מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בן ירושלים
הודעות: 536
הצטרף: ד' יוני 03, 2015 1:55 am

Re: מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

הודעהעל ידי בן ירושלים » ו' יוני 07, 2019 12:27 pm

לקראת מתן תורה אשתף את הציבור בשני סיפורים מאפיינים על הראש ישיבה שקשורים לתורה וחינוך. (שמעתים השבוע מבעלי הדבר):

הכח של הכרת הנפש היה בולט אצל רבינו. לדעת איך לדבר בכבוד ולתת את ההרגשה הטובה ביותר. בפי אחת האלמנות שהיתה קשורה לרבינו סיפור מאפיין על החכמה והרגישות המיוחדים לו.
"כשאחד מבניי סיים כתה ח' התלבטנו מאד לאן ימשיך ללמוד. הבן רצה ישיבה מסוימת, אך מבירורים שערכתי עלו בי חששות, גם מצד סגנון הישיבה וגם מצד חברים שהלכו אליה. העדפתי שהבן ימשיך ב'מכינה' עוד שנה כדי שיגיע מוכן יותר לישיבה, אך הבן לא הסכים לשמוע על כך. בצר לי הגעתי לראש ישיבה לשאול בעצתו. בתחילה הראש ישיבה שאל מה דעתי, מה אומרים ב'חידר', מה הילד רוצה ואיך הוא מרגיש. לאחר ששמע את כל הפרטים שקע בהרהור ואמר, 'אני גם חושב שהישיבה שהילד רוצה ללכת אליה לא מתאימה לו, אבל אם אגיד לך מה לעשות, הרי הבן לא יקבל זאת. תעשי לו חשק שיבוא לכאן.'
כשדברתי עם בני דברתי בהתלהבות שר' שמואל מצפה שיבוא אליו, ושיש לו הזדמנות לשמוע דעת תורה. סיכמנו שמה שהראש ישיבה יכריע כך ננהג.
כשנכנסנו לבית ראש הישיבה קיבל אותנו בחביבות יתירה ובכבוד מלכים. הוא שוחח ארוכות עם הבן, שמע מה בפיו, והתחיל לספר על עצמו שבתקופה שלמד ב'עץ חיים' ביקש להשאר שנה רביעית בישיבה קטנה כדי ללמוד שם יבמות. הוא הוסיף שבכל שאלה צריך לשקול את כל הצדדים, 'באת לשאול את דעתי ואני חושב שעדיף שתלך ל'מכינה'. הילד התחיל לבכות ואני ניסיתי לרמוז ביידיש לראש ישיבה על כך, אך הוא רמז לי לא להתערב בשיחה.
הוא המשיך ופנה לבן: 'כשלבן אדם יש חשק למשהו זה בא מהלב, לא מהמח. אבל כדי להחליט על ישיבה צריך להשתמש גם במח. אני אומר לך מה טוב בשבילך. אבל אתה הוא המחליט, אתה הוא מי שבוחר את הישיבה. אף אחד לא יחליט רק אתה. ואל תחליט עכשיו. תלך הביתה ותחשוב על הדברים ואתה תחליט!
כשיצאנו מבית הראש ישיבה, הלכנו להרגע ב'גן סאקר'. הילד היה מאד נסער 'חבל שר' שמואל לא החליט'. שוחחנו ארוכות והסברתי לו שאין לו באמת ספיקות אלא הוא במצב רגשי. לאחר זמן ארוך הבן החליט לקבל עליו את הדין. כשחזרנו הביתה הראש ישיבה התקשר לשאול איך הילד מרגיש.
לאחר מכן בקש רשות להתענין ב'מכינה' על הילד. אני הבנתי שעושה זאת כדי שהרמי"ם יתנו לילד יחס טוב כשיראו שר' שמואל מתענין בו, אבל הוא הסביר בפשטות שעושה זאת בשביל הרגשת הילד עצמו."ועוד אחד:
אחד מהיתומים שהיה קשור לרבינו הזדמן לבית רבינו בצהרי יום ששי. רבינו התחיל לדבר איתו על ה'חידר' ומה לומדים, והבחור שהיה בכיתה ח' סיפר לו על צורת הלימוד ועל הקשיים בלימודיו. התברר שהתלמידים ממלאים מחברות עם 'מפרשים' כשהפשט לא ברור להם דיים. הראש ישיבה הסביר לנער איך לומדים, ודיבר בהחלטיות שאין צורך ב"דפים". העיקר ללמוד ולהבין דברי הגמרא, רש"י ותוס'. הוא החל ללמוד עם התלמיד סוגית 'מקדש במלוה' (קידושין ו, א), קרא במתינות את דברי הגמרא והחל לדון מה מובן ומה לא מובן בגמ'. כשהתלמיד רצה לגשת לרש"י אמר לו שקודם ידונו בגמרא עצמה ורק כשהכל יהיה מובן (גם מה שלא מובן צריך להבין מה הנקודה הלא מובנת), רק אז לגשת לרש"י. בדרך זו, הסביר, אפשר להגיע לדברי הראשונים לבד. הראש ישיבה הדגיש שזה לימוד נכון גם לילדים וגם למבוגרים.
מני אז, הראש ישיבה קבע עם הנער ללמוד מידי יום ששי בצהריים. היו פעמים שסיימו ללמוד סמוך לשבת והנער חזר לביתו ברגל כי כבר הסתיימה התחבורה הציבורית.
באחת הפעמים התלמיד הקשה קושיה וכיון לדברי המהרש"א. רבינו עשה 'מצב' למד איתו את המהרש"א בפנים, וציין : "היום התעלית לדרגה של המהרש"א..." גם בחלוף שנים אותו הנער שכבר בגר מציין בערגה "לקידושין יש לי יחס מיוחד. שם התחלתי לדעת ללמוד..."

