מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגה"צ רבי שריה דבליצקי זללה"ה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גלרשטיין

Re: הגה"צ רבי שריה דבליצקי זלל"ה

הודעהעל ידי גלרשטיין » ג' יולי 17, 2018 7:27 pm

הרב דבליצקי.jpg
הרב דבליצקי.jpg (6.17 KiB) נצפה 13561 פעמים

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' יולי 17, 2018 7:45 pm

עושה חדשות כתב:לפני זמן מועט זכיתי להתפלל מעריב ליל שבת במחיצתו, וכבר הכביד עליו החולי עד שישב בתפילת שמו"ע ובספירת העומר. (והתעוררות רבה היתה לי בשמוע תפילתו כמונה מעות, וראות שקידתו לפני התפילה כאילו נבלע בתוך הספר שאחז בידו). אמנם לצורך הפסיעות בסיום שמו"ע קם על רגליו (בתמיכת המשמשים) ופסע הפסיעות כדין. וכמדומני מעשה רב הוא ומילתא בטעמא, שאם אמנם אפשר להתפלל בישיבה, מ"מ הפסיעות בסיום אינם בנענוע הרגליים בעלמא כי אם בהליכה ממש לאחוריו. מה דעתכם?

זכיתי להתפלל במוצ"ש כמה פעמים בתקופה האחרונה, והוא היה מחכה עם העושה שלום לאחר קדושה דסידרא. שאלתי מישהו והוא טען שהוא לא רוצה להטריח את הציבור לחכות עוד, אבל זה היה נראה לי רק השערה. האם יש כאן היודע טעמו?

שמר

הודעהעל ידי שמר » ג' יולי 17, 2018 7:47 pm

מי הם חתניו וינוגרד ובאום?

אליהו בן עמרם

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » ג' יולי 17, 2018 8:08 pm

שומע ומשמיע כתב:
עושה חדשות כתב:לפני זמן מועט זכיתי להתפלל מעריב ליל שבת במחיצתו, וכבר הכביד עליו החולי עד שישב בתפילת שמו"ע ובספירת העומר. (והתעוררות רבה היתה לי בשמוע תפילתו כמונה מעות, וראות שקידתו לפני התפילה כאילו נבלע בתוך הספר שאחז בידו). אמנם לצורך הפסיעות בסיום שמו"ע קם על רגליו (בתמיכת המשמשים) ופסע הפסיעות כדין. וכמדומני מעשה רב הוא ומילתא בטעמא, שאם אמנם אפשר להתