מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בעל השרידי אש

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מן הדרום

בעל השרידי אש

הודעהעל ידי מן הדרום » ה' ינואר 07, 2016 1:13 am

בימים הקרובים ימלאו חמישים שנה לפטירתו
מי שיש לו דברים מענינים על דמות מופלאה זו ,כדאי שיעלם לתועלת הרבים

גלעד

Re: בעל השרידי אש

הודעהעל ידי גלעד » ה' ינואר 07, 2016 1:59 am

הנוסח המיוחד והמענין שנחרת על מצבתו במרומי הר המנוחות.
נראה שנכתב על ידי אחד החשובים מבני חוגו ומקורביו.

פ"נ
מרן הגאון הרב
יחיאל יעקב
וויינברג זצ"ל
בן ר' משה ושיינה רבקה ז"ל
בעל שו"ת "שרידי אש"
ושאר ספרים בהלכה
במחקר ובמחשבת היהדות
ראש בית המדרש לרבנים בברלין
מיסודו של הגר"ע הילדסהיימר זצ"ל

גאון בתורה ובאמונה
בעל זיו חכמה
אב מסור להמון תלמידיו
ממשיכי דרכו בתורה
ובהנהגת קהילות ישראל

שרשיו ביהדות ליטא שם כהן פאר
בצעירותו כרב ואב"ד דפילווישקי

בשנות ההשמדה
נשיא אגודת הרבנים בוורשה
ברחמי ה' עליו ניצול מבור השבי
ובשנות חייו האחרונות הפיץ תורתו
ממונטרה אשר בשוויץ

נפטר בשיבה טובה
אור לד' שבט תשכ"ו

מצבת השרידי אש.JPG
מצבת השרידי אש.JPG (235.24 KiB) נצפה 18256 פעמים

בדיעבד

הודעהעל ידי בדיעבד » ה' ינואר 07, 2016 6:12 pm

תשוח" לידידינו מן הדרום פותח האשכול על תולדות האיש הגדול הזה, וקמת בושה שלא נפתח עד עכשיו.
יש קצת אודותיו בהקדמה לספרו שי"ל ע"י תלמידו הרב וינגורט ומכונו (לא מוסד הרב קוק).
בזמנו אספתי אודותיו לצורך מאמר שלא איסתייע, ובע"ה אעלה קצת ידע שקיבצתי, בל"נ.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » ה' ינואר 07, 2016 10:45 pm

למה עשו המצבה בשני מפלסים. מעולם לא ראיתי מצבה כזה.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ו' ינואר 08, 2016 1:01 am

כידוע בלוייתו התחדדה השאלה לאיזה ציבור השתייך. והנה להפתעתי מצאתי היום שהרב וינברג בעצמו התיחס לנקודה זו. בספרו של יצחק רפאל " לא זכיתי באור מן ההפקר" עמוד 344 כתוב: באחת משיחותינו הצעתי לו לעזוב את מונטרה, לעלות לירושלים, ואנו נדאג לכל צרכיו.. הוא סירב, הוא פתח סגור לבו לפני והסביר- זה שנים שאני כמה לעלות לא"י, אלא שחושש אני מפני המרחק והפער שבין חלקי היהדות הדתית. במהותי הריני שייך לחבורת ראשי הישיבות רבי יחזקאל סרנא, רבי אליעזר יהודה פינקל, רבי חיים שמואלביץ ודומיהם. אלה חברי מנוער, שעמהם צמחתי וגדלתי. בהשקפותי התרחקתי מהם בהמשך הזמן, אני רואה בעין יפה את מפעלי התחיה וגורס את דרך היהדות הדתית- לאומית. מה ואיפה יהא מקומי בבואי לשם?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' ינואר 08, 2016 2:05 am

