מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' יולי 29, 2016 8:18 am

שיר ורננים כתב:מעודי תמהתי שבמכתביו של רשכבה"ג הגרא"מ שך זצ"ל כנגד המוסדות התיכוניים לא הוזכרה אף פעם ישיבת היישוב החדש. אלא מוסדות אחרים.
וחשבתי בבחינת הוא מותיב לה והוא מפרק לה, שעקב היותו ר"מ בעבר במוסד. היה בזה בחינה של הכאת היאור ע"י אהרן הכהן ולא ע"י משה רבינו ע"ה מצד הכרת טוב.
ילמדוני רבותיי אם הן אמת מלתי אמורה בזה . או שמא טעם אחר ישנו בזה.

ואגב-יש בנותן טעם להביא את ששמעתי בשני אופנים לגבי א' מהמוסדות המקבילים שמייסדם איש יקר רוח שליט"א בא לגרא"מ שך זצ"ל ודיבר עמו מעניין הקמת המוסד מסיבה הנצרכת לקהל יעד מסויים, וענהו הגרא"מ זצ"ל: אתה תפתח ואני אצא נגדך.
באופן ב' שמעתי שסוכם שיפתח לקהל היעד שאליהם כיוון ולא יפנה ככלל לתלמידי חינוהע"צ וכדו' . אלא שהוא גלש קצת וע"כ יצא הקצף. עכ"פ בשביל הפיקנטרייה זה נחמד.

אני שמעתי באופן הראשון (ולמיטב זכרוני זה אפילו נכתב על ידי המייסד עצמו במאמר)

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' יולי 29, 2016 12:11 pm

כנראה הגראמ"מ שך חשש יותר ממוסדות חדשים הנפתחים בשיטת הכלאים משום שראה בהם פרצה חדשה, והבו דלא לוסיף עלה.

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ו' יולי 29, 2016 2:40 pm

בברכה המשולשת כתב:
שיר ורננים כתב:מעודי תמהתי שבמכתביו של רשכבה"ג הגרא"מ שך זצ"ל כנגד המוסדות התיכוניים לא הוזכרה אף פעם ישיבת היישוב החדש. אלא מוסדות אחרים.
וחשבתי בבחינת הוא מותיב לה והוא מפרק לה, שעקב היותו ר"מ בעבר במוסד. היה בזה בחינה של הכאת היאור ע"י אהרן הכהן ולא ע"י משה רבינו ע"ה מצד הכרת טוב.
ילמדוני רבותיי אם הן אמת מלתי אמורה בזה . או שמא טעם אחר ישנו בזה.

ואגב-יש בנותן טעם להביא את ששמעתי בשני אופנים לגבי א' מהמוסדות המקבילים שמייסדם איש יקר רוח שליט"א בא לגרא"מ שך זצ"ל ודיבר עמו מעניין הקמת המוסד מסיבה הנצרכת לקהל יעד מסויים, וענהו הגרא"מ זצ"ל: אתה תפתח ואני אצא נגדך.
באופן ב' שמעתי שסוכם שיפתח לקהל היעד שאליהם כיוון ולא יפנה ככלל לתלמידי חינוהע"צ וכדו' . אלא שהוא גלש קצת וע"כ יצא הקצף. עכ"פ בשביל הפיקנטרייה זה נחמד.

אני שמעתי באופן הראשון (ולמיטב זכרוני זה אפילו נכתב על ידי המייסד עצמו במאמר)

אכן, גם אני שמעתי כך (באופן הראשון) ממקור מוסמך.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' יולי 31, 2016 12:40 am

כידוע, בוגרי 'הישוב' החרדיים אינם עשויים עור אחד, ואף לא שפה אחת ודברים אחדים לשונם. הנה דוגמא מעניינת ביותר, חלק מדברים שנאמרו (בהקשר אקטואלי החורג ממטרת הבאת הדברים כשלעצמם) בשבוע האחרון בפומבי ע"י בוגר הישוב, הגאון רבי יונה זלושינסקי שליט"א. לא נראה לי מוגזם להתבטא כי רוח הדברים ושפתם מנוגדת בתכלית לחינוך ה'ישוב'.

"רואים שיש הבדל מהותי בין אנשים חרדים - מבוגרים וצעירים, שניהם שומרים תורה ומצוות קלה כבחמורה אבל מרגישים שאצל חלק מהם יש את התורה והקדושה ואצל החלק השני אין, איפה ההבדל? התשובה לכך שההבדל לא בחיצוניות שלהם כי שניהם נראים אותו הדבר, אלא שיש כאן דבר פנימי שמבדיל וזה ׳קדושת ישראל׳. לא רואים את זה בעיניים אבל מרגישים בלב, וקדושת ישראל זה מה שכתב מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל במכתבו - היבדלות מהתכנים של פורקי העול', זה מה שעושה את ההבדל. תרי"ג מצוות הם לא רק אקט של מעשים, אנחנו מתפללים הרי קדשנו במצוותיך, זה קדושת ישראל".

"נפש יהודית שגדלה בקדושה סולדת מחילוניות ומכל מה שמגיע מהאנשים האלו מפורקי העול, חושבים שפורקו עול זה איזו מילה כזו, הרב אלישיב לא היה אדם שדיבר דברים קיצוניים, אם הוא כתב ככה זאת אומרת שככה הוא אחז וכך הרגיש וככה הוא לימד אותנו, הם אנשים פורקי עול מלכות שמים ומרדו בקב"ה".

"לא יתכן שמושגים שמגיעים מהעולם החילוני פורק העול וכמו שהרב אלישיב קרא לזה ׳תרבות אנשים חטאים, יכנסו אלינו לחינוך. הרב אלישיב לא קורא לזה עבירות, אלא קורא לזה רוח ותרבות של אנשים חטאים, פה מונח הכל".

[כאן הרב זלושינסקי פורץ בבכי]: "מי לא רוצה שהילדים והבנות שלו יגדלו בדרך התורה לתורה קדושה ויראת השם? אבל, האם זה יכול לבוא בכפיפה אחת עם חילוניות? יכול להיות לב שמלא במושגים חיצוניים שכח שאיפתו בחיים זה ׳נכספה וגם כלתה נפשי לחצרות השם׳? זה לא הולך ביחד".

"[הרב זלושינסקי פורץ שוב בבכי]: אנחנו באנו בברית עם הקב״ה במעמד הר סיני והבטחנו לו שנהיה נאמנים לו בכל המצבים גם כשקשה, אנחנו לא יכולים לעזוב את הברית אתו, אנחנו לא רוצים לעזוב את הברית, שלא יטשטשו ויבלבלו אותנו, כי הרי ראינו איך נראים יהודים אמיתיים, ראינו מה זו תורה וקדושתה ויראת שמים אמיתית".

לוי

הודעהעל ידי לוי » א' יולי 31, 2016 2:02 am

מה חידוש מצאת בדברי ר' יונה זלושינסקי (מלבד, אולי, ההקשר האקטואלי שציינת שאינו ידוע לי מהו).

וכי אנשים חרדים מן השורה אינם סולדים מן החילוניות ומכל מה שמגיע "מהאנשים הללו מפורקי העול"?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' יולי 31, 2016 2:20 am

שיר ורננים כתב:ואגב-יש בנותן טעם להביא את ששמעתי בשני אופנים לגבי א' מהמוסדות המקבילים שמייסדם איש יקר רוח שליט"א בא לגרא"מ שך זצ"ל ודיבר עמו מעניין הקמת המוסד מסיבה הנצרכת לקהל יעד מסויים, וענהו הגרא"מ זצ"ל: אתה תפתח ואני אצא נגדך.

כבוגר המוסד המקביל, שמעתי ממנו כמה פעמים בדיוק את מה שאירע.
הרב שך אמר לו אתה יכול לפתוח אני לא מתערב. ולמה אח"כ הוא יצא נגדו אין לו מידע ברור. [למה הוא לא הלך לרב שך לשאול אני לא יודע].
יש המשך מגדול אחר בישראל, שהוא אמר לנו כמה פעמים שאיתו הוא עולה לעוה"ב. אבל אינני יודע אם אני מעוניין לכתוב ברבים.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » א' יולי 31, 2016 2:15 pm

נוטר הכרמים כתב:כידוע, בוגרי 'הישוב' החרדיים אינם עשויים עור אחד, ואף לא שפה אחת ודברים אחדים לשונם. הנה דוגמא מעניינת ביותר, חלק מדברים שנאמרו (בהקשר אקטואלי החורג ממטרת הבאת הדברים כשלעצמם) בשבוע האחרון בפומבי ע"י בוגר הישוב, הגאון רבי יונה זלושינסקי שליט"א. לא נראה לי מוגזם להתבטא כי רוח הדברים ושפתם מנוגדת בתכלית לחינוך ה'ישוב'.

