מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גימפעל
הודעות: 2496
הצטרף: ש' דצמבר 11, 2010 10:35 pm

הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גימפעל » ב' ינואר 18, 2016 10:37 pm

ברוך דיין האמת.

שיף
הודעות: 2186
הצטרף: ב' דצמבר 31, 2012 11:21 pm

Re: הג"ר רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי שיף » ב' ינואר 18, 2016 11:24 pm

נולד לפני 78 שנה לאביו רבי חיים שמואלביץ וחנה מרים בתו של ראש ישיבת מיר הרב אליעזר יהודה פינקל. הוא נקרא על שם סבו הרב רפאל אלתר שמואלביץ, חתנו של הסבא מנובהרדוק וראש ישיבות סטוצ'ין וגרודנא.
בתקופת מלחמת העולם השנייה נמלט עם הוריו יחד עם רבים מתלמידי ישיבת מיר לווילנה ומשם עשו את דרכם לאורכה של רוסיה ברכבת הטרנס-סיבירית, ובאמצעות אשרות כניסה ליפן שסיפק הקונסול היפני בליטא, חסיד אומות העולם צ'יאונה סוגיהארה, הגיעו לקובה שביפן, שם שהו כתשעה חדשים. היפנים הגלו אותם לשאנגחאי הסינית, שהייתה תחת כיבוש יפני, והם השתכנו ב"גטו שאנגחאי". בשנת 1946 הגיעו לארצות הברית ולאחר שהות של כחצי שנה עלו לארץ ישראל והשתקעו בירושלים. בצעירותו למד בישיבת מיר בירושלים‏.
בראשית שנות ה-60 נישא לעדנה בתו של הרב אברהם פרבשטיין ר"י חברון , וזמן מה לאחר נישואיו החל לכהן כר"מ בישיבת חברון כנסת ישראל עם הרבנים הרב הלל זקס והרב ברוך מרדכי אזרחי. בהמשך הצטרף למערכת האנציקלופדיה התלמודית והיה לאחד מראשיה. בין היתר כתב ערכים מרכזיים כמו הערך "חשמל" שנדפס לראשונה בשנת ה'תשמ"ו בכרך י"ח של האנציקלופדיה, ואחר כך יצא במספר מהדורות עם נספח כחיבור בפני עצמו. הוא ערך את המהדורה הראשונה של הספר "שיחות מוסר" של אביו בחיי אביו.
לאחר פטירת אביו בתשל"ט, החל להעביר שיעורים בישיבת מיר לצד גיסו, ראש הישיבה, הרב נחום פרצוביץ. מאז פטירת הרב בייניש פינקל, שימש כראש הישיבה לצד הרב נתן צבי פינקל והעביר שני שיעורים כלליים בשבוע: האחד ביידיש בהיכל בית המדרש המרכזי של הישיבה, והשני בעברית בבית המדרש ע"ש פרידמן.
חלק משיעוריו נדפסו בספר "שיעורי רבי רפאל" (תשע"ה), במשך השנים פרסם מאמרים רבים בכתבי העת התורניים ובספרי זיכרון. בשנות ה-80 ייסד עם הרב שמעון משה דיסקין את המדור "באהלה של תורה" במסגרת כתב העת "מוריה" שנועד לפרסם חידושי תורה של בני ישיבות שיעברו ביקורת בידי מערכת המדור.
בשנים האחרונות חלה בניוון שרירים ואתמול הידרדר מצבו הרפואי והוא אושפז בבית חולים שערי צדק שם נפטר הלילה
הלויתו תצא מחר ב-11:30 מישיבת מיר להר המנוחות
בנו הרב יעקב שמואלביץ ממלא את מקומו בישיבת מיר‏
בתו שרה נישאה לרב אברהם סגל, הוא משמש כר"מ בישיבת מיר מודיעין עילית.

אברהם
הודעות: 1232
הצטרף: ב' יולי 05, 2010 3:12 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אברהם » ב' ינואר 18, 2016 11:49 pm

אוי

אי אפשר בשעה קשה זו לנסות ולתאר ולספר על רבינו האהוב רבי רפאל זצ"ל.

אבל אכתוב נקודה ש'תפסה אותי' אצלו:

כמדומה שהוא זצ"ל היה הראש-ישיבה הכי גאון בין ראשי הישיבות בדורנו,
ויחד עם זאת - היה הראש-ישיבה הכי שפל-ברך בין ראשי הישיבות בדורנו.

הוא אפילו לא היה 'עניו', הוא היה פשוט 'איש רגיל' שמשוחח עם כולם בגובה העיניים ממש.

הפער הזה, שבין גאונותו לבין הליכותיו הפשוטות הפעימה אותי כל פעם מחדש.


ועוד חזון למועד לתאר שתי קצוות אלו, מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה.


תנצב"ה

אום אני חומה
הודעות: 802
הצטרף: ג' אוקטובר 07, 2014 2:42 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' ינואר 19, 2016 12:17 am

גאון הגאונים, עילוי שבעילויים, מנותק ומופרש מכל הבלי העוה"ז ומכל ענייני כבוד וכולי ואין לו בעולמו אלא תורה וישיבת מיר בלבד.

