מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דברי חכמה ושנינות מרבינו הגראי''ל זצוק''ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גיזונטע קאפ

Re: דברי חכמה ושנינות מרבינו הגראי''ל זצוק''ל

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' ינואר 04, 2018 10:42 pm

שיבר כתב:

פעם התייעצו איתו לגבי כולל הלכה, אילו הלכות ללמוד, והעלו הצעה ללמוד הל' ברכות. הגראי"ל (מרוב פרישותו כידוע) הביע סלידה לנוכח הרעיון שיעסקו בענינים כאלה בחבורה, ואמר: מה? יישבו בכולל וילמדו מה ברכה מברכים על שניצל? בסוף עלולים הם להביא שניצל ממש אל הכולל...

לא כך היה מעשה, זה היה בכולל פונביז' שאמר לא ללמוד כיצד מברכים, מכיון שצופה שאברכים יתחילו להסתובב במפעלים לבדוק מרכיבים של מוצרים, וכל אחד יביא מהבית חבילות לדון בהם.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ו' ינואר 05, 2018 12:09 am

סיפר הרב דיסקין פעם התקיימה אסיפה בביתו ואחד הנוכחים דיבר ובפתיחת דבריו אמר את ההתנצלות המוכרת 'כולם פה ת''ח אני אדם פשוט'
נענה הגראי''ל ואמר: אז למה אתה אומר את זה

מבורך

הודעהעל ידי מבורך » ו' ינואר 05, 2018 1:26 am

מענה איש כתב:סיפר הרב דיסקין פעם התקיימה אסיפה בביתו ואחד הנוכחים דיבר ובפתיחת דבריו אמר את ההתנצלות המוכרת 'כולם פה ת''ח אני אדם פשוט'
נענה הגראי''ל ואמר: אז למה אתה אומר את זה

חזק וברוך

נראה שהיה לו איזה אלרגיה לצביעות ולשקר המקובל

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ו' ינואר 05, 2018 2:53 am

שיבר כתב:
אליסף כתב:עוד סיפר הנ"ל שראש כולל חסידי מאשדוד- גאון עצום שקשה לתפוס אותו על תשובות הרשב"א- הביא את ספרו החדש למרן, עיין מרן בספר, הרים את עיניו ושאל: תגיד לי, למה הוצאת לאור את הספר?
והעיד בעל המעשה שהשאלה הנוקבת ירדה לחדרי בטן..

מה הפשט בשאלה? וכי הגראי"ל בעצמו לא חיבר והדפיס ספרים?

פעם התייעצו איתו לגבי כולל הלכה, אילו הלכות ללמוד, והעלו הצעה ללמוד הל' ברכות. הגראי"ל (מרוב פרישותו כידוע) הביע סלידה לנוכח הרעיון שיעסקו בענינים כאלה בחבורה, ואמר: מה? יישבו בכולל וילמדו מה ברכה מברכים על שניצל? בסוף עלולים הם להביא שניצל ממש אל הכולל...

מרן בא לעורר אותו האם כוונתו טהורה לש"ש

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' ינואר 07, 2018 8:57 am

בזמנו בישיבה"ק הכרתי אברכים, מהטובים שבעולם הישיבות [יעויין כאן viewtopic.php?f=19&t=28650&p=298844&hilit=%D7%93%D7%99%D7%9E%D7%A0%D7%98%D7%9E%D7%9F] עידית שבעידית, שעסקו בלימוד הלכה. מטבע הדברים הם עסקו לא מעט בתיאור המציאות, לי, כבחור, היה נראה משונה לראות גדולי עולם דנים בבית המדרש בפרטי פרטים של מעשיות, סוגי מאכלים, עניינים פיננסיים וכיו"ב. כיום אני מבין שזו הדרך הנכונה בלימוד הלכה ודיונים אלה הם חלק בלתי נפרד מהלימוד - ברור לי שכשהרב יפרח זצ"ל ראה שניצל או חצילים מטוגנים הוא לא ראה ארוחת צהריים ותו לא, הוא ראה הלכות ברכות, עיקר וטפל, אלא לדבק וכו'. לענ"ד נראה פשוט, שגם אם הסיפור המסופר כאן נכון, הראי"ל לא פסל לימוד זה ולא העלה על דעתו לפסול אותו, אלא שסבר שאין הוא מתאים למסגרת המסוימת של הכולל המדובר ועלול לגרום שם ליציאה מהשקיעות בלימוד, כשם שאין הוא מתאים לבחורים ואף נראה להם זר ומשונה.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' ינואר 07, 2018 2:26 pm