מן הדרום כתב:כידוע בלוייתו התחדדה השאלה לאיזה ציבור השתייך. והנה להפתעתי מצאתי היום שהרב וינברג בעצמו התיחס לנקודה זו. בספרו של יצחק רפאל " לא זכיתי באור מן ההפקר" עמוד 344 כתוב: באחת משיחותינו הצעתי לו לעזוב את מונטרה, לעלות לירושלים, ואנו נדאג לכל צרכיו.. הוא סירב, הוא פתח סגור לבו לפני והסביר- זה שנים שאני כמה לעלות לא"י, אלא שחושש אני מפני המרחק והפער שבין חלקי היהדות הדתית. במהותי הריני שייך לחבורת ראשי הישיבות רבי יחזקאל סרנא, רבי אליעזר יהודה פינקל, רבי חיים שמואלביץ ודומיהם. אלה חברי מנוער, שעמהם צמחתי וגדלתי. בהשקפותי התרחקתי מהם בהמשך הזמן, אני רואה בעין יפה את מפעלי התחיה וגורס את דרך היהדות הדתית- לאומית. מה ואיפה יהא מקומי בבואי לשם?

יש אריכות גדולה יותר בנושא זה בחיבור 'כתבי הגאון רבי יחיאל יעקב וינברג זצ"ל', חלק שני, שי"ל ע"י מלך שפירא. ישנו בהיברובוקס.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' ינואר 08, 2016 3:30 am

כדברים שסיפר לר' רפאל כתב ביתר עוז במכתביו הפרטיים והסודיים לפרופ' אטלס שפירסמם פרופ' שפירא מעל דפי העתון 'תורה ומדע' (באנגלית) לתדהמת רבים.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' ינואר 10, 2016 11:54 am

קראתי פעם שבהלויה עצמה היה דין ודברים היכן לקוברו, בין ראשי המזרחי, ובין הגאון ר' יחזקאל סרנא זצ"ל.
אבל שכחתי היכן קראתי ומה היו הפרטים.

נשר

הודעהעל ידי נשר » א' ינואר 10, 2016 1:37 pm

מתפעל כתב:קראתי פעם שבהלויה עצמה היה דין ודברים היכן לקוברו, בין ראשי המזרחי, ובין הגאון ר' יחזקאל סרנא זצ"ל.

אאל"ט זה מובא בספר "לפרקים" -
ומי שיכול מתבקש להעלותו.
ב. במוסף שבת של יתד נאמן בשבת האחרונה היתה כתבה עליו.

נשר

הודעהעל ידי נשר » א' ינואר 10, 2016 1:51 pm

מצאתי במקום אחר -
כשהגיעה הידיעה על פטירתו, הוכן עבורו על ידי רבני המזרחי, שבחייו הזדהה אתם, חלקת קבר בבית הקברות סנהדריה שבירושלים. אולם כאשר הגיעה המיטה מבית החולים שערי צדק לפינת רחוב שרי ישראל, באו בחורים מישיבת חברון, ובציווי רבם, רבי יחזקאל סרנא שהיה ידיד קרוב של הרב וינברג, נטלו את המיטה והובילוה לקבורה בהר המנוחות, בחלקה שהשתייכה לרב סרנא עצמו.‏

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' ינואר 10, 2016 10:12 pm

ישנו ספר שי"ל לאור ע"י ר' אשר ברגמן, לאחר שהו"ל את הספר 'שמושה של תורה'. שכחתי את שמו.
שם מסופר שהגר"י סרנא ציווה את תלמידיו להוביל את מיטתו של ה'שרידי אש' אל המקום בו רצה שייטמן, והוא עצמו לא השתתף בהלוויה מפאת זקנותו וחולשתו. כשהגיעה המיטה לפרשת דרכים פרצה מריבה בין המלווים מהמגזרים השונים, כאשר לפתע הופיע במקום הגר"י סרנא בכבודו ובעצמו. הוא נעמד מול המיטה, הורה במקלו ואמר: "הנפטר ייטמן שם!". המתנגדים נאלמו דומיה והנפטר נטמן כהוראת הגר"י סרנא.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » א' ינואר 10, 2016 10:30 pm

נשר כתב:
מתפעל כתב:קראתי פעם שבהלויה עצמה היה דין ודברים היכן לקוברו, בין ראשי המזרחי, ובין הגאון ר' יחזקאל סרנא זצ"ל.

אאל"ט זה מובא בספר "לפרקים" -
ומי שיכול מתבקש להעלותו.
ב. במוסף שבת של יתד נאמן בשבת האחרונה היתה כתבה עליו.

אם אינני טועה מוצגים שם זה מול זה הידיעה מהמודיע ומהצופה, באחת מסופר כיצד ר' יחזקאל סרנא שדד את מיטתו של הגר"י וינברג ובאחת מסופר כיצד הציל ר' יחזקאל סרנא את הגר"י וינברג מציפורני המזרחי.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ד' ינואר 13, 2016 2:35 am

מה השווה והשונה בין הכתבים ש"בפרקים" לכתבים שהוציא מלך שפירא?

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ד' ינואר 13, 2016 2:37 am

גם זו לטובה כתב:מה השווה והשונה בין הכתבים ש"בפרקים" לכתבים שהוציא מלך שפירא?

ראיתי כעת שדיבר בזה "מלך שפירא" בהקדמתו.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' פברואר 23, 2016 5:46 pm

יו"ל קונטרס בן 80 עמ' על בעל השרידי אש,
אם דעת החברים שזה מתאים אעלה אותו כאן.

מחברי למדתי

הודעהעל ידי מחברי למדתי » ג' פברואר 23, 2016 8:29 pm

למה נראה לך שזה לא מתאים? ואנא תעלה את זה

חכם הרזים

הודעהעל ידי חכם הרזים » ג' פברואר 23, 2016 8:58 pm

הגרי"י ויינברג היה דמות מרתקת ביותר בגדלותו וברוחב אופקיו ויש הרבה מה לכתוב ממנו
יבואו היודעים ויעשירו אותנו מידיעותיהם.

האם נישא אי פעם או שהיה רווק כל ימיו?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' פברואר 23, 2016 9:45 pm

גימפעל כתב:יו"ל קונטרס בן 80 עמ' על בעל השרידי אש,
אם דעת החברים שזה מתאים אעלה אותו כאן.

בוודאי שלא מתאים.
כוונת המו"ל להשמיץ ולהוציא שם רע על גדולי ישראל החיים עמנו לאי"ט וחלק מהאמצעים שלהם הוא דרך השמצת גדולי ישראל מהדור הקודם.

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ג' פברואר 23, 2016 10:33 pm

צודק הרב משולש על המניעים שבהפצת הקונטרס עכשיו
זכרו של השרידי אש וגם דברים על אישיותו המורכבת כבר עלו כאן בפורום כו"כ פעמים המחפש ימצאם

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' פברואר 24, 2016 2:59 pm

איפה זה?
קבצים מצורפים
Weinberg_pic__1.jpg
Weinberg_pic__1.jpg (115.34 KiB) נצפה 17549 פעמים

בן חפר

הודעהעל ידי בן חפר » ד' אפריל 06, 2016 10:28 pm

שמעתי מכמה אנשים שהיו בחתונתו של בתו של הרה"ק ממוקאנטש זצ"ל שהיה כידוע מנוגד בדעתיו לבעל השרדי אש בכל זאת ישב לידו כל הזמן במזרח לידו ואף אחד לא קיבל את הכבוד הזה

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 5:17 pm

אמרו לי אחי ורעי, פרשת ההימום בשחיטה באשכנז לפני המלחמה הארורה, היכן יש מראי מקורות לפרשה היסטורית זו?
אחר שקראתי שו"ת שרידי אש ח"א (וע"ש באורך), התחדשו לי דברים רבים
א. ראשית כל היו לשרידי אש בנושא זה מתנגדים שהיו יותר 'פרום' מתוך אשכנז (ביניהם ר"י מרצבך), כאשר בתגובה לאחד ממכתביהם כנגדו כתב השרידי אש מכתב חריף ובין השאר כתב 'ואני מוסר דיני לשמים')
ב. השמועה בשם החזו"א שהשרידי אש הוא כמעט חד בדרא במעלת מודה על האמת בגלל שגנז הקונטרס להיתר השחיטה אחר הוראת הגרח"ע, צ"ע כי השרידי אש 'ביטל דעתו' (כפי שמראש דן בזה לפני הגרח"ע וכל העת אמר שישמע לו בזה) ולא 'הודה על האמת' (גם לא היה שייך 'להודות על האמת' כי הגרח"ע לא הביא לו ראיות שלא הכיר אלא רק הורה לאיסור). וכלום חסרים רבנים שביטלו דעתם לגרח"ע ולחזו"א עצמו וכו'. בפרט שכמעט ולא נמצאו רבנים שהקלו בזה
ג. כמו"כ יש פרשה נוספת שנספחת לנושא, גזירת שחיטת עופות עם המפרקת, כאשר בזה הרמ"א כותב להחמיר (הש"ך מקל בהפ"מ) ובזה הסכים הגרח"ע להיתר עם השרידי אש. (אולם החולקים הנ"ל על השרידי אש אסרו, ואליהם הצטרף הרוגוטשובר).
קיצור, היכן יש חומר נוסף?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' מאי 11, 2016 5:52 pm

לעומקו של דבר כתב:אמרו לי אחי ורעי, פרשת ההימום בשחיטה באשכנז לפני המלחמה הארורה, היכן יש מראי מקורות לפרשה היסטורית זו?

כאן יש הרצאה מקיפה מאת ר' רפאל אויערבך
http://www.kolhalashon.com/New/Media/Pl ... 101-003058

כמדומני שמעל דפי קובץ 'המעין' במהלך השנים הובאו ג"כ כמה ענינים מפרשה זו.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 5:55 pm

מחולת המחנים כתב:
לעומקו של דבר כתב:אמרו לי אחי ורעי, פרשת ההימום בשחיטה באשכנז לפני המלחמה הארורה, היכן יש מראי מקורות לפרשה היסטורית זו?

כאן יש הרצאה מקיפה מאת ר' רפאל אויערבך
http://www.kolhalashon.com/New/Media/Pl ... 101-003058

כמדומני שמעל דפי קובץ 'המעין' במהלך השנים הובאו ג"כ כמה ענינים מפרשה זו.

יש"כ. לי לא פתוח, ואשמח לעוד

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' מאי 11, 2016 6:36 pm

לעומקו של דבר כתב:, צ"ע כי השרידי אש 'ביטל דעתו' (כפי שמראש דן בזה לפני הגרח"ע וכל העת אמר שישמע לו בזה) ולא 'הודה על האמת' (גם לא היה שייך 'להודות על האמת' כי הגרח"ע לא הביא לו ראיות שלא הכיר אלא רק הורה לאיסור). וכלום חסרים רבנים שביטלו דעתם לגרח"ע ולחזו"א עצמו וכו'. בפרט שכמעט ולא נמצאו רבנים שהקלו בזה

אומר את מה שזכור לי:
ה'שרידי אש' נתבקש לחוות את דעתו בעניין, והשקיע על זה מאמץ של שנים, כולל בירור כל העניינים ועשרות מכתבים לכל רבני הארץ ובסוף גנז הכל בגלל פסק הגרח"ע. זה לא היה מעשים שבכל יום.
ככה זכור לי אך איני עומד מאחורי הדברים

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 6:44 pm

משולש כתב:
לעומקו של דבר כתב:, צ"ע כי השרידי אש 'ביטל דעתו' (כפי שמראש דן בזה לפני הגרח"ע וכל העת אמר שישמע לו בזה) ולא 'הודה על האמת' (גם לא היה שייך 'להודות על האמת' כי הגרח"ע לא הביא לו ראיות שלא הכיר אלא רק הורה לאיסור). וכלום חסרים רבנים שביטלו דעתם לגרח"ע ולחזו"א עצמו וכו'. בפרט שכמעט ולא נמצאו רבנים שהקלו בזה

אומר את מה שזכור לי:
ה'שרידי אש' נתבקש לחוות את דעתו בעניין, והשקיע על זה מאמץ של שנים, כולל בירור כל העניינים ועשרות מכתבים לכל רבני הארץ ובסוף גנז הכל בגלל פסק הגרח"ע. זה לא היה מעשים שבכל יום.

את כל זה עשה בשליחות הגרח"ע כמופיע שם

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' מאי 11, 2016 7:14 pm

לעומקו של דבר כתב:
משולש כתב:

אומר את מה שזכור לי:

את כל זה עשה בשליחות הגרח"ע כמופיע שם

אז זה עוד יותר קשה, כי הוא בעצמו ביקש ממנו לכתוב דעתו, ואח"כ הורה לו לגנוז מסקנותיו.
אגב, יש עליו איזה ספר. (אולי ספר ילדים)

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' מאי 11, 2016 9:38 pm

עקביה כתב:ישנו ספר שי"ל לאור ע"י ר' אשר ברגמן, לאחר שהו"ל את הספר 'שמושה של תורה'. שכחתי את שמו.
שם מסופר שהגר"י סרנא ציווה את תלמידיו להוביל את מיטתו של ה'שרידי אש' אל המקום בו רצה שייטמן, והוא עצמו לא השתתף בהלוויה מפאת זקנותו וחולשתו. כשהגיעה המיטה לפרשת דרכים פרצה מריבה בין המלווים מהמגזרים השונים, כאשר לפתע הופיע במקום הגר"י סרנא בכבודו ובעצמו. הוא נעמד מול המיטה, הורה במקלו ואמר: "הנפטר ייטמן שם!". המתנגדים נאלמו דומיה והנפטר נטמן כהוראת הגר"י סרנא.

סיפור זה מופיע גם בכתביו של השר זרח ורהפטיג, המתאונן על ה"חרדים" שגנבו לעצמם את השרידי אש

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 9:49 pm

שמשון כתב:
עקביה כתב:ישנו ספר שי"ל לאור ע"י ר' אשר ברגמן, לאחר שהו"ל את הספר 'שמושה של תורה'. שכחתי את שמו.

סיפור זה מופיע גם בכתביו של השר זרח ורהפטיג, המתאונן על ה"חרדים" שגנבו לעצמם את השרידי אש

ובהקדמת ספרי השרידי אש שיוצאים היום ע"י הרב וינגוט, (ומופצים דרך בלוי פעם בחודש), שאומץ אצלו כבן, מתאר המו"ל כיצד לוויה זו מסמלת את ערך הנפטר הדגול שהיה על התפר וכולם ביקשו לנכס אותו לעצמם.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 9:51 pm

משולש כתב:אז זה עוד יותר קשה, כי הוא בעצמו ביקש ממנו לכתוב דעתו, ואח"כ הורה לו לגנוז מסקנותיו.

ובפרט שבסוף, לאחר המלחמה, הוא כן הוציא את מה שכתב, באריכות גדולה. אם כי הוא מציין שזה להלכה ולא למעשה.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' מאי 11, 2016 10:04 pm

א. ראשית כל היו לשרידי אש בנושא זה מתנגדים שהיו יותר 'פרום' מתוך אשכנז (ביניהם ר"י מרצבך), כאשר בתגובה לאחד ממכתביהם כנגדו כתב השרידי אש מכתב חריף ובין השאר כתב 'ואני מוסר דיני לשמים')
ב. השמועה בשם החזו"א שהשרידי אש הוא כמעט חד בדרא במעלת מודה על האמת בגלל שגנז הקונטרס להיתר השחיטה אחר הוראת הגרח"ע, צ"ע כי השרידי אש 'ביטל דעתו' (כפי שמראש דן בזה לפני הגרח"ע וכל העת אמר שישמע לו בזה) ולא 'הודה על האמת' (גם לא היה שייך 'להודות על האמת' כי הגרח"ע לא הביא לו ראיות שלא הכיר אלא רק הורה לאיסור). וכלום חסרים רבנים שביטלו דעתם לגרח"ע ולחזו"א עצמו וכו'. בפרט שכמעט ולא נמצאו רבנים שהקלו בזה
ג. כמו"כ יש פרשה נוספת שנספחת לנושא, גזירת שחיטת עופות עם המפרקת, כאשר בזה הרמ"א כותב להחמיר (הש"ך מקל בהפ"מ) ובזה הסכים הגרח"ע להיתר עם השרידי אש. (אולם החולקים הנ"ל על השרידי אש אסרו, ואליהם הצטרף הרוגוטשובר).

שמעתי מהרב אורי ויינברג ז"ל, שמשפחתו היו חבירם בקהילה הנפרדת בקלן, שהוא זכר שבשעת מעשה שריי"ו עשה שחיטה כשיטתו, וחברי קהילתו הסתכלו על זה כקלות בלתי נסבלת מצדו של הריי"ו. יתכן שהוא הגזים קצת, בפרט שהוא היה רק כבן ט"ז שנה כשברח מגרמניה ויתכן שלא או זכר תפס הענין כ"כ טוב, אבל הוא לא היה חשוד לשקר או לבדות דברים מלבו, וכנראה יש קורטב של אמת בזה.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב ו' ינואר 25, 2019 3:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 10:21 pm

עמקן כתב:שמעתי מהרב אורי ויינברג ז"ל, שמשפחתו היו חבירם בקהילה הנפרדת בקלן, שהוא זכר שבשעת מעשה שריי"ו עשה שחיטה כשיטתו, וחברי קהילתו הסכלו על זה כקלות בלתי נסבלת מצדו של הריי"ו. יתכן שהוא הגזים קצת, בפרט שהוא היה רק כבן ט"ז שנה כשברח מגרמניה ויתכן שלא זכר תפס הענין כ"כ טוב, אבל הוא לא היה חשוד לשקר או לבדות דברים מלבו, וכנראה יש קורטב של אמת בזה.

לפי הכתובים שם בשו"ת שרידי אש הוא לא הגזים.
אבל אני לא מבין, הריי"ו לא היה שייך לקהילות הנפרדות? מה התשתית של המחלוקת הזו?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' מאי 11, 2016 10:27 pm

השרידי אש היה ראש בימ"ד לרבנים בברלין. ואולי בקהילת קלן הרחוקה היו דעות שונות. (הגרח"ע היה נחשב בכל זאת "רשכבה"ג" גם בארץ אשכנז).
(אגב, ר' אורי וינברג ז"ל אינו יוצא קלן אלא כפר קטן בסביבתו).
נערך לאחרונה על ידי משולש ב ד' מאי 11, 2016 10:29 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 11, 2016 10:29 pm

משולש כתב:השרידי אש היה ראש בימ"ד לרבנים בברלין. ואולי בקהילת קלן הרחוקה היו דעות שונות.
(אגב, ר' אורי וינברג ז"ל אינו יוצא קלן אלא כפר קטן בסביבתו).

הייתה מחלוקת בזה בין שני ארגוני רבנים ארציים. לשניהם היה שם ארוך בלועזית.
המדובר כאן, אגב, על נושא העופות והמפרקת ולא על ההימום.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' מאי 11, 2016 10:39 pm

משולש כתב:(אגב, ר' אורי וינברג ז"ל אינו יוצא קלן אלא כפר קטן בסביבתו).

ר' אורי וינברג ז"ל היה בקלן וזה שמעתי ממנו להדיא. זה נכון שהיה תקופה שהוא גר בכפר קטן, הנקרא ואגס טרעפך או משהו כעין זה, וגם זה שמעתי ממנו. דומני שהוא סיפר לי שהוא היה בקלן בתקופת הפולמס על השחיטה, אבל איני זוכר זה בבירור ואם מישהו יכחיש זה מידיעה איני עומד על דברי.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' מאי 11, 2016 11:11 pm

עמקן כתב:
משולש כתב:(אגב, ר' אורי וינברג ז"ל אינו יוצא קלן אלא כפר קטן בסביבתו).

ר' אורי וינברג ז"ל היה בקלן וזה שמעתי ממנו להדיא. זה נכון שהיה תקופה שהוא גר בכפר קטן, הנקרא ואגס טרעפך או משהו כעין זה, וגם זה שמעתי ממנו. דומני שהוא סיפר לי שהוא היה בקלן בתקופת הפולמס על השחיטה, אבל איני זוכר זה בבירור ואם מישהו יכחיש זה מידיעה איני עומד על דברי.

איני יודע הרבה עליו, זאת שמעתי שאינו יליד קלן אלא הכפר הנ"ל כנראה. כנראה שהה תקופה גם בקלן עצמה כדבריך.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' מאי 20, 2016 12:03 pm

בסוף כרך א' של אגרות חזו"א מופיע מכתב שכתב ר' חיים עוזר אל הרב ד"ר מאיר הלדסהיימר, בו הוא מביע את התנגדותו להעברת ביהמ"ד לרבנים לארץ ישראל. הרב וויינברג, בעל השרידי אש, כתב מכתב תגובה לרח"ע, בו הוא מוחה על הזלזול של רח"ע בביהמ"ד לרבנים. אפשר לראות את המכתב באשכול זה viewtopic.php?t=4032

עכ"פ גם הריי"ו התנגד להעברת ביהמ"ד לא"י, כמבואר באותו מכתב, אף כי הוא אינו מגלה מדוע. מישהו יודע אולי מאיזה טעם התנגד הריי"ו?

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ו' מאי 20, 2016 3:32 pm

עקביה כתב:בסוף כרך א' של אגרות חזו"א מופיע מכתב שכתב ר' חיים עוזר אל הרב ד"ר מאיר הלדסהיימר, בו הוא מביע את התנגדותו להעברת ביהמ"ד לרבנים לארץ ישראל. הרב וויינברג, בעל השרידי אש, כתב מכתב תגובה לרח"ע, בו הוא מוחה על הזלזול של רח"ע בביהמ"ד לרבנים. אפשר לראות את המכתב באשכול זה viewtopic.php?t=4032

עכ"פ גם הריי"ו התנגד להעברת ביהמ"ד לא"י, כמבואר באותו מכתב, אף כי הוא אינו מגלה מדוע. מישהו יודע אולי מאיזה טעם התנגד הריי"ו?

לאחר השואה הוא נשאל למה הוא לא עובר לגור בא"י, והוא השיב שהוא נמצא בין שתי עולמות ואם יגיע לא"י יצטרך לבחור ביניהן והוא לא היה מרוצה משתיהן. לפי הזכור לי המכתב נדפס ע"י שפירא. אולי זה היה טעמו גם לפני השואה.

וולףאנטפלעקונג

הודעהעל ידי וולףאנטפלעקונג » ו' מאי 20, 2016 5:50 pm

היכן יש חומר נוסף?

יש על זה ספר שלם ׳עדות נאמנה׳ מצוי באוצר ובהיברו בוקס.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' מאי 22, 2016 12:34 am

יבנה כתב:
עקביה כתב:בסוף כרך א' של אגרות חזו"א מופיע מכתב שכתב ר' חיים עוזר אל הרב ד"ר מאיר הלדסהיימר, בו הוא מביע את התנגדותו להעברת ביהמ"ד לרבנים לארץ ישראל. הרב וויינברג, בעל השרידי אש, כתב מכתב תגובה לרח"ע, בו הוא מוחה על הזלזול של רח"ע בביהמ"ד לרבנים. אפשר לראות את המכתב באשכול זה viewtopic.php?t=4032

לאחר השואה הוא נשאל למה הוא לא עובר לגור בא"י, והוא השיב שהוא נמצא בין שתי עולמות ואם יגיע לא"י יצטרך לבחור ביניהן והוא לא היה מרוצה משתיהן. לפי הזכור לי המכתב נדפס ע"י שפירא. אולי זה היה טעמו גם לפני השואה.

יש לי את ספרו של שפירא (מהיברובוקס). לא כ"כ נשמע שזה קשור. וכי אם לו עצמו יש בעיה עם העליה לא"י הוא ימנע זאת מכל ביהמ"ד?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 88 אורחים