הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מתפעל

הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 08, 2016 9:49 am

בספר 'מעשה שהיה' קראתי סיפור שהרב קוק בהיותו באנגליה, הוזמן למסיבת אירוסין של הרב הרצוג. אח"כ הודיעו לו בצער שהשידוך התבטל ולא תתקיים המסיבה. הרב קוק מיד חשב על שידוך עם בתו של הרב הילמן, התקשר והציע את השידוך, ואכן הצדדים התרצו.
ועל הכל, הדבר התבצע כל כך מהר, שהספיקו לערוך את מסיבת האירוסין באותו ערב.

יש לזה סימוכין?

מחבר 'מעשה שהיה', הוא גם מחברו של 'עולמו של אבא' שהיו עליו עוררין.

לייטנר

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יוני 08, 2016 11:46 am

אור האורות הביא את הסיפור בספרון 'רעים אהובים':

השידוך של הרב הרצוג

הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ"ל, הרב הראשי לישראל, נשתדך בהיותו גר בלונדון עם בת עשירים ממשפחה יהודית מכובדת. בימים האחרונים שלפני החתונה, נתגלעו ויכוחים בין המשפחות בעניינים כספיים. ראה זאת החתן, ושם פעמיו אל מרן הרב קוק זצ"ל, שכיהן אז כרבה של קהילת "מחזיקי הדת" בלונדון. סיפר הרב הצעיר לרב קוק, כי משפחת הכלה דורשת שאת כל הנכסים ירשמו על שם הכלה, שכן היא מביאה את עיקר הרכוש, שהרי מבית עניים הוא בא, ואין עמו רכוש חשוב כלשהו.
חשב הרב מעט, ואמר לחתן: "לא! אל תסכים בשום אופן. אלא עמוד על דעתך, שכל הרכוש יהיה רשום על שמך". עשה הצעיר כדברי הרב, והנה בוטל השידוך, יום לפני החתונה.
הצטער הרב קוק על כך. מה עשה? קם ופנה אל הרב שמואל הילמן, שהיה אז דיין בבית הדין בלונדון, והציע לו שידוך לבתו שרה, את הגאון הצעיר הרב הרצוג. אמנם הרב הרצוג התלבט אם להסכים לשידוך, שכן אותה בחורה אמנם בת ת"ח, אבל בת עניים היא... ענה לו הרב קוק, כי אין לו לדאוג בגלל זה, ובכלל עניות היא מעלה ולא חיסרון. בירכוֹ הרב בהצלחה ואכן השידוך יצא לפועל. לאחר ימים ספורים נערכה מסיבת האירוסין עם שרה הילמן, בת נבונה ומשכלת, אשת חיל חיננית ועדינת נפש, אשר הייתה לו לעזר נאמן כל ימי חייו.
הרב קוק בחכמתו ובזריזותו שימש כאן כשליח מצווה של ההשגחה העליונה לבניין ביתו של הרב הרצוג הצעיר, אשר נועד להיות לימים – כעבור עשרים שנה בערך – ממלא מקומו על כיסא הרב הראשי לארץ ישראל.
לאחר זמן, פגש הרב קוק את הרב הרצוג, ואמר לו:
"דע לך, שבכוונה אמרתי לך להתעקש בעניין הכספי בשידוך הראשון, על מנת שיתבטל השידוך, כי ידעתי והכרתי את המשפחה ההיא מלפני שנים רבות. הם התגוררו ביפו, עזבו את הארץ ועברו ללונדון. בהיותם ביפו הייתה אותה בחורה מאורסת לבחור אחד שם ונאלצה לבטל את השידוך לפני שעזבה את הארץ. וידעתי שהיא אינה מתאימה לך".
ואכן, לאחר זמן מה, חזרה אותה משפחה ליפו, ואותה בחורה חזרה לארוסהּ הראשון והתחתנה עמו.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 08, 2016 1:11 pm

יישר כח,

ומה המקור של אור האורות?

