מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ר שמריהו קרליץ

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
שומר

ר שמריהו קרליץ

הודעהעל ידי שומר » ג' פברואר 22, 2011 12:11 am

חידה נחשו בהשראת אלו ספרים חי כל ימיו הרב שמריהו קרליץ אביו של מרן החזו"א ? במקור זה תדעו
קבצים מצורפים
ר שמריהו קרליץ.PDF
(106.42 KiB) הורד 662 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

Re: ר שמריהו קרליץ

הודעהעל ידי מיללער » ג' מאי 10, 2011 9:27 pm

אני רואה שאין לנו אשכול על משפחת מרן החזו"א רק את זה, אולי כדאי לסדר את משפחת קרליץ פה.

מלבד בנו החזון איש היה לו לר' שמריהו יוסף קרליץ מקוסובה עוד בנים גדולי התורה ומפורסמים, עכשיו ראיתי הספר שערי תשובה מרבינו יונה עם הגהות ומראי מקומות מהג"ר משה קרליץ מו"ץ בווילנא בנו של ר' שמריהו יוסףץ
http://www.hebrewbooks.org/38229

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ג' מאי 10, 2011 10:07 pm

למה לסדר פה אם אפשר לגשת לכרך הראשון של 'פאר הדור'?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' נובמבר 17, 2016 9:08 pm

בספרו המפורסם 'שרי המאה' (חלק ו' עמ' 220) הולך המחבר ומונה רשימה ארוכה מאד של רבנים "שנכנסו אז בכל ליבם ונפשם לתוך המזרחי". כמעט כל הנמנים שם הם רבנים אלמוניים למדיי ששמשו בקודש בעיירות שונות, למעט כמה מוכרים שהתפרסמו בהיותם "מזרחיים" (עכ"פ בפרק זמן כל שהוא מחייהם), ולמעט עוד שלשה שצדו את עיניי, אשר אחד מהם הוא נשוא האשכול: הג"ר שמריה יוסף קרליץ זצ"ל רבה של קוסובה, שהיארצייט של בנו מרן זי"ע חל השבוע.
האומנם נמנה ר' שמריה יוסף על 'המזרחי' (עכ"פ בתחילת דרכה), או שרק נתן ידו ליישוב הארץ במידה כזו או אחרת, ומדינא ד"זכין לאדם שלא בפניו" החליט פישמן-מיימון לצרפו אל הרשימה הנ"ל ?
ידעתי גם ידעתי שבנו הגדול הג"ר מאיר זצ"ל ככל משפחת חמיו ה'חשק שלמה' היה קשור ל'המזרחי' (כנראה עד פרשת הרבנות בוילנא), אבל האם גם האבא הגדול היה ב'מזרחיים' ?

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' נובמבר 17, 2016 10:02 pm

נערך לאחרונה על ידי שיף ב ה' נובמבר 02, 2017 10:55 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ה' נובמבר 17, 2016 11:01 pm

שיף כתב:לא מתאים!!!!!

כדאי לבדוק את התאריכים, האשכול השני והשלישי שצויינו, נפתחו הרבה זמן אחרי הודעת הרב מיללער!
בכל זאת, תודה רבה לך על המראה מקומות!

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' נובמבר 17, 2016 11:25 pm

סליחה
באמת מעניין שאף אחד לא מצא את האשכול הזה עד היום
ומאז נפתחו כמה אשכולות ולא ציינו את זה
אכן לראשון שציינתי, משפט הבכורה

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' נובמבר 17, 2016 11:51 pm

מאי משמע "לא מתאים" ?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' נובמבר 20, 2016 8:40 pm

טוב, אני מבין שאף אחד כאן לא יודע לאמת האם הג"ר שמריהו יוסף זצ"ל נמנה (בשלב כלשהוא) על תנועת 'המזרחי'.

