מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי נחמן טוקר זצ"ל, מראשי ישיבת חברון

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
טוב לי

Re: הגאון רבי נחמן טוקר זצ"ל, מראשי ישיבת חברון

הודעהעל ידי טוב לי » א' יולי 23, 2017 4:52 pm

שומר הגחלת כתב:נקודה נוספת שלא נכתבה, או לא הובהרה די הצורך.

היודע יבין, והלא יודע לא הפסיד, המנוח ז"ל שבע מרורים מהרבה גורמים בישיבה,חלקם בישיבה של מעלה וחלקם בישיבה של מטה, ואין כאן המקום להאריך, ואין מגמתינו לדבר רעה כאן. מה שכן צריך להוציא מהעניין הזה, שמעולם, אבל מעולם לא נשמע מפיו לה"ר על הנ"ל. הלוא בכושר האבחנה הדק שלו ובחריפות לשונו יכל לשים ללעג וקלס כל מי שלא התנהג אליו יפה. אולם הוא באצילות נפשו ובטוהר מידותיו ביכר לאחוז בפלך השתיקה, ועם כל זאת לא איבד את שמחת חייו והיה מגע יום יום להשתעשע בד"ת עם כל הפריש.

ואנא דכירנא בעת שנתמנו ראשי הישיבה דעתה (הגרמ"מ פרבשטיין, הגר"ד כהן והגר"ש כץ), בסוף חורף תשנ"ז לאחר פטירתו של הגר"א פרבשטיין זצ"ל, ור' נחמן נותר במקומו, ואנו תלמידי הישיבה שלא השלמנו עם הפגיעה בכבודו קבענו לו שיעור כללי בהיכל הכולל, וכמדומה שעד לתקופה האחרונה היה שיעור כללי זה קיים.
עד היום ליבי מירתת כשאני נזכר בדברי הפתיחה לשיעור הראשון שהיה במעמד קהל עצום מבני הישיבה, והועבר ברמקולים לרחבה הסמוכה, בו ביאר במילים ספורות ובמתק שפתים את מאמר חז"ל "הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים עליהם הכתוב אומר ואוהביו כצאת השמש בגבורתו", וכשסיים אמר "אין מה להוסיף ולא צריך להוסיף" והחל את שיעורו העמוק בסוגיות חזקת הבתים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 23, 2017 7:56 pm

לדעת חכמה כתב:
IMGP1059.JPG

הרב לדעת חכמה,
ברוך הבא בשם ה'. אני רואה שהצטרפת לפורום כבר בשנת 2015, ומאז ועד עתה כתבת 6 הודעות בלבד.
והנה עתה לכבודו של נשוא האשכול אתה מופיע עם שתי הודעות נוספות. נקווה שמעתה נראה את דבריך בעוד אשכולות רבים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 23, 2017 8:02 pm

טוב לי כתב:

היודע יבין, והלא יודע לא הפסיד, המנוח ז"ל שבע מרורים מהרבה גורמים בישיבה,חלקם בישיבה של מעלה וחלקם בישיבה של מטה, ואין כאן המקום להאריך, ואין מגמתינו לדבר רעה כאן. מה שכן צריך להוציא מהעניין הזה, שמעולם, אבל מעולם לא נשמע מפיו לה"ר על הנ"ל. הלוא בכושר האבחנה הדק שלו ובחריפות לשונו יכל לשים ללעג וקלס כל מי שלא התנהג אליו יפה. אולם הוא באצילות נפשו ובטוהר מידותיו ביכר לאחוז בפלך השתיקה, ועם כל זאת לא איבד את שמחת חייו והיה מגע יום יום להשתעשע בד"ת עם כל הפריש.

