הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ד' אפריל 11, 2018 9:37 am

האם ניתן למצוא מי היו המזכירים של הרב הרצוג בשנות כהונתו כרב ראשי? החל מתרצ"ז ועד לפטירתו תשי"ט. תודה.

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ב' יולי 30, 2018 8:19 am

האם יש כאן מישהו מזוהה מלבד הרב הרצוג?


120.jpg
120.jpg (73.19 KiB) נצפה 1789 פעמים

ספרן
הודעות: 392
הצטרף: ב' אוגוסט 02, 2010 10:58 am

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי ספרן » ב' יולי 30, 2018 11:08 am

יושב ראשון מימין, שמואל זנוויל כהנא

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7 ... 7%A0%D7%90

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ג' ספטמבר 11, 2018 8:10 pm

יציאת הרב קוק לחוץ לארץ לועידה של אגודת ישראל.

מה ידוע על כך? האם אגודת ישראל הזמינה אותו לבא?

למה היה חשוב לו להשתתף שם?

בויקיפדיה כתוב:

"באב ה'תרע"ד (1914) יצא לכנס העולמי של אגודת ישראל בשווייץ בשל רצונו לקרבם למפעל הציוני, ולאחר חודש נאלץ להישאר בסנט גלן בשל פרוץ מלחמת העולם הראשונה. שם פעל פעילות ציבורית כדי לסייע ליישוב שבארץ".

האם הרב קוק כתב כך היכן שהוא שזו היתה הסיבה שנסע?

לייטנר
הודעות: 4577
הצטרף: א' אוגוסט 14, 2011 9:42 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי לייטנר » ג' ספטמבר 11, 2018 9:53 pm

עיין באגרות הראי"ה מאותה תקופה.
תכנונו המקורי היה לנסוע לכנסיה ולהתעכב עוד לצרכים רפואיים (שלו ושל הרבנית). כשהגיע לאירופה הודיע לו יעקב רוזנהיים שהכנסיה מבוטלת, וההמשך ידוע.

כאן, כתוב קצת בנושא:
https://www.machonso.org/hamaayan/?gila ... 1447#_ftn5

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ספטמבר 11, 2018 11:13 pm

מתפעל כתב:האם אגודת ישראל הזמינה אותו לבא? למה היה חשוב לו להשתתף שם?

1. אגו"י הזמינה את הראי"ה בתור אחד מחברי 'מועצת חכמי הזמן' שלה, יחד עם רבי מאיר אטלס משאוול ורבי אברהם דובער כהנא שפירא מקובנה (ע' תשובתו אל האגודה מניסן תרע"ד, אגרות הראיה ב, תרפ; ואגרת הועד הזמני של אגו"י אליו מיום כ"ח סיון תרע"ד באגרות לראי"ה, תש"ן, עו; ושם, עח, פ, שתי אגרות מרוזנהיים מחודשים אב-אלול - אל אלה כנראה מכוון הרב לייטנר, אם כי דומני ששם רוזנהיים לא מודיע על ביטול הכנסייה; באגרת הראשונה הוא מתלבט בדבר, והשנייה היא אחר שנודע לו שהראי"ה המשיך לשווייץ; על סדר היום של האירוע כאן http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=32A4DEF4).

הנה ידיעה על נאום של הרב קוק באסיפה של אגו"י ביפו בחורף תרע"ד (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=8FDABD45). ועוד נאום ממנו על אגו"י באביב אותה שנה בשערי תורה (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=E6836E21). עוד נקודות ציון בסגנון זה באותן שנים מפוזרות פה ושם.

מעניין שהרב קוק נותר בתפקידו זה כחבר מועצת חכמי התורה של האגודה גם בשלהי שנת תר"פ, אחרי הקמת תנועתו דגל ירושלים ותחילת כהונתו כרב ראשי בירושלים. הרצי"ה נסע אז לכנסיית אגו"י בווינה והשתתף בה כנציג אביו. כמובן כהונתו במועצה הייתה תפקיד רשמי בלבד, על הנייר (ע' שם, קיג; תשובת הראי"ה נדפסה לאחרונה באגרות הראיה ד, תשע"ח, קסג; ובדיווח כאן, 'מועצת חכמי התורה' http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=184496B7). אגב, הרב קוק תכנן להגיע גם לאסיפה גדולה של אגודת ישראל בציריך, באדר ב' תרע"ט, אולם לבסוף מנעוהו מזה קשיים טכניים (אגרות הראיה ג, תתקמא ועוד).

