מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי מנדל ישראל שטרן מלאורדינה ואשתו רעכיל וואהרמאן

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
ירון

רבי מנדל ישראל שטרן מלאורדינה ואשתו רעכיל וואהרמאן

הודעהעל ידי ירון » ג' יולי 12, 2016 9:03 am

רבי מנחם ישראל (מנדל ישראל) שטרן, חי בלאורדינה שבמרמורוש, והיה זכור כאיש קדוש שהיו מגיעים אליו בבקשות.

על פטירתו, סביב שנת תרנ"ה, מסופר כי ביקש מזוגתו להניח עבורו כרית וסדין לבן על הרצפה, וברגע שראשו נגע בכרית - נפטר.

אלמנתו, רחל (רעכל, פייגא רעכיל) וואהרמאן, ילידת נדבורנא, עלתה לצפת ונפטרה אחרי מספר שנים.

מילדיהם בלאורדינה:

(א) ר' יוסף שטרן.

(ב) ר' משה ליב שטרן, יליד תרכ"ט. נשא בתרנ"ה את חיה שרה, בתם של ר' מרדכי מנדל וגיצי שטרן מסטרמטורה, עורך הנישואין רבי מנדל האגר.

(ג) ר' אברהם דוד שטרן, יליד תרכ"ז, כנראה היה נשוי פעמיים, ראשית לרחל לבית לוי (לעווי?) מ-Satoraljauhely, שנית לחנצי רוזנברג מ-Mojszin. ממנו צאצאים בארה"ב.

(ד) ר' יעקב שטרן, יליד תרל"ג.

(ה) ר' חיים שמואל שטרן, נולד סביב תרמ"ה, נפטר בבואנוס איירס, ארגנטינה.

(ו) רבקה הענטשא, ילידת תרמ"ה.

(ז) רבקה מנצי, ילידת תרמ"ו.

האם יש מי שיודע למסור פרטים נוספים? על רבי מנדל שטרן, מקורות משפחתו? על רעכיל וואהרמאן, והקשר שלה למשפחת הדע"ק?

עוד תולדות צאצאים?

https://generatree.wordpress.com/2016/07/12/%D7%A8%D7%91%D7%99-%D7%9E%D7%A0%D7%93%D7%9C-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%A9%D7%98%D7%A8%D7%9F-%D7%9E%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%95%D7%90%D7%A9%D7%AA%D7%95-%D7%A8%D7%A2/

פרנקל תאומים

Re: רבי מנדל ישראל שטרן מלאורדינה ואשתו רעכיל וואהרמאן

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 12, 2016 4:08 pm

האם שם המשפחה וואהרמאן של רעכיל פייגא הוא שמה מהבית או שמה מנישואין שניים?
אם זהו שמה מהבית, והיא ילידת נדבורנא, אולי היא נכדתו של ר' דוד לייב מנדבורנא ברצ"ה בעל צמח ה' לצבי), בת לחתנו הרב הערש יונה וואהרמאן(ב"ר ישראל לייב מבוטשאטש בן הדע"ק זי"ע).
ואם כך היא אחותה של הענטשא אשת הרב צ"ה ברכר מצפת ע"ה. זה לכאו' מתאים גם מבחינת השנים.
אגב, מזה שיש לה בן בשם אברהם דוד אכן נראה להדיא שהיא נינתו (או נכדתו ) של הדע"ק. אמנם את השם ישראל לייב לא יכלו לתת, מפני שלבעלה קראו מנדל ישראל
.
נ"ב: כנראה נפלה טעות בשמות הבנות שלהם, ישנן שתיים שם עם השם רבקה.(אלא אם נאמר שהגדולה נפטרה עד גיל שנה+, ואחותה שנולדה מיד נקראה גם על שמה, תופעה שלא היתה נפוצה מאד, אך היתה קיימת).

ירון

הודעהעל ידי ירון » ד' יולי 13, 2016 11:27 am

תודה "פרנקל תאומים".

לפי הידוע לי וואהרמאן זהו שמה מהבית. לבני המשפחה, צאצאי ר' מנדל ישראל שטרן בארה"ב לא ידועה מסורת יחוס לדע"ק, אך הם כבר רחוקים מאוד מהעניין, ולא ידעו לומר דבר חוץ מ-"הסיפור" על רבי מנדל ישראל שטרן כצדיק בלאורדינה ואשתו שעלתה לצפת. כפי הנראה הצאצאים היגרו לאמריקה בתחילת שנות התר"ס או התר"ע, וכבר איבדו קשר.

כפי שכתבת, השמות במשפחה מתיישבים עם יחוס לדע"ק, אם כי יש לזכור שהדע"ק גדל בנדבורנא, והיו שם עוד משפחות בשם זה, שלדעתי היו קרובות אליו אך לא מצאצאיו.

לעניין רבי צבי הירש יונה, זו היתה גם השערתי. רצה"י הוא מזקני משפחתי, ולפי הידוע לי מאחד מזקני המשפחה, שזכה להכירו כילד קאן בצפת, לרצה"י היו רק בנות, ואף ידע למנותן בשמן. הוא לא הזכיר את השם רעכיל, אם כי במרחק השנים, ובהתחשב בכך שמוסר הידיעה לפי עניו"ד לא הכירן אישית, אין הדבר ראיה מוחלטת. ואולם, הראיה היותר חזקה שאיננה בתו של רצה"י, שלפי המידע מהצאצאים בארה"ב, וכן לפי רשומות לאורדינה, לר' אברהם דוד שטרן נולד בלאורדינה בשנת תרנ"א בן ושמו "צבי הירש" (ולפי הרשומות "יעקב הירש") -- בעוד רבי צבי יונה עודנו בחיים בצפת. ועל כן נראה שיש לדחות השערה זו.

