מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האדר"ת ורייפמאן - מתוך קובץ מקבציאל החדש

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

האדר"ת ורייפמאן - מתוך קובץ מקבציאל החדש

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 13, 2011 2:06 am

בקובץ מקבציאל החדש , גליון ל"ז מתפרסמים כמה אגרות ארוכות של האדר"ת אל ר' יעקב רייפמאן, תוכנם מעניין ומגוון במיוחד. והנה המבוא הקצר שבראשם:
מאמר 1.jpg
מאמר 1.jpg (126.1 KiB) נצפה 8965 פעמים

מאמר 2.jpg
מאמר 2.jpg (113.09 KiB) נצפה 8965 פעמים

חכם באשי

Re: האדר"ת ורייפמאן - מתוך קובץ מקבציאל החדש

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' ינואר 13, 2011 10:21 am

ונראה, כי 'אוצר החכמה' מחמיר יותר מהאדר"ת, שכן אין באמתחתו אף ספר אחד של ר"י רייפמאן (עכ"פ, אני לא מצאתי, לא לפי 'רייפמאן', לא לפי 'ריפמאן', ולא לפי 'ריפמן'),
חבל מאוד.
אמנם גם היברובוקס העלו כמה ספרים שלו - אך חזרו ומחקו אותם (ומי שהספיק והיה נבון דיו כדי לדעת את שיטתם - מיהר והורידם...)

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 13, 2011 10:30 am

חכם באשי כתב:ונראה, כי 'אוצר החכמה' מחמיר יותר מהאדר"ת, שכן אין באמתחתו אף ספר אחד של ר"י רייפמאן (עכ"פ, אני לא מצאתי, לא לפי 'רייפמאן', לא לפי 'ריפמאן', ולא לפי 'ריפמן'),
חבל מאוד.
אמנם גם היברובוקס העלו כמה ספרים שלו - אך חזרו ומחקו אותם (ומי שהספיק והיה נבון דיו כדי לדעת את שיטתם - מיהר והורידם...)

רייפמאן.JPG
רייפמאן.JPG (89.08 KiB) נצפה 8875 פעמים

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' ינואר 13, 2011 10:37 am

צודק, צודק.
אני מתנצל עמוקות (והייתי גם 'אוכל את הכובע' שלי, אם היה לו הכשר...).
כנראה שלא הקלדתי את האותיות במדוייק.
עמכם הסליחה.
"בחפזי - כל האדם כוזב".

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 13, 2011 4:09 pm

יש דמיון מסוים בין שד"ל לרייפמאן, שניהם מאמינים גדולים, ביקרו בחריפות את הרפורמים ושאר התנועות שזנחו את שמירת המצוות, [ידועים הצלפותיו של שד"ל בשי"ר על צביעותו ודיבורו בלב ולב, על כי אין אמונה בקרבו]. ומאידך לא נמנעו מלהגיה את כתבי הקודש ככל העולה על רוחם. ה' הטוב יכפר בעדם.
לאחרונה בא לידי פנקס שירים ומכתמים של שד"ל, ובהם מכתמו לרש"ר הירש זצ"ל, במענה למכתבו של הרש"ר אליו שנכתב בגרמנית.
שד"ל הקנאי לדיבור בלשוה"ק השיב לו בעוקצנות:
Scan_Pic0031.jpg
Scan_Pic0031.jpg (64.07 KiB) נצפה 8847 פעמים

[הקטע נדפס וככל הנראה בכנור נעים ח"ב]

דראל

הודעהעל ידי דראל » ה' ינואר 13, 2011 11:17 pm

אני מוצא קוי דמיון בין שד"ל לקאסוטו.
שניהם ניסו לעיין במקרא מתוך רצון להגן עליו מפני הביקורת בימיהם. בסופו של דבר, צעדו חצי צעד יותר מדי (נתון לשיקולים ולפרשנות).
נראה שאופיים האיטלקי הוא שעומד מאחורי הרצון לפשרנות, ויש עוד להאריך בכך.

אדוניהו קראוס

הודעהעל ידי אדוניהו קראוס » ש' ינואר 15, 2011 9:14 pm

דראל כתב:אני מוצא קוי דמיון בין שד"ל לקאסוטו.
שניהם ניסו לעיין במקרא מתוך רצון להגן עליו מפני הביקורת בימיהם. בסופו של דבר, צעדו חצי צעד יותר מדי (נתון לשיקולים ולפרשנות).
נראה שאופיים האיטלקי הוא שעומד מאחורי הרצון לפשרנות, ויש עוד להאריך בכך.

