מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לווים מעדות המזרח

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בני ברקי

לווים מעדות המזרח

הודעהעל ידי בני ברקי » ש' ספטמבר 23, 2017 11:58 pm

לפי מה שאני רואה בשטיבלאך בעלית לוי, כמעט תמיד הלוי הוא בן אשכנז (להבדיל כהן שלרוב הוא מעדות המזרח), וכן בבתי כנסת חניכי וכדו.. שמתפללים שם ספרדים ואשכנזים
רוב הלווים הם אשכנזים. האם באמת יש יותר לווים אצל אשכנזים? האם יכולה להיות סיבה לכך או שזה רק נראה לי?

לייטנר

Re: לווים מעדות המזרח

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 24, 2017 12:02 am

אני לא מבין למה אומרים שהיהודים הם אחוז קטן בעולם, בכל מקום בארץ אני רואה שהרוב המוחלט הוא יהודים...

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » א' ספטמבר 24, 2017 12:39 am

ישנם משפחות לויים מיוחסות מתימן. אם כי רוב המפורסמים מתייחסים למשפחת לוויים שהגיעו מארם צובה לתימן לפני כמה מאות שנים.
משפחת יצחק הלוי, משפחת הררי, ועוד.

בארם צובה (חלב) ידועות משפחות לויים רבות.

במקנס (מרוקו) ידועים שני רבנים בשם יוסף הלוי שפעלו לפני כ-150 שנה. רבי יוסף הלוי ורבי יוסף הלוי אבן יולי.

בשאלוניקי ובטורקיה ידועים רבנים רבים ממשפחת לויים (מהר"י לבית הלוי, ועוד).

כתבתי מעט מן הזכרון, וכל מי שיודע על משפחות לוויים מפורסמות מעדות המזרח מוזמן להוסיף.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' ספטמבר 24, 2017 1:12 am

דיון משונה... אם היה מדובר על עדה ספציפית מאוד הייתי מבין, אבל באופן כללי עדות המזרח מלאים הן ב'כהן' והן ב'לוי'.

[ידוע שאצל התוניסאים יש הרבה כהנים].

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' ספטמבר 24, 2017 1:20 am

מה שכן, אולי אצל עדות המזרח פחות החשיבו את הלויים. אצל האשכנזים (בחו"ל) לא היתה נהוגה ברכת כהנים בכל יום אלא רק בחגים, ועיקר היחוס של 'כהן' הוא בעליה לתורה, וכך גם ה'לוי' שווה לכהן בענין זה (אם כי לא שויון מוחלט). אולם אצל הספרדים שנהגו תמיד לברך ברכת כהנים בכל יום, הרי שהכהן מקבל יחס יומיומי מיוחד במינו הרבה יותר מהלוי, ואולי בגלל זה פחות שמו לב לשאלה מי הוא לוי כי העיקר הוא הכהן [ואולי היו לוים שהחליטו לשדרג את מעמדם לכהנים...]

כ"ז באופן דליטעמיך...

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » א' ספטמבר 24, 2017 1:32 am

דרומי כתב:ידוע שאצל התוניסאים יש הרבה כהנים
גם במרוקו היתה את דבאדו "עיר הכהנים", יישוב בו רוב תושביו היו יהודים ממשפחות כוהנים מיוחסים שמוצאם מסיביליה שבספרד. ראה בספר "עיר הכהנים דבדו" (נמצא באוצר). לגבי התוניסאים. כידוע רוב תושבי ג'רבה היו כהנים מיוחסים. היתה בג'רבה משפחה אחת שאינם כהנים (וכמדומני שראיתי שגם הם מוצאם ממשפחת חללי כהונה).

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » א' ספטמבר 24, 2017 1:34 am

דרומי כתב:מה שכן, אולי אצל עדות המזרח פחות החשיבו את הלויים. אצל האשכנזים (בחו"ל) לא היתה נהוגה ברכת כהנים בכל יום אלא רק בחגים, ועיקר היחוס של 'כהן' הוא בעליה לתורה, וכך גם ה'לוי' שווה לכהן בענין זה (אם כי לא שויון מוחלט). אולם אצל הספרדים שנהגו תמיד לברך ברכת כהנים בכל יום, הרי שהכהן מקבל יחס יומיומי מיוחד במינו הרבה יותר מהלוי, ואולי בגלל זה פחות שמו לב לשאלה מי הוא לוי כי העיקר הוא הכהן [ואולי היו לוים שהחליטו לשדרג את מעמדם לכהנים...]

