מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
ביעתא בכותחא

Re: הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ב' ינואר 16, 2017 5:45 pm

דעת_האברך כתב:קראתי את כל האשכול ונהניתי מאד להעלות נוסטלגיה משנים אלו. אכתוב כאן כמה נקודות בצורה בלתי מסודרת כפי העולה:

בזכרוני איך כשאבי זצ"ל נפטר כשהייתי ביישוב, ניגש אלי רבי'ל ופעם ראשונה במקום לומר לי דברי תוכחה ומוסר כפי ששמעתי ממנו תמיד, השתדל לנחם אותי וסיפר לי שגם אביו נפטר כשהוא היה בגיל צעיר, והוא מבין לכאבי וכו'. ומאז היחס שלו אלי היה יותר רך ונעים. כמדומני שאמר לי אז שכשאביו נפטר ניגש אליו רבי שמעון ואמר לו שהוא יהיה לו עתה כמו אבא, וכך הוא עצמו אומר גם לי...

בנוגע למה שכתבו על הקפדתו לא להסתפר ביום ראשון, גם אותי ראה פעם הולך מהישיבה בצהרי יום ראשון (קיבלתי רשות מהרב התורן), ושאל אותי לאן ועניתי לו שאני הולך להסתפר, ואז אמר לי שמקובלנו מרבותינו לא להסתפר בחלק הראשון של השבוע עד יום שלישי, כדי להראות שהתספורת היא לכבוד שבת (מיום רביעי ואילך). מאז ועד היום כמעט לא קרה שעברתי על כך למרות שלא מצאתי בשום מקום אחר מקור לזה...

פעם ביקשתי רשות בליל שבת ללכת לקרובי משפחה שהזמינו אותי לסעודת שבת, ואמרתי לו שאני מוזמן ל"ארוחת ערב". מיד עצר אותי ואמר לי שלסעודת שבת לא קוראים "ארוחת ערב"...

פעם שאל אותי אחרי קידוש לבנה למה אומרים בקידוש לבנה שלום עליכם. ואז הסביר שאחרי שאומרים "תיפול עליהם אימתה ופחד וכו'" יש לחשוש שהחבר העומד לצידי יחשוב שהתכוונתי אליו, ולכן מיד לאחר מכן צריך להרגיע אותו ולומר לו שלום עליכם...

זכורני איך היינו נמלאים יראת כבוד כשהיה אומר לנו: בלשון הזאת בדיוק שמעתי מפי מורי ורבי... ופעם כשמישהו העז להתווכח אתו על פי הספר שיעורי הגר"ש שקאפ, הוא קיבל ממש על הראש.

הזכירו כאן את היהודי הכהן שהיה בישיבה שנפטר בגיל מבוגר (רבי דב צבי), וזכורני שכשהיה עולה אותו יהודי לדוכן היה ניכר דרך הגרביים שלו שחסרים לו כמה אצבעות ברגליים, ואמרו אז בישיבה שהוא היה בסיביר ונפלו לו שם כמה אצבעות ל"ע. ההספד שהספידו רבי'ל היה מיוחד מאד וכפי שכבר הזכירו פה, ועד היום מהדהד לי ההספד באזניים, שרבי'ל אמר שתמיד הוא היה שואל יהודי זה מדוע הוא מטריח עצמו במסירות נפש במצב שלו (לעת זקנתו) לבוא לישיבה לתפילה גם בשיא הגשם ובשיא החום, ולא מתפלל בבית. וענה לו היהודי ז"ל "אברירה א ביך?", וכך היה שגור על לשונו תמיד, וכי יש ברירה אחרת מלבד לקיים מצוות התורה בכל מצב שהוא? [גם הלויה יצאה מהישיבה בגשם לפי הזכור לי].

פעם הגיע בעלב'ת אחד לישיבה והתפלל שחרית ביארצהייט על אחד ההורים שלו, וקולו היה כל כך מצחיק ומשונה שכמעט כל הבחורים התפקעו מצחוק במשך כל התפילה והיה ניכר שאפילו כמה מהרמי"ם מתקשים לשמור על ארשת פנים חתומה, אולם רבי'ל שמר על רצינות רבה. לאחר תקופה ראיתי מעשה דומה המסופר על רבי אלחנן וסרמן זיע"א לא זכור לי שהדבר חזר על עצמו שוב בשנים לאחר מכן.

בתחילת מסכת בבא בתרא שאל רבי'ל שאלה בשיעור הראשון, שכל מי שהיה בשיעור יזכור אותה לנצח: השותפים שרצו לעשות מחיצה וכו' - אם רצו שיעשו, מי מונע בעדם???
הניגון של השאלה מתנגן בראש לעד...

בנוגע למחלוקת שהיתה בינו לבין הגר"ר טרופ ויורשיו, היה בישוב את הספר בינת ראובן (בספריה הסגורה שהיתה בקומה התחתונה והיתה נפתחת רק למיוחסים בלבד בזמנים נדירים), אולם ההקדמה היתה תלושה משם. פעם מצאתי את הספר בספריית אבי ז"ל וגיליתי שיש בו טענות קשות מאד על רבי'ל כאילו השתלט על הישיבה כשהגרר"ט עזב לטיפולים, ואחר כך כשחזר הגרר"ט לא החזיר לו את המוסרות. וכתוב שם במרירות גדולה שדבר זה דיכא מאד את רוחו של הגרר"ט עד שלבסוף נפטר מדוכא מחוליו.
כשהקראתי זאת לאבי בקול תרועה - שיראה עד כמה חמורים מעשי רבי'ל - ענה לי אבי בתקיפות ממש בלתי מצויה מצדו, שלכל מטבע יש שני צדדים, ולעולם אסור לי לשפוט רק על פי טענות צד אחד. לאחר זמן ביררתי קצת על הנושא עם אחד מותיקי היישוב, והוא אמר לי שאכן אין הדברים שחור לבן כפי שהוצגו בבינת ראובן, ורק בזכות רב'יל לא התמוטטה הישיבה והתפרקה באותה תקופה. הוא העמיד את הישיבה על הרגליים, ולכן היתה לו בהחלט זכות טענה על הישיבה. איני זוכר את כל הפרטים אבל הלקח לחיים נשאר עמי תמיד!

ביחס לנוסח התפילה בימים הנוראים, אמנם תפילת רבי'ל היתה בלי הרבה ניגונים, אך מלאת לב. תפילת הרב כתריאל שליט"א זכורה אצלי מאד לטובה, ושנים אחרי הישיבה התגעגעתי לנוסח שלו בניגון הסליחות ובימים נוראים.

שאלנו פעם את המנהל דהן למה הכל צריך להיות כל כך קשה ומחמיר, ואמר לנו שאנחנו עוד נודה על כך בהמשך החיים שלנו, כי ניווכח לראות שהחיים לא מלאי שושנים והקשיים שאנחנו נתקלים בהם עתה מחשלים ומחזקים אותנו למבחן החיים...

היה ביישוב מורה להתעמלות שכינו אותו בשם הבלתי מחמיא "כרובי". הוא היה נכה ביד אחת והסיפור שהתהלך עליו הוא שהיה לו עתיד מזהיר במכון וינגייט, אך פעם אחת כשהדריך תלמידים, אחד התלמידים כמעט התהפך מהעמוד של המתח על ראשו, וכדי להצילו שלח המדריך את ידו אחורה ותפס אותו ברגע האחרון מניפוץ ראשו על הקרקע, אך המדריך עצמו קרע את הגידים בידיו, ושוב לא חזר מעולם לכוחותיו הראשונים.

ביחס למוצאי יום כיפור - כבר כתבו שביום זה היה רב'יל מוריד את כל מסכות החומרה וההקפדות שלו, והיה מתנהג הכי בשמחה ובחביבות עם התלמידים, אוכל ביחד, ושר איתם ומלמד משירי הישיבות העתיקים. הוא לימד אותנו את הניגון הידוע של "כד יתבין", ואני חושב שממנו התפשט הניגון בכל הישיבות. לצערי, גיליתי את כל זה רק בשנה האחרונה שהייתי בישיבה, כי כמו רוב הבחורים, אצתי ורצתי לאחר יום כיפור לברוח הביתה כתלמידים הבורחים מבית הספר...

השיעורים בליל שבת: מידי פעם היה רבי'ל מעורר על נושאים הלכתיים ונושאים שונים בליל שבת לפני הקידוש (בשבתות אחרות היה הרב קצבורג מוסר שיעור הלכה קצר). פעם דיבר על כך שלא ראוי להוריד את הציצית בלילה ולאחר מכן ללבוש אותה שוב (כפי שנהגו רבים בשיעורי התעמלות). טענתו כפי זכרוני היתה שמאחר ונחלקו הרמב"ם והרא"ש האם כסות לילה הפטורה מן הציצית היינו אפילו כסות יום שלובשים בלילה או דוקא כסות לילה ממש (אפילו אם לובשים אותה ביום), והמחלוקת לא הוכרעה, אם כן כאשר לובשים את הציצית בלילה אחרי שהורידו אותה נמצא כאילו מעזים להכריע במחלוקת הראשונים, שכסות יום בלילה חייבת בציצית, ורק כשהיא על הגוף כהמשך ללבישת היום אין בזה זילותא לדעה השניה כי רק ממשיכים את המצב של היום.

כן מסר כמה פעמים לפני פסח שיעור נרחב בבית המדרש על חיוב בדיקת חמץ בחדרים, ועל ידי שליח.

מהשיחות מוסר שלו איני זוכר הרבה, וסבורני שהיו פחות מושכים לבני דורנו. דווקא השיחות של שאר הרמי"ם - ובעיקר הרב כתריאל והרב קרמר שליט"א, השאירו חותם עז בל יימחה, ועד היום אני זוכר יסודות ששמעתי מהם ונקבעו בנפש.

פעם אחרת דיבר בערגה על משניות מסכת פרה, איך היו דואגים שיהיו ילדים קטנים שלא ייטמאו וכו', וגם דיבר על שערי חולדה בהתלהבות, וסיפר איך לקחו אותו והראו לו את שערי חולדה הקיימים עד היום.

ביחס למשטר המחמיר: היו כאלה שהדבר השאיר להם צלקות לכל החיים. אני הכרתי בחור שבתור ילד היה חייכן וצחקן ופטפטן, וכשיצא מהיישוב נהיה שתקן בצורה בלתי מצויה. היו עוד כמה שהכרתי שסבלו וסובלים עד היום מבעיות נפשיות כתוצאה משנים אלו.
גם הרב של מקומי היה מאד נגד היישוב כי הוא עצמו מאד סבל שם.
לדעתי הדבר תלוי בסוג הבחורים. כאלה שהינם מרדנים מטבעם ועצמאיים, דוכאו מאד ורוחם נדכאה שם יותר מדי, אולם כאלה שהיו מסוגלים להנמיך ראש ולתת לגלים לעבור מעליהם הצליחו לעבור את היישוב פחות או יותר בשלום.
רק בכיתה ה' כבר היו יותר חופשיים וכבר גס הלב במקום ובתקנותיו, וגם היתה הרגשה שכבר אי אפשר להעיף מהישיבה בכתה כזו ולכן הותרה קצת הרצועה.

המושג של ה"שטינקער" הוא לדעתי בלתי יסולח ומחנך לדברים אפלים, ואף מזכיר משטרים אפלים. גם כל מיני איסורים ותקנות שונות היו ממש בלתי צודקים ובלתי הגיוניים, כמו האיסור של "קיוסק" דהיינו לא לדבר שלושה ביחד דיבורי הבאי [למרות שבדרך כלל איסור זה לא נאכף בחומרה כל כך]. אני מאד מקוה שהיום המצב יותר טוב. למשל, איך ניתן לסגור את הפנימייה ליום שלם עד הערב? הלוא במה מדובר סך הכל - בילדים בני 14. אני זוכר איך אהבנו את ימי החנוכה בהם היתה פריבילגיה מיוחדת שהפנימייה פתוחה בצהריים...