"רואים שיש הבדל מהותי בין אנשים חרדים - מבוגרים וצעירים, שניהם שומרים תורה ומצוות קלה כבחמורה אבל מרגישים שאצל חלק מהם יש את התורה והקדושה ואצל החלק השני אין, איפה ההבדל? התשובה לכך שההבדל לא בחיצוניות שלהם כי שניהם נראים אותו הדבר, אלא שיש כאן דבר פנימי שמבדיל וזה ׳קדושת ישראל׳. לא רואים את זה בעיניים אבל מרגישים בלב, וקדושת ישראל זה מה שכתב מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל במכתבו - היבדלות מהתכנים של פורקי העול', זה מה שעושה את ההבדל. תרי"ג מצוות הם לא רק אקט של מעשים, אנחנו מתפללים הרי קדשנו במצוותיך, זה קדושת ישראל".

"נפש יהודית שגדלה בקדושה סולדת מחילוניות ומכל מה שמגיע מהאנשים האלו מפורקי העול, חושבים שפורקו עול זה איזו מילה כזו, הרב אלישיב לא היה אדם שדיבר דברים קיצוניים, אם הוא כתב ככה זאת אומרת שככה הוא אחז וכך הרגיש וככה הוא לימד אותנו, הם אנשים פורקי עול מלכות שמים ומרדו בקב"ה".

"לא יתכן שמושגים שמגיעים מהעולם החילוני פורק העול וכמו שהרב אלישיב קרא לזה ׳תרבות אנשים חטאים, יכנסו אלינו לחינוך. הרב אלישיב לא קורא לזה עבירות, אלא קורא לזה רוח ותרבות של אנשים חטאים, פה מונח הכל".

[כאן [b]הרב זלושינסקי פורץ בבכי[/b]]: "מי לא רוצה שהילדים והבנות שלו יגדלו בדרך התורה לתורה קדושה ויראת השם? אבל, האם זה יכול לבוא בכפיפה אחת עם חילוניות? יכול להיות לב שמלא במושגים חיצוניים שכח שאיפתו בחיים זה ׳נכספה וגם כלתה נפשי לחצרות השם׳? זה לא הולך ביחד".

"[הרב זלושינסקי פורץ שוב בבכי]: אנחנו באנו בברית עם הקב״ה במעמד הר סיני והבטחנו לו שנהיה נאמנים לו בכל המצבים גם כשקשה, אנחנו לא יכולים לעזוב את הברית אתו, אנחנו לא רוצים לעזוב את הברית, שלא יטשטשו ויבלבלו אותנו, כי הרי ראינו איך נראים יהודים אמיתיים, ראינו מה זו תורה וקדושתה ויראת שמים אמיתית".

מזכיר לי את הבדיחה על ההוא שהתפלל בסידור וכשהגיע לכי כל ... אלילים, קרא בקול "כאן צריך להפסיק "כי כך כתוב בטקסט

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 31, 2016 4:24 pm

הרב נוטר, טוב שחזרת, התגעגענו.
אעפ"כ, צר לי מאד שלא לקחת את דבריי הפעוטים שכתבתיך לעיל, לתשומת ליבך. ואתה ממשיך באותה דרך כתיבה שלענ"ד איננה ראויה.
שוב ה"קב חומטין"? כל מי שקורא את הודעתך האחרונה מבין שזו כוונתך, הא ותול"מ. ואולי על הדרך, שוב להדגיש שבוגרי הישוב שמשתייכים לזרם שאתה חפץ ביקרו, חלילה לאו שם "הישוב" עליהם, אלא הם סטו מן ה"דרך" של הישוב (אין כזו דרך), יצאו לא כמו שר' יידל רצה שהם יצאו, אלא כבני תורה אמיתיים ההולכים לאור "ההשקפה הטהורה"...
האמת הפשוטה לפני כל בר דעת היא (וכפי שכבר הגיב לך הרב לוי), שכל בני התורה סולדים מן החילוניות, מפורקי העול ומתרבות החטאים, ואין בזה שום נפק"מ בין בני התורה הרבים שיצאו מכותלי הישוב, כשם שאין בזה שום נפק"מ (ואין נפק"מ!) בין בני התורה שיצאו מהיכלי היש"ק שעל טהרת הקודש. הקמת החיידר או הסמינר החדשים מבורכת וראויה לכו"ע, אבל טעמיהם של העסקנים ו/או ההורים החשובים שמאחריה, אינם קשורים לתכני לימוד ו/או התבדלות מן החילוניות (תעשה לי טובה...), ולא לכל פעילות פוליטית צריך לתת טעמים רוחניים...
בוגרי הישוב תלמידי הגר"ש שליט"א, הם תלמידים נאמנים (עוד מאפיין יישובניקי), שקבלו ממנו תורה בימי חורפם ובחלקם אף בחייהם הבוגרים, ולכן הם הולכים עם הזרם שמזוהה עימו (ולא משום טעם אידיאולוגי,[עוד פעם 'תעשה לי טובה'...],ההסברים האידאולוגים מותאמים בהמשך,כך דרכו של עולם). אשריהם(על הנאמנות לרבם). גם אני הקטן מסתמא הייתי נוהג כמותם, לו היה הגר"ש רבי המובהק.
אבל הניסיון(הפתטי, לטעמי)לבדל אותם מחבריהם ולציירם כבעלי השקפה נקיה יותר, הוא מגוחך. חדל לך מדרך זו.
(ספציפית הת"ח שהזכרת, אומנם אינו מתלמידי הגר"ש, אבל הטעם שהוא כיום חלק מהזרם הנזכר, ידוע לכל, ואין לזה שום קשר להבדלי הנהגה או השקפה, ואתה יודע זאת היטב[במידה ואתה כנה עם עצמך]. אני אישית מכיר כמה ת"ח חשובים מהמחזור שלו[מחזור תש"ל], עד כמה שידוע לי אף אחד מהם, לא נמנה איתו היום באותו מחנה, ואף אחד מהם לא סולד מפורקי העול ומתרבות החטאים פחות ממנו).
המשפט "לא נראה לי מוגזם להתבטא כי רוח הדברים ושפתם מנוגדת בתכלית לחינוך הישוב", איננו הגון בלשון המעטה, ולו מפני העובדה שאין לו על מה להסתמך, והוא נובע ממשאלות לב בלבד. הלא התחננתי לפניך, כלך לך מדרך זו. הרי אם הייתי כותב כגון דא על מקומות שקנית בהם תורה, היית זועק חמס ואולי אף נפגע עד עמקי נשמתך, והלא כבר כתבתיך, כבודך יקר מאד, אבל גם כבודו של מו"ר רה"י זללה"ה, כבוד בית המדרש שממנו ודרכו הציל אלפים לגדלות בתורה ובירא"ש, וכבוד אותם תלמידיו הרבים, גם כבודם יקר, יקר מאד .

לעצם הענין, מטעמים שכבר הזכרתי לעיל, לא עסקו בהישוב בעניני השקפה על דקויותיהן באופן שוטף(אבל בהחלט עסקו בכך מפעם לפעם, אולי אתן דוגמאות בפעם אחרת). לא מדובר ב'משרפה' רישמית(כמו אופקים, קרית מלאכי וכדו'), כ"א במעין 'משרפה מחתרתית'. עיקר מה שחינכו את התלמידים זה לשאוף להיות בני תורה אמיתיים, ת"ח גדולים יר"א, וכיוונו אותם לישיבות הגדולות על טהרת הקודש, מתוך כוונה שאת ה'גמר מלאכה' ישלימו הישי"ג והכוללים. לפיכך, כל דיבור על הנגדה השקפתית תורנית(חרדית), לחינוך הישוב, הינו פטפוטי סרק. להישוב אין 'דרך' או 'השקפה' יחודיים בתוך עולם התורה(מבחינה תורנית), הישוב כיוון לישיבות שהן הן המנחילות את הדרך.
לתוספת הבהרה: כל שדובר באשכול זה, על החינוך היחודי בהישוב, עוסק ב'כלים' ולא ב'מטרה', המטרה אליה כיוונו היא להיות בנ"ת ות"ח אמיתיים, ולצורך זה הקנו לתלמידים את הכלים הנצרכים לכך(לשיטתו ולדעתו של רבינו ר' יידל ז"ל), וכמו שכתב לי יקר אחד באישי:
"בהישוב חינכו לניצול הזמן ולשנאת הבטלה", ומכאן אותה מצוינות, שעליה, כנראה מהודעותיו של הרב נוטר לעיל, עלינו להתנצל...

