מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כ"ק מרן האדמו"ר מויזניץ זצ"ל ממונסי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אמרתי אחכמה

כ"ק מרן האדמו"ר מויזניץ זצ"ל ממונסי

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ו' מרץ 16, 2018 3:30 pm

האדמו"ר רבי מרדכי הגר זצ"ל -
נלב"ע יום שישי בבוקר בבית-חולים מאונט-סיני במונהטן
בגיל 96
ת.נ.צ.ב.ה.
נערך לאחרונה על ידי אמרתי אחכמה ב ו' מרץ 16, 2018 4:47 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חזון-איש'ניק

Re: ברוך דיין האמת - האדמו"ר מויזניץ מונסי זצ"ל

הודעהעל ידי חזון-איש'ניק » ו' מרץ 16, 2018 3:33 pm

בד"ה
זכיתי להכיר אותו, היה יר"ש שלא נמצא כמותו, עובד ה' מנעוריו, פרוש מהבלי העולם, מתמיד גדול שלא בזבז רגע, ולא סבל שום סטייה כ"ש מדרך התורה.

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ו' מרץ 16, 2018 3:37 pm

ערכו בויקיפדיה:
[נכתב לא לפי ערכו הרם, אבל מכל מקום פטור בלא כלום אי אפשר]

הרב מרדכי הגר (מכונה ר' מוטלה; נולד בי"ח בתמוז תרפ"ב, 14 ביולי 1922) - כ"ט באדר ה'תשע"ח, 16 ביולי 2018) היה האדמו"ר מויז'ניץ במונסי.

קורות חייו
נולד בגרויסוורדיין לרב חיים מאיר הגר, לימים האדמו"ר מויז'ניץ, ומרגלית, בתו של הרב זאב טברסקי, האדמו"ר מרחמסטריווקה.

בילדותו היה קשור לסבו, האדמו"ר רבי ישראל הגר (אהבת ישראל). למד אצל רבי יהודה סגל רוזנר בסקלהיד ותקופה קצרה אצל האדמו"ר רבי יואל מסאטמר. הוא מחשיב כרבותיו את רבי יואל וכן את הרב יוסף גרינוולד מפאפא.

נשא לאישה את פיגא מלכה, בתו של האדמו"ר רבי יעקב יוסף מסקווירא. לאחר שנפטרה בלי ילדים נשא את אחותה הצעירה סימא מירל ונולדו להם 14 ילדים.

לאחר השואה הגיע לארצות הברית יחד עם חמיו, והחל לשמש כרב של חסידי ויז'ניץ בארצות הברית, תחילה בבורו פארק ולאחר מכן בויליאמסבורג. לאחר פרק זמן קצר הודיע שאינו רוצה לגור בעיר הצפופה ועבר למונסי.

לאחר פטירת אביו, בשנת תשל"ב (1972), הוכתרו לאדמו"רות שני בניו: רבי משה יהושע הגר כאדמו"ר מויז'ניץ בישראל, ורבי מרדכי בארצות הברית. בארצות הברית מכונה "האדמו"ר מויז'ניץ" ואילו בישראל מכונה "האדמו"ר מויז'ניץ מונסי" או "האדמו"ר ממונסי".

נפגש עם נשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר יחד עם רבי שלמה מבאבוב ורבי משה מסאטמר.

דעותיו
הרב מרדכי הגר הוא בעל השקפת עולם דומה לעדה החרדית ולחסידות סאטמר, ובטישים בסעודה שלישית הוא נוהג למחות על פרצות בדת. עם זאת, מפני כבוד אביו הוא אינו יוצא נגד אגודת ישראל. בנוגע להשתתפות בבחירות לכנסת הוא אינו מביע דעה.

דברי תורתו מתובלים בחישובי גימטריאות, כדרך אבותיו.

הוא אוסר על חסידיו לטלטל בבורו פארק ובויליאמסבורג, למרות ההכשר שהעניקו לעירוב המקומי חלק מרבני העיר.

הוא מתנגד לאכילת גלידה בסוף הסעודה, בשל ספקות הלכתיים בהלכות ברכות הנהנין.

