מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי יעקב שלמה פרידמן זצ"ל מפ"ת

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
מיללער

רבי יעקב שלמה פרידמן זצ"ל מפ"ת

הודעהעל ידי מיללער » ב' ינואר 29, 2018 3:59 am

רבי יעקב שלמה הכהן פרידמאן היה יליד דינוב שבגליציה, עבר השואה והיה רב פעיל בברלין במחנות העקורים לאחר השואה, לימים עלה לארץ והתיישב בפתח תקוה שם היה מרבני העיר, הנה מה שנכתב עליו (בחייו) מאתר על העיר פתח תקוה.
בן אברהם ומרים, נולד לפני למעלה משמונים שנה בעיירה דינוב שבגליציה. למד בישיבות והוסמך לרבנות.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה היטלטל עם זרם פליטי פולין עד לסיביר הרחוקה. אחרי סיום המלחמה נדד לברלין, שם שימש כרב במחנות "שארית הפליטה".
משנת 1956 חי בפתח-תקוה, בה פיתח פעולה ענפה למען ניצרכים וחולים.
הרב י.ש. פרידמן נ"י הוא בבחינת "מוסד" בפני עצמו ודלת ביתו פתוחה לפונים אליו, עד לשעות הלילה המאוחרות. חרף גילו, מקיים מצוות ביקור-חולים בבית-החולים השרון, ובבית רבקה. הופעתו ודבריו משרים אווירה של רוגע ואימון בלב החולים. ארגון "מתן בסתר",שהוקם על ידו פועל לפי העיקרון, שצדקה חייבת להינתן בסתר, כשהמקבל והנותן אינם צריכים להכיר איש את רעהו. רבים נהנים מהלוואות קופות הגמ"ח שבהנהלתו.
הרב י.ש. פרידמן עתיר נסיון חיים, מבין להזולת ומביא שלום למשפחות רבות בישראל.

במקו"א בפורום נכתב שהיה חמיו של הגר"ש רזובסקי בזוו"ש.

אני מחפש פרטים נוספים עליו ועל פעילותיו לאחר השואה בברלין, ובמיוחד נודעתי שהו"ל זכרונותיו מתקופה ההוא (באנגלית) היש מי שיודע מה שם הספר ואם נמצא לקרוא/לקנות?

הנה תמונתו מאתר פתח תקוה, ותמונת מצבתו בביה"ח סגולה בפ"ת
קבצים מצורפים
8253094.jpg
8253094.jpg (343.69 KiB) נצפה 11311 פעמים
HP_004758_0.jpg
HP_004758_0.jpg (29.64 KiB) נצפה 11311 פעמים

תולדות
יצירת קשר:

Re: רבי יעקב שלמה פרידמן זצ"ל מפ"ת

הודעהעל ידי תולדות » ב' ינואר 29, 2018 10:09 am

איני יודע לעזור לשאלותיך,
אבל אציין למה שכתב אודותיו רבי יצחק זילברשטיין בספרו ברכי נפשי, פרשת במדבר:
הזדמן לאוזניי סיפור מופלא שיש בו קורטוב מאותה 'מרגלית' של אברהם אבינו. בתום שיעור שמסרנו פעם במקום מסוים, הסיעני אחד משומעי השיעור לביתי, ובדרך הוא פונה אליי ומספר שלפני למעלה מ-30 שנה היה במצב בריאותי קשה מאוד, והיה נתון ממש בין חיים למוות.
האיש סיפר שמחלות רבות ורעות פקדו אותו, ובנוסף לכל זאת התגלה כֶּשֶׁל במערכת החיסון שלו. הייתי מאושפז בבית חולים 'השרון' בפתח תקוה, והשכיבו אותי בחדר-בידוד, כדי שלא יהיה לי קשר עם חולים אחרים, סיפר.
מצבי היה בכי-רע, והרופאים כמעט התייאשו ממני. ואם אתה רואה אותי כאן עכשיו, במצבי הנוכחי, כשאני בריא ושלם, הרי זה בזכותו של הרב הגאון רבי יעקב שלמה פרידמן מפתח תקוה. (ואגב, שמענו מגדולי העיר פ"ת על גדלותו של הרב פרידמן, שהיה 'ת"ח משכמו ומעלה', כהגדרתם).
מנהג היה לו להגרי"ש פרידמן, שהיה הולך מדי שבוע ביום חמישי לבקר את החולים המאושפזים בבית חולים 'השרון'. הוא היה עובר בין כל החולים, מתעניין במצבם, ומברך אותם בברכות חמות, ומאחל להם שיזכו להתרפא בקרוב ולצאת מבית החולים.
בשבוע הראשון שבו הייתי מאושפז, מספר לי האיש, פקד הרב פרידמן את מיטתי, ובירכני בחום רב. גם בשבוע השני הוא עשה כך. אבל, משהגיע בשבוע השלישי, וראה שאני עדיין מאושפז במצב קשה, הוא כבר לא בירך אותי סתם-כך.
האיש היושב לידי ברכב, פורץ בבכי נסער, ומספר שהרב פרידמן הרים את שתי ידיו כלפי מעלה, עצם את עיניו, וקרא בהתרגשות: 'הקב"ה - גיניק'! (ובעברית: 'הקב"ה - מספיק'!) כפונה אל הקב"ה ואומר, 'עד מתי יסבול היהודי הזה! הרי הוא סובל כבר כל כך הרבה'!
יש סגנון כזה!
אני שמעתי את שתי המלים הללו יוצאות מפיו של הרב פרידמן, והזדעזעתי אל ליבי, מספר האיש. הצעקה-התפילה הזו הרעידה אותי, וגרמה לי לזעזוע. כל גופי רָטַט מרוב רעד. ואתה יודע מה היה הסוף? - לא עבר זמן רב והשתחררתי מבית החולים!
כששמעתי את הסיפור מפי האדם שהסיע אותי, אמר הגר"י זילברשטיין, לא ידעתי כיצד אפשר להביא את המעשה הזה לפני הקהל, שהרי לכאורה היכן שמענו תפילה בסגנון כזה של תביעה כלפי הקב"ה! ואמנם הרב פרידמן היה אדם גדול, אבל יתכן שאין בכך מֶסֶר לרבים.
אבל, חפשתי ומצאתי בדברי רש"י בפרשת מקץ סימוכין לכך. על הפסוק (בראשית, פרק מ"ג פסוק י"ד) 'וא-ל ש-ד-י יתן לכם רחמים לפני האיש', מסביר רש"י את מהות השם ש-ד-י, ואומר: 'שדי בנתינת רחמיו, וכדי היכולת בידו ליתן, יתן לכם רחמים, זהו פשוטו. ומדרשו, מי שאמר לעולם די, יאמר די לצרותי, שלא שקטתי מנעורי - צרת לבן, צרת עשו, צרת רחל, צרת דינה, צרת יוסף, צרת שמעון, צרת בנימין'.
למדנו מכאן שיש סגנון כזה, שהאדם פונה אל הקב"ה, אב הרחמן, ומבקש ממנו שיאמר די לצרותיו! וזה לכאורה מה שעשה הרב פרידמן ליד מיטתו של החולה בבית החולים בפתח תקוה.
ופלא-פלאים, סיפר הנהג, שמאז עברו כבר יותר מ-30 שנה, וברוך השם שאני נושם ומְתַפְקֵד. היתה זו ה'מרגלית' המתאימה ביותר, שחוללה מהפך במצבי, וכמובן שהרופאים וכל מי שטיפל בי לא יכלו לתת לכך 'הסבר מקצועי'.
הרגליים יקפידו עליי...
ואגב נספר כאן סיפור נוסף שהעביר לנו האיש שהתרפא. בבית חולים 'השרון' יש 4 קומות, וכשהגיע הרב פרידמן לבקר את החולים, התפלאתי לראות שלמרות גילו המבוגר הוא מתחיל את ביקורו בקומה הראשונה, ומשם עולה ברגל לשניה, ומשם לשלישית ולרביעית.
באחד מביקוריו אצלי שאלתי אותו מדוע הוא אינו עולה במעלית עד הקומה הרביעית, ומשם יורד ברגל ליתר הקומות, מה שהיה חוסך לו הרבה מאמצים וכוחות.
ומה היתה תשובתו של הרב פרידמן? - תשמעו טוב: 'אני חושש שלאחר מאה ועשרים שנותיי, יקפידו הרגליים עליי מדוע עליתי במעלית, ולא זיכיתי אותן במצוות ביקור חולים'!
מושגים ברוחניות!
אנשי פתח תקוה מספרים שביום הזכרון של הרב פרידמן, שחל בכ"ב אייר, עולים רבים לקברו, ונושָעים בתפילות שהם עורכים שם בענייני רפואה.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' ינואר 29, 2018 4:10 pm