נ"ב: בלי קשר לשום דבר, ברור שבוגרי הישוב(שרובם המוחלט חרדים כאמור)אינם עשויים עור אחד... מאותה הסיבה שגם בוגרי קול תורה, פוניבז', אור ישראל, חברון או כל ישיבה אחרת אינם עשויים עור אחד.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ב' אוגוסט 01, 2016 8:57 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חכם הרזים

הודעהעל ידי חכם הרזים » א' יולי 31, 2016 5:38 pm

פרנקל תאומים כתב:הרב נוטר, טוב שחזרת, התגעגענו.
אעפ"כ, צר לי מאד שלא לקחת את דבריי הפעוטים שכתבתיך לעיל, לתשומת ליבך. ואתה ממשיך באותה דרך כתיבה שלענ"ד איננה ראויה.
שוב ה"קב חומטין"? כל מי שקורא את הודעתך האחרונה מבין שזו כוונתך, הא ותול"מ. ואולי על הדרך, שוב להדגיש שבוגרי הישוב שמשתייכים לזרם שאתה חפץ ביקרו, חלילה לאו שם "הישוב" עליהם, אלא הם סטו מן ה"דרך" של הישוב (אין כזו דרך), יצאו לא כמו שר' יידל רצה שהם יצאו, אלא כבני תורה אמיתיים ההולכים לאור "ההשקפה הטהורה"...
האמת הפשוטה לפני כל בר דעת היא (וכפי שכבר הגיב לך הרב לוי), שכל בני התורה סולדים מן החילוניות, מפורקי העול ומתרבות החטאים, ואין בזה שום נפק"מ בין בני התורה הרבים שיצאו מכותלי הישוב, כשם שאין בזה שום נפק"מ (ואין נפק"מ!) בין בני התורה שיצאו מהיכלי היש"ק שעל טהרת הקודש. הקמת החיידר או הסמינר החדשים מבורכת וראויה לכו"ע, אבל טעמיהם של העסקנים ו/או ההורים החשובים שמאחריה, אינם קשורים לתכני לימוד ('תעשה לי טובה'...), ולא לכל פעילות פוליטית צריך לתת טעמים רוחניים...
בוגרי הישוב תלמידי הגר"ש שליט"א, הם תלמידים נאמנים (עוד מאפיין יישובניקי), שקבלו ממנו תורה בימי חורפם ובחלקם אף בחייהם הבוגרים, ולכן הם הולכים עם הזרם שמזוהה עימו (ולא משום טעם אידיאולוגי,עוד פעם 'תעשה לי טובה'...,ההסברים האידאולוגים מותאמים בהמשך,כך דרכו של עולם). אשריהם(על הנאמנות לרבם). גם אני הקטן מסתמא הייתי נוהג כמותם, לו היה הגר"ש רבי המובהק.
אבל הניסיון(הפתטי, לטעמי)לבדל אותם מחבריהם ולציירם כבעלי השקפה נקיה יותר, הוא מגוכך. חדל לך מדרך זו.
(ספציפית הת"ח שהזכרת, אומנם אינו מתלמידי הגר"ש, אבל הטעם שהוא כיום חלק מהזרם הנזכר, ידוע לכל, ואין לזה שום קשר להבדלי הנהגה או השקפה, ואתה יודע זאת היטב[במידה ואתה כנה עם עצמך]. אני אישית מכיר כמה ת"ח חשובים מהמחזור שלו[מחזור תש"ל], עד כמה שידוע לי אף אחד מהם, לא נמנה איתו היום באותו מחנה, ואף אחד מהם לא סולד מפורקי העול ומתרבות החטאים פחות ממנו).
המשפט "לא נראה לי מוגזם להתבטא כי רוח הדברים ושפתם מנוגדת בתכלית לחינוך הישוב", איננו הגון בלשון המעטה, ולו מפני העובדה שאין לו על מה להסתמך, והוא נובע ממשאלות לב בלבד. הלא התחננתי לפניך, כלך לך מדרך זו. הרי אם הייתי כותב כגון דא על מקומות שקנית בהם תורה, היית זועק חמס ואולי אף נפגע עד עמקי נשמתך, והלא כבר כתבתיך, כבודך יקר מאד, אבל גם כבודו של מו"ר רה"י זללה"ה, כבוד בית המדרש שממנו ודרכו הציל אלפים לגדלות בתורה ובירא"ש, וכבוד אותם תלמידיו הרבים, גם כבודם יקר, יקר מאד .

לעצם הענין, מטעמים שכבר הזכרתי לעיל, לא עסקו בהישוב בעניני השקפה על דקויותיהן באופן שוטף(אבל בהחלט עסקו בכך מפעם לפעם, אולי אתן דוגמאות בפעם אחרת). לא מדובר ב'משרפה' רישמית(כמו אופקים קרית מלאכי וכדו'), כ"א במעין 'משרפה מחתרתית'. עיקר מה שחינכו את התלמידים זה לשאוף להיות בני תורה אמיתיים, ת"ח גדולים יר"א, וכיוונו אותם לישיבות הגדולות על טהרת הקודש, מתוך כוונה שאת ה'גמר מלאכה' ישלימו הישי"ג והכוללים. לפיכך, כל דיבור על הנגדה השקפתית תורנית(חרדית), לחינוך הישוב, הינו פטפוטי סרק. להישוב אין 'דרך' או 'השקפה' יחודיים בתוך עולם התורה(מבחינה תורנית), הישוב כיוון לישיבות שהן המנחילות את הדרך.
לתוספת הבהרה: כל שדובר באשכול זה, על החינוך היחודי בהישוב, עוסק ב'כלים' ולא ב'מטרה', המטרה אליה כיוונו היא להיות בנ"ת ות"ח אמיתיים, ולצורך זה הקנו לתלמידים את הכלים הנצרכים לכך(לשיטתו ולדעתו של רבינו ר' יידל ז"ל), וכמו שכתב לי יקר אחד באישי:
"בהישוב חינכו לניצול הזמן ולשנאת הבטלה", ומכאן אותה מצוינות, שעליה, כנראה מהודעותיו של הרב נוטר לעיל, עלינו להתנצל...

נ"ב: בלי קשר לשום דבר, ברור שבוגרי הישוב(שרובם המוחלט חרדים כאמור)אינם עשויים עור אחד... מאותה הסיבה שגם בוגרי קול תורה, פוניבז', אור ישראל, חברון או כל ישיבה אחרת אינם עשויים עור אחד.

ש"י מד"נ ודפח"ח
הדברים פשוטים.
על אף שדברי הרב הכותב "נוטר הכרמים" מענינים ומחכימים בכל מקום.
בענין זה כאן הוא הולך על דרך לא ענינית ואינה ראויה, כלך לך אצל דבריך הנעימים, כה לחי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוגוסט 01, 2016 3:27 pm

ר' שיר החביב,
אני חייב להסכים עם ר' דן בן יעקב, שקשה לקבל ביטויים כמו "הנפלאה והפורצת דרך" על הופעתו של הנ"ל, מבלי לכה"פ לסייג שכוונתך על הפן המוסיקלי לכשעצמו, ולא לתת תחושה של גיבוי לאישיות לכשעצמה(שהיתה לכאו' בבחינת מה שאמר החבר למלך כוזר:"כוונתך רצויה אבל מעשיך אינם רצויים". אגב, לחיים ולדר יש סיפור מרגש ומדהים אודותיו בהקשר זה ממש).
ולגבי מו"ר ר' יידל, כבר כתבו כאן, ולהוציא מליבם של מתריסין(כמובן אינני מתכוין בזה אליך), אכן כדאי להדגיש זאת פעם נוספת, שבשנת תשכ"א היה קרליבך ממש בתחילתה של הקריירה המוסיקלית שלו,זמר בלתי מוכר(בוודאי ליושבי אר"י), טרם התרחשותה של ההופעה הגדולה הבעייתית הראשונה, ובוודאי לפני שנודע בקרב תופסי התורה על הסגנון שלו...
מה שר' יידל ידע אודותיו, היא עובדת היותו תלמידו של הגר"א קוטלר זי"ע כמו שהוא מציין בהקלטה...
אין לי ספק, שבהמשך דרכו כשכבר נודע ברבים הצורך להתרחק ולהסתייג ממנו, לא היה ר' יידל מביאו לשיר בפני הבחורים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אוגוסט 01, 2016 11:00 pm

ציטוטים מדויקים לגמרי ממה שקיבלתי באישי, מתלמיד ותיק של ר' ייד'ל, שקרא את הנאמר פה.
עברתי על הרוב. המון הערות והארות באמתחתי אבל זה לא עכשיו הזמן להיכנס לזה. רק שני דברים. אחד מידידיי שהיה מקורב מאד לר' יידל ואח"כ ... אותו (כמו הרבה "מלקקים") פגש את רבו ואמר לו שהוא מומחה למצות מכונה. ר' יידל לא הבין למה כוונתו. אמר לו התלמיד: מצות יד לשים, מרדדים מחוררים וכו' אחת אחת. במצות מכונה כולם בשטאנץ והסכין חוכת ומעיפה לצדדים ולזבל את מה שמחוץ לריבוע. ר' יידל נעלב עד עמקי נשמתו.

יש בידי ספר של יורם שיאון "מעין חרוד לירושלים". הוא היה נוכח בשלב שר' יידל הפך ממדריך למשגיח ור"מ. סיפור מענין.

התפניתי לקרוא יותר על ה"ישוב". מאד מענין. כמובן יש לי הרבה מה לומר רק אין לי זמן וכח לזה.

