מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בעל השרידי אש

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
דודי צח

Re: בעל השרידי אש

הודעהעל ידי דודי צח » ד' ינואר 16, 2019 10:33 am

שמעתי מהגאון רבי משה בן הגראי"ל, כי אביו מעולם לא דיבר איתו ולא נפגש איתו.
(כידוע המקנטרים את מרן זצ"ל טוענים שהשקפתו 'פגומה' לדבריהם, בהיותו 'תלמיד' של השרידי אש )

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' ינואר 16, 2019 10:45 am

דודי צח כתב:שמעתי מהגאון רבי משה בן הגראי"ל, כי אביו מעולם לא דיבר איתו ולא נפגש איתו.
(כידוע המקנטרים את מרן זצ"ל טוענים שהשקפתו 'פגומה' לדבריהם, בהיותו 'תלמיד' של השרידי אש )

אויש! מה יהיה עם הסיפור עם אדמו"ר הריי"צ נ"ע?

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' ינואר 16, 2019 12:56 pm

גם ראב"ד העדה החרדית מרן הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א, היה לו קשר אתו.
ופעם אמר הגרמ"ש לשרידי אש, מה אתה מתעסק עם החוקרים, הם לא יזכרו אותך, מי שיזכור אותך זה בני תורה שילמדו מתורתך! והשרידי אש ענה לו משהו באידיש שמשמעותו הייתה אתה צודק, אבל..

בנוגע להגראי"ל
מסתבר מאד שאכן היה לו קשר עם השרידי אש [הגרמ"ש סיפר שהכירו שם בשוויץ, ושם הוא היה מפורסם ובני התורה היו הולכים לדבר אתו בלימוד כידוע שהיה גאון מופלג].

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' ינואר 16, 2019 1:45 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:בנוגע להגראי"ל
מסתבר מאד שאכן היה לו קשר עם השרידי אש.

באוזני שמעתי ממרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א שהגראי"ל זצ"ל לא היה לו שום קשר עם בעל השרידי אש, והוסיף ואמר כי בשעה שבא הרב וינברג למונטריי הגראי"ל כבר לא היה במונטריי, אותה עזב עם נישואיו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 16, 2019 3:21 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:גם ראב"ד העדה החרדית מרן הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א, היה לו קשר אתו.
ופעם אמר הגרמ"ש לשרידי אש, מה אתה מתעסק עם החוקרים, הם לא יזכרו אותך, מי שיזכור אותך זה בני תורה שילמדו מתורתך! והשרידי אש ענה לו משהו באידיש שמשמעותו הייתה אתה צודק, אבל..

בנוגע להגראי"ל
מסתבר מאד שאכן היה לו קשר עם השרידי אש [הגרמ"ש סיפר שהכירו שם בשוויץ (ואגב: כשאושר החוק--, שהגרמ"ש אוחז שזה ממש וכו', אמר שהוא לא מאמין שהגראי"ל התיר חוק זה, ובודאי שלא על דעתו, שהרי הוא מכירו כצדיק וירא ה' ומסוגף בתעניות עוד מימי בחרותו), ושם הוא היה מפורסם ובני התורה היו הולכים לדבר אתו בלימוד כידוע שהיה גאון מופלג].

לא ברור.
מסבירים לך שמרנא הגראי''ל נ''ע עזב את שוויץ עוד לפני שה''שרידי אש'' זצ''ל הגיע לשם, ואתה כותב ש"מסתבר מאד שאכן היה לו קשר עם השרידי אש"?? מדוע זה מסתבר? בגלל ששניהם דרכו מתי שהוא על אדמתה של שוויץ?
הגר''מ שטרנבוך שליט''א אכן הכיר את מרן זי''ע משוויץ (להזכירכם, הרב בוצ'קו זצ''ל ראש ישיבת מונטריי, היה דודו של הגר''מ שטרנבוך), ובנוסף, הגר''מ שטרנבוך עצמו אכן היה בקשר תורני קרוב עם ה'שרידי אש', אבל מה הקשר למרנא הגראי''ל?

ה'שרידי אש' שהה בסוף מלה''ע השנייה בווילצבורג שבגרמניה, ולאחר המלחמה בעיר וייסנבורג, ומשם הועבר לבית החולים בנירנברג ושם שהה כתשעה חודשים, ורק לאחר מכן, בהשפעת תלמידו הג''ר שאול ויינגורט זצ''ל (חתן דודו הנ''ל של הגר''מ שטרנבוך), הוא עבר לעיר מונטריי שבשווייץ.

