מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שיבושים ביוגרפים מופרכים

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
תוכן

Re: שיבושים ביוגרפים מופרכים

הודעהעל ידי תוכן » ו' יולי 27, 2018 2:15 am

לבי במערב כתב:פשוט לא הבנתי את ה"ווארט" שבהודעת כת"ר (ואתכם הסליחה על שלא הבהרתי עצמי מקודם כדבעי. וראה כתובות סז, רע"א).

הוא מגדולי הראשונים, ופירש הר"ש על זרעים וטהרות מיוסדים על פירוש הר"י מלכי צדק. הראש ישיבה חשב לפי שם משפחתו שהוא ספר ממחבר ישראלי עם שם ציוני, ולפיכך ביקש להוציאו מבית המדרש.

גלאגוזים

Re: אמורא נו"נ לר' אדם בע"ש ולמהר"ל נולד בנהרדעא היה רב בהונגריה עלה לאר"י ונקבר בצפת. הזוי!

הודעהעל ידי גלאגוזים » ו' יולי 27, 2018 2:17 am

משולש כתב:זו פעם ראשונה שאני שומע שיש ת"ח שקוראים "מרדכי" בפתח הכף, כי עד כמה שידוע לי בין אשכנזים ובין ספרדים קוראים אותו בחיריק. ואלו הקוראים בפתח, זה המצאה מאוחרת, כמו אלו שקוראים "מסכת עֲרָכִין" במקום "עֶרְכִין", או שמחליפים מלעיל ומלרע בין הרמב"ם לרמב"ן, (איני נכנס לדיון מה הצורה הנכונה, אלא איך שגורים שמותם של הפוסקים בין הלומדים מאות שנים).

וזאת מניין לך?
הדפסת ספרי קודש מנוקדים היא אופנה של הדור האחרון.
ושמא בידך הקלטות של חכמי ישראל מלפני מאות שנים?

וונדרבר

Re: אמורא נו"נ לר' אדם בע"ש ולמהר"ל נולד בנהרדעא היה רב בהונגריה עלה לאר"י ונקבר בצפת. הזוי!

הודעהעל ידי וונדרבר » ו' יולי 27, 2018 3:56 pm

משולש כתב:זו פעם ראשונה שאני שומע שיש ת"ח שקוראים "מרדכי" בפתח הכף, כי עד כמה שידוע לי בין אשכנזים ובין ספרדים קוראים אותו בחיריק. ואלו הקוראים בפתח, זה המצאה מאוחרת, כמו אלו שקוראים "מסכת עֲרָכִין" במקום "עֶרְכִין", או שמחליפים מלעיל ומלרע בין הרמב"ם לרמב"ן, (איני נכנס לדיון מה הצורה הנכונה, אלא איך שגורים שמותם של הפוסקים בין הלומדים מאות שנים).

viewtopic.php?p=474743#p472069

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוגוסט 08, 2018 6:16 pm

תוכן כתב:
לבי במערב כתב:פשוט לא הבנתי את ה"ווארט" שבהודעת כת"ר (ואתכם הסליחה על שלא הבהרתי עצמי מקודם כדבעי. וראה כתובות סז, רע"א).

הוא מגדולי הראשונים, ופיר[ו]ש הר"ש על זרעים וטהרות מיוסדים על פירוש הר"י מלכי צדק. הראש ישיבה חשב לפי שם משפחתו שהוא ספר ממחבר ישראלי עם שם ציוני, ולפיכך ביקש להוציאו מבית המדרש.