ואנא דכירנא בעת שנתמנו ראשי הישיבה דעתה (הגרמ"מ פרבשטיין, הגר"ד כהן והגר"ש כץ), בסוף חורף תשנ"ז לאחר פטירתו של הגר"א פרבשטיין זצ"ל, ור' נחמן נותר במקומו, ואנו תלמידי הישיבה שלא השלמנו עם הפגיעה בכבודו קבענו לו שיעור כללי בהיכל הכולל, וכמדומה שעד לתקופה האחרונה היה שיעור כללי זה קיים.
עד היום ליבי מירתת כשאני נזכר בדברי הפתיחה לשיעור הראשון שהיה במעמד קהל עצום מבני הישיבה, והועבר ברמקולים לרחבה הסמוכה, בו ביאר במילים ספורות ובמתק שפתים את מאמר חז"ל "הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים עליהם הכתוב אומר ואוהביו כצאת השמש בגבורתו", וכשסיים אמר "אין מה להוסיף ולא צריך להוסיף" והחל את שיעורו העמוק בסוגיות חזקת הבתים.

אכן. באופן רשמי הגר"נ זצ"ל לא היה ראש ישיבה כ"א ר"מ.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' יולי 23, 2017 8:38 pm

פרנקל תאומים כתב:
טוב לי כתב:

במה התבטא תפקידו כר"מ , הרי לא אמר שיעורים לצעירים?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' יולי 23, 2017 8:45 pm

כמדומני שהיה אומר חבורות ושיעורים לבני שיעור ג', בשנים האחרונות החל הרב איתן ב"ר אהרן יפהן למסור ג"כ שיעורים, (יתכן שלאחרונה הוא מוסר בשיעורים א'-ב').

שמר

הודעהעל ידי שמר » א' יולי 23, 2017 8:50 pm

מחולת המחנים כתב:כמדומני שהיה אומר חבורות ושיעורים לבני שיעור ג', בשנים האחרונות החל הרב איתן ב"ר אהרן יפהן למסור ג"כ שיעורים, (יתכן שלאחרונה הוא מוסר בשיעורים א'-ב').

הדברים אינם "מדוייקים".

לענין

הודעהעל ידי לענין » א' יולי 23, 2017 9:07 pm

היה אומר חבורות לועד שלישי ביום שלישי פעם בשבועיים. זה היה בחדרו - שם גם היה מכין את השיעור כללי, ולומד שם בלילות שבת. היה מדגיש כי האוכלים עוגות ופחיות אצל אפרים מתבקשים שלא להכנס לחבורה ('אלה שאוכלים בקיוסק'... כלשונו. היה מקפיד מאד על ריבוי איכותי, ומתנגד לריבוי כמותי).
מלבד זה, היה מוסר אחת לתקופה בהיכל הכולל בשעה 6 אחה''צ - כאשר מעת הצהרים היתה נתלית המודעה הקבועה 'היום אחה''צ ימסור וכו' בהיכל הכולל בשעה 6'. המקורבים היו זוכים להקרא לפניו במהלך סדר ב', ובמתק שפתיו היה מודיע בלשונו הקצרה והתמציתית 'כללי בשש'. המקורבים יותר, ובעיקר אלו שבהירה כתיבתם, התבקשו מראש לכתוב את הדברים ולמסור לרה''י את הסיכום לאחר השיעור, כאשר היה מחמיא ואומר 'כתיבתך חשובה לי מאד' 'ניכר כי הבנת היטב את הדברים'.
בליל שבת זכור וחזון היה מוסר בהיכל הכולל מעניינא דיומא וחיזוק לבין הזמנים (היה מזכיר לאסור לנסוע בקו 6 'אוטו שש' כלשונו). קודם השיעור היה לומד חומש בביהמ''ד, ולאחריו היה יורד לחדרו. לא היה מי שעבר לי הכולל (בעל שלושת הפתחים) ולא נשבה בקסמו. רבים היו שלא תכננו להכנס, ומששמעו מקצת, שוב לא זזו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יולי 23, 2017 9:11 pm

משוש דורים כתב:
פרנקל תאומים כתב:
טוב לי כתב:ואנא דכירנא בעת שנתמנו ראשי הישיבה דעתה (הגרמ"מ פרבשטיין, הגר"ד כהן והגר"ש כץ), בסוף חורף תשנ"ז לאחר פטירתו של הגר"א פרבשטיין זצ"ל, ור' נחמן נותר במקומו, ואנו תלמידי הישיבה שלא השלמנו עם הפגיעה בכבודו קבענו לו שיעור כללי בהיכל הכולל, וכמדומה שעד לתקופה האחרונה היה שיעור כללי זה קיים.