בדבר אחד מסכים אתך לגמרי. ר' יידל לא חינך להיות דתי אלא למדן . אבל זאת היתה האוירה הכללית הליטאית טרום חזו"א. (אני נזכר שראיתי אצל קמנצקי תמונה של 2 בחורים עומדים ליד כלותיהם שיושבות וזה קרוב מדי (היום אף בחור רגיל לא ירשה לעצמו כך...). שאלתי מיהם, השיב לי ר"ד קמינצקי, זה הסבא ר' יעקב וזה ר' אהרן.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אוגוסט 01, 2016 11:13 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' אוגוסט 01, 2016 11:50 pm

נוטר הכרמים כתב: אחד מידידיי שהיה מקורב מאד לר' יידל ואח"כ ... אותו (כמו הרבה "מלקקים") פגש את רבו ואמר לו שהוא מומחה למצות מכונה. ר' יידל לא הבין למה כוונתו. אמר לו התלמיד: מצות יד לשים, מרדדים מחוררים וכו' אחת אחת. במצות מכונה כולם בשטאנץ והסכין חוכת ומעיפה לצדדים ולזבל את מה שמחוץ לריבוע. ר' יידל נעלב עד עמקי נשמתו.

שובר שיאים של עזות פנים, חוצפה ואונאת דברים.
מעניין אם את המנקה בבניין שלו הוא היה מעז להעליב ככה.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אוגוסט 01, 2016 11:59 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ג' אוגוסט 02, 2016 12:20 am

הרב נוטר שליט"א דנים פה לגבי יהודי ומשנתו החינוכית האם היא הוכיחה את עצמה . אבל מכאן ועד דברים כאלה הנפש היפה סולדת. וסליחה שהערתי.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' אוגוסט 02, 2016 12:29 am

לייטנר כתב:
אום אני חומה כתב:
נוטר הכרמים כתב: אחד מידידיי שהיה מקורב מאד לר' יידל ואח"כ ... אותו (כמו הרבה "מלקקים") פגש את רבו ואמר לו שהוא מומחה למצות מכונה. ר' יידל לא הבין למה כוונתו. אמר לו התלמיד: מצות יד לשים, מרדדים מחוררים וכו' אחת אחת. במצות מכונה כולם בשטאנץ והסכין חותכת ומעיפה לצדדים ולזבל את מה שמחוץ לריבוע. ר' יידל נעלב עד עמקי נשמתו.

מעניין אם המנקה בבניין שלו היה רומס נפשות ככה.

להזכירך, אני אחד מהנרמסים!

אגב, בטרמינולוגיה הפנימית קראו למלקקים 'לאקרים'. וזו אחת מכמה מילים שרק יישובניק יבין, למשל: ג'אבזן, ועוד.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוגוסט 02, 2016 12:53 am

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוגוסט 02, 2016 1:11 am

ר' נוטר,
מה נסגר איתך? (ר' יידל היה אומר על זה: "אין עם מי לדבר"...).
"להעיף לצדדים את מה שמחוץ לריבוע", ובכן, כידוע, בהרבה מוסדות(במיוחד בעבר),העיפו את מי שהשפעתו בישיבה היתה בלתי נסבלת מבחינתם,כלומר 'מחוץ לריבוע', השאלה היא רק מהו הריבוע שהגדירו...
אגב, מעניין שאותי הק' לא העיפו מעולם, למרות שלא תמיד הייתי ילד טוב ירושלים...
לידיעתך,מרבית המועפים היו כאלה שאם הם היו לומדים עם בנך בשיעור,ואם זה היה תלוי בך, היית משלחם כל עוד נפשך בך, מפני שבדר"כ (אם כי לא תמיד), העפות טוטאליות היו בעיקר על רקע דתי (אבל אסור לך לקבל זאת, כי זה סותר את התיאוריה השניה שבנית, שבהישוב לא חינכו להיות דתי...ובל"נ עוד אכתוב על כך מחר).

בכ"א, אני מניח שהשוואה לרבותינו הג"ר אהרן קוטלר והג"ר יעקב קמינצקי זי"ע היא סוג של מחמאה(ולא שר' יידל זקוק לה מכבודו), תשוח"ח.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' אוגוסט 02, 2016 7:49 am

לייטנר כתב:
אום אני חומה כתב:
נוטר הכרמים כתב: אחד מידידיי שהיה מקורב מאד לר' יידל ואח"כ ... אותו (כמו הרבה "מלקקים") פגש את רבו ואמר לו שהוא מומחה למצות מכונה. ר' יידל לא הבין למה כוונתו. אמר לו התלמיד: מצות יד לשים, מרדדים מחוררים וכו' אחת אחת. במצות מכונה כולם בשטאנץ והסכין חוכת ומעיפה לצדדים ולזבל את מה שמחוץ לריבוע. ר' יידל נעלב עד עמקי נשמתו.

מעניין אם המנקה בבניין שלו היה רומס נפשות ככה.

מה עם חרם הקדמונים שלא וכו'?.

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ג' אוגוסט 02, 2016 3:53 pm

במחילה על התערבותי בדו שיח המרתק הלזה.
איני רואה משום פגיעה בציטוט של נוטר ובודאי שלא בכלל חרם הקדמונים וכדומה. ההשוואה למצות מכונה [הגדרה נפלאה, אגב] אינה אלא הגדרה לשיטת החינוך שהיתה ביישוב שעיקרה קפדנות חמורה על כל יציאה מהריבוע ויצירת שטאנץ אחיד של תלמידים.
דומני שלכך נתכוון הכותב ותו לא מידי.
ואילו לא היה מוסיף שר' יידל נעלב גם אתם לא הייתם נעלבים...

בענין 'המוסד המקביל' ודעתו של מרן הרב שך זצ"ל, אספר לכם מעשה שהיה אותו שמעתי מבעל המעשה שהוא ת"ח מופלג ואדם נאמן מאד.
בשכונתו התגורר אדם אחד שהתחיל לכהן כר"מ במערבא (כמדומה שהיה זה ממש בשנים הראשונות). יום אחד יצא להם לשוחח ושאל הת"ח הלז את הר"מ כיצד נתמנית לר"מ במקום שדעת חכמים אינה נוחה הימנו והרב שך יצא נגדו בחרב ובחנית. השיבו הלה כי אכן התלבט רבות בענין ושאל את הגר"ש אויערבאך שליט"א והגר"ש השיב לו כי אמנם הרב שך עקרונית נגד המקום אבל בודאי שגם הוא יסכים שאדם ירא שמים ובן תורה ילמד במקום וישפיע על התלמידים בדרך התורה והישיבות, ובעקבות תשובה זו הוא קיבל על עצמו את התפקיד.
אותו ת"ח לא נחה דעתו, ואמר לר"מ הרי הרב שך חי וקיים מה לנו להזדקק לפרשנויות, הבה ונשאל אותו.
סופו של דבר נסעו שניהם להרב שך והתוצאה היתה שאותו ר"מ קיבל שכר על הפרישה ועזב באותו יום את תפקידו.
ואידך זיל גמור..

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' אוגוסט 02, 2016 5:25 pm

טוב לי כתב:בענין 'המוסד המקביל' ודעתו של מרן הרב שך זצ"ל, אספר לכם מעשה שהיה אותו שמעתי מבעל המעשה שהוא ת"ח מופלג ואדם נאמן מאד.
בשכונתו התגורר אדם אחד שהתחיל לכהן כר"מ במערבא (כמדומה שהיה זה ממש בשנים הראשונות). יום אחד יצא להם לשוחח ושאל הת"ח הלז את הר"מ כיצד נתמנית לר"מ במקום שדעת חכמים אינה נוחה הימנו והרב שך יצא נגדו בחרב ובחנית. השיבו הלה כי אכן התלבט רבות בענין ושאל את הגר"ש אויערבאך שליט"א והגר"ש השיב לו כי אמנם הרב שך עקרונית נגד המקום אבל בודאי שגם הוא יסכים שאדם ירא שמים ובן תורה ילמד במקום וישפיע על התלמידים בדרך התורה והישיבות, ובעקבות תשובה זו הוא קיבל על עצמו את התפקיד.
אותו ת"ח לא נחה דעתו, ואמר לר"מ הרי הרב שך חי וקיים מה לנו להזדקק לפרשנויות, הבה ונשאל אותו.
סופו של דבר נסעו שניהם להרב שך והתוצאה היתה שאותו ר"מ קיבל שכר על הפרישה ועזב באותו יום את תפקידו.
ואידך זיל גמור..

מעניין אני שמעתי מפורשות משני ר"מים ששאלו את הרב שך והוא אמר להם להישאר.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' אוגוסט 02, 2016 8:18 pm

לייטנר כתב:אז אתה מצפה מבחור שיתגבר על מידותיו, יותר ממה שרבו עשה?![

זאת אומרת, כל בחור שלדעתו רבו עשה לו עוול מותר לו להשיב באותה מטבע.
תנסה לחשוב כך על הרב שאתה למדת אצלו.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוגוסט 02, 2016 8:56 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוגוסט 02, 2016 10:48 pm

ר' טוב לי,
אכן, מהיכרותי הקרובה עם מו"ר הג"ר יידל זצ"ל, אני נוטה לפקפק עמוקות בטענה שהוא נעלב...אולי העמיד פני נעלב, וגם זה רחוק בעיניי (מה שמסתבר יותר הוא, שאותו תלמיד לשעבר עם אותה "יציאה מוחצת", קיווה ודימה בנפשו שהוא הצליח להלום בר' יידל ולהעליבו...).
לגבי השטאנץ האחיד, מעבר למה שכבר כתבתי (ויש להוסיף בזה עוד), יש להעיר שבאורח פלא, ר' יידל הצמיח תלמידים גדולי תורה ויראה, הנמצאים בכל השטחים התורניים. ולא מתאפיינים בשטאנץ או בריבוע אחיד.