לדעתי, היתה מצדו של רבי'ל קצת גישה של אפליה לרעת המזרחיים ("פרענקים" בעגה שרווחה בישיבה). למשל, פעם אחת אני וחבר מהכיתה שישן בחדר הסמוך השתעשענו לנו בדפיקות על הקיר בינינו. פתאום נפתחה הדלת ונתפסנו על ידי אהוד, וכמובן נמסרנו בידי רבי'ל. לי שהיה יחוס אשכנזי חשוב נגמר הדבר בנזיפה בלבד, לעומת זאת לחבר השני שהיה מזרחי, הדבר נגמר בהרחקה מהישיבה לשבוע... לדידי, היה כל היחס הזה חדש כי גדלתי במקום בו לא היה כל חילוק ואפליה בין דם לדם.

בדרך כלל האמנו שרבי'ל "ירש" את חכמתו של הסבא מסלבודקה לרדת לשורשי נפשו של כל אחד ולדעת את כל נבכיו, ולפי זה להתנהג עמו בצורה שתחנך אותו לדרך הטוב והישר, אך מקרים כאלה של אפליה הותירו משקעים באמונה זו.

פעם, לאחר שלמדתי עלי שור וקראתי את המובא בדבריו בשם שערי קדושה לרבי חיים ויטאל חשקה נפשי מאד לקרוא ספר זה, אך לא מצאתיו בשום מקום. אי לכך החלטתי ללכת לחפשו בספריית בית אריאלה ששכנה מרחק כרבע שעה מהישיבה, ובה מחלקה ענקית לספרי קודש. כמובן שיצאתי בלי אישור ובהחבא. כשחזרתי משם, מי תפס אותי מתהלך ברחוב ויצמן? כמובן מורנו ורבנו ראש הישיבה. הוא שאל אותי לאן הלכתי, והוכרחתי לענות לו את האמת, שחיפשתי את הספר שערי קדושה בתקוה קלושה שדבר זה יעמוד לזכותי. הוא הורה לי לדבר עם הרב התורן, ושוב לחזור אליו אחר כך, ותוכחתו הבלתי נשכחת היתה: "איך אפשר לחפש את הקדושה בלב הטומאה...!".

יש לציין את יחסי הריעות שנוצרו בישוב בין חברי הכיתה. דווקא היות ומדובר בכור היתוך לא פשוט, נוצרו חברויות חזקות בין החברים שעברו את כור ההיתוך הזה ביחד, הרבה יותר מהחברויות שנוצרו לאחר מכן בישיבה גדולה.

כשהייתי בכיתה ה' היו לי איתו כמה שיחות מעניינות שבהם לפעמים הוא מעט נפתח.

לגבי המשטר הנוקשה, הוא אמר לי שנער בגיל הזה חייב לפרוץ את המסגרת.
אם אני אאסור עליו להביא שקדי מרק בליל שבת הוא יהיה מסופק מזה שהוא הצליח להבריח את השקדי מרק.
אם אני אתיר לו להביא שקדי מרק הוא יביא סמים לישיבה כדי לפרוץ את המסגרת.

סיפר לי סיפור מסמר שיער, על בחור שלמד בישיבה לפני שנים והבחור אסף כסף (אם אינני טועה סיפר שאביו היה בעל ממון) וקנה לעצמו מצלמה שעלתה אז כסף רב.
אותו תלמיד ביקש מחביריו שיצלמו אותו ללא בגדים, וכך נעשה.
כשהגיע הדבר להנהלת הישיבה הבחור נזרק באופן מידי. לאחר מספר ימים הגיע הבחור יחד עם אביו כשעל גופו ניתן היה לראות סימני חבורות.
האב אמר שכששמע את הדבר נסע עם בנו למקו מרוחק והחליט להורגו. לאחר שחבט בו מספר חבטות עם מקל, החליט לתת לו הזדמנות נוספת ואחרונה.
האב ביקש שגם ר' יודל יתן לו הזדמנות נוספת.
כשהוא סיפר את הסיפור חייכתי וגיחכתי, ואז הוא אמר לי - אני מאחל לך שתבין היום את השיעורים שהוא מוסר...

בעת בדיקת חמץ בישיבה, כמנהג שנהגו תמיד, הסתננו הבחורים לכל מיני מקומות שהיו נעולים במשך כל ימות השנה.
באחד החדרים, אם אינני טועה, בספריה המדוברת (המכונה חדר רושם), מצאנו ארגז עם ניירות ישנים.
היו שם מכתבים רבים שכמה מהם היו מעניינים מאד.
אחד מהם היה של הרב עמיאל אל אחד מגדולי ישראל בנוגע לבעיות ואי הסכמות בין הצוות לבין ראש הישיבה הרב טרופ.
מזכרוני, המכתב הופנה לגרח"ע גרודזינסקי, אך כאמור אני לא בטוח בזה.
עוד מכתב מעניין היה בנוגע למחלוקת בצורת הלימוד הראויה בישיבה בין ר"מ כיתה א' הרב קולודיצקי, לר"מ כיתה ה' הרב שך.
גם מכתב זה אינני בטוח למי נשלח, אך כמדומני שהוא היה ממוען לגרא"ז מלצר.
לשני המכתבים לא מצאנו את מכתבי התשובה.... בימים אלו לא היו סמארטפונים, כך שלא היה דרך לתעד את המכתבים...
שני המכתבים האלו יכולים אולי לשפוך מעט אור על שני נושאים עלומים בתולדות הישיבה עליהם רבו הגירסאות, הן בהחלפתו של הגר"ר טרופ, והן בעזיבתו של הגרא"מ שך.
אציין, שאבי שיחי', שלא למד ביישוב ועל כן דיבר בפתיחות עם ר' יודל, אמר לו פעם בגיחוך (אחרי פטירת הרב שך) שיתאר לעצמו אם הרב שך היה נשאר בישוב והוא היה עוזב ונהיה ראש ישיבת פוניבז'... ר' יודל השיב לו "מה הייתי מרוויח מזה? כמה פחי זבל בבני ברק ששמי יהיה כתוב עליהם?"

סיפר לי מעט על עלייתו לא"י יחד עם חבר מהישיבה. ע"פ זכרוני היה זה ר אל'ה מישקובסקי, אך ע"פ מה שראיתי בויקיפדיה, ר' אל'ה עלה יחד עם אביו. או שאני טועה בשם, או שהפרטים בויקי לא מדויקים, והם עלו באותה תקופה אך לא יחדיו.
זכור לי שסיפר שהם נסעו דרך תורכיה, ושהו שם בשבת. הם מעולם לא ראו יהודים בני ע"מ, ולא ידעו עליהם דבר.
לאחר קריאת התורה בשבת, הוא ניגש לרב, אצלו הם התארחו, ושאל אותו כיצד בקהילה כ"כ גדולה, אין אף אחד שיודע לקרוא בתורה עם טעמים...

במוצאי יום כיפור זכור לי שהיה שר את הניגון "מפני מה ירדה נשמה לעולם". הייתה קבוצת בחורים שהייתה נשארת ללמוד בישיבה במוצאי יום הכיפורים ובבוקר מתפללת כותיקין.
לאחר התפילה היו אוכלים מעט בביתו, והוא מסר שיחה קצרה על מעלת העניין.

זכור לי שתמיד היה מזכיר את כתובת הישיבה בגרודנא כ"אורלנסקי 10", אך לא מצאתי שם רחוב כזה בהורודנא...

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ב' ינואר 16, 2017 7:47 pm

דעת_האברך כתב:
ביחס למשטר המחמיר: היו כאלה שהדבר השאיר להם צלקות לכל החיים. אני הכרתי בחור שבתור ילד היה חייכן וצחקן ופטפטן, וכשיצא מהיישוב נהיה שתקן בצורה בלתי מצויה. היו עוד כמה שהכרתי שסבלו וסובלים עד היום מבעיות נפשיות כתוצאה משנים אלו.
לדעתי הדבר תלוי בסוג הבחורים. כאלה שהינם מרדנים מטבעם ועצמאיים, דוכאו מאד ורוחם נדכאה שם יותר מדי, אולם כאלה שהיו מסוגלים להנמיך ראש ולתת לגלים לעבור מעליהם הצליחו לעבור את היישוב פחות או יותר בשלום.
רק בכיתה ה' כבר היו יותר חופשיים וכבר גס הלב במקום ובתקנותיו, וגם היתה הרגשה שכבר אי אפשר להעיף מהישיבה בכתה כזו ולכן הותרה קצת הרצועה.

אני הקטן לא למדתי בישוב [אאמו"ר שליט"א למד שם כפי שסיפרתי למעלה]. אך לפני כמה שנים נפגשתי עם חתן לפני נישואיו מישיבת חברון [לצורך הדרכת חתנים], ואיכשהו שאלתי אותו היכן למד בישיבה קטנה, סיפר לי שהגיע מהישוב, התחלנו לדבר על זה, ולאחר כמה משפטים זלגו עיניו דמעות! והתחיל לתאר לי את ההתעללויות שעבר מהצוות בישיבה... אינני זוכר את הפרטים, אבל זוכר שהייתי המום איך הפצע עוד שותת כל כך, שבנגיעה קלה סביב הנושא מיד מביא אותו לבכי. שנים אחר כך!

אני כותב זאת רק אחרי שראיתי דברי דעת-האברך, מזה אני מבין שלא פגשתי במקרה חריג במיוחד.
מקווה שכיום כבר השתנה הסגנון לרך יותר. זה ממש דיני נפשות.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ב' ינואר 16, 2017 7:50 pm

דברים מענינים. כנראה גם הגיל עשה את שלו. בזמני כמעט ולא היה מושג של גילוי לב מצידו של ר' יידל, היו ג'סטות אנושיות לעיתים רחוקות אבל ממש לא פתיחות אישית.
דוגמה לג'סטה חריגה. משום מה היה נהוג בזמני שבעלי התקיעה בר"ה היו בחורים מכיתה ה' (אז היה מוזר בעיני , כיום על אחת כו"כ). לפני התפילה ר' יידל עמד על כך שהתוקעים ילכו למקוה. השכם בבוקר הוא הכין בביתו כוס תה עבורם והכל בלבביות. בפירוש היה זה ר' יידל ב"נעלי בית".

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' ינואר 16, 2017 7:54 pm

ביעתא בכותחא כתב:
בעת בדיקת חמץ בישיבה, כמנהג שנהגו תמיד, הסתננו הבחורים לכל מיני מקומות שהיו נעולים במשך כל ימות השנה.
באחד החדרים, אם אינני טועה, בספריה המדוברת (המכונה חדר רושם), מצאנו ארגז עם ניירות ישנים.
אחד מהם היה של הרב עמיאל אל אחד מגדולי ישראל בנוגע לבעיות ואי הסכמות בין הצוות לבין ראש הישיבה הרב טרופ.
עוד מכתב מעניין היה בנוגע למחלוקת בצורת הלימוד הראויה בישיבה בין ר"מ כיתה א' הרב קולודיצקי, לר"מ כיתה ה' הרב שך.
לשני המכתבים לא מצאנו את מכתבי התשובה.... בימים אלו לא היו סמארטפונים, כך שלא היה דרך לתעד את המכתבים...
שני המכתבים האלו יכולים אולי לשפוך מעט אור על שני נושאים עלומים בתולדות הישיבה עליהם רבו הגירסאות, הן בהחלפתו של הגר"ר טרופ, והן בעזיבתו של הגרא"מ שך...

אתה קצת עושה סלט...
עיין בתחילת האשכול שם פירטתי חלק ניכר מסיכום תוכנה של הניירת המעניינת הזו (שמרביתה נמצאת תחת ידי, מכונת צילום בקצה המסדרון אחרי החדר שיעורים של הרנ"ל שליט"א, היתה אז גם היתה...).
ההתכתבויות שם הן עם הגרצ"פ פרנק ועם הגרא"ז מלצר זי"ע וכמו"כ עם הרב אונטרמן, הרב ברונרוט(ראב"ד ת"א), ועם הרב טרופ בעצמו זצ"ל. הרב עמיאל כבר לא היה בחיים.
המח' לגבי צורת הלימוד היתה כמובן בין הרב טרופ ובין מו"ר ר' יידל זצ"ל. אאל"ט מרנא הרב שך ור' יידל לא שמשו במקביל כר"מים בהישוב, הרב שך עזב את משרתו שם טרם בואו של ר' יידל. נכון שהיו בניירת שם גם מסמכים בהם הוזכרו הרב שך והרב קלופט כר"מים בישיבה אך לא בחדא מחתא עם ר' יידל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' ינואר 16, 2017 10:05 pm

דעת_האברך כתב:
בזכרוני איך כשאבי זצ"ל נפטר כשהייתי ביישוב, ניגש אלי רבי'ל ופעם ראשונה במקום
לומר לי דברי תוכחה ומוסר כפי ששמעתי ממנו תמיד, השתדל לנחם אותי וסיפר לי שגם אביו נפטר כשהוא היה בגיל צעיר, והוא מבין לכאבי וכו'. ומאז היחס שלו אלי היה יותר רך ונעים. כמדומני שאמר לי אז שכשאביו נפטר ניגש אליו רבי שמעון ואמר לו שהוא יהיה לו עתה כמו אבא, וכך הוא עצמו אומר גם לי...