תודה רבה על הסיפור המרגש.

כנראה שיש לו צאצאים, למי פתרונים?

לולי דמיסתפינא

הודעהעל ידי לולי דמיסתפינא » ב' ינואר 29, 2018 8:23 pm

מילער, באיזה הקשר אתה שואל?

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ב' ינואר 29, 2018 9:54 pm

מיללער כתב:תודה רבה על הסיפור המרגש.

כנראה שיש לו צאצאים, למי פתרונים?
קבצים מצורפים
1.png
1.png (27.43 KiB) נצפה 11175 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' ינואר 29, 2018 10:11 pm

לולי דמיסתפינא כתב:מילער, באיזה הקשר אתה שואל?

קבלתי מידע שהרב פרידמאן הדפיס/נדפס ממנו חיבור על שנותיו ותקופתו במחנות העקורים, אני רוצה לקבל את החיבור או לכה"פ לידע את שם הספר שאוכל לחפשו בספריות או ברשת.

עכשיו מצאתי שי"ל ממנו ספר/קונטרס בשם אבן ישפ"ה (נמצא באוצר) ומצאתי שם מידע על צאצאיו בארה"ב.
נערך לאחרונה על ידי מיללער ב ב' ינואר 29, 2018 10:16 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לולי דמיסתפינא

הודעהעל ידי לולי דמיסתפינא » ב' ינואר 29, 2018 10:13 pm

האם שאלת כי היה לו קשר עם הרב מקראסנע? אני לא זוכר הקשר.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' ינואר 29, 2018 10:18 pm

לולי דמיסתפינא כתב:האם שאלת כי היה לו קשר עם הרב מקראסנע? אני לא זוכר הקשר.

דברתי עכשיו עם נכדו ואכן היה לו קשר עם הרב מקראסנא (הנה דף אחד מהספר - שמדבר מתקנת עגונה ע"י הרב מקראסנא)
קבצים מצורפים
הרב מקראסנא.jpeg
הרב מקראסנא.jpeg (279.85 KiB) נצפה 11169 פעמים

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ינואר 30, 2018 5:30 pm

ילדותי עברה בצילו של הרב פרידמן בבית הכנסת. הבעלבתים העריצו אותו. בשבת לפני קריאת התורה היה אומר דרשה והלכות ביידיש . כמובן לא הבנו מילה בתור ילדים. כשהייתי צעיר יותר וגרנו רחוק מבית הכנסת אבי ז"ל היה נוסע (באופניים) מידי יום רק כדי לא לפספס את השיעור .
גם אבי ז"ל אמר שמתקשה להבין את המושגים כי השתמש בהרבה מושגים שהיו מיוחדים לו ולמקום ממנו בא..
רשמית רב בית הכנסת היה הגאון ר' יוסף הלר זצ"ל, אבל הרב פרידמן היה הרבה יותר קשור לבעליבתים שהיו מרקע חסידי.
מפליא היה לראות את האהבה והכבוד ההדדי בין שני הרבנים -למרות שבאו מרקע שונה לחלוטין.