בענין המוסד המקביל(מדוע לא כותבים את שמו? וכי יש פה איזה סוד נורא שאף אחד כאן לא יודע ממנו?),
יש להניח שבאותה התקופה, הרב שך קיווה שהמוסד הנ"ל עוד עשוי להתבטל, או לחליפין סבר שיש צורך להדגיש בצורה חריפה את חוסר הלגיטימיות שלו, ולכן כל ר"מ שהוא בשר מבשרה של היהדות החרדית בארץ שילמד שם, מפריע למגמה הזאת. אומנם,כעבור שנים, לאחר שהמוסד כבר הפך לעובדה קיימת, יש יסוד להנחה שלו היה הרב שך נשאל, היה מעדיף שישמשו שם ר"מים בני תורה מובהקים.
ובאמת, כנגד הישוב, שהיה באותו זמן כבר עובדה מוגמרת מזה שנים רבות, לא ראה הרב שך צורך לצאת במלחמה.
ולגבי הסברא שהזכירו, שאולי נמנע מלצאת נגד הישוב, משום שאמרו "בירא דשתית מיניה" וכו', שהרי שימש שם כר"מ בבואו ארצה. נכון להזכיר שיש לזה איזה סמך, ממה שכתבו רושמי תולדותיו, שכל ימיו הכיר טובה להרב עמיאל ז"ל, שכשמינהו כר"מ בישיבתו, דאג גם להשיג עבורו ריהוט נצרך לדירה בה התגורר, באשר למרנא הרב שך זי"ע, לא היתה אז אפשרות מינימלית, לגייס את הנצרך עבור משפחתו. ודומני שכתבו שם, שבריהוט זה המשיך להשתמש עד זיבולא בתרייתא.
ואגב, ר' שומע, יתכן שהת"ח עליו מדבר ר' טוב לי, הינו גברא רבא באופן מיוחד, ולכן ספציפית לגביו סבר הרב שך שאין ראוי שילמד שם, משא"כ ת"ח זוטרים יחסית אליו, והלא כך היה המעשה אצל הרב שך עצמו, שהחזו"א הורה לו באופן אישי, שאין ראוי בשבילו ללמד בהישוב, ולענ"ד היה זה בגלל הערכתו לאישיותו המופלגת של הרב שך, שהרי לת"ח חשובים אחרים שלימדו שם,והיו בקשר עם החזו"א, לא הורה לעזוב את משרתם(אם כי יש מקום לחלק).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' אוגוסט 03, 2016 2:38 pm

הגאון ר' משה מרדכי חדש זצ"ל ר"י אור אלחנן, שהתבקש היום לישיבה של מעלה, היה מחותנו של מו"ר רה"י הגאון ר' יידל: בתו של הגר"פ קצבורג שליט"א(חתנו הצעיר של להבחל"ח הג"ר יידל זצ"ל), נשואה לבנו (אאל"ט, מדובר בבנו ולא בבן בנו) של הג"ר משה מרדכי זצ"ל.

דרך אגב, ר' יידל היה גם מחותנו של מרן הגרי"ש אלישיב: בתו של הג"ר כתריאל שליט"א(בנו יחידו של להבחל"ח הג"ר יידל זצ"ל), נשואה לנכדו (בן בנו) של מרן הגרי"ש זי"ע.
סיפר לנו מו"ר ר' יידל (ב'שיחה' שעסקה בהכרח ללמוד בישיבות ע"מ לדעת ללמוד), ששאל את מחותנו מרן הגרי"ש באיזו שהיא הזדמנות: כיצד יתכן שלא למד בישיבה בימי חורפו, ובכ"ז הגיע להיכן שהגיע. ומרן הגרי"ש ענה לו שאכן "זה דבר קשה מאד" ואין זו דרך לרבים.

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ד' אוגוסט 03, 2016 5:27 pm

נוטר הכרמים כתב:ציטוטים מדויקים לגמרי ממה שקיבלתי באישי, מתלמיד ותיק של ר' ייד'ל, שקרא את הנאמר פה.
עברתי על הרוב. המון הערות והארות באמתחתי אבל זה לא עכשיו הזמן להיכנס לזה. רק שני דברים. אחד מידידיי שהיה מקורב מאד לר' יידל ואח"כ ... אותו (כמו הרבה "מלקקים") פגש את רבו ואמר לו שהוא מומחה למצות מכונה. ר' יידל לא הבין למה כוונתו. אמר לו התלמיד: מצות יד לשים, מרדדים מחוררים וכו' אחת אחת. במצות מכונה כולם בשטאנץ והסכין חוכת ומעיפה לצדדים ולזבל את מה שמחוץ לריבוע. ר' יידל נעלב עד עמקי נשמתו.

יש בידי ספר של יורם שיאון "מעין חרוד לירושלים". הוא היה נוכח בשלב שר' יידל הפך ממדריך למשגיח ור"מ. סיפור מענין.

התפניתי לקרוא יותר על ה"ישוב". מאד מענין. כמובן יש לי הרבה מה לומר רק אין לי זמן וכח לזה.

בדבר אחד מסכים אתך לגמרי. ר' יידל לא חינך להיות דתי אלא למדן . אבל זאת היתה האוירה הכללית הליטאית טרום חזו"א. (אני נזכר שראיתי אצל קמנצקי תמונה של 2 בחורים עומדים ליד כלותיהם שיושבות וזה קרוב מדי (היום אף בחור רגיל לא ירשה לעצמו כך...). שאלתי מיהם, השיב לי ר"ד קמינצקי, זה הסבא ר' יעקב וזה ר' אהרן.

לא יודע על איזה תמונה אתה מדבר? אבל בספר "המשגיח" על הגר"מ חדש זצ"ל (בעמוד 38) מופיעה תמונה של ר"א קוטלר ולידו ר"י גורביץ וארוסותיהם יושבות לפניהם צמודים אחד לשני ואחת לשניה (וד"א בתמונה רואים גם את הגר"מ פינקל (בן הסבא) עם אשתו שעומדת בינו לגר"י גורביץ)

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ו' אוגוסט 12, 2016 1:25 pm

גם אני שמעתי את הסיפור על מצות יד ומצות מכונה מפי בעל הדבר. כוונתו ברורה לכל בוגר הישוב. ר' יידל הנהיג משטר קפדני ודרישות גבוהות גם בלימוד וגם במשמעת. מי שהצליח לעמוד בזה עלה והתעלה. אבל בדרך היו הרבה קרבנות שלא עמדו בדרישות ונפלטו מעצמם פגועים נפשית ועוד.
כשלמדתי בישוב התהלכה אימרה דומה בשם ר' יידל לאחד ההורים: " אנחנו שוברים ואחר כך בונים הכל מהתחלה". "ומה עם אלה שלא מצליחים?" שאל ההורה. "הם נשארים שבורים" השיב ר' יידל.
זה הדמיון למצות מכונה שהן הרבה יותר מרשימות, ממצות יד שהן פחות יפות אבל כל מצה מקבלת טיפול אישי ולא משליכים כלום לפח אלא חוזרים ומרדדים את הבצק.

ובאמת זו שאלה נכבדת : טיפוח מצוינות על חשבון החלשים, כן או לא. מבלי לנקוט עמדה כרגע זו ודאי שאלה שראויה לדיון מעמיק

במסיבת חנוכה כשהיינו בכיתה ה (בשנות הל')הכינו בהפתעה תכנית "חיים שכאלה" על ר' יידל. ראיינו אנשים מעברו (ביניהם יורם שיאון שהוזכר למעלה). בתחילה ר' יידל חשש מאד ולא שיתף פעולה, לבסוף נתרצה ושיתף פעולה בצורה חריגה ופתוחה. חלק מהפרשיות והסיפורים מהעבר זכו להתיחסות ארוכה ממנו. היתה זו הזדמנות חד פעמית להכיר את האיש ואת שיחו מהפן הלא מוכר. דומני שישנה הקלטה מערב זה.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ו' אוגוסט 12, 2016 3:45 pm

בן פורת כתב:לפרנקל תאומים:
לשאלתך בענין ישראל סגל; היה זה למיטב זכרוני בשמחת בית השואבה בשנת תשנ"ז. בעיני ראיתי את ר' יגאל עומד בפתח בית המדרש עם איש צנום וכפוף, בעל זקן לבן, שהתברר שזהו ישראל סגל. זה היה באמת סנסציה. באותה שנה גולל ר' יגאל בקמפ את סיפורו של ישראל סגל [משום מה היה מאד חשוב לו שיערך סימפוזיון ושאחת השאלות תהיה בעניין זה], על מעלליו בישיבת פוניבז [ואין כאן המקום], ומסקנתו היתה שהכל נבע מגאותו שהובילה לתחרות וקנאה עזה במי שעמד בדרכו.

