' יהודה בעל אצבעות (כנראה מראשוני אשכנז-צרפת)

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' נובמבר 30, 2015 11:14 pm

בבעלי התוספות השלם בסוף ספר בראשית מביא גירסה מכ"י 'מהר"ש יודה בעל אצבעות'

גבול ים

הודעהעל ידי גבול ים » ב' נובמבר 30, 2015 11:34 pm

בן מלך כתב:מיהו רבי יהודה בעל אצבעות? ומנין יכול לצמוח כינוי זה?
אולי הכינוי הזה קשור איכשהו למשנה בבכורות (מה, א) "יתר בידיו וברגליו שש ושש עשרים וארבע ר' יהודה מכשיר וחכמים פוסלין" ...

מצינו לשון זה בחז"ל ע"ד זו כמו שמובא בילקו"ש שמואל סי' קסה וז"ל, ואלה דברי דוד האחרונים. זהו שאמר הכתוב: במופת הייתי לרבים.
אמר דוד: מה אני לא אמרתי שירה... ועד שנפל בידי בעל אצבעות, כך ישראל ...כיצד? דוד ... ונפל בידו בעל אצבעות ויהי איש מדון ואצבעות ידיו ואצבעות רגליו שש ושש... וסמיך ליה: וידבר דוד לה'.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' דצמבר 01, 2015 8:54 am

מעניין שבעבר שלא כ"כ השתמשו בשמות משפחה, היו כינויים ע"ש הגוף, כמו הארוך, בעל החוטם, האדום וכדו'
לא כתבו על זה?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ג' דצמבר 01, 2015 10:08 am

עשוי לנחת כתב:מעניין שבעבר שלא כ"כ השתמשו בשמות משפחה, היו כינויים ע"ש הגוף, כמו הארוך, בעל החוטם, האדום וכדו'
לא כתבו על זה?

לבעל החוטם התייחס שמחה עמנואל (שברי לוחות?), אך לא נראה לי שיש שם התייחסות עקרונית לתופעה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' דצמבר 01, 2015 11:56 am

למיטב זכרוני יש על זה (כינויים על-פי גוף) בתשובות הגרע"א לעניין שמות בגיטין

בן מלך

הודעהעל ידי בן מלך » ג' דצמבר 01, 2015 3:54 pm

גבול ים כתב:
בן מלך כתב:מיהו רבי יהודה בעל אצבעות? ומנין יכול לצמוח כינוי זה?
אולי הכינוי הזה קשור איכשהו למשנה בבכורות (מה, א) "יתר בידיו וברגליו שש ושש עשרים וארבע ר' יהודה מכשיר וחכמים פוסלין" ...

מצינו לשון זה בחז"ל ע"ד זו כמו שמובא בילקו"ש שמואל סי' קסה וז"ל, ואלה דברי דוד האחרונים. זהו שאמר הכתוב: במופת הייתי לרבים.
אמר דוד: מה אני לא אמרתי שירה... ועד שנפל בידי בעל אצבעות, כך ישראל ...כיצד? דוד ... ונפל בידו בעל אצבעות ויהי איש מדון ואצבעות ידיו ואצבעות רגליו שש ושש... וסמיך ליה: וידבר דוד לה'.

בפשטות, "בעל אצבעות" הוא כינוי למי שיש לו שש אצבעות או יותר, ויתכן שאותו ר' יהודה היה בעל אצבעות ולכן כונה כך.
מה שאני התכוונתי הוא שאולי יש קשר בין שמו לכך שר' יהודה (התנא) מכשיר "בעל אצבעות" לעבודה. הדרך בה כינוי נוצר ומתגלגל היא לעתים מפתיעה ומוזרה.

חרט

הודעהעל ידי חרט » ב' מאי 03, 2021 2:39 am

בברכה המשולשת כתב:למיטב זכרוני יש על זה (כינויים על-פי גוף) בתשובות הגרע"א לעניין שמות בגיטין

כוונתך כנראה לתוס' רעק"א סוף מסכת פאה.
וזכורני שבק"ק ליסא סמכו על זה הבד"צ יצ"ו בגט, שהי' בעיר עוד אחד ששמו ושם אביו ואבי אביו כשם המגרש, ועשו סימן וכתבו הפסח שהמגרש היה חיגר ברגל אחד, וכדי שלא יהא נראה ששמו פסח כתבו הפסח...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 131 אורחים