מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
עובדיה חן

Re: חשך אור העולם - מרן הגראי"ל זצוק"ל

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' ינואר 09, 2018 9:38 am

מענה איש כתב:
מצבה.jpg

כמה נאה וכמה יפה לעשות ולקיים רצונו של צדיק במצבה פשוטה.

יצחק ש

הודעהעל ידי יצחק ש » ג' ינואר 09, 2018 3:44 pm

אוצר החכמה כתב:וגם לא כל כך נורא להגיד שהתחלף להגראי"ל לפי שעה מקום המשנה. היו גדולים וענקים מדורות קדומים שהתחלף להם כעין זה וגרוע מזה.
בינו נא זאת.

כמובן איני שולל זאת לחלוטין
אם כי מעט תמוה, מפני ש'ניפול הנמצא' אינה "עוד משנה" אלא כמו שאומרים "סוגיא סוגיא" וכל ישיבעבחער שמתעסק בלימוד יגיד לך ישר שזה בלא יחפור
ואני הנעלנ"ד כתבתי.........

בערל

הודעהעל ידי בערל » ד' ינואר 10, 2018 11:48 am

שמעתי מר' נחום ברנשטיין שליט"א משגיח גאון יעקב
בעת שהגיע למעונו אחד מראשי החינוך העצמאי, נכח שם אחד הנכדים ואמר למרן שלכתחילה הוא לא היה מבקש, אבל היות שהעסקן כבר נמצא כאן בבית הוא רוצא שהסבא יבקש ממנו שידאג לאיזה משרה לזוג', אמר לו מרן: למה לא תבקש זאת מהסבא השני שלך? והנכד מתמיה ואומר שהרי הוא כבר אינו בין החיים. עונה לו מרן: גם אני כבר לא הייתי צריך להיות בעוה"ז, ונראה לי שלא לצורך זה נשארתי כאן..

ראש

הודעהעל ידי ראש » ד' ינואר 10, 2018 1:41 pm

חבר שלי הגיע עם שתים מבניו לקבל ברכה. הוא הציג את הקטן שלפני הבר מצוה שלו וביקש ברכה שיגדל בתורה ויהיה תלמיד חכם. אח''כ הציג את בנו שעולה לישיבה גדולה וביקש כנ''ל.
לפני שיצאו ניגש האב שוב וביקש ברכה לעצמו באומרו 'גם אני צריך עדיין לגדול', תוכ''ד ענה הגראי''ל 'גם אני'....
ללמדך שאף פעם לא להיעצר! תמיד לשאוף לעוד!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' ינואר 11, 2018 3:53 pm

חינוך.PNG
חינוך.PNG (46.44 KiB) נצפה 20576 פעמים

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=48&t=34039#p368740

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' מרץ 19, 2018 7:32 pm

לחיים לרגל הוצאת ספר 'הארמון' על הגראי"ל שטיינמן זצ"ל
http://www.jdn.co.il/gallery/969644

עובדיה חן

Re: מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' מרץ 19, 2018 9:08 pm

לא חושב שצריך להתייחס לזה ברצינות בס"ה ברכה ומילות שבח ותודה לנגיד הספונסר של הספר.

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ב' מרץ 19, 2018 9:39 pm

עובדיה חן כתב:לא חושב שצריך להתייחס לזה ברצינות בס"ה ברכה ומילות שבח ותודה לנגיד הספונסר של הספר.

מה? זה ספר חידושים עהש"ס? או דומה לכך?
נערך לאחרונה על ידי חזון-איש'ניק ב ב' מרץ 19, 2018 9:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ג' מרץ 20, 2018 8:07 am

עובדיה חן כתב:לא חושב שצריך להתייחס לזה ברצינות בס"ה ברכה ומילות שבח ותודה לנגיד הספונסר של הספר.

ספונסר של אלבום תמונות,
ולא תחשוב שמחלקים זאת חינם, אלא נמכר במחיר מלא של 129 שקלים בחנות המפעל.