ואילו מרנא הגראי''ל זי''ע הגיע למונטריי בחודש סיון התרצ"ז, ושם כיהן כר''מ בישיבה יחד עם ידיד נפשו הגר''מ סולובייצ'יק זי''ע. בשנת ה'ת"ש הם עברו לעיירה 'בה', ולאחמ''כ הם נלקחו למחנה העבודה שאונברג, עקב היותם נתיני פולין. בסוף קיץ תש"א מרן שהה בעיירה לזאן שבה היו בתי מרפא לחולי שחפת, ולאחר ששוחרר מהמחנה התגורר בלוצרן שם התקבצו סביבו תלמידים. (ולאחר כמה חודשים הם השתלבו כמסגרת נפרדת בתוך ישיבת מונטריי עד לנישואיו בחודש טבת התש''ד בארוזה). לאחר חתונתו התגורר מרן זי''ע בלוגאנו, ובקיץ של שנת התש"ה (1,945) עלה לארץ ישראל.

כידוע, מלה''ע השנייה הסתיימה עם כניעתה של גרמניה ב8 במאי 1,945 למניינם, כלומר בתחילת אביב התש''ה, ובאותה עת, כאמור, שהה ה'שרידי אש' בווילצבורג שבגרמניה, ולאחר המלחמה בוייסנבורג, ולאחמ''כ תשעה חדשים נוספים בנירנברג, ורק לאחמ''כ הוא עבר למונטריי שבשוויץ, כלומר- ה'שרידי אש' זי''ע הגיע לשוויץ כבר בתוך שנת 1,946 למניינם, התש''ו.
ואילו מרנא הגראי''ל זי''ע עזב את לוגאנו ועלה לארץ ישראל כבר בקיץ התש''ה (1,945). איך הם יכלו להיפגש ביניהם? בטלפתיה?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' ינואר 16, 2019 3:31 pm

אכן. הנה מסמך ששולב במאמרו של ר"א סורסקי על תולדות השרידי אש, לפרקים א, עמ' 54 (לקחתיו מסריקתו בערך הויקיפדי הרוסי על הרב).
תעודת שבוי שהונפקה ע"י השלטונות הנאציים. הכתובת שמסר הרב ז"ל להודעה על גורלו: "אברהם וינגורט, נובוליפקי 19/2 וורשא" (בטעות נרשם WEINGOLD וצ"ל WEIGORT). החותמת בצד ימין למטה היא אשרת שהייה של השלטונות השויצריים במונטרה.

מסמך.jpg
מסמך.jpg (390.63 KiB) נצפה 12556 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ינואר 17, 2019 5:33 am

המנחת אלעזר והשרידי אש:

"אספר כאן מעשה שסיפר הרב מרדכי קרוס רב הקהילה התורנית בירוחם ששמעו מפיו של הרב וינברג בעל השרידי אש:

היה בברלין חסיד מונקאטש שביודעו את הערצתו של הרב וינברג לאדמו"ר בעל מנחת אלעזר, ניסה לשכנע אותו שיש לאדמו"ר רוח הקודש.

הרב וינברג היה עונה לו שהאדמו"ר הוא גאון אני יודע, שהאדמו"ר הוא צדיק אני יודע, אבל רוח הקודש, אולי כן ואולי לא, זאת אין אני יודע.

פעם אחת סיפר לו אותו חסיד שהחסידים באו אל האדמו"ר בטענה, איך הוא מכבד כל כך את הרב וינברג והרי הוא דוקטור?

ענה האדמו"ר: את הד"ר הוא עשה בבית המים, במקום שאסור להרהר בדברי תורה. [ראה מדרש רבה דברים פרשה ח' 'אמרו לשמואל הרי אתה איסטרולוטגין וגדול בתורה, אמר להן, לא הייתי מביט באיסטרולוגים אלא בשעה שהייתי פנוי מן התורה, אימתי, כשהייתי נכנס לבית המים'. ]

באותו הרגע אמר הרב וינברג לאותו חסיד: עכשיו יש לי הוכחה ניצחת שאין לאדמו"ר רוח הקודש!

אכן הכבוד שכיבד האדמו"ר ממונקאטש הקנאי שבקנאים את הרב וינברג היה מן המופלאות.

הרב וינברג היה מספר שבעת החתונה המפורסמת של בתו של האדמו"ר, אליה הגיעו כל גדולי עולם, הושיב אותו האדמו"ר לצידו ולפני ברכת המזון קם האדמו"ר ואמר לכל הנוכחים: 'אתם כולכם אצלי אורחים יקרים אך דעו לכם שהאורח היקר לי ביותר הוא הרב וינברג ואני מכבד אותו בברכת המזון'.

לפני זמן מה הייתי אצל הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א שגם הוא שמע את המעשה מהרב וינברג, וסיפר שהוא חקר פעם מזקן חסידי מונקאטש, הרב משה בלוי זצ"ל רבה של פרדס כ"ץ שנכח באותה חתונה והוא העיד שכך ממש היה המעשה.