ובכן, שני האישים הנוספים שהזכרתי לעיל שגם הם הוכתרו ע"י 'שרי המאה' בכתרה של 'המזרחי' ורציתי לברר 'הכצעקתה', הם רבינו ה'אור שמח' והג"ר מרדכי פיינשטיין זצ"ל אב"ד נובואלכסנדובסק.
לגבי ה'אור שמח', ידעתי גם ידעתי על התייחסותו המתונה לתנועה הציונית, וכמדומני שגם בספר אודותיו (המקור או ההעתק...) שהוזכר לאחרונה באחד הפורומים,רומז על כך. אבל האם נמנה על 'המזרחי' או תמך בו באופן ברור ? מחד, אני מתקשה להאמין, שהלא אם היו הדברים כנים בוודאי היו מנופפים בשמו הגדול והנערץ חדשות לבקרים בכדי לדרוש בזכותה של התנועה הנ"ל.
מאידך, פישמן-מיימון כותב שם בהמשך שב'התור' (שנה שניה גליון ג') התפרסם ממנו מכתב מיוחד בשבחה של 'קרן היסוד' (שנכתב לדבריו של הסופר,לבקשתם של ראשי 'המזרחי' בדווינסק).
לגבי הג"ר מרדכי פיינשטיין, בהנחה שאכן מדובר באחיו של מרן הג"ר משה זצ"ל, מעניין אם יש דברים בגו, הלא הרב משה צבי נריה זצ"ל בהיותו ברוסיה היה תלמידו המובהק.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' מאי 18, 2017 10:02 pm

אתמול כ"א אייר, חל יום הילולא 100 לפטירת הגאון רבי שמריהו יוסף ב"ר שמשון קרליץ

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ו' מאי 19, 2017 2:33 am

פרנקל תאומים כתב:טוב, אני מבין שאף אחד כאן לא יודע לאמת האם הג"ר שמריהו יוסף זצ"ל נמנה (בשלב כלשהוא) על תנועת 'המזרחי'.

ובכן, שני האישים הנוספים שהזכרתי לעיל שגם הם הוכתרו ע"י 'שרי המאה' בכתרה של 'המזרחי' ורציתי לברר 'הכצעקתה', הם רבינו ה'אור שמח' והג"ר מרדכי פיינשטיין זצ"ל אב"ד נובואלכסנדובסק.
לגבי ה'אור שמח', ידעתי גם ידעתי על התייחסותו המתונה לתנועה הציונית, וכמדומני שגם בספר אודותיו (המקור או ההעתק...) שהוזכר לאחרונה באחד הפורומים,רומז על כך. אבל האם נמנה על 'המזרחי' או תמך בו באופן ברור ? מחד, אני מתקשה להאמין, שהלא אם היו הדברים כנים בוודאי היו מנופפים בשמו הגדול והנערץ חדשות לבקרים בכדי לדרוש בזכותה של התנועה הנ"ל.
מאידך, פישמן-מיימון כותב שם בהמשך שב'התור' (שנה שניה גליון ג') התפרסם ממנו מכתב מיוחד בשבחה של 'קרן היסוד' (שנכתב לדבריו של הסופר,לבקשתם של ראשי 'המזרחי' בדווינסק).
לגבי הג"ר מרדכי פיינשטיין, בהנחה שאכן מדובר באחיו של מרן הג"ר משה זצ"ל, מעניין אם יש דברים בגו, הלא הרב משה צבי נריה זצ"ל בהיותו ברוסיה היה תלמידו המובהק.

ר' מרדכי הזה הוא ר' מרדכי אחר, הוא מוזכר בכמה מקומות והוא אינו ממשפחת ר' משה זצ"ל. אמר לי הגאון ר' מיכל זצ"ל שמה שהרב נריה והרב ישראלי תלמידיו של ר' מרדכי היו מהמזרחי אינו מדעותיו של רבם, אלא נעשו כן בארץ אחר שקיבלו ויזה לכניסה לארץ ישראל על ידי ישיבת מרכז הרב. ר' מרדכי עצמו לא היה שייך לכת הציונים. כמו אחיו מרן זצ"ל שלא היו שייכים כלל לא למזרחי ולא לציונות. ועל אף הרצון הגדול של אנשים למיניהם לייחס אל מרן זצ"ל דעות פושרות ר' משה היה אגודאי לגמרי.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ו' מאי 19, 2017 10:06 am

שלמה בן חיים כתב:
פרנקל תאומים כתב:טוב, אני מבין שאף אחד כאן לא יודע לאמת האם הג"ר שמריהו יוסף זצ"ל נמנה (בשלב כלשהוא) על תנועת 'המזרחי'.