2. כך כותב הראי"ה לבנו בחודש סיון תרע"ד (אגרות הראיה ב, תרצא):
ע"ד המסע לאספת "אגודת ישראל", כמה קשה לי להחליט דבר להעתק לימים וק"ו לשבועות מארץ-חמדה, שזיוה ונעמה יעדנו רוחי בחסד צור ישראל גומר עלינו בכל עת. נתישב ואיך שיוחלט דבר נתפלל נא: יואל ד' וברכתו יצוה עלינו לכונן את מעשי-ידינו לטובה ולברכה, לרומם קרן בדעת ובבינה בגבורה ויושר-לב מלא טהרה וקדושת אמת וצדק לעם ד' הגוי כולו, ביפעת שלום ואהבה בלי-מצרים. מי יתן ורוח אהבת-נעם לאומה כולה, למשפחה הגדולה והחביבה הראויה לחסד עליון לאהבה אין-קץ לכל בניה, כקרוב כרחוק, ישתפך בנשמות הוגי תורה ודעת, ושיח-קדש היוצא מאהבת-אמת ימצא את בסיסו בחיים, ואור ד' ימלא כל רוח ונפש.

לדעתי יש כאן רמז ברור על מטרות נסיעתו לכנסייה.

אציין בהקשר זה לידיעה בעיתון קול מחזיקי הדת, כ"ג תמוז תרע"ד, עמ' 6 (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=30BE5B69):
ביום הא' והב' לשבוע זה התאספו חברי הועד הזמני של "אגודת ישראל" בברלין, כדי להתייעץ ע"ד ההכנות להכנסי' הגדולה, שתקרא בר"ח אלול ש"ז בפפד"מ. באספה זו דנו ג"כ על סדר היום של הכנסי'. כמו כן דנו בדבר יחוסה של "אגודת ישראל" לישוב א"י. לשם בירור היחוסים האלה וקביעת תכנית העבודה של "אגודת ישראל" בא"י באים היום לפפד"מ אחדים מגדולי העסקנים החרדים שבאה"ק ובראשם הרב היפואי רא"י קוק.

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ד' ספטמבר 12, 2018 6:12 am

תודה ללייטנר וחלמיש

חלמיש,

הקישור שהבאת מדבר על כנסיה בהומבורג, אבל זה היה בתרס"ט , 5 שנים קודם,

"ועידת הומבורג: בכינוס שהתקיים באוגוסט 1909 בבאד הומבורג שבגרמניה ("ועידת הומבורג)".

הועידה המדוברת כאן היא בתרע"ד. בשוויץ, לא בגרמניה.

מצד שני, בגזיר שהבאת התאריך הוא 1914, היינו תרע"ד.

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ד' ספטמבר 12, 2018 6:17 am

לגבי צרכי רפואה לרב ולרבנית, האם יש פרטים על כך? האם באמת הלכו לטיפול היכן שהוא באותה תקופה בשווייץ?

לגבי יציאה מהארץ, מעניין אם מרן הרב התייחס לכך מבחינה הלכתית שהרי אסור לצאת מהארץ אלא לישא אשה או ללמוד תורה או לפרנסה. כל אלו לא היו לכאורה במקרה הזה.

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' ספטמבר 12, 2018 8:45 pm

מתפעל כתב:חלמיש, הקישור שהבאת מדבר על כנסיה בהומבורג.

אכן, מדובר שם על 'הכנסייה הגדולה הראשונה... [ש]תהיה בעה"י בעיר הרחצה הומבורג (Hombrug v. d. H.) הסמוכה לפרנקפורט'. כן הוא גם באגרת שציינתי לעיל מהועד הזמני של האגודה אל הראי"ה, באגרות לראי"ה, תש"ן, עו. ערכה הויקיפדי (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%A8%D7%92).

מתפעל כתב:לגבי צרכי רפואה לרב ולרבנית, האם יש פרטים על כך? האם באמת הלכו לטיפול היכן שהוא באותה תקופה בשווייץ? לגבי יציאה מהארץ, מעניין אם מרן הרב התייחס לכך מבחינה הלכתית שהרי אסור לצאת מהארץ אלא לישא אשה או ללמוד תורה או לפרנסה. כל אלו לא היו לכאורה במקרה הזה.

1. באגרת להוריו מחודש אב תרע"ד כותב הראי"ה מעיירת המרפא באד-קיסינגן (Bad Kissingen) שבגרמניה (אגרות הראיה ב, תש): 'הרבנית תחי' עדנה בברלין לרגלי הרפואה, ואנכי עם צב"י שי' פה ... וגם עניני הרפואה פה יגעים הם מפני שיבושי המצב ... הנני עוסק קצת ברפואות'. באגרת הבאה הוא כותב לרבנית ריזא רבקה (המקור ביידיש): 'ב"ה על בריאותינו. היום קבלנו גלויתך ששמחתנו. ב"ה הנהגתנו פה בסדר. אני מקבל מרחצאות ומים כפי תכניתו של הרופא. יתן השי"ת להצלחה'.