עבד הזמן

הודעהעל ידי עבד הזמן » ה' מרץ 22, 2018 11:07 pm

שמעתי מכלי ראשון, אברך מבני ברק שהוצעה לאשתו תפקיד בכיר בארגון ר(ע)בני צוער, בחלק פקידותי מסויים ולא כיוזמת או תמכת באי אילו מהלכים הסתפק מאד האם ראוי לאישה חרדית לעבוד במקום כזה, והלך לשאול אדם גדול שאיתו הוא מתייעץ לעיתים קרובות (ר"מ חשוב ביש"ג ליטאית חשובה), אותו ת"ח השיבו שהיחיד שיכול לענות על שאלה שכזו הוא הגראי"ל.
נכנסו יחד אל הגראי"ל ששמע את צדדי השאלה בארוכה, והתיר לה לעבוד שם, אך הורה רשימה של תנאים שתאפשר לה לקחת את המישרה הזו.

מה שתפס אותי בכל הסיפור שהיה כשנה בערך לפני פטירת הגראי"ל, הוא היאך ישיש קדוש מבריסק על משקל דברי מו"ר המשמר הלוי יושב בגילו המופלג למעלה ממאה ויורד לפרטי פרטים עם אברך צעיר שיכול להיות נינו כדי שלאשתו תהיה עבודה ראוייה ומוסדרת ויותר מכל כשרה ומהודרת.

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ה' מרץ 22, 2018 11:44 pm

בעניין זה אענה אף אני חלקי:

הרבה שנים ציפינו אני וביתי לזש"ק, ובאחד השלבים הגענו לצומת דרכים בדבר דרכי הטיפול המומלצים, והיה בזה וויכוח בין שני ארגונים העוסקים בייעוץ לחשוכי בנים, ארגון א' וארגון ב'.
ארגון א' היה מקושר מאד להגראי"ל, ראשיו היו ממקורביו הגדולים וכו'. משא"כ ארגון ב'.
כל ארגון טען בתוקף שדרכו היא הנכונה ואילו הדרך השניה מסוכנת ומקלקלת. הייתי במבוכה גדולה.

נכנסתי אל רבינו הגראי"ל ושטחתי לפניו את הצדדים והטוענים, והנה הוא מרים ראשו ואומר לי על ארגון ב' 'הם הרבה יותר מומחים, תקשיב להם', אח"כ בירך אותי ברוחב לבו הטהור 'שיהיו לך הרבה ילדים'.
ואכן מאז שהלכנו לפי עצתו שהנחנו זכינו לראות ברכה גדולה בבנים ובנות כ"י.

אך העיקר מה שתפס אותי אז, שלא היה משוחד לסבור שמי שהוא ממקורביו הוא בודאי גם המומחה, כדרך בני אדם שמכירים את מעלת הקרובים אליהם ולא את הרחוקים מהם. [כאשר אמרתי לאנשי ארגון א' שהגראי"ל הורה לי ללכת באופן אחר ממה שאמרו (לא אמרתי כמובן את דבריו המדוייקים), הם לא האמינו לי...]

כמובן לא העיקר המעשה אלא הלימוד שיש לנו ללמוד אלינו, כמה להשתדל ולהתאמץ בתקנת זולתנו בלא שום נגיעה אישית. זיעועכ"י.

בינוני

כשהגראי"ל נסע מירונה לבקש רחמים

הודעהעל ידי בינוני » ה' מאי 03, 2018 5:03 pm

מקור: אתר JDN
כ''י הגראיל.jpg
כ''י הגראיל.jpg (36.65 KiB) נצפה 18587 פעמים

זכרון דברים בעלמא, בא' דברים, ביום כ"ז בתמוז תשי"ט, הגיענו בשורה שהרב מבריסק שליט"א חולה מסוכן והוצע מבניו שיהא חבורה מנין אנשים על קברי התנאים הקדושים במירון התנא הקדוש רשב"י ובנו וקצת ע"י הקבר של ר' יצחק נפחא לבקש רחמים. ובאנו לשם בשמונה [?] בערב. ואלה הם:
ר' יהודה שפירא, ר' חיים שאול קרליץ, ר' שאול ברזם, ר' יוסף ליס, ר' עקיבא טננבוים, ר' דוב פריידין, הב' דוד פרנקל, הב' ברלין, הב' בריטלר, ר' מאיר גריינמן ואני ובני שרגא נח נ"י התפללו מעריב ואמרנו תהלים…

בניגוד לשמועות הרווחות, ההצעה הייתה של בני הגרי"ז, ולא של הגראי"ל.
ומעניין הנוסח: "וקצת ע"י הקבר של ר' יצחק נפחא".