היה אכן עמוד החסד בכל התחומים. בעיקר בעניני בקור חולים: היה נוסע קבוע לבילינסון , השרון , בית רבקה, (זכור לטוב יהודי יקר (דומני ששמו ר' צבי ירמוס) שבנאמנות הסיעו לכל המצוות האלה.
בצעירותו היה סוחר ורק אחרי המלחמה העולמית היה רב בברלין וחבר הבי"ד שם שעסק בעגונות וכו'.
פ]רק מיוחד היתה בתו אשתו בזיוו"ש של הגר"ש רוזובסקי.
סיפרו שהיתה נשואה ליהודי פשוט ולא זכו לזש"ק. היא הציעה לו לגרשה ולישא אשה אחרת. לאחר הגירושין היא חיפשה לו שידוך ואכן סיפרו שזכה להעמיד משפחה יפה. כשנפטרה אביה ישב שבעה עם חתנו הגדול. אומרים שאמר : קשה מאד לאבד בת ועוד צדיקה כזאת, ולא זכתה להקים שם ושארית, אבל עוד יותר קשה לאבד חתן כזה..."
סיפרו שבעלה הגר"ש דבר עליה גדולות ונצורות.

כפי שידוע לי כל צאצאיו של הרב פרידמן חיים באמריקה. הם היו באים מדי שנה ליארצייט.
נזכרתי שהיו הרבה לחישות שהיה מעורב עד צוארו בהשכנת שלום בית בהרבה בתים.

קוריוז -- באחת השבתות לימד על הסיפולוקס (הישן כמובן) ואמר שאסור בשבת להכין סודה. היה ממש רעש וגזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' ינואר 30, 2018 7:50 pm

מרתק! תודה רבה בן ירושלים ויליד פ"ת על הרשימה.

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ג' מאי 28, 2019 11:20 am

אתמול היה היארצייט שלו,
הוא סיפר על עצמו, כאשר הספיד את ידידו ורעו לדיינות בברלין, רבי יצחק גראניק, שאחר השואה טיפלו ב30,000 תיקים של עגונות.
http://gurse.blogspot.com/2009/01/1311977.html

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' מאי 28, 2019 12:17 pm

בן ירושלים כתב:
קוריוז -- באחת השבתות לימד על הסיפולוקס (הישן כמובן) ואמר שאסור בשבת להכין סודה. היה ממש רעש וגזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה.

מעניין אצלנו לא השתמשו בסיפולוקס בשבת וחשבתי שכך היה המנהג.

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ג' מאי 28, 2019 1:23 pm

בספר שיצא בשנים האחרונות על הגר"ש התעלמו לחלוטין מכל סיפור נישואיו בזיוו"ש. ומשכך הפסדנו חומר על נשוא האשכול, חמיו של הגר"ש.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ג' מאי 28, 2019 1:40 pm

זה הגון שהתעלמו בספר מהזיוו"ש. וכך נכון היה לעשות.
הרי חזר לזיוו"ר שלו, וכל המשפחה ממנה, והרגישות מחייבת.
כמו שהתעלמו מהגירושין, ומתקופת הבדידות של מרן הגר"ש,
והפסדנו סיפורי הוד נוראים, אבל בספר אין מקומם.
[דומני שגם לא כאן...].

שמעתי פעם במו אזניי [ברכבו של אאמו"ר הכ"מ בחזור מהלויית אחיו הג"ר יוסף] מהגר"ש שאומר שהשנים היחידות בחייו שהיה לו טוב היו כמה שנותיו עם הרבנית השניה (דומני חנה היה שמה).

אני זוכר בבירור שהעיר רעשה שברגע פטירתה נעצרו שני שעונים שהיו בבית.
(לא אחראי שזה נכון עצם העובדה, רק שזה נכון שסיפרו כך).