כ"ז באופן דליטעמיך...

תשובה משונה... האם ייחוס הוא דבר הנתון לבחירה ולהעדפה, ומה הקשר אם "החשיבו" או "לא החשיבו" את הלויים... אתמהה??!!

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 24, 2017 9:51 am

ברמן כתב:
דרומי כתב: היתה בג'רבה משפחה אחת שאינם כהנים (וכמדומני שראיתי שגם הם מוצאם ממשפחת חללי כהונה).

יותר מאחת (והסיפור עם משפחת החללים הוא אחר ולא קשור למשפחות הישראלים שם)
ואם באי ג'רבא עסקינן, הרי שלא היו שם לויים וידוע המסופר מעשה בקללת עזרא בזה.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » א' ספטמבר 24, 2017 6:42 pm

דווקא לי היה ידוע שיש יותר כהנים ולווים מבני עדות המזרח כי שם היה נהוג שחולים וכדו' היו נודרים "אם אתרפא אהיה לוי\כהן לXX שנים" ואח"כ לבניהם הייתה נשארת הלוויה\כהנות עד עולם.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 24, 2017 8:06 pm

איש פלוני כתב:דווקא לי היה ידוע שיש יותר כהנים ולווים מבני עדות המזרח כי שם היה נהוג שחולים וכדו' היו נודרים "אם אתרפא אהיה לוי\כהן לXX שנים" ואח"כ לבניהם הייתה נשארת הלוויה\כהנות עד עולם.

פרס וג"ז מח'

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » א' ספטמבר 24, 2017 8:28 pm

כל הדיון כאן מוזר ביותר, ונובע מחוסר ידיעת המציאות.
ברוב קהילות הספרדים, (אולי חוץ מהבוכרים?), שם משפחתם של כל הכהנים הוא "כהן" ושל כל הלויים הוא "לוי", (לפעמים עם תוספת), זאת ועוד, כל מי ששם משפחתו "כהן" הוא כהן, וכל מי ששם משפחתו "לוי" הוא לוי. (לא כמו המצב אצל האשכנזים).
ולכן אין צורך להיות "חוקר" גדול כדי לבדוק את המצב, אפשר לבדוק בספר טלפונים ולהיווכח שיש אלפי משפחות בשם כהן ובשם לוי, (ומן הסתם רובם ספרדים).
וההוכחה מה"שטיבלעך" אינה הוכחה, כי באותה מידה ב"שטיבלעך הספרדים" אין לויים אשכנזים!

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ב' ספטמבר 25, 2017 12:01 am

אני בסך הכל עוררתי מה שנראה לי(ואולי אני טועה) שלענ"ד באחוזים יש יותר לווים אשכנזים מספרדים. ואולי בגלל שמשום מה באשכנז היה על זה מסורת (למרות שחוץ מעליה לתורה לא הייתה לזה משמעות) ובספרד לא היה על זה מסורת(אולי בגלל שכהנים עלו לדוכן וללויים לא היה משמעות אז אין מסורת). ואולי בגלל שבאשכנז היו שמות משפחה מסוימות ללויים כגון: סג"ל, לנדא וכו ובספד לא(אולי היה ואני לא יודע). רציתי לדעת האם עוד מישהו שם שם לב לכך והאם ישנה לכך סיבה? האם באמת ישנם שמות מיוחסיים ללווים לספרדים?

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » ב' ספטמבר 25, 2017 12:47 am

בני ברקי כתב:אני בסך הכל עוררתי מה שנראה לי(ואולי אני טועה) שלענ"ד באחוזים יש יותר לווים אשכנזים מספרדים. ואולי בגלל שמשום מה באשכנז היה על זה מסורת (למרות שחוץ מעליה לתורה לא הייתה לזה משמעות) ובספרד לא היה על זה מסורת(אולי בגלל שכהנים עלו לדוכן וללויים לא היה משמעות אז אין מסורת)