קיבלתי:
אחד הגיע להרב שטינמן ואמר לו: לוחצים עלי שאהיה ראש ישיבה ואני פוחד מהעול הכספי שיפול עלי. מה לעשות?
ענה לו הגראי"ל: לעזור לך בכסף איני יכול, אני כן יכול לדאוג שיפסיקו ללחוץ עליך...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' ינואר 10, 2018 4:44 pm

מתוך viewtopic.php?p=429199#p429199
בערל כתב:שמעתי מר' נחום ברנשטיין שליט"א משגיח גאון יעקב
בעת שהגיע למעונו אחד מראשי החינוך העצמאי, נכח שם אחד הנכדים ואמר למרן שלכתחילה הוא לא היה מבקש, אבל היות שהעסקן כבר נמצא כאן בבית הוא רוצא שהסבא יבקש ממנו שידאג לאיזה משרה לזוג', אמר לו מרן: למה לא תבקש זאת מהסבא השני שלך? והנכד מתמיה ואומר שהרי הוא כבר אינו בין החיים. עונה לו מרן: גם אני כבר לא הייתי צריך להיות בעוה"ז, ונראה לי שלא לצורך זה נשארתי כאן..

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ב' ינואר 15, 2018 7:46 pm

מתוך גליון שמחת שלמה בא תשע"ח:

*בעניין זה של ההתנשאות על הזולת, אספר מעשה – שכמדומה שלא התפרסם - ברבינו הגראי"ל שטיינמן זי"ע מימי לומדי אצלו בישיבת פונביז' לצעירים (אמנם לא הייתי אז נוכח בשעת מעשה, אבל כך התפרסם בישיבה אז):
אחד הבחורים הצעירים זכה במצוות הגבהת ספר תורה, ולמרבה הצער לא הצליח להחזיק הספר היטב והוא נשמט ונפל ה"י. [לבסוף לא התענו משום שלא הגיע ממש לארץ]. נקל לשער איזו בושה ומבוכה ועגמת נפש היה לאותו בחור אומלל, וביותר שמסביבו הכל צקצקו בלשונם כמה נורא הדבר ואיך קורה דבר כזה ולמה אין נזהרים בכבוד ספר תורה ומי בכלל נותן הגבהה לבחורים צעירים לא-אחראיים וכו' וכו'.
הגראי"ל שהרגיש בצערו מול המבטים המאשימים שננעצו בו מכל עבר, הפטיר ואמר: מה יותר חמור – דיבור לשון הרע במזיד או הפלת ספר תורה בשגגה גמורה? הרי בודאי תיבה אחת של לשון הרע חמורה עשרת מונים ממה שאירע כאן, אם כן איפוא – בחנו את עצמכם, אם אתם מזדעזעים כך מתיבת לשון הרע יכולים אתם להתעלות עוד ולהזדעזע ג"כ מנפילת ס"ת בשגגה, אבל אם לשון הרע אתם מדברים בחיוך ה"י – איך אתם מביטים על השוגג האומלל בהתנשאות וביקורת?!...