אגב, הרב שטרנבוך סיפר ששמע מהרב וינברג שפעם אחת התארח אצל האדמו"ר ממונקאטש וישבו יחדיו ונלחמו במלחמתה של תורה, והנה הגיעה הרבנית וקראה להם לבא לארוחה.

הרבי אמר בחיוך להרב וינברג: 'אשה חכמתה בפלך, נמשיך את מלחמתינו.

אמר לו הרב וינברג: לא, אם הרבנית קוראת, חובה עלינו להישמע לקריאתה מיד. והגאון ממונקאטש 'נכנע' והם הלכו לסעוד יחד".

[חידושי השרידי אש, ח"ג, עמוד 24]

אומר אני

הודעהעל ידי אומר אני » ב' ינואר 21, 2019 4:50 pm

השנה הוציא נכד מהחלקת יעקב ספר על זקנו מהודרת דוגמה ושם הוא מביא שהשרידי אש אמר להחלקת יעקב שפעם שאלו את המנחת אלעזר בענין קשרו עם השרידי אש ואמר שהלימידום שלו למד במקומות שאסור ללמוד והוסיף השרד"א בכזה חצי חיוך שאל תדברו בהלימודים במה שהייתי צדיך להגיע להמיקום שלו - והוא מביא עוד סיפור דכשהחלקת יעקב נתן ספרו להדברי יואל והתשובה הראשונה היה להשרידי אש שאל הדבדי להחלקי לא מצאתי אם מישהו יותר טוב להתחיל ספרך אל מה חילוק העיקר שהוא לאמדישע תשובה

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' ינואר 21, 2019 6:56 pm

מתפעל כתב:המנחת אלעזר והשרידי אש:

"אספר כאן מעשה שסיפר הרב מרדכי קרוס רב הקהילה התורנית בירוחם ששמעו מפיו של הרב וינברג בעל השרידי אש:

היה בברלין חסיד מונקאטש שביודעו את הערצתו של הרב וינברג לאדמו"ר בעל מנחת אלעזר, ניסה לשכנע אותו שיש לאדמו"ר רוח הקודש.

הרב וינברג היה עונה לו שהאדמו"ר הוא גאון אני יודע, שהאדמו"ר הוא צדיק אני יודע, אבל רוח הקודש, אולי כן ואולי לא, זאת אין אני יודע.

פעם אחת סיפר לו אותו חסיד שהחסידים באו אל האדמו"ר בטענה, איך הוא מכבד כל כך את הרב וינברג והרי הוא דוקטור?

ענה האדמו"ר: את הד"ר הוא עשה בבית המים, במקום שאסור להרהר בדברי תורה. [ראה מדרש רבה דברים פרשה ח' 'אמרו לשמואל הרי אתה איסטרולוטגין וגדול בתורה, אמר להן, לא הייתי מביט באיסטרולוגים אלא בשעה שהייתי פנוי מן התורה, אימתי, כשהייתי נכנס לבית המים'. ]

באותו הרגע אמר הרב וינברג לאותו חסיד: עכשיו יש לי הוכחה ניצחת שאין לאדמו"ר רוח הקודש!

לפי המונקטשער גם באוניברסיטה אסור להרהר בדברי תורה ונקט לשון נקי...

אכן הכבוד שכיבד האדמו"ר ממונקאטש הקנאי שבקנאים את הרב וינברג היה מן המופלאות.

הרב וינברג היה מספר שבעת החתונה המפורסמת של בתו של האדמו"ר, אליה הגיעו כל גדולי עולם, הושיב אותו האדמו"ר לצידו ולפני ברכת המזון קם האדמו"ר ואמר לכל הנוכחים: 'אתם כולכם אצלי אורחים יקרים אך דעו לכם שהאורח היקר לי ביותר הוא הרב וינברג ואני מכבד אותו בברכת המזון'.

יש המשך לסיפור...(הפרטים המדויקים נשכחו ממני בטח הידענים פה יכולים להמשיך)

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' ינואר 22, 2019 5:28 am

הרב ממונקאטש הושיב אותו בשלחן מיוחד, עם הצילנדר שלו, והוא בעצמו ישב ביחד אתו
כאשר פגש את אחד מידידיו של הרב ווינברג (אולי הרב ח הלר), אמר המנחת אלעזר ׳עד כאן, עם אחד אני יכול להסתדר, אבל לא עם שנים׳.

יש לזכור, שלהרב מיונקאטש היה קשה להסתדר עם ריעיו ועמיתיו רבני הונגריה. אמנם עם ליטאי מברלין, או ספרדי מירושלים, הסתדר יפה. זה חלק מאופיו של המנחת אלעזר.