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' יוני 08, 2016 2:06 pm

אאל"ט בביוגרפיה הרשמית על הרב הרצוג (אחד בדורו ?) מתאר אבידור שהרב הרצוג היה בין היושבים בישיבות הת"ח בבית הרב הילמן, שם נפגש בעלמת החן ביתו שרה ומזה נהיה השידוך.
אולי מתואר שם גם שהרב הילמן הוא זה שרצה בו מתוך היכרותו.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 08, 2016 3:16 pm

יישר כח,

חבל שהספר לא נמצא באוצר.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 08, 2016 3:17 pm

מה הכוונה ביוגרפיה רשמית?

האיש נגד הזרם על הרב קוק, נכתב יותר ספרותי.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' יוני 08, 2016 3:19 pm

רשמית התכוונתי המקובלת. מטעם המשפחה. משהו כזה.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 08, 2016 10:55 pm

מעניין אם ניתן להשיג את הספר. ולמה איננו באוצר?

מי הוא האברך הנראה ליד הרב הרצוג ומי הרב מאחור?

Harav_Herzog.jpg
Harav_Herzog.jpg (110.28 KiB) נצפה 2082 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 08, 2016 10:56 pm

אולי זה בעיר העתיקה בדרך לכותל או ממנו.
הרב הרצוג נהיה רב ראשי בתרצ"ז.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' מרץ 05, 2017 8:33 am

יש סיפור מפורסם איך שהרב הרצוג הצליח להציל ילדים ממנזר שאם המנזר התעקשה כי אין שם אף יהודי, והרב כינס את כל הילדים ושאלם אם הם יהודים, אף אחד לא ענה.

אז הרב הרצוג צעק: שמע ישראל , ולפתע כמה ילדים הניחו ידיים על העיניים באופן אוטומטי , גירסא דינקותא.

האם זו אגדה או שזה באמת מתועד היכן שהוא?

לכאורה לגבי בנים, היה ניתן לבדוק אם הם נימולים, להבדיל אלף הבדלות, כפי שעשו הצוררים ימח שמם.

משיב

הודעהעל ידי משיב » א' מרץ 05, 2017 9:09 am

הסיפור על הצלת הילדים מהמנזר מסופר על הרב מפוניבז'.
https://www.facebook.com/HaRavZamirCohe ... 3444109406
עשרות פעמים שמעתי אותו ותמיד על הרב כהנמן.

http://www.meirtv.co.il/site/alon.asp?id=1525

הגאון הרב יוסף שלמה כהנמן זצ"ל
הרב רונן טמיר
הקטע הרלוונטי מתוך דבריו:
"זה היה לפני שנים רבות, לאחר השואה. הייתי בת 4, אמא החביאה אותי במנזר "סן-פטר" בליטא. היא חיבקה אותי ואמרה בדמעות: 'עד שאחזור, זכרי! את יהודיה, בת לעם הנבחר, בת לעם ישראל, במשך היום ילמדו אותך דת אחרת. בלילה, אחרי כיבוי אורות, אמרי 'שמע ישראל' והתפללי לאבינו שבשמים שישמור ויגן עלייך'. אמי עזבה ומאז לא ראיתיה. שמרתי באדיקות על אמירת 'שמע ישראל' בלילה לפני השינה. ואז, ערב אחד הוא הופיע, איש גבוה עם זקן לבן ארוך וכובע שחור.הוא לקח כסא קטן, ועמד עליו באמצע החדר, עמד ושתק. ופתאום התחיל לבכות. ואז התחיל לשיר: 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'. ואחר כך: 'המלאך הגואל אותי מכל רע יברך את הנערים'. גם אנחנו בכינו איתו. קמנו אליו, אני ואנט, פטריסיה ומרים. כל מי שהרגישה שיש לה נשמה יהודית. וכך, בבכי ובשירה, עזבנו את המנזר. הלכנו עם המלאך שבא להחזיר אותנו הביתה, לעם ישראל" (מתוך עדות ניצולת שואה על פעלו של הרב כהנמן זצ"ל)
נערך לאחרונה על ידי משיב ב א' מרץ 05, 2017 9:14 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מרץ 05, 2017 11:48 am