באותה תקופה קצרה התארח הרב קוק בביתו של הרב ד"ר יצחק במברגר, רב העיר קיסינגן, שהצליח לאחר מאמצים להציל את הראי"ה ממאסר וסידר לו ולרבנית את הנסיעה לשווייץ הניטרלית. הרצי"ה נותר במחנה מעצר בהמבורג לנתיני רוסיה (הוא היה שם יחד עם הרב יצחק יהודה טרונק, נכדו של בעל ישועות מלכו ורבה האחרון של קוטנה). הוא שוחרר לאחר מספר שבועות אך הצליח לצאת מהמדינה רק בסוף חשון תרע"ה. ממוצא הדברים אתה למד שבשווייץ לא היה כל עניין רפואי אלא היא הייתה הצלה בלבד לראי"ה ומשפחתו.

אגב, בברלין פגשה הרבנית את הרב יחיאל יעקב ויינברג. ראה אגרותיו אל הרב קוק מאותה תקופה באגרות לראי"ה, עט, פא.

2. ראה שו"ת משפט כהן, קמז, שהראי"ה חולק על השדי חמד שהתיר יציאה לחו"ל להשטח על קברי צדיקים. ובכלל ראה דבריו החריפים באגרות הראיה ב, תקכב, עמ' קנד (דברים ממנו בעניין יציאה לחו"ל מפוזרים בהרבה מקומות, כמו למשל מה שציטטתי לעיל מאגרת תרצא). בהקשר שלנו, כך כותב הרצי"ה בלשלשה באלול, תשע"ג, פג: 'לצאת מארץ ישראל לא הסכים אפילו לזמן קצר, לפי בקשות הנהלת אגודת ישראל להשתתף בכנסיה הגדולה בפרנקפורט-דמיין ובמועצת גדולי התורה, עד שהצטרפה לזה פקודת הרופאים שהוא זקוק לטפול רפואי בחו"ל'.

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 13, 2018 6:15 am

יישר כח גדול חלמיש,

שאלה:

"אגו"י הזמינה את הראי"ה בתור אחד מחברי 'מועצת חכמי הזמן' שלה",

מהיכן לקחת את הביטוי הזה מועצת חכמי הזמן? מתי היא קמה ומי נמנה בה? זה מעניין שבחרו ברב קוק, רבה של יפו להיות חבר בה. האם היו בה גם שאר גדולי התורה מארץ הקודש?

בסופו של דבר, אני מבין שאותו כינוס שאליו נסע מרן הרב התבטל עקב פרוץ המלחמה?

המלחמה החלה בפועל בתחילת אוגוסט 1914. מתי היה אמור להיות הכינוס?

מעניין אם עוד רבנים מארץ הקודש נלכדו שם בעקבות הכינוס המתוכנן.

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' ספטמבר 13, 2018 1:12 pm

מתפעל כתב:"אגו"י הזמינה את הראי"ה בתור אחד מחברי 'מועצת חכמי הזמן' שלה", מהיכן לקחת את הביטוי הזה מועצת חכמי הזמן? מתי היא קמה ומי נמנה בה? זה מעניין שבחרו ברב קוק, רבה של יפו להיות חבר בה. האם היו בה גם שאר גדולי התורה מארץ הקודש? בסופו של דבר, אני מבין שאותו כינוס שאליו נסע מרן הרב התבטל עקב פרוץ המלחמה? המלחמה החלה בפועל בתחילת אוגוסט 1914. מתי היה אמור להיות הכינוס? מעניין אם עוד רבנים מארץ הקודש נלכדו שם בעקבות הכינוס המתוכנן.

1. הביטוי הוא מלשונו של הראי"ה באגרתו אל הועד הזמני של האגודה (אגרות הראיה ב, תרפ), 'על דבר אשר הרהיבוני בענותם לספחני למועצת חכמי הזמן'. חברי האגודה עצמם השתמשו בכמה מקומות, גם באגרת לראי"ה, בביטוי הידוע יותר, 'חבר למועצת חכמי התורה'. אולי הרב קוק הקטין את הביטוי מחמת ענוותנותו.

2. לפי הדברים כאן (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_Heb/ ... 1&rtl=true), במועצה הזמנית של גדולי תורה שנבחרה בקטוביץ שנת תער"ב היו חברים הרבנים מהערים:
[רבי חיים מ]בריסק, [רבי חיים עוזר גרודזנסקי מ]וילנה, [רבי מאיר שמחה הכהן מ]דוינסק (דינבורג), [רבי יצחק יעקב רבינוביץ מ]פונביז, האדמו"ר [האמרי אמת] מגור, והאדמו"ר [הרש"ב] מלובויטש, הרב ד"ר [יצחק] ברויאר מפרנקפורט ענ"מ, [הרב] ד"ר [דוד יצחק] הופמן מברלין, [הרב] ד"ר [זאב] פילכנפלד מפוזן, הרה"ג יצחק אייזיק הלוי מהמבורג (בעל דורות הראשונים) הרב [יעקב] קופיל רייך מבודאפשט.