אין שום קשר בין האישים מלבד מוצאם, אבל כיון שהוזכר נושא הגהת המקרא מתוך רצון להגן עליו, נביא מש"כ משכיל מתון אחד, בהרצאתו על שד"ל ועל החרות שנטל לעצמו בהגהת המקרא, ופרי תוצאות מעשהו:
דברים גלויים ועזים היוצאים מלב חרד על כבוד התורה, וכותב הדברים מראשי המדברים של הדור הוא, מה פלא שנתקבלו הדברים כהתרה גלויה לבקורת ונכנסו ללבות רבים של משכילי הדור

דראל

הודעהעל ידי דראל » ש' ינואר 15, 2011 9:36 pm

כאמור, במה שכתבתי יש הרבה מה להרחיב, לדון לחלוק וכד'.
לא אעשה זאת כאן משתי סיבות.
האחת, אלמנטרית לחלוטין, זה לא נושא האשכול.
השניה, כדי לדון בכך, יש לדעת וד"ל.

אדוניהו קראוס

הודעהעל ידי אדוניהו קראוס » ש' ינואר 15, 2011 9:39 pm

דראל כתב:כאמור, במה שכתבתי יש הרבה מה להרחיב, לדון לחלוק וכד'.
לא אעשה זאת כאן משתי סיבות.
האחת, אלמנטרית לחלוטין, זה לא נושא האשכול.
השניה, כדי לדון בכך, יש לדעת וד"ל.

כמובן שהדעה והדיבור, הידיעה והתבונה, נתונים רק לך.
גס רוח שכמותך!
אנכי לא הרחבתי בענין משום שלא נראה לי שפורום אוצר החכמה מיועד לעיסוק באנשי חכמת ישראל, גרועים יותר וגרועים פחות.

יגל

הודעהעל ידי יגל » ג' ינואר 18, 2011 8:55 am

מכתבי האדר"ת לרייפמאן הוזכרו לפני שנתיים בפורום אחר:
http://bhol-forums.co.il/topic.asp?topi ... m_id=19616

כת"י שד"ל שהביא איש ספר הוצע למכירה לאחרונה באחת המכירות הפומביות.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ב' אוגוסט 13, 2012 6:46 pm

אחרי שכבר יצא לאור מקבציאל ל"ח, האם מותר כבר לבקש העלאת כל סדרת האגרות מקובץ ל"ז?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוגוסט 14, 2012 5:38 am

רייפמאן.PDF
(5.54 MiB) הורד 423 פעמים

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ג' אוגוסט 14, 2012 8:07 am

חמרא וטיבותא למריה לשקייה! תשו"ח!

פניני

הודעהעל ידי פניני » ג' אוגוסט 14, 2012 9:48 am

http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp? ... m_id=19616
אולי עכשיו הזמן להעיר על קטע מהמכתב שצונזר כשנדפס במקבציאל עמ' עז ע"י המהדירים הגאונים הנפלאים (עם מרכאות !) אשר להם דייקא ידוע דבר מן הידע והתכונות הנדרשות למהדיר בעבודתו,

מציץומליץ כתב שמה:
והנה עוד קטע ממכתב אחר של האדר"ת בנוגע לתכניותיו של רייפמאן להו"ל את ספר הישר לר"ת, והתמהמהותו בשל חוסר תקציב. המאלף ביותר הוא הקטע האחרון שבמכתב, שם מבקר האדר"ת בכמה מילים את ספר הישר שההדיר הגאון בעל ערוך השולחן עם פירוש 'אור לישרים', (זיטומיר תרכ"ט) כיום כאשר עבודות ההדרה חשובות נמסרות לידי גאונים נפלאים (ללא מרכאות !) אשר אין להם דבר מן הידע והתכונות הנדרשות למהדיר בעבודתו, ראוי לשים בראש דבריו של האדר"ת:

ואני אהא הראשון להסכים על הדפסתו להעיר במכה"ע נחיצותו וטובו לטובת התלמודיים כי יאיר עינינו בתורתו של ר"ת.

"וכבר ניסה רב א' מליטא לחבר עליו והדפיס מקצתו אבל לא השכיל בדרכו", ולספר משובש כמוהו צריך בעל דעה ישרה ורוח בקורת בשכל הישר אשר לא כל אדם מוכשר לזה, מובטחני כי מעכת"ר קלע אל המטרה כפי אשר ידענוהו מאז.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוגוסט 14, 2012 11:33 am

ישנו קטע נוסף שצונזר וגם הוא פורסם באיזו במה וירטואלית...