לייטנר

Re: כשהגראי"ל נסע מירונה לבקש רחמים

הודעהעל ידי לייטנר » ה' מאי 03, 2018 6:54 pm

בינוני כתב:
זכרון דברים בעלמא, בא' דברים, ביום כ"ז בתמוז תשי"ט, הגיענו בשורה שהרב מבריסק שליט"א חולה מסוכן והוצע מבניו שיהא חבורה מנין אנשים על קברי התנאים הקדושים במירון התנא הקדוש רשב"י ובנו וקצת ע"י הקבר של ר' יצחק נפחא לבקש רחמים. ובאנו לשם בשמונה [?] בערב. ואלה הם:

דומה: "שמונה בערך בערב"

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 04, 2018 3:07 am

תמיד אמרו שגם הרב שך זי"ע נסע למירון להתפלל על הגרי"ז, הלא כן?

כזית

הודעהעל ידי כזית » ד' מאי 30, 2018 9:48 pm

אום אני חומה כתב:הרב גנוט ממשיך ומספר סיפור נורא הוד, אודות השנים בהם כיהן הרב שטיינמן כראש ישיבת כפר סבא. הישיבה היתה במצב כלכלי קשה מאוד, ומקים הישיבה, הרב אברהם ריין, לא הצליח לשלם משכורות במשך שישה חודשים. "חצי שנה לא הצליח ר' אברהם ריין להשיג משכורות לצוות הישיבה בכפר סבא. כעבור חצי שנה, הגיע ר' אברהם לרב אהרן לייב ובידו כל המשכורות של החורף. רב אהרן לייב סירב לקבל את המשכורות. 'הרי הסתדרנו כל החורף גם בלי משכורת, אז בשביל מה לקבל עכשיו את הכסף?'...

"פנה ר' אברהם ריין לרבנית שטיינמן ושאל אותה: 'איך הסתדרתם כל החורף בלי משכורת?', השיבה הרבנית: 'החצילים נמכרו כל החורף בשוק מאד בזול, אז קניתי חצילים. וכך אכלנו חצילים כל החורף, חצילים לארוחת בוקר, חצילים לארוחת צהרים וחצילים לארוחת ערב'....

ישנה שמועה שהגראי"ל לא אכל חצילים כיון שחשש לדעת הכפתור ופרח שיש בהם איסור ערלה.
אם הסיפור נכון, השמועה אינה נכונה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' מאי 30, 2018 10:06 pm

כזית כתב:
אום אני חומה כתב:הרב גנוט ממשיך ומספר סיפור נורא הוד, אודות השנים בהם כיהן הרב שטיינמן כראש ישיבת כפר סבא. הישיבה היתה במצב כלכלי קשה מאוד, ומקים הישיבה, הרב אברהם ריין, לא הצליח לשלם משכורות במשך שישה חודשים. "חצי שנה לא הצליח ר' אברהם ריין להשיג משכורות לצוות הישיבה בכפר סבא. כעבור חצי שנה, הגיע ר' אברהם לרב אהרן לייב ובידו כל המשכורות של החורף. רב אהרן לייב סירב לקבל את המשכורות. 'הרי הסתדרנו כל החורף גם בלי משכורת, אז בשביל מה לקבל עכשיו את הכסף?'...

"פנה ר' אברהם ריין לרבנית שטיינמן ושאל אותה: 'איך הסתדרתם כל החורף בלי משכורת?', השיבה הרבנית: 'החצילים נמכרו כל החורף בשוק מאד בזול, אז קניתי חצילים. וכך אכלנו חצילים כל החורף, חצילים לארוחת בוקר, חצילים לארוחת צהרים וחצילים לארוחת ערב'....

ישנה שמועה שהגראי"ל לא אכל חצילים כיון שחשש לדעת הכפתור ופרח שיש בהם איסור ערלה.
אם הסיפור נכון, השמועה אינה נכונה.