הוא מעודד את חסידיו להעסיק יהודים ולהעדיפם על פני גוים, ובאולמות השמחה שבבעלות מוסדותיו במונסי עובדים רק יהודים חרדים.

הרב הגר מתנגד לצילומו[2], ואף פנה למערכות העיתונים החרדיים שלא יפרסמו את תמונותיו.

צאצאיו
ציפורה, נשואה לרב אברהם דב טברסקי, רב קהילת רחמסטריווקה במונסי, בן רבי יוחנן, האדמו"ר מרחמסטריווקה.
הרב פנחס שלום (נפטר בתשע"ה, 2015), כיהן כרב קהל תורת חיים וויזניץ בבורו פארק, היה נשוי לזיסל רייזל בת האדמו"ר רבי שמואל צבי הורביץ מספינקא[3]. בנו, הרב יעקב יוסף ממלא את מקומו.
הרב ישראל, רב קהל תורת חיים וויזניץ במונסי. נשוי למרים בת רבי אליעזר מייזליש מאויהל.
מלכה חנה רחל, נשואה לרב ישראל אליעזר פיש, האדמו"ר מביקסאד וויליאמסבורג
הרב מנחם מנדל, רב קהל תורת חיים וויזניץ בקייאמישא לייק, שבהרי קטסקיל, נשוי לפייגא שפרה בת דודו הרב חי יצחק טברסקי, האדמו"ר מרחמסטריווקה ארצות הברית.
הרב יצחק יוחנן, רב קהל תורת חיים וויזניץ בוויליאמסבורג, נשוי לחיה מינדל בת רבי משה מקיוויאשד.
הינדא, נשואה לרב יהוסף בנציון רוטנברג, האדמו"ר מקוסון בבורו פארק, בן רבי משולם פייש מקוסון בורו פארק.
הרב אליעזר זאב הגר, רב קהל תורת חיים וויזניץ בירושלים, חתן הרב דוד טברסקי, האדמו"ר מסקווירא בורו פארק.
הרב דוד, רב קהל אמרי חיים וויזניץ בלונדון, נשוי לחנה מרים בת רבי משה טויב מקאלוב ארצות הברית.
הרב אהרן, רב קהל אהבת ישראל וויזניץ במונטריאול. נשוי לשרה בת רבי נפתלי אריה טויב מקאלוב ארצות הברית.
חוה רייזל, נשואה לרב אהרן מנחם מנדל טברסקי, בן דודה רבי דוד טוורסקי, האדמו"ר מסקווירא.
הרב ברוך שמשון, רב חסידי וויזניץ מונסי בבית שמש, נשוי למרים, בתו של בן דודו רבי ישראל הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ.
גולדה, נשואה לרב יצחק יחיאל מיכל מוסקוביץ, רב קהילת שאץ במונסי, בן רבי יוסף חיים משאץ וויליאמסבורג.
ברכה, נשואה לנחמן יוסף טברסקי, בנו של רבי זאב טברסקי (ראש ישיבת מאור עיניים ובנו של רבי יוחנן מרחמסטריווקא).

חסידים מפורסמים
הרב מרדכי שטיין, האדמו"ר מפאלטישאן.

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ו' מרץ 16, 2018 3:37 pm

חזון-איש'ניק כתב:בד"ה
זכיתי להכיר אותו, היה יר"ש שלא נמצא כמותו, עובד ה' מנעוריו, פרוש מהבלי העולם, מתמיד גדול שלא בזבז רגע, ולא סבל שום סטייה כ"ש מדרך התורה.

אמת ויציב!

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' מרץ 16, 2018 3:38 pm

העמיד קהלה נאה וחסודה עד להפליא, והפך את עיר מונסי לעיר חסידי, מלא וגדוש בתורה ויראה טהורה

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ו' מרץ 16, 2018 3:52 pm

אמרתי אחכמה כתב:ערכו בויקיפדיה:

בלא ויקיפדיה אפשר ואפשר
אילו לפחות מחקת חלק מן הדברים היה פחות ביזוי

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ו' מרץ 16, 2018 4:00 pm

חבר פורום אוצר החכמה כתב:
אמרתי אחכמה כתב:ערכו בויקיפדיה:

בלא ויקיפדיה אפשר ואפשר
אילו לפחות מחקת חלק מן הדברים היה פחות ביזוי

אם מוחקים חלק, אז משמע שמסכימים עם השאר.