פניני

הודעהעל ידי פניני » ג' אוגוסט 14, 2012 5:32 pm

הרב אי"ס אם כבר הודיעני על זה נא לפרוט מה ואיפה בדיוק ואל תמנע טוב מבעליו

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוגוסט 14, 2012 10:12 pm

[י] אות כ"ב, הפליא לדבר על לב בני עמינו אשר מספר ערינו מספר חבורתינו, זה בונה במה לעצמו וזה לעצמו, זה פוסל רבו של זה וכו'. כעת הנני יושב פה שצאווניץ בגאליציא, זה שבוע החמשית, ומה מאוד אתפלא אשר אף כי הכירו בי ובכל הליכותי בזה כי אינני קטיל קני באגמא וכי אני בעזה"י בישראל (אף כי לא ידעוני בעצם) בכ"ז לא לא יפנו ... ולא ידברו, ומוזר אני להם ונכרי לכולם, אין לי עם מי להתרועע, ויום לשנה יחשב לי שבתי פה עד ירצה השי"ת ויצליחני בדרכי לשוב מהרה לביתי ולאחי הי"ו. ומה היא הפרידה הזאת, ושנאת חנם לאיש ליטאי הן המה תחבולות הזקן וכסיל לסכסך איש ברעהו עם בעם בני מדינה זו באחרת, ופשט טלפיו להראות סימני טהרה כי אינני מתפלל כנוסחתם וכי רק אתם האמת והצדק ובטרם זרחה אור שיטתם הלכו אבותינו ורבותינו נ"נ במחשכים ובאפלה דמו, ורק המה הכירו האמת וע"כ חוב קדוש עליהם לשנוא לכל מי שאינו הולך בדרכיהם וגם כמזה גם ההולך ולא נולד על אדמת קדושיהם, אוי לנו לראות כן, על כל צעד וצעד אני רואה יראי ד' ותופשי תורה ירמסו בטיט חוצות את השולחן ערוך הניתן לנו לאורח חיים, ועל כל שעל ושעל יעברו עליו בעוה"ר נשארו קרח מכאן ומכאן לא תורה ולא עבודה. שנאת חנם מדון ומשטמה כל הימים, וזה פרי מעשיהם לקרוע כל בני ישראל לי"ב מאות קרעים אשר לא יתאחו עד בוא המבשר לעשות שלום בעולם.

פניני

הודעהעל ידי פניני » ג' אוגוסט 14, 2012 10:51 pm

תודה הרב איש ספר
לזה מסתמה כוונת מה שכתב שמה היחס האדר"ת לחסידות
אבל איפה זה פורסם מקודם ואם הנקודות מורה על עוד צונזר

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוגוסט 14, 2012 11:08 pm

הנקודות מורות על חסרון מילים.
פורסם באיזה פורום.

פניני

הודעהעל ידי פניני » ד' אוגוסט 15, 2012 3:00 am

תודה עוד פעם
בדיוק איפה שייך הקטע הזה

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אוגוסט 15, 2012 5:09 pm

פניני כתב:תודה עוד פעם
בדיוק איפה שייך הקטע הזה

עיין מקבציאל ל"ז צד צ"ד.

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ב' אוגוסט 27, 2012 10:38 am

חכם באשי כתב:ונראה, כי 'אוצר החכמה' מחמיר יותר מהאדר"ת...

יש לתמוה על השאלה, הרי כתב הרב"ד במאמר הנ"ל שהאדר"ת לא ידע "אורחו ורבעו" של הנ"ל, אשר שלח ידו להגיה בכתבי הקודש רח"ל.

בינה נא זאת!

הודעהעל ידי בינה נא זאת! » ב' אוגוסט 27, 2012 11:25 am

פניני כתב:http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=2510301&forum_id=19616
אולי עכשיו הזמן להעיר על קטע מהמכתב שצונזר כשנדפס במקבציאל עמ' עז ע"י המהדירים הגאונים הנפלאים (עם מרכאות!) אשר להם דייקא ידוע דבר מן הידע והתכונות הנדרשות למהדיר בעבודתו.

