מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגה"צ רבי דב יפה זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

Re: הגה"צ רבי דב יפה זצוק"ל

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ש' נובמבר 16, 2019 6:38 pm

הקפצה לרגל יומא דהילולא

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ב' נובמבר 18, 2019 12:42 am

סיפור טרי ששמעתי לאחרונה ממש -

סיפר יהודי בעל משרה תורנית ברכסים שרבי דב פגשו באלול ושאלו האם אתה מפחד מאלול? והלה השיבו כן. רבי דב התבונן בו ושאל אותו באמת?! ואז הוא התחמק ותירץ אני מפחד לאבד את ההזדמנות, רבי דב נהנה מהתשובה. (שמעתי באוזניי מפי בעל המעשה)

באשכול לעיל הוזכר היחס שלו לכל אחד במיוחד
בכל פעם שהיה פוגש אותי, היה אומר לי 'עמוס חדד' אתה עמוס במצוות ומחודד בתורה, אין לכם מושג כמה שזה היה מחמם לב בתור בחור ביש"ק.

כאשר נבחנתי ליש"ג הרה"י לא רצה לקבל אותי, ואז אחד הר"מים דיבר איתו, ורבי דב היה בסביבה אז הר"מ אמר לרה"י, הנה רבי דב יעיד עליו, ורבי דב אמר בטלפון לאותו רה"י, אם זו הייתה ישיבה שלי, מיד הייתי מקבל אותו.

(הבהרה - אינני חד ואינני עמוס, ורבי דב לא היה צריך לקבל אותי, את הכל עשה כדי לתת לי הרגשה טובה.)

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' נובמבר 21, 2019 12:34 am

זכיתי לדבר עם ר' דוב הרבה, ובכל פעם בפעמים הראשונות שעוד לא זיהה אותי היה שואל בחביבות מה שמך בחור יקר ונחמד!.. אין לתאר את ההרגשה! ולא רק אני כל אחד.
לא סתם 'שלום שלום' ברכה והצלחה אלא נעצר וכולו אתך!
פעם אחת שהתיעצתי איתו על איזה ענין אמר לי איפה אתה לומד, וסיפרתי לו, אמר לי, הרי יש לך את המשגיח... הוא אדם גדול כדאי לך להתייעץ איתו.
איי חבל על דאבדין

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' נובמבר 21, 2019 12:39 am

היה בוועד שמסר בירושלים בחור אחד שהיה משתתף הרבה. כשהתחתן הזמין את ר' דב לשבע ברכות שערך בביתו לחבריו מהשיעור בישיבה. ור' דוב הגיע, (הוא כבר היה בן מעל לשמונים!) וישב שם זמן רב, נטל ידים ואכל, וכמובן אמר דרשה, גם אני הקטן זכיתי להשתתף שם, וזכיתי לראות איך שר' דב אוכל בלי להתכופף לכיוון האוכל רק מרים את האוכל אליו!
והנה הדרשה לפניכם - בלי עריכה ועיבוד -
דרשה בשבע ברכות מר' דב יפה.docx
(13.21 KiB) הורד 188 פעמים

קופא דמחטא

הודעהעל ידי קופא דמחטא » ב' ינואר 13, 2020 6:41 pm

נוטר הכרמים כתב:ובנותן טעם להביא מה שהובא ששח בענין זה המשגיח הגאון הצדיק רבי דב יפה זצ"ל.
בעת שהגעתי לפרק השידוכים, היה לי ספק האם מחויב אני בהשתדלות עצמית לחפש אחר שידוך, או שמא יכול אני להישאר בישיבה, ולהיות בטוח בד' שימציא לי זיווגי בלי השתדלות.
ושאלתי פה קדוש מרן בעל חזון איש זי"ע שהכריע ואמר לי, תמשיך לשבת וללמוד והקב"ה ישלח לך את השידוך בלי השתדלות מיוחדת.
לימים סיפרתי עובדה זו בפני יבלחט"א הגר"ח קניבסקי שליט"א והוא הביע תמיהה על הוראה זו, הנה הלא המצוה לישא אשה היא ככל מצוות התורה, וכי יעלה על הדעת שאם אין בידו תפילין או לולב לא יעשה השתדלות להשיגם, אלא יתלה בטחונו בד' שימציא אותם עבורו? ולכאורה הוא הדין גם במצות פריה ורביה, חובה היא על האדם לעשות השתדלות לחפש זיווגו כדי לקיים את המצוה.
לאחר איזה זמן הצעתי את הדברים בפני הגר"ש אויערבאך שליט"א, והוא ביאר את הדבר, שנראה לחלק בין כל מצוות התורה לענין השידוכים, כי אמנם בכל המצוות מחויבים אנו להשתדל ולטרוח בקיומם, ובודאי שאין מקום לבטוח בד' שיזמין לנו תפילין ולולב בלי השתדלות כי כך היא דרך הקיום שלהם לחפש ולבקש אחריהם על מנת לקיים מצוותם.
ברם שונה הדבר ביחס לשידוכים, שם רואים אנו בעינינו שחלק גדול מן השידוכים נעשים בלי שום השתדלות, ובין אדם שפונה לבקש אצל שדכנים וכיו"ב ובין מי שלא פונה, מתגלגלים בדרכים לא צפויות. והיינו משום שהשידוך הוא דבר שתלוי ועומד רק בדבר ד', ולפיכך ההשתדלות היא לא חלק מקיומה של המצוה, וישים ד' מבטחו בד' אשר ממנו אשה לאיש.
וכך הוא לשון הגר"א (היכלות), 'שווא עסק בני אדם בענין הזיווגים כי הכל מד' הוא', עכ"ל.

לכאו' הוראת החזו"א היתה אישית
מהטעם הפשוט,
שבחור שלומד בישיבה מצויינת, שהדרך שאנשים חשובים באים לחפש שם שידוכים
והוא מבני עלייה ברמה שכשיבואו אנשים חשובים לחפש שידוך יציעו לו מנהלי הישיבה את הבחור הנ"ל
יוצא חובת השתדלות במה שהוא מתמיד בעלייתו ומוסיף בערכו

אך בודאי אני טועה, שהרי הגדולים הנ"ל ראו כאן הוראה כללית

קופא דמחטא

הודעהעל ידי קופא דמחטא » ה' ינואר 16, 2020 1:26 am

קופא דמחטא כתב:לכאו' הוראת החזו"א היתה אישית
מהטעם הפשוט,
שבחור שלומד בישיבה מצויינת, שהדרך שאנשים חשובים באים לחפש שם שידוכים
והוא מבני עלייה ברמה שכשיבואו אנשים חשובים לחפש שידוך יציעו לו מנהלי הישיבה את הבחור הנ"ל
יוצא חובת השתדלות במה שהוא מתמיד בעלייתו ומוסיף בערכו

אך בודאי אני טועה, שהרי הגדולים הנ"ל ראו כאן הוראה כללית

בפד"ף בלינק המצורף אות קיב
כתב בשם החזו"א שזה תלוי בדרגת הבטחון של הבחור.

viewtopic.php?f=19&t=37276&start=80#p416635

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 368 אורחים