אליסף
הודעות: 255
הצטרף: ג' יוני 13, 2017 6:11 am

Re: מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

הודעהעל ידי אליסף » ד' יוני 12, 2019 8:07 am

מהו נוסח המצבה?
ומי ניסח?

נוטר הכרמים
הודעות: 5486
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יוני 12, 2019 8:30 am

אליסף כתב:מהו נוסח המצבה?
ומי ניסח?

תמונת המצבה כבר נמצאת באשכול זה. כבר נכתב שהיא נוסחה בידי אחיו הגאון רבי מרדכי שליט"א מת"א.

פרנקל תאומים
הודעות: 2489
הצטרף: ב' יולי 04, 2016 5:26 pm

Re: מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' יוני 13, 2019 1:30 am

נוטר הכרמים כתב:
אליסף כתב:מהו נוסח המצבה?
ומי ניסח?

תמונת המצבה כבר נמצאת באשכול זה. כבר נכתב שהיא נוסחה בידי אחיו הגאון רבי מרדכי שליט"א מת"א.

viewtopic.php?f=19&t=39001&start=800#p447383

נוטר הכרמים
הודעות: 5486
הצטרף: א' אוקטובר 17, 2010 8:19 pm
מיקום: בני ברק

Re: מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' יוני 20, 2019 12:08 am

הערב ראיתי בשיחות רבינו זצ"ל (פר' שלח שיחה ראשונה) שמצטט בשם ספרים שהקב"ה אמר למשה 'רב לך' היינו שהוא בדרגתו הגבוהה אינו זקוק למעלת ארץ ישראל שהוא גבוה מזה. עכת"ד.

מישהו מכיר מקור?

מחולת המחנים
הודעות: 2750
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' יוני 20, 2019 2:11 am

יש קצת משמעות לזה מדברי רש"י "רב לך - הרבה מזה שמור לך רב טוב הצפון לך", וראה בס' באר מים חיים שכתב "ולזה אחר שהרבה משה בתפילה אמר לו רב לך - פירוש באמת שכרך הרבה מאוד יותר מנתינת ארץ ישראל".


חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: חסיד_פולני ו־ 31 אורחים