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ג' ינואר 16, 2018 12:00 pm

גביר כתב:בזמנו בישיבה"ק הכרתי אברכים, מהטובים שבעולם הישיבות [יעויין כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 7%9E%D7%9F] עידית שבעידית, שעסקו בלימוד הלכה. מטבע הדברים הם עסקו לא מעט בתיאור המציאות, לי, כבחור, היה נראה משונה לראות גדולי עולם דנים בבית המדרש בפרטי פרטים של מעשיות, סוגי מאכלים, עניינים פיננסיים וכיו"ב. כיום אני מבין שזו הדרך הנכונה בלימוד הלכה ודיונים אלה הם חלק בלתי נפרד מהלימוד - ברור לי שכשהרב יפרח זצ"ל ראה שניצל או חצילים מטוגנים הוא לא ראה ארוחת צהריים ותו לא, הוא ראה הלכות ברכות, עיקר וטפל, אלא לדבק וכו'. לענ"ד נראה פשוט, שגם אם הסיפור המסופר כאן נכון, הראי"ל לא פסל לימוד זה ולא העלה על דעתו לפסול אותו, אלא שסבר שאין הוא מתאים למסגרת המסוימת של הכולל המדובר ועלול לגרום שם ליציאה מהשקיעות בלימוד, כשם שאין הוא מתאים לבחורים ואף נראה להם זר ומשונה.

viewtopic.php?f=53&t=26586&p=411392&hilit=%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D#p411392

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ד' ינואר 17, 2018 11:02 am

היה רב'ה בחיידר שעשה מעשה חמור, ובאוו להתייעץ עם מרן, ופסק שצריך לסלקו, והמנהל אמר איך אפשר, הרי יש לו נסיון של עשרים שנה! אמר להם אין לו נסיון של עשרים שנה! אמר המנהל אבל הוא רב'ה כבר עשרים שנה?! אמר להם מרן, הוא עשה נסיון של שנה אחת וחזר על זה עשרים פעמים!....
המסר חזק מאוד, רב'ה בחיידר צריך להתקדם ולעשות שטייגען בחינוך!! אם לא אין לו שום נסיון, רק הוא כמתחיל כל הזמן!!

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ינואר 17, 2018 11:21 am

שייף נפיק כתב:היה רב'ה בחיידר שעשה מעשה חמור, ובאוו להתייעץ עם מרן, ופסק שצריך לסלקו, והמנהל אמר איך אפשר, הרי יש לו נסיון של עשרים שנה! אמר להם אין לו נסיון של עשרים שנה! אמר המנהל אבל הוא רב'ה כבר עשרים שנה?! אמר להם מרן, הוא עשה נסיון של שנה אחת וחזר על זה עשרים פעמים!....
המסר חזק מאוד, רב'ה בחיידר צריך להתקדם ולעשות שטייגען בחינוך!! אם לא אין לו שום נסיון, רק הוא כמתחיל כל הזמן!!

דומני שקשה ללמוד מהסיפור ללא ידיעה מה היה אותו 'מעשה חמור'.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ד' ינואר 17, 2018 11:32 am

מי ששמעתי ממנו את המעשה היה שם כשהמנהל הנ"ל יצא ממרן, ולא נתגלה לו מה עשה אותו מלמד. ויש מה ללמוד גם ממה שנשאר בידינו. הוא בתור רב'ה למד מזה הרבה.

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' ינואר 17, 2018 1:55 pm

שמעתי, שבזמן קבלת קהל הגיע מאן דהו, וקרא בקול גדול: ברכה ליראת שמים. אמר לו הגראי"ל: אמן וכן למר

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' ינואר 17, 2018 1:59 pm

ר' יונה כתב:מספרים שאחד העסקנים שגם החזיק כולל הגיע אליו בטענה שהוא כבר לא יכול יותר, והניח את המפתחות על השולחן, רבנו זצקו"ל שאל אותו האם מפתחות הרכב גם בצרור שעל השולחן.