גם לי זכור מעשה זה מאותה שנה בערך. בזכרוני (לא שמעתי בעצמי אבל כנראה כך סיפרו) שר' יגאל הראה לו את ביהמ"ד המלא מפה לפה (כך זה באור ישראל תמיד): הנה תראה למה אני זכיתי, ומה יש לך?

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' אוגוסט 14, 2016 9:26 pm

אנחנו נדרשים כאן שוב ושוב לנושא הזה של הקשיחות החינוכית, ושוכחים שזה היה החינוך המקובל באירופה

(דוגמא קטנה לשכך את האוזן: אחד מגדולי ה'מחנכים' הוציא בחור מבית המדרש ע"י משיכה באוזנו, לעיני כולם. רק תתארו לעצמכם.. לכן לא אכתוב כאן את שמו.)

ולאחרונה הועלתה כאן צוואתו של ר' גדליה סגל זצ"ל, תבדקו מה הוא כותב על החינוך הירושלמי..

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוגוסט 14, 2016 9:31 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' אוגוסט 15, 2016 1:58 pm

נשאלתי באישי:
[לשם סקרנות:] המשטר שהיה אצל ר' יידל קולדצקי היה בנוגע לשמירת הזמנים ושאר כללים שיש בכל מקום, או גם לתפוקה בלימוד עצמו [לא לדבר בסדר, להקיף את הסוגיא וכו'].
שאלה נוספת: איך היה היחס מצד הנהלת הישיבה לבחור שחשקה נפשו בתורה, זלזל בלימודי החול, ותחת זו השקיע בלימודי הקודש. התייחסו לזה בסלחנות או שנחשב חריגה מסדרי הישיבה על כל המשתמע?

א. בנוגע לדיבור בסדרים אני עכ"פ לא זוכר שדיברו על זה מפורש, אם כי זה היה ברור מאליו שלא נעים לדבר דברים בטלים כשאחד מאנשי הצוות רואה (וכמו בכל ישיבה/כולל).
היו קוראים לזה 'שיץ' (שיץ-רביל, שיץ-קרמר, השיץ/משיץ/וכו') וזה היה שם קוד לסיים את הבטלנות ולחזור לד"ת..

אמנם לא למדתי ביש"ק אבל לא נראה לי ששמים שם דגש על 'להקיף את הסוגיה', אלא הלימוד נסוב בעיקר סביב השיעור. אם ביש"ק רגילה מכינים לשיעור בלילה ובבוקר מיד שיעור ולאחריו סדר חזרה, ביישוב הזמנים היו אחרים: סדר א' הוקדש להכנה לשיעור וסדר ב' לחזרה וללימוד למבחן/בוחן. (במהלך השיעור הר"מ נותן לאחד הבחורים לקרוא ולהסביר ולעיתים אף בוחן את עומק הבנתו בסוגיה שהכין, לכן סדר ההכנה היה ארוך יותר מאשר ביש"ק, כנלענ"ד)

(במאמר המוסגר, נדמה לי שעדיין לא הוזכר כאן עניינו של הבוחן, שהיה לדעתי המצאה אכזרית. זה כמו מבחן אלא שבבוקר המבחן הוציאו רשימה עם כעשרה שמות פחות או יותר, שרק הם אלו שנכנסים לבחינה. הם ישבו ולמדו חפויי ראש וכל השאר חגגו באושר)

ב. הישיבה יכלה להכיל בחור שמזלזל קצת בלימודי חול, אך לא בחור שלגמרי לא נכנס.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 28, 2016 2:34 pm

כתבו כאן בפורום אודות איתרי ו"חבורת הקדושים" שלה.
אני מרגיש צורך לכתוב את הנראה לי אמת, אף שהדבר עשוי לעורר כאן את חמתם של כמה, והוא שסיפורה של 'חבורת הקדושים', הוא במידה רבה סיפורו של 'הישוב' ושל מו"ר זללה"ה(שרבים מבין בני אותה חבורה אם לא כולם ממש, היו תלמידיו).
אדגיש: בוודאי שכל הת"ח ובני התורה המופלגים, צמחו והיו לאנשים בישיבות הגדולות ולאחמ"כ בכוללי האברכים. הלא אין בכמה שנות לימוד נעורים בהישוב או גם בכל ישיבה קטנה, כדי להצמיח גברא רבא. לשם כך נצרכים עמל ודביקות בתורה לאורך שנים רבות. אבל הזרע שנשתל אצל מו"ר הג"ר יידל, היה בעל יכולת צמיחה בלתי רגילה: החתירה למיצוי הכוחות, הדביקות במטרה והדרישה העצמית הבלתי מתפשרת לכבוש פסגות.
וכך כל מי מהנערים שקיבל ע"ע עול תורה באמת(והיו רבים כאלו כאמור),זכה והיה לאילנא רברבא.

התעוררתי לכך, מפני שגם אני הק' הכרתי מבניה של איתרי(וגם מישיבות אחרות)בוגרי הישוב לא מעטים, שהתואר "חבורת הקדושים" הולם אותם לעילא ולעילא. ומדובר בתקופה מאוחרת הרבה מהתקופה עליה נפתח אשכול בפורום.
(בשעתו, סיפר לי חבר שהתעניינו אצל משפחתו, אודות שידוך עם בחור בעל כישרון, מופלג בתורה ובשקידתה ועובד ה' של ממש. הבחור למד באיתרי, והמתעניינים לא הצליחו לתפוס כיצד זה יתכן: אם אכן מדובר בבחור נדיר שכזה, איך הוא הגיע לאיתרי?...[הרי מישיבות קטנות לא יעלה על דעתו של בחור טוב ללכת ללמוד שם]. ואני הכרתיו בגדלותו עוד מימי הישוב[לא למדתי באיתרי] ).
והנה כמו שבשעתו דבקו הבחורים בהגר"ש אויערבאך ששימש כר"מ באיתרי, ע"מ לחתור לגדלות אמת, כך בתקופה מאוחרת יותר ולאותה מטרה, דבקו ב'גדולים' הנמצאים שם כיום כהגר"ש פישר וגיסו הגר"ח ברנד או הגר"א עוזר(בוגר הישוב בעצמו). וה"ה בישיבות גדולות אחרות על הגדולים שהיו ושישנם בהן.
אבל הכח המצמיח לחתירה המתמדת שלהם, נשתל ופעמים הרבה אף נבט(בידיעתם או שלא בידיעתם) אצל מו"ר הג"ר יידל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוגוסט 28, 2016 3:25 pm

פ"ת, יתכנו השערות ופרשנויות שונות באשר לחבורה כזאת או אחרת, ולהצלחה אבות רבים, אבל בכגון דא ניתן להמליץ 'נקרא לנערה ונשאלה את פיה'. שאל נא את המדוברים ויאמרו כולם פה אחד בשל מי הסער הגדול הזה, מי כיון את כולם לחבורה אחת, מי הדריך ויעץ, מי רומם והכה על קדקוד. זאת ועוד, הרי כאן לא מדובר על קבוצה של מוכשרים או שקדנים, רציניים וכיוצא בזה, מדובר על מודל מסוים של הכוונת קבוצה שלמה ללימוד בצורה מאוד ייחודית ומסויימת, שלא היתה מקובלת כלל באותם ימים באקלים הישיבתי הקלאסי, תוך כדי יעוץ והכוונה פרטיים לכל אחד מהם בנפרד במכלול של דברים, עד ליווי וסיוע בפועל גם במישוריים גשמיים וטכניים.

הינך רשאי לשבח את תוצרת ה'ישוב', ויתכן מאוד כי הישוב היה כר פורה לגידול השורשים של אותה חבורה, אך 'שתילים שנזרעו' ותו לא. דווקא מסקרן היה לשמוע על קבוצות דומות של בוגרי הישוב באיתרי לאחר עידן הגר"ש או במקומות אחרים.

מאחד הכותבים המרתקים כאן, בוגר ה'ישוב' ואיתרי גם יחד, שמעתי כי הוא חפץ ללכת בדרכם של חבורה זו, והיה זה לאחר עזיבת הגר"ש את איתרי, ולשם כך ביקש ללמוד בכולל של הגר"מ פטרובר שליט"א, ראש הכולל בעיר העתיקה, גיסו וחבירו של הגר"ש גלבר. הוא נקרא לפתע אל אחד מראשי הישיבה שהודיע לו כי היתה ישיבת רמי"ם והוחלט בעבורו כי אין זה טוב בשבילו... הלה דרש בעצת הגר"ש, ובהכרעתו התחיל שם בתקופת נסיון, וכאשר דרך לימוד זו האירה לו פנים האריך שבתו שם למעלה מעשור.