במה התבטא תפקידו כר"מ , הרי לא אמר שיעורים לצעירים?

בעיקרון היה הר"מ של ועד שלישי (שיעור ג').

שמר

הודעהעל ידי שמר » א' יולי 23, 2017 9:29 pm

לענין כתב:היה אומר חבורות לועד שלישי ביום שלישי פעם בשבועיים. זה היה בחדרו - שם גם היה מכין את השיעור כללי, ולומד שם בלילות שבת. היה מדגיש כי האוכלים עוגות ופחיות אצל אפרים מתבקשים שלא להכנס לחבורה ('אלה שאוכלים בקיוסק'... כלשונו. היה מקפיד מאד על ריבוי איכותי, ומתנגד לריבוי כמותי).
מלבד זה, היה מוסר אחת לתקופה בהיכל הכולל בשעה 6 אחה''צ - כאשר מעת הצהרים היתה נתלית המודעה הקבועה 'היום אחה''צ ימסור וכו' בהיכל הכולל בשעה 6'. המקורבים היו זוכים להקרא לפניו במהלך סדר ב', ובמתק שפתיו היה מודיע בלשונו הקצרה והתמציתית 'כללי בשש'. המקורבים יותר, ובעיקר אלו שבהירה כתיבתם, התבקשו מראש לכתוב את הדברים ולמסור לרה''י את הסיכום לאחר השיעור, כאשר היה מחמיא ואומר 'כתיבתך חשובה לי מאד' 'ניכר כי הבנת היטב את הדברים'.
בליל שבת זכור וחזון היה מוסר בהיכל הכולל מעניינא דיומא וחיזוק לבין הזמנים (היה מזכיר לאסור לנסוע בקו 6 'אוטו שש' כלשונו). קודם השיעור היה לומד חומש בביהמ''ד, ולאחריו היה יורד לחדרו. לא היה מי שעבר לי הכולל (בעל שלושת הפתחים) ולא נשבה בקסמו. רבים היו שלא תכננו להכנס, ומששמעו מקצת, שוב לא זזו.

יפה מדוייק ומזכיר נשכחות יש"כ!!.

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » א' יולי 23, 2017 11:03 pm

בעבר היתה חלוקה בין שני הגיסים הג"ר אהרן יפהן והגר"נ טוקר, עד חנוכה ר' נחמן היה מוסר חבורות לשיעור א' ור' אהרן לשיעור ג' ומחנוכה היו מתחלפים, ואח"כ בקיץ היו מתחלפים שוב.
משנסתלק ר' אהרן יפהן בדמי ימיו, בשנת תשנ"ב, נותר ר' נחמן לבדו בשיעור ג'.

היה שגור על לשונו שמי שרוצה להיות למדן אמיתי צריך להקשיב לשיעור שלו לכתוב אותו ולשננו היטב.

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » א' יולי 23, 2017 11:14 pm

חשוב לציין ולהעלות על נס את חיבתו העזה לתלמידי הישיבה שגרמה לו לטרוח ולהשתתף בשמחתם, גם של כאלו שלא היו קשורים עמו ממש.
בתקופות הקודמות כשראשי הישיבה זצ"ל הזקינו ומיעטו להשתתף בשמחות היה הוא טורח, כאחד מרבני הישיבה, לפעמים ערב אחרי ערב, להגיע לשמחות התלמידים.
דרשותיו הנפלאות באירוסין בהם היה משבח את החתן בצורה נפלאה ומעוררת כבוד והתפעלות, חקוקים בלב בני הישיבה לדורותיה. [קרה לא פעם שהיה מברר לפני האירוסין על חתן שלא הכיר כלל איזה שבח אפשר להגיד עליו, וכשדיבר היה נראה שהוא מכיר את החתן לפני ולפנים].