גם בתקופתי נחשפנו לגילויי חמלה הבנה וקרבה שהוא השפיע ליתומים כמו גם לנער שחלה לפתע במחלה קשה.
דעת_האברך כתב:
א) מהשיחות מוסר שלו איני זוכר הרבה, וסבורני שהיו פחות מושכים לבני דורנו. דווקא השיחות של שאר הרמי"ם - ובעיקר הרב כתריאל והרב קרמר שליט"א, השאירו חותם עז בל יימחה, ועד היום אני זוכר יסודות ששמעתי מהם ונקבעו בנפש.

ב) הדבר תלוי בסוג הבחורים. כאלה שהינם מרדנים מטבעם ועצמאיים, דוכאו מאד ורוחם נדכאה שם יותר מדי, אולם כאלה שהיו מסוגלים להנמיך ראש ולתת לגלים לעבור מעליהם הצליחו לעבור את היישוב פחות או יותר בשלום.

ג) המושג של ה"שטינקער" הוא לדעתי בלתי יסולח ומחנך לדברים אפלים, ואף מזכיר משטרים אפלים. גם כל מיני איסורים ותקנות שונות היו ממש בלתי צודקים ובלתי הגיוניים, כמו האיסור של "קיוסק" דהיינו לא לדבר שלושה ביחד דיבורי הבאי [למרות שבדרך כלל איסור זה לא נאכף בחומרה כל כך]
ד) יש לציין את יחסי הריעות שנוצרו בישוב בין חברי הכיתה. דווקא היות ומדובר בכור היתוך לא פשוט, נוצרו חברויות חזקות בין החברים שעברו את כור ההיתוך הזה ביחד, הרבה יותר מהחברויות שנוצרו לאחר מכן בישיבה גדולה.

א) אכן, שניהם מסרו שיחות יפות מאד.
להג"ר כתריאל היתה מערכה יפה במיוחד על דוד המלך ע"ה, כשהוא אורג ושוזר מן הנביאים, מספר תהילים ומדברי חז"ל את דמותו המרוממת של אדוננו דוד. בכלל הרבה לדבר על רוממותם של הקדמונים, היה מרבה גם לדבר על "שאיפות", על "מתי יגיעו מעשיי למעשי אבותיי" ו"על מה עשו הראשונים שכה חשק ה' בהם"(רבינו יונה).
באופן אישי הושפעתי בעיקר משיחותיו של הגרב"צ קרמר, והם אכן השאירו בי חותם עד לעצם היום הזה (השיחה על 'כי תצא' ואשת יפת תואר, כמו גם השיחה על יוסף הצדיק ומדוע דווקא בבניו מנשה ואפרים מתברכים ישראל, המסר של השיחות הללו היה - אדם שכשהוא בסביבתו הטבעית הוא הולך בדרך ישרה לא רק מפני שהוא נגרר אחרי החברה הטובה, אלא שהוא משכיל לצקת בתוכו את האיתנות הרוחנית העצמית, הוא האדם שגם כשבצוק העיתים ימצא את עצמו שלא בסביבה הרוחנית המגוננת הטבעית שלו, הוא יעמוד בניסיון.
היתה גם את השיחה על ה"אונטערנמאנג" של ר' ירוחם זי"ע (כמדומני "כח הרצון" או "כח היוזמה"), והשיחה על "אני יוסף" "ולא יכלו להענות מפניו" עם ה"משך חכמה" המפורסם אותו שמעתי לראשונה מפיו והוא הציג אותו באופן שאכן נחרת בנפש, אני זוכר את הסיומת שלו, הוא אמר שבעולם האמת הקב"ה יאמר לנו שתי מילים: "אני ה'", וממילא כל הקושיות שהיו לנו בזה העולם תגוזנה מאליהן כאבק פורח, כשם שכשיוסף אמר לאחים "אני יוסף", נעתקו מילותיהם, כי בשתי מילים אלו פרחו ונעלמו להן כל קושיותיהם (על יוסף עצמו וחלומותיו, שהנה התברר להם שחלומותיו היו אמת והתממשו כדבריו), כמו גם טענותיהם לפני יוסף כשליט במצרים (מדוע הם לא יכולים להביא את בנימין באשר הוא בנו אהובו של אביהם שאם יעזבנו ימות וכו' והנה יוסף מזכירם בשתי מילים בלבד כיצד ניתקו אותו עצמו מעם אביו חרף היותו בנו האהוב וכו'). אני זוכר איך הוא המחיש את התוכחה "לפי מה שהוא" המובאת במדרש של אבא כהן ברדלא, כשהוא מתאר את הבחור שמרגיש שאין ביכולתו לקום מוקדם לתפילה, אבל בסיטואציה אחרת הוא קם בזריזות מפתיעה בשביל ליסוע לאיזה טיול...
בשיחה אחרת הוא תיאר את אותו הבחור שהגיע לרציף הרכבת האחרונה שלא היתה לו אפשרות לפספסה בשום אופן, והנה השמש הולכת ושוקעת והוא עומד בפני דילמה בלתי אפשרית מפני שהוא טרם התפלל מנחה.. המסר היה שאסור לאדם להכניס את עצמו בניסיון שכמעט ולא יוכל לעמוד בו, ושהעבירה של ביטול התפילה רבצה על כתפיו של הבחור לא בשעה שהרכבת הגיעה עם השקיעה, כי אם בעיקר כמה שעות לפני כן, כשלא ראה את הנולד והתפלל מנחה מוקדם בעוד היום גדול. היתה גם את השיחה המרטיטה בימים נוראים על "יש קונה עולמו בשעה אחת" ועוד ועוד. אכן היתה לו להגרב"צ קרמר השפעה רבה עלינו (אינני חושב שהוא בכלל מודע לכך). יש לציין את חביבותו הגדולה אצל חמיו שהחזיק ממנו מאד ובפרט בענייני הלכה, ומאידך הגרב"צ קרמר התנהג כלפי חמיו ממש כתלמיד לרבו, ויש שהיו הבחורים מתלוצצים על כך.
ב) אני מרדן ועצמאי מטבעי, ובכ"ז לא יצאתי משם עם משקעים כ"א להיפך, השנים בהישוב חישלו אותי מאד והשפיעו עליי חיובית כמעט בכל היבט באופן שכמעט ולא ראיתי אצל חבריי בוגרי הישיבות הקטנות.
לי נדמה ההיפך מדבריך, שדווקא בחורים שמחד היו בעלי אופי עדין ולב רגיש, ומאידך הם היו כאלה שלא הקפידו על הסדרים ו/או לא עמדו בדרישות הלימודיות, הם כנראה אלו שנפגעו במיוחד. היות שמחד,הם ספגו אש ארטילריה קשה, ומאידך, אופיים הרך לא ידע כיצד לווסת אותה ולהתמודד עימה.
ג) מה היא הנקודה השלילית המרכזית שאתה רואה בעניין של ה"שטינקער" (לאלו שאינם יודעים: מדובר באנשים מבוגרים "מדריכים" כביכול, שכירים של הישיבה, שתפקידם היה לדווח על כל התנהגות בלתי הולמת של תלמיד)?
האם עצם הדבר שיש ממונה מבוגר שתפקידו לדווח על חריגות התנהגות, פסול בעיניך?
ה"איסור" של ה"קיוסק" היה במהותו נשמת אפו של החינוך שם, והוא ההרגל שלא לבטל את הזמן, ולנצל כל רגע ללימוד. מילא אתה חולם בעצמך ומתבטל, אבל ליצור חבורה של בטלה? מאן דכר שמיה...
ד) אמת, יחסי החברות בהישוב ובאופן מיוחד אצל הפנימייתים היו נפלאים מאד, אע"פ שכמעט לא היה לנו זמן לשום דבר מלבד לימוד. היינו אחים לאתגר הלימודי, כמו להבדיל "אחים לנשק" (אחוות לוחמים...).

ביעתא בכותחא

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ב' ינואר 16, 2017 11:26 pm

פרנקל תאומים כתב:
ביעתא בכותחא כתב:
שני המכתבים האלו יכולים אולי לשפוך מעט אור על שני נושאים עלומים בתולדות הישיבה עליהם רבו הגירסאות, הן בהחלפתו של הגר"ר טרופ, והן בעזיבתו של הגרא"מ שך...

אתה קצת עושה סלט...
עיין בתחילת האשכול שם פירטתי חלק ניכר מסיכום תוכנה של הניירת המעניינת הזו (שמרביתה נמצאת תחת ידי, מכונת צילום בקצה המסדרון אחרי החדר שיעורים של הרנ"ל שליט"א, היתה אז גם היתה...).
ההתכתבויות שם הן עם הגרצ"פ פרנק ועם הגרא"ז מלצר זי"ע וכמו"כ עם הרב אונטרמן, הרב ברונרוט(ראב"ד ת"א), ועם הרב טרופ בעצמו זצ"ל. הרב עמיאל כבר לא היה בחיים.
המח' לגבי צורת הלימוד היתה כמובן בין הרב טרופ ובין מו"ר ר' יידל זצ"ל. אאל"ט מרנא הרב שך ור' יידל לא שמשו במקביל כר"מים בהישוב, הרב שך עזב את משרתו שם טרם בואו של ר' יידל. נכון שהיו בניירת שם גם מסמכים בהם הוזכרו הרב שך והרב קלופט כר"מים בישיבה אך לא בחדא מחתא עם ר' יידל.

כפי שהקדמתי, עברו כמה שנים טובות מאז נחשפתי למכתבים, וכנראה שגם הייתי פחות אמיץ ממך, כך שעיינתי בהם די במהירות והחזרתים למקומם.
הרב עמיאל נפטר בתש"ה, כך שהוא היה הן בתקופת הרב שך והן בתקופתו של ר' יודל. אך שוב, אינני זוכר את הפרטים במדויק.

ממה שידוע לי הרב שך ור' יודל החלו לשמש כר"מים באותה השנה (תש"א). כמו כן, שמעתי באוזני מר' יודל שהוא שימש עם הרב שך ר"מ באותה התקופה, ומסיבה זאת הוא לא הסכים להספיד ביישוב את הרב שך, כי טען שלא יוכל להתעלם מתקופתם המשותפת, ומשפחתו של הרב שך לא תהיה מעוניינת שהוא ירחיב בעניין.