עוד סיפורון שהסתובב אז, שזמן קצר טרם הסתלקותה בדמי ימיה, ישבה באוטובוס וראתה את הרבנית הראשונה (אז גרושתו) עומדת.
היא אמרה לה "אני תיכף יורדת, ואני מפנה לך את המקום"...
נערך לאחרונה על ידי .השוחט ב ג' מאי 28, 2019 6:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' מאי 28, 2019 2:21 pm

1.
מיללער כתב:ותמונת מצבתו בביה"ח סגולה בפ"ת

יש לציין ששם יש גם את מצבת אשתו הרבנית רחל.

2.
מיללער כתב:כנראה שיש לו צאצאים, למי פתרונים?

בכתבה זו (שערים, כ"ח תשרי תשט"ז) מתואר ביקור של הרב פרידמן בפתח תקוה, עוד בהיותו רב בברלין, ומצוין שקבלת פנים אחת נערכת בבית חתנו מר אייכנבאום.

3.
מיללער כתב:אני מחפש פרטים נוספים עליו ועל פעילותיו לאחר השואה בברלין

א.
בין הרבנים החתומים על המסמכים השונים באוסף זה ... רבי יעקב שלמה הכהן פרידמן, אשר כותב ממחנה דשארית הפליטה בפעלדאפינג, ומצר על זה שאינו מצליח להוציא גט מבעלה של אחת העגונות [מכתב בעל תוכן מעניין, מתוייק במעטפה תחת הכותרת "הגט ווראטסלאוו"]. (כאן)

ב.
... יחד עם הרב יעקב שלמה הכהן פרידמן מפ"ת שליט"א, שהספיד אותו נרגשות והזכיר שטיפלו יחד בשלושים אלף תיקים של בעיות שהתעוררו כתוצאה מהשואה, כגון: אלמנות וגרושות ... (תיאור מהלווייתו של הרב יצחק גראניק כאן)

ג.
מצאתי שני פרסומים המתארים את מצבם של יהודים שירדו מן הארץ לגרמניה. הראשון הוא בדיווח עיתונאי (שם, א' שבט תש"ד):
המאחרים, שהגיעו ללא פרוטה בכיסם, נדחו בכל מקום אליו פנו. לבסוף פתח לפניהם הרב שלמה הכהן פרידמן את בית הכנסת שברח' מהל ואן. 150 איש שהתכנסו בצפיפות רבה ובתנאים בלתי היגייניים, והרב פרידמן עצמו גייס כספים לכלכלתם.
והשני הוא במכתב ארוך אל מערכת העיתון (שם, ה' שבט תש"ד, חלק א וחלק ב):
וכיצד החזיקו מעמד עד כה? - זהו פרק בפני עצמו. אם החלק הגדול שבהם היה לו לחם לאכול ואף חתיכת בשר, הרי חייב הוא תודה על-כך ליהודי המשמש כיום בתור רבה של מינכן: הרב ר' יעקב-שלמה הכהן פרידמן, יהודי פולני הידוע בתור "הרב הברליני", משום שלפני שנתקבל לרב במינכן שימש כרבם של מחנות-היהודים בברלין. ר' יעקב-שלמה, יהודי בעל הדרת-פנים, ראה את מצבם של ה"בלתי-חוקיים" המסכנים והדבר נגע עד לבו. הוא הפך איפוא להיות דואגם ומפרנסם.

תחילה התחיל לדאוג לחמשה אנשים מתוך הנחה שיותר לא יבואו, אך הימים הבאים הביאו אתם זרם מוגבר של "יורדים", אך כבר לא היה יכול לחזור בו מעבודת-העזרה שלו. מובן שדעתו אינה נוחה מכך שה"בלתי-חוקיים" שלו אינם חרדים לדת והם עזבו את ארצם ומולדתם וברחו לבין הגויים; אך עם כל זה יהודים הם וחובה היא לעזור להם, והוא מביא לשם-כך ראיות מן התלמוד והפוסקים, כתשובה לתלונותיהם של יהודים שונים כנגד הושטת עזרה ל"יורדים" שאינם מכבדים את שם ישראל...