סיפור מעניין מצאתי, שאומר הרי"ל זוסמן (מבחרי צדיקיא עמ' קסח) שמספרים שהרי"א הרצוג למד קבלה אצל ר"ש לידער (וגם הרידב"ז ורא"ז מלצר...). אמנם, המכתב הזה כתבו תלמיד מפיו של הרי"ל, רי"ל אומר והתלמיד כותב, וגם נכתב בשנת תשמ"ט - הרחק הרחק מהמאורעות, אבל עדיין הרי חתימת רי"ל עליו.
קבצים מצורפים
מבחירי צדיקיא עמ קסח.png
מבחירי צדיקיא עמ קסח.png (89.16 KiB) נצפה 1702 פעמים

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' מרץ 05, 2017 1:09 pm

מתפעל כתב:יש סיפור מפורסם איך שהרב הרצוג הצליח להציל ילדים ממנזר שאם המנזר התעקשה כי אין שם אף יהודי, והרב כינס את כל הילדים ושאלם אם הם יהודים, אף אחד לא ענה.אז הרב הרצוג צעק: שמע ישראל , ולפתע כמה ילדים הניחו ידיים על העיניים באופן אוטומטי , גירסא דינקותא. האם זו אגדה או שזה באמת מתועד היכן שהוא?

לגבי עניין זה, אם אכן נכון, קשה כיצד - עד כמה שידי מגעת - שלא הוזכר המעשה הזה בתיאור מסעו של הרב לאירופה אחרי המלחמה בחוברת "מסע ההצלה", ירושלים תש"ז (אף שכמובן מוזכרים שם עניינים הקשורים לאפיפיור ימ"ש, הכנסיות והמנזרים).

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' מרץ 05, 2017 2:15 pm

יש מכתב ידוע של בעל הלשם אליו, על סדר לימוד הקבלה למתחילים.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » א' מרץ 05, 2017 7:00 pm

משיב כתב:הסיפור על הצלת הילדים מהמנזר מסופר על הרב מפוניבז'.
הרב רונן טמיר
"זה היה לפני שנים רבות, לאחר השואה. הייתי בת 4, אמא החביאה אותי במנזר "סן-פטר" בליטא. היא חיבקה אותי ואמרה בדמעות: 'עד שאחזור, זכרי! את יהודיה, בת לעם הנבחר, בת לעם ישראל, במשך היום ילמדו אותך דת אחרת. בלילה, אחרי כיבוי אורות, אמרי 'שמע ישראל' והתפללי לאבינו שבשמים שישמור ויגן עלייך'. אמי עזבה ומאז לא ראיתיה. שמרתי באדיקות על אמירת 'שמע ישראל' בלילה לפני השינה. ואז, ערב אחד הוא הופיע, איש גבוה עם זקן לבן ארוך וכובע שחור.הוא לקח כסא קטן, ועמד עליו באמצע החדר, עמד ושתק. ופתאום התחיל לבכות. ואז התחיל לשיר: 'שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד'. ואחר כך: 'המלאך הגואל אותי מכל רע יברך את הנערים'. גם אנחנו בכינו איתו. קמנו אליו, אני ואנט, פטריסיה ומרים. כל מי שהרגישה שיש לה נשמה יהודית. וכך, בבכי ובשירה, עזבנו את המנזר. הלכנו עם המלאך שבא להחזיר אותנו הביתה, לעם ישראל" (מתוך עדות ניצולת שואה על פעלו של הרב כהנמן זצ"ל)