יש"כ. ובפרט על שטרח לבאר לקטנים ודלים כמותי, את בניכם אשר לא ידעו ואשר לא ראו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 08, 2018 6:34 pm

להיפך בעיני זה פעם ראשונה שאני שומע על אשכנזים שקוראים בחיריק. כמובן שלא קוראים בפתח אלא בסגול תחת הכף כמו שנוהגים בכלל בהברה האשכנזית לקרא לאדם ששמו מרדכי. אבל זו הצורה שקוראים את השם המנוקד בפתח. וכמובן בהטעמה על המם.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' אוגוסט 08, 2018 6:51 pm

הסגול הזה פוטר אותנו מלהכריע, שהרי גם החיריק יכולה להפוך לסגול באותו אופן...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 08, 2018 6:53 pm

אבל אין שום סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק. שם המחבר הוא מרדכי בן הלל והשם מרדכי מנוקד בפתח במקרא וכאמור כל מי ששמו מרדכי נקרא כך.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ד' אוגוסט 08, 2018 6:58 pm

סגי נהור כתב:
אוצר החכמה כתב:

להיפך בעיני זה פעם ראשונה שאני שומע על אשכנזים שקוראים בחיריק. כמובן שלא קוראים בפתח אלא בסגול תחת הכף כמו שנוהגים בכלל בהברה האשכנזית לקרא לאדם ששמו מרדכי. אבל זו הצורה שקוראים את השם המנוקד בפתח. וכמובן בהטעמה על המם.

הסגול הזה פוטר אותנו מלהכריע, שהרי גם החיריק יכולה להפוך לסגול באותו אופן...

לאו דוקא. דומני שאין הוגים "ילקוט שמעונע", "הגהות אשרע", "המאירע".

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ד' אוגוסט 08, 2018 7:56 pm

כתבתי כינויים שנוצרו ע"י הוספת יו"ד התואר לשם. במקרים כאלה כנראה הנטייה היא להדגיש את החיריק ולא להבליעו.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ד' אוגוסט 08, 2018 7:59 pm

אוצר החכמה כתב:אבל אין שום סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק. שם המחבר הוא מרדכי בן הלל והשם מרדכי מנוקד בפתח במקרא וכאמור כל מי ששמו מרדכי נקרא כך.

היכן מצינו ספר שנקרא בשמו הפרטי של המחבר ותו לא? משא"כ בהוספת יו"ד התואר (או בנדו"ד: החלפת הניקוד שקודם היו"ד לחיריק) מצינו גם מצינו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 08, 2018 8:56 pm

איני יודע לאיזה דוגמאות אתה מכוון. בכל מקרה הנושא לא היה מי צודק אלא איך אומרים האשכנזים והתשובה הוא שהם אומרים את המילה בדיוק באופן בו הם קוראים לאדם בשם מרדכי.

חיים שמעון

הודעהעל ידי חיים שמעון » ה' אוגוסט 09, 2018 12:10 am

נשר כתב:
אברך כתב:לפני תקופה קצרה, כתבתי מראה מקום בישיבה [קטנה] לעיין במרדכי סי' פלוני, ובאו כמה בחורים שחיפשו בכל האוצר ולא מצאו ספר מרדכי....

ישנה אגדה על אחד האדמורי"ם שדיבר בלימוד עם הרב שך ואמר לו הרב שך משהו בשם המרדכי שאלו אותו האדמו"ר "איזה מרדכי?" ענה לו הרב שך בכאב: ר' מרדכי מטשערנובל...
[/quot
אני מתקשה להאמין שהרב שך ידע על ר' מרדכי מטשרנובל

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' אוגוסט 09, 2018 12:21 am

בטח אתה גם מתקשה להאמין שהרב שך היה ראש ישיבה בקרלין (לונינעץ)

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוגוסט 09, 2018 2:40 am

אוצר החכמה כתב:

יעויין כאן בהרחבה: ניקוד שם ספר "המרדכי" (ושם הביאו דוגמאות וכו').
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ו' אוגוסט 10, 2018 12:10 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' אוגוסט 09, 2018 8:51 am

אוצר החכמה כתב:איני יודע לאיזה דוגמאות אתה מכוון. בכל מקרה הנושא לא היה מי צודק אלא איך אומרים האשכנזים והתשובה הוא שהם אומרים את המילה בדיוק באופן בו הם קוראים לאדם בשם מרדכי.