סיפר לי הערב אברך ששמע ממנו שיעור כללי בסוגיא של כוונתו להזיק בתחילת ב"ק, ואותו אברך נתקשה על היסוד מרש"י בדף ו (בסוגיא של הצד השווה). כעבור זמן מה פגש את ר' רפאל בהלוויית האדמו"ר מזוויעהל שיצאה סמוך לישיבה ואמר לו 'הראש ישיבה חידש יסוד פלוני ---', מיד נם כנגדו ר' רפאל 'וכעת הגענו לדף ו וראינו שזה לא מסתדר עם הרש"י ולכן צריך לומר באופן קצת שונה ---'. מספר אותו אברך אתה יודע מה הנקודה שתפסה אותי? - הלא ר' רפאל מוסר שיעורים כבר עשרות שנים ומדרך ראשי ישיבות וותיקים להוציא איזה שיעור ישן מהבוידעם אבל ר' רפאל מתיישב כל מחזור ולומד שוב את הסוגיא ומכין שיעור חדש! הגע בעצמך, אם היה אומר שיעור ישן וכי הייתי יכול לתפוס אותו עם סתירה מרש"י לקמן?...

לוי
הודעות: 151
הצטרף: ב' נובמבר 05, 2012 10:17 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי לוי » ג' ינואר 19, 2016 12:32 am

אכן, גאון מופלא ונדיר. למדן מופלג, וידען עצום.

נזדמן לי כמה פעמים לראות שיחה בדברי תורה בינו, לבין אחיו שיבדלחט"א הג"ר מאיר שמואלביץ. מחזה מופלא של שיחה ב"קודים" בין שני עילויים בקיאים וחריפים, שזורקים ידיעות וראיות מכל חלקי התורה. הרי הם, יחד עם אחיהם השלישי הגאון רבי אברהם שליט"א, בנים ראויים לאביהם הגדול מרן הגר"ח זצ"ל.

כפי שהזכירו, הפשטות וה"עממיות" שלו היתה מעוררת פליאה. היה נדמה שאין לו בכלל הבנה בענייני כבוד וכדו'.

כל אחד יכול היה לגשת ולשוחח או לשאול אותו בלימוד, בכל שעה ובכל מצב, והיה נענה ברצון ובהרחבה.

חבל על דאבדין ולא משתכחין.

נוטר הכרמים
הודעות: 5302
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' ינואר 19, 2016 12:32 am

ענוותן כהלל, גאונותו וגדלותו מי ימלל. תנצב"ה
קבצים מצורפים
0513.JPG
0513.JPG (89.46 KiB) נצפה 6085 פעמים

מחולת המחנים
הודעות: 2728
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' ינואר 19, 2016 2:36 am

קשה לכתוב על האי גאון וגדול בלשון עבר, כל כך התפללנו בשנים הללו, קיווינו וצפינו אולי יחוס אולי ירחם ונזכה לראותו שוב בכל הדרתו, בפניו המאירות בעיניו הנובעות מעיין חכמה ובכל צורתו האצילית.
אך לא זכינו, במשך כמה שנים התייסר הגאון רבי רפאל זצ"ל במחלתו הנוראה, כאשר בשלוש שנים האחרונות היה ספון בביתו כשהוא סובל את מכאוביו וכל העם מעתירים בתפילה שיחזור לאיתנו וישוב להרבצת התורה כהרגלו קרוב ליובל שנים.

הגאון הגדול רבי רפאל הלוי זצ"ל שיקף בדמותו הנפלאה את האדנים עליהם הושתת ביתו הנאדר, מבית אביו במיר וסלבודקה קנה את דרכו בקודש בעמל התורה יגיעת התורה והרבצת התורה לעדרים, והוסיף עליה כהנה וכהנה מהיכלה של חברון המגעת עד סלבודקה.

מיטתו היתה מוטלת בין גדולי מיר, אז בראשית שנת תרח"ץ כאשר נולד כבן הגדול לאביו מרן הגר"ח שמואלביץ זצ"ל ריש מתיבתא רבתא דמיר, גם בימי הנדודים בשנחאי דאג אביו הגדול כי החשובים ביותר מבין בני הישיבה יהיו המלמדים לבנו הצעיר, לאחר כל הנדודים והטלטולים הגיע לירושלים, כאשר הוא קונה את תורתו מפי אביו הגדול וזקנו ראש הישיבה מרן הגרא"י פינקל זצ"ל.

השמועה על הבחור בן גדולים העושה חיל בלימודיו הגיעה לאוזניו של ראש ישיבת חברון מרן הגר"י סרנא זצ"ל שתיכף בחר בו כחתן לנכדתו, בת חתנו מרן הגאון רבי אברהם יהודה פרבשטיין זצ"ל, כעבור מספר שנים התמנה למרביץ תורה בישיבת חברון המעטירה, ולאחר הסתלקות אביו מרן הגר"ח זצ"ל התמנה לריש מתיבתא במקום שלימדו אבותיו ישיבת מיר המעטירה, וזכה להרביץ תורה משך עשרות בשנים.

כבר הוזכרה למעלה מידת ענוותנותו המופלאה, וכיצד התייחס לכל אדם במאור פנים, גם בעת שכיהן בראשות הישיבה סירב לשבת במקום הראוי לו כפי ערכו במזרח הישיבה, ואת מקומו בבית המדרש קבע לו בספסלים הראשונים שבביהמ"ד, בין שאר המתפללים והלומדים.

הוזכר גם שהיה מעורכי האנציקלופדיה התלמודית בצוותא עם חותנו הגרא"י פרבשטיין זצ"ל, והוא היה זה שברוב גאונותו העמיד וביסס את כל היסודות והכללים הנהוגים בה עד היום הזה, הערכים העמוקים ביותר היה הוא שכתב אותם, וכדאי גם לציין כי באותה עת היה נהוג כי אחד העורכים היה כותב ערך כלשהו, ואילו אחד אחר מצוות העורכים היה עורך מגיה ומסדר את הערך להדפסה, וכפי ששמעתי הגאון רבי רפאל זצ"ל היה היחיד באותם זמנים שהוא בעצמו היה כותב את הערכים הנחשבים ביותר בשלמותם, ומגיש אותם עד להדפסה.
זאת גם ראוי לציין כאן כי לאחר שסיים לחתן את ילדיו, הפסיק הגאון רבי רפאל זצ"ל את העריכה באנציקלופדיה התלמודית והתמסר כל כולו להרבצת תורה בהיכלה של ישיבת מיר, כאשר לאחר מכן אף העתיק את מקום מגוריו סמוך לישיבה, כדי להיות קרוב ככל האפשר להיכל הישיבה ולומדיה.