כעין זה שמעתי שמנהל אחד הגיע להגרא"מ שך והניח את המפתחות על השולחן. אמר לו הרב שך, המפתחות נשארו קשורות למכנסיך, בבקשה תן לי את המפתחות לגמרי משני הצדדים

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ינואר 17, 2018 6:53 pm

שייף נפיק כתב:היה רב'ה בחיידר שעשה מעשה חמור, ובאוו להתייעץ עם מרן, ופסק שצריך לסלקו, והמנהל אמר איך אפשר, הרי יש לו נסיון של עשרים שנה! אמר להם אין לו נסיון של עשרים שנה! אמר המנהל אבל הוא רב'ה כבר עשרים שנה?! אמר להם מרן, הוא עשה נסיון של שנה אחת וחזר על זה עשרים פעמים!....

הדברים מובנים וברורים לכל. יש חכמה מיוחדת לדעת איך ללמוד מהנסיון. הנסיון בעצמו אינו מבטיח כום כל עוד שהבן אדם אין לו את הכלים ללמוד מנסיון.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' ינואר 18, 2018 11:32 pm

לא ממש תואם את נושא האשכול, אך אין מקום אחר...
קיבלתי במייל:
סיפר לי אדם שחברו הלך עם אשתו לקנות קרמיקה והתווכחו, הבעל אמר שזה מדי מפואר, מה הרב שטיינמן היה אומר ע"ז, המוכר החילוני צחק. שאלו אותו מה קרה, אז הוא אמר שבשבועיים האחרונים כל הזוגות החרדיים שואלים מה הרב שטיינמן היה אומר ע"ז, והוא לא מבין מי זה הרב שטיינמן הזה שלא מרשה לכם לקנות קרמיקות...

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' ינואר 21, 2018 5:17 am

אחד בה לשאול האם לקנות נעלים ללא שרוכים כי הוא חושש לביטול תורה.. אמר לו- או ב"ה ששם אתה אוחז...

אבי עזרי

הודעהעל ידי אבי עזרי » ד' ינואר 24, 2018 1:02 am

צופר הנעמתי כתב:
שיבר כתב:
אליסף כתב:עוד סיפר הנ"ל שראש כולל חסידי מאשדוד- גאון עצום שקשה לתפוס אותו על תשובות הרשב"א- הביא את ספרו החדש למרן, עיין מרן בספר, הרים את עיניו ושאל: תגיד לי, למה הוצאת לאור את הספר?
והעיד בעל המעשה שהשאלה הנוקבת ירדה לחדרי בטן..

מה הפשט בשאלה? וכי הגראי"ל בעצמו לא חיבר והדפיס ספרים?

מי פתי ויאמין על הגראי"ל כאלה דברי הבל ושטות.
ומזל שאביי ורבא לא היו כ"כ פרושים ויכלו לדון על שניצל, אחרת לא היה לנו מסכת ברכות.

להיפך. בגלל שאביי ורבא היו פרושים ודבוקים בתורה, לכן הם יכלו להתעסק בברכה על שניצל.
אני כותב את זה מתוך הנסיון, למדתי בכולל מסוים, ובתקופה מסוימת החליטו ללמוד הלכה. השטייגען והשקיעות ירדו פלאים באותה תקופה. הכל היה יותר רדוד.
רק לדוגמה, כאשר מגיעים לסוגיית הברכה על השניצל המדובר, הדרך קלה מאד לגלוש ולשוחח על עניני שניצלים ומאכלים אחרים..
כמובן שלא בכל הכוללים זה כך, אבל ברור שיש כאן סכנה.
אגב, עוד לא שמעתי על כולל שמתעסקים שם בליבון סוגיות מוסר ומחשבה, אפילו ש"גם זה תורה".

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' ינואר 24, 2018 2:03 am

ההוכחה שלך ממש לא ממין הטענה. יש הבדל בין הוויות דאביי ורבא ללימוד ענייני מוסר.
אבל ברכה על שניצל היא גופי תורה כמו יבמות ועוד יותר, כיוון שזה נוגע ללמוד ולקיים הלכה למעשה.