שים לב שבן ראובן הגיב על המשפט הבא שכתבת:
אוצר החכמה כתב:אבל אין שום סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק. שם המחבר הוא מרדכי בן הלל והשם מרדכי מנוקד בפתח במקרא וכאמור כל מי ששמו מרדכי נקרא כך.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוגוסט 09, 2018 9:04 am

שמתי לב. וזה בדיוק מה שעניתי לו שם המחבר הוא מרדכי והאשכנזים הוגים אותו בדיוק כמו שהם הוגים את השם מרדכי (אגב לא כמו שהם הוגים את המילה רש"י) אז אין סיבה להמציא שהם בעצם חשבו שזה מילה בחיריק וזה כל כך פשוט לכל מי שגדל בין אשכנזים שהדיון כאן תמוה.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ה' אוגוסט 09, 2018 9:15 am

אוצר החכמה כתב:שמתי לב. וזה בדיוק מה שעניתי לו שם המחבר הוא מרדכי והאשכנזים הוגים אותו בדיוק כמו שהם הוגים את השם מרדכי (אגב לא כמו שהם הוגים את המילה רש"י) אז אין סיבה להמציא שהם בעצם חשבו שזה מילה בחיריק וזה כל כך פשוט לכל מי שגדל בין אשכנזים שהדיון כאן תמוה.

לא המשפט שלך ולא התגובה שלי עסקו בהגייה האשכנזית המקובלת של שם הספר.

ברי היזיקא

Re: אמורא נו"נ לר' אדם בע"ש ולמהר"ל מפראג נולד בנהרדעא היה רב בעיר בהונגריה עלה לאר"י ונקבר בצפת. הזוי!

הודעהעל ידי ברי היזיקא » ה' אוגוסט 09, 2018 5:19 pm

חיים ושלו' כתב:סיפר יהודי חשוב, שפעם נפגש עם איזה יהודי מכובד בעל משרה חשובה, ואמר לו איזה מימרא מה"מרדכי", והלה פתח זוג עיניים, על שיש ספר עם שם מוזר כזה... (לפחות תפרגן לו תואר רבי...)

ופעם עמדתי בארון הספרים, ניגש אליי בחור אחד ושאלני היכן כאן המרדכי...

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' אוגוסט 10, 2018 12:09 am

[נמחק עקב אי-רלוונטיות, כמבואר בהודעה שלאח"ז]
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ו' אוגוסט 10, 2018 12:37 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ו' אוגוסט 10, 2018 12:35 am

לבי במערב כתב:
בן ראובן כתב:לא המשפט שלך ולא התגובה שלי עסקו בהגייה האשכנזית המקובלת של שם הספר.

א"י על מה כת"ר התכוון להגיב.

בשביל זה יש כאן משהו שקוראים לו "ציטוט". הגבתי על המשפט שציטטתי, שטען שאין סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק (ולא שזו אינה ההגייה האשכנזית).

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' אוגוסט 10, 2018 12:36 am

עם כת"ר הסליחה על אי-ההבנה. אנטשולדיג!

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' אוגוסט 10, 2018 12:43 am

בן ראובן כתב:
לבי במערב כתב:
בן ראובן כתב:לא המשפט שלך ולא התגובה שלי עסקו בהגייה האשכנזית המקובלת של שם הספר.

א"י על מה כת"ר התכוון להגיב.

בשביל זה יש כאן משהו שקוראים לו "ציטוט". הגבתי על המשפט שציטטתי, שטען שאין סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק (ולא שזו אינה ההגייה האשכנזית).

ציטוט בלי לקרא את ההקשר הוא מטעה וחבל שלבי במערב חזר בו מההסבר הנכון שנתן לך.

אני כתבתי שאין סיבה לחשוב שהאשכנזים מתכוונים לומר מילה בחיריק כשהם אומרים אותה בדיוק כמו שהם אומרים את השם מרדכי. ואתה וסגי נהור חשבתם שאני טוען שההגיה הנכונה היא דווקא בפתח. ואמרתי שהתכוונתי להסביר שאין שום סיבה לחשוב שאדם מתכוון לומר בחיריק כשהוא אומר אותה בדיוק כמו שאומר את השם מרדכי (אגב ממש לא כמו שהוא אומר מילה המסתיימת בחיריק) ושוב אמרת שהתגובה שלי לא עסקה באמירת האשכנזים אבל מה לעשות שהיא כן עסקה...