דרשו חז"ל "הוא עדינו העצני כשהיה יושב ועוסק בתורה היה מעדן עצמו כתולעת ובשעה שיוצא למלחמה היה מקשה עצמו כעץ", כזה היה הגאון רבי רפאל זצ"ל, כאשר היה הדבר נוגע למלחמתה של התורה היה הוא תקיף וגיבור כליש וארי, ניצב כחומה על משמר וצביון הישיבות הק' כפי המסור לנו מרבותינו ודחה בתקיפות רעיונות שונים ומשונים שמקורם מחוץ לכותלי ביהמ"ד, אך כשישב ולימד תורה לתלמידים קרנו פניו מזיו הודו, היה ניתן לראות את אצילות נפשו את עדינות מידותיו, וכל סובביו הרגישו את ליבו הרחום והמיטיב לכל.

בפשטותו היה כותב בעצמו את כל חידושי תורתו הרבים לאין סוף, ועבודה רבה שיכלה להעסיק צוות גבאים ומשמשים היה הוא עושה לבדו משך כל השנים.

נזדכך ביסורים מרים וקשים כאשר בני הישיבה ותופשי התורה די בכל אתר ואתר מעתירים לרפואתו, אך לא זכינו ונסתלקה נשמתו לגנזי מרומים, הוא הלך למנוחות ואותנו עזב לאנחות, השאיר כאן אבלים ודוויים את אלמנתו הרבנית הצדקנית שתחי', את בניו וחתניו וכל משפחתו שהעמיד לתפארת, ותלמידיו הרבים המבכים את מיתת רבם הגדול.

נשר
הודעות: 1073
הצטרף: ב' אפריל 06, 2015 1:05 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי נשר » ג' ינואר 19, 2016 2:00 pm

מחולת המחנים כתב: הערכים העמוקים ביותר היה הוא שכתב אותם,

כמדומני שהוא ערך את כל החלקים הנוגעים לספקות וחזקות וכו'

מלך שלם
הודעות: 307
הצטרף: ה' מרץ 06, 2014 4:16 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי מלך שלם » ג' ינואר 19, 2016 2:43 pm

גאון עולם בתורתו בבהירותה בעומקה ובהיקפה, מידות תרומיות, נעים הליכות, ודיבורו בנחת עם הבריות, נזדכך ביסורים, צנוע ומעלי.
מגדולי ראשי הישיבות ממש בכל תחום. חבל על דאבדין ולא משתכחין.
רק לאחרונה י"ל לרפואתו הספר "שיעורי רבי רפאל" על קידושין [נקווה שיכנס מהר לאוצר].

מו"ר הגה"צ ראי"ל שטיינמן שליט"א מקבל את הספר.
תמונה

עם הגאון האדיר ר"פ שרייבר זצ"ל
תמונה

עם רעהו הזקוק לרפו"ש במהרה ה"ה הגרח"ש ליבוביץ שליט"א
תמונה

אריך
הודעות: 970
הצטרף: ה' מאי 28, 2015 9:49 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אריך » ג' ינואר 19, 2016 2:45 pm

ערך 'יבום' ממנו הוא?

מחולת המחנים
הודעות: 2728
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' ינואר 19, 2016 6:08 pm

מובל לחופתו על ידי הג"ר חיים סרנא, משמאל, כמדומני הגאון רבי שמחה זיסל ברוידא, קרובו משני הצדדים.

ביום חתונתו.jpg
ביום חתונתו.jpg (116.46 KiB) נצפה 5856 פעמים

מאת הלוי
הודעות: 203
הצטרף: א' מאי 03, 2015 1:02 am

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי מאת הלוי » ג' ינואר 19, 2016 7:17 pm

הוא לבש פרא"ק?! כבר אז רווח הנוהג?? לפחות אצל חתני \ בני ראשי הישיבות?

נשר
הודעות: 1073
הצטרף: ב' אפריל 06, 2015 1:05 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי נשר » ג' ינואר 19, 2016 8:19 pm

מרגלא בפומיה שאם היית חסר בסדר א' יום אחד ולמחרת אתה לא צריך להשלים את מה שהפסדת....
כנראה אתה לא לומד נכון!!!

היה מסרב בכל תוקף שיכבדו אותו בשירת "ימים על ימי מלך" בחתונות וכד' וכששאלוהו מדוע הוא בורח מן הכבוד אמר "אין זה כבוד"...

לפני מספר שנים הגה רעיון חדש והסתובב איתו במיר בכמה בתי מדרשות, - כיון שהיום בישיבות לומדים רק "סוגיות" ולפעמים אף מדלגים על תוס' "צדדיים"...
אם כן צריך ללמוד לפי סדר הסוגיות לדוגמא בבא קמא קודם דף ה' ואז דף ב' וכן הלאה... כך בגאונותו סידר את כל הסוגיות בסדר המתאים לכמה חבורות: נדה עירובין וב"ק,
(מעניין אם נשאר מזה משהו)

אהרון 37
הודעות: 226
הצטרף: ב' אפריל 13, 2015 9:10 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אהרון 37 » ג' ינואר 19, 2016 9:57 pm

לא זכיתי להכירו כדבעי, רק בבחורתי שמעתי ממנו כמה שיעורים בישיבת בין הזמנים, שבשנים ההם היה מוסר הרבה שיעורים בבין הזמנים.