אבי עזרי

הודעהעל ידי אבי עזרי » ד' ינואר 24, 2018 10:03 pm

חיימשה כתב:ההוכחה שלך ממש לא ממין הטענה. יש הבדל בין הוויות דאביי ורבא ללימוד ענייני מוסר.
אבל ברכה על שניצל היא גופי תורה כמו יבמות ועוד יותר, כיוון שזה נוגע ללמוד ולקיים הלכה למעשה.

אף אחד לא מתווכח עם העובדה שזה גופי תורה.
אגב, הסיפור הזה ישן מאד, אני זוכר שאמרו את זה לפני עשרים שנה, ובשם מרן הרב שך, שלא ילמדו בכולל הלכה, שבבשר וחלב למשל, אברכים יכניסו את ראשם ורובם לתוככי הסיר והמטבח.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ד' ינואר 24, 2018 10:17 pm

אבי עזרי כתב:אני כותב את זה מתוך הנסיון, למדתי בכולל מסוים, ובתקופה מסוימת החליטו ללמוד הלכה. השטייגען והשקיעות ירדו פלאים באותה תקופה. הכל היה יותר רדוד.
רק לדוגמה, כאשר מגיעים לסוגיית הברכה על השניצל המדובר, הדרך קלה מאד לגלוש ולשוחח על עניני שניצלים ומאכלים אחרים..
אגב, עוד לא שמעתי על כולל שמתעסקים שם בליבון סוגיות מוסר ומחשבה, אפילו ש"גם זה תורה".

מי שלא מסוגל ללמוד מה מברכים על שניצל כמו בן אדם אין לו מה לחפש בכולל.

ליבא לתיובתא

הודעהעל ידי ליבא לתיובתא » ה' ינואר 25, 2018 2:07 pm

אבי עזרי כתב:אף אחד לא מתווכח עם העובדה שזה גופי תורה.
אגב, הסיפור הזה ישן מאד, אני זוכר שאמרו את זה לפני עשרים שנה, ובשם מרן הרב שך, שלא ילמדו בכולל הלכה, שבבשר וחלב למשל, אברכים יכניסו את ראשם ורובם לתוככי הסיר והמטבח.

שימו לב, שמשפטים כגון דא נאמרו רק על הכולל האמור, והמכיר את הנפשות הפועלות בין יבין.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' ינואר 25, 2018 2:53 pm

ליבא לתיובתא כתב:
אבי עזרי כתב:אף אחד לא מתווכח עם העובדה שזה גופי תורה.

שימו לב, שמשפטים כגון דא נאמרו רק על הכולל האמור, והמכיר את הנפשות הפועלות בין יבין.

אם כן נחה דעתי

רוצה להבין

הודעהעל ידי רוצה להבין » ו' ינואר 26, 2018 1:06 am

מספר מחנכים הגיעו ובקשו שיאסור לילדים לקרוא ספרי מתח

שאל הגריא"ל : מה זה ספרי מתח
ענו המחנכים : ספורים עם דמיונות של המחברים
שאל הגריא"ל : ומה אתם רוצים שיקראו
ענו המחנכים : ספורי צדיקים
אמר הגריא"ל : וזה לא דמיונות של המחברים

ב. סיד

הודעהעל ידי ב. סיד » ו' ינואר 26, 2018 2:30 am

שיבר כתב:סיפר הג"ר שרגא שטיינמן: בבחרותו נערך כינוס 'הכנסי' הגדולה' של אגו"י בירושלים וחפץ לנסוע לשם כשאר חבריו בישיבה. אבל היה צריך לכך את אישורו של אביו.
שאלו אביו: למה אתה רוצה לנסוע? השיב הבן את האמת: שעוד שנים רבות אוכל לספר כי השתתפתי במעמד חשוב זה עם גדולי הדור.
אמר לו הגראי"ל זצ"ל: אז תישאר בישיבה ותספר ברבות הימים כי בעוד כולם נסעו לכינוס אתה נשארת ללמוד...