עכשיו בדקתי ואכן אתה דקדקת בדברי שאני כתבתי אין סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק ולא שהשם נהגה בחיריק
ואע"פ שהסברתי שלזה היתה כוונתי כמובן מכללות דברי. אין לקבל את הסברי ויקוב הדין את ההר! אמרת אין סיבה לחשוב שהשם הוא בחיריק אז אמרת הוא ולא אמרת נהגה!!!

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ו' אוגוסט 10, 2018 2:15 am

אם כך אכן טעיתי בכוונתך ועמך הסליחה.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' אוגוסט 12, 2018 10:38 pm

האר"י הורה להתפלל על קבר ר' לייב בעל היסורים.
Scanned-image_16-02-2017-061606-1.jpg
Scanned-image_16-02-2017-061606-1.jpg (141.71 KiB) נצפה 10439 פעמים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' אוגוסט 13, 2018 1:20 am

תוכן כתב:פעם אחד בחור בישיבה כל שהוא החליט ללמוד זרעים, והביא לבית המדרש את פירושו של ר"י בן מלכי צדק. הראש ישיבה ראה את הספר על השלחן, וביקש מהבחור להוציא את הספר מהישיבה, כי לא מכניסים כאלו ספרים לבית המדרש!

יש לי פירכא על מעשה של המופרך...
הביא לביהמ"ד פירושו של ר"י בן מלכי צדק??, כלומר הביא ספר מיוחד שיצא לאור מחדש.....
פירוש ר"י במ"צ נדפס בכל "ש"ס ווילנא" על הגליון של משניות זרעים בסוף מסכת ברכות.....

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוגוסט 13, 2018 1:44 am

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' אוגוסט 13, 2018 2:01 am

איי איי, רחמנות על אותו בחור..
למה לא היה יכול להראות להראש ישיבה שלו אשר רבי יצחק במ"צ ודאי שלא היה ציוני....., שהרי פירושו נדפס בש"ס וילנא......

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ב' אוגוסט 13, 2018 2:53 am

גימפעל כתב:האר"י הורה להתפלל על קבר ר' לייב בעל היסורים.
Scanned-image_16-02-2017-061606-1.jpg

העירו על זה באשכול אחר
viewtopic.php?f=17&t=5520&p=443445#p443445

ר' יונה

הודעהעל ידי ר' יונה » א' אוגוסט 19, 2018 8:10 pm

האר"י גם הורה ללמוד בספר אור החיים הקדוש
קבצים מצורפים
15346985463322016030352.jpg
15346985463322016030352.jpg (878.61 KiB) נצפה 9874 פעמים

חיים סגל

Re: רבי עמרם חסידא...(השני)...

הודעהעל ידי חיים סגל » ו' נובמבר 15, 2019 12:27 pm

גרשון כתב:רבי עמרם חסידא היה גדול מאוד בעיני דורו.
על מצבת גיסו (בעל אחותו) רבי יוסף גרינוואלד רב בטשעטשעוויץ (זקינו של הערוגת הבושם מ'חוסט) כתוב "גיסו של...(תוארים) רבי עמרם חסידא..."
במצבה אחרת ממשפחתו כתוב " בן אחות רבי עמרם חסידא שעלה לארץ הקודש..."

קראתי השבוע בעלון מתורתו של הרי"מ רייזמן שליט"א, שעד לימיו לא היה אשכנזי הנקרא בשם 'עמרם', והוא הראשון שנקרא כך, וכל אשכנזי הקרוי בשם עמרם הרי הוא קרוי על שמו, או על שמו של מי שנקרא על שמו!
נשמע לי מוגזם, יש סביבי כמה וכמה 'עמרם' הרחוקים מהונגריה כמרחק....
או שגם הרב רייזמן התכוין בזאת אל האמורא [היה אשכנזי?]
או אולי כוונתו לרב עמרם גאון.....