אני שמעתי את הסיפור קצת שונה מפי ת"ח גדול: למרן הגראי"ל זצ"ל היה בחצר עץ של גוייבות והוא היה קוטף מהם ואוכל.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ד' מאי 30, 2018 10:39 pm

בינוני כתב:מקור: אתר JDN
כ''י הגראיל.jpg

ר' יהודה שפירא, ר' חיים שאול קרליץ, ר' שאול ברזם, ר' יוסף ליס, ר' עקיבא טננבוים, ר' דוב פריידין, הב' דוד פרנקל, הב' ברלין, הב' בריטלר, ר' מאיר גריינמן ואני ובני שרגא נח נ"י התפללו מעריב ואמרנו תהלים…

בניגוד לשמועות הרווחות, ההצעה הייתה של בני הגרי"ז, ולא של הגראי"ל.
ומעניין הנוסח: "וקצת ע"י הקבר של ר' יצחק נפחא".

התמונה הזו עברה פוטושופ רשלני למדי. בעיקר בולטים המילה המחוקה אחרי לבקש רחמים, ותיבת קרליץ אחרי ר' חיים שאול.
מה הענין?

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ד' מאי 30, 2018 11:01 pm

עלון הרב זילברברג האחרון, דברים על מרן מר"י סגל מקרית הרצוג.
קבצים מצורפים
שיעורי ליל שבת - 120.pdf
(688.36 KiB) הורד 436 פעמים

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ו' יוני 01, 2018 3:43 pm

מפי בעל המעשה: באותו בוקר נורא בו אראלים ומצוקים אחזו בארון הקודש,
ניצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש (כתובות קד) ופרח איש האמת מרן הרב שטיימן זצ״ל , יצאתי מוקדם לפנות בוקר לעניין חשוב בעיר אחרת ,

אחר השחרית בשטיבלך המקומי, ניגש אליי יהודי חסידי וביקש לשאול האם אני נוסע לבני ברק , וכי מניין ידע שאני בספק האם לנסוע לבני ברק או להמשיך לכיוון אחר לגמרי? ראיתי בזה יד ה׳ והודעתי לו שאכן אסע לבני ברק, ואכן בדרך נס הייתי הרכב האחרון שנכנס לפני שהמשטרה סגרה את הכניסה לבני ברק ,

בדרך הוא סיפר לי שני סיפור מעדות אישית שלו ,

מרן בעל איילת השחר מאוד החשיב את המבחנים לילדים הרכים בטענה שזה עושה רושם לשנים רבות שהם רואים יהודי זקן מתעניין במה שלמדו ,

והנה הוא היה באותם ימים רבה בחיידר שהגיע עם כל הכיתה שלו למבחן ,

לפני שנכנסו עדיין באטובוס הוא לקח את הרמקול ואמר להם ,

משה קבל תורה מסיני, ומסרה ליהושע, ויהושע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה. ילדים יקרים התורה נמסרת מדור לדור מהר סיני ע״י גדולי התורה וכעת ניכנס יחד באימה ויראה למעמד הר סיני קטן משלנו ,

ההתרגשות גדולה ועצומה , המבחן קל ומלא באהבת תורה והילדים עונים בבטחון ומרן מעריף שבחים ללא גבול על הילדים ,

אחר המבחן ניגש ילד ילד ללחוץ למרן יד ולקבל ברכה ,

ילד חמוד בוכה שהוא רוצה להיות כמו הרב שטיימן ,
וילד אחר עונה לו שבשביל זה צריך ללמוד טון וחצי תורה והשלישי עונה שמלאן טלפים טון תורה צריך , עד שמגיע ילד חכם ואומר שאם נדבר כאן על כמה טון לא נגיע גם לא לגרם ולכן נתחיל מעכשיו והוא פורץ בקול גדול על החומר שנבחנו וכולם אחריו והמלמד מנגב דמעות מהטוהר של לומדי התורה הקטנים שלו וליבו גדוש מהמעמד ,

הילדים עולים לאטובוס עם מלמד אחר והמנהל , והוא שגר בבני ברק מתחיל ללכת לביתו , אך צעד מספר פסיעות ואברך רץ אחריו ושואל האם הוא הרבה של הכתה !? כשענה בחיוב , שמע שמרן מחפש אותו מהרגע שיצא ,

הוא אץ רץ במדרגות ונכנס אל הקודש , מרן שמח מאוד לראות אותו , הוא חשש מאוד שמא לא לימד נכון את הילדים ומרן מרגיע אותו שישב והוא מלמד יפה מאוד ,

אחר שנרגע , מתנהלת השיחה כך (בערך ולפי דבריו של המלמד)