גם אני שמעתי את הסיפורים האלו, על הרב מפוניבז'.
ועכשיו ראיתי מה שהובא מר"ר טמיר, (שאר הדברים שצויינו חסומים), ולדבריו הרב מפוניבז' ביקר אחרי השואה במנזר בליטא. והדברים נראים קצת תמוהים.
כי לפי המובא בספר תולדותיו "הרב מפוניבז'" (לר"א סורסקי) חלק ב' עמ' רנ"ו, הרב זצ"ל יצא מארץ ישראל אחרי פסח תש"ז למסע נדודים באירופה המערבית, באיטליה, צרפת, ואנגליה, לפגוש ניצולים, ולאתר יתומים, וגם לאסוף כסף לבנין הישיבה. ואין שום רמז שנסע אחרי השואה לליטא.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' מרץ 06, 2017 1:30 am

וונדרבר כתב:
משיב כתב:הסיפור על הצלת הילדים מהמנזר מסופר על הרב מפוניבז'.
הרב רונן טמיר

גם אני שמעתי את הסיפורים האלו, על הרב מפוניבז'.
ועכשיו ראיתי מה שהובא מר"ר טמיר, (שאר הדברים שצויינו חסומים), ולדבריו הרב מפוניבז' ביקר אחרי השואה במנזר בליטא. והדברים נראים קצת תמוהים.
כי לפי המובא בספר תולדותיו "הרב מפוניבז'" (לר"א סורסקי) חלק ב' עמ' רנ"ו, הרב זצ"ל יצא מארץ ישראל אחרי פסח תש"ז למסע נדודים באירופה המערבית, באיטליה, צרפת, ואנגליה, לפגוש ניצולים, ולאתר יתומים, וגם לאסוף כסף לבנין הישיבה. ואין שום רמז שנסע אחרי השואה לליטא.

כמה שנים עברו מאז נסע הרב מפוניבז' לאירופה ו/או לליטא עד שכתב סורסקי את ספר התולדות?
מה שהביאו לסורסקי ממכתבים או מספרים ועדויות, את זה הוא ערך.
מה שלא הובא לידיו, לא נכתב ולא נערך.
אין שום ראיה מאי כתיבה, אלא על אי השגת חומר בידי זה [נכד או אחר] שהביא את חומר הגלם לסורסקי.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ב' מרץ 06, 2017 1:45 am

מאיר סובל כתב:כמה שנים עברו מאז נסע הרב מפוניבז' לאירופה ו/או לליטא עד שכתב סורסקי את ספר התולדות?
מה שהביאו לסורסקי ממכתבים או מספרים ועדויות, את זה הוא ערך.
מה שלא הובא לידיו, לא נכתב ולא נערך.
אין שום ראיה מאי כתיבה, אלא על אי השגת חומר בידי זה [נכד או אחר] שהביא את חומר הגלם לסורסקי.

אתה צודק שאין ראיה מאי כתיבה, אבל אולי אפשר להוכיח מתוך ידיעת המסלול המדוייק של הנסיעה לארצות מסויימות עם פרטי פרטים ומסלול חזרה.
וחוץ מזה, האם מישהו שמע פעם שהרב מפוניבז' חזר לליטא אחרי השואה?
והאם נסיעה כזו היתה מעשית בכלל בעידן הקומוניסטי?

ואולי הסיפור באמת היה עם הרב מפוניבז', אבל לא בליטא, אלא באחת מארצות מערב אירופה?

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' דצמבר 20, 2017 3:32 pm

מתפעל כתב:בספר 'מעשה שהיה' קראתי סיפור שהרב קוק בהיותו באנגליה, הוזמן למסיבת אירוסין של הרב הרצוג. אח"כ הודיעו לו בצער שהשידוך התבטל ולא תתקיים המסיבה. הרב קוק מיד חשב על שידוך עם בתו של הרב הילמן, התקשר והציע את השידוך, ואכן הצדדים התרצו. ועל הכל, הדבר התבצע כל כך מהר, שהספיקו לערוך את מסיבת האירוסין באותו ערב. יש לזה סימוכין?