אגב, הפעמים היחידות שראיתי אותו בוכה היו בסעודה המפסקת בעיוה"כ שדיבר על כל חבריו מגודנא שנשרפו במשרפות, ובהלויתו של הרב שך.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ינואר 17, 2017 12:39 am

בזמן היתר הממזרים הידוע של רש גורן, היה רעש גדול נגדו כשבראש המתנגדים עמד הרב שך. כמה חדשים לאחר מכן ארגנה המועצה הדתית בת"א חלוקת מילגות נדיבה לתלמידי ישיבות העיר והכוללים. הרב שך ראה בכך צעד נוסף של גורן בנסיון להשתלט על הישיבות והביע את התנגדותו להשתתפות בערב זה. המועה"ד הודיעה שמי שלא יגיע לא יקבל את המילגה. הציבור החרדי אכן הדיר רגליו מהארוע ואברכים רבים לא באו לשם.
בישוב - למעלה מ30 בחורים קבלו את המילגה. הגיעו כמה בחורים מפונביז' בנסיון לשכנע את הישובניקים . הם השתמשו בטיעונים של "דעת תורה" "גדוילים" ועוד, שהיו ממש זרים לנו. (אני זוכר את אחד הבחורים שרחוק היה מלימוד שבלהט התוכח עם בחור מפונביז' מי יותר בן תורה...). ר' יידל שכנע ואף הורה לבחורים כן ללכת, וחוץ מאחד שניים כולם הלכו. המענין הוא שבשם מקבלי הפרס והמילגות ברך י. נחשוני שאביו עורך שערים היה מהמתנגדים הגדולים לגורן. כמובן אח"כ ניצלו זאת עד תום להוכיח את צביעות החרדים -האבא מתקיף והבן מקבל מילגה מידיו של גורן. הדוברים בטקס ובראשם פ. שינמן נתנו שיחת מוסר מפליגה בענין הכרת הטוב וכפיות טובה של אלו שלא רצו לבוא.
המענין הוא שגורן כנראה חשש שמישהו יטמון הפתעה כך שאחרי נאומו הוא נתן המילגה רק לדוברים שהודו בשם מקבלי הפרס ועזב המקום.

אגב, בנו של גורן -רמי למד בישוב . ביום העצמאות הראשון שלמד בישיבה , אביו הרה"ר שלח מכתב נזעם למה לומדים חצי יום ו"מחללים" את החג. השמועה אומרת שר' יידל ענה לו שאצלנו אם יש זמן לומדים גם ביוה"כ.
כל שנה בעשי"ת היו מזמינים את הרב של ת"א למסור שיעור. שנה אחת גורן הגיע אמר שיעור על תחילת ב"ב, כמו כמה ראשי ישיבות ידועים "אמרתי, הקשיתי, תירצתי, חידשתי" וכן על זה הדרך.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ג' ינואר 17, 2017 2:10 am

כשנפטר הרב גורן מסע הלויה שלו נפתח מבית הכנסת הסמוך לישוב במגדלי תל אביב, ורבי יידל לקח את כל הישיבה להלוויה. אני זוכר שהרב גד נבון נשא הספד, והיו הרבה עיתונאים. אינני זוכר מה היה הנימוק של רבי'ל להוציא את הישיבה להלוויה זו.
[אם ברב גורן עסקינן, שמעתי מחבר בישיבה שאביו היה נוכח בישיבת מיר בזמן הפרשיה המפורסמת, שסיפר שיש לאביו הקלטה של הגר"ח שמואלביץ מדרשה שדרש באותה תקופה, ובה התריע חמורות בכל בחור שידבר ויתערב בנידון וידבר על הרב גורן, ואמר שזה עסק של גדולי הדור בלבד שעושים מה שרואים לנכון לעשות, אבל כל מי שפותח פיו סתם נגד הרב גורן - אני - רבי חיים שמואלביץ - מכריז בזאת, שמחכה לו מקום רחב בגיהנום! (זה פחות או יותר המסר שזכור לי מדבריו ששמעתי לפני שנים)].

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ג' ינואר 17, 2017 2:36 am

פרנקל תאומים כתב:
דעת_האברך כתב:
בזכרוני איך כשאבי זצ"ל נפטר כשהייתי ביישוב, ניגש אלי רבי'ל ופעם ראשונה במקום
לומר לי דברי תוכחה ומוסר כפי ששמעתי ממנו תמיד, השתדל לנחם אותי וסיפר לי שגם אביו נפטר כשהוא היה בגיל צעיר, והוא מבין לכאבי וכו'. ומאז היחס שלו אלי היה יותר רך ונעים. כמדומני שאמר לי אז שכשאביו נפטר ניגש אליו רבי שמעון ואמר לו שהוא יהיה לו עתה כמו אבא, וכך הוא עצמו אומר גם לי...

גם בתקופתי נחשפנו לגילויי חמלה הבנה וקרבה שהוא השפיע ליתומים כמו גם לנער שחלה לפתע במחלה קשה.
דעת_האברך כתב:
א) מהשיחות מוסר שלו איני זוכר הרבה, וסבורני שהיו פחות מושכים לבני דורנו. דווקא השיחות של שאר הרמי"ם - ובעיקר הרב כתריאל והרב קרמר שליט"א, השאירו חותם עז בל יימחה, ועד היום אני זוכר יסודות ששמעתי מהם ונקבעו בנפש.

ב) הדבר תלוי בסוג הבחורים. כאלה שהינם מרדנים מטבעם ועצמאיים, דוכאו מאד ורוחם נדכאה שם יותר מדי, אולם כאלה שהיו מסוגלים להנמיך ראש ולתת לגלים לעבור מעליהם הצליחו לעבור את היישוב פחות או יותר בשלום.

ג) המושג של ה"שטינקער" הוא לדעתי בלתי יסולח ומחנך לדברים אפלים, ואף מזכיר משטרים אפלים. גם כל מיני איסורים ותקנות שונות היו ממש בלתי צודקים ובלתי הגיוניים, כמו האיסור של "קיוסק" דהיינו לא לדבר שלושה ביחד דיבורי הבאי [למרות שבדרך כלל איסור זה לא נאכף בחומרה כל כך]
ד) יש לציין את יחסי הריעות שנוצרו בישוב בין חברי הכיתה. דווקא היות ומדובר בכור היתוך לא פשוט, נוצרו חברויות חזקות בין החברים שעברו את כור ההיתוך הזה ביחד, הרבה יותר מהחברויות שנוצרו לאחר מכן בישיבה גדולה.

א) אכן, שניהם מסרו שיחות יפות מאד.
להג"ר כתריאל היתה מערכה יפה במיוחד על דוד המלך ע"ה, כשהוא אורג ושוזר מן הנביאים, מספר תהילים ומדברי חז"ל את דמותו המרוממת של אדוננו דוד. בכלל הרבה לדבר על רוממותם של הקדמונים, היה מרבה גם לדבר על "שאיפות", על "מתי יגיעו מעשיי למעשי אבותיי" ו"על מה עשו הראשונים שכה חשק ה' בהם"(רבינו יונה).
באופן אישי הושפעתי בעיקר משיחותיו של הגרב"צ קרמר, והם אכן השאירו בי חותם עד לעצם היום הזה (השיחה על 'כי תצא' ואשת יפת תואר, כמו גם השיחה על יוסף הצדיק ומדוע דווקא בבניו מנשה ואפרים מתברכים ישראל, המסר של השיחות הללו היה - אדם שכשהוא בסביבתו הטבעית הוא הולך בדרך ישרה לא רק מפני שהוא נגרר אחרי החברה הטובה, אלא שהוא משכיל לצקת בתוכו את האיתנות הרוחנית העצמית, הוא האדם שגם כשבצוק העיתים ימצא את עצמו שלא בסביבה הרוחנית המגוננת הטבעית שלו, הוא יעמוד בניסיון.
היתה גם את השיחה על ה"אונטערנמאנג" של ר' ירוחם זי"ע (כמדומני "כח הרצון" או "כח היוזמה"), והשיחה על "אני יוסף" "ולא יכלו להענות מפניו" עם ה"משך חכמה" המפורסם אותו שמעתי לראשונה מפיו והוא הציג אותו באופן שאכן נחרת בנפש, אני זוכר את הסיומת שלו, הוא אמר שבעולם האמת הקב"ה יאמר לנו שתי מילים: "אני ה'", וממילא כל הקושיות שהיו לנו בזה העולם תגוזנה מאליהן כאבק פורח, כשם שכשיוסף אמר לאחים "אני יוסף", נעתקו מילותיהם, כי בשתי מילים אלו פרחו ונעלמו להן כל קושיותיהם (על יוסף עצמו וחלומותיו, שהנה התברר להם שחלומותיו היו אמת והתממשו כדבריו), כמו גם טענותיהם לפני יוסף כשליט במצרים (מדוע הם לא יכולים להביא את בנימין באשר הוא בנו אהובו של אביהם שאם יעזבנו ימות וכו' והנה יוסף מזכירם בשתי מילים בלבד כיצד ניתקו אותו עצמו מעם אביו חרף היותו בנו האהוב וכו'). אני זוכר איך הוא המחיש את התוכחה "לפי מה שהוא" המובאת במדרש של אבא כהן ברדלא, כשהוא מתאר את הבחור שמרגיש שאין ביכולתו לקום מוקדם לתפילה, אבל בסיטואציה אחרת הוא קם בזריזות מפתיעה בשביל ליסוע לאיזה טיול...
בשיחה אחרת הוא תיאר את אותו הבחור שהגיע לרציף הרכבת האחרונה שלא היתה לו אפשרות לפספסה בשום אופן, והנה השמש הולכת ושוקעת והוא עומד בפני דילמה בלתי אפשרית מפני שהוא טרם התפלל מנחה.. המסר היה שאסור לאדם להכניס את עצמו בניסיון שכמעט ולא יוכל לעמוד בו, ושהעבירה של ביטול התפילה רבצה על כתפיו של הבחור לא בשעה שהרכבת הגיעה עם השקיעה, כי אם בעיקר כמה שעות לפני כן, כשלא ראה את הנולד והתפלל מנחה מוקדם בעוד היום גדול. היתה גם את השיחה המרטיטה בימים נוראים על "יש קונה עולמו בשעה אחת" ועוד ועוד. אכן היתה לו להגרב"צ קרמר השפעה רבה עלינו (אינני חושב שהוא בכלל מודע לכך). יש לציין את חביבותו הגדולה אצל חמיו שהחזיק ממנו מאד ובפרט בענייני הלכה, ומאידך הגרב"צ קרמר התנהג כלפי חמיו ממש כתלמיד לרבו, ויש שהיו הבחורים מתלוצצים על כך.
ב) אני מרדן ועצמאי מטבעי, ובכ"ז לא יצאתי משם עם משקעים כ"א להיפך, השנים בהישוב חישלו אותי מאד והשפיעו עליי חיובית כמעט בכל היבט באופן שכמעט ולא ראיתי אצל חבריי בוגרי הישיבות הקטנות.
לי נדמה ההיפך מדבריך, שדווקא בחורים שמחד היו בעלי אופי עדין ולב רגיש, ומאידך הם היו כאלה שלא הקפידו על הסדרים ו/או לא עמדו בדרישות הלימודיות, הם כנראה אלו שנפגעו במיוחד. היות שמחד,הם ספגו אש ארטילריה קשה, ומאידך, אופיים הרך לא ידע כיצד לווסת אותה ולהתמודד עימה.
ג) מה היא הנקודה השלילית המרכזית שאתה רואה בעניין של ה"שטינקער" (לאלו שאינם יודעים: מדובר באנשים מבוגרים "מדריכים" כביכול, שכירים של הישיבה, שתפקידם היה לדווח על כל התנהגות בלתי הולמת של תלמיד)?
האם עצם הדבר שיש ממונה מבוגר שתפקידו לדווח על חריגות התנהגות, פסול בעיניך?
ה"איסור" של ה"קיוסק" היה במהותו נשמת אפו של החינוך שם, והוא ההרגל שלא לבטל את הזמן, ולנצל כל רגע ללימוד. מילא אתה חולם בעצמך ומתבטל, אבל ליצור חבורה של בטלה? מאן דכר שמיה...
ד) אמת, יחסי החברות בהישוב ובאופן מיוחד אצל הפנימייתים היו נפלאים מאד, אע"פ שכמעט לא היה לנו זמן לשום דבר מלבד לימוד. היינו אחים לאתגר הלימודי, כמו להבדיל "אחים לנשק" (אחוות לוחמים...).

א. בנוגע לשיחות הרב קרמר שציינת, לי זכור משל נפלא שמסר על הרכבת, שכל עוד הרכבת נוסעת כל הקרונות נוסעים אתה, ואי אפשר לדעת מי גורר ומי נגרר, אולם כשהקרונות ניתקים מהקטר אז רואים מיד שהקטר ממשיך בנסיעה ואילו הקרונות נעצרים. באותה מידה בחור בישיבה יכול להגיע להשגים נפלאים וגבוהים מאד בתורה, בתפילה, בעבודה וכו', אולם כל עוד הוא בישיבה הרי שהקטר של הישיבה מושך אותו, רק כשיוצאים מהישיבה, למשל בבין הזמנים, ניתן לראות למי יש מנוע משלו, ומי בעצם רק נגרר כל הזמן אחרי הקטר.
בכלל נדמה לי שעיקרי שיחותיו נלקחו משיחות הגר"ח שמואלביץ ומשיחות רבי ירוחם, ולא הוסיף מדיליה הרבה, אך הצורה בה העביר את הדברים לתלמידים, והמחיש אותם, היתה כה חזקה עד שהותירה חיתומה לזמן רב.
דרך אגב, מישהו יודע את המקור בכתבי רבי ירוחם למושג "אונטערנמאנג" שהביא הרב קרמר?