היה איזה חן מיוחד בשיעוריו, סוג של להט וחיות פנימית, ובכלל כל אישיותו כל כך מתוקה.

יש דמויות שאתה רואה אותם, זה עצמו נותן לך חשק לעלות ולהתעלות בתורה, בלי לשמוע מהם.


חבל על דאבדין ולא משתכחין.

שיר ורננים
הודעות: 245
הצטרף: ג' דצמבר 08, 2015 10:51 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי שיר ורננים » ג' ינואר 19, 2016 10:31 pm

סיפר לי א' מחשובי תלמידי הישיבה הק' שבלילות שבת אחר הסעודה היה יושב עם בחור משומעי שיעורו של הג"ר אשר אריאלי שליט"א שהיה חוזר בפניו על שיעורי הגר"א שליט"א מאותו שבוע .וכך כל ליל שבת היה יושב עמו בעזר"נ החדש עד השעות המאוחרות בליל שבת. האברך הנ"ל סיפר לי זאת מעדות ראיה. והוסיף שר' רפאל זצ"ל פנה ליבלח"ט ר' אשר שיציע לו א' מתלמידיו שיחזור בפניו על השיעורים. "במקום שאתה מוצא גדולתו שם אתה מוצא ענוותנותו". אני עוד וכר את דרך הילוכו בענווה ללא מלווים בזריזות ובמאור פנים כולו אומר אצילות. זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל.

גימפעל
הודעות: 2496
הצטרף: ש' דצמבר 11, 2010 10:35 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גימפעל » ג' ינואר 19, 2016 10:33 pm

שיר ורננים כתב:סיפר לי א' מחשובי תלמידי הישיבה הק' שבלילות שבת אחר הסעודה היה יושב עם בחור משומעי שיעורו של הג"ר אשר אריאלי שליט"א שהיה חוזר בפניו על שיעורי הגר"א שליט"א מאותו שבוע .וכך כל ליל שבת היה יושב עמו בעזר"נ החדש עד השעות המאוחרות בליל שבת. האברך הנ"ל סיפר לי זאת מעדות ראיה. והוסיף שהוא פנה לר' אשר שיציע לו א' מתלמידיו שיחזור בפניו על השיעורים. "במקום שאתה מוצא דולתו שם אתה מוצא ענוותנותו". אני עוד וכר את דרך הילוכו בענווה ללא מלווים בזריזות ובמאור פנים כולו אומר אצילות. זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל.

סיפור מוזר, שהרי שיעורי ר' אשר חוזרים על עצמם ואחרי מחזור אחד של 5 שנים אין מה לשמוע.

שיר ורננים
הודעות: 245
הצטרף: ג' דצמבר 08, 2015 10:51 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי שיר ורננים » ג' ינואר 19, 2016 10:57 pm

גימפעל כתב:
שיר ורננים כתב:סיפר לי א' מחשובי תלמידי הישיבה הק' שבלילות שבת אחר הסעודה היה יושב עם בחור משומעי שיעורו של הג"ר אשר אריאלי שליט"א שהיה חוזר בפניו על שיעורי הגר"א שליט"א מאותו שבוע .וכך כל ליל שבת היה יושב עמו בעזר"נ החדש עד השעות המאוחרות בליל שבת. האברך הנ"ל סיפר לי זאת מעדות ראיה. והוסיף שהוא פנה לר' אשר שיציע לו א' מתלמידיו שיחזור בפניו על השיעורים. "במקום שאתה מוצא דולתו שם אתה מוצא ענוותנותו". אני עוד וכר את דרך הילוכו בענווה ללא מלווים בזריזות ובמאור פנים כולו אומר אצילות. זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל.

סיפור מוזר, שהרי שיעורי ר' אשר חוזרים על עצמם ואחרי מחזור אחד של 5 שנים אין מה לשמוע.


המדובר הוא מהתקופה שעבר לגור סמוך לישיבה. ומשכך עד אז כנראה לא נקרתה ההזדמנות לכך .

יאיר1
הודעות: 1133
הצטרף: ב' ינואר 13, 2014 2:10 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי יאיר1 » ג' ינואר 19, 2016 11:33 pm

ענוותנותו.
לפני תחילת הלוויה פגשתי אדם אחד שהיה הרבה בחיידר של בנו.
הגיע אסיפת הורים, ור' רפאל ואשתו הגיעו כהורים מן המנין, המתינו בתור, נכנסו לשמוע מהאברך הצעיר הרבה של הבן שלהם, הרבה שפיקח היה, קם לכבודו וטען שהוא צריך לשמוע מרה"י כיצד צריך לנהוג וכו'. אך ר' רפאל התעקש ואמר שהוא בא לשמוע ולהתייעץ ולקבל הדרכה כיצד צריך לנהוג.
וכן נהג גם באסיפה השנייה, וכן בשנה לאחר מכן, שעלה יחד עם אותה הכיתה, וכן עם הבן הבא.
סיפור קטן, מוסר גדול.

אני השבתי לו, שזה רק חצי מהסיפור, ההמשך זה ההורה הבא, שהוא משמש כר"מ בישיבה קטנה, והוא נכנס והיה לו ברור שהוא מחלק הוראות לרבה, ולא בא לשמוע.... ופעמים רבות זה הנורמאלי... [לצערנו הרב].

ועל כך צריך את ר' רפאל ללמוד מהי הנהגה נכונה.
ובלע המוות לנצח.
ויגאלנו שנית...

גביר
הודעות: 1002
הצטרף: ה' אפריל 03, 2014 4:33 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 20, 2016 8:38 am

אריך כתב:ערך 'יבום' ממנו הוא?