מועצה זו הייתה עדיין בשלבי גיבוש. כך כותבים חברי הועד הזמני באגרתם בשנת תרע"ד (בקישור שצויין לעיל http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=32A4DEF4):
ובחפצנו שכל ההצעות שתוצענה לפני "הכנסיה הגדולה" תבואנו בראשונה לפני "מועצת חכמי התורה", העומדת בראש אגדתנו להאיר לפניה הדרך הישרה עפ"י התורה והמצוה בכל מפעל ומעשה, עלינו, אפוא, להכין מתחילה את החומר הנצרך לשכלולה של "מועצה" גדולה וחשובה זו. ולזה לא מצאנו דרך אחרת נכונה, בלתי אם לשאול את פי הרבנים הי"ו שומרי משמרת הקודש שבכל עיר ועיר ... שהם יאבו בטובם לגלות דעתם מי ומי הם גדולי הדור היותר מצוינים בתורה ובחכמה, בעל השפעה מרובה ומרוצים ומקובלים בעם, המוכשרים להיות מחברי מועצה זו ממדינתם, ואחר שתהיינה בידינו תשובת כבוד הרבנים הי"ו נסדר את כל החומר הזה ובהתאסף הגאונים, חברי ה"מוצעה" שכבר נבחרו, בהשתתפות יחידי סגולה מגדולי הדור העמלים ושוקדים לטובת האגודה והפרחתה, לועידתם ... נשים אותו לפניהם והם יכריעו בדבר מספר החברים שבכל מדנה ומדנה והנבחרים אל ה"מועצה" עם סגניהם.

הראי"ה מציין באגרתו הנ"ל, מניסן תרע"ד, שעמו צורפו אל המועצה באותה שעה גם 'הגאונים [רבי מאיר אטלס] דשאוויל ו[רבי אברהם דובער כהנא שפירא] דקאוונא שיחיו'. בפועל, כאמור, סידור חברי המועצה הקבועים נדחה לאחר מלחמת העולם. הכנסייה הגדולה הראשונה נערכה לבסוף רק בשנת תרפ"ג בווינה. ראה עוד בקצרה כאן (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%A6%D7%94).

3. הכנסייה הגדולה שאמורה הייתה להיות הראשונה יועדה להיערך, בגדול, בין כ"ז אב - ט' אלול תרע"ד. היא בוטלה סופית עם הכרזת המלחמה של גרמניה בי' באב. הראי"ה הגיע לברלין בתחילת אב תרע"ד, משם המשיך כעבור זמן קצר לקיסינגן, ומשם באמצע אלול לציריך שבשווייץ.

4. איני יודע על עוד רבנים שהגיעו מא"י בשביל הכינוס ונלכדו באירופה. דומה שהראי"ה היה הנציג היחיד של רבני ארץ ישראל במועצה.

סמל אישי של המשתמש
מיללער
הודעות: 4473
הצטרף: ה' נובמבר 04, 2010 4:14 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מיללער » ה' ספטמבר 13, 2018 11:50 pm

מן הסתם כבר היה כאן אבל כיון שמצאתי מידי חפשי על ענין אחר אמרתי שלא אמנע טוב
תמונה
http://www.loc.gov/pictures/item/mpc201 ... /resource/
Wings over Palestine-Certificates of Flying School, April 21, 1939. Dr. Herzog, Chief Rabbi of Palestine (Askenazim) addressing gathering thro[ough] loudspeakers [Lydda Air Port]

תמונה
http://www.loc.gov/pictures/item/mpc201 ... /resource/

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ו' ספטמבר 14, 2018 11:55 am

הרב מיללער, למרות שבכמה וכמה מקומות שהובאה בהם התמונה מצוין שלפנינו הרב הרצוג, למעשה פשוט שזה הרב עמיאל ולא הרב הרצוג. מלבד מראה עיניים, יש לנו גם מספר כתבות מהמאורע - חגיגת קבלת תעודות טייס לששת הטייסים הישראלים הראשונים בבית הספר לטיסה (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7 ... 7%A1%D7%94), בנמל התעופה לוד, ב' אייר תרצ"ט - ובהן נזכרים שני רבני תל אביב עמיאל ועוזיאל. 'כבוד הרב הראשי הרב משה אביגדור עמיאל מברך. קול השמחה מדברת מגרונו' (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=8615FD78). 'הרבנים הראשיים הרב עמיאל והרב עוזיאל ברכו את המפעל בדברים לבביים ועם תום החגיגה עלו אף הם בטיסת-טיול מעל נמל-האוויר והסביבה'... (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=2F2AE2E2). וכן עוד.

