מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגראי"ל שטינמן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גיזונטע קאפ

Re: חשך אור העולם - מרן הגראי"ל זצוק"ל

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ש' דצמבר 23, 2017 11:23 pm

ישיבה בחור כתב:[quo
מצורף מוסף המבשר.

יש בראיון שלו להמבשר מספר נקודות שאוליי לא היו מוכרים די לציבור הרחב הן דבריו נגד הציונות והאשמתם בגרימת השואה הנוראה וכן שהאיום על עולם התורה מסוכן יותר מהאיום האיראני ספק האם מספידיו מהציבור הכללי ראו את הדברים[/quote]
אל תדאג, כעת כבר יש מי שירוץ ליידע אותם,

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' דצמבר 24, 2017 1:27 am

כמדו' שהרב השמאלי בתמונה בהמבשר הוא הרב דוד רוטברג מייסד הישיבה, ולא כפי שכתבו שזהו המנהל הרב ריין, שהיה לו טביעת פנים מאוד מיוחדת ושונה.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' דצמבר 24, 2017 6:48 am

יתד_השבוע_על_הרב_שטיינמן.pdf
(2.53 MiB) הורד 485 פעמים

יתד_נאמן_מוסף_הרב_שטיינמן.pdf
(6.78 MiB) הורד 473 פעמים

המבשר_הרב_שטיינמן.pdf
(4.13 MiB) הורד 1069 פעמים

מנין

הודעהעל ידי מנין » א' דצמבר 24, 2017 9:09 am

ישיבה בחור כתב:יש בראיון שלו להמבשר מספר נקודות שאוליי לא היו מוכרים די לציבור הרחב הן דבריו נגד הציונות והאשמתם בגרימת השואה הנוראה וספק האם מספידיו מהציבור הכללי ראו את הדברים

לא מדוייק: הוא רק אמר שאם לא היו מתגרים בהיטלר "ייתכן שלא היה פועל בכזו אכזריות".

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' דצמבר 24, 2017 9:42 am

מנין כתב:
ישיבה בחור כתב:יש בראיון שלו להמבשר מספר נקודות שאוליי לא היו מוכרים די לציבור הרחב הן דבריו נגד הציונות והאשמתם בגרימת השואה הנוראה וספק האם מספידיו מהציבור הכללי ראו את הדברים

לא מדוייק: הוא רק אמר שאם לא היו מתגרים בהיטלר "ייתכן שלא היה פועל בכזו אכזריות".

ובכל קרה נכב"ב

חזון-איש'ניק

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » א' דצמבר 24, 2017 9:53 am

מנין כתב:

זה לא חידוש, הגאון ר' מיכאל דוב וייסמנדל זצוק"ל האשים את החרם (באיקאט) הציוני נגד הנאצים להלקחות השנאה שממילא היה להנאצים, כפי מה שסיפר אותו האיש ימ"ש כששמע על החרם נפל ארצה נשך את השטיח וצעק "עתה אשמידם".

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' דצמבר 24, 2017 10:59 am

[code][/code]צוואת הגראי"ל עם פירוש רש"א שליט"א

צוואה-של-הגריל-שטיינמן.pdf
(298.74 KiB) הורד 820 פעמים

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » א' דצמבר 24, 2017 11:48 am

אמש היו כמה וכמה עצרות מספד על מרן זצוק"ל ברחבי הארץ.
בקרית יובל בירושלים דברו הרה"ג רובין מהר נוף והרב הלל קופרמן והגר"י אייכנשטיין שליט"א.
מומלץ מאד לשמוע לפחות את דברי הרב קופרמן שסיפר שיחות וסיפורים מאלפים שהיה עד ישיר אליהם. [עדיין לא הצלחתי למצוא את זה בקול הלשון, אך מסתמא זה יגיע לשם].

הרב רובין הפליג באריכות במספד נפלא, ובתוך דבריו סיפר שלפני כמה שנים היה אצל מרן עם שאלה מסובכת ומורכבת, לאחר שמרן שמע את השאלה שקע במחשבות כעשר דקות ולבסוף אמר לרב רובין: 'לאחר מאה ועשרים שלי ידונו אותי בשמים, וישאלו אותי למה פסקתי כך וכך בשאלה זו, ודין שמים אינו קל ופשוט כלל וכלל, והיות וחשבתי עוד ועוד והגעתי למסקנה שלא תהיה לי תשובה טובה להשיב לבית דין של מעלה אני מושך ידי מענין זה!'.
והפליא הרב רובין ללמוד מסיפור זה שבעצם כל עניין שבא לפניו, כל הוראה שהוציא, כל פסק שפסק - חשב קודם בדעתו האם יוכל להיות שלם עם פסק זה ולהצדיקו בבית דין של מעלה. והדברים מבהילים.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » א' דצמבר 24, 2017 12:07 pm

חזון-איש'ניק כתב:
מנין כתב:

זה לא חידוש, הגאון ר' מיכאל דוב וייסמנדל זצוק"ל האשים את החרם (באיקאט) הציוני נגד הנאצים להלקחות השנאה שממילא היה להנאצים, כפי מה שסיפר אותו האיש ימ"ש כששמע על החרם נפל ארצה נשך את השטיח וצעק "עתה אשמידם".