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ה' פברואר 07, 2019 4:14 am

י"ל עכשיו ספר חדש של זכרונות על השרידי אש. מתוכו עולה דבר מדהים ביותר:
אביו של השרידי אש היה קנטוניסט שנחטף ושירת בצבא הצאר. בתום שירותו חזר שבור ורצוץ לעיירתו, בני המקום שיכנעוהו להתחתן עם יתומה, ונולד להם ר' יחיאל יעקב דידן. מכיוון שלא היה בי"ס חילוני באותה עיירה, נכנס הילד ללמוד בת"ת המקומי, שם התגלה כעילוי גדול וכו' וכו'.
דומני, שכתוב שגם הסבא היה חייל ניקולאיבי.

בהקשרים אקטואלים, חומר שיכול לבא לידי שימוש עבור ארגוני הצלת הספרדיים ממיכסות ויעדי הגיוס מחד גיסא, וקרן ההסעות מאידך גיסא.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ה' פברואר 07, 2019 5:45 pm

שמשון כתב:י"ל עכשיו ספר חדש של זכרונות על השרידי אש.

מה שם הספר ומי הוציאו?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' פברואר 07, 2019 6:31 pm

שמשון כתב:י"ל עכשיו ספר חדש של זכרונות על השרידי אש. מתוכו עולה דבר מדהים ביותר...

עובדה זו פורסמה ברבים, כמדומה לראשונה, מפי הרב זאב חיים ליפשיץ, "רב ומחנך וממקורביו של בעל השרידי אש", בדברים שנשא בכינוס תורה לזכר הגריי"ו שנערך בשנת תשס"ו בירושלים. דברי הדוברים בכנס נדפסו ב"קונטרס זכרון להגאון בעל השרידי אש" שהו"ל הרב אהרן וקסלשטיין. לאחר מכן נדפסו שוב בחידושי השרידי אש ג, תשע"ב, נספחים, עמ' תקז-תקח (ומשם התמונה להלן), וכן שולבו בקצרה במאמרו של הרא"ו הנ"ל, 'פרקים בתולדות הגאון', במהדורתו להגדה של פסח ע"פ בעל השרידי אש, תשע"ו, עמ' 29.
1.png
1.png (364.67 KiB) נצפה 12084 פעמים

ככל הנראה אחותו המדוברת של מזר היא מלכה פלס. זכרונותיה נדפסו בשנת תשמ"ח בחוברת בשם "ויהי". וראוי לבדוק את הדברים ממקורם.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' אוגוסט 19, 2019 12:24 am

אנכי קורא כעת בספר "זכרונות השרידי אש: פרקי זכרונות ושיחות של הגאון על מפגשיו עם גדולי עולם ומאורעות חייו", שיצ"ל לאור לאחרונה וקניתיו היום בס"ד מיד המחבר הרב אברהם וינגורט שליט"א, והנני ממליץ עליו בחום. כדי להתרשם עד כמה המחבר, מלבד היותו ת"ח נכבד ועורך החידושים והכתבים וכו', מקורב היה אל השרידי אש, אצטט מספר שורות אליהן הגעתי כעת בעמ' קז
לרגל הבר מצוה שלי, קיבלתי כמתנת בר מצוה מהרב ויינברג - אופניים! הוא הסביר שספרים אקבל מכולם והוא רוצה לתת לי דבר שישמש אותי וישמח אותי מיד, והוא קיוה שאדע להשתמש בהם לדברים טובים...

ובהערה שם:
אהבתו של הרב אל אבא זצ"ל היתה בבחינת אהבה המקלקלת את השורה, והיא באה לביטוי בזמן הבר מצוה שלי, כשממש התייחס אלי כאל ילדו שלו, והתבטא בפני כולם: "אתה יותר יקר לי מבן". אף הכין לי שתי דרשות, שאותן הכניס אח"כ לתוך השו"ת שלו, שו"ת "שרידי אש", אחת על היסח הדעת בתפילין (המופיע ג"כ ב"חידושי בעל שרידי אש על הש"ס", ח"ב סימן ב), ואחת הדרן על מסכת בבא מציעא (שמופיע ג"כ בחלק א' של ספר החידושים, סימן ל"ז. זכיתי להכין "הדרן" זה עם הגאון רבי מאיר יוסט זצ"ל, ועיי"ש בהערת הפתיחה). כל זה הקשה עלי לחוש את הגדלות של מי שהיה כ"כ קרוב אלינו. לעיתים, צריך מרחק מסויים כדי לחוש את גובה ההר. מי שהיה קצת במרחק והתקרב חש את הגדלות, את הענקות. וראה בהקדמה ל"חידושי בעל שרידי אש על הש"ס", ח"ב - "במחיצתו של גאון".