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ו' מרץ 16, 2018 4:03 pm

ציטוט מויקיפדיה הנ"ל:
הוא מחשיב כרבותיו את רבי יואל וכן את הרב יוסף גרינוולד מפאפא.

ביתר דיוק: הוא למד אצל האדמו"ר רבי יוסף גרינוולד מפאפא, שנה שלימה!
ועל כן החשיבו כרבו.
נערך לאחרונה על ידי אמרתי אחכמה ב ו' מרץ 16, 2018 4:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ו' מרץ 16, 2018 4:25 pm

טוב אז תמחק הכל

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ו' מרץ 16, 2018 4:29 pm

DYacGuIUQAEbyA0.gif
DYacGuIUQAEbyA0.gif (34.04 KiB) נצפה 14298 פעמים

נוטר הכרמים

Re: נשבה ארון הקודש - כ"ק מרן האדמו"ר מויזניץ זצוקללה"ה ממונסי

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' מרץ 17, 2018 8:01 pm

כתושב ארה"ק לא זכינו לראותו אלא פעם או פעמיים, חכמת אדם תאיר פניו, אבל היה לי ידיד שנתקרב אליו. הראה לי פתקא שנתן לחסידיו למלא מידי יום, מחולק לארבע טורים, ג' סדרי הלימוד, לרשום היאך למד, משהו כזה, וטור נוסף למלא שקרא הסידרא שמו"ת בזמנה!

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ש' מרץ 17, 2018 8:21 pm

כמה עשרות שנים שכל חסיד מחויב למלא סיכום שעות לימוד בכל יום, וכמעט כל בניו נכדיו וניניו תורתם אומנותם סמוכים על שולחנו מיום עמדם על דעתם עד יום מותו

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ש' מרץ 17, 2018 9:07 pm

תמונה

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ש' מרץ 17, 2018 9:14 pm

"באימה של ממש, דפקתי על דלתו של ראש הישיבה.

אני הייתי בחור צעיר בן 15, והוא ישיש בן 98, תלמידו המובהק של רבי שמעון שקאפ. זה היה בשוייץ, בחודש אלול, ואני רציתי לנסוע לראש השנה לאדמו"ר מוויזניץ-מאנסי בארה"ב. לא היה לי סיכוי של ממש, שכן חוקי הישיבה היו שבראש השנה ויום כיפור כולם נשארים בישיבה, ללא יוצא מן הכלל. הפחד שהיה לנו מראש-הישיבה, בלתי ניתן לתיאור. די היה במבט אחד שלו כדי להתחרט על היום שנולדת. אבל הייתי קצת חצוף ונחוש מאוד. דפקתי על הדלת, וחיכיתי. כעבור דקה, שמעתי קול עמוק ומבעית: יאאאא.

נכנסתי פנימה. ראש הישיבה אפילו לא הרים את מבטו, והמשיך לעיין בגמרא שלפניו. התקרבתי ואמרתי בקול רועד, אני רוצה לבקש רשות מהראש-ישיבה לנסוע לראש השנה לרבי מוויזניץ מאנסי. ראש הישיבה הרים את ראשו, נעץ בי מבט ואמר: "דא איז א בית אסורים, (כאן זה כמו כלא), כולם נשארים אחרי יום כיפור". הבטתי בו חזרה, ואמרתי לו: אני יודע שראש הישיבה לא מאפשר לנסוע לראש השנה, אבל המקרה שלי הוא יוצא דופן. הוא המשיך לנעוץ בי מבט, כאילו הייתי תרנגול אחרי כפרות. המשכתי, 'ראש הישיבה אמר בשיחה לפני כמה שבועות, שאנחנו בדור יתום, שאין כבר כמעט צדיקי אמת. הרבי מוויזניץ הוא משרידי הדור הישן, הראש-ישיבה הרי מכיר אותו, הוא נפל במקווה לפני שנתיים וכבר לא בקו הבריאות, אז אני רוצה לנסוע ולהספיק להסתופף בצילו'.