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=84074#p84074
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=319522#p319522
viewtopic.php?p=342611#p342611

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' דצמבר 24, 2017 2:11 pm

דעת_האברך כתב:אמש היו כמה וכמה עצרות מספד על מרן זצוק"ל ברחבי הארץ.
בקרית יובל בירושלים דברו הרה"ג רובין מהר נוף והרב הלל קופרמן והגר"י אייכנשטיין שליט"א.
מומלץ מאד לשמוע לפחות את דברי הרב קופרמן שסיפר שיחות וסיפורים מאלפים שהיה עד ישיר אליהם. [עדיין לא הצלחתי למצוא את זה בקול הלשון, אך מסתמא זה יגיע לשם].

הרב רובין הפליג באריכות במספד נפלא, ובתוך דבריו סיפר שלפני כמה שנים היה אצל מרן עם שאלה מסובכת ומורכבת, לאחר שמרן שמע את השאלה שקע במחשבות כעשר דקות ולבסוף אמר לרב רובין: 'לאחר מאה ועשרים שלי ידונו אותי בשמים, וישאלו אותי למה פסקתי כך וכך בשאלה זו, ודין שמים אינו קל ופשוט כלל וכלל, והיות וחשבתי עוד ועוד והגעתי למסקנה שלא תהיה לי תשובה טובה להשיב לבית דין של מעלה אני מושך ידי מענין זה!'.
והפליא הרב רובין ללמוד מסיפור זה שבעצם כל עניין שבא לפניו, כל הוראה שהוציא, כל פסק שפסק - חשב קודם בדעתו האם יוכל להיות שלם עם פסק זה ולהצדיקו בבית דין של מעלה. והדברים מבהילים.

אני לא מבין את זה בכלל. אם הוא חושב שכך הדין מה הבעיה בשמים ואם הוא חושב שאין כך הדין איך הוא פוסק.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » א' דצמבר 24, 2017 2:13 pm

לא מדובר על שאלה הלכתית

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' דצמבר 24, 2017 2:14 pm

עוד יותר אני לא מבין. אז מה שאלו אותו?
אא"כ הכוונה שאמר שחושש שיש לו נגיעות ועדיין צ"ע.
ובעיקר צל"ע דהיכי תיסק אדעתין אחרת?

חכם הרזים

הודעהעל ידי חכם הרזים » א' דצמבר 24, 2017 2:17 pm

עומק המכוון הוא שיש שאלות שבהשקפה ראשונה ניתן לענות עליהם
אמנם כאשר האדם מעמיק ומבין שישאל ויתבע לתת דין וחשבון למה אמר כך או אחרת
הוא מעמיק יותר ומשנה את מבטו הראשוני
ואלו הם חיים אמיתיים על פי תורה ויראה
זה הלקח הנלמד מעובדה זו
והכל בכלל מה שאחז"ל דע לפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » א' דצמבר 24, 2017 3:28 pm

יש ענין להזכיר, משום והייתם נקיים, כמה טעמים על אלו שנמנעו מלכתוב כאן סיפורים על מרן הגראי"ל זצ"ל.
א] מה שהזכיר לעיל הרב רל"י שליט"א, ובדבריו הקצרים היה לפה לרבים:
לייבעדיג יענקל כתב: מלבד זאת, מרן זי"ע הרי ביקש מאוד שלא יכתבו עליו כלום, ודומה שהנידונים הללו אינם כלולים בהיתרו של הגרח"ק.

viewtopic.php?f=19&t=37855&start=200#p423518

ב] הלכה ידועה בס' חפץ חיים כלל ט', שהאומר שבחים בפני שונאים (וה"ה בפני רבים) הוא אבק לשה"ר, משום שגורם להם לספר בגנותו, (כמו שנראה כאן בחוש, ואכמ"ל).

ג] ויש טעם שלישי, שיש אי נעימות מסויימת להודיע ברבים שהכירו את מרן הגראי"ל זצ"ל כשהיו בגיל ישיב"ק וכבר בימים ההם ידעו היטב את כל מה שהעולם "מגלה" עכשיו עליו, משום שיטענו עליהם כעין דברי אספסיינוס (גיטין נו.) "אי מלכא אנא עד האידנא אמאי לא אתית לגבאי", איך יתכן שהייתם תלמידיו בגיל צעיר וראיתם את מדרגותיו, ובכל זאת לא השכלתם לעלות לדרגות יותר גבוהות!