שמעתי לפני שנים הרבה שאכן הכין ערך יבום, אולם משבא מו"ר ר' יצחק גולדשטיין שליט"א להתקבל לצוות האנציקלופדיה היה המבחן הכנת ערך יבום, ר' רפאל שמואלביץ, שהיה אז העורך ושלא הכיר עדיין את הנ"ל, הופתע מהזמן הקצר שהערך הוכן, ולאחר שקרא בו התלהב עד כדי כך שהוציא את הערך שהכין בעצמו והכניס תחתיו את הערך שהכין ר"י גולדשטיין.

אריך
הודעות: 970
הצטרף: ה' מאי 28, 2015 9:49 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אריך » ד' ינואר 20, 2016 8:42 am

יאיר1 כתב:ענוותנותו.
לפני תחילת הלוויה פגשתי אדם אחד שהיה הרבה בחיידר של בנו.
הגיע אסיפת הורים, ור' רפאל ואשתו הגיעו כהורים מן המנין, המתינו בתור, נכנסו לשמוע מהאברך הצעיר הרבה של הבן שלהם, הרבה שפיקח היה, קם לכבודו וטען שהוא צריך לשמוע מרה"י כיצד צריך לנהוג וכו'. אך ר' רפאל התעקש ואמר שהוא בא לשמוע ולהתייעץ ולקבל הדרכה כיצד צריך לנהוג.
וכן נהג גם באסיפה השנייה, וכן בשנה לאחר מכן, שעלה יחד עם אותה הכיתה, וכן עם הבן הבא.
סיפור קטן, מוסר גדול.

אני השבתי לו, שזה רק חצי מהסיפור, ההמשך זה ההורה הבא, שהוא משמש כר"מ בישיבה קטנה, והוא נכנס והיה לו ברור שהוא מחלק הוראות לרבה, ולא בא לשמוע.... ופעמים רבות זה הנורמאלי... [לצערנו הרב].


רק הערה (נודניקית) בשולי ה'סיפור': מאד הגיוני שראש ישיבה של ישיבה גדולה יבקש הדרכה אודות ההנהגה עם הילד שלו מאת רב'ה בחיידר שזה התחום שלו. דוקא ר"מ בישי"ק שמתעסק עם גילאים אלה, פחות צריך לשמוע.

ולגוף הענין אודות ענוותנותו. כל מי ששמע את ר' רפאל מוסר שיעור הבחין כיצד אינו מנסה כלל וכלל לייפות את הדברים ולהעמידם באופן יותר נוצץ. הוא פשוט אמר את הדברים עצמם כמדבר איש אל חבירו, בהתעלם מכך שזהו "שיעור כללי"!

מחולת המחנים
הודעות: 2728
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' ינואר 20, 2016 9:13 am

באשכול זה דנו על זהות הכותבים באנציקלופדיה התלמודית, רבינו מרא דאתרא הדין הביא את ששמע שהגאון רבי רפאל זצ"ל כתב את הערכים על חזקות
viewtopic.php?p=16186#p16186

ובענין זה שמעתי שמעתי שהגאון רבי רפאל תכנן לחבר ספר גדול על כל עניני חזקות, כדומת הספר של הגרש"ש על קנינים, ובימי מחלתו נאבק עם הזמן והתמסר יותר ויותר לכתיבת הספר, ובעוה"ר נטרפה השעה ולא הספיק להשלימו, אובדן גדול לעולם התורה.

נשר
הודעות: 1073
הצטרף: ב' אפריל 06, 2015 1:05 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי נשר » ד' ינואר 20, 2016 5:24 pm

שמעתי בשם אחד הת"ח במיר שהיה מאד מקורב לר' רפאל זצ"ל
שפעם התייעץ עמו בקשר לשכנה אלמנה שמתלוננת על רעש מהילדים וכו'
תוך כדי שיחה הוא רואה את ר' רפאל ממרר בבכי על צערה של האלמנה...

לולי דמיסתפינא
הודעות: 244
הצטרף: ה' אוקטובר 28, 2010 7:46 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי לולי דמיסתפינא » ד' ינואר 20, 2016 6:54 pm

מי זה ר' יצחק גולדשטיין? כבר חיבר ספרים?

עושה חדשות
הודעות: 7499
הצטרף: ו' ספטמבר 18, 2015 9:23 am

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' ינואר 20, 2016 8:37 pm

חבל על דאבדין.
הרוצה ללמוד מעט מתורתו, ולעמוד קצת על דרך לימודו וחתירתו לאמת,
יעיין כאן - viewtopic.php?f=17&t=25556#p258190

גביר
הודעות: 1002
הצטרף: ה' אפריל 03, 2014 4:33 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גביר » ה' ינואר 21, 2016 8:45 am

גביר כתב:
אריך כתב:ערך 'יבום' ממנו הוא?

שמעתי לפני שנים הרבה שאכן הכין ערך יבום, אולם משבא מו"ר ר' יצחק גולדשטיין שליט"א להתקבל לצוות האנציקלופדיה היה המבחן הכנת ערך יבום, ר' רפאל שמואלביץ, שהיה אז העורך ושלא הכיר עדיין את הנ"ל, הופתע מהזמן הקצר שהערך הוכן, ולאחר שקרא בו התלהב עד כדי כך שהוציא את הערך שהכין בעצמו והכניס תחתיו את הערך שהכין ר"י גולדשטיין.