ר' מרדכי הזה הוא ר' מרדכי אחר, הוא מוזכר בכמה מקומות והוא אינו ממשפחת ר' משה זצ"ל. אמר לי הגאון ר' מיכל זצ"ל שמה שהרב נריה והרב ישראלי תלמידיו של ר' מרדכי היו מהמזרחי אינו מדעותיו של רבם, אלא נעשו כן בארץ אחר שקיבלו ויזה לכניסה לארץ ישראל על ידי ישיבת מרכז הרב. ר' מרדכי עצמו לא היה שייך לכת הציונים. כמו אחיו מרן זצ"ל שלא היו שייכים כלל לא למזרחי ולא לציונות. ועל אף הרצון הגדול של אנשים למיניהם לייחס אל מרן זצ"ל דעות פושרות ר' משה היה אגודאי לגמרי.

לומר שדעותיהם של הרב נריה והרב ישראל השצנו רק כשהגיעו לארץ, זה חוסר ידיעה או יותר גרוע מכך.
כיון ששניהם למדו בישיבה במינסק, מסתבר שיש קשר בין דעותיהם הנ"ל. מה גם שדעותיהם הנ"ל תואמות דעות של תלמידים נוספים באותה ישיבה.
הרוצה להרחיב בכך, יעיין בספרה של בתו של הרב נריה, המבוסס על יומנו ומתייחס לשנותיו הראשונות עד שנת ת"ש - 'שחר אורו'.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' מאי 19, 2017 10:54 am

(כתוספת לדברי הרב לייטנר):
א. הגרמ"צ נריה ומרן הגר"ש ישראלי היו בני רבנים, כידוע (אביו של מרן הגרש"י נהרג ע"י הסובייטים הארורים ימש"ו ואביו של הגרמ"צ נריה זכה לצאת מעמק הבכא ולעלות לארץ הקודש), ושם התחילו את דרכם הרוחנית אותה המשיכו והעמיקו בישיבה בחשאי תחת שלטון הרשע בחו"ל ואח"כ בארץ הקודש בישיבת מרכז הרב ובעשרות שנים של הרבצת תורה וכו'.
ב. לא הבנתי את עניין "דעות פושרות" לדיון זה.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ו' מאי 19, 2017 11:39 am

רבינו הרב ישראלי זצ"ל, שראוי לאשכול בפני עצמו, לא היה ציוני בחו"ל. נקודה. אפשר לברר אצל המשפחה ולהיווכח הכך. ובעיקר אצל נכדו שליט"א שהיה קרוב אליו מאוד.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ו' מאי 19, 2017 1:01 pm

איך לא? ודאי שלייטנר יגיב...
ובכן ראה כמה חוסר רצינות יש בדבריך. אתה כותב שמה שכתבתי זה חוסר ידיעה או גרוע מכך. ואחר כך אתה כותב שמסתבר שיש קשר בין דעותיהם... ובכן אתה מדבר על הסתברות ואני מדבר על עדות מפורשת של מה שאמר לי מרן הגאון רבי מיכל פיינשטיין זצ"ל שהיה תלמידו של הגאון רבי מרדכי זצ"ל שהיה דודו. אני הייתי בקשר הדוק עם הרב נריה זצ"ל, ואני מכיר על מה מדובר ובמי מדובר יותר ממך. ידוע לי על הישיבה במינסק ועל התלמידים בה ועל כל מה שאתה חושב שאתה יודע. אם אינך מאמין להגאון ר' מיכל. אז כלל אינך ראוי לתגובה.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ו' מאי 19, 2017 5:14 pm

שלמה בן חיים כתב:איך לא? ודאי שלייטנר יגיב...
ובכן ראה כמה חוסר רצינות יש בדבריך. אתה כותב שמה שכתבתי זה חוסר ידיעה או גרוע מכך. ואחר כך אתה כותב שמסתבר שיש קשר בין דעותיהם... ובכן אתה מדבר על הסתברות ואני מדבר על עדות מפורשת של מה שאמר לי מרן הגאון רבי מיכל פיינשטיין זצ"ל שהיה תלמידו של הגאון רבי מרדכי זצ"ל שהיה דודו. אני הייתי בקשר הדוק עם הרב נריה זצ"ל, ואני מכיר על מה מדובר ובמי מדובר יותר ממך. ידוע לי על הישיבה במינסק ועל התלמידים בה ועל כל מה שאתה חושב שאתה יודע. אם אינך מאמין להגאון ר' מיכל. אז כלל אינך ראוי לתגובה.