פעם שמעתי את הגר"מ אליפנט זצ"ל מתבטא באזני אבי שליט"א, אתה היחיד שר' שמואל לא גנב לי, את כולם הוא לקח להלכה'. ודי בזה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' אוגוסט 28, 2016 3:56 pm

ר' נוטר,
לא התכוונתי בכלל לנקודה הזאת של לימוד הלכה בעיון, יתכן שזו הכוונה מיוחדת של הגרש"א שליט"א.
התכוונתי למה שאני רואה כמהות: 'חבורת הקדושים', פשוטו כמשמעו, היינו עמלי תורה אמיתיים הדבקים בעליה רוחנית בכל כוחם, דעתם ישרה, ויראתם קודמת לחכמתם. ואינני חושב שדבריי האמורים הם "פרשנות" או ספקולציה, כ"א אמת ברורה לכל המכירה ואיננו חפץ להתכחש לה.
גם לא התכוונתי להעיד על קבוצות מגובשות שידוע לי על קיומם כיום, בעלות הכוונה בלתי שגרתית, כ"א לספר באופן כללי על 'בני עליה' היושבים בדד על תורתם ויראתם מבלי לצלצל או להרעיש. אם מגמתם דווקא ל'הלכה' אם לאו, אי"ז העיקר בעיניי, כ"א ההתמסרות לתורה בהצנע לכת.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » א' אוגוסט 28, 2016 9:38 pm

נוטר הכרמים כתב:.

הינך רשאי לשבח את תוצרת ה'ישוב', ויתכן מאוד כי הישוב היה כר פורה לגידול השורשים של אותה חבורה, אך 'שתילים שנזרעו' ותו לא. דווקא מסקרן היה לשמוע על קבוצות דומות של בוגרי הישוב באיתרי לאחר עידן הגר"ש או במקומות אחרים.

העובדה שר' יידל החדיר הרגלי למידה, הקפדה על זמנים וניצול הזמן ושאיפה להתגדל, היא נכונה לכל בוגר. רבים מבני זמני צמחו והיו לת"ח ראשי ישיבות וכוללים, דיינים וכו', וזה מכל הישיבות שהלכו אליהם מהישוב (חברון, עטרת, בית התלמוד, כפר חסידים), אבל בשום מקום לא היתה קבוצה כ"כ איכותית שבלטה במעלותיה , צדקותה, ברמתה, ובעיקר השארותה בתוך בית המדרש כלומדים ולאו דוקא כתופשי משרות כמו אותה חבורה שצמחה באיתרי. זה ברור שזו תוספת גדולה ועיקרית על הנטיעה שנטע ר' יידל

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' אוגוסט 29, 2016 2:02 pm

פרנקל תאומים כתב:כתבו כאן בפורום אודות איתרי ו"חבורת הקדושים" שלה.
אני מרגיש צורך לכתוב את הנראה לי אמת, אף שהדבר עשוי לעורר כאן את חמתם של כמה, והוא שסיפורה של 'חבורת הקדושים', הוא במידה רבה סיפורו של 'הישוב' ושל מו"ר זללה"ה(שרבים מבין בני אותה חבורה אם לא כולם ממש, היו תלמידיו).
אדגיש: בוודאי שכל הת"ח ובני התורה המופלגים, צמחו והיו לאנשים בישיבות הגדולות ולאחמ"כ בכוללי האברכים. הלא אין בכמה שנות לימוד נעורים בהישוב או גם בכל ישיבה קטנה, כדי להצמיח גברא רבא. לשם כך נצרכים עמל ודביקות בתורה לאורך שנים רבות. אבל הזרע שנשתל אצל מו"ר הג"ר יידל, היה בעל יכולת צמיחה בלתי רגילה: החתירה למיצוי הכוחות, הדביקות במטרה והדרישה העצמית הבלתי מתפשרת לכבוש פסגות.
וכך כל מי מהנערים שקיבל ע"ע עול תורה באמת(והיו רבים כאלו כאמור),זכה והיה לאילנא רברבא.

התעוררתי לכך, מפני שגם אני הק' הכרתי מבניה של איתרי(וגם מישיבות אחרות)בוגרי הישוב לא מעטים, שהתואר "חבורת הקדושים" הולם אותם לעילא ולעילא. ומדובר בתקופה מאוחרת הרבה מהתקופה עליה נפתח אשכול בפורום.
(בשעתו, סיפר לי חבר שהתעניינו אצל משפחתו, אודות שידוך עם בחור בעל כישרון, מופלג בתורה ובשקידתה ועובד ה' של ממש. הבחור למד באיתרי, והמתעניינים לא הצליחו לתפוס כיצד זה יתכן: אם אכן מדובר בבחור נדיר שכזה, איך הוא הגיע לאיתרי?...[הרי מישיבות קטנות לא יעלה על דעתו של בחור טוב ללכת ללמוד שם]. ואני הכרתיו בגדלותו עוד מימי הישוב[לא למדתי באיתרי] ).
והנה כמו שבשעתו דבקו הבחורים בהגר"ש אויערבאך ששימש כר"מ באיתרי, ע"מ לחתור לגדלות אמת, כך בתקופה מאוחרת יותר ולאותה מטרה, דבקו ב'גדולים' הנמצאים שם כיום כהגר"ש פישר וגיסו הגר"ח ברנד או הגר"א עוזר(בוגר הישוב בעצמו). וה"ה בישיבות גדולות אחרות על הגדולים שהיו ושישנם בהן.
אבל הכח המצמיח לחתירה המתמדת שלהם, נשתל ופעמים הרבה אף נבט(בידיעתם או שלא בידיעתם) אצל מו"ר הג"ר יידל.

אנסה להתעלם מהקולות הפנימיים הלוחשים לי שכל התיאוריה נתפרה לספק את האובססיה החולנית שהיא מיעוט דמותו של הגרש"א, ולתהות לגופם של דברים:

מה היקף/סוג ההשפעה לפיה קובעים את יחסי הגומלין תלמיד רב.
האם כל שלב שהביא את החניך למצבו הבא זכאי להקרא רבו המובהק?

ניקח למשל ר' איתמר גרבוז שליט"א

מי הוא רבו המובהק.

ראשי ישיבת פוניבז' מהם קיבל עיקר תורתו?
ראשי ישיבת תפארת צבי בירושלים שפתחו בפניו שערי עיון?
המלמד בכיתה ח ר' אלתר שימוברסקי שפתח לפניו שערי לימוד?
המלמד בכיתה א' ר' טודרס הלטובסקי שלימדו צורת האותיות וקריאתן?
האחות בטיפת חלב יעל לוי שהזריקה לו את החיסון בלעדיו לא היה שורד נגיפי פוליו ושחפת?
המיילדת בבית חולים הגב' שפרה קרמר בלעדיה היה מת בלידתו?

???

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוגוסט 29, 2016 2:27 pm

בן ירושלים כתב:
נוטר הכרמים כתב:.

העובדה שר' יידל החדיר הרגלי למידה, הקפדה על זמנים וניצול הזמן ושאיפה להתגדל, היא נכונה לכל בוגר. רבים מבני זמני צמחו והיו לת"ח ראשי ישיבות וכוללים, דיינים וכו', וזה מכל הישיבות שהלכו אליהם מהישוב (חברון, עטרת, בית התלמוד, כפר חסידים), אבל בשום מקום לא היתה קבוצה כ"כ איכותית שבלטה במעלותיה , צדקותה, ברמתה, ובעיקר השארותה בתוך בית המדרש כלומדים ולאו דוקא כתופשי משרות כמו אותה חבורה שצמחה באיתרי. זה ברור שזו תוספת גדולה ועיקרית על הנטיעה שנטע ר' יידל