מרן : מי חוזר עם הילדים לחיידר ?
רבה : מלמד אחר והמנהל .
מרן : האם האשה יודעת שאתה כאן היום ?
רבה : בוודאי
מרן : זאת אומרת שהיא ממתינה לך ואתה מתעכב בגללי ,
רבה : חלילה
מרן : יש כאן טלפון ובבקשה תגיד לה שאתה מאחר קצת בגללי .
רבה : בד״כ אני מגיע הרבה יותר מאוחר בגלל הנסיעות ,
מרן : אך היום היא יודעת שאתה מדבר כאן ותקדים ואסור לגרום לה דאגה ולו לשנייה אחת ,
רבה : מתקשר
מרן : שכוייח שאתה משקיע בי זמן פרטי שלך
רבה : אדרבה זכות שלי
מרן : אם דיברתם על זכותיים יש לי שתי בקשות ממך
רבה : נעשה ונשמע
מרן : מחייך .. נו כאיש אחד בלב אחד

מרן : יש 2 ילדים בכתה שלך , האחד שאלתי כך ואת השני כך , (מפרט השאלות)
רבה : אכן , האם לא ענו נכון ?
מרן : ענו מצויין אך האם הבנת מי הילדים ?
מרן : יוצא מהחדר וחוזר עם 200₪ ומגיש לרבה ואומר לו ,
אני מבקש ממך שתעשה מבצע והילדים האלה יזכו בנעליים חדשות , ותעשה זאת בחכמה שלא ידעו כולם במה זכו , ולא להטעות ילדים אחרים שיחשבו שהם זוכים , גם בחסד רק אמת .
רבה: אכן נעשה ונשמע .
מרן: שלא תחשוב שיש כאן רוח הקודש או דומה לזה , בד״כ ההורים מאוד מתרגשים שהילדים רואים יהודי זקן ומלבישים את הילדים בבגדי שבת היפים ובנעלי שבת והם באו עם נעליים קרועות .
רבה : בוכה ושואל כיצד אפשר לרכוש את המידה הזו של נושא בעול חברו ?
מרן : נו הרי משלמים לך לשים לב לכל פרט וכי ראית נוהג במטוס שלא שם לב לכל מנורה אדומה שנדלקת !? שתדע שזה היינו אך היות ואתה והתלמיד באותו סירה ותלמיד שגלה מגלים רבו עמו וכל מה שקורה לתלמיד זה אחריות של הרב וכך מצליחים ,
רבה : מבקש ברכה להצלחה ,
מרן : אם לא קשה לך יש עוד בקשה אחת
מרן : מוריד את הראש ובוכה
תראה אני כבר זקן ואין אני יודע מה יהיה בעת דין וזהו פחד גדול ואין בי מצוות ואני מבקש ממך להיות לי לעזר בעניין ,
רבה : בהלם גמור ואומר חלילה, הרי לראש ישיבה יש את זכות איילת השחר והנהגת הדור ,
מרן : הלוואי ,
מרן : תראה אני מבקש ממך לעזור בנושא שזה על חשבון הזמן שלך ולכן אני אשלם לך כל חודש על הזמן הזה כפי סכום שתבקש ובל״נ אשלם בלי עיכוב ובתנאי שאני יהיה כאן (הראש ישיבה מצביע על העולם הזה)
רבה: נעשה ונשמע
מרן : נו לפעמים קודם שומעים ואז עושים ולפעמים קודם עושים והכל תלוי אם זה רוחניות או גשמיות .

מרן : תראה יש ילד בכתה שלך שבעת ששואלים אותו ברבים הוא נלחץ ומתחיל לגמגם קשה , ואני מתחנן בפנייך שלא לבחון אותו ברבים כלל אלא תבחן אותו או בכתב או ביחיד ובתנאי שיהיה בשכל שאחרים לא ישימו לב ואשלם לך על זה שאתה בודק המבחן על חשבון הזמן שלך (בכתה זו בדכ אין מבחן בכתב )
רבה : פורץ בבכי ואומר שלא יקח כסף ולמה הוא לא חשב על זה לבד ?!
מרן : ילד שלא טוב לו או מתבייש זה דיני נפשות ממש
מרן : ילד שיודע שהתחשבו בו הוא ילד שיתחשב באחרים ויהיה מנעטש ובלי מענטש לא ניתן לגדול ,
מרן : מברך מעומק לב