כמובן שאיני מחויב להאמין לעדות של אלמוני בשם כל אדם, גדול ככל שיהיה.
מכיון שלא רק זאת אתה יודע, אלא גם יודע על קשריי עם הרב נריה, ידיעותיי על הישיבה במינסק, ובכלל על כל דבר שאני יודע, אין לי להציע לך לשתות כוס מים ולהירגע.
בדיון עונים בצורה עניינית.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » א' מאי 21, 2017 1:46 pm

לייטנר כתב:
שלמה בן חיים כתב:איך לא? ודאי שלייטנר יגיב...

כמובן שאיני מחויב להאמין לעדות של אלמוני בשם כל אדם, גדול ככל שיהיה.
מכיון שלא רק זאת אתה יודע, אלא גם יודע על קשריי עם הרב נריה, ידיעותיי על הישיבה במינסק, ובכלל על כל דבר שאני יודע, אין לי להציע לך לשתות כוס מים ולהירגע.
בדיון עונים בצורה עניינית.

ובכן כתבת תגובה מאד עניינית...

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' מאי 21, 2017 2:21 pm

ראיתי פעם גזיר עיתון - ראיון עם הרב שאול ישראלי בתקופה ששמו עלה בתור אחד המתמודדים למשרת הרב הראשי (בשנת תשל"ג או תשמ"ג, אינני יודע אם אכן התמודד בסופו של דבר).

בראיון מספר הרב ישראלי שהוא למד בישיבה המחתרתית במינסק, שם למד אצל רבי אברהם אליהו מייזעס שהיה קנאי גדול, הוא מספר שאחרי שנים בהיותו כאן בארץ הגיע פעם ופגש את רא"א מייזעס, מששמע רא"א שהוא נהיה מאנשי המזרחי לא הסכים לראותו.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' מאי 21, 2017 3:45 pm

בשבת הבנתי שזה לא דיון על עובדות, אלא על נרטיבים. במילים יותר פשוטות, הדיון הוא 'מיהו ציוני'.

השעיר החיי

הודעהעל ידי השעיר החיי » ה' יוני 01, 2017 10:06 pm

מצורף מכתב מעניין של הרב שמריהו קרליץ השני..

download/file.php?mode=view&id=45767
קבצים מצורפים
שמריהו.jpg
שמריהו.jpg (1.55 MiB) נצפה 7731 פעמים

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ד' יוני 14, 2017 9:01 am

לפלא הוא שאף אחד מהכותבים הנכבדים לא ציין שבאייר השנה מלאו מאה שנה! לפטירת הרב דקוסובה רבי שמרי' קרליץ זצ"ל ואף לא נכתב עליו בבטאוני התקופה

שיף

הודעהעל ידי שיף » ד' יוני 14, 2017 9:58 pm

יונת אלם כתב:לפלא הוא שאף אחד מהכותבים הנכבדים לא ציין שבאייר השנה מלאו מאה שנה! לפטירת הרב דקוסובה רבי שמרי' קרליץ זצ"ל ואף לא נכתב עליו בבטאוני התקופה

viewtopic.php?f=19&t=4037&p=372339#p364530

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' יוני 21, 2017 8:19 am

היות שלא מצאתי אשכול בפני עצמו על בנו בכורו הרב מלכוביץ' רבי מאיר קרליץ זצ"ל, אכניס כאן תמונה יפה ממנו בבואו להתיישבות פא"י במסמיה (מושב בני ראם).

רבי מאיר קרליץ.jpg
רבי מאיר קרליץ.jpg (2.19 MiB) נצפה 7549 פעמים

העומד מולו ככה"נ הינו ר"ב מינץ מראשי פא"י.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' יוני 22, 2017 11:03 pm

מחולת המחנים כתב:היות שלא מצאתי אשכול בפני עצמו על בנו בכורו הרב מלכוביץ' רבי מאיר קרליץ זצ"ל, אכניס כאן תמונה יפה ממנו בבואו להתיישבות פא"י במסמיה (מושב בני ראם).