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » א' יולי 23, 2017 11:22 pm

טוב לי כתב:חשוב לציין ולהעלות על נס את חיבתו העזה לתלמידי הישיבה שגרמה לו לטרוח ולהשתתף בשמחתם, גם של כאלו שלא היו קשורים עמו ממש.
בתקופות הקודמות כשראשי הישיבה זצ"ל הזקינו ומיעטו להשתתף בשמחות היה הוא טורח, כאחד מרבני הישיבה, לפעמים ערב אחרי ערב, להגיע לשמחות התלמידים.
דרשותיו הנפלאות באירוסין בהם היה משבח את החתן בצורה נפלאה ומעוררת כבוד והתפעלות, חקוקים בלב בני הישיבה לדורותיה. [קרה לא פעם שהיה מברר לפני האירוסין על חתן שלא הכיר כלל איזה שבח אפשר להגיד עליו, וכשדיבר היה נראה שהוא מכיר את החתן לפני ולפנים].

ומכאן שבח נוסף שבחנתי אצלו, כי תמיד שאמרתי לו שבחים על בחור שזה עתה התארס, באירוסין הייתי שומע את הדברים במילים שונות, אבל בדיוק מסרים מפליא, ומכאן חיזוק להיותו 'מעתיק השמועה'.

שכחו להזכיר שהיה זועק על בחורי הישיבה שבערב יום כיפור 'בוחרים עניבות'!! היה אז את המכירה הגדולה של הת"ת.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 24, 2017 12:39 am

מאז ומעולם הפריע לי שער''ה ועיוה''כ מוקדשים לסידור הספסלים עד אמצע הלילה - מה שמוריד להמון המון בחורים את תחושת ההתעלות, הנרכשת ע''י גישה לחג מתוך עבודה של תורה ויראת ה'.צועוד מי? ועד א' שהם הכי צריכים את החיזוק הזה.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' יולי 24, 2017 1:14 am

לענין כתב:מאז ומעולם הפריע לי שער''ה ועיוה''כ מוקדשים לסידור הספסלים עד אמצע הלילה - מה שמוריד להמון המון בחורים את תחושת ההתעלות, הנרכשת ע''י גישה לחג מתוך עבודה של תורה ויראת ה'.צועוד מי? ועד א' שהם הכי צריכים את החיזוק הזה.

כמדומני שתגובה זו צריכה לפתוח אשכול חדש "דברים הנהוגים בישיבת חברון (מסורת!!!) הצרכים שינוי" נדמה לי שיהיה מאד מעניין....

פרי_העץ

הודעהעל ידי פרי_העץ » ג' יולי 25, 2017 12:04 pm

במלאת שבעה לפטירתו, יתקיים היום יום ג' ב מנ"א הספד בהיכל הישיבה לאחר תפלת מנחה.

מנחה בשעה 6:30

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ג' יולי 25, 2017 3:08 pm

מי מספיד בהיכל הישיבה היום?

פרי_העץ

הודעהעל ידי פרי_העץ » ג' יולי 25, 2017 3:17 pm

פורסם על ראש ישיבת פוניבז' הגרב"ד פוברסקי שליט"א

הגרח

הודעהעל ידי הגרח » ה' יולי 27, 2017 1:34 am

בצעירותי סופר שהיה מוכשר מאד במסחר במניות שעה ביום בסניף בנק ומזה השיא את בנותיו והיה פעם שהפסיד בהשקעה גדולה וראה בזה סימן לעזוב את התחום הזה.
היו שהגדירו אותו כהכלאה נדירה של ירושליימר וחברונער .מרץ נעורים ושמחת חיים עם טעם בלימוד ותביעות מוסריות סלבודקאית וכבוד לכל אדם משולבים בחריפות ודוגריות .