הגענו להלוויה של מרן זי״ע . כזאת איבדנו רועה נאמן

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ג' יוני 05, 2018 9:59 pm

קיבלתי היום במייל:
*מרגש - שווה לקרוא​*

בחור בבני ברק, למרבה הצער, עזב את היהדות ועבר לגור יחד עם בן דודו החילוני. למרבה הצער, העניינים הידרדרו והוא התארס עם בחורה לא יהודיה. בן דודו החילוני כעס ומאד הוטרד מהעניין אבל לא הצליח לשכנע אותו לבטל את האירוסין. בכל זאת, הוא הצליח לשכנע אותו שמכיון שהוא עכשיו מתנתק מהעם היהודי וממשפחתו, לפחות שילך היתה, ויגיד להוריו בשיחה פנים מול פנים מה התוכניות שלו. הבחור השתכנע והזמין את עצמו לשבת אצל הוריו לפי "התנאים שלו". הוא בילה את ליל השבת בעישון על המרפסת, וביום השבת שוב בילה על המרפסת עם האייפון שלו.

בשבת בצהריים אביו ניגש אליו והזמין אותו להצטרף לשיעור שהוא הולך אליו, אותו ימסור הרב אהרון לייב שטיינמן זצ"ל.

בצעד מפתיע, הבחור הסכים. אחרי השיעור הביא אותו אביו לרב שטיינמן להגיד שבת שלום, והודיע לגדול הדור שלמרבה הצער בנו אינו שומר שבת. הרב שטיינמן הביט בו ושאל, "כמה זמן אינך שומר שבת?". הבחור ענה, "שנתיים". "ובמשך הזמן הזה היה לך הרהור תשובה?" "כן, בערך ארבע פעמים". "ולמשך כמה זמן הרהרת בתשובה בכל אחת הפעמים?" "בערך 10 דקות". "אה, אז יוצא שלמשך 40 דקות במשך השנתיים האחרונות היית במצב של 'במקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד', ועל כך אני מקנא בך. שבת שלום". הבחור הלך הביתה וחזר לדירה של בן דודו. המילים של הרב שטיינמן לא נתנו לו מנוח. הוא ביטל את האירוסין, ומשם העניינים התגלגלו, עד שכיום הוא ב"ה שומר תורה ומצוות.

שאלו אותו מה גרם לו ללכת לשיעור. הנה הוא מעשן ומשחק באייפון בשבת ר"ל והוא הלך לשיעור? הוא השיב שכשהיה בכיתה ד' בחיידר, הכיתה שלו הלכה להיבחן אצל הרב אהרון לייב שטיינמן. המלמד ביקש שהילדים יקבלו שאלות קלות, ואכן הרב שטיינמן שאל שאלות שכל ילד ידע. כל ילד, כשענה את תשובתו, קיבל סוכריה מהרב אהרון לייב. כשהגיע תורו של ילד זה הוא לא ידע את התשובה. הרב אהרון לייב שאל אותו שאלה קלה יותר. שוב לא ידע הילד לענות. משכך, גדול הדור שאל שאלה עוד יותר קלה ושוב לא ידע הילד. כשהסתיימה הבחינה, לכולם היתה סוכריה חוץ מהילד הזה. תוך שהילדים יצאו מהחדר ביראת כבוד, הרב אהרון לייב סימן לילד לגשת אליו. הוא אמר לו - "בתורה וביידישקייט אנחנו מקבלים שכר לפי המאמץ, לא לפי התוצאות. כל הילדים התאמצו לענות על שאלה אחת, ולכן הם קבלו סוכריה אחת. אבל אתה התאמצת ב-3 שאלות, ולכן אתה תקבל 3 סוכריות." ובחיוך, הושיט לילד 3 סוכריות...!

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ב' יולי 09, 2018 4:15 pm

תאריך לידתו:
הרוב בטעות מציינים את תאריך לידתו כ-י"ד חשון ה'-תרע"ד, וכשנפטר היה בן 104,
וככל הנראה לא היא, אלא י"ד בחשון תרע"ה וכשנפטר היה בן 103 - מכמה סיבות:
א. ידוע שנולד בי"ד בחשון ובמסמכים רשמיים מצאו שנולד ב-1914, וי"ד בחשון 1914 זה תרע"ה.
ב. שנולד בקמניץ לאחר שברחה משפחתו מבריסק בעקבות מלחה"ע, ובי"ד בחשון תרע"ד מלחה"ע עוד לא פרצה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' אוגוסט 01, 2018 1:59 am

בספר כאיל תערוג אכן מובא שנולד בשנת תרע"ה.