מיד אחר כך הוא מספר "זכיתי והיה לי בנערותי שיעור קבוע על פרק שנים אוחזין במסכת בבא מציעא עם הרב ויינברג זצ"ל. שיעור פרטי (משך זמן מה הצטרף לשיעור האיש החשוב והנעלה, רבי דניאל פינס שיחי' מעיר ציריך). את השיעורים הייתי רושם במחברת", ובהמשך העמוד "אחרי שנהייתי בר מצוה קבע הרב ויינברג אתי ועם חבר נוסף, ר' יוסף רנד נ"י (שהוא והוריו היו מאד מקורבים לרב, והוריו דאגו לרב במסירות נפש עצומה), שעת לימוד ב"שב שמעתתא". היה זה מדי שבת בשבתו, אחרי הקידוש בבוקר" וכו'. והדברים האלה ניכרים בהרבה מאורעות ומעשים לאורך הספר המעניין הזה.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' ספטמבר 18, 2019 7:47 pm

עם ידידו ר' יחזקאל סרנא בשווייץ
ר יחיאל יעקב ויינברג השרידי אש עם ר יחזקאל סרנא - מוסף שק של יתא כז טבת תשעו עמ 15.png
ר יחיאל יעקב ויינברג השרידי אש עם ר יחזקאל סרנא - מוסף שק של יתא כז טבת תשעו עמ 15.png (971.47 KiB) נצפה 11504 פעמים

ושתי תמונות מ"ספרים בלוג": הראשונה עם רבי מרדכי שולמן
3.jpg
3.jpg (69.15 KiB) נצפה 11504 פעמים

והשנייה עם ר' יעקב הרצוג (בנו של הריא"ה הרצוג)
2.jpg
2.jpg (73.2 KiB) נצפה 11504 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' דצמבר 01, 2019 6:49 pm

שיעור מאת הרב יצחק שיינר שליט"א, בנוכחות בעל השרידי אש - תמונה לא כ"כ מוכרת של רבינו זצ"ל, מתוך ספרו המרתק והעמוס של חיים שלם, "מנובהרדוק דרך מונטרה לירושלים", ישיבת היכל אליהו תשע"ו, עמ' תרכד. רי"ש כיהן כראש ישיבת "עץ חיים" לאחר פטירת הרב ירחמיאל אליהו בוצ'קו.
10.png
10.png (1.36 MiB) נצפה 11070 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' דצמבר 01, 2019 8:26 pm

היום ראיתי בדוכני בלוי ספר חדש של זכרונות ה'שרידי אש'. האם עיקר החומר שבספר הזה כבר לא פורסם בעבר בספרים האחרים ובהקדמותיהם?

בן_אליעזר

הודעהעל ידי בן_אליעזר » ב' דצמבר 02, 2019 11:51 pm

פרנקל תאומים כתב:היום ראיתי בדוכני בלוי ספר חדש של זכרונות ה'שרידי אש'. האם עיקר החומר שבספר הזה כבר לא פורסם בעבר בספרים האחרים ובהקדמותיהם?

מתוך ערכו של הספר המדובר (כמדומני!) בקטלוג ספה"ל (הצבע משלי). [משום מה, 'הפריט בקטלוג הספרי' לא פותח כהוגן כעת, ייתכן ויש יותר פרטים שם].
כותר זכרונות השרידי אש : פרקי זכורונות ושיחות של הגאון הרב יחיאל יעקב ויינברג ... על מפגשיו עם גדולי עולם ומאורעות חייו וכן עדויות מבאי ביתו ומקורביו / בעריכת הרב אברהם אבא וינגורט.
מהדורה מהדורה שניה עם תיקונים והשלמות חשובות.
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מוציא לאור ירושלים : בהוצאת ישיבת היכל אליהו
שנה תשע"ט 2019
הערות כולל מפתח.
עמודים [קסט]-קעח כוללים: דבר זכרון על הרב משה בוצ'קו.
יצאה לאור מהדורה אחרת באותה השנה.
תיאור קפה עמודים : איורים, פורטרטים, פקסימילים
24 ס"מ.
שפה עברית

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מרץ 12, 2020 2:53 pm

יש באוצר, חוברת שהוציא ר' חיים חייקל הכוללת זכרונות על השרידי אש. מצאתי כעת דפים ממכונת כתיבה בהם אותו מאמר שלימים הופיע בחוברת ההיא. אלא שלפו"ר אני מוצא שם שינויים רבים. האם מישהו קרא את הדפים וחושב שיש עניין לסרוק אותם או שמדובר בשינויים לא משמעותיים.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מרץ 29, 2020 12:08 am

תמונה לא ידועה מהשרידי אש
הרב ד"ר י.י. ויינברג (שמאל) והרב ד"ר יצחק הרצוג (1888-1959), הרב הראשי לישראל (ימין), בקבלת פנים שנערכה לכבודו בישיבת "עץ חיים", מונטרו, שוויץ, 1955 בקירוב. צילום: דוד בוצ'קו, שוויץ (בית התפוצות, ארכיון התצלומים, באדיבות דוד בוצ'קו, שוויץ; כאן. תמונה נוספת).