אני חושב שהוא די נהנה מהטיעון שלי, וארשת פניו המפחידה התחלפה בחיוך קל. אבל הוא לא ויתר כל כך מהר. 'אתה אומר משהו, אבל עשרת הימים של ראש השנה ויום כיפור הם הימים הכי החשובים בשנה, נו אז תטוס לרבי ותסתובב בטל כל הימים האלה, זה בלתי אפשרי. תישאר פה, ותיסע לרבי שלך לסוכות'. כאן שלפתי את הטיעון המנצח. 'הרבי מוויזניץ-מאנסי שונה משאר האדמורי"ם. כל בחור שמגיע אליו, צריך להביא 'שעות-צעטיל' (יומן שעות לימוד יומי), והרבי אף בוחן את הבחורים על לימודם. אני לא הולך להתבטל שם, אני אתכונן להיבחן אצלו שלוש מסכתות: סנהדרין, עבודה-זרה ונדרים'. בשלב הזה, ראש הישיבה התרכך, ואמר לי: 'אם כך, סע לחיים ולשלום, ותמסור ד"ש לרבי'.

-

כשנכנסתי אל חדרו של הרבי, הוא ישב עם קאפוטה פרחונית מוזהבת, שהייתה פתוחה ושעון הכיס בצבץ מהווסט שלו. תואר פניו היה מהמרשימים שראיתי בחיי. מצח גבוה, עיניים חכמות במשקפיים סטייל וודי אלן, וזקן לבן מהודר. הנחתי על שולחנו את ה'קוויטל', והוא שאל אותי איפה אני לומד. אמרתי לו שאני תלמידו של הרב קופלמן משוייץ. 'או הא, הוא כבר הזדקן ומאפשר לנסוע בראש השנה?' שאל הרבי. אפילו נכדו שלו שלמד בישיבה בשנים עברו, נשאר שם בחגים. עניתי לו שלא, וסיפרתי לו דברים כהוויתם. 'אם כך, תבוא בחול המועד ואבחן אותך על לימודך'.

בחול המועד נכנסתי שוב אל הרבי, והוא שואל אותי: על מה אתה רוצה להיבחן? מסכת סנהדרין, עבודה זרה ונדרים, עניתי. הרבי אפילו לא פתח גמרא, והתחיל לבחון אותי בעל פה. פרק אחר פרק, שאלה אחרי שאלה, שעה שלימה הרבי שואל ואני עונה. לחיי סמוקות, ראשי מסוחרר, אבל אני נחוש. התכוננתי לזה חודשים ארוכים. שאלה אחרונה, קשה במיוחד. אני מתקשה לענות, ושותק. אבל הרבי לא מוותר. הוא קורץ לי, במבט אוהב וערמומי, שאף פעם לא ראיתי כמותו. אני עוצם עיניים, מתאמץ, ואז נזכר. שניה אחרי שעניתי, אני מקבל סטירה של חיבה מהרבי. 'קענסטעך יא' (אז אתה כן יודע).

ואז הרבי לוחץ על כפתור הפעמון שעל שולחנו, והגבאי הזקן ר' ייעקל נכנס. הרבי אומר לו שיביא לו כיפה חדשה. הוא נדהם, אך יוצא מהחדר וחוזר עם כיפה. הרבי פושט את השטריימל שעל ראשו, מחליף כיפה, וזורק לי את כיפתו. 'קח לך, מגיע לך'. כמעט התעלפתי. זה היה אות חיבה הכי נחשק בחסידות, שעליו לא יכולתי לחלום. ואז הרבי ביקש מייעקל, הגבאי המיתולוגי, שיכתוב מכתב לראש ישיבה, שנבחנתי אצלו ועברתי בהצלחה. באותה שנה, הרבי כבר היה משותק בחצי מגופו, ולא כתב בידיו. הייתה לו חותמת. אבל הוא התעקש שברצונו לחתום בעצמו. הק' מרדכי בן חיים מאיר זצוקללה"ה.

- - -

ביום שישי הלך לעולמו הרבי מוויזניץ-מאנסי, רבי מרדכי האגער, והוא בן 96.