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' יולי 27, 2017 8:06 am

במקרה נתברר לי היום שהמנוח היה אחיינו של הציץ אליעזר- אמו היתה ולדנברג

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' יולי 27, 2017 8:15 am

שמעתי אתמול ווארט יפה משמו ארשום לע"נ: בתורה כתוב "ארץ זבת חלב ודבש", כי חלב הוא בסיס הנצרך לקיום יותר מן הדבש, שאינו אלא לקינוח ותענוג. אבל על התורה נא' דבש וחלב תחת לשונך, כי התענוג בתורה הוא הנצרך והבסיסי אפי' קודם לחלב.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוגוסט 03, 2017 7:36 pm

נואם בשמחה
קבצים מצורפים
טוקר.jpg
טוקר.jpg (741.65 KiB) נצפה 12003 פעמים

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ה' אוגוסט 03, 2017 8:47 pm

ראיתי בעיתון שכששאלוהו מדוע לא מוציא ספר, דיבר נגד זה שהיום כ"א מוציא ספר, ואמר שהיום צריכים לתת פרס למי שלא מוציא ספר...
והוסיף שכשרואים את ספרי גדולי ישראל (ומנה כמה ספרים של גדו"י כקצוה"ח ומשך חכמה ועוד) נופלת בושה גדולה מה יש לנו להוסיף, וכי כל קרעכץ שלנו צריך מיד להעלות על ספר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוגוסט 06, 2017 2:37 am

נוטר הכרמים כתב:נואם בשמחה

מי שאר האישים? האם היושב לשמאלו הוא הרב בנדיקט?

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » א' אוגוסט 06, 2017 2:47 am

איש_ספר כתב:

מימין: אחיו הגאון רבי ירחמיאל טוקר, החתן, [בנן של ר' ירחמיאל] אחריו הרב דב אהרן זלזניק, הנואם הגר"נ זצ"ל, היושב לשמאלו אינני יודע, הכי שמאלי נראה ממשפחת זלזניק

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » א' אוגוסט 06, 2017 3:00 am

מאור עינים כתב:
איש_ספר כתב:

מימין: אחיו הגאון רבי ירחמיאל טוקר, החתן, [בנן של ר' ירחמיאל] אחריו הרב דב אהרן זלזניק, הנואם הגר"נ זצ"ל, היושב לשמאלו אינני יודע, הכי שמאלי נראה ממשפחת זלזניק

הכי שמאלי ר' יצחק דוד זלזניק.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוגוסט 06, 2017 3:16 am

מאור עינים כתב:
איש_ספר כתב:

היושב לשמאלו אינני יודע

עכשיו ברור לי שהוא הרב בנדיקט, שכן הגרד"א הוא חתן משפחת בנדיקט

שיף

הודעהעל ידי שיף » ב' אוגוסט 07, 2017 3:46 pm

על אחיו רבי אברהם יצחק שליט"א
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... A8#p248474

מהתלמידים

הודעהעל ידי מהתלמידים » א' אוגוסט 20, 2017 10:04 am

[quote="מלאעולם"]עוד כמה ווארטלאך ר' נחמנים טיפוסיים:
... שאל ר נחמן- ״על הר ציון ששמם שועלים הילכו בו״ מדוע הכתוב מביא דווקא שועלים כדוגמה לשממה? וכי אין מספיק חיות אשר יכולות לסמל את שממונו של הר הבית? והשיב ר׳ נחמן - הר ציון ששמם, זה עצוב, אבל עוד היינו יכולים לחיות עם זה, אבל שועלים הילכו בו? השועלים מנהלים שם את העניינים? זה כבר ממש בלתי נסבל....

אבקש למחות על מה שנכתב, הווארט אינו נבוב מתוכן כפי שנכתב, אלא מופיע במלואו כפי שנאמר ע"י הראשיבע זצ"ל בחידושיו שיצאו לאור "משיעורי מורינו רה"י הגר"נ טוקר שליט"א" [זצ"ל], ואף מופיע במוסף שבת קודש של יתד נאמן בשבת מיד לאחר פטירתו (כ"ו תמוז ע"ז) בשינויי עריכה קלים, ונמסר להם ע"י המערכת להוצאת הכתבים.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ש' ספטמבר 30, 2017 9:42 pm

נמחק
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ש' ספטמבר 30, 2017 10:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

צפונות

הודעהעל ידי צפונות » ב' מרץ 11, 2019 4:09 pm

האם יכול מישהו להעלות הקונטרס מחידושיו שנדפס?