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » א' דצמבר 24, 2017 4:38 pm

במוסף שבת קדש של יתד נאמן פ' ויגש עמ' 20, בתוך רשימותיו של הרה"ג רבי יהושע (ב"ר חזקיהו) מישקובסקי שליט"א, יש דברים נחרצים מהגראי"ל זצ"ל נגד הליכה לצבא בכל מסגרת שהיא. [כידוע ענין הנח"ל, הוא אחת מעלילות השקר הנבזיות ביותר על הגראי"ל].
הסכנה בנחל.jpg
הסכנה בנחל.jpg (34.44 KiB) נצפה 11450 פעמים

וכבר התפרסמו בענין זה דברי הג"ר משה שטרנבוך שליט"א שהגראי"ל כתב לו שמתנגד לנח"ל החרדי
http://www.kolhazman.co.il/265637

שמר

הודעהעל ידי שמר » א' דצמבר 24, 2017 7:11 pm

פרנצויז כתב:וכבר התפרסמו בענין זה דברי הג"ר משה שטרנבוך שליט"א שהגראי"ל כתב לו שמתנגד לנח"ל החרדי

אפשר להעלות צילום וכד' לחסומים.

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » א' דצמבר 24, 2017 8:37 pm

אוצר החכמה כתב:
דעת_האברך כתב:אמש היו כמה וכמה עצרות מספד על מרן זצוק"ל ברחבי הארץ.

אני לא מבין את זה בכלל. אם הוא חושב שכך הדין מה הבעיה בשמים ואם הוא חושב שאין כך הדין איך הוא פוסק.

אדם חושב על שאילה מסוימת ונראה לו שכך הוא ההכרעה, אך אם זה נוגע לפיקוח נפש הוא מפחד להחליט,
אצל הגראי"ל כידוע הפיקוח נפש הוא 'דין שמים' ולכן היה קשה לו לפסוק ולהכריע, ופשוט.

ראש

הודעהעל ידי ראש » א' דצמבר 24, 2017 9:22 pm

רבינו שם עצמו כהפקר למען כבוד שמים.
לא רק את ביתו אלא את גופו ממש!
‏‏תיקיה חדשה.rar
(2.25 MiB) הורד 706 פעמים

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' דצמבר 24, 2017 10:20 pm

איך אכל מצלחת שבורה, אין קפידה בדבר?
צלחת שבורה.PNG
צלחת שבורה.PNG (582.5 KiB) נצפה 11224 פעמים

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' דצמבר 24, 2017 10:27 pm

מה התמונה הזו? הרי הוא לא הולך לאכול שני קילו גזר? הוא מעשר?

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' דצמבר 24, 2017 10:34 pm

אבל מסתמא זו צלחת רגילה הנמצאת בשימוש תדיר, ולא צלחת להנחת מעשר.
בכפה"ח כותב שאכילה מכלי שבור קשה לשכחה. [וכמובן לק"מ על הראי"ל].

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' דצמבר 24, 2017 10:41 pm

אפרקסתא דעניא כתב:מה התמונה הזו? הרי הוא לא הולך לאכול שני קילו גזר? הוא מעשר?

זה נראה שהוא מעשר, גם לפי הקצה של הפלפל שמונח בצלחת

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' דצמבר 24, 2017 11:09 pm

ראש כתב:רבינו שם עצמו כהפקר למען כבוד שמים.
לא רק את ביתו אלא את גופו ממש!
‏‏תיקיה חדשה.rar

מרגיז לראות את זה, ומכוער מאד מצד אלה שעשו את זה.
וכי בגלל שהם באים ממגזר אחר הם חסרים נורמות התנהגות בסיסיות?
מי הדריך אותם?

ישיבה בחור

הודעהעל ידי ישיבה בחור » א' דצמבר 24, 2017 11:38 pm

אש משמים כתב:איך אכל מצלחת שבורה, אין קפידה בדבר?
צלחת שבורה.PNG

שמעתי בעבר שכשדברו בעניין זה עם הראב"ד הגאון רבי ישראל יעקב פישר זצ"ל הגיב הגרי"י שבירושלים של פעם לא היו כלים שלמים כלל

ישיבה בחור

הודעהעל ידי ישיבה בחור » א' דצמבר 24, 2017 11:39 pm

שמר כתב:
פרנצויז כתב:וכבר התפרסמו בענין זה דברי הג"ר משה שטרנבוך שליט"א שהגראי"ל כתב לו שמתנגד לנח"ל החרדי

אפשר להעלות צילום וכד' לחסומים.