ר' יעקב-שלמה אסף כספים אצל סוחרים יהודים לצורך עזרתו ל"יורדים". והללו אינם מרפים ממנו את ידיהם. הם גוזלים את מנוחתו ואף את שנתו. ברם, כעת מקווה הוא שה"ג'וינט" יפרק מעל גבו את העול הכבד.

4.
והנה ערכו באנצ' לחכמי גליציה ד, עמ' 180-181
2.png
2.png (255.8 KiB) נצפה 10275 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' מאי 28, 2019 3:56 pm

מוסף ש"ק של יתד נאמן, כ"ה סיון תשמ"ח
2.png
2.png (1.3 MiB) נצפה 10271 פעמים

תמונה מתוך כתבה של הרב ר. וילמן, 'שבת בתא הקירור', מוסף ש"ק של יתד נאמן, י' אלול תשע"ז, עמ' 24-25, ולצידה הכיתוב "רבי ליפא [שיינבך] במרכז עם אביו רבי יצחק אייזיק זצ"ל על יד הגאון רבי יעקב שלמה פרידמן זצ"ל אב"ד ברלין-פתח תקוה, במחנה פרנוולד לאחר המלחמה"
2.png
2.png (249.35 KiB) נצפה 10259 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' מאי 28, 2019 4:32 pm

תודה רבה

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' מאי 28, 2019 7:35 pm

אבי ז"ל היה בן אותה עיירה -סאנוק. בעיירה היה הרב פרידמן סוחר תלמיד חכם ולא נשא תפקיד רבני.
רק לאחר המלחמה שימש כרבם של הפליטים בברלין.
בשבת לפני קריאת התורה היה מלמד הלכות שבת, מתובלות בדוגמאות ומעשיל'ך.
דומני שבחגים לפני יזכור דבר גם על ההורים ועל השואה וכו'
לעומתו הרב הלר שהיה חניך סלבודקה וחברון (היה מהניצולים בתרפ"ט) היה מדבר בלילות החגים בנוסח הישיבות: רעיונות על אתה בחרתנו, שמחת החג וכדומה, דיוקים במדרשים ועל זה הדרך.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 31, 2019 12:55 am

אוצר החכמה כתב:
בן ירושלים כתב:

מעניין אצלנו לא השתמשו בסיפולוקס בשבת וחשבתי שכך היה המנהג.

אני זוכר היטב את הסיפולוקס מימי ילדותי, מדוע אסור להשתמש בו בשבת? כיצד הוא פועל?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ו' מאי 31, 2019 1:06 am

כיוון שהיו מבריגים בחזקה את הפלסטיק (או המתכת) האדומה שבה היו מכניסים את הבלונים עד שהגז היה יוצא בקול רעש גדול. גם אני זוכר רק מילדותי כך שאיני יודע ברור את הטעם אבל אני חושב שאסרו כנראה על סמך המג"א שהברגה זה כמו תקיעה וכאן אינו כיסוי הכלים. וכמדומני שאת הבלון השני היו משאירים תקוע עד הפעם הבאה.

חיימקה

הודעהעל ידי חיימקה » ו' מאי 31, 2019 2:11 am

שש"כ פי"א סל"ו

נ.ב. לעיל הובא עליו מהאנצ' לחכמי גליציה - ושם נכתב שמסר שיעורים יחד עם הרב הלר בביהכנ"ס "מקור חיים" בפ"ת.
כמובן שזוהי פליטת קולמוס: ביהכנ"ס "מקור חיים" הוא ביהכנ"ס של ה"יקים" ברח' פרנקפורטר.
היכן שכיהנו הרבנים היה ביהכנ"ס "זכר חיים" ברחוב חפץ חיים פינת...
כמו"כ ישנו ביהכנ"ס נוסף באזור, ברח' ביאליק, הקרוי "חפץ חיים".