מצו"ב הודעה שקיבלתי הבוקר מהר"י גולדשטיין שליט"א -
את הערך יבום (כמו עשרות עשרות ערכים אחרים) כמות שהוא כתב הג"ר רפאל ז"ל. אינני יודע מי הכין את הטיוטה העיקרית לערך. חלקי בערך זה היה הכנת טיוטה לפרק על ביטול מצות יבמין.
את הטיוטה העיקרית לערכים: "יבם; יבמה", ו"יבמה שאינה עולה ליבום" כתבתי אני (אלו היו הערכים הראשונים שכתבתי לאנצ"ת בשעתו, ואצלי היו אכן ערך אחד, כמדומני בשם "יבום"), ונכתבו מחדש כצורתם הנוכחית ע"י הג"ר רפאל. כמדומני שהערך הראשון עבר בנוסף קודם לכן שכתוב ע"י הרב סער מיזל שליט"א, שנכנס לאנצ"ת כשנתיים או שלש לפני.
כמו כן כתבתי אז טיוטה לערך "יבמה לשוק", אבל הערך שנדפס הוא מעשה ידי הרב אברהם דב לוין שליט"א.
הערך שכתבתי כדי להתקבל היה "טרפה" (אדם).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר
הודעות: 11317
הצטרף: ב' מאי 03, 2010 11:46 pm

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 21, 2016 9:05 pm

[הגר"י גולדשטיין שליט"א הוא ת"ח יחיד במינו, ועוצם גאונותו הוא דבר שאינו נראה!]


כתב כאן ידידנו הנערץ הרב מחולת שיח' כי הגר"ר שמואלביץ זצ"ל סיים עם האנצ"ת עם סיום חתונות ילדיו. מבירור שערכתי התברר שאינו כך. (כך כתב לי אחד מחשובי וותיקי הכותבים שהוא גם ש"ב של המנוח זצ"ל: "הגרר"ש המשיך לעבוד באנצ"ת גם לאחר נשואי כל ילדיו, וכתב ערכים שונים, וגם כשהפסיק לכתוב ערכים המשיך לפקח על הנעשה באנצ"ת ולייעץ בכל ענין שנדרש, וניתן היה לפנות אליו ולקבל הדרכה כמעט בכל שעות היממה. הפסקת הכתיבה היתה בגלל עול הישיבה שהיה מוטל עליו, ב"ה הישיבה גדלה לתפארת, והוא נדרש לומר שיעורים רבים, וגם התחילו ניצני מחלתו, כך שנאלץ להפסיק את הכתיבה"). מלבד שהעובדה כנראה טעונה תיקון וכנ"ל, גם הרושם העולה ממנה, כביכול עיסוקו באנצ"ת היה לפרנסתו, אינו נכון. יתכן שראשית כניסתו (בהשראת חמיו הגדול), היתה משיקולי פרנסה, אבל כפי הנשמע בתוך איזה זמן היה לעמוד התווך של האנצ"ת, התווה את סגנונה הנוכחי, הדריך והנחה כותבים וראה בהשלמת היצירה מלאכת קודש. ומסתמא עוד יכתבו היודעים אודות תרומתו הכבירה של הגר"ר לאנצ"ת.
וקצת פלא שבהספדים לא הזכיר איש מהמשפחה דבר זה, האם יתכן שלדעתם המנוח הדגול בזבז ארבעים שנה על תעסוקה שהיא בבחינת דבר שאין ראוי להזכר אחרי מותו?

-----
לצערי לא זכיתי להכיר את הגר"ר זצ"ל, אך אכתוב עובדה קטנה ששמעתי לפני כשנה מבעל המעשה.

פלוני, היה במשפחתו עסק של גירושין, ובהיות ושני הצדדים היו בעלי דעה (דעתניים בעברית מדוברת...) התארכו הדברים יותר מהראוי ולא נמצא מי שיכול למצע ביניהם. אותו פלוני שמע שהגר"ר הוא קרוב משפחת הצד השני, ולמרות זאת (!) החליט שבכוחו ובסגולתו להביא את הצדדים להסכמה, כזו שאפשר "להיפרד איתה", ואכן כך היה, הגר"ר נתן חילו ומרצו לענין, ישב עם הצדדים זמן זמנים זמניהם, עד שבאו לפשרה ומיצוע. כאשר נמצאה הנוסחה, לא אמר הגר"ר די בזה, אלא מיד הרים טלפון לאחד מידידיו היושב כסאות למשפט, וביקש ממנו לקבוע דיון מהיר להסדרת הגט, מימד הזמן היה עשוי להיות משמעותי בנסיבות המדוברות. הגט הוסדר יצאו לדרך חדשה בגין השתדלותו וחכמתו של הגר"ר. אותו פלוני שהינו בעל יכולת (!) אמר לגמול עם הגר"ר על עבודתו המועילה, אך הלה סירב לקחת פרוטה. הא חדא, וההמשך גם הוא עשוי להפתיע מי שלא הכיר (כמוני) את אורח חייו הצנוע: ובכן, בערב חג הסוכות הגיע אשתו של אותו פלוני אל בית הגר"ר ובאמתחתה מתנה כאות הוקרה והכרת טובה, בתוך המתנה שהיתה דבר פעוט הוטמן קופסת כלי כסף לאתרוג כמנהג בעלי בתים חשובים. הגר"ר לא היה בביתו והמתנה הוגשה לרבנית שתחי', תוך כדי חילופי ברכות הדדיות ודברי פרידה כנימוסין יהודאין. כאשר היתה כבר האשה מחוץ לבית, יצאה אחריה הרבנית, ושאלה אשה מאת רעותה, האם ידוע לך על גביע הכסף אשר הושם באמתחת? האשה השיבה כמובן בחיוב, בבחינת כל זה אכניס בק"ו וכו', תגובתה של הרבנית היתה: בעלי הרב בודאי ישמח בזה, שכן עד היום לא אין לו קופסה נאה לאתרוג... תני ומתני צנוע ומעלי. זכרו לחיי עד.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר
הודעות: 11317
הצטרף: ב' מאי 03, 2010 11:46 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' ינואר 22, 2016 12:58 am