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ה' אוגוסט 02, 2018 2:55 pm

וכן ראיתי במוסף שב"ק של "יתד נאמן" של השבת האחרונה, מבנו הגר"מ שליט"א.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' נובמבר 18, 2018 2:44 pm

שמעתי מהגר"ש ברויאר שליט"א ( משגיח ישיבת בית מתתיהו) שהיה חולה אחד שאמר לו אדם אחד שאם ילבש תכלת ירפא, ובא לשאול מהגראי"ל ואמר חוצפה! הגרי"ש והגרח"ק חיים איתנו והם לא הולכים, ואתה תלך? ולא הסכים!
הרי שאחז שיש בזה חוצפא נגד גדולי הדור שלא הולכים.

למען עמי

הודעהעל ידי למען עמי » ג' נובמבר 20, 2018 11:40 pm

בן של חבר סיפר לי שכאשר אחד מבני משפחתו חלה,
הלך הבן לרב שטיימן והתחנן שיגזור שתתרפה כי "צדיק גוזר והקב"ה מקיים"
ר' אהרון ליב זכר צדיק לברכה לא הסכים בשום פנים ואופן
הוא אמר שזה אסור
לאחרונה, שלח לי חבר סרטון דומה עם ר' שלום בער סורוצקין שליט"א שגם ביקש מהגראי"ל שיגזור, ולא הסכים ואמר כי זו חוצפה כלפי מעלה

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' נובמבר 22, 2018 10:13 am

שמעתי מעשה, יהודי צנוע ומעלי ת"ח עבד שנים ע"ג שנים להו"ל ספר על אחד מהראשונים ,לבסוף היה צריך עזרה של מאן דהוא משהוא קטן,והנה לאחר כמה חודשים האיש [הנבזה] לקח הכל והוציא תחת שמו, ואז בה אותו יהודי להרב שטיינמן ואמר לו רבינו אני עבדתי ממש לש"ש לא כבוד ולא כסף למה קיבלתי כזה סתירת לחי? ענה לו הרב מיניה וביה אתה שאתה עובד לש"ש זיכו אותך שיהיה הכל לש"ש שאפילו שמך לא יזכר שם, אני מקנה בך! אוי כמה הדברים מבהלים.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ב' נובמבר 26, 2018 11:52 pm

1.jpg
1.jpg (775.28 KiB) נצפה 15239 פעמים

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ה' נובמבר 29, 2018 3:13 pm

אודה למי שיעלה את סרט ההלוויה לכאן בדרייב,
בתודה מראש

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ו' נובמבר 30, 2018 2:58 pm

בא במייל
קבצים מצורפים
בוחן על הנהגת רביה''ק חכימי דיהודאי.pdf
(104.16 KiB) הורד 525 פעמים

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » א' דצמבר 02, 2018 12:58 am

ראיון עם ר' משה יהודה שניידר על הגראי"ל באתר דרשו http://www.dirshu.co.il/צפו-כשהחברותא-ש ... דמעות-באמ/

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' דצמבר 02, 2018 6:27 am

קיבלתי במייל.
קבצים מצורפים
יתד_השבוע_הגראיל.pdf
(5.39 MiB) הורד 392 פעמים
מוסף_שבק_וישב.pdf
(4.81 MiB) הורד 1887 פעמים

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' דצמבר 02, 2018 9:19 am

פלגינן כתב:קיבלתי במייל.

ישר כח!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' דצמבר 02, 2018 2:23 pm

הרב יושב סתר, אשמח אם תוכל לשלוח לי את המכתב הנדיר באישי.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » א' דצמבר 02, 2018 2:35 pm

פרנקל תאומים כתב:הרב יושב סתר, אשמח אם תוכל לשלוח לי את המכתב הנדיר באישי.