---- דמותו תישאר חקוקה בי, כאות ומופת לפארצייטישער רבי, יהודי בעל שאר רוח ואצילות חסידית עתיקה, ואיש אמת שלא חת מלהביע את דעתו"

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ש' מרץ 17, 2018 10:45 pm

מי ממלא את מקומו (אם זה שייך בכלל למלא את מקום ענק הרוח הזה).

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » א' מרץ 18, 2018 4:55 am

אמרתי אחכמה כתב:ציטוט מויקיפדיה הנ"ל:
הוא מחשיב כרבותיו את רבי יואל וכן את הרב יוסף גרינוולד מפאפא.

ביתר דיוק: הוא למד אצל האדמו"ר רבי יוסף גרינוולד מפאפא, שנה שלימה!
ועל כן החשיבו כרבו.

בשיחה אמר האדמו"ר מוויזניץ כי הלך בחהומ"ס תש"ב לעיר סאטמאר לראות בעבודתו של האדמו"ר מסאטמאר זצ"ל בהושענא רבא, ואח"ב שמיני עצרת ושמחת תורה, ואז נכנס בקרבו תשוקה להישאר ללמוד שם בישיבה, ואכן למד שם במשך זמן החורף תש"ב בישיבה של האדמו"ר מסאטמאר, עד חצי שבט, אבל עקב קישויים בעניני גיוס לצבא, הלך ללמוד אצל הגה"צ מפאפא זצ"ל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' מרץ 18, 2018 7:02 am

דן בן יעקב כתב:מי ממלא את מקומו (אם זה שייך בכלל למלא את מקום ענק הרוח הזה).

כל 7 בניו הפכו לאדמורים, הקם לנו רועים שבעה.

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » א' מרץ 18, 2018 7:15 am

וישכון בינינו שלום וריעות.

1.jpg
1.jpg (24.35 KiB) נצפה 13797 פעמים

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' מרץ 18, 2018 9:51 am

מצד אחד המודה האחרונה, לברוח ממחלוקת - ולמנות את כל הבנים כאדמורי"ם - יש בזה עדיפות לעומת חיי המחלוקת שיש בשאר חסידויות שלא השכילו להשכין שלום בטרם פרוץ.
אך מצד שני, אבד זוהרו וקסמו של המושג "אדמו"ר" "רבי", שהוא כמלך בגדוד, על כל המשתמע מכך. וכל אלו החסידויות שיוצרים רשימה ארוכה של אדמורי"ם, הכל נהפך לפירורים ופירורי פירורים, ואין רבי ואין כלום. אני מתכווין כמובן מבחינת הכריזמה, ההתלהבות, השמיעה בקול אחד וכו' וכו'.
האמת שהקב"ה מנהל את עולמו כך, וגם במגזר הליטאי, לכאורה כבר אבד המושג של 'גדול' - ויהיו הרבה ראשי ישיבות המכונים ליגה ב', והם ינהלו את היהדות הישיבתית, וכיוצא בזה בשדה ההלכה, אבד המושג 'פוסק הדור' בחמש השנים האחרונות, ויש רק ריבוי של מוצי"ם.

המושג 'ענקים' הולך ונכחד בכל המגזרים בישראל !!

האם זה חיסרון? זה מעלה? איך אדע, אבל הקב"ה עושה כן

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' מרץ 18, 2018 9:58 am

אמרתי אחכמה כתב:וישכון בינינו שלום וריעות.
1.jpg

מה הרקע לסיפור ולמכתב??