לשלשה באלול, מהד' תשע"ג, סי' ק (סי' סז במהד' תרצ"ח):
הרב קוק והרב הרצוג.png
הרב קוק והרב הרצוג.png (51.89 KiB) נצפה 880 פעמים

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » ד' דצמבר 20, 2017 3:42 pm

משוש דורים כתב:יש מכתב ידוע של בעל הלשם אליו, על סדר לימוד הקבלה למתחילים.

נדפס בתחומין ה', ומשם נעתק בהרבה במות חרדיות.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' ינואר 22, 2018 7:02 pm

חלמיש

לא הבנתי את הקטע האחרון שהבאת, היה למשפחת הילמן חשש שהרב הרצוג לא פרומער מספיק?

והרב קוק הבטיחם שהמאור שבתורה יחזירו למוטב?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' ינואר 22, 2018 7:03 pm

לגבי הרב הרצוג והמנזר והילדים והשמע ישראל, לא זוכר באיזה ספר קראתי את זה, אז כנראה התבלבלו עם הרב מפונביז'.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' ינואר 22, 2018 7:18 pm

עוד שאלה אליך חלמיש

נתקלתי בתמונה זו של ספר על הרב קוק, נדמה לי שהתמונה לא ידועה

מה ידוע לך על הספר הזה?

022.jpg
022.jpg (19.8 KiB) נצפה 680 פעמים

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' ינואר 22, 2018 7:21 pm

הרב מתפעל, מה אעשה וכך כתב הרצי"ה, ועוד בחייו של הגרי"א הרצוג.

אגב הנושא של הילדים אחר השואה, להלן תמונות של הרב הרצוג עם נערים, שקראתי פעם שצולמו במסיבת בר מצווה לילדים מפליטי השואה במוצא שנת 1945. ועוד בקשר זה, בכתבה זו מאותה שנה, נזכרת עבודתו מול האפיפיור ימ"ש של הרב ומצוין מספר של למעלה מ-7,000 ילדים שעליית הנוער העלתה ארצה באותו הזמן (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=2876D0EC). כאן נזכר ביקורו של הרב ואישים נוספים במוסד נערים במוצא, מיד עם חזרתו מאירופה (כאן http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=2D5C4095 וכאן http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=CC2C5C98).

הרב הרצוג2.jpg
הרב הרצוג2.jpg (36.2 KiB) נצפה 678 פעמים

הרב הרצוג1.jpg
הרב הרצוג1.jpg (32.76 KiB) נצפה 678 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' ינואר 22, 2018 7:48 pm

יישר כח חלמיש, תמונות יפות,

מה לגבי הספר הזה? אתה מברר לי?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ינואר 22, 2018 8:02 pm

מתפעל כתב:יישר כח חלמיש, תמונות יפות,

מה לגבי הספר הזה? אתה מברר לי?

אינני הרב חלמישצור שליט"א, אך מצאתי את זה
קבצים מצורפים
מהאתר של הרב בצלאל נאור.docx
(37.08 KiB) הורד 35 פעמים

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' ינואר 23, 2018 12:31 am

נתבקשתי להכניס:
פשיטא שאין שום קשר בין הפיסקה ב"לשלושה באלול" שכתב הרצי"ה זצ"ל [בשם הרב הרצוג, ולא עליו ח"ו], לסיפור בספר מעשה שהיה.

הרב הרצוג לא היה בבחרותו ח"ו מקולקל במידות שצריך לומר עליו משפט חמור כמו "המאור שבה"!

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ינואר 23, 2018 12:49 am

הרב משנ"נ, תודה על הדברים. ההסבר של הכותב הנכבד הרבה הרבה יותר הגיוני וראוי מהחיבור שעשיתי. הערת שוליים הטעתני.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ג' ינואר 23, 2018 7:50 am

יישר כח מה שנכון, זה באמת היה לי מאד משונה.