מספד מרן הגר''מ שטרנבוך שליט''א.jpg
מספד מרן הגר''מ שטרנבוך שליט''א.jpg (443.11 KiB) נצפה 11038 פעמים

דעת הרב שטיינמן בענין הנחל.pdf
(1.34 MiB) הורד 409 פעמים
קבצים מצורפים
דעת הרב שטיינמן בענין גיוס לצהל.pdf
(1.35 MiB) הורד 315 פעמים

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' דצמבר 25, 2017 5:12 am

מפורום שכן

משך שנים רבות היה נכנס ובא הגאון רבי יהושע מישקובסקי, ראש ישיבת 'אמרי משה' בירושלים ובנו של המשגיח הגאון רבי חזקיהו מישקובסקי בביתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן זצ״ל על מנת לשמוע דברי הדרכה ולבקש עצה בנושאים שונים.

הגר"י משיקובסקי בעצת אביו הדגול רשם כל מילה ומילה שנאמרה לו מפיו של מנהיגן של ישראל ביומנו האישי כאשר כעת לאחר ההסתלקות החליט לחשוף מעט מאותם סיפורים המסוגלים ללמד את כלל ישראל את השקפתו הנקייה והצלולה ודעתו דעת תורה של מנהיג הדור בנושאי חינוך והשקפה.

כסלו תשס"ב

נכנסתי למרן ראש הישיבה, והיה זה כחודש לאחר פטירתו של רבינו הגדול מרן הגראמ"מ שך זצוק"ל. פנה אלי מרן זצוק"ל ושאלני - ראית את הצוואה שכתב מרן הגראמ"מ שך, הוא כתב שם שהוא מבקש מכל מי שחפץ להכיר לו טובה, שילמד בכל יום משנה אחת או מחשבה אחת של מוסר... מה יותר חשוב למי שיכול לעשות או את זה או את זה.

ועניתי למרן בטבעיות - ודאי שעדיף לימוד משנה, שזהו גופו תורה, ות"ת כנגד כולם. אמר לי מרן זצוק"ל - "מחשבה אחת של מוסר יותר חזק, שהרי אמנם משנה זה תורה ונצחיות, אבל זה רק לזמן הזה שבו לומד את אותה משנה, אבל מחשבה אחת יכולה לעתים לשנות בן אדם לכל חיותו, ולכן אף שכתב שילמדו משנה אחת, מי שיתחזק במחשבה וישנה עצמו מכך, זו היתה מחשבתו וזה רצונו".

שבת חוה"מ תשע"ה

הייתי אצל מרן בשבת חוה"מ, וסיפר לו תלמידו הגרמ"ב זילברברג שהעולם מספר דבר מה, וחפץ לדעת אם הסיפור נכון - שהיה מעשה שאמרו למרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א דבר מה, ואמר אינני יכול לענות על כך, תלכו למרן הגראי"ל שיענה לכם, כי יש לו רוח הקודש, ואמרו שמרן הגראי"ל ענה לו - "מום שבך אל תאמר לחברך", ושאל לאמיתות המעשה.

ענה מרן - "זה משחק ילדים, זה מזכיר לי שהיינו ילדים בבריסק, והיו שני בני דודים נכדי מרן הגר"ח מבריסק בנו של מרן הגרי"ז ובנו של הגר"מ שדנו מי יותר ת"ח מבין שני הוריהם, וכך הסתכל עלינו בביטול.

באותו מעמד שאלו את מרן ראש הישיבה - איך אפשר להתפלל "והופע רוח שכינתך עלינו וכו'", והרי אין לנו השגה ברוח הקודש, וענה - שזה כמו גיטו וידו באין כאחד, שהתפילה היא שנזכה להכל יחדיו גם להיות כלי קיבול לרוח הקודש וגם לה עצמה.

יום ג' י"ג תמוז תשע"ו

פעם נכנסו 3 מבני צרפת לקבל ברכה, ואחד אמר שהולך ללמוד רפואה, ושאלו מרן מדוע, ואמר מתוך דאגה לעתיד הכלכלי שלי. נתן בו מרן עיניו ושאלו, האם אתה חושב שאם לא תהיה רופא תמות ברעב?!

והמשיך ואמר לו, כמה זמן לומדים רפואה, וענה - שש שנים, ושאלו - כמה זמן תהיה רופא, ששים שבעים שנה לכל היותר, והרי יוצאים גם לפנסיה בזמן מסוים, ובשביל כמה עשרות שנים בודדות צריך ללמוד 6 שנים. ואם כן הגע עצמך, בשביל נצח נצחים אלפי שנים אתה צריך לפחות את כל החיים כדי ללמוד תורה, ואיך תפסיד זאת.

תשס"ה

פעם נכנסתי עם בחור שהיה עם משבר, ואמר אתה חושב שניתן להורגו את היצר הרע עם חרב, צריך לזכור שהוא עושה לכולם המוות ולא להיבהל ממנו. עוד הוסיף ואמר כי בחורים צריכים לדעת שתמיד יהיו בעיות, ורק בעוה"ב יהיה לנו גלאט, וניתן יהיה ללמוד בלי שום נסיונות, העזתי ואמרתי לפניו פי' הגר"מ קלירס, על המקרא "מי גבר יחיה ולא יראה מות", שהולך על חיים רוחניים, וניתן לפרש בכוונת המקרא מי יכול להגיע לחיים רוחניים קודם שהיצה"ר עשה לו את המוות, ועל כך אמר לי שהדברים אמת.