מציץומליץ כתב שמה:
והנה עוד קטע ממכתב אחר של האדר"ת בנוגע לתכניותיו של רייפמאן להו"ל את ספר הישר לר"ת, והתמהמהותו בשל חוסר תקציב. המאלף ביותר הוא הקטע האחרון שבמכתב, שם מבקר האדר"ת בכמה מילים את ספר הישר שההדיר הגאון בעל ערוך השולחן עם פירוש 'אור לישרים', (זיטומיר תרכ"ט) כיום כאשר עבודות ההדרה חשובות נמסרות לידי גאונים נפלאים (ללא מרכאות !) אשר אין להם דבר מן הידע והתכונות הנדרשות למהדיר בעבודתו, ראוי לשים בראש דבריו של האדר"ת:

ואני אהא הראשון להסכים על הדפסתו להעיר במכה"ע נחיצותו וטובו לטובת התלמודיים כי יאיר עינינו בתורתו של ר"ת.
וכבר ניסה רב א' מליטא לחבר עליו והדפיס מקצתו אבל לא השכיל בדרכו, ולספר משובש כמוהו צריך בעל דעה ישרה ורוח בקורת בשכל הישר אשר לא כל אדם מוכשר לזה, מובטחני כי מעכת"ר קלע אל המטרה כפי אשר ידענוהו מאז.

חזרנו אפוא לסוגיית הצנזורה בכתבי האדר"ת (וכבר ננעלו עליה כמה אשכולות ונחסמו עליה כמה ניקים...). אבל אין בית המדרש בלא חידוש. הסכיתו.
נתחיל מבראשית: מפני מה צונזר הקטע אודות מהדורת ספר הישר של בעל ערוך השלחן? או בלשון אחרת: על כבודו של מי חסתם?
והנה, יש מן התמימים שיאמרו מפני כבודו של בעל ערוך השלחן ויש מהם שיאמרו מפני כבודו של האדר"ת.
אבל עתה נשאלת שאלה חמורה יותר: מפני מה מה שמותר לפרסם בפורומים וירטואליים אסור בפרסום בכתב עת מודפס? היש בכך פחות גנאי בבעל ערוך השלחן או פחות גנות באדר"ת? (והיינו למ"ד שאין זה אלא מפני כבודם). אם אין כאן פחות גנות וגנאי, הלב מהרהר אם אין הסיבה לכך שבפורומים מתפרסם הדבר בעלום שם מפרסמו, ואילו בכתב העת מתפרסם הדבר תחת השם המפורש. מכאן שלא על כבודו של הגאונים הנ"ל זכרם לברכה חס המצנזר, אלא על כבודו של המפרסם גופו.
כתבתי כל זאת כדי לעמוד על טיבה של מלאכת הצנזור ומניעיה. ואעפ"כ השתדלתי לנסח את הדברים בצורה עדינה, אף שידעתי שהדברים יידונו כנראה לגניזה, חסימה ונעילה. אבל האמת אינה מתפחדת. וזה גופו יוכיח על כבודו של מי חסתם.
ועדיין, אם יש בכם תשובה אחרת המתיישבת על הלב, אשמח להודות בטעותי, אבקש מחילה ברבים ואחלוץ נעליי.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' אוגוסט 27, 2012 12:56 pm

אם אתה מחפש תשובה בלא לב ולב, הרי היא לפניך.

א. לא מדובר כאן על 'צנזורה בכתבי האדר"ת' הרי במכתבים איישים אנן קיימין, כשבאים לפרסם מכתב אישי שנשלח לפלוני בודאי שיש רשות וחובה לשקול בתבונה מה ראוי לדפוס (או אם תרצה: מה המחבר היה קובע בדפוס) ומה לא.
ב. מי שהעלה את הקטעים המצונזרים בפורום, סבור, בעניותו, שלא היה סיבה מספקת להשמיטם בדפוס. ולכן טוב שיעלו כאן. האחראי על הפרסום בדפוס, אינו מי שהעלה אותם כאן.
ג. אני מניח שישנם קטעים אחרים במכתבי האדר"ת (לא זכור לי עתה, ולא מדובר לרייפמאן) שלא יעלו לדפוס ואף לא יעתקו לבמות וירטואליות.

בינה נא זאת!

הודעהעל ידי בינה נא זאת! » ב' אוגוסט 27, 2012 1:46 pm

איש_ספר כתב:האחראי על הפרסום בדפוס, אינו מי שהעלה אותם כאן.

הכוונה היתה ברורה למי שהעלה אותם התם, ולא הכא. ודי בהערה זו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' אוגוסט 27, 2012 2:00 pm

איש_ספר כתב:ב. מי שהעלה את הקטעים המצונזרים בפורום, סבור, בעניותו, שלא היה סיבה מספקת להשמיטם בדפוס. ולכן טוב שיעלו כאן. האחראי על הפרסום בדפוס, אינו מי שהעלה אותם כאן.

אולי לא היה ברור: ר' בצלאל דבליצקי שפרסם את הדברים במקבציאל, עשה זאת תוך כדי קבלת הוראות ממי שעליו.