כעת מצאתי שכאן זיהו נכונה את הרב עמיאל (https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... D2-067.jpg). משמאלו כמובן הרב עוזיאל (התמונה הובאה חלקית ובאיכות נמוכה גם בערכו הויקיפדי של הרמ"א):
1.jpg
1.jpg (56.65 KiB) נצפה 1459 פעמים

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ב' אוקטובר 08, 2018 7:45 am

ראיתי תמונה של חדר והכיתוב טוען שזהו חדרו של הגאון ר' יוסף חיים זוננפלד זצ"ל.

אחר כך נאמר לי ע"י יהודי אחד שזה בכלל חדרו של הרב קוק.

מי מזהה?


הנה התמונה של החדר

richaz.jpg
richaz.jpg (223.56 KiB) נצפה 1273 פעמים

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' אוקטובר 08, 2018 5:04 pm

מתפעל כתב:ראיתי תמונה של חדר והכיתוב טוען שזהו חדרו של הגאון ר' יוסף חיים זוננפלד זצ"ל.
אחר כך נאמר לי ע"י יהודי אחד שזה בכלל חדרו של הרב קוק. מי מזהה?
richaz.jpg

חדרו של הראי"ה קוק זה בוודאי אינו. אם זהו חדרו של רבי יוסף חיים - איני יודע לאמת, אך כך כתוב במקור התמונה בארכיון הציוני (http://www.zionistarchives.org.il/Pages ... =cza_photo).

עתניאל בן קנז
הודעות: 1512
הצטרף: ד' מאי 22, 2013 8:27 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' אוקטובר 08, 2018 8:27 pm

חלמישצור כתב:
מתפעל כתב:ראיתי תמונה של חדר והכיתוב טוען שזהו חדרו של הגאון ר' יוסף חיים זוננפלד זצ"ל.
אחר כך נאמר לי ע"י יהודי אחד שזה בכלל חדרו של הרב קוק. מי מזהה?
richaz.jpg

חדרו של הראי"ה קוק זה בוודאי אינו. אם זהו חדרו של רבי יוסף חיים - איני יודע לאמת, אך כך כתוב במקור התמונה בארכיון הציוני (http://www.zionistarchives.org.il/Pages ... =cza_photo).

זה נראה מפואר מידי שיתאים לריח"ז. (בבתי מחסה?)
אגב, האם במגש זה סיגרים? האם ריח"ז היה מעשן?

פרנקל תאומים
הודעות: 2060
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 5:26 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוקטובר 08, 2018 9:02 pm

חלמישצור כתב:2. לפי הדברים כאן (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_Heb/ ... 1&rtl=true), במועצה הזמנית של גדולי תורה שנבחרה בקטוביץ שנת תער"ב היו חברים הרבנים מהערים:
[רבי חיים מ]בריסק, [רבי חיים עוזר גרודזנסקי מ]וילנה, [רבי מאיר שמחה הכהן מ]דוינסק (דינבורג), [רבי יצחק יעקב רבינוביץ מ]פונביז, האדמו"ר [האמרי אמת] מגור, והאדמו"ר [הרש"ב] מלובויטש, הרב ד"ר [יצחק] ברויאר מפרנקפורט ענ"מ, [הרב] ד"ר [דוד יצחק] הופמן מברלין, [הרב] ד"ר [זאב] פילכנפלד מפוזן, הרה"ג יצחק אייזיק הלוי מהמבורג (בעל דורות הראשונים) הרב [יעקב] קופיל רייך מבודאפשט.

צ"ל רבי שלמה זלמן ברויאר, רבה של 'קהל עדת ישורון' פפד"מ, חתנו של רבינו הרש"ר הירש זי"ע. ד"ר יצחק ברויאר זצ"ל בנו אמנם היה גברא רבא, הוגה דעות גדול ועסקן אגודאי חשוב, אך לא שימש ברבנות ובוודאי לא היה חבר מועצת גדוה"ת.


כמו"כ מסתמא צ"ל רבי דוד צבי הופמן זצ"ל מברלין, ר"מ ביהמ"ד לרבנים, מח"ס שו"ת "מלמד להועיל", ו"ראיות מכריעות נגד ולהויזן".

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ב' אוקטובר 08, 2018 9:55 pm

יישר כח חלמיש

האם יש לך תמונת חדרו של הרב קוק?

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' אוקטובר 08, 2018 10:25 pm

הרב עתניאל, מדוע שחדרו של ריח"ז לא יהיה מפואר ונאה כראוי?