צפונות

הודעהעל ידי צפונות » ב' מרץ 11, 2019 4:20 pm

היכן ניתן לשמוע ההספדים עליו? [אני מחפש משהו מסויים בתוכם - בקול הלשון (לכאורה, כי איני יודע בדיוק לחפש שם) לא מצאתי את ההספדים עליו]

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ג' מרץ 12, 2019 2:04 am

בהיותי בחור ישיבה קטנה, ביקרתי עם כמה מחבריי בהיכל ישיבת חברון, היה זה פרשת שלח.
בליל שבת שאלו חברי, דמשה רבינו שולח את המרגלים לראות "החזק הוא הרפה". וברש"י:
"סימן מסר להם, אם בפרזים יושבין חזקים הם, שסומכין על גבורתם, ואם בערים בצורות הם יושבין, חלשים הם"

ומאידך, כאשר שבים המרגלים אומרים הם "ערים בצורות גבוהות בשמים". והלא לפי סימנו של משה רבינו, אדרבא הרי זה ראיה שחלשים הם המתבצרים מאחורי סורגים וחומות.
השיב הגר"נ זצ"ל, כי המרגלים חלקו על סימנו של משה רבינו.

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » ג' מרץ 12, 2019 5:39 pm

איש_ספר כתב:

הוא אכן הרב משה בנדיקט שליט"א רב דקהל חוג חתם סופר בני ברק.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' מרץ 12, 2019 7:51 pm

ההוא דאמר כתב:בהיותי בחור ישיבה קטנה, ביקרתי עם כמה מחבריי בהיכל ישיבת חברון, היה זה פרשת שלח.
בליל שבת שאלו חברי, דמשה רבינו שולח את המרגלים לראות "החזק הוא הרפה". וברש"י:
"סימן מסר להם, אם בפרזים יושבין חזקים הם, שסומכין על גבורתם, ואם בערים בצורות הם יושבין, חלשים הם"

ומאידך, כאשר שבים המרגלים אומרים הם "ערים בצורות גבוהות בשמים". והלא לפי סימנו של משה רבינו, אדרבא הרי זה ראיה שחלשים הם המתבצרים מאחורי סורגים וחומות.
השיב הגר"נ זצ"ל, כי המרגלים חלקו על סימנו של משה רבינו.

אני מבין שהתכוונת להתלוצץ מנשוא האשכול. ולא יעשה כן במקומותינו.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ג' מרץ 12, 2019 10:42 pm

אני חייב בכנות לומר לך, כי לאחר שנים רבות עלה בידי כי יש בסיס איתן לדבריו.
וחלילה לי מעשות כדבר הזה

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' מרץ 13, 2019 1:38 pm

אם הכרת -פ"ת- את מורנו זצ"ל, הרי שהיה מאד מאד מתאים לו לומר את התירוץ הזה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' מרץ 13, 2019 3:34 pm

לענין כתב:אם הכרת -פ"ת- את מורנו זצ"ל, הרי שהיה מאד מאד מתאים לו לומר את התירוץ הזה.

לא רלוונטי. ואני מקווה שגם אתה אינך מתכווין לליצנות.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' מרץ 13, 2019 4:59 pm

אני לא מבין למה לחשוד בליצנות
התירוץ הזה נשמע אמיתי מאד מחמת הפשט ועל מה יצא הקצף

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מרץ 13, 2019 5:13 pm

פרויד היה עושה מטעמים ממה שקרה כאן בהודעות האחרונות...

שלמה משלם

הודעהעל ידי שלמה משלם » ד' מרץ 13, 2019 5:44 pm

לא הבנתי את בעיית פרנקל תומים, מדוע זה פירוש ליצני?
הליצנים כאן הם המרגלים שהתסיסו את העם נגד ההגיון.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 97 אורחים