1.png
1.png (799.71 KiB) נצפה 10108 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' יוני 04, 2020 3:13 pm

ב"ה יום ד' פ' וישב [כ' כסלו] תשי"ב מונטרא
לידידי מאז הרב הגאון המפורסם בתורתו חכמתו ויראתו הקודמת מהרצ"י הכהן קוק שליט"א.

זה זמן רב אני משתוקק לבוא עמו בכתובים ולא ידעתי אדריסתו ובשבוע העבר [תיבה חסרה] ידידינו הרה"ג רש"ז פינס שליט"א בציריך.

וקודם כל אביע צערי ותוגתי הגדולה מהשמועה המחרידה שהגיעה אלי ע"ד פטירתו של הגאון הצדיק מהרי"מ חרל"פ זצ"ל. חשכו עיני ונשבר לבי בקרבי מגודל הצער. ואוי לנו שאבדנו במשך דור אחד את הרב הגדול, ואת תלמידו הגדול יחד. ומי יביא לנו חליפתם! אנו הולכים ומתיתמים יותר ויותר ויתמות זו מוסכת רוח של עצבות ויאוש המדהימים את הלב והנפש.

רצוני עכשיו לבקש, שאולי יוכל לסבב כי מוסד הרב קוק יתן לי ספרי מר אבא הגאון החסיד זצוקללה"ה. אין לי מהם כלום. כל מה שהי' לי אבד בברלין השרופה ואני משתוקק לראותם ולעיין בהם. כמו"כ אני רוצה מאד בספרי הגאון רי"מ חרל"פ זצ"ל, ואם יש כאן מצות החזקת אלמנה ויתומים אני נכון לשלם כמה שתקצבו לי.

עכ"פ יואל נא להכין הספרים הנ"ל בשבילי.

גנזים - תיק A38 - 31395.png
גנזים - תיק A38 - 31395.png (303.44 KiB) נצפה 9520 פעמים

[באדיבות מכון גנזים]

פלוריש

הודעהעל ידי פלוריש » ה' יוני 04, 2020 9:24 pm

חלמישצור כתב:
ב"ה יום ד' פ' וישב [כ' כסלו] תשי"ב מונטרא
לידידי מאז הרב הגאון המפורסם בתורתו חכמתו ויראתו הקודמת מהרצ"י הכהן קוק שליט"א.

זה זמן רב אני משתוקק לבוא עמו בכתובים ולא ידעתי אדריסתו ובשבוע העבר [תיבה חסרה] ידידינו הרה"ג רש"ז פינס שליט"א בציריך.

וקודם כל אביע צערי ותוגתי הגדולה מהשמועה המחרידה שהגיעה אלי ע"ד פטירתו של הגאון הצדיק מהרי"מ חרל"פ זצ"ל. חשכו עיני ונשבר לבי בקרבי מגודל הצער. ואוי לנו שאבדנו במשך דור אחד את הרב הגדול, ואת תלמידו הגדול יחד. ומי יביא לנו חליפתם! אנו הולכים ומתיתמים יותר ויותר ויתמות זו מוסכת רוח של עצבות ויאוש המדהימים את הלב והנפש.

רצוני עכשיו לבקש, שאולי יוכל לסבב כי מוסד הרב קוק יתן לי ספרי מר אבא הגאון החסיד זצוקללה"ה. אין לי מהם כלום. כל מה שהי' לי אבד בברלין השרופה ואני משתוקק לראותם ולעיין בהם. כמו"כ אני רוצה מאד בספרי הגאון רי"מ חרל"פ זצ"ל, ואם יש כאן מצות החזקת אלמנה ויתומים אני נכון לשלם כמה שתקצבו לי.

עכ"פ יואל נא להכין הספרים הנ"ל בשבילי.

גנזים - תיק A38 - 31395.png

[באדיבות מכון גנזים]

ד"ר מרדכי מרקוס כהן, שהיה ידיד הן של הרצי"ה והן של השרידי אש, עבר לגור במונטרה בערך בשנת תשי"ז, ושימש אז כאיש קשר ביניהם בכמה עניינים (מפי נכדו).

מרחביה

הודעהעל ידי מרחביה » ו' יוני 05, 2020 7:34 am

חלמישצור כתב:...רצוני עכשיו לבקש, שאולי יוכל לסבב כי מוסד הרב קוק יתן לי ספרי מר אבא הגאון החסיד זצוקללה"ה. אין לי מהם כלום. כל מה שהי' לי אבד בברלין השרופה ואני משתוקק לראותם ולעיין בהם. כמו"כ אני רוצה מאד בספרי הגאון רי"מ חרל"פ זצ"ל, ואם יש כאן מצות החזקת אלמנה ויתומים אני נכון לשלם כמה שתקצבו לי.