תמוז תשס"ו

נכנסנו עם הגר"מ גרוס ר"י דרך התורה, עם בחור שטען שאין לו טעם בלימוד כלל ואינו מצליח בישיבה גדולה ורצה ללכת לצבא.

אמר לו מרן, אסור ללכת לצבא כי מתקלקלים שם, ואמר לו הבחור - כיום יש מסגרות שניתן לשמור תומ"צ גם במסגרת הצבא, וענה לו מרן - אין דבר כזה, בצבא תמיד מתקלקלים, וכשניסה הבחור להתווכח מעט, אמר לו מרן בעוז ודפק על שולחנו - "אני מבטיח לך שאם תלך לצבא, בכל מסגרת שהיא, אתה תצא גוי גמור"... הבחור נרתע וויתר על תכניותיו והמשיך ללמוד בישיבה וכיום הוא אברך ת"ח.

תמוז תשע"ב

מרן מדבר תמיד שכח החינוך עיקרו בדוגמא אישית, מה יעשה אבא שאינו ת"ח, אבל מוקיר רבנן, וכי לא יוכל לגדל בן כמרן הגר"ח קניבסקי שליט"א. ואמר לי שהאבא יחנך כמה שיכול, והבן יראה בישיבה דוגמאות אישיות וכך יגדל, אבל בלי דוגמא אישית לא יוכל לצאת ת"ח.

תמוז תשע"ב

נשלחתי ע"י קורס השתלמויות שע"י הסמינר החדש בירושלים העוסקים בענייני חינוך במשנתו של מרן, ורוצים להבין את מה שנתפרסם בשם מרן, ששאלוהו מה דעתו לגבי אמהות העובדות עד שעות מאוחרות בעבודתן, ויוצא כי בקושי נמצאות עם ילדיהן בבית. וענה מרן "כמה שפחות בבית ופחות מחנכות יותר טוב", ושאלתי - מה כוונת קדשו.

והשיב לי מרן כי כל כוונתו בזה היה לעורר את האחראים על חינוך, בין אם זה אמהות, בין שאר מחנכים, כי מלאכת החינוך אינה פשוטה, ונצרכת קודם תיקון המידות, והראה לי הגמרא בנדה סוף פ"ג, מפני מה האיש מקבל פיוס ואין האשה מקבלת פיוס, זה ממקום שנברא (עפר ונח ליבטל, רש"י) וזו ממקום שנבראת (עצמות קשין ואין נוחין ליבטל, רש"י), והרי מי שאינו מתפייס הוא מופקע מחינוך, כי הוא מערב כל הזמן חשבונות אישיים, ולכן רציתי לעורר בפרט את האמהות שצריך להיות גם נח לרצות כשבאים לחנך.

תשע"ד

יום אחד קיבלתי טלפון מרבי בצלאל פרידמן שכותב שיחותיו של הגרי"מ שכטר, שרבו לא יכול לישון כי פרסמו בשמו שדיבר כנגד הראש ישיבה, ואמר אני רועד ללכת לישון, אם מדברים בשמי שאני דיברתי כנגד 100 שנים של תורה וקדושה, אני רועד ללכת לישון עד שיבטיחו לי שיתקנו זאת בעיתון 'יתד נאמן' ויפרסמו שזהו שקר וכזב. ואכן הוכן נוסח שביקש לפרסמו. אכן אמרו מקורבי מרן זצוק"ל שאם לא התפרסם הדבר ברבים, אם יפרסמו זאת ברבים, רק ייצא נזק מכך, ולכן לא פרסמו המכתב.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 25, 2017 8:35 am

בעבר היה הדבר פשוט בין אצל חסידים ובין אצל מתנגדים, שלא כל דבר שנאמר, אם נאמר, ראוי לפרסום, בטח ובטח אם המטרה בהבאת הדברים לכבד את אומרם. (הבאתי כאן בעבר דברי הגרי"נ שטרן בהקדמתו לדרשות חת"ס, שם הוא כותב על קטע מסוים מן הדרוש שהיה בדעתו להשמיטו: והסגנון מהדרוש הנ"ל לא יראה חוצה וכבוד רבינו במקומו מונח!) משרבו התלמידים שלא שמשו כל צרכם והם מחויי חוש ביקורת, מפרסמים הכל בלי שום אבחנה ואין כאן לא יקרא דשכבי ולא יקרא דחיי. ודבר זה נכון במה שמתפרסם על כל הגדולים בשנים האחרונות. (ובכלל זה על מרן הגרא"מ שפרסומים רבים רק מבזים אותו לענ"ד) ובכן, ממרן הגראי"ל יש יבול עצום של אמרות והנהגות, שיש ללמוד בהן, להתבונן בהן, לאמץ ולסגל, גם מבלי אותם דברים שעלו כאן באחרונה.