בינה נא זאת!

הודעהעל ידי בינה נא זאת! » ב' אוגוסט 27, 2012 2:07 pm

איש_ספר כתב:אולי לא היה ברור: ר' בצלאל דבליצקי שפרסם את הדברים במקבציאל, עשה זאת תוך כדי קבלת הוראות ממי שעליו.

עכשיו זה ברור. את הבטחתי אני מקיים ומבקש ממנו מחילה ברבים על שחשדתיו חינם.

והערות אגב:
מלבד התהייה על שיקוליו של "מי שעליו", יש להקשות האם גם "מי שעליו" ציווהו שלא לסמן את ההשמטה כנהוג.
והערה עקרונית לענין 'צנזורה' שאי"ס טען שאי-הדפסת מכתב אישי אינו בכלל צנזורה. לענ"ד כל השמטה הנסמכת על עירוב שיקולים אישיים (של המהדיר) בנוגע לשאלה "מה היתה דעתו של המחבר, אילו הייתי הוא", ומעין עמידה בנעליו, פסולה מכל וכל ובגדר צנזורה צריכה לדון.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' אוגוסט 28, 2012 1:45 am

מצחיק אחד. אתה יושב כאן כמו אסא כשר ומנסח לעצמך את האתיקה של הצזנורה ברוב חשיבות. למה אתה חושב שמעניין את מישהו מה נכלל אצלך בגדר 'צנזורה' ומה לא? ועוד, הרי עינך רואות, שהגם שאנו יודעים דעתך המלומדת והנחרצת (לפיה יש להדפיס כל מכתב/דוא"ל שכתב פלוני לרעהו בשלימות הכי גדולה) אנחנו לא ממש מתחשבים בה, ולא ממש מוטרדים לא כשאתה זורק נעלים ואף לא כשאתה חולצם.

ספרים וועלט

הודעהעל ידי ספרים וועלט » ד' אוקטובר 21, 2020 2:35 am

איש_ספר כתב:[י] אות כ"ב, הפליא לדבר על לב בני עמינו אשר מספר ערינו מספר חבורתינו, זה בונה במה לעצמו וזה לעצמו, זה פוסל רבו של זה וכו'. כעת הנני יושב פה שצאווניץ בגאליציא, זה שבוע החמשית, ומה מאוד אתפלא אשר אף כי הכירו בי ובכל הליכותי בזה כי אינני קטיל קני באגמא וכי אני בעזה"י בישראל (אף כי לא ידעוני בעצם) בכ"ז לא לא יפנו ... ולא ידברו, ומוזר אני להם ונכרי לכולם, אין לי עם מי להתרועע, ויום לשנה יחשב לי שבתי פה עד ירצה השי"ת ויצליחני בדרכי לשוב מהרה לביתי ולאחי הי"ו. ומה היא הפרידה הזאת, ושנאת חנם לאיש ליטאי הן המה תחבולות הזקן וכסיל לסכסך איש ברעהו עם בעם בני מדינה זו באחרת, ופשט טלפיו להראות סימני טהרה כי אינני מתפלל כנוסחתם וכי רק אתם האמת והצדק ובטרם זרחה אור שיטתם הלכו אבותינו ורבותינו נ"נ במחשכים ובאפלה דמו, ורק המה הכירו האמת וע"כ חוב קדוש עליהם לשנוא לכל מי שאינו הולך בדרכיהם וגם כמזה גם ההולך ולא נולד על אדמת קדושיהם, אוי לנו לראות כן, על כל צעד וצעד אני רואה יראי ד' ותופשי תורה ירמסו בטיט חוצות את השולחן ערוך הניתן לנו לאורח חיים, ועל כל שעל ושעל יעברו עליו בעוה"ר נשארו קרח מכאן ומכאן לא תורה ולא עבודה. שנאת חנם מדון ומשטמה כל הימים, וזה פרי מעשיהם לקרוע כל בני ישראל לי"ב מאות קרעים אשר לא יתאחו עד בוא המבשר לעשות שלום בעולם.

... יושב לו גאון וצדיק והוא מלא תרעומות על החסידים על אשר הם רומסים את השולחן ערוך, אבל הוא מתפלא ולא מבין למה לא פונים אליו והוא נחשב להם למוזר...

אני לא נכנס לויכוח של מי צודק, נעזוב את זה לאשכול על חסידים ומתנגדים, אבל זו תמימות מפליגה לא להבין שאם אתה שולל איזו קבוצה שתבין שגם היא תשלול אותך...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 270 אורחים