שלחתי לך למשתמש הפרטי

מי שמעונין לקרוא דעתו של אדם גדול יכול לפנות אליי בפרטי

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » א' דצמבר 02, 2018 2:40 pm

בושה לדמוקרטיה מה שקורה כאן.
גדול בישראל, ענק התורה והיראה שיתכן שאין שני לו בדורנו, כותב מכתב, יהיה אשר יהיה, אין לו זכות להופיע כאן בפורום. בושה וחרפה.
ועוד יש כאן א' שמתיימר לבקש מההנהלה למחוק את המכתב יען 'הוא מרבה מחלוקת'. אותו אחד שמעלה כאן עשרות דפים טעונים ברפש שכולו מחלוקת ממסד ועד טפחות.
למען כבודכם - לפחות הודעה זו שהיא המינימום של זכות המחאה - אל תמחקו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' דצמבר 02, 2018 3:33 pm

דברי מרן שר התורה רבינו הגר״ח קנייבסקי שליט״א
הובאו בשמו ע"י הגר״י אפרתי שליט״א במעמד ההספד המרכזי בישיבת 'אורחות תורה':

ברשות מרנן ורבנן ברשות כל הקהל הקדוש הזה. נצטוויתי מרבינו מרן בעל ה'דרך אמונה'
שליט"א לומר כדברים הללו:

כתב בתשובות הגאונים (שע״ת סי' קע״ח) שלרב היו עשר מעלות שנשתבח בהם מעל כל בני דורו כגון:
לא להסתכל חוץ לד"א לא ללכת ד"א בקומה זקופה. כשנסתלק רב מן העולם, כל תלמיד מגדולי תלמידיו
קיבל על עצמו מידה ממידותיו כי המידה משוטטת בעולם עד שיטלוה כדי שלא יחסר כבוד שמים ח"ו, ר'
ששת קיבל ע"ע לא להסתכל חוץ לד"א וראה שאינו עומד בזה, וביקש מהקב"ה להיות סגי נהור וכן שאר
תלמידי רב כל אחד לקח מידה אחת.

אני הכרתי את מרן הגאון רבי אהרן לייב שטיינמן זללה"ה שבעים שנה, היו לו כמה מעלות גדולות
שנשתבח יותר מכל בני דורו כבר אז, ואחת מהן שלא הסיח דעתו ומחשבתו אפי' לרגע מהתורה הקדושה
בין בישיבתו בין הליכתו וגם בתוך שנתו בכל המצבים. החזו"א ואבא זצ"ל ראו בו שעתיד הוא להנהיג את
ישראל.
לכן החובה על כל א' וא' בפרט על תלמידיו, תלמידי הישיבה הק', לתפוס את המעלה הזאת כמובן בחלק
ממנה סגי, כל א' לפי דרגתו, ולהתחזק וללמוד עוד כמה רגעים ביום לע"נ, ולהתרכז יותר בשעת הלימוד,
ובזה נזכה להרבות כבוד שמים וכבוד התורה בעולם, ולזכות את הרבים כשאיפתו זללה"ה.

עד כאן דברי מרן רבינו בעל 'דרך אמונה' שליט"א.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' דצמבר 02, 2018 5:49 pm

יושב סתר כתב:בושה לדמוקרטיה מה שקורה כאן.
גדול בישראל, ענק התורה והיראה שיתכן שאין שני לו בדורנו, כותב מכתב, יהיה אשר יהיה, אין לו זכות להופיע כאן בפורום. בושה וחרפה.
ועוד יש כאן א' שמתיימר לבקש מההנהלה למחוק את המכתב יען 'הוא מרבה מחלוקת'. אותו אחד שמעלה כאן עשרות דפים טעונים ברפש שכולו מחלוקת ממסד ועד טפחות.

גם אני הקטן מצטרף!!!

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' דצמבר 02, 2018 6:00 pm

אם הצנזורה הגיעה עד כדי מחיקת מכתב של הגר"ד לנדא, היה מן הראוי להסיר גם כן הרבה רפש מהפורום על רש"א,
נערך לאחרונה על ידי גיזונטע קאפ ב א' דצמבר 02, 2018 6:31 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' דצמבר 02, 2018 6:01 pm

יושב סתר כתב:בושה לדמוקרטיה מה שקורה כאן.

גם אני חושב שמותר וראוי להעלות את כתבי גדולי ישראל ככתבם וכלשונם ללא צנזור כלל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' דצמבר 02, 2018 6:03 pm

'קובץ גליונות' שנה לפטירת מרן זיע"א
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=17&t=43184#p505685

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 154 אורחים