משיחות הרב כתריאל אני זוכר שיחה נוספת על חנוך, שהביא מדרש שחנוך בתחילה היה תופס ישיבה ומרביץ תורה לתלמידים, ולאחר זמן החליט שנכון יותר למסור רק לקבוצה קטנה, ואחר כך החליט למסור רק ליחידים ואחר כך החליט להתבודד לגמרי, ולבסוף החליט לברוח למדבר, ואז לקח אותו אלוקים, כי היה קרוב להרשיע. ואמר הרב כתריאל שיש לומר שדווקא בזמן שהתרחק מכל השפעה על אחרים נוצרה הסכנה לאישיותו שלו.
כמו כן היתה לו שיחה על נח ועל כך שמאה ועשרים שנה עבד ועבד לבנות את התיבה כנגד כל המלעיגים (והמחיז זאת יפה), ואילו כשהגיע זמן המבול נאמר נח מקטני אמנה היה. וגם כאן ביאר, שכל השנים שהיה יכול להשפיע לאחרים ולנסות לקרב אותם לאמונה ולהילחם נגדם, היה לו דוחף שדחף אותו לאמונה. אולם כשכולם כבר התחילו להמחות והוא ניצב לבדו מול התיבה בלי אף אחד להילחם אתו, נעשה פתאום מקטני אמנה.
[דרך אגב, הרב כתריאל היה מוסר בזמנו שיעורים בספרות יהודית, והפליא את כולם בשליטתו במכמני ספרות הפיוט העתיקה. למשל את הפיוט של רבי יהודה הלוי - ציון הלוא תשאלי לשלום אסירייך, ידע לצטט בעל פה מתחילה ועד סוף. השיעור שלו על אדון עולם, הפך את הפיוט משיר ששרים לפני השינה, לאחד מהפיוטים הנשגבים ביותר].

ב. בעניין מי נפגע מהמשטר בישוב, אלו ואלו וכו'. הדוגמאות שהזכרתי בהחלט היו מרדנים מטבעם, וכשדוכאו בישוב סבלו ביותר. כמובן גם הרגישים מאד סבלו גם סבלו.

ג. המושג של "שטינקער", מזכיר את מה שהיה ברוסיה הסובייטית אחד הסמנים האפלים ביותר. אמנם לא מדובר כאן על חברים המלשינים זה על זה, אך עצם המושג שיש מישהו שבא ומלשין על מעשיך מנוגד לגמרי לרוח היהדות. יכול להיות מדריך כמו שיש בכמה ישיבות היום, שתפקידו לאכוף את המשמעת בעצמו, אך לא אחד כזה שכל תפקידו רק לרחרח ולמסור את מה שראה. [וכשאתה כותב "התנהגות בלתי הולמת של תלמיד" נשמע כאילו מדובר באיזו עברה חמורה, אך בסך הכל כל מי שהיה בישוב יודע על איזה דברים שטותיים דיווח המדריך, שאין בה ובין התנהגות בלתי הולמת דבר, ואולי קצת משובת נעורים].
מאד מעניין מה שכתב כאן אחד שרבי'ל אמר לו שאחת ממטרות הכללים הנוקשים היו כדי לתת לבחורים מקום לפרוץ את המסגרת, בלי שיפרקו יותר מזה. זה באמת מצביע על חשיבה חינוכית עמוקה. אולם בפועל ההנהגה בישוב היתה כאילו כללים אלו הם חזות הכל, ומי שעובר עליהם עובר על הדבר החמור ביותר.
האיסור של ה"קיוסק", גם כן אינו תקין לדעתי הענייה, כי אדרבה, התורה נקנית במיעוט שיחה דייקא, כידוע בשם הגר"א, והאדם הוא יצור מדיני וחברתי כמו שכתוב ברמב"ם ולנסות לעקור את זה זאת אומרת לנסות לעקור את שרשי האישיות של האדם.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' ינואר 17, 2017 8:49 am

א. שיחותיו של ר' כתריאל היו אכן יפות מאד, עד היום, שלושים שנה אחרי, אני מתגעגע עליהם.
ב. בזמנו, כר' ידל נלב"ע, כתבי לבני משפחתו [ אין לי כרגע העתק, בלנ"ד כשאמצא אעלה], בין השאר כתבתי שהיה מורה גדול [ובזה כמדומה שאין שני לו, ממש התווה דרך בלימוד בסיסי בצורה יוצאת מהכלל] מחד גיסא ומאידך גיסא על דרכו כמחנך יש לפקפק לערער ולהרהר הרבה, ונו"ב שתחי' אמרה לי אז שאין זה מן הראוי לכתוב כך, אמרתי לה שלא הכירה אותו ולו הייתה מכירה הייתה גם היא מסכימה לדברים, כך נראה גם לאור הדברים שנכתבו כאן על אודות המשטר, שלענ"ד התבסס על אי אמון בתלמיד ועל גישה הרואה צורך לעצב את כולם באותו הדגם, דהיינו לא לפתח את כישוריו של כל אחד ואחד לפי מה שהוא אלא לעצב אותו לפי דוגמא הבאה מן החוץ , וממילא אין המחנך עומד לצד התלמיד אלא לעומתו וכנגדו [וכדבריו של ר' ידל עצמו - 'אני זה שצריך לשנוא אותו'] ויפה הגדיר זאת ידידי, אבדלחט"א, אריאל בראון ז"ל [בחור יקר שביקרים, עילוי ממש, שעבר מהישוב לגרודנא וטבע בים של אשדוד, את הדברים דלהלן הוא אמר לי כשלוש שבועות לפני האסון, בהקפות שניות אצל האדמו"ר ברחובות] שלדעתו בישוב אין 'מחנכים' אלא 'מאלפים'. ואף כי אין להכחיש את התוצאות הברוכות ממקום זה, נראה שאין הצר שווה בנזק המלך והיה ניתן להגיע אליהן ואף ליותר מהן בלי כל אותן דרכים לא טובות.

ביעתא בכותחא

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ג' ינואר 17, 2017 10:09 am

גביר כתב:א. שיחותיו של ר' כתריאל היו אכן יפות מאד, עד היום, שלושים שנה אחרי, אני מתגעגע עליהם.
ב. בזמנו, כר' ידל נלב"ע, כתבי לבני משפחתו [ אין לי כרגע העתק, בלנ"ד כשאמצא אעלה], בין השאר כתבתי שהיה מורה גדול [ובזה כמדומה שאין שני לו, ממש התווה דרך בלימוד בסיסי בצורה יוצאת מהכלל] מחד גיסא ומאידך גיסא על דרכו כמחנך יש לפקפק לערער ולהרהר הרבה, ונו"ב שתחי' אמרה לי אז שאין זה מן הראוי לכתוב כך, אמרתי לה שלא הכירה אותו ולו הייתה מכירה הייתה גם היא מסכימה לדברים, כך נראה גם לאור הדברים שנכתבו כאן על אודות המשטר, שלענ"ד התבסס על אי אמון בתלמיד ועל גישה הרואה צורך לעצב את כולם באותו הדגם, דהיינו לא לפתח את כישוריו של כל אחד ואחד לפי מה שהוא אלא לעצב אותו לפי דוגמא הבאה מן החוץ , וממילא אין המחנך עומד לצד התלמיד אלא לעומתו וכנגדו [וכדבריו של ר' ידל עצמו - 'אני זה שצריך לשנוא אותו'] ויפה הגדיר זאת ידידי, אבדלחט"א, אריאל בראון ז"ל [בחור יקר שביקרים, עילוי ממש, שעבר מהישוב לגרודנא וטבע בים של אשדוד, את הדברים דלהלן הוא אמר לי כשלוש שבועות לפני האסון, בהקפות שניות אצל האדמו"ר ברחובות] שלדעתו בישוב אין 'מחנכים' אלא 'מאלפים'. ואף כי אין להכחיש את התוצאות הברוכות ממקום זה, נראה שאין הצר שווה בנזק המלך והיה ניתן להגיע אליהן ואף ליותר מהן בלי כל אותן דרכים לא טובות.

אם אינני טועה, שמעתי מר' יודל עצמו שבגיל הזה צריך לאלף ולא לחנך.

מנגד, שמעתי מראש ישיבה ל'נושרים', קנאי גדול ותלמיד מקורב לרב שך, שכשפתח את ישיבתו ביקש מהרב שך שימליץ לו על איש חינוך.
הרב שך אמרו לו שהוא מכיר שני אנשי חינוך, את ר' שלמה וולבה ואת ר' יודל קולודיצקי. כיוון ששניהם לא יבואו אליך לישיבה, אין לך ברירה אלא לחנך אותם בעצמך.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ג' ינואר 17, 2017 10:49 am

אתם כותבים פה על כאלה שנפגעו בתור מיעוט וזה נכון שיש רק מיעוט שמרגיש עצמו נפגע אבל אותי מעניין לשמוע האם אנשים מבחוץ רואים יישובניקים בתור פגועים יש לי משום מה קצת תחושה שהם עצורים ועוד בעיות שלא אפרט מעניין מה הציבור אומר?

ביעתא בכותחא

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ג' ינואר 17, 2017 11:11 am

באשכול על הגאון ר' דוד חדש זצ"ל הובא הסיפור על התלמיד שסתם את מנעול הדלת במעבר מהפנימיה לחדר השיעורים של כיתה ה'.
שמעתי מר' יודל, שלאחר שנים הגיע אליו בוגר הישיבה שמזה שנים רבות לא נפקד בזש"ק, והתוודה שהוא זה שעשה את המעשה, והוא חושש מהקפידא של ר' דוד.
ר' יודל אמר לו לעלות עם מנין לקברו של ר' דוד בביה"ח בב"ב ולבקש מחילה. כעבור תקופה קצרה נפקד אותו תלמיד.
בכלל, בפעמים הבודדות שהזכיר את ר' דוד היתה נסוכה על פניו ארשת געגוע מיוחדת.

אולי זה המקום להעלות את זכרם של הר"מים הנוספים שלימדו בישוב בעבר ובאלו תקופות הם היו.
ידוע לי הגאון ר ישעי' גולדשמידט זצ"ל כיהן תקופה כר"מ, אך לא ידוע לי באיזו תקופה.
שמעתי בעבר שגם אחיו הגאון ר' לייזר שימש תקופה קצרה כר"מ

כמו כן, שמעתי פעם שבימי ראשיתה של הישיבה, התקבצו שם כמה מתלמידי ר' שמעון שקאפ ולמדו שם, אך לא נשאו בתפקיד רשמי כלשהו.
זכור לי שכשנפטר הגר"ז רוטברג זצ"ל, שמעתי מר' יודל משהו כעין זה, אך ממה שזכור לי הוא אמר שהיה רעיון כזה שלא יצא אל הפועל.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ג' ינואר 17, 2017 1:00 pm

ביעתא בכותחא כתב:באשכול על הגאון ר' דוד חדש זצ"ל הובא הסיפור על התלמיד שסתם את מנעול הדלת במעבר מהפנימיה לחדר השיעורים של כיתה ה'.
שמעתי מר' יודל, שלאחר שנים הגיע אליו בוגר הישיבה שמזה שנים רבות לא נפקד בזש"ק, והתוודה שהוא זה שעשה את המעשה, והוא חושש מהקפידא של ר' דוד.
ר' יודל אמר לו לעלות עם מנין לקברו של ר' דוד בביה"ח בב"ב ולבקש מחילה. כעבור תקופה קצרה נפקד אותו תלמיד.
בכלל, בפעמים הבודדות שהזכיר את ר' דוד היתה נסוכה על פניו ארשת געגוע מיוחדת.