יישר כח על המאמר באנגלית. אמנם אני קורא אנגלית, אבל זה לא בא לי בקלות.

האם אתם ממליצים להתאמץ? מישהו קרא את זה ואולי יכול ליתן לנו תמצית דבריו?

מה לגבי התמונה שע"ג העטיפה, נכון שהיא נדירה?

חבל שזה מוקטן.

האנשים שאיתו נראים כאנשי דת נוצרים כמדומני.

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ינואר 23, 2018 4:36 pm

הרב מתפעל, לגבי התמונה, לפי הכיתוב תחת גזיר תמונה נוסף מאותו אירוע מוסרט (מלאכים כבני אדם, ירושלים תשס"ה, עמ' 326) מדובר בקבלת פנים לנציב העליון במשכנו באוגוסטה ויקטוריה שנת 1920. לפי כובעו ולבושו של הראי"ה, נראה שלא מדובר בחתונת הבן אדווין אותה ערך בחנוכה תרפ"א וממנה כמה תמונות (כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 20#p180971 וכאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 60#p181022), וזאת למרות שבמקור שאני לקחתי ממנו את התמונה, סרט על הרב קוק שפרסם ארכיון המדינה מתוך "סדרת גדולי העם היהודי", סביבות דקה 25 (https://www.youtube.com/watch?v=YTvgEfp ... jreload=10), מוצמדים קטעי הוידאו מהחתונה והמפגש בין הראי"ה ואותם כמרים(?). הנה התמונה מהסרט (התמונה נחתכה, חודדה והופכה; במקור אחז הראי"ה בימינו את מקלו):
3.png
3.png (776.29 KiB) נצפה 546 פעמים

עוד מקום שהביאו את הסרטון הוא זה (https://www.youtube.com/watch?v=vkYPBUphWP0), אבל כאן הקטינו את משמעותית את הפריים שלו.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' ינואר 23, 2018 6:11 pm

מתפעל כתב: יישר כח על המאמר באנגלית. אמנם אני קורא אנגלית, אבל זה לא בא לי בקלות.

האם אתם ממליצים להתאמץ? מישהו קרא את זה ואולי יכול ליתן לנו תמצית דבריו?.

המאמר הוא מאמר סקירה על הספר.
הספר הוא תרגומים וביאורים לכמה ממאמריו של מרן הראי"ה

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' ינואר 24, 2018 1:09 pm

חזק וברוך

מאד מעניין

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ינואר 25, 2018 5:51 am

מי אתם מזהים פה עם הרב קוק ומהו הארוע?

037.jpg
037.jpg (204.69 KiB) נצפה 439 פעמים

חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' ינואר 25, 2018 10:55 am

מתפעל כתב:מי אתם מזהים פה עם הרב קוק ומהו הארוע?

התמונה פורסמה בעבר בספר מלאכים כבני אדם, ירושלים תשס"ה, עמ' 300, עם כיתוב קצר: "בהנחת אבן פינה" (בתחתית התמונה מימין יש כיתוב לא ברור, שאני מפענחו: "צלם: צדוק בסן" - הצלם הירושלמי הידוע, ומתחתיו שורה קצרה לא ברורה). היא כבר הועלתה בבית מדרשנו (viewtopic.php?t=3405&start=4800#p375418 ומקורה כאן https://www.ebay.ca/itm/Jewish-judaica- ... Sww3tY6jR1) והיה מי שכתב שם שהיא משנת תרפ"ט, בטקס הנחת אבן פינה לשכונת "קרית שמואל" ע"ש ר"ש סלאנט וישראל רוקח, אולם לא ביאר את מקור המידע הזה. ואולי באמת ר' אלתר וישנצקי יוזם הקמת השכונה, שבכתבה שציינתי אליה בדיון הנ"ל נזכר שהוא הקריא את מגילת היסוד, הוא הזקן האוחז בידיו את המגילה כאן (עוד עליו ועל "אוצר החסד קרן שמואל" כאן http://www.tidhar.tourolib.org/files/ti ... 01_437.jpg ; הוא נפ' בשנת תשט"ו http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=6532AD1E)?
הנה תמונתו:
אלתר וישנצקי.png
אלתר וישנצקי.png (77.16 KiB) נצפה 407 פעמים