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' מרץ 18, 2018 10:00 am

ספרן כתב:"באימה של ממש, דפקתי על דלתו של ראש הישיבה.
אני הייתי בחור צעיר בן 15, והוא ישיש בן 98, תלמידו המובהק של רבי שמעון שקאפ. זה היה בשוייץ, בחודש אלול, ואני רציתי לנסוע לראש השנה לאדמו"ר מוויזניץ-מאנסי בארה"ב. לא היה לי סיכוי של ממש, שכן חוקי הישיבה היו שבראש השנה ויום כיפור כולם נשארים בישיבה, ללא יוצא מן הכלל. הפחד שהיה לנו מראש-הישיבה, בלתי ניתן לתיאור. די היה במבט אחד שלו כדי להתחרט על היום שנולדת. אבל הייתי קצת חצוף ונחוש מאוד. דפקתי על הדלת, וחיכיתי. כעבור דקה, שמעתי קול עמוק ומבעית: יאאאא.
נכנסתי פנימה. ראש הישיבה אפילו לא הרים את מבטו, והמשיך לעיין בגמרא שלפניו. התקרבתי ואמרתי בקול רועד, אני רוצה לבקש רשות מהראש-ישיבה לנסוע לראש השנה לרבי מוויזניץ מאנסי. ראש הישיבה הרים את ראשו, נעץ בי מבט ואמר: "דא איז א בית אסורים, (כאן זה כמו כלא), כולם נשארים אחרי יום כיפור". הבטתי בו חזרה, ואמרתי לו: אני יודע שראש הישיבה לא מאפשר לנסוע לראש השנה, אבל המקרה שלי הוא יוצא דופן. הוא המשיך לנעוץ בי מבט, כאילו הייתי תרנגול אחרי כפרות. המשכתי, 'ראש הישיבה אמר בשיחה לפני כמה שבועות, שאנחנו בדור יתום, שאין כבר כמעט צדיקי אמת. הרבי מוויזניץ הוא משרידי הדור הישן, הראש-ישיבה הרי מכיר אותו, הוא נפל במקווה לפני שנתיים וכבר לא בקו הבריאות, אז אני רוצה לנסוע ולהספיק להסתופף בצילו'.
אני חושב שהוא די נהנה מהטיעון שלי, וארשת פניו המפחידה התחלפה בחיוך קל. אבל הוא לא ויתר כל כך מהר. 'אתה אומר משהו, אבל עשרת הימים של ראש השנה ויום כיפור הם הימים הכי החשובים בשנה, נו אז תטוס לרבי ותסתובב בטל כל הימים האלה, זה בלתי אפשרי. תישאר פה, ותיסע לרבי שלך לסוכות'. כאן שלפתי את הטיעון המנצח. 'הרבי מוויזניץ-מאנסי שונה משאר האדמורי"ם. כל בחור שמגיע אליו, צריך להביא 'שעות-צעטיל' (יומן שעות לימוד יומי), והרבי אף בוחן את הבחורים על לימודם. אני לא הולך להתבטל שם, אני אתכונן להיבחן אצלו שלוש מסכתות: סנהדרין, עבודה-זרה ונדרים'. בשלב הזה, ראש הישיבה התרכך, ואמר לי: 'אם כך, סע לחיים ולשלום, ותמסור ד"ש לרבי'.
כשנכנסתי אל חדרו של הרבי, הוא ישב עם קאפוטה פרחונית מוזהבת, שהייתה פתוחה ושעון הכיס בצבץ מהווסט שלו. תואר פניו היה מהמרשימים שראיתי בחיי. מצח גבוה, עיניים חכמות במשקפיים סטייל וודי אלן, וזקן לבן מהודר. הנחתי על שולחנו את ה'קוויטל', והוא שאל אותי איפה אני לומד. אמרתי לו שאני תלמידו של הרב קופלמן משוייץ. 'או הא, הוא כבר הזדקן ומאפשר לנסוע בראש השנה?' שאל הרבי. אפילו נכדו שלו שלמד בישיבה בשנים עברו, נשאר שם בחגים. עניתי לו שלא, וסיפרתי לו דברים כהוויתם. 'אם כך, תבוא בחול המועד ואבחן אותך על לימודך'.
בחול המועד נכנסתי שוב אל הרבי, והוא שואל אותי: על מה אתה רוצה להיבחן? מסכת סנהדרין, עבודה זרה ונדרים, עניתי. הרבי אפילו לא פתח גמרא, והתחיל לבחון אותי בעל פה. פרק אחר פרק, שאלה אחרי שאלה, שעה שלימה הרבי שואל ואני עונה. לחיי סמוקות, ראשי מסוחרר, אבל אני נחוש. התכוננתי לזה חודשים ארוכים. שאלה אחרונה, קשה במיוחד. אני מתקשה לענות, ושותק. אבל הרבי לא מוותר. הוא קורץ לי, במבט אוהב וערמומי, שאף פעם לא ראיתי כמותו. אני עוצם עיניים, מתאמץ, ואז נזכר. שניה אחרי שעניתי, אני מקבל סטירה של חיבה מהרבי. 'קענסטעך יא' (אז אתה כן יודע).
ואז הרבי לוחץ על כפתור הפעמון שעל שולחנו, והגבאי הזקן ר' ייעקל נכנס. הרבי אומר לו שיביא לו כיפה חדשה. הוא נדהם, אך יוצא מהחדר וחוזר עם כיפה. הרבי פושט את השטריימל שעל ראשו, מחליף כיפה, וזורק לי את כיפתו. 'קח לך, מגיע לך'. כמעט התעלפתי. זה היה אות חיבה הכי נחשק בחסידות, שעליו לא יכולתי לחלום. ואז הרבי ביקש מייעקל, הגבאי המיתולוגי, שיכתוב מכתב לראש ישיבה, שנבחנתי אצלו ועברתי בהצלחה. באותה שנה, הרבי כבר היה משותק בחצי מגופו, ולא כתב בידיו. הייתה לו חותמת. אבל הוא התעקש שברצונו לחתום בעצמו. הק' מרדכי בן חיים מאיר זצוקללה"ה.