לענ"ד גם אשכול דברי חכמה, ממעט את הדמות, כביכול יש בזה איזה מדד לגדלות. אם היינו פותחים אשכול כזה על רא"י סולוויצ'יק שיח' דרך משל, יתכן שהוא היה עובר את אשכול ההוא במספר עמודיו ובחריפות דבריו. ומה זה בא ללמדנו? אז נכון כאן זה ביטוי של אמת ושם לא תמיד... אבל אמת משתקפת גם בהנהגה עקבית ובדבקות מוחלטת בטוב, דברים שהגראי"ל כידוע היה מיוחד בהם, ולאו דוקא בכל מיני עקיצות ושנינויות.

----

בנתיים גבאי האוצר המסור, סיקל מכאן את כל מה שעלה פה על השואה, שע"ז בעיקר כוונו הדברים ויש"כ.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 25, 2017 8:41 am

בעיני זה עוד יותר גרוע. כמו שקרה לר' אייזל חריף שהיה גאון עולם בדורו וחיבר את נועם ירושלמי ועדיין להרבה אנשים הוא נתפס בעיקר כבעל בדיחות וחריפויות. כך ריבוי ההתעסקות בענייני שנינות של הגראי"ל מאבד את הצד העיקרי שלו שהיה עסק התורה (ואפילו לא הנהגת הציבור ונתינת עצות). ואלו הדברים מיעוטם יפה ורובם קשה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 25, 2017 8:54 am

אוצר החכמה כתב:בעיני זה עוד יותר גרוע. כמו שקרה לר' אייזל חריף שהיה גאון עולם בדורו וחיבר את נועם ירושלמי ועדיין להרבה אנשים הוא נתפס בעיקר כבעל בדיחות וחריפויות. כך ריבוי ההתעסקות בענייני שנינות של הגראי"ל מאבד את הצד העיקרי שלו שהיה עסק התורה (ואפילו לא הנהגת הציבור ונתינת עצות). ואלו הדברים מיעוטם יפה ורובם קשה.

יפה אמרת

ועל חלק מהדברים שעלו שם, יש לעיין גם באשכול זה

viewtopic.php?f=19&t=30529&p=319222

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ב' דצמבר 25, 2017 9:20 am

אלו דברי האמרי אמת
במכתב בס' פסקי תשובה
כן מה שלקטת מספרי שפת אמת דברים הנראים כתמוהים אין להדפיס הגם שיש לפרשם

ובמכתבי תורה
לדעתי לא יתכן שהדפסת שהרבי [רבי העניך] ז"ל מאלכסנדר..., מה שבעיני רבים מישראל הוא חוכא ואטלולי

דנני

הודעהעל ידי דנני » ב' דצמבר 25, 2017 9:26 am

[quote="איש_ספר"]בעבר היה הדבר פשוט בין אצל חסידים ובין אצל מתנגדים, שלא כל דבר שנאמר, אם נאמר, ראוי לפרסום, בטח ובטח אם המטרה בהבאת הדברים לכבד את אומרם. (הבאתי כאן בעבר דברי הגרי"נ שטרן בהקדמתו לדרשות חת"ס, שם הוא כותב על קטע מסוים מן הדרוש שהיה בדעתו להשמיטו: והסגנון מהדרוש הנ"ל לא יראה חוצה וכבוד רבינו במקומו מונח!) משרבו התלמידים שלא שמשו כל צרכם והם מחויי חוש ביקורת, מפרסמים הכל בלי שום אבחנה ואין כאן לא יקרא דשכבי ולא יקרא דחיי. ודבר זה נכון במה שמתפרסם על כל הגדולים בשנים האחרונות. (במיוחד על מרן הגרא"מ שפרסומים רבים רק מבזים אותו לענ"ד) ובכן, ממרן הגראי"ל יש יבול עצום של אמרות והנהגות, שיש ללמוד בהן, להתבונן בהן, לאמץ ולסגל, גם מבלי אותם דברים שעלו כאן באחרונה.

לענ"ד גם אשכול דברי חכמה, ממעט את הדמות, כביכול יש בזה איזה מדד לגדלות. אם היינו פותחים אשכול כזה על רא"י סולוויצ'יק שיח' דרך משל, יתכן שהוא היה עובר את אשכול ההוא במספר עמודיו ובחריפות דבריו. ומה זה בא ללמדנו? אז נכון כאן זה ביטוי של אמת ושם לא תמיד... אבל אמת משתקפת גם בהנהגה עקבית ובדבקות מוחלטת בטוב, דברים שהגראי"ל כידוע היה מיוחד בהם, ולאו דוקא בכל מיני עקיצות ושנינויות.