ואכן, כך עשה.

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ו' ינואר 26, 2018 9:08 am

ב. סיד כתב:
שיבר כתב:סיפר הג"ר שרגא שטיינמן: בבחרותו נערך כינוס 'הכנסי' הגדולה' של אגו"י בירושלים וחפץ לנסוע לשם כשאר חבריו בישיבה. אבל היה צריך לכך את אישורו של אביו.
שאלו אביו: למה אתה רוצה לנסוע? השיב הבן את האמת: שעוד שנים רבות אוכל לספר כי השתתפתי במעמד חשוב זה עם גדולי הדור.
אמר לו הגראי"ל זצ"ל: אז תישאר בישיבה ותספר ברבות הימים כי בעוד כולם נסעו לכינוס אתה נשארת ללמוד...

ואכן, כך עשה.

ועושה..

מנצפך

הודעהעל ידי מנצפך » ו' ינואר 26, 2018 11:32 am

אבי עזרי כתב:אני כותב את זה מתוך הנסיון, למדתי בכולל מסוים, ובתקופה מסוימת החליטו ללמוד הלכה. השטייגען והשקיעות ירדו פלאים באותה תקופה. הכל היה יותר רדוד.

נשגב מבינתי מה אפשר לדבר כ"כ הרבה על שניצלים והמסתעף,
אני חושב שכשלומדים חושן משפט יש פי כמה וכמה נושאים מעניינים ומרתקים לגלוש אליהם בקלות ולשרוף שעות..

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' ינואר 26, 2018 2:23 pm

בינתיים נראה שכאן בפורום "אוכלים" את לומדי השניצלים, כאילו אין עוד נושאים בתורה לדון בהם...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' ינואר 26, 2018 2:49 pm

נראה שראוי להעביר את נושא ה'שניצל' על כל ההודעות שלו למקום אחר או למחקו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' ינואר 28, 2018 8:34 am

אש משמים כתב:נראה שראוי להעביר את נושא ה'שניצל' על כל ההודעות שלו למקום אחר או למחקו.

מן הראוי לציין שהאתגר שבלימוד נושאים מעשיים תואר בידי הראי"ה קוק בספרו אורות הקודש:
"עינוי גדול יש לנכנס מתוך הרחבה גדולה של עיונים טהורים, ממוזגים ברגש ושירה כלילת תפארת, אל תוך הקצובות ההלכותיות, שהן שחורות כעורב. אע"פ שזהו יפיו ועזוז קדשו, למשול בעולם המלא מחשכים, זוהמות, ותסיסות מהומיות. אבל בעל הנשמה, המפוארת בהדר קדשה, הוא מרגיש את ענותו הנוראה, את כל חבלי המאסר, בעת יציאה מתלמוד אל תלמוד. והוא צריך תמיד עצה והדרכה נכונה, איך לרפד את היצוע של התוכנים המעשיים לפרטיהם הקשים ברפידות רכות, מלאות יפעה של עדינות החיים. והדר הקודש הנוצץ בהוד החופש והטוהר השמימי, כמעשה לבנת הספיר וכעצם השמים לטוהר" [אורות הקודש, כרך א. ב יט].

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' ינואר 28, 2018 10:18 am

אש משמים כתב:נראה שראוי להעביר את נושא ה'שניצל' על כל ההודעות שלו למקום אחר או למחקו.

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=17&t=37321

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ב' ינואר 29, 2018 12:37 pm

כששוחחתי על סיפור השלילה של לימוד "הלכות ברכות" בכולל פוניבז', ואמרתי שמעניין כי דבר שהיה מתאים להני אמוראים ותנאים קדושים כרב כהנא ורב חסדא, להתעסק בחביצא ובאניגרון, כבר לא מתאים ליהודי בני ברק?