אולי זה המקום להעלות את זכרם של הר"מים הנוספים שלימדו בישוב בעבר ובאלו תקופות הם היו.
ידוע לי הגאון ר ישעי' גולדשמידט זצ"ל כיהן תקופה כר"מ, אך לא ידוע לי באיזו תקופה.
שמעתי בעבר שגם אחיו הגאון ר' לייזר שימש תקופה קצרה כר"מ

כמו כן, שמעתי פעם שבימי ראשיתה של הישיבה, התקבצו שם כמה מתלמידי ר' שמעון שקאפ ולמדו שם, אך לא נשאו בתפקיד רשמי כלשהו.
זכור לי שכשנפטר הגר"ז רוטברג זצ"ל, שמעתי מר' יודל משהו כעין זה, אך ממה שזכור לי הוא אמר שהיה רעיון כזה שלא יצא אל הפועל.

לי זכור במעומעם מעשה נורא שסיפר רבי יידל, שאחד הבחורים התרגז פעם על הישיבה, והלך בליל שבת בשעת התפילה לפנימיייה וכיבה את כל האורות [אני לא זוכר אם אחרי השקיעה או לפני]. אחר כך בחופתו של אותו תלמיד הזכיר לו ר' יידל מעשה זה כדי שישוב עליו בתשובה שלמה.

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ג' ינואר 17, 2017 2:29 pm

אם כבר הזכירו, לגרב"צ קרמר שליט"א יש היום עוד משרה חוץ מר"מ כיתה ג'? הוא התקדם בכפר סבא?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 17, 2017 3:04 pm

גביר כתב:.
ב. בזמנו, כר' ידל נלב"ע, כתבי לבני משפחתו [ אין לי כרגע העתק, בלנ"ד כשאמצא אעלה], בין השאר כתבתי שהיה מורה גדול [ובזה כמדומה שאין שני לו, ממש התווה דרך בלימוד בסיסי בצורה יוצאת מהכלל] מחד גיסא ומאידך גיסא על דרכו כמחנך יש לפקפק לערער ולהרהר הרבה, ונו"ב שתחי' אמרה לי אז שאין זה מן הראוי לכתוב כך, אמרתי לה שלא הכירה אותו ולו הייתה מכירה הייתה גם היא מסכימה לדברים,

כך נראה גם לאור הדברים שנכתבו כאן על אודות המשטר, שלענ"ד התבסס על אי אמון בתלמיד ועל גישה הרואה צורך לעצב את כולם באותו הדגם, דהיינו לא לפתח את כישוריו של כל אחד ואחד לפי מה שהוא אלא לעצב אותו לפי דוגמא הבאה מן החוץ , וממילא אין המחנך עומד לצד התלמיד אלא לעומתו וכנגדו [וכדבריו של ר' ידל עצמו - 'אני זה שצריך לשנוא אותו'] ויפה הגדיר זאת ידידי, אבדלחט"א, אריאל בראון ז"ל [בחור יקר שביקרים, עילוי ממש, שעבר מהישוב לגרודנא וטבע בים של אשדוד, את הדברים דלהלן הוא אמר לי כשלוש שבועות לפני האסון, בהקפות שניות אצל האדמו"ר ברחובות] שלדעתו בישוב אין 'מחנכים' אלא 'מאלפים'. ואף כי אין להכחיש את התוצאות הברוכות ממקום זה, נראה שאין הצר שווה בנזק המלך והיה ניתן להגיע אליהן ואף ליותר מהן בלי כל אותן דרכים לא טובות.

לגבי מה ששלחת לרבנית, תסלח לי שאני כותב זאת, אבל אני מתפלא עליך, הרי ממש פגעת בה (גם אם נניח שאתה צודק) ועוד אחרי פטירתו, איך עשית כזה דבר? לענ"ד, כדאי לך לנסות לתקן זאת באיזה שהוא אופן.

לגבי אילוף ולא חינוך, זו ההגדרה הקלאסית שמקובל לומר על הישוב, אבל מר' יידל שמעתי כמה פעמים דברים שהעמידו את העניין באור מעט שונה, באופן כללי משמעותם היתה הצורך הנפשי של אדם ושל נער מתבגר בפרט, במסגרת חזקה, בבחינת "טוב לגבר כי ישא עול בנעוריו", מפני שההתמודדות היומיומית הבלתי פוסקת קשה על האדם והוא לעיתים קרובות לא מצליח לעמוד בה, ועליו ליצור לעצמו "מכריחים" שיחסכו ממנו את ההתשה של ההתמודדות (מעין נובהרדוק, כמבואר ב'מדריגת האדם' ובפרט ב'תנועת המוסר'), אם אני מוכרח אזי אני עושה, שהרי אין לי ברירה, ובאמת היה מלמד אותנו כפי שכבר הזכירו, שקיום חובותינו כלפי שמיא צריכים להיות ראשית כל בבחינת "איך האב'נישט ברירה", כלומר להתרגל לדעת שאנו עושים כי אנו חייבים, ורק אחרי שהשרשנו את נקודת המוצא הזו, אנו יכולים וצריכים לחפש את המתיקות. ר' יידל היה אוהב לספר על אותו בחור שפגש בו תקופה לאחר תום לימודיו בהישוב, בהיותו לומד בישיבת חברון, להתעניינותו של ר' יידל: "איך אתה מרגיש את עצמך בישיבה גדולה?" ענה הבחור: "קשה, קשה מאד בישי"ג". מדוע? התעניין ר' יידל, מפני שבהישוב, ענה הבחור, אמרו לי מה לעשות ומה לא לעשות, ואילו ב'חברון', האחריות מוטלת על כתפיי בלבד, ועליי לזהות בעצמי את המותר ואת האסור...
יש עוד הרבה מה להאריך בזה. למעשה, לענ"ד, ה'הפקרות' המצויה בשאר הישיבות גרמה וגורמת נזקים גרועים פי כמה וכמה לאין ערוך ולאין שיעור מן הנזקים של המשטר התקיף.

על איזה אריאל בראון אתה מדבר?

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' ינואר 17, 2017 3:51 pm

אריאל יהונתן בראון ז"ל, היה אז בחור בישיבת גרודנא באשדוד, ממשפחת בראון בקרית דוד על שמו 'בית אריאל' ליד קרית דוד ברחובות, בית כנסת וישיבה. היה בחור מצוין ממש, למדן ובעל מידות, תנצב"ה.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ג' ינואר 17, 2017 7:23 pm

אברהם כתב:
דעת_האברך כתב:

אני הקטן לא למדתי בישוב [אאמו"ר שליט"א למד שם כפי שסיפרתי למעלה]. אך לפני כמה שנים נפגשתי עם חתן לפני נישואיו מישיבת חברון [לצורך הדרכת חתנים], ואיכשהו שאלתי אותו היכן למד בישיבה קטנה, סיפר לי שהגיע מהישוב, התחלנו לדבר על זה, ולאחר כמה משפטים זלגו עיניו דמעות! והתחיל לתאר לי את ההתעללויות שעבר מהצוות בישיבה... אינני זוכר את הפרטים, אבל זוכר שהייתי המום איך הפצע עוד שותת כל כך, שבנגיעה קלה סביב הנושא מיד מביא אותו לבכי. שנים אחר כך!

אני כותב זאת רק אחרי שראיתי דברי דעת-האברך, מזה אני מבין שלא פגשתי במקרה חריג במיוחד.
מקווה שכיום כבר השתנה הסגנון לרך יותר. זה ממש דיני נפשות.

באחד מעיתוני חג סוכות האחרון התראינו שני אישים בוגרי היישוב על תקופת לימודם שם, הללו לא חסכו במילים מתקיפות על החינוך הנוקשה שהיה בישיבה כולל הטחת האשמות ברמי"ם עצמם ובראש בר' יידל.
מעננין מה מרגיש הבוגר הסטנדרטי של היישוב. יותר מדי עדויות לאורך האשכול על כאלו שחשים מושפלים וממורמרים בהיזכרם בתקופת לימודם ביישוב.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 17, 2017 8:02 pm

ביעתא בכותחא כתב:כפי שהקדמתי, עברו כמה שנים טובות מאז נחשפתי למכתבים, וכנראה שגם הייתי פחות אמיץ ממך, כך שעיינתי בהם די במהירות והחזרתים למקומם.
הרב עמיאל נפטר בתש"ה, כך שהוא היה הן בתקופת הרב שך והן בתקופתו של ר' יודל. אך שוב, אינני זוכר את הפרטים במדויק.

ממה שידוע לי הרב שך ור' יודל החלו לשמש כר"מים באותה השנה (תש"א). כמו כן, שמעתי באוזני מר' יודל שהוא שימש עם הרב שך ר"מ באותה התקופה, ומסיבה זאת הוא לא הסכים להספיד ביישוב את הרב שך, כי טען שלא יוכל להתעלם מתקופתם המשותפת, ומשפחתו של הרב שך לא תהיה מעוניינת שהוא ירחיב בעניין.

אגב, הפעמים היחידות שראיתי אותו בוכה היו בסעודה המפסקת בעיוה"כ שדיבר על כל חבריו מגודנא שנשרפו במשרפות, ובהלויתו של הרב שך.

הרב עמיאל בוודאי היה בתקופתו של הרב שך, הוא גם נתן להרב שך את הרהיטים שלו בדירתו בהם השתמש שנים רבות אח"כ.
וכמו"כ הרב עמיאל גם חפף עם תקופתו של ר' יידל, הוא שנתן לו את ה"שטעלע" הראשונה שלו ב"רשת חינוך תלמודי" בעקבות המלצה מהגר"ש שקופ (שהיה גם רבו של הרב עמיאל מתקופת טלז), ולמעשה ר' יידל שעלה ארצה בתש"ב החל לשמש כר"מ בישיבה בחודש אלול תש"ד (כלומר שנה"ל תש"ה אך בשום אופן לא תש"א, מפני שכאמור ר' יידל עלה ארצה רק בתש"ב ובשך תקופה ארוכה תפקידו היה אחראי על שעות הגמרא ב"רשת החינוך התלמודי", כמדומני ש"ישיבת תל אביב" השתייכה לרשת הזו, היו אלו בי"ס מעין מכינות תורניות לישיבות).
אאל"ט, בשנת תש"ה מרנא הרב שך זי"ע כבר לא היה בהישוב (אם למאן דהוא יש כאן את הספר "מרן הרב שך" של ברגמן, ניתן לבדוק שם).
הרב עמיאל נלב"ע בשנת תש"ו.

לגבי עדותך על שאמר לך מו"ר ר' יידל אחרי פטירתו של מרנא הרב שך, היתכן שברבות השנים זכרונך לא דק בדברים לגמרי, או שמא יתכן שבשעת מעשה לא דקת בדבריו?
מפני שר' יידל הספיד גם הספיד את הרב שך בהיכל הישיבה בבוקר טרם היציאה ללוויה, באוזניי שמעתיו, ואף חלק מדבריו זכורים לי.
אלא שבדברי הספדו לא הזכיר את העובדה שהרב שך שימש כר"מ בישיבה. וסיפר לי בשעתו אחד הבחורים,שהיה חברה'מן, שהוא הלך לשאול את ר' יידל מדוע לא הזכיר זאת, וענה לו ר' יידל שאיננו חושב שזו עובדה שהרב שך היה רוצה שיציינו אותה לכבודו. הוא לא פירט את הטעם, אבל בפשטות הוא התכוין לעובדה שהישוב הוא מוסד ישיבתי בו לומדים גם לימודי חול.(ושמא אתה היית אותו חברה'מן?...)

הרב גביר,
איזה כאב לב, לפני כמה שנים בערך מדובר?(בשנות המ'?)
אני מבין שהוא עזב את הישוב באמצע או שמא אני טועה?