צ"ל: מר אבי' [=אביו].

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ו' יוני 05, 2020 10:40 am

פלוריש כתב:ד"ר מרדכי מרקוס כהן, שהיה ידיד הן של הרצי"ה והן של השרידי אש, עבר לגור במונטרה בערך בשנת תשי"ז, ושימש אז כאיש קשר ביניהם בכמה עניינים (מפי נכדו).

ר' מרכוס ד"ר כהן ז"ל, אישיות מיוחדת במינה [בנידון דנן, "היה מנאמניו הקרובים וידידיו האהובים ... וגם עזר בהצלתו ובשיקומו בשוייץ", לשון ההקדשה בראש "זכרונות השרידי אש"], עלה ארצה בשנת תש"י, שימש כאן כסגן היועהמ"ש לממשלה לענייני המשפט העברי, ונפטר בשווייץ בט' כסלו שנת תשי"ד. צ"ב.

הרב מרחביה, תודה על התיקון.

פלוריש

הודעהעל ידי פלוריש » ו' יוני 05, 2020 1:35 pm

חלמישצור כתב:
פלוריש כתב:ד"ר מרדכי מרקוס כהן, שהיה ידיד הן של הרצי"ה והן של השרידי אש, עבר לגור במונטרה בערך בשנת תשי"ז, ושימש אז כאיש קשר ביניהם בכמה עניינים (מפי נכדו).

ר' מרכוס ד"ר כהן ז"ל, אישיות מיוחדת במינה [בנידון דנן, "היה מנאמניו הקרובים וידידיו האהובים ... וגם עזר בהצלתו ובשיקומו בשוייץ", לשון ההקדשה בראש "זכרונות השרידי אש"], עלה ארצה בשנת תש"י, שימש כאן כסגן היועהמ"ש לממשלה לענייני המשפט העברי, ונפטר בשווייץ בט' כסלו שנת תשי"ד. צ"ב.

טעיתי, הכוונה היתה לבנו, ר׳ משה דוד (דודי) כהן. הוא עלה לארץ בתש"ו, הלך לחו"ל בתשי"ז וחזר לארץ בתשכ"ז.

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ד' דצמבר 16, 2020 3:37 pm

בעדכון האחרון של אתר 'ארכיון המדינה' עלה תמליל משיחה מעניינת (ביידיש) בין ר' יעקב [בן הרב] הרצוג והרב וינברג. מצו"ב.
קבצים מצורפים
00071706.81.F0.43.41.pdf
(11.46 MiB) הורד 334 פעמים

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ד' דצמבר 16, 2020 5:01 pm

יתר10 כתב:בעדכון האחרון של אתר 'ארכיון המדינה' עלה תמליל משיחה מעניינת (ביידיש) בין ר' יעקב [בן הרב] הרצוג והרב וינברג. מצו"ב.

חבל שהתפרסם.

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ד' דצמבר 16, 2020 5:06 pm

למה?
בין שאר הדברים מספר הרב וינברג את הידוע שהמנח"א הזמינו באופן אישי לחתונה הגדולה... וקירבו מאוד

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ד' דצמבר 16, 2020 5:23 pm

יתר10 כתב:למה?
בין שאר הדברים מספר הרב וינברג את הידוע שהמנח"א הזמינו באופן אישי לחתונה הגדולה... וקירבו מאוד

מה התועלת לדורות, הדברים החריפים נגד ר' אהרן קוטלר, ר' יחזקאל אברמסקי וכו'.

כלבאשבוע

הודעהעל ידי כלבאשבוע » ד' דצמבר 16, 2020 6:18 pm

יתר10 כתב:בעדכון האחרון של אתר 'ארכיון המדינה' עלה תמליל משיחה מעניינת (ביידיש) בין ר' יעקב [בן הרב] הרצוג והרב וינברג. מצו"ב.

תמונתם יחד (גם כן מארכיון המדינה)
קבצים מצורפים
IMG_20201216_181735_083.jpg
ר' יעקב הרצוג עם השרידי אש
IMG_20201216_181735_083.jpg (54.39 KiB) נצפה 7693 פעמים

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' דצמבר 16, 2020 7:51 pm

הוד_והדר כתב:

ייש"כ על ההפניה. עכשיו הלכתי לקרות את הדברים. רובם משעממים מאד, רק משום גרגרים אלו אינו משעמם.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 16, 2020 8:07 pm

הו הו.. איזה חומר..
חייבים תרגום, דחוף...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' דצמבר 16, 2020 8:08 pm