מי הוא המספר??
זה היה עמך???
סיפור מיוחד שמשקף את הדעת תורה של אותם זקנים וצדיקים.

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' מרץ 18, 2018 10:02 am

אראל כתב:העמיד קהלה נאה וחסודה עד להפליא, והפך את עיר מונסי לעיר חסידי, מלא וגדוש בתורה ויראה טהורה

ליתר דיוק:
הוא מרצונו עזב את ויליאמסבורג כי סבר שא"א לגדל ערליכע אידען בכזה שאון ובלגן של עיר, וע"כ הלך לארץ ומקום שממה "מאנסי" ושם פתח בכוחות עצמו את קהילתו עד שגדלה באופן יוצא מן הכלל בכמות ובאיכות.
זיעועכי"א.

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' מרץ 18, 2018 10:03 am

אמרתי אחכמה כתב:
DYacGuIUQAEbyA0.gif

לקראת הנחת אבן הפינה של "בית ויזניץ" הוא שלח ע"י בנו הרה"צ רבי ברוך שמשון שליט"א מכתב חם למרן אדמו"ר מויזניץ שליט"א.
הקריאו את זה ברבים באותו מעמד.

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' מרץ 18, 2018 10:06 am

מפגש האחים האדמו"רים זצוק"ל
קבצים מצורפים
אדמורי ויזניץ1.jpg
אדמורי ויזניץ1.jpg (98.27 KiB) נצפה 13702 פעמים
אדמורי ויזניץ.jpg
אדמורי ויזניץ.jpg (244.5 KiB) נצפה 13702 פעמים

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' מרץ 18, 2018 10:09 am

קראקובער כתב:

דודי צח כתב:מצד אחד המודה האחרונה, לברוח ממחלוקת - ולמנות את כל הבנים כאדמורי"ם - יש בזה עדיפות לעומת חיי המחלוקת שיש בשאר חסידויות שלא השכילו להשכין שלום בטרם פרוץ.
אך מצד שני, אבד זוהרו וקסמו של המושג "אדמו"ר" "רבי", שהוא כמלך בגדוד, על כל המשתמע מכך. וכל אלו החסידויות שיוצרים רשימה ארוכה של אדמורי"ם, הכל נהפך לפירורים ופירורי פירורים, ואין רבי ואין כלום. אני מתכווין כמובן מבחינת הכריזמה, ההתלהבות, השמיעה בקול אחד וכו' וכו'.
האמת שהקב"ה מנהל את עולמו כך, וגם במגזר הליטאי, לכאורה כבר אבד המושג של 'גדול' - ויהיו הרבה ראשי ישיבות המכונים ליגה ב', והם ינהלו את היהדות הישיבתית, וכיוצא בזה בשדה ההלכה, אבד המושג 'פוסק הדור' בחמש השנים האחרונות, ויש רק ריבוי של מוצי"ם.