עזריאל ברגר

Re: רבי עמרם חסידא...(השני)...

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' נובמבר 17, 2019 4:38 pm

אולי קשור לנידון באשכול viewtopic.php?p=3626#p3626

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ד' יולי 01, 2020 8:09 am

האדמו"ר מקוזמיר שהתמוטט אמש בחתונת נכדתו הראשונה באולמי 'היכלי מלכות' בבני ברק ועבר החייאה ממושכת תוך כדי שהוא מפונה במצב אנוש לבית החולים שם אושפז כשהוא מורדם ומונשם התעורר בחסדי שמים.

הרבי בן ה - 65 שעבר דום לב פתאומי בחתונה וניצל באמצעות הד"ר פקטרוביץ ששהה במקום לרגל השמחה בחצר נדבורנה צד החתן.

היום החלו לעורר את האדמו"ר אט אט ובשעה 13:30 בצהריים התעורר הרבי ואמר 'מזמור לתודה' ליד בני המשפחה שלא עזבו את מיטת חוליו.

אחד החסידים מספר ל'בחדרי חרדים' בהתרגשות עצומה, "כולנו התפללנו יחד עם ישראל לרפואת הרב'ה שהיה במצב קריטי, חשבנו על הגרוע מכל, אך בחסדי שמים תפילות עם ישראל בקעו רקיעים, מי שהיה השליח להציל את הרבי היה הד"ר ר' מיכאל פקטרוביץ שהיה הראשון שתפס את הרבי שהתמוטט ועשה החייאה ראשונית, הרבי ייצטרך לנוח ונקווה שכבר בקרוב יחזור לאיתנו".

"הרבי ניצל בדיוק ביום היארצייט של האדמו"ר רבי מרדכי מקוזמיר זיע"א, זה לא פשוט בכלל" אומר החסיד בהתרגשות.

מי יגלה לאותו חסיד נרגש שמלבד העובדה שהרה"ק ר' יחזקאל מקוזמיר (אבי שושלת מודזיץ) והרה"ק ר' מרדכי מקוזמיר (בן הרה"ק מטריסק) קבעו את משכנם באותו העיר בפולין, אין ביניהם שום קשר ולו מקרי...

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ד' יולי 01, 2020 12:16 pm

הנה בספר הנפלא חדרי חדרים (מחבר ס' הנ"ל בקי בכל חדרי תורה וכל ספרו מלא וגדוש דברי תורה עמוקים מני ים בהם עסק כל ימיו, רק בסוף הספר הוסיפו נכדיו קצת שמועות שהיה דרכו לספר במלוה מלכה) מביא המחבר שמועה ששמע מחסיד מופלג אחד שפעם אחת ניצל האדמו"ר מקוזמיר מן המיתה לחיים למעלה מדרך הטבע, והיה זה בדיוק ביום היארצייט של האדמו"ר רבי מרדכי מקוזמיר זיע"א. ואמר אותו חסיד בהאי לישנא: "זה לא פשוט בכלל".
והוא פלא כי נתעלם מהחסיד הנ"ל לפי שעה שמלבד העובדה שהרה"ק ר' יחזקאל מקוזמיר (אבי שושלת מודזיץ) והרה"ק ר' מרדכי מקוזמיר (בן הרה"ק מטריסק) קבעו את משכנם באותו העיר בפולין, אין ביניהם שום קשר, וצע"ג על אותו חסיד.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ד' יולי 01, 2020 11:19 pm

טוב...
איך עלה בחכך למצוא את מה שיודפס לאחר מאה שנה מהיום... נפלא...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' ספטמבר 09, 2023 10:02 pm

שם אמו של בעל השימושא רבא ליפשא ומשם מוצא משפחת ליפשיץ.