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ינואר 17, 2017 9:57 pm

נפניתי שוב לספרו של יורם שיאון (עליו כתבתי בעבר). הוא מתאר (עמוד 58 ואילך) שנרשם לישוב בקיץ תש"ב. ר"מ שיעור א היה ר' דוד חדש, ר"מ שיעור ב' היה ר' יואל קלופט, ושיעור ג- ר' ראובן טרופ. בנוסף היתה שכבה בוגרת של בחורים בני עשרים ומעלה שהיו שומעים פעם בשבוע שיעור מהרב טרופ ונכנסו גם לשיעור כללי של הרב עמיאל.
הבגרות אז היתה אקסטרנית. הוא מספר חויותיו ועזיבתו וחזרתו לישיבה.
בשנת תש"ד לאחר הימים הנוראים הובא הרב י"צ מלצר כמשגיח בישיבה ע"י הרב עמיאל. הוא גזר גזירות חדשות ובהם חיוב לסדר ג' וקיצוץ לימודי חול ל5 שעות שבועיות. פרץ מרד והרבנית עמיאל נזעקה למקום והעיפה את הרב מלצר שללא אומר פינה את חפציו ועזב. ר' יידל היה בין הבחורים המבוגרים(בן 26) "יהודה קולודצקי ניצל את מצוקת הרבנית עמיאל ואמר לה במעמד הסתלקותו של הרב מלצר: 'כב' הרבנית אני מוכן לקבל את ניהול הישיבה לנסיון!' הרבנית שקעה לרגע קט בהרהורים, ואמרה לו בלשון זו: 'יודל, אתה יודע מה, אולי אתה צודק, אני אדבר עם הרב...."
ובהמשך : "הרבנית שכנעה את בעלה הרב למנות את "יודל" הוא יהודה קולודצקי, למנהל הרוחני של הישיבה, כולל שיחה מוסרית אחת לשבוע..."

כמו כן הוא מספר על זריקת האקדח של לח"י ע"י ר' יידל בשנים מאוחרות יותר כאשר מצאו בפנימיה אקדח מוטמן . (הוא מקפיד לכנותו "יודל"). את הסיפור הנ"ל שמענו בהקלטה של יורם שיאון במסיבת חנוכה בכיתה ה'. ר' יידל אישר את הסיפור, ומפקד ברית חשמונאים (ארגון השייך ללח"י) הודיע לו שעומדים לגזור עליו עונש מוות על חבלה במחתרת ובמרד. ר' יידל התחנן ו"המירו" לו את העונש בקנס כספי גבוה. אגב, אותו מפקד שלח לימים את בניו לישוב והם היו מחשובי הבוגרים במחזורים בהם למדו. הם משמשים בקודש בתפקידים חשובים כל אחד בתחומו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 17, 2017 10:03 pm

בן ירושלים כתב:בזמן היתר הממזרים הידוע של רש גורן, היה רעש גדול נגדו כשבראש המתנגדים עמד הרב שך. כמה חדשים לאחר מכן ארגנה המועצה הדתית בת"א חלוקת מילגות נדיבה לתלמידי ישיבות העיר והכוללים. הרב שך ראה בכך צעד נוסף של גורן בנסיון להשתלט על הישיבות והביע את התנגדותו להשתתפות בערב זה. המועה"ד הודיעה שמי שלא יגיע לא יקבל את המילגה. הציבור החרדי אכן הדיר רגליו מהארוע ואברכים רבים לא באו לשם.
בישוב - למעלה מ30 בחורים קבלו את המילגה. הגיעו כמה בחורים מפונביז' בנסיון לשכנע את הישובניקים . הם השתמשו בטיעונים של "דעת תורה" "גדוילים" ועוד, שהיו ממש זרים לנו. (אני זוכר את אחד הבחורים שרחוק היה מלימוד שבלהט התוכח עם בחור מפונביז' מי יותר בן תורה...). ר' יידל שכנע ואף הורה לבחורים כן ללכת, וחוץ מאחד שניים כולם הלכו. המענין הוא שבשם מקבלי הפרס והמילגות ברך י. נחשוני שאביו עורך שערים היה מהמתנגדים הגדולים לגורן. כמובן אח"כ ניצלו זאת עד תום להוכיח את צביעות החרדים -האבא מתקיף והבן מקבל מילגה מידיו של גורן. הדוברים בטקס ובראשם פ. שינמן נתנו שיחת מוסר מפליגה בענין הכרת הטוב וכפיות טובה של אלו שלא רצו לבוא.
המענין הוא שגורן כנראה חשש שמישהו יטמון הפתעה כך שאחרי נאומו הוא נתן המילגה רק לדוברים שהודו בשם מקבלי הפרס ועזב המקום.

אגב, בנו של גורן -רמי למד בישוב . ביום העצמאות הראשון שלמד בישיבה , אביו הרה"ר שלח מכתב נזעם למה לומדים חצי יום ו"מחללים" את החג. השמועה אומרת שר' יידל ענה לו שאצלנו אם יש זמן לומדים גם ביוה"כ.
כל שנה בעשי"ת היו מזמינים את הרב של ת"א למסור שיעור. שנה אחת גורן הגיע אמר שיעור על תחילת ב"ב, כמו כמה ראשי ישיבות ידועים "אמרתי, הקשיתי, תירצתי, חידשתי" וכן על זה הדרך.

מעניין. אגב, נחשוני היה בשיעור של הגרב"צ קרמר(תשל"ג), אולי גם זה האחרון קיבל שם מלגה...
באופן כללי, ר' יידל שמר על סוג של אופי ממלכתי לישיבה, אחרי הכל היא הוקמה ע"י "המזרחי" וע"י הרב עמיאל (במסמכים שהזכרתי, ראינו גם טפסים נושנים משנותיה הראשונות של הישיבה, בהם הלוגו בראש העמוד הוא: "ישיבת הישוב החדש של המזרחי"). ומן הסתם גם ר' יידל לא ראה את עצמו או את החרדים בכלל,ככפופים להרב שך (בוודאי לא בשנות הל'), דומני שגם החרדים בירושלים של אותם ימים, לא ראו את עצמם ככפופים להרב שך. אעפ"כ, מעניין לדעת האם ר' יידל החזיק מהרב גורן באופן אישי או שגם לו היתה ביקורת גדולה על ההתנהלות שלו.
האם פא"י התנגדו גם הם להרה"ר גורן? (הלא נחשוני-רזמיווש היה מראשיהם).

גם הנכד, בנו של רמי גורן, למד בהישוב, והתקיימה בו הסגולה שכבר הזכרתי באשכול בעבר, שהוא כבר נעשה חרדי (וכמדומני שהוא אברך).

בתקופתינו למדו ביום העצמאות יום לימודים מלא של לימודי קודש, הסדרים והשיעור. ורק השעתיים של הלימודי חול היו לנו לשלל.
גם שיעור של הרה"ר לת"א בעשי"ת (ובכלל) כבר לא היה בזמנינו. כבר ציינתי שהרב אונטרמן בכהנו ברבנות ת"א היה נקרא "נשיא הישיבה" כשם שהיה לפניו הרב עמיאל.

מי הוא פ. שינמן?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' ינואר 17, 2017 10:14 pm

פנחס שינמן היה יו"ר המועצה הדתית בת"א.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ינואר 17, 2017 10:16 pm

פרנקל תאומים כתב:
בן ירושלים כתב:בזמן היתר הממזרים הידוע של רש גורן, היה רעש גדול נגדו כשבראש המתנגדים עמד הרב שך. כמה חדשים לאחר מכן ארגנה המועצה הדתית בת"א חלוקת מילגות נדיבה לתלמידי ישיבות העיר והכוללים. הרב שך ראה בכך צעד נוסף של גורן בנסיון להשתלט על הישיבות והביע את התנגדותו להשתתפות בערב זה. המועה"ד הודיעה שמי שלא יגיע לא יקבל את המילגה. הציבור החרדי אכן הדיר רגליו מהארוע ואברכים רבים לא באו לשם.

מעניין. אגב, נחשוני היה בשיעור של הגרב"צ קרמר(תשל"ג), אולי גם זה האחרון קיבל שם מלגה...
באופן כללי, ר' יידל שמר על סוג של אופי ממלכתי לישיבה, אחרי הכל היא הוקמה ע"י "המזרחי" וע"י הרב עמיאל (במסמכים שהזכרתי, ראינו גם טפסים נושנים משנותיה הראשונות של הישיבה, בהם הלוגו בראש העמוד הוא: "ישיבת הישוב החדש של המזרחי"). ומן הסתם גם ר' יידל לא ראה את עצמו או את החרדים בכלל,ככפופים להרב שך (בוודאי לא בשנות הל'), דומני שגם החרדים בירושלים של אותם ימים, לא ראו את עצמם ככפופים להרב שך. אעפ"כ, מעניין לדעת האם ר' יידל החזיק מהרב גורן באופן אישי או שגם לו היתה ביקורת גדולה על ההתנהלות שלו.
האם פא"י התנגדו גם הם להרה"ר גורן? (הלא נחשוני-רזמיווש היה מראשיהם).

גם הנכד, בנו של רמי גורן, למד בהישוב, והתקיימה בו הסגולה שכבר הזכרתי באשכול בעבר, שהוא כבר נעשה חרדי (וכמדומני שהוא אברך).

בתקופתינו למדו ביום העצמאות יום לימודים מלא של לימודי קודש, הסדרים והשיעור. ורק השעתיים של הלימודי חול היו לנו לשלל.
גם שיעור של הרה"ר לת"א בעשי"ת (ובכלל) כבר לא היה בזמנינו. כבר ציינתי שהרב אונטרמן בכהנו ברבנות ת"א היה נקרא "נשיא הישיבה" כשם שהיה לפניו הרב עמיאל.

מי הוא פ. שינמן?

אכן זה האדם (נחשוני)
ר' יידל ראה עצמו שייך למזרחי יותר מאשר לאגודה (תופעה ידועה אצל הרבה ליטאים דאז. ) בבחירות לעיריית תלאביב היתה רשימה של פורשי המפד"ל בראשות בויאר (האבא של ר' יודל בויאר) ור' יידל אמר לסביבתו להצביע עבורה.
שערים של פא"י היה אאל"ט הבמה שהרב זולטי פרסם סדרת מאמרים נגד ה"היתר"
רמי גורן לא חרדי. יש לו בן אברך חרדי בעל כשרון גדול ות"ח חשוב
פנחס שינמן ראש המועצה הדתית המיתולגי ואח"כ חבר כנסת מסיעת רפאל במפד"ל. הוא חמיו של הרב יוסף אפרתי

ביעתא בכותחא

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ד' ינואר 18, 2017 12:12 am

פרנקל תאומים כתב:
ביעתא בכותחא כתב:כפי שהקדמתי, עברו כמה שנים טובות מאז נחשפתי למכתבים, וכנראה שגם הייתי פחות אמיץ ממך, כך שעיינתי בהם די במהירות והחזרתים למקומם.

הרב עמיאל בוודאי היה בתקופתו של הרב שך, הוא גם נתן להרב שך את הרהיטים שלו בדירתו בהם השתמש שנים רבות אח"כ.
וכמו"כ הרב עמיאל גם חפף עם תקופתו של ר' יידל, הוא שנתן לו את ה"שטעלע" הראשונה שלו ב"רשת חינוך תלמודי" בעקבות המלצה מהגר"ש שקופ (שהיה גם רבו של הרב עמיאל מתקופת טלז), ולמעשה ר' יידל שעלה ארצה בתש"ב החל לשמש כר"מ בישיבה בחודש אלול תש"ד (כלומר שנה"ל תש"ה אך בשום אופן לא תש"א, מפני שכאמור ר' יידל עלה ארצה רק בתש"ב ובשך תקופה ארוכה תפקידו היה אחראי על שעות הגמרא ב"רשת החינוך התלמודי", כמדומני ש"ישיבת תל אביב" השתייכה לרשת הזו, היו אלו בי"ס מעין מכינות תורניות לישיבות).
אאל"ט, בשנת תש"ה מרנא הרב שך זי"ע כבר לא היה בהישוב (אם למאן דהוא יש כאן את הספר "מרן הרב שך" של ברגמן, ניתן לבדוק שם).
הרב עמיאל נלב"ע בשנת תש"ו.