לעניין שמות הבנות, שתיים בשם "רבקה", אתה צודק כמובן, כך לפי הרשומות, יתכן שיש שם טעות, ויתכן שהראשונה נפטרה כדבריך.

ואגב, השם "רבקה הענטשא", כמו גם השם "ויטא" מתקיים בענפים שונים של צאצאי הדע"ק, ולפי עניו"ד הוא שמותיהן של אשת הדע"ק ואימה אשת רצ"ה קרא, אך יש לאשש זאת..

ירון

הודעהעל ידי ירון » ד' יולי 13, 2016 12:12 pm

האם היתה קרבה בין רבי מנדל ישראל שטרן מלאורדינה, לבין ר' מנחם מנדל שטרן מסוליצא (היא סעליש?) שעלה לצפת והיה שם גבאי קלויז קאסוב ?

לפי מידע שקיבלתי, וצ"ב עדיין, היה רמ"מ הנ"ל בנו של ר' מאיר שטרן, בנו של ר' מרדכי שטרן מסעליש ראש המשפחה.

השערה לעניין ר' מנדל ישראל, לפי שם אחד הבנים "חיים שמואל" -- אולי היה בנו של ר' חיים שמואל שטרן, תק"ף - תרנ"ג, דומ"ץ בסיגט וחסיד קאסוב, ב"ר יוסף שטרן אב"ד סיגט (תקס"ג -תרי"ח, חתנו וממלא מקום דודו רמ"מ שטרן אב"ד סיגט, תקי"ט - תקצ"ד), ב"ר יצחק שטרן, ב"ר מרדכי שטרן מסעליש ???

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 13, 2016 4:59 pm

ירון,
האמנם ר' הערש יונה וואהרמאן עלה לארץ ונפטר בצפת?
אני חשבתי שרק ביתו וחתנו רצ"ה והענטשה ברכר עלו לארץ.
והאם באמת מישהי מזקני המשפחה יכלה להספיק להכיר אותו? לכאו' הוא היה צריך לזכות לאריכות ימים מופלגת לשם כך, באיזו שנה הוא נפטר? (לשנת פטירתו יש כמובן השלכה לגבי היתכנות של נין הקרוי בשמו כמו שציינת.
ד"א, האם אתה יודע מי היו ילדיו של של רצ"ה ברכר?

נ"ב: על שטרן מסעליש אולי תשאל את יאיר לפיד, הוא צאצא של איזה צדיק מהעיירה הזאת(אם כי נדמה לי ששמו היה קליין)... :)

ירון

הודעהעל ידי ירון » ה' יולי 14, 2016 3:46 pm

פרנקל תאומים כתב:ירון,
האמנם ר' הערש יונה וואהרמאן עלה לארץ ונפטר בצפת?
אני חשבתי שרק ביתו וחתנו רצ"ה והענטשה ברכר עלו לארץ.
והאם באמת מישהי מזקני המשפחה יכלה להספיק להכיר אותו? לכאו' הוא היה צריך לזכות לאריכות ימים מופלגת לשם כך, באיזו שנה הוא נפטר? (לשנת פטירתו יש כמובן השלכה לגבי היתכנות של נין הקרוי בשמו כמו שציינת.
ד"א, האם אתה יודע מי היו ילדיו של של רצ"ה ברכר?

נ"ב: על שטרן מסעליש אולי תשאל את יאיר לפיד, הוא צאצא של איזה צדיק מהעיירה הזאת(אם כי נדמה לי ששמו היה קליין)... :)

אכן עלה לארץ, ואכן אחד מזקני המשפחה ע"ה, כשהיה ילד בצפת סביב שנת תר"ס הכיר אותו. למזלי כשחקרתי לפני עשרים שנה ויותר, סיפר לי על כך ...

והוא זה שידע כי לר' צבי יונה היו רק בנות, אלא שכנראה מהן רק הענטשא עלתה לצפת, והייתי רוצה מאוד לדעת מיהם יתר ענפי הצאצאים, עד כה לא עלה בידי לאתר, גם בגלל שהיו בנות, ואין לי שמות נישואין.

ילדיו של רצ"ה ברכר --

(א) מ' חנה, אשת ר' בנציון מרגליות מצפת.

(ב) ר' ישראל ליב ברכר, סב סבתי.

(ג) ר' מאיר ברכר.

יתכן וסביר כמובן שהיו עוד, אך אם כן ככה"נ לא הגיעו לבגרות, וזכרם לא השתמר במשפחתנו.

אשמח אם תיידע אותי (אפשר גם במסר) לגבי טיב העניין במשפחה, אתה קשור?

ירון

הודעהעל ידי ירון » ה' יולי 14, 2016 3:51 pm

פרנקל תאומים כתב: נ"ב: על שטרן מסעליש אולי תשאל את יאיר לפיד, הוא צאצא של איזה צדיק מהעיירה הזאת(אם כי נדמה לי ששמו היה קליין)... :)

אגב, לעניין זה, ואם הוא צאצא של "קליין", ראה באחד ממאמרי ויתילדו של רנ"א וקשטיין (מס' 105), כי כנראה ר' שמואל שמלקא קליין לא היה מהאחים פרוכטר-אדלר-שטרן ממרמורוש, וזהו כנראה שיבוש שהשתרש במהלך השנים ... צחק בצד, אם כן, אולי הנטיה לשבש עוברת שם במשפחה..

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 132 אורחים