[מחד מצאתי מדברי ר' רפאל קצנלבויגן המספר כי ריח"ז 'היה גר בקומה ובשורה האחרונה של בתי מחסה. לא היה זה מרתף, אף שהיה צורך לרדת כמה מדריגות' (האיש על החומה ב, עמ' 20). מאידך מצאתי אצל דה-האן המתבטא על 'חדרו הקטן והדל' של ריח"ז (שם, עמ' 285 הע' 5) אגב, הדירה נבנתה מלכתחילה עבור מורו ורבו רבי אברהם שאג מכספו של רבי יעקב אטלינגר הערוך לנר (שם עמ' 38 הע' 3). אמנם אפשר שמדובר על חדר אחר שלו. במקום אחר בספר הנ"ל מסופר כי 'בשנים האחרונות לחייו' שהה ריח"ז מדי פעם 'בחדרו אשר בבנין בית היתומים' דיסקין (שם א עמ' 321). מכיוון שאין זה התחום שלי, יהיו דברי אלה בעיניכם בגדר מ"מ חלקיים בלבד. אגב אני בטוח כמעט לגמרי שבעבר ראיתי תמונה זו מודפסת באחד הספרים של חוג העדה עם זיהויה כחדרו של ריח"ז. ביחס לעישון, 'ידוע היה מורנו כמעשן מקטרת טבק' (שם עמ' 227), וייתכן שהסיגרים - אם באמת אלו הם - נועדו לאורחים וכד'].

הרב פ"ת, תודה על התיקונים.

הרב מתפעל, באשר חיפוש קצר ברשת של 'חדר הרב קוק' וצירופים מעין אלה יגלה מספר רב של תמונות עדכניות מחדר לימודו - או שמא יש לומר: קיתונו הצר (להבדיל מחדר השיעורים הגדול) - אניח כאן תמונה לא כ"כ מוכרת שנדפסה בספרו של אפרים צורף, חיי הרב קוק, עמ' 115, עליה כיתוב: 'בישיבה, ביום הפטירה: נכד הרב לומד ע"י כסאו המיותם'. כנראה מדובר בחדר השיעורים. בבית הרב מספרים שחדר הלימוד נשמר כפי שהוא. תמונות מתקופתו ממש מן החדר, איני זוכר כעת.
נכדו לומד ביום פטירתו בחדרו - חיי הרב קוק תשח עמ 115.png
נכדו לומד ביום פטירתו בחדרו - חיי הרב קוק תשח עמ 115.png (648.86 KiB) נצפה 1203 פעמים

מתפעל
הודעות: 3512
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מתפעל » ג' אוקטובר 09, 2018 6:18 am

יישר כח חלמיש אבל לא ממש רואים את החדר


הנה התמונה שמצאתי

האם ידוע מי זה בתמונה על הקיר? האם הנצי"ב, רבו של מרן הרב?


חדר הרב.jpeg
חדר הרב.jpeg (64 KiB) נצפה 1183 פעמים

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' אוקטובר 09, 2018 10:50 am

התמונה התלויה היום בחדרו של הראי"ה אינה אלא תמונתו שלו שנקבעה שם אחר פטירתו. כך סיפורה של התמונה (רז"א רבינר, אור מופלא, עמ' קי-קיא):
מעשה בתמונה, סח לי הרב ר' צבי יהודה שליט"א: "לפני כמה שנים בא אלי ד"ר [ברנרד] חומה, בר אוריין, רופא מוהל וגבאי חברת "מחזיקי הדת" בלונדון, וסיפר לי, כי בזמן שהותו של אבא מארי ז"ל בלונדון, התאמץ וצילם אותו שלא בידיעתו.

אחר כך בא אל אאמו"ר ז"ל, הגיש לו את התמונה, ופנה אליו בדברים אלו: אמנם העזתי וצילמתי את כת"ר שלא ברשותו, אולם עכשיו משאלה בפיו, שיואל נא בטובו לעשות לי טובה, להרשות לי לעשות צילומים לשם פרסום, והפצתה תשמש לי מקור פרנסה.

אבא הרב ז"ל נענה ואמר לו בחיוך על שפתיו: הלא מקרא מלא הוא: "וגונב נפש ומכרו'!"...

הרב קוק - יב אב תרעט2.jpg
הרב קוק - יב אב תרעט2.jpg (156.5 KiB) נצפה 1168 פעמים

תמונה אותנטית זו מפורסמת מאוד, נדפסה בעיתונות עוד בחייו, אך עם תיארוך שגוי (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=EA8AB710), ולאחר מכן בספרים ופרסומים רבים. תיארוכה ככל הנראה סמוך מאוד למה שמצוין בכתב ידו של הראי"ה עצמו בתחתית התמונה: 'אור לי"ב מנ"א עטר"ת, לונדון'. שבוע לאחר מכן כבר הפליג הראי"ה חזרה ארצה.