לגבי עדותך על שאמר לך מו"ר ר' יידל אחרי פטירתו של מרנא הרב שך, היתכן שברבות השנים זכרונך לא דק בדברים לגמרי, או שמא יתכן שבשעת מעשה לא דקת בדבריו?
מפני שר' יידל הספיד גם הספיד את הרב שך בהיכל הישיבה בבוקר טרם היציאה ללוויה, באוזניי שמעתיו, ואף חלק מדבריו זכורים לי.
אלא שבדברי הספדו לא הזכיר את העובדה שהרב שך שימש כר"מ בישיבה. וסיפר לי בשעתו אחד הבחורים,שהיה חברה'מן, שהוא הלך לשאול את ר' יידל מדוע לא הזכיר זאת, וענה לו ר' יידל שאיננו חושב שזו עובדה שהרב שך היה רוצה שיציינו אותה לכבודו. הוא לא פירט את הטעם, אבל בפשטות הוא התכוין לעובדה שהישוב הוא מוסד ישיבתי בו לומדים גם לימודי חול.(ושמא אתה היית אותו חברה'מן?...)

הרב גביר,

מסתבר שלמדנו באותה תקופה, אולי אפילו באותה כיתה...
נכון שהוא אמר כמה מילים בבוקר טרם יצאו ללוויה, אך אלו היו כמה מילים בודדות, הרבה פחות ממה שהיה למשל לפני היציאה להלוית הגר"ד פוברסקי (יתכן גם בגלל שהיה יום שישי והלוויה הייתה בשעה מוקדמת יותר).

לאחר כלות השבעה, פנינו מספר בחורים לבקש לקיים אירוע מספד והתעוררות על הרב שך, כחלק מאווירת חיזוק כללית שהייתה עם פטירתו (קיבלו למשל לימוד הלכות בארוחת הבוקר לע"נ). ר' יודל הסכים, אך סירב לדבר בעצמו. אינני זוכר את הציטוט המדויק, אך באופן ודאי אמר שאינו מעוניין להזכיר את תקופתם המשותפת.
בסופו של דבר הובא ר' שלמה לוינשטיין לדבר.

ביעתא בכותחא

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ד' ינואר 18, 2017 12:17 am

אגב, אחר שהתברר שלמדנו באותה התקופה, הרשה לי לתקן אותך לגבי יום העצמאות, בו לא למדו לימודי קודש מלאים, אלא הלימודים הסתיימו לאחר תפילת מנחה שלאחר השיעור. גם הכניסה לישיבה (לתלמידים האקסטרנים) לא נעשתה דרך השער הראשי שהיה נעול, אלא דרך הכניסה לביתו של ר' יודל.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ד' ינואר 18, 2017 12:49 am

אם אינני טועה הרי שבליל יום העצמאות אחד רבי יידל הורה לי להתפלל מעריב במנגינה של יום טוב...

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 18, 2017 8:47 am

[quote
הרב גביר,
אני מבין שהוא עזב את הישוב באמצע או שמא אני טועה?[/quote]

א. האסון המדובר לתקפ"ץ ארע בתחילת זמן חורף תשס"ט. הבחור עזב כמדומה אחרי כיתה ג. נכתב על אודותיו בזמנו ב'יתד נאמן'.
ב. הנושא שהעלה מר על הנהגת ה'הפקרות' ברבות מהישיבות הקדושות הוא נושא כאוב ומורכב, נלע"ד שהוא ראוי לדין מעמיק בפני עצמו, אולי בפורום 'ויתהלך חנוך'.
ג. אני חוזר ומפנה לרשימה - פיתוח כושר ההסברה כמפתח ליכולת ההבנה – על דמותו ומשנתו הדידקטית של הרב יהודה קולודצקי ז"ל, שמעתין 165, תמוז-אלול תשס"ז 2007 [כמדומה שישנה רק בפורמט המודפס ואינה בפורמט האלקטרוני]. לענ"ד מורשתו של ר' ידל כמורה היא חשובה וכדאי ללמוד ולאמץ אותה.
ד. עם כל הביקורת החריפה, שבעינה עומדת, על דרכו כמחנך, אין להכחיש שהוא הצליח להטמיע ברבים מתלמידיו ערכים חשובים כמו התמסרות ללימוד תורה ואהבתה, דקדוק הלכה ונראה שגם אדישות מסוימת לענייני 'השקפה'.
ה. אגב העיסוק בר' ידל ובישוב בכלל, הוספתי כאן שני קבצים שנרשמו בזמנו המכילים דברי תורה וסיפורים שסיפר הרב שמואל גרוסברד ז"ל וישנם אצלי עד היום.
קבצים מצורפים
גרוסברד 2.jpg
גרוסברד 2.jpg (1.83 MiB) נצפה 14478 פעמים
גרוסברד 1.jpg
גרוסברד 1.jpg (1.75 MiB) נצפה 14478 פעמים

מָרוֹקַאִי זן חזו''א

הודעהעל ידי מָרוֹקַאִי זן חזו''א » ד' ינואר 18, 2017 10:17 am

בספר שי"ל לאחר פטירתו של הגאון ר' משה לוי (גאון עצום וצדיק, שנפטר בדמי ימיו, מח"ס 'ברכת ה' 'מלוה ה' ' שו"ת תפלה למשה ועו"ס, למד ביישוב, ולאח"מ למד בישיבת 'כסא רחמים' ולימים נעשה ר"מ בישיבה זו).
ישנו סיפור מעניין איך לאחר שעבר לשם, הלך הרב קולודצקי לבקרו, כדי לראות מה הוא עושה 'שם'... והתפעל וכו' (איני זוכר כל הפרטים - קראתי מזמן - אולי מישהו יעלה כאן).

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 18, 2017 2:00 pm

גביר כתב:[quote
הרב גביר,

א. האסון המדובר לתקפ"ץ ארע בתחילת זמן חורף תשס"ט. הבחור עזב כמדומה אחרי כיתה ג. נכתב על אודותיו בזמנו ב'יתד נאמן'.
צריך לתקן תשמ"ט

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ד' ינואר 18, 2017 2:45 pm

גביר כתב:[quote
הרב גביר,

ב. הנושא שהעלה מר על הנהגת ה'הפקרות' ברבות מהישיבות הקדושות הוא נושא כאוב ומורכב, נלע"ד שהוא ראוי לדין מעמיק בפני עצמו, אולי בפורום 'ויתהלך חנוך'.
ג. אני חוזר ומפנה לרשימה - פיתוח כושר ההסברה כמפתח ליכולת ההבנה – על דמותו ומשנתו הדידקטית של הרב יהודה קולודצקי ז"ל, שמעתין 165, תמוז-אלול תשס"ז 2007 [כמדומה שישנה רק בפורמט המודפס ואינה בפורמט האלקטרוני]. לענ"ד מורשתו של ר' ידל כמורה היא חשובה וכדאי ללמוד ולאמץ אותה.
ד. עם כל הביקורת החריפה, שבעינה עומדת, על דרכו כמחנך, אין להכחיש שהוא הצליח להטמיע ברבים מתלמידיו ערכים חשובים כמו התמסרות ללימוד תורה ואהבתה, דקדוק הלכה ונראה שגם אדישות מסוימת לענייני 'השקפה'.
ה. אגב העיסוק בר' ידל ובישוב בכלל, הוספתי כאן שני קבצים שנרשמו בזמנו המכילים דברי תורה וסיפורים שסיפר הרב שמואל גרוסברד ז"ל וישנם אצלי עד היום.[/quote]
רבינו שליט"א יש אפשרות להעלות את הדברים מוקלדים?
ייש"כ גדול מראש

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 18, 2017 3:37 pm

לצערי אין עיתותי בידי לשבת ולהקליד, אם יהיה מי שירצה לעשות זאת - הרשות נתונה ובלבד שיאמר דברים בשם אמרם ויציין מהיכן וממי הגיעו אליו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' מרץ 13, 2017 7:52 am

מצו"ב רשימה על אודות ר' דרכו של ר' יידל ז"ל כמורה
קבצים מצורפים
DSCF8266.JPG
DSCF8266.JPG (1.84 MiB) נצפה 14014 פעמים
DSCF8267.JPG
DSCF8267.JPG (1.84 MiB) נצפה 14014 פעמים

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ב' מרץ 13, 2017 12:53 pm

היה גם ר"מ ביישוב בשם הרב גרוסברד - מה היה שמו הפרטי?, האם היה אחיהם של ר' שרגא ור' אבא? ובאיזה שנים לימד?

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' מרץ 13, 2017 1:56 pm

הרב שמואל גרוסברד ז"ל מפתח תקווה, אחיהם של הנ"ל, תלמיד רבי ברוך בער ליבוביץ בישיבת קמיניץ, בזמן השואה עלה לכאן אה"ק ולמד בישיבת לומז'ה.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' מרץ 13, 2017 7:45 pm

על ר"ש גרוסברד כבר נכתב מעט לעיל.

מפי השמועה נמצאתי למד כי באחרונה נכנס שם בוגר המקום מיודעי הרב אברהם דב קרמר שיחי' (בהריב"צ שליט"א) לכהן כמשיב בסדר ב', זמן בו הר"מים כבר אינם (מלבד הרב התורן). למי שאינו מהבוגרים זה לא ישנה הרבה, וכי מה נפק"מ מי מונה ומתי, אבל הבוגר מבין שיש כאן דבר חידוש, כי מעולם לא היה שם כזו שטעלע. האם היישוב מתקדם סוף סוף לרוח הזמן?!

משמר

הודעהעל ידי משמר » ב' מרץ 13, 2017 9:02 pm

המצבה שעל מקום מנוחתו בביה"ע קרית שאול
קולודצקי הרב יהודה.jpg
קולודצקי הרב יהודה.jpg (181.23 KiB) נצפה 13909 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' מרץ 15, 2017 5:14 pm

על המצבה כתבו 'יהודה' ולא 'יהודא' כפי שהוא עצמו נהג לכתוב, יש לכך סיבה מיוחדת או שזה חוסר תשומת לב של עושה המצבה?

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ה' מרץ 16, 2017 12:35 am

ממקור מוסמך- בשנת תשס"ג ביקשו מהרב קולודצקי להפתיע תלמיד ותיק ולהופיע ביום הולדתו ה70. תגובתו- היום כל צוציק נהיה בן 70, כשיהיה בן 90 תקראו לי

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' מרץ 22, 2017 4:11 pm

גביר כתב:על המצבה כתבו 'יהודה' ולא 'יהודא' כפי שהוא עצמו נהג לכתוב, יש לכך סיבה מיוחדת או שזה חוסר תשומת לב של עושה המצבה?

מי שכותב יהודא, זה בשביל שלא להיכשל בכתיבת שם הוי'ה ולא שזה שמו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 12, 2017 9:15 pm

לייטנר כתב:סיפור:
בפורים של שנת תשכ"ב, דומני, נעתר ר' יידל לתלמידי שנה ה' ובאופן חריג וראשוני אישר להם להציג הצגה. המסך נפתח ועל הבמה עמדה תפאורת בית משפט. אחד התלמידים בגלימה שחורה פתח ואמר במילים אלה, פחות או יותר: "במקום זה, בו אני עומד לפניכם, שופטי ישראל, ללמד קטגוריה על הישיבה/ר' יידל - אין אני עומד יחידי; עִמדי ניצבים כאן בשעה זו ... אך הם לא יוכלו לקום על רגליהם; לשלוח אצבע מרשיעה כלפי תא הזכוכית ולזעוק כלפי היושב שם: אני מאשים". בקונוטציה ברורה לנאום הפתיחה הידוע של משפט אייכמן. ר' יידל ציוה מיד לסגור את המסך ובכך תמו הצגות פורים מהישיבה (אינני יודע אם עד היום).

אפשר לנסות לברר על הסיפור הזה אצל הג"ר יגאל רוזן שליט"א או אצל הרב הילדסהיימר מנהל הסמינר, שניהם בוגרי מחזור תשכ"ב...
הג"ר עקיבא קיסטר זצ"ל, אף הוא בן אותו מחזור, מי יודע? אולי הוא עצמו היה מעורב בהצגה הזאת...אומרים שהוא היה קונדס גדול בימי נעוריו ב'הישוב', ובישיבת פונוביז' הוא תפס את עצמו והתמסר בכל כוחותיו לעמל התורה (מני אז ועד זיבולא בתרייתא).

הרבנים חשב האפד ודעת האברך,
השמעתם מהגר"ע קיסטר על ימי נעוריו בהישוב ו/או על הג"ר יידל ז"ל?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 209 אורחים