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ו' מאי 31, 2019 2:23 am

אוצר החכמה כתב:כיוון שהיו מבריגים בחזקה את הפלסטיק (או המתכת) האדומה שבה היו מכניסים את הבלונים עד שהגז היה יוצא בקול רעש גדול. גם אני זוכר רק מילדותי כך שאיני יודע ברור את הטעם אבל אני חושב שאסרו כנראה על סמך המג"א שהברגה זה כמו תקיעה וכאן אינו כיסוי הכלים. וכמדומני שאת הבלון השני היו משאירים תקוע עד הפעם הבאה.

זו סברא אחת, ועוד סברא שדנו בהף היא מצד בנין בכלים, שהרי בקבוק הסיפולוקס לכשעצמו משמש לאיחסון הסודה, וכשהיו מרכיבים עליו את הפלסטיק האדום עם הבלונים היו הופכים אותו עי"ז למכשיר 'ליצור' סודה.
ואעפ"כ לא כל הפוסקים הסכימו לאיסור, ויש שהתירו, ויש שאסרו בשבת והתירו ביו"ט.
זכורני שמרן הגרשז"א החמיר (עכ"פ לעצמו) במכשיר הסיפולוקס, וכשהומצא מכשיר הסודה סטרים, באו להראות לו אותו ולשאול לדעתו אם הוא מותר בשבת, ובזה השיב תו"מ להתיר, ומיד קרא לאשתו ושאל אותה אם היא חפצה במכשיר שכזה לשבת, וכשהשיבה הן, שלח מיד לרכוש אחד שכזה.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' יוני 06, 2019 6:13 pm

תמונה יפה מהרב זצ"ל בעודו בברלין
קבצים מצורפים
Freidman Berkin.png
Freidman Berkin.png (238.82 KiB) נצפה 9909 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' יולי 09, 2020 8:08 am

מצאתי שהיה גם במחנה פלדפינג
קבצים מצורפים
feldafing tt.jpg
feldafing tt.jpg (195.1 KiB) נצפה 7517 פעמים

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יולי 14, 2020 6:53 pm

פעם השתתף בכנס יוצאי סאנוק בישראל, ואף הוזמן לדבר.
לאחר הטקס ניגש אליו אחד המשתתפים (שהעריכו מאוד), ואמר לו שהוא כועס עליו. "על מה ולמה?" שאל הרב פרידמן. אותו יהודי הסביר: "כל הכנס דיברו על גורדוניה ועוד תנועות ציוניות. אני לא אומר שזה לא היה, אבל כל החיים היהודים סובבו סביב בית הכנסת. אתה שנתנו לך לדבר, איך לא הדגשת את הנקודה הזו?!". הרב פרידמן ענה לאותו יהודי שהוא צודק, ומאז לא הגיע יותר לכנסים נוספים של יוצאי סאנוק.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' יולי 14, 2020 7:52 pm

לייטנר כתב:פעם השתתף בכנס יוצאי סאנוק בישראל, ואף הוזמן לדבר.
לאחר הטקס ניגש אליו אחד המשתתפים (שהעריכו מאוד), ואמר לו שהוא כועס עליו. "על מה ולמה?" שאל הרב פרידמן. אותו יהודי הסביר: "כל הכנס דיברו על גורדוניה ועוד תנועות ציוניות. אני לא אומר שזה לא היה, אבל כל החיים היהודים סובבו סביב בית הכנסת. אתה שנתנו לך לדבר, איך לא הדגשת את הנקודה הזו?!". הרב פרידמן ענה לאותו יהודי שהוא צודק, ומאז לא הגיע יותר לכנסים נוספים של יוצאי סאנוק.

לייטנר יקירי ייש"כ גדול .
למען הקוראים אציין שהמדובר באבי ז"ל כשהוא אומר הדברים בראיון מוסרט שבו תיאר את החיים היהודיים בסאנוק שבגאליציה ואח"כ את הטלטלות שעברו בגלות סיביר. גם שם וגם בספריו של בן דודו ר' שמואל שטרנברג ז"ל (אחד מהם נמצא ב"אוצר") אפשר להבין מהי גבורת הרוח היהודית.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 112 אורחים