תמונות שהיו תלויות בבית הרב קוק היו 'באולם הגדול שבו היה מקבל משלחות מהארץ וקבוצות אורחים מן הגולה' (רמ"צ נריה, מועדי הראי"ה, תש"מ, עמ' מא):
ארבע תמונות גדולי ישראל קשטו את קירות האולם - תמונת הגר"א מווילנא ובעל התניא, תמונת הגר"ש סלנט והאדר"ת ז"ל ... אף פסוק מיוחד היה תלוי על הקיר, במסגרת: "ועמד ורעה בעז ד' בגאון שם ד' אלוקיו, וישבו - כי עתה יגדל עד אפסי ארץ" (מיכה ה', ג').

לייטנר
הודעות: 4577
הצטרף: א' אוגוסט 14, 2011 9:42 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוקטובר 09, 2018 11:21 am

מתפעל כתב:האם הנצי"ב, רבו של מרן הרב?


חדר הרב.jpeg


בעניין הגדרה זו לצד הכרת הערצתו הגדולה של הראי"ה את אישיותו של הנצי"ב, בנותן טעם לצטט את תלמידו של הראי"ה, הרב נריה:
רבנים שונים היו לו במקצועות שונים, אבל אף אחד מהם לא היה רבו בכללו, רבו מובהק שרוב תורתו וחכמתו ממנו


(שיחות הראי"ה עמ' סו)

אומר אני
הודעות: 11
הצטרף: ו' ספטמבר 14, 2018 11:04 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי אומר אני » ג' אוקטובר 09, 2018 6:47 pm

באם היה לרב קוק שייכות גם עם רב חיים מבריסק בולאזין

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' אוקטובר 09, 2018 7:07 pm

אומר אני כתב:באם היה לרב קוק שייכות גם עם רב חיים מבריסק בולאזין

רמ"צ נריה, טל הראי"ה, תשנ"ג, עמ' סו-סח
רמצ נריה טל הראיה תשנג עמ סו-סח.png
רמצ נריה טל הראיה תשנג עמ סו-סח.png (192.26 KiB) נצפה 1126 פעמים

אומר אני
הודעות: 11
הצטרף: ו' ספטמבר 14, 2018 11:04 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי אומר אני » ד' אוקטובר 10, 2018 1:48 am

תודה הרב חלמושציר -מאד מעניין - בענין השייכות של ר חיים עם הראש לראובני ידוע הסיפור שרב היה צריך מישהו מהראש לראובני והסתכל באחד מהתשובות מהראש לראובני ועלפיז הבין הדרך הלימוד שלו ואחרי זה כשפיגש עמ הרא״ל התחיל לפלפל עם ר חיים בהסוגיה שהיה לומד ומיד אמר ר חיים - מן הסתם אתה רוצה לתרץ ככה ומן הסתם אתה רוצה ל... וכיון להכל בגלל שראה תשובה מהרא״ל והבין דרך לימדו ומאד התפעל מר חיים ועזר לו במה שהיה צריך -לא יודע מה היה צריך מהרא״ל ? באם מישהו יודע ?
עוד דבר ראיתי פעם בהספר של ר נתן קמנצקי שהרב חיים אמר להרחיק מן הפרימיר בגלל שהרהק רב קוק היה לו זקן - היחידי בולאזין והיה לו פתק במקומו שויתי ה לנגדי תמיד ועוד דבר הוא מביא שרב ראובן בענגיס אמר כשהייתי בולאזין הייתי ידוע כהגאון(כמו שידוע שהרב ב״ב היה רבע עילוי ורא״ז היה חצי עילוי ור בענגיס עילוי שלם- מישהו כזה) ורב קוק כהצדיק כשהגעתי להארץ הייתי הצדיק ורב קוק הגאון...

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' אוקטובר 10, 2018 11:47 am

אומר אני כתב:בענין השייכות של ר חיים עם הראש לראובני ידוע הסיפור וכו'

כמדומה שמקור המעשה הוא אצל רז"א רבינר, מרן רבינו מאיר שמחה כהן זצ"ל, תשכ"ז, בנספח 'רבנו מרן ר' ראובן הלוי', עמ' רעח-רעט (ביחס לשאלתך התשובה כנראה, לפי האמור שם, מגבית לישיבת וולוז'ין):
רבינר - מרן רבינו מאיר שמחה כהן זצל - עמ רעח-רעט.png
רבינר - מרן רבינו מאיר שמחה כהן זצל - עמ רעח-רעט.png (162.6 KiB) נצפה 1068 פעמים

אומר אני כתב:עוד דבר ראיתי פעם בהספר של ר נתן קמנצקי שהרב חיים אמר להרחיק מן הפרימיר וכו'