יתכן שאתה צודק(שבשום מקום לא היתה קבוצה כ"כ איכותית וכו'), אבל אם כן הוא, חושבני שיש בזה נקודה מהותית נוספת, והיא העובדא שבישיבת איתרי, הישובניקים היו ה'שולטים'. היו תקופות(אולי בזמנך) שגם למדו שם קבוצות של בוגרי ישיבות קטנות, אבל גם אז הישובניקים היו הרוב, או לפחות רוב יחסי(כלו' הקבוצה הגדולה ביותר ביחס לבוגרי מוסדות אחרים), ובוודאי ברבות השנים היתה איתרי ממש ישיבת המשך לישובניקים, שכמעט אין בה בנמצא בחורים מרקע חרדי קלאסי.
לכאו' זהו חיסרון, היות שקשה 'להשתפשף' בחרדיות הקלאסית, ולקנות את השקפת העולם המקובלת עליה,כשכל החברה סביבך מגיעה מאותו רקע כשלך דהיינו מרקע של הישוב או ישיבות תיכוניות, ממשפחות של פא"י ולפעמים קרובות להמזרחי וכדו'. אומנם ישנן ישיבות גדולות כאופקים וקרית מלאכי שגם בהן כמעט כל התלמידים מרקע כזה, אבל ישיבות אלו הינן "משרפות" בהגדרה, והצוות שם פועל בהתאם, ומשקיע רבות בהכנסתם של התלמידים לעולם התורה החרדי, משא"כ איתרי, שהינה ישיבה רגילה בהגדרה, ועיסוקה עם התלמידים הוא באותו אופן שבכל הישיבות עוסקים עם התלמידים: הרבצת תורה וירא"ש. ובאמת אני מכיר בוגרים של איתרי, שאת המכה בפטיש של ה'השתפשפות' שלהם, עשו רק ב'כולל', שם למדו עם בוגרי ישי"ג אחרות.
ובאמת, אלה מן הישובניקים(לפחות בתקופתי) שהרגישו עצמם כבר משופשפים כדבעי, בדר"כ העדיפו לכתחילה שלא ללכת לאיתרי ולא "להמשיך להיות ישובניק" אלא ללכת לישי"ג "רגילה".
אלא שהחיסרון הנ"ל הוא באמת גם יתרון לא מבוטל עבור החושקים בתורה באמת, היות שכשבחור מהישוב מגיע לישי"ג, לעיתים התמימות הטהורה שלו נפגמת, הלא אם הוא נמצא באיתרי ורואה פעם חברים ישובניקים המתעניינים בדברים אחרים חוץ מתורה, או אפי' בדברים לא ראויים לבן ישיבה, הוא לא מתרגש, שהרי אלו הם ישובניקים ויודע צדיק וכו'(בחיוך כמובן...). אבל כשהוא בישי"ג סטנדרטית, וחבריו שם ממשפחות חרדיות לעילא ולעילא, והוא רואה לעיתים תופעות מאכזבות, בהתחלה תמימותו נסדקת, ובהמשך הוא מושפע בעצמו...והכמיהה הכנה שלו ל"שבתי" "כל ימי חיי!", ולדבקות מוחלטת בתורה ובנותנה, ולקנין גדלות של ממש ולירא"ש ללא כחל ושרק, לפעמים, הבנין הטהור הזה הולך בהדרגה ופוחת. חד משמעית, ראיתי בחורים שאחרי שנה בישי"ג ירדו בירא"ש ובשאיפות שלהם פלאים, הם נסקו גבוה ופתאום נחתו כביכול אל קרקע המציאות...
לעומת זאת, באיתרי, בחורים שבחרו בתורה באמת, יכלו להמשיך עם התמימות הטהורה שלהם מבלי שתתערער. הם יכלו להמשיך לחפש אמת טהורה ולהתעלם מהעולם השוקק שמבחוץ-גם בתוך הישיבות פנימה.

חשוב לי להדגיש כי אין כוונתי בזאת ללמד חובה על שאר הישיבות הגדולות, חלילה לי, אני אוהב את עולם הישיבות בכל נפשי. אלא שאנו נמצאים בעולם ההתמודדות, וממילא לא נפלא בעיניי כלל שלא תמיד כולנו בבחינת "בלתי לה' לבדו", זו דרכו של עולמינו.
כוונתי רק לומר שכשבחור מגיע מרקע שאינו תורני-חרדי קלאסי, והוא מקבל על עצמו עול תורה באמת (לעיתים תו"כ התמודדות עם משפחתו), אזי הוא מצפה לטוב ביותר(מבחינה תורנית) מעולם הישיבות, בדומה לבעלי תשובה שמצפים בהתחלה לטוב ביותר מהעולם החרדי, וגם אם הוא לא עד כ"כ תמים, בכ"ז בנפשו פנימה הוא מצפה למשהו גדול, והמציאות בה נוחתות רגליו בהחלט משפיעה עליו.
מההיבט הזה, יש לניתוק של 'איתרי' מהישיבות הקלאסיות יתרון גדול וכנ"ל, ולענ"ד יש לזה קשר הדוק לתופעה של קבוצה מתגבשת של "בלתי לה' לבדו". כמובן מבלי לגרוע חלקם של משפיעים נוספים.
כמו"כ, ראוי להוסיף שאני מכיר אישית בוגרי הישוב מתקופות שונות שלמדו בישי"ג אחרות, שהם "בלתי לה' לבדו" במלוא המובן של המושג, וישנם עוד רבים רבים כאלו שאיני מכירם מקרוב. כמובן שאני בהחלט מקבל ומאמין שב'איתרי' היו וגם ישנן קבוצות מיוחדות כאלו, ואשרי חלקם.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוגוסט 29, 2016 2:48 pm

אורח כתב:אנסה להתעלם מהקולות הפנימיים הלוחשים לי שכל התיאוריה נתפרה לספק את האובססיה החולנית שהיא מיעוט דמותו של הגרש"א, ולתהות לגופם של דברים:

מה היקף/סוג ההשפעה לפיה קובעים את יחסי הגומלין תלמיד רב.
האם כל שלב שהביא את החניך למצבו הבא זכאי להקרא רבו המובהק?

ניקח למשל ר' איתמר גרבוז שליט"א

מי הוא רבו המובהק.

ראשי ישיבת פוניבז' מהם קיבל עיקר תורתו?
ראשי ישיבת תפארת צבי בירושלים שפתחו בפניו שערי עיון?
המלמד בכיתה ח ר' אלתר שימוברסקי שפתח לפניו שערי לימוד?
המלמד בכיתה א' ר' טודרס הלטובסקי שלימדו צורת האותיות וקריאתן?
האחות בטיפת חלב יעל לוי שהזריקה לו את החיסון בלעדיו לא היה שורד נגיפי פוליו ושחפת?
המיילדת בבית חולים הגב' שפרה קרמר בלעדיה היה מת בלידתו?

ידידי הטוב,
אין לי אובססיה למעט את דמותו של הגר"ש אויערבאך שליט"א, במחילת כבוד תורתך, אתה מדבר שטויות, שלא לומר מעליל עלילות מכוערות שאין להן על מה להתבסס. אם ישנה אובססיה בנידון, היא ללא ספק שלך ושל דעימך.
אם היית יודע פרטים אישיים עליי, היית מבין שהעלילה הזו מופרכת ממש.
אינני מכיר אותך, אבל יש לי יסוד סביר להניח שהקשר שלי עם הגרש"א גדול משלך.
אם לכב' יש "קולות פנימיים שלוחשים לו", ראוי שיפנה לטיפול אצל אנשי מקצוע מתאימים.

לעצם העניין:
צדקת, אכן זהו הנידון- מהו ההיקף או סוג ההשפעה לפיהם קובעים את יחסי הגומלין שבין רב לתלמיד.
אני סבור שההשפעה של מו"ר הג"ר יידל היתה בעלת משקל רב, מהותי. כמובן, אין ספק שהיא לא הספיקה לכשעצמה, הלא 'הישוב' כאמור היה ונשאר רק בבחינת "כביש לישיבה".
אתה סובר שהשפעה זו היתה רק בבחינת "האחות בטיפת חלב" או המלמד דרדקי ר' זנוויל ? אשריך! בוודאי אתה אומר זאת לאחר בדיקה והתבוננות, ומי אני הק' שאחלוק על דעתך הרמה.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' אוגוסט 29, 2016 3:10 pm

אני אכן לא מכיר אותך ואין לי שום קשר עם הגרש"א. עם זאת אני לא מתרשם מהרמזים על קרבתך אליו. לעיתים דוקא ענפים אחרים במשפחה, הם הגרועים שבשונאים כמ"ש אויבי איש אנשי ביתו. תופעה מוכרת בכל המקומות, את מניעיה ודרכי הטיפול בה תוכל למצוא עזר במקום לשם שלחתי אותך בלשונך הנקייה הידועה. קול פנימי שאצלך הוא סימן לאי שפיות, ודבר שיש להלחם בו ולהשתיקו, אצלי הוא עמוד האש המצפן האנושי, הקורא היה אדם, אל תנבל ואל תתנבל.

היו הרבה סיפורים יפים כאן באשכול על ר' יודל, שמענו כאן על היותו ת"ח פדגוג אומן, מורה דגול היודע להנחיל אורחות חיים וטעמה של תורה. אבל מה לכל זה ולת"ח מופלגים בהיקף ובעומק כהגרש"א ותלמידיו ? מה למזגו הצונן והמוקפד לבין הריתחא הסופה וסערה בהם כבש הגרש"א את לב תלמידיו? וכמו שכתב לך הנוטר, הפכת עצמך לדוברם?! וכי הם רואים בו את מורם ורבם? איש לא יטול מר' יודל את מה שהיה בו, משנתו החינוכית אותה טבע בלב תלמידיו שהיא בודאי המצע להתפתחות לגדילה ולצימחה שבהמשך הדרך, אבל כשבאים לתאר את התפתחותם של אותם "חבורת הקדושים" מופלגי תורה שנזכרו בשמותם לעיל, הזכרתו של ר' יודל דומה מאד להזכרתו של המלמד בכיתה ח. אכן כך.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' אוגוסט 29, 2016 4:02 pm

אורח כתב:אנסה להתעלם מהקולות הפנימיים הלוחשים לי שכל התיאוריה נתפרה לספק את האובססיה החולנית שהיא מיעוט דמותו של הגרש"א,

והרשעים כים נגרש השקט לא יוכלו.
די להבערת המחלוקת המשוקצת הזאת!!

----------
יש עמדי הסרטה מדברי הרב ז"ל, חמישה ימים לפני פטירתו. אנסה להעלות לגמבו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 87 אורחים