----

[הוא חבר שלך ????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ישיבה בחור

הודעהעל ידי ישיבה בחור » ב' דצמבר 25, 2017 10:28 am

דנני כתב:
איש_ספר כתב:בעבר היה הדבר פשוט בין אצל חסידים ובין אצל מתנגדים, שלא כל דבר שנאמר, אם נאמר, ראוי לפרסום, בטח ובטח אם המטרה בהבאת הדברים לכבד את אומרם. (הבאתי כאן בעבר דברי הגרי"נ שטרן בהקדמתו לדרשות חת"ס, שם הוא כותב על קטע מסוים מן הדרוש שהיה בדעתו להשמיטו: והסגנון מהדרוש הנ"ל לא יראה חוצה וכבוד רבינו במקומו מונח!) משרבו התלמידים שלא שמשו כל צרכם והם מחויי חוש ביקורת, מפרסמים הכל בלי שום אבחנה ואין כאן לא יקרא דשכבי ולא יקרא דחיי. ודבר זה נכון במה שמתפרסם על כל הגדולים בשנים האחרונות. (במיוחד על מרן הגרא"מ שפרסומים רבים רק מבזים אותו לענ"ד) ובכן, ממרן הגראי"ל יש יבול עצום של אמרות והנהגות, שיש ללמוד בהן, להתבונן בהן, לאמץ ולסגל, גם מבלי אותם דברים שעלו כאן באחרונה.

----

[הוא חבר שלך ????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

כנראה שהוא תלמיד שלו
וקיבל את דרכו שניתן לומר ביקורת עוקצנית על גדולי הדור
וזאת עוד בהיות הגרא"י אברך צעיר כבר הנהיג עצמו בהנהגה זו נגד גדולי הדור דאז וב"ה יש ממשיכים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 25, 2017 10:42 am

אם נגיע למצב שאמירה כגון זו: אצל הגרא"י ס' "לא כל אמרות השפר שלו נגד פלוני ופלמוני נובעות מאיזה אמת פנימית..." היא אמירה שאין לה מקום, והיא נחשבת "ביקורת עוצקנית על גדולי הדור", יהיה כדאי לחשוב על מעבר ליבנאל למשל. הדיבורים אותם דיבורים, והנוף הרבה יותר יפה.

משה1

הודעהעל ידי משה1 » ב' דצמבר 25, 2017 12:45 pm

סוד אריכות ימיו של מרן הגראי"ל זצ"ל
איתא בספר חסידים סימן טו: לא ישתבח אדם בענוה שלו, שנאמר (משלי כז ב) יהללך זר ולא פיך. ואם רוצה לשבח עצמו לתלמידיו ולחביריו כדי שילמדו מדרכיו - יכול הוא לשבח את עצמו, כמו שאמר דוד (תהלים יח כד) ואהי תמים עמו, (שם שם כב) כי שמרתי דרכי ה'. וכן מצינו (מגילה כ"ז ע"ב) אותו שהגיד לתלמידיו במה האריך ימים"

ותורה היא וללמוד אני צריך, האם מרן הגראי"ל זצ"ל גילה והודיע (או הוא או מפי תלמידיו) במה זכה לאריכות ימים מופלגת כזו שבזמנינו לא שכיחא כלל. זתע"א.

דנני

הודעהעל ידי דנני » ב' דצמבר 25, 2017 1:22 pm

איש_ספר כתב:אם נגיע למצב שאמירה כגון זו: אצל הגרא"י ס' "לא כל אמרות השפר שלו נגד פלוני ופלמוני נובעות מאיזה אמת פנימית..." היא אמירה שאין לה מקום, והיא נחשבת "ביקורת עוצקנית על גדולי הדור", יהיה כדאי לחשוב על מעבר ליבנאל למשל. הדיבורים אותם דיבורים, והנוף הרבה יותר יפה.

תמשיך להרגיש צודק ....בעולם הזה

שבע

הודעהעל ידי שבע » ב' דצמבר 25, 2017 1:47 pm

עתידה יבנאל שתתפשט בכל העולם כולו...

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' דצמבר 25, 2017 2:23 pm

אוצר החכמה כתב:בעיני זה עוד יותר גרוע. כמו שקרה לר' אייזל חריף שהיה גאון עולם בדורו וחיבר את נועם ירושלמי ועדיין להרבה אנשים הוא נתפס בעיקר כבעל בדיחות וחריפויות. כך ריבוי ההתעסקות בענייני שנינות של הגראי"ל מאבד את הצד העיקרי שלו שהיה עסק התורה (ואפילו לא הנהגת הציבור ונתינת עצות). ואלו הדברים מיעוטם יפה ורובם קשה.