המושג 'ענקים' הולך ונכחד בכל המגזרים בישראל !!

האם זה חיסרון? זה מעלה?
איך אדע, אבל הקב"ה עושה כן

פיזור לצדיקים רע להם ורע לעולם.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » א' מרץ 18, 2018 10:19 am

מה זה הביטוי החדש לאחר הסתלקותו

'הרבי מוויזשניץ'?

כך כינוהו בחייו??

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » א' מרץ 18, 2018 10:20 am

קראקובער כתב:

גם נכדו רבי יעקב יוסף הגר בן בנו רבי פנחס שלום זצ"ל ג"כ נתמנה לאדמו"ר בבארא פארק, כבקשת האדמו"ר זצוק"ל.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' מרץ 18, 2018 10:23 am

מכון חכמי ספרד כתב:מה זה הביטוי החדש לאחר הסתלקותו

'הרבי מוויזשניץ'?

כך כינוהו בחייו??

באמריקה לא נהוג להשתמש באות ז' צ' ג' כמו כאן בישראל. ולכן ניו ג'רסי כותבים ניו דזשערזי.
והאמת שכל האשכנזים לא כותבים בגט ובכתובה את האותיות החדשות והבלתי מסורתיות הנ"ל.

לפיכך בארה"ב לא נהוג להשתמש במילה ויז'ניץ, שהיא לא אות מוכרת אצלם עם המירכאה
נערך לאחרונה על ידי דודי צח ב א' מרץ 18, 2018 1:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פשיסחא

הודעהעל ידי פשיסחא » א' מרץ 18, 2018 12:49 pm

IMG_20180316_165141.jpg
IMG_20180316_165141.jpg (90.26 KiB) נצפה 13606 פעמים

תמונה נדירה: הרבי מויז'ניץ ממונסי זצ"ל בפגישה עם נשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר עם האדמו"רים מסאטמר ובאבוב זצ"ל

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:12 pm

עם נשיא ארה"ב.
קבצים מצורפים
ויזניץ מאנסי עם הנשיא ג'ימי קרטר.jpg
ויזניץ מאנסי עם הנשיא ג'ימי קרטר.jpg (40.03 KiB) נצפה 13571 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:12 pm

ויזניץ מאנסי.jpg
ויזניץ מאנסי.jpg (69.71 KiB) נצפה 13527 פעמים
1.

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:14 pm

2.
קבצים מצורפים
ויזניץ מונסי 1.jpg
ויזניץ מונסי 1.jpg (101.89 KiB) נצפה 13569 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:16 pm

3.
קבצים מצורפים
403px-Viznitzmonsey1.jpg
403px-Viznitzmonsey1.jpg (40.02 KiB) נצפה 13565 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:16 pm

4.
קבצים מצורפים
44.jpg
44.jpg (51.56 KiB) נצפה 13563 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:17 pm

5.
קבצים מצורפים
494.jpg
494.jpg (198.88 KiB) נצפה 13562 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:19 pm

6.
קבצים מצורפים
y64aa7o4__w600h400q95.jpg
y64aa7o4__w600h400q95.jpg (131.3 KiB) נצפה 13559 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:19 pm

7.
קבצים מצורפים
800_9xh0odkpdtr0e52rvng05oa4akaakins.jpg
800_9xh0odkpdtr0e52rvng05oa4akaakins.jpg (134.35 KiB) נצפה 13558 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:21 pm

8.
קבצים מצורפים
WhatsApp-Image-2017-10-24-at-16.56.53-1-1.jpeg
WhatsApp-Image-2017-10-24-at-16.56.53-1-1.jpeg (214.16 KiB) נצפה 13556 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:22 pm

9.
קבצים מצורפים
ויזניץ מאנסי.jpg
ויזניץ מאנסי.jpg (45.26 KiB) נצפה 13555 פעמים

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » א' מרץ 18, 2018 1:24 pm

עם כ"ק האדמו"ר רבי יצחק מאמשינוב ארה"ב זצ"ל.
קבצים מצורפים
47.JPG
47.JPG (174.8 KiB) נצפה 13553 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 109 אורחים