הראה לי פלוני את הגמרא בשבת:
שבת פב. -
אמר ליה רב הונא לרבה בריה: מאי טעמא לא שכיחת קמיה דרב חסדא דמחדדן שמעתיה?
אמר ליה: מאי איזיל לגביה?
דכי אזילנא לגביה מותיב לי במילי דעלמא.
אמר לי: מאן דעייל לבית הכסא לא ליתיב בהדיא, ולא ליטרח טפי. דהאי כרכשתא אתלת שיני יתיב, דילמא משתמטא שיני דכרכשתא ואתי לידי סכנה.
אמר ליה: הוא עסיק בחיי דברייתא ואת אמרת במילי דעלמא? כל שכן, זיל לגביה.

הרי אותו 'תסכול' - הלימוד על עניינים גשמיים לכאורה - כבר נדרש במשא ומתן בין חכמינו הקדושים לכאן ולכאן, ולכאורה המסקנא ברורה.

אך לאחר מחשבה שניה, אמרתי: אם כן מה דעתך כאשר נשמע על מישהו שהקים "כולל" ובו ילמדו בזמן חורף שיעורי גאסטרו וכו' וכו', כדי לעסוק בחיי דברייתא.... [מובן, שבתוך מסגר לימוד רגילה, רשאי ואולי צריך ראש הישיבה לעורר מדי פעם גם על ענייני הגוף התלויים בהלכה ובשמירת הגוף, אבל לא כסדר לימוד שיטתי]
כנראה שכך ראה הגראי"ל את העיסוק בהלכות מאכלים על ידי אברכים האמורים להתעסק בלומדות עמוקה.

הסיפור שנוא עלי, רק בגלל הקטע האליטיסטי שבתוך המעשה, כאומר: לנו, לרמה של האברכים שלנו, זה לא מתאים, זה מתאים אולי לאסכולות אחרות.... חשיבה כ"כ מתאימה להרבה ראשי ישיבות דגלילת חברון וכדומה, אבל כ"כ לא מתאים למה שחשבנו על הגראי"ל.
ללמדך ש...

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ג' ינואר 30, 2018 9:04 am

גביר כתב:מן הראוי לציין שהאתגר שבלימוד נושאים מעשיים תואר בידי הראי"ה קוק בספרו אורות הקודש:
"עינוי גדול יש לנכנס מתוך הרחבה גדולה של עיונים טהורים, ממוזגים ברגש ושירה כלילת תפארת, אל תוך הקצובות ההלכותיות, שהן שחורות כעורב. אע"פ שזהו יפיו ועזוז קדשו, למשול בעולם המלא מחשכים, זוהמות, ותסיסות מהומיות. אבל בעל הנשמה, המפוארת בהדר קדשה, הוא מרגיש את ענותו הנוראה, את כל חבלי המאסר, בעת יציאה מתלמוד אל תלמוד. והוא צריך תמיד עצה והדרכה נכונה, איך לרפד את היצוע של התוכנים המעשיים לפרטיהם הקשים ברפידות רכות, מלאות יפעה של עדינות החיים. והדר הקודש הנוצץ בהוד החופש והטוהר השמימי, כמעשה לבנת הספיר וכעצם השמים לטוהר" [אורות הקודש, כרך א. ב יט].

ובלשונו של החזו"א (או"ח סד ג)
עיקרי ההלכה אצילות ורק ע"י צמצום אחר צמצום הם משמשים גם בעולם המעשה

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' ינואר 30, 2018 9:30 am

מעשה בחינוך.
היה בחיידר המסורה בירושלים ילד חצוף במיוחד עד שההנהלה אמרה נואש, ובאו להתייעץ עם מרן שרוצים להוציא אותו מהת"ת. ושאל את הרב'ה האם הוא מוכן ללמוד עשר דקות מוסר לפני תחילת שיעור שהילד נמצא והסכים, ולא הוציאו את הילד, וגדל לתפארת.
שוב מעשה, בילד שהיה מנבל את פיו בצורה נוראה והלכו יחד עם האב והתייעצו עם מרן, ושאל אם יוציאו את הילד יהיה לו לאן ללכת? ואמרו שלא, שאל האם האבא יוכל להחזיק אותו חצי יום, ואמר שכן, ואמר לחיידר שיחזיקו אותו חצי יום. למעשה הילד כיום פורק עול. אמר אחד מההנהלה שמרן בחכמתו הציל אותם מהאחריות ומהמצפון, שהם מצידם עשו מה שאפשר.
ע"כ שמעתי.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' ינואר 30, 2018 10:12 am