הגאון ר' רפאל זצ"ל מגיש לפני מרן הגריש"א זצ"ל את כרך כ"ז של האנצ"ת, בשנת תשס"ח.
63983b02-d199-4077-8ef7-16c14c1174c1.jpg
63983b02-d199-4077-8ef7-16c14c1174c1.jpg (130.24 KiB) נצפה 5102 פעמים

אויצר_ניק
הודעות: 226
הצטרף: ב' אפריל 23, 2012 10:17 pm
מיקום: ירושלים,ישראל

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אויצר_ניק » ד' ינואר 27, 2016 12:27 am

היום התקיים בישיבת מיר ברכפלד המעטירה עצרת ככלות השבעה הספידו הרבנים הגאונים רבי מיכל זילבר שליט''א הגאון רבי נועם אלון שליט''א אחיינו הגאון רבי צבי פרצוביץ שליט''א וחתנו הגאון רבי אברהם חיים סגל שליט''א
בהמשך אביא כמה עובדות מדבריהם.

אויצר_ניק
הודעות: 226
הצטרף: ב' אפריל 23, 2012 10:17 pm
מיקום: ירושלים,ישראל

Re: ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אויצר_ניק » ד' ינואר 27, 2016 12:30 am

נשר כתב:שמעתי בשם אחד הת"ח במיר שהיה מאד מקורב לר' רפאל זצ"ל
שפעם התייעץ עמו בקשר לשכנה אלמנה שמתלוננת על רעש מהילדים וכו'
תוך כדי שיחה הוא רואה את ר' רפאל ממרר בבכי על צערה של האלמנה...

אשלים את הסיפור (מפי הגר''צ פרצוביץ בהספד בברכפלד)
מעשה שהיה ואכן אישה אלמנה התלוננה לאחד האברכים שגר בשכנותה כי ילדיו מרעישים לה ניגש אותו אברך לר' רפאל ובתחילה ר' רפאל פרץ בבכי לצערה של האלמנה לאחר מכן אמר לו לעבור דירה לא שייך האישה תיעלב אלא מאי תלך לחנות וכאן נקב בשמה של חנות ובכתובתה המדוייקת ותקנה שם מגינים לכיסאות שלא ירעישו לאלמנה וכך הווה.
איי... סיפור קטן על איש ענק.

נשר
הודעות: 1073
הצטרף: ב' אפריל 06, 2015 1:05 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי נשר » ש' ינואר 30, 2016 7:35 pm

ישיבע בוחער כתב:
נשר כתב:שמעתי בשם אחד הת"ח במיר שהיה מאד מקורב לר' רפאל זצ"ל
שפעם התייעץ עמו בקשר לשכנה אלמנה שמתלוננת על רעש מהילדים וכו'
תוך כדי שיחה הוא רואה את ר' רפאל ממרר בבכי על צערה של האלמנה...

אשלים את הסיפור (מפי הגר''צ פרצוביץ בהספד בברכפלד)
מעשה שהיה ואכן אישה אלמנה התלוננה לאחד האברכים שגר בשכנותה כי ילדיו מרעישים לה ניגש אותו אברך לר' רפאל ובתחילה ר' רפאל פרץ בבכי לצערה של האלמנה לאחר מכן אמר לו לעבור דירה לא שייך האישה תיעלב אלא מאי תלך לחנות וכאן נקב בשמה של חנות ובכתובתה המדוייקת ותקנה שם מגינים לכיסאות שלא ירעישו לאלמנה וכך הווה.
איי... סיפור קטן על איש ענק.

עיין במוספי השבת של עיתוני יתד והפלס של השבוע (יתרו) ותראה שהסיפור השתדרג בעוד כמה שדרוגים...

צולניק
הודעות: 974
הצטרף: ב' מרץ 17, 2014 12:10 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי צולניק » ש' ינואר 30, 2016 9:29 pm

נשר כתב:
ישיבע בוחער כתב:
נשר כתב:שמעתי בשם אחד הת"ח במיר שהיה מאד מקורב לר' רפאל זצ"ל
שפעם התייעץ עמו בקשר לשכנה אלמנה שמתלוננת על רעש מהילדים וכו'
תוך כדי שיחה הוא רואה את ר' רפאל ממרר בבכי על צערה של האלמנה...

אשלים את הסיפור (מפי הגר''צ פרצוביץ בהספד בברכפלד)
מעשה שהיה ואכן אישה אלמנה התלוננה לאחד האברכים שגר בשכנותה כי ילדיו מרעישים לה ניגש אותו אברך לר' רפאל ובתחילה ר' רפאל פרץ בבכי לצערה של האלמנה לאחר מכן אמר לו לעבור דירה לא שייך האישה תיעלב אלא מאי תלך לחנות וכאן נקב בשמה של חנות ובכתובתה המדוייקת ותקנה שם מגינים לכיסאות שלא ירעישו לאלמנה וכך הווה.
איי... סיפור קטן על איש ענק.

עיין במוספי השבת של עיתוני יתד והפלס של השבוע (יתרו) ותראה שהסיפור השתדרג בעוד כמה שדרוגים...