נמצא באריכות כאן
viewtopic.php?f=19&t=3096&hilit=%D7%96%D7%9C%D7%9E%D7%9F+%D7%A8%D7%95%D7%98%D7%91%D7%A8%D7%92#p22865
אך מתאים גם לאשכול דנן

לייטנר

Re: ר מאיר קרליץ

הודעהעל ידי לייטנר » ו' יוני 30, 2017 3:31 pm

המחנך הדגול, הרב דוד פוקס (דמות מופלאה שראוי שייפתח אודותיו אשכול, הגם שב"ה הרב פוקס חי והגיע לגבורות) סיפר על ביקורו של הרב מאיר קרליץ אצל הרב חיים קרייזווירט. הרב קרליץ העביר שיעור בישיבת שיקגו (שהרב פוקס כבחור צעיר לא הבין ממנו מאום). בתום השיעור המנהג היה לסיימו באגדה. הרב קרליץ הסביר את המשנה: "סתירת זקנים - בניין, בניין נערים - סתירה":
'בניין נערים סתירה' - כוונתו - איך ילד מוכיח שהוא צודק? ע"י ההטחה בבר פלוגתא שלו: "אתה טועה, אתה טיפש, הוא עם הארץ, הוא שייגץ". את השיטה שלו בונה הילד בעזרת סתירת כל השאר: כולם טועים. לעומת זאת, 'סתירת זקנים - בניין', כלומר: איך זקן סותר את דברי האחר? הוא אינו מתייחס כלל למי שאמר את הדברים. הוא בונה את האמת, רואים את האמת, רואים את האור, ואז, ההצעה האחרת ממילא נופלת. עמדה כזו של רב, עמדה כזו של 'זקן' אינה עסוקה בביטול התלמיד או בביטול טעותו, היא עוסקת בבנייה: לבנות אותו, לבנות בניין לידו, והוא ייבנה מזה

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' יולי 09, 2017 10:17 am

בביתו של רבי שמריהו יוסף קרליץ זצוק"ל הקפידו על שלשה דברים גם עם הילדים הקטנים. שנים מהם גילה מרן החזון איש: האחד, זהירות והרחקה מדבר שקר והשני ההקפדה לא לומר דברי תורה ללא נטילת ידיים אחרי נגיעה במקומות הצריכים נטילה.
הגאון הגדול רבי זלמן רוטברג זצוק"ל מסר ששמע מחותנו הגאון הגדול רבי מאיר קרליץ זצ״ל, שהיה רגיל לספר מסדר אכילת אביו הגאון הגדול רבי שמריהו יוסף ודקדוקו בנטילת ידיים לסעודה: היה רוחץ ידיו תחילה ומנגבן - כדי שלא יהיו ידיו יבשות ממש כי בידיים יבשות אין המים מחזיקים ואינם נקלטים על גבי היד - ואחר כך היה נוטל ידיו בשנית לסעודה, וכל זאת כמובן בדקדוק ובבדיקת כל הדברים הנאכלים, ונוסף לזה לימוד י״ח פרקי משניות כדי שתהא האכילה בגדר 'אכילת מצוה׳. כמה וכמה כניעה לאכילה הגשמית יש בזה, התפעל רבי זלמן זצוק"ל, כמה וכמה מהקדושה והטהרה יש בזה, עד שאכילה כזו נהפכה למעין אכילת קדשי מזבח.
בני המשפחה מספרים שרבי שמריהו יוסף ניער כל פרוסה וכל מה שהכניס לפיו - ממילבין (תולעים קטנות) ע״י דפיקה. לאחר פטירתו מצאו בין רשימת קבלותיו 'שלא לבקש אף פעם אוכל'..
כשהיה חולה בבית, בקוסובה, ישבו כל היום ליד החולה. בני הבית חשו שאי אפשר בזמן כזה לטייל בחוץ - והיו בכובד ראש ובנתינת הרגשה לחולה שכולם משתתפים בצערו ומבקשים עליו רחמים.
מרן החזו"א זצוק"ל סיפר שאביו הגדול השביע פעם עובר ל צאת אחר הפטירה של אישה מעוברת, ויצא העובר. הוסיף מרן זצוק"ל ואמר כי גם הוא יודע לעשות זאת, אלא שבימינו אין הדור ראוי לכך.

להודות ולהלל

הודעהעל ידי להודות ולהלל » ג' נובמבר 06, 2018 4:16 pm

שיף כתב:אתמול כ"א אייר, חל יום הילולא 100 לפטירת הגאון רבי שמריהו יוסף ב"ר שמשון קרליץ

האם ידוע היכן קבור?
הוא נפטר בשנת תרע"ו בקוסובה.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 148 אורחים