יהודהא

Re: אמורא נו"נ לר' אדם בע"ש ולמהר"ל מפראג נולד בנהרדעא היה רב בעיר בהונגריה עלה לאר"י ונקבר בצפת. הזוי!

הודעהעל ידי יהודהא » ב' ספטמבר 11, 2023 1:23 am

ברי היזיקא כתב:
חיים ושלו' כתב:, והלה פתח זוג עיניים, על שיש ספר עם שם מוזר כזה... (לפחות תפרגן לו תואר רבי...)

ופעם עמדתי בארון הספרים, ניגש אליי בחור אחד ושאלני היכן כאן המרדכי...
[/quote]
------------------
ביוגרפי וגיאוגראפי
ואולי צריך לשאול ,האיך המרדכי הגיע לכאן ?
והכוונה לציון קברו למרגלות הר הזיתים - מול מעיין השילוח ובאותו אשכול הקברים שם מצויין גם קברו של הברטנורה ואחרים.

א.
אבל -
המרדכי. החל מ-1291 היה רבה של נירנברג וראש הישיבה בה. ושם בנירנברג נהרג על קידוש השם עם אשתו זעלדא שהייתה בתו של רבנו יחיאל מפאריס. ועימם נהרגו חמשת ילדיהם, בכ"ב באב ה'נ"ח בפרעות רינדפלייש.
במאה ה־15, היה ספרו ספר הפסיקה המרכזי באשכנז. הרמ"א כתב הגהות לספרו שנדפסו לראשונה בש"ס וילנא, והסתמך עליו רבות בספריו, ובפסיקות ההלכתיות שלו בהגהותיו על השולחן ערוך. ואף היה משמונת הרבנים המוערכים ביותר על ידי רבי יוסף קארו על פי הקדמתו לספרו בית יוסף.

גיסיו היו ר' יצחק מקורביל, בעל הסמ"ק. ורבי מאיר הכהן מרוטנבורג (מחבר הספר הגהות מימוניות) על הרמב״ם, הוא רבנו מאיר בן רבי יקותיאל הכהן ז״ל, גם הוא תלמידו של מהר״ם מרוטנבורג ז״ל, וגם הוא כגיסו המרדכי נרצח בנירנברג שבגרמניה עם כל משפחתו בשנת נ״ח לאלף השישי. בהיותו בן 38 שנה.

ב.
בספר "קורא הדורות" של ר דוד קונפורטי [חי בדור שלאחר האריז"ל] שהחיד"א מרבה להביאו בשם הגדולים כאחד המקורות לתולדות ישראל. וזה לשונו:
". כשעליתי לירושלים תוב"ב אמרו לי מתושבי העיר שיש קבלה בידם מן הזקנים כי שם בבית הקברות תחת שפוע ההר אצל הכפר שקורין 'עין שילואן' שקבורים שם שלשה גדולי עולם והם הרמב"ן והמרדכי ורבינו עובדיא מברטנורא מפרש המשניות".

ככלל כל שמות הקבורים שם זהותם מתחלפת בין הכותבים השונים, ונראה שהקברים והשמות טעונים בירור, וקשה להניח שאכן המרדכי קבור שם.
הורדה.jpg
הורדה.jpg (8.99 KiB) נצפה 1577 פעמים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' ינואר 22, 2024 11:03 pm

עפר לרגלם כתב:באחד מספרי האחרונים הק' סתירה בין הרשב"א בחידושים לבין דברי הרשב"א שהובאו בתוס'.

אני מצאתי כעי"ז בפרי מגדים או"ח סי' קעד אשל אברהם סק"ט, עושה שם 'לשיטתיה' בין הרשב"א המובא בתוספות, לבין החידושי הרשב"א!!, עיי"ש וצע"ג

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ג' ינואר 23, 2024 12:22 am

אראל כתב:
עפר לרגלם כתב:באחד מספרי האחרונים הק' סתירה בין הרשב"א בחידושים לבין דברי הרשב"א שהובאו בתוס'.