אכן, יעוי' סוף עמ' 8
קבצים מצורפים
לקראת שבת.pdf
(345.02 KiB) הורד 291 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר
הודעות: 11317
הצטרף: ב' מאי 03, 2010 11:46 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' ינואר 31, 2016 9:33 pm

כתב לי הרב דוד ארונובסקי שליט"א: מעניין שהמוסף הזה מקיף יותר משאר המוספים של העיתונים החרדיים, חיפשתי בנרות ולא מצאתי אזכור לאנצ"ת, אבל זה רק לכאורה, מפני שבעמ' 7 ישנה תמונה של מספר אישים בשער הישיבה ללא כיתוב ואשלים לך את הכיתוב החסר משמאל לימין: הרב ד"ר אהרן באט סמנכ"ל האנצ"ת, הרב יהשוע הוטנר מנכ"ל האנצ"ת, הרב מאיר שמואלביץ ראש מערכת האנצ,ת, הרב רפאל שמואלביץ ר"י מיר וראש מערכת האנצ"ת, הרב אהרן חדש משגיח ישיבת מיר (וקרוב משפחתו של הרב הוטנר). אגב בעיתון אחד פרסמו את אותה תמונה וכתבו מתחתיה "עם נדיבי עם".

גם זו לטובה
הודעות: 2274
הצטרף: ה' יוני 07, 2012 2:29 am

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' פברואר 01, 2016 12:25 am

שמעתי מנכדו- בני המשפחה מפחדים ממה יאמרו בב"ב ולכן השמיטו את כל עיסוקו בא"ת

אום אני חומה
הודעות: 802
הצטרף: ג' אוקטובר 07, 2014 2:42 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' פברואר 01, 2016 12:37 am

גם זו לטובה כתב:שמעתי מנכדו- בני המשפחה מפחדים ממה יאמרו בב"ב ולכן השמיטו את כל עיסוקו בא"ת

לא כ"כ עזר להם - כל ב"ב הייתה מכוסה במודעות אבל מטעם האנצ"ת...
הנפטר זצ"ל הדבר האחרון שעניין אותו היה מה יאמרו. ירידת הדורות.

גם זו לטובה
הודעות: 2274
הצטרף: ה' יוני 07, 2012 2:29 am

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' פברואר 01, 2016 2:07 am

אום אני חומה כתב:
גם זו לטובה כתב:שמעתי מנכדו- בני המשפחה מפחדים ממה יאמרו בב"ב ולכן השמיטו את כל עיסוקו בא"ת

לא כ"כ עזר להם - כל ב"ב הייתה מכוסה במודעות אבל מטעם האנצ"ת...
הנפטר זצ"ל הדבר האחרון שעניין אותו היה מה יאמרו. ירידת הדורות.


מצוי הוא בדור שלנו שכותבי מודעות אין כבוד הנפטר לנגד עיניהם, ושמעתי שהגדילו לעשות והיום כל ירושלים הייתה מכוסה במודעות על חמיו של הנגיד המפורסם,,, כביכול זהו עיקר הייחוס של הנפטר... [ואח"כ מתפלאים כשהגולם קם על יוצרו...]

הוא היה אומר
הודעות: 176
הצטרף: ב' יוני 24, 2013 11:50 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי הוא היה אומר » ב' פברואר 01, 2016 5:15 am

גם זו לטובה כתב:
אום אני חומה כתב:
גם זו לטובה כתב:שמעתי מנכדו- בני המשפחה מפחדים ממה יאמרו בב"ב ולכן השמיטו את כל עיסוקו בא"ת

לא כ"כ עזר להם - כל ב"ב הייתה מכוסה במודעות אבל מטעם האנצ"ת...
הנפטר זצ"ל הדבר האחרון שעניין אותו היה מה יאמרו. ירידת הדורות.


מצוי הוא בדור שלנו שכותבי מודעות אין כבוד הנפטר לנגד עיניהם, ושמעתי שהגדילו לעשות והיום כל ירושלים הייתה מכוסה במודעות על חמיו של הנגיד המפורסם,,, כביכול זהו עיקר הייחוס של הנפטר... [ואח"כ מתפלאים כשהגולם קם על יוצרו...]


חילוף הדברים היתה כאן . וכנראה שמחמת השעה מאוחרת התחלף לך בין הר"ר חיים ישראל ז"ל והר"ר רפאל ז"ל

נוה הלבנון
הודעות: 559
הצטרף: ב' דצמבר 08, 2014 3:12 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ב' פברואר 01, 2016 10:57 pm

משל בעלמא.

גם זו לטובה
הודעות: 2274
הצטרף: ה' יוני 07, 2012 2:29 am

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ג' פברואר 02, 2016 12:52 am

הוא היה אומר כתב:
חילוף הדברים היתה כאן . וכנראה שמחמת השעה מאוחרת התחלף לך בין הר"ר חיים ישראל ז"ל והר"ר רפאל ז"ל


לא נתחלף, אלא הבאתי עוד דוגמא למודעה שאינה לכבוד הנפטר.

אום אני חומה
הודעות: 802
הצטרף: ג' אוקטובר 07, 2014 2:42 pm

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' פברואר 02, 2016 1:49 pm

הספד מרן הגרי"ג אדלשטיין:
דרכי החיזוק גיליון מספר 236.pdf
(741.85 KiB) הורד 167 פעמים

עושה חדשות
הודעות: 7499
הצטרף: ו' ספטמבר 18, 2015 9:23 am

Re: הגאון ר' רפאל שמואלביץ ר"י מיר

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' פברואר 04, 2016 12:41 am

בא' מקבצי העלונים של השבת האחרונה התפרסמו ד"ת מהגרר"ש בעניני באדל"ח, האם ראוי להיטיב "לשם מצוה", או כמוך ממש הטבה לשם הטבה. וכן דן שם בענין היסוד הידוע של אביו דבאדל"ח זה אש, ומעורר בזה כמה נקודות.
מישהו יכול להעלות?


חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: חלמישצור ו־ 13 אורחים