אציין כי גם בתמונה נוספת מהנחת אבן הפינה לשכונה אפשר לראות את הדמות שאני משער שהיא ר' אלתר וישנצקי, וכמדומה שבינו לראי"ה את אותו צורב העומד בבור לצד הגרא"ז מלצר (מראה כהן, ירושלים תשס"ד, עמ' 121):
הנחת אבן פינה לשכונת קרית שמואל.jpg
הנחת אבן פינה לשכונת קרית שמואל.jpg (1.62 MiB) נצפה 401 פעמים

והם הם הדברים בעוד תמונה מאותו אירוע, שגם בה נראה עומד מימין ר' אלתר וישנצקי(?) (מלאכים כבני אדם, עמ' 298; מראה כהן, עמ' 96):
הנחת אבן פינה לשכונת קרית שמואל2.jpg
הנחת אבן פינה לשכונת קרית שמואל2.jpg (2.91 MiB) נצפה 401 פעמים

דא עקא שהתמונה שבה פתח הרב מתפעל את כל העניין מופיעה גם בספר 'מקדש מעט: בתי כנסת מוכרים ונסתרים בירושלים', ירושלים תשס"ד, בפרק על בית הכנסת "אהל רבקה", עמ' 122. ושם כותב ראובן גפני ברורות שמה שאנו רואים הוא דווקא טקס הנחת אבן הפינה לבית הכנסת - שגם הוא נבנה מטעם "אוצר החסד קרן שמואל" - שנערך כשלוש שנים לאחר יסוד השכונה, ביום י"א שבט תרצ"ב.

בתמונה נוספת מהנחת אבן הפינה לבית הכנסת שנדפסה במלאכים כבני אדם, עמ' 276, נראים - כך על פי הכיתוב שם - מימין לראי"ה רבי זלמן סולובייצ'יק ומשמאל לראי"ה הרב אלתר וישנצקי. האישה שמכסה את עיניה מחמת השמש היא גיטל דינוביץ ולידה הנדבנית רבקה רוטנברג:
הנחת אבן פינה לבית הכנסת אהל רבקה.jpg
הנחת אבן פינה לבית הכנסת אהל רבקה.jpg (2.65 MiB) נצפה 401 פעמים

לפי גפני, ההזמנה לאירוע שנמצאת במרכז התמונה תלויה עד היום בצד האחורי של ביהכ"נ אהל רבקה. ביחס לחנוכת בית הכנסת, הנה פרסום משלהי אלול תרצ"ב (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=B5E5FC92). חנוכת בית הכנסת נערכה כנראה בסוכות תרצ"ג (במועדי הראי"ה, ת"א תש"מ, עמ' קי, מובאים בקצרה דברי הברכה של הראי"ה, אלא ששם כותב הרמ"צ שמדובר בהנחת אבן הפינה לביהכ"נ).

ומה עניין לרבי איסר זלמן בהנחת אבן פינה לאהל רבקה? לפי עדות שמובאת ב'מקדש מעט' "כדי להבטיח נוכחותו של קהל רב וכדי לציין את חשיבותו של המעמד שבו תחל בנייתו של בית הכנסת הראשון בשכונה הנושאת את שם הרב שמואל סלנט, הובאו לטקס אף תלמידי ישיבת עץ חיים שייסד הרב סלנט עצמו, כתשעים שנה קודם לכן".

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' פברואר 04, 2018 11:25 am

יישר כח על הבירור הנרחב.

חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: איש בער, דניאל1982, מתפעל ו־ 14 אורחים