הדברים מפי ר' חיים מעניינים. אשמח לראות אותם במקורם. ביחס לנקודה של הפתק 'ושיויתי', כמה מקורות לה. הנה אחד מהם, במאמרו של ר"ש גריי, 'תולדות הגאון רבי זעליג ראובן בענגיס זצוק"ל', ישורון יב, עמ' קנו הע' 35:
ישורון יב עמ קנו הע 35.png
ישורון יב עמ קנו הע 35.png (34.48 KiB) נצפה 1068 פעמים

אומר אני כתב:ועוד דבר הוא מביא שרב ראובן בענגיס אמר כשהייתי בולאזין וכו'

בעניין הצדיק-הגאון גם זה נאמר בכמה מקומות. הנוסח המובא מפי הגרז"ר בספר טל הראי"ה, תשנ"ג, עמ' קסה, הוא: 'בעיות שונות היו לי מסביב להצעת הרבנות בעדה החרדית, ואחת מהן היתה היחס של קנאי העדה להרב זצ"ל. כי בולוז'ין אמרו עלי שאני גאון, אבל עליו אמרו שהוא גם גאון וגם צדיק, ואילו בירושלים יאמרו שרק אני הצדיק...' ואם כי הנוסח 'גאון וצדיק' כ"כינוי" ידוע להראי"ה בשחר ימיו נזכר גם בפי אישים נוספים (לשלשה באלול, תשע"ג, ט), אך למען האמת הנוסח המובא כאן בפי הרב בענגיס לא ברור כל כך. יש חוברת מעניינת על הקשרים בין שני האישים, 'אור ראובן', שנזכרה כאן (viewtopic.php?f=19&t=6074&p=52604&hilit#p52604) וישנה באוצר. אפשר להוסיף עליה עוד כהנה וכהנה.

נדמה לי שהלשון 'כשהגעתי לארץ' נשתלשלה מהנוסח המובא כאן (viewtopic.php?f=19&t=4138&p=476297&hilit#p426300).

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' דצמבר 13, 2018 11:29 am

חלמישצור כתב:
אומר אני כתב:באם היה לרב קוק שייכות גם עם רב חיים מבריסק בולאזין

רמ"צ נריה, טל הראי"ה, תשנ"ג, עמ' סו-סח

בגיליון 'לאורו' שיצ"ל השבת, עמ' 13-14, אסף הרב ארי שבט את רוב-ככל הידוע על הקשר בין ר"ח והראי"ה (http://www.beit-harav.org.il/images/laoro/laoro61.pdf9).
לאורו ויגש.png
לאורו ויגש.png (412.26 KiB) נצפה 500 פעמים

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' ינואר 14, 2019 9:37 pm

בהמשך לנ"ל, מעשייה נאה שמצאתי ב'העולם', כ"א אב תרצ"א, עמ' 2 (גליונות העולם - עיתונה של ההסתדרות הציונית - הועלו ממש לאחרונה לאתר העיתונות ההיסטורית). הדובר הוא חיים נחמן ביאליק. והדברים משתלבים עם האמור לעיל.
ר חיים סולובייציק והראיה קוק.png
ר חיים סולובייציק והראיה קוק.png (92.13 KiB) נצפה 312 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער
הודעות: 4473
הצטרף: ה' נובמבר 04, 2010 4:14 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי מיללער » א' ינואר 27, 2019 5:28 pm

האם זו תמונה חדשה מהראי"ה עם מר. וינסטון צ'ורצ'יל?
קבצים מצורפים
IMG-20190126-WA0025.jpg
IMG-20190126-WA0025.jpg (60.48 KiB) נצפה 196 פעמים

חלמישצור
הודעות: 1359
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 11:55 am
שם מלא: צוריאל חלמיש

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי חלמישצור » א' ינואר 27, 2019 5:39 pm

מיללער כתב:האם זו תמונה חדשה מהראי"ה עם מר. וינסטון צ'ורצ'יל?

ככל הידוע לי, אכן זו תמונה חדשה אבל היא לא עם צ'רצ'יל (מלבד הפנים השונות והלבוש שלא רגיל לו, הנ"ל היה די נמוך, גובהו כ-1.67 ס"מ, ובוודאי שלא התנשא מעל הראי"ה). הזיהוי המוטעה של צ'רצ'יל, אני משער, בעקבות תיארוך התמונה לזמן ביקורו בארץ, בסוף חורף תרפ"א. גם השטריימל של הראי"ה מתאים לאותה תקופה.

לייטנר
הודעות: 4577
הצטרף: א' אוגוסט 14, 2011 9:42 pm

Re: הרב קוק שידך את הרב הרצוג?

הודעהעל ידי לייטנר » א' ינואר 27, 2019 5:53 pm

אכן, הנה להשוואה תמונה של צ'רצ'יל מביקורו בארץ:
קבצים מצורפים
צ'רצ'יל.docx
(37.86 KiB) הורד 16 פעמים


חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: הירש חסיד, כרמי שלי, נעמן ו־ 25 אורחים