נפק"מ בזה"ז גם לגבי פדיון הבן, וליטול ידי הכהנים לברכת כהנים וקודמים לישראלים בדרגתם לצדקה והצלה ומצינו באחרונים דעה שגם להקדימם לרבנות.
בבדיקות דנ"א לסמן הכהונה אצל כהנים (הסמן המדויק - שקיים רק אצל כוהנים), נמצא שבכל העדות יש נוכחות סביב ה50% ללא פער משמעותי בין כוהנים במוצאים השונים
דבר שבמקביל מפריך את הטיעון על פער משמעותי של זרים שהפכו לכוהנים בין המוצאים השונים ,
לגבי הלווים גם כן התגלה בשנים הממש אחרונות סמן דנ"א אולם איני יודע מהם הממצאים לגבי העדות בבדיקה זו.
נערך לאחרונה על ידי בתבונה ב ב' ספטמבר 25, 2017 11:27 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יום-טוב-שני

הודעהעל ידי יום-טוב-שני » ב' ספטמבר 25, 2017 2:19 am

יש בזה הרבה מן המשהו
התפללתי ואני מתפלל רבות אצל אחינו הספרדים
ובאמת אחוז הכהנים שם גדול לאין ערוך מאחוז הלוויים
הן בנטילת ידי הכהנים הרבים לעייפה
שאני בתור בכור על פי רוב ממלא את הנישה
בהעדר לוויים (וכן בשל מנהג ששמעתי שלא הקפידו על נטילת לוי לכהן , אולי גופא בשל מיעוט לוויים)
והן בעלייה לתורה, לולי היו מגיעים עוד מבני עדות אשכנז להתפלל עימם.
עליית לוי היתה ניתנת תמיד לכהן שעלה לראשון
כמעט לא זכור לי במניין הנץ שאני מתפלל כל בוקר
שעלה לוי מבני עדות המזרח.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' ספטמבר 25, 2017 1:17 pm

יום-טוב-שני כתב:יש בזה הרבה מן המשהו
התפללתי ואני מתפלל רבות אצל אחינו הספרדים
ובאמת אחוז הכהנים שם גדול לאין ערוך מאחוז הלוויים
הן בנטילת ידי הכהנים הרבים לעייפה
שאני בתור בכור על פי רוב ממלא את הנישה
בהעדר לוויים (וכן בשל מנהג ששמעתי שלא הקפידו על נטילת לוי לכהן , אולי גופא בשל מיעוט לוויים)
והן בעלייה לתורה, לולי היו מגיעים עוד מבני עדות אשכנז להתפלל עימם.
עליית לוי היתה ניתנת תמיד לכהן שעלה לראשון
כמעט לא זכור לי במניין הנץ שאני מתפלל כל בוקר
שעלה לוי מבני עדות המזרח.

איפה המקור שבכור נוטל לכהנים?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' ספטמבר 25, 2017 1:57 pm

עובדיה חן כתב:איפה המקור שבכור נוטל לכהנים?

הב"ח (או"ח קכח) מביא זאת בשם מהר"י מולין.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ב' ספטמבר 25, 2017 3:06 pm

אכן, הדברים ידועים שמלבד התימנים והחלאבים, מועטים הם הלויים.
אינני יודע סיבת הדבר, אבל כנראה הארון כילה בהם...

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ב' ספטמבר 25, 2017 3:30 pm

בני ברקי כתב: ואולי בגלל שבאשכנז היו שמות משפחה מסוימות ללויים כגון: סג"ל, לנדא וכו' ובספרד לא (אולי היה ואני לא יודע). ...
האם באמת ישנם שמות מיוחסיים ללווים לספרדים?

וונדרבר כתב:כל הדיון כאן ... ונובע מחוסר ידיעת המציאות.
ברוב קהילות הספרדים, ... שם משפחתם של כל הכהנים הוא "כהן" ושל כל הלויים הוא "לוי", (לפעמים עם תוספת),
זאת ועוד, כל מי ששם משפחתו "כהן" הוא כהן, וכל מי ששם משפחתו "לוי" הוא לוי.

הגרח

הודעהעל ידי הגרח » ב' ספטמבר 25, 2017 3:42 pm

מכיוון שאצל הספרדים לא התחתנו כמעט ישראלים עם כהנות עיין כף חיים אוח קכ"ח וכמוכ נמנע מהם ההשתטחות על קברי צדיקים
נמצא שלא היה שום אינטרס להיות כהן. נהפוך הוא. לכך יש בסיס הגיוני שהםכהנים מיוחסים
בצירוף העובדה שהם לא גלו ככ הרבה כמו האשכנזים
ןהמסורות שלהם יותר מסודרות.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 159 אורחים