חושבני שיש לחלק בין הדברים, יש סתם וורטלאך חריפים, שמיעוטם יפה ורובם קשה.
יש סיפורים שמלמדים הנהגה אישית ראויה, כגון שאלות אישיות של אנשים ותשובות שקבלו, וזה ראוי וטוב.
יש סיפורים בדברים שנוגעים לכלל ולא לפרט, אבל יש בהם ללמד ללכת אחרי הנקודה האמיתית ולא אחרי דברים חיצוניים וכדומה, שגם מזה אפשר ללמוד בעקיפין.
יש סיפורים שמראים את חכמתו ואת זה שאי אפשר היה בשום אופן לרמות אותו, זה בחינה מסויימת של הספד, מצד שני זה יכול להצטייר שבאים "להוכיח" את גדלותו, וצ"ע.
אם כי אין ספק שבעיקר צריך לציין את עצם עמלו בתורה ודבקותו בה, ובנקודה זו כמדומני שעדיין לא נספד כ"כ כהלכה.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ב' דצמבר 25, 2017 2:52 pm

משה1 כתב:איתא בספר חסידים סימן טו: לא ישתבח אדם בענוה שלו, שנאמר (משלי כז ב) יהללך זר ולא פיך. ואם רוצה לשבח עצמו לתלמידיו ולחביריו כדי שילמדו מדרכיו - יכול הוא לשבח את עצמו, כמו שאמר דוד (תהלים יח כד) ואהי תמים עמו, (שם שם כב) כי שמרתי דרכי ה'. וכן מצינו (מגילה כ"ז ע"ב) אותו שהגיד לתלמידיו במה האריך ימים"

ותורה היא וללמוד אני צריך, האם מרן הגראי"ל זצ"ל גילה והודיע (או הוא או מפי תלמידיו) במה זכה לאריכות ימים מופלגת כזו שבזמנינו לא שכיחא כלל. זתע"א.

דיבור של ידיעת הנסתרות היה רחוק מאד מתכונתו, וקשה לומר שדיבר באופן זה.
אבל כמה פעמים אמר שחפץ מאד להשתדל בזיכוי הרבים, כי אולי בשביל זה משאירים אותי כאן.
וכן כתב בקויטל האחרון שנתן לקופת העיר באלול האחרון, לזיכוי הרבים ולרפו"ש.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ב' דצמבר 25, 2017 3:23 pm

איני יודע אם כבר כתבו זאת. ידוע ממהרח"ו שמי שאומר שהוא לומד תורה לשמה התנא רבי מאיר מכחישו. אבל מרן זי"ע רבי מאיר מסייעו!

רַבִּי מֵאִיר אוֹמֵר כָּל הָעוֹסֵק בַּתּוֹרָה לִשְׁמָהּ, זוֹכֶה לִדְבָרִים הַרְבֵּה, וְלֹא עוֹד אֶלָּא שֶׁכָּל הָעוֹלָם כֻּלּוֹ כְּדַאי הוּא לוֹ, נִקְרָא רֵעַ, אָהוּב, אוֹהֵב אֶת הַמָּקוֹם, אוֹהֵב אֶת הַבְּרִיּוֹת, מְשַׂמֵּחַ אֶת הַמָּקוֹם, מְשַׂמֵּחַ אֶת הַבְּרִיּוֹת, וּמַלְבַּשְׁתּוֹ עֲנָוָה וְיִרְאָה, וּמַכְשַׁרְתּוֹ לִהְיוֹת צַדִּיק חָסִיד יָשָׁר וְנֶאֱמָן, וּמְרַחַקְתּוֹ מִן הַחֵטְא, וּמְקָרַבְתּוֹ לִידֵי זְכוּת, וְנֶהֱנִין מִמֶּנּוּ עֵצָה וְתוּשִׁיָּה בִּינָה וּגְבוּרָה, שֶׁנֶּאֱמַר לִי עֵצָה וְתוּשִׁיָּה אֲנִי בִינָה לִי גְבוּרָה, וְנוֹתֶנֶת לוֹ מַלְכוּת וּמֶמְשָׁלָה וְחִקּוּר דִּין, וּמְגַלִּין לוֹ רָזֵי תוֹרָה, וְנַעֲשֶׂה כְּמַעְיָן הַמִּתְגַּבֵּר וּכְנָהָר שֶׁאֵינוֹ פּוֹסֵק, וְהוֶֹה צָנוּע וְאֶרֶךְ רוּחַ, וּמוֹחֵל עַל עֶלְבּוֹנוֹ, וּמְגַדַּלְתּוֹ וּמְרוֹמַמְתּוֹ עַל כָּל הַמַּעֲשִׂים.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ב' דצמבר 25, 2017 9:17 pm

קובץ שי"ל לפני 3 שנים ע"י הג"ר יעקב משה סגל מקרית הרצוג [ברכת יוסף]
קבצים מצורפים
אורו של החד בדרא.doc
(1.16 MiB) הורד 4073 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 99 אורחים