שייף נפיק כתב:אמר אחד מההנהלה שמרן בחכמתו הציל אותם מהאחריות ומהמצפון, שהם מצידם עשו מה שאפשר

ומה היה אותו חבר הנהלה אומר אם הילד היה חוזר ומתייצב בדרך טובה?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' ינואר 30, 2018 10:25 am

שהנוטל עצה מהזקנים אינו נכשל, וזה קורה בכל מקרה...

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' ינואר 30, 2018 2:37 pm

זה בדיוק הנקודה שהתכוונתי, אין פה שום סיפור של חכמה על הגראי"ל זצוק"ל, כי איזה צד שרק היה קורה תסביר שזה היה כוונתו, וזה רק סיפור שהיה שואל שהלך ליטול עצה מן הזקנים...
נערך לאחרונה על ידי דמשק ב ג' ינואר 30, 2018 2:53 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מבורך

הודעהעל ידי מבורך » ג' ינואר 30, 2018 2:52 pm

שייף נפיק כתב:מעשה בחינוך.
היה בחיידר המסורה בירושלים ילד חצוף במיוחד עד שההנהלה אמרה נואש, ובאו להתייעץ עם מרן שרוצים להוציא אותו מהת"ת. ושאל את הרב'ה האם הוא מוכן ללמוד עשר דקות מוסר לפני תחילת שיעור שהילד נמצא והסכים, ולא הוציאו את הילד, וגדל לתפארת.

אני לא יודע אם זה אותו סיפור אבל אני יודע אישית על סיפור דומה (גם מ"המסורה")
רק בתוספת שהגראי"ל הסביר שכיון שהוא חצוף כ"כ גדול עד שהתלמידים האחרים רואים אותו כ"משוגינער" אין חשש שיקלקל אחרים
ואז הוסיף "והרב'ה... נו... שילמד קצת מוסר"

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ינואר 30, 2018 6:08 pm

אני לא יודע אם זה אותו סיפור אבל אני יודע אישית על סיפור דומה (גם מ"המסורה")
רק בתוספת שהגראי"ל הסביר שכיון שהוא חצוף כ"כ גדול עד שהתלמידים האחרים רואים אותו כ"משוגינער" אין חשש שיקלקל אחרים
ואז הוסיף "והרב'ה... נו... שילמד קצת מוסר"[/quote]

לא חושב שזה סיפור לכבודו של האומר, ומסופקני אם הגראי"ל אכן אמר זאת.
כשיש תלמיד שמפריע ומתחצף ולא נותן לנהל שיעור, וכל החברים חוגגים על חוצפתו גם אם הוא בעיניהם משוגינער, הפתרון הוא שהרב'ה ילמד מוסר? תמהני!

מבורך

הודעהעל ידי מבורך » ד' ינואר 31, 2018 5:19 pm

בן ירושלים כתב:
לא חושב שזה סיפור לכבודו של האומר, ומסופקני אם הגראי"ל אכן אמר זאת.
כשיש תלמיד שמפריע ומתחצף ולא נותן לנהל שיעור, וכל החברים חוגגים על חוצפתו גם אם הוא בעיניהם משוגינער, הפתרון הוא שהרב'ה ילמד מוסר? תמהני!

אני מכיר את הסיפור אישית
והנושא לא היה הפרעה למסירת שיעור ואכמ"ל
נ.ב. היום הוא בחור אשר שקוע בלימוד בצורה יוצאת דופן

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 94 אורחים