אני מצאתי כעי"ז בפרי מגדים או"ח סי' קעד אשל אברהם סק"ט, עושה שם 'לשיטתיה' בין הרשב"א המובא בתוספות, לבין החידושי הרשב"א!!, עיי"ש וצע"ג

מגדולי ישראל חלק א' במבוא עמוד ו' הערה 3:
ועוד אציין כאן בעיה נוספת המצויה בסיפורים על חכמי ישראל, שמחליפים בין חכמים שונים שנקראו בשם אחד, וכגון בספר "ממלכת כהנים" שהחליף ר' אברהם כהן שחי לפני שנת ת"ק עם ר' אברהם כהן שחי בתרל"ד, ר' סאסי כהן שחי בתקכ"ו עם ר' סאסי כהן שחי בתרסא, ומילתא כגון דא לאו מילתא זוטרתא היא.
וכידוע שעל שגיאות כאלה חיבר מרן החיד"א את ספריו העלם דבר ושם הגדולים, ובכמה מקומות משיג על גדולי עולם שנתערבב להם הראב"ד (המשיג) עם חותנו הר"א אב"ד (בעל האשכול), או הרשב"א הספרדי (ר' שלמה בן אדרת) עם רשב"א בעל התוס' (רבינו שמשון בר אברהם משאנץ), וכמה פלפולים נפתלים ימסו כעשן מהערות כאלה.
ועיין בספרי פרשת שופטים (סי' פ"ו) מנין למחליף דברי ר"א בדברי ר' יהושע ודברי ר' יהושע בדברי ר"א וכו' שהוא עובר בלא תעשה, תלמוד לומר ולא תסיג גבול עולם. ע"ש והגאון בעל סדר הדורות בהקדמתו כתב: "ואם תאמר לחברך שהמן, קדם לכלכל והימן, כפתי לכל דבר יאמן, ויענה אחריך אמן. וזרח קדם לתרח, יאמר מצאתי אגוזי פרח, וידותון ליהונצן, יאמר ברוך המדע נותן.
ובדור העני בעוה"ר בדעת וכו' המורה שאיסור בטל בששים, נחשב לחכם בישישים, ולחכם חרשים ומנבוני לחשים". (ובאזני שמעתי מת"ח אחד זצ"ל בחו"ל שהיו לו שלשה פנקסים גדולים חידושי דרשות ואגדות, שלא ידע אם שמשון הגבור קדם לרשב"י או להפך. וכדי בזיון).

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' ינואר 24, 2024 12:44 am

נוריאל עזרא כתב:מגדולי ישראל חלק א' במבוא עמוד ו' הערה 3:
...
וכידוע שעל שגיאות כאלה חיבר מרן החיד"א את ספריו העלם דבר ושם הגדולים, ובכמה מקומות משיג על גדולי עולם שנתערבב להם הראב"ד (המשיג) עם חותנו הר"א אב"ד (בעל האשכול), או הרשב"א הספרדי (ר' שלמה בן אדרת) עם רשב"א בעל התוס' (רבינו שמשון בר אברהם משאנץ), וכמה פלפולים נפתלים ימסו כעשן מהערות כאלה.

מש"כ שמרן החיד"א חיבר ספר "העלם דבר" על שגיאות בסדר הדורות, הוא טעות.
ראה קובץ "מוריה" שנה כ"ב, גליון ג-ד, (רנ"ה-רנ"ו) טבת תשנ"ט, עמ' קח-קט, הערה 6, שיש שכתבו בטעות ש"העלם דבר" היה היסוד לספר "שם הגדולים", ואין זה נכון. והמעיין ב"העלם דבר" יראה שלא היו דברים מעולם. "העלם דבר" מכיל קמ"ב השגות, ורובם המוחלט אינם קשורות לידיעת תולדות הגדולים, עיי"ש.
https://tablet.otzar.org/#/book/108122/ ... /0/end/0/c
וכן ראה עוד בס' אגרות והסכמות רבינו חיד"א, במבוא ל"העלם דבר", עמ' קמט-קנ.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 129 אורחים