יש שם סיפור שבקיבוץ רמת רחל מיאנו להרשות לאף אחד לתקוע שופר בר"ה, והלך הרב קוק ביחד עם תלמידיו מהישיבה והרב יעקב משה ותקעו שמה. הסיפור מתועד על ידי עיתונאי שהיה אז תלמיד הרב קוק, בשם עזריאל קארליבך. האם מישהו יודע איפוא תועד? איפוא אפשר לקרות הסיפור ההוא?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 16, 2020 8:18 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:יש שם סיפור שבקיבוץ רמת רחל מיאנו להרשות לאף אחד לתקוע שופר בר"ה, והלך הרב קוק ביחד עם תלמידיו מהישיבה והרב יעקב משה ותקעו שמה. הסיפור מתועד על ידי עיתונאי שהיה אז תלמיד הרב קוק, בשם עזריאל קארליבך. האם מישהו יודע איפוא תועד? איפוא אפשר לקרות הסיפור ההוא?

עזריאל קרליבך (ממשפחת קרליבך הייקית רמת היחס נכד של ואחיין של ובן של.. וגם בן דוד של..., לפני מרכז הרב למד גם בטלז) היה המייסד של ''מעריב'', ואחד העיתונאים החילוניים (פרק עול מצוות) המיתולוגיים של מדינת ישראל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' דצמבר 16, 2020 8:34 pm

ועל הסיפור אתה לא יודע?

כאשר מדברים על סיפור הגיורת ור' עמרם בלויא, מביאים שה'בעלזער' כתב מכתב על ענין אהבת הגר. האם זה ידוע? אפשר לראות את המכתב? מי בקש ממנו להתערב בדבר?

בעמ' 53 מתעדים כניסתו למערת המכפלה, ויש להם סיפור בנסיך אנגליה, שלימים היה המלך, וכניסתו למערת המכפלה.

הם שואלים על זהותו האמיתית של קבר רחל, האם נכון שהיא קבורה שם. וצוחקים על אמונת הערבים בעמ' 57

בעמ' 60 נכנסים לשיחה בענין קידושין של רפורמיים, והריי"וו ממאן בכל נסיון גורף לבטל את קידושי הרפורמים, ויש לי כמה עקיצות על הרב אברמסקי, הרי"ד סאלאווייטשיק, ואפילו הרב פיינשטיין.

בעמ' 70 יש סיפור עם הרב קוק ונישואי כהן וגרושה, שחתם ונתן אישור שהם נשואים, למרות שעפ"י דין היה אסור להם להתחתן, שלא יחשבו שהיא מותרת לשוק ללא גט רח"ל
נערך לאחרונה על ידי ליטוואק פון בודאפעסט ב ד' דצמבר 16, 2020 8:58 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' דצמבר 16, 2020 8:36 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
הוד_והדר כתב:

ייש"כ על ההפניה. עכשיו הלכתי לקרות את הדברים. רובם משעממים מאד, רק משום גרגרים אלו אינו משעמם.

אולי תפנה אותנו לעמודים עם דברים חשובים. אין כוונתי לליקוט דברים בעלי אופי רכילות ושערוריות, אלא לדברים שיש תועלת בידיעתם.

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ד' דצמבר 16, 2020 8:44 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:כאשר מדברים על סיפור הגיורת ור' עמרם בלויא, מביאים שה'בעלזער' כתב מכתב על ענין אהבת הגר. האם זה ידוע? אפשר לראות את המכתב? מי בקש ממנו להתערב בדבר?

זה מה שכתוב שם
לכידה - עותק.PNG
לכידה - עותק.PNG (72.72 KiB) נצפה 7628 פעמים

לדעתי המתמלל טעה וצ"ל אויפן בית-דין [בעגה היידישאית נשמע כמו בעלזן]. ו'זיין תשובה' הכוונה לתשובת ר' עמרם שהוא הוציא אז קונטרס להגנתו.
ראה שם גם בהמשך שבני הישיבות צידדו בר' עמרם

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' דצמבר 16, 2020 8:59 pm

הם מזכירים בהמשך את בעלז. והוא גם רומז שהוא לא מאמין שהבעלזער כתב את התשובה בעצמו, ומישהו אחר כתב עבורו.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' דצמבר 16, 2020 9:39 pm

משהו כאן לא מסתדר, האדמו"ר מבעלזא זצ"ל נפטר בשנת תשי"ז, ואילו רבי עמרם בלויא נשא את הגיורת בשנת תשכ"ה, קצת לפני פטירתו של הרב וינברג זצ"ל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' דצמבר 16, 2020 10:05 pm

ברור שם מהענין כי מדובר בתשובת הרע"ב לבית־דין שישבו על המדוכה (ומש"ש 'מען האט אים געהאלפן ווייסט אויס', הכוונה עליו).
[והפעם השנית שמופיע שָׁם שֵׁם 'בעלז', עכצ"ל דג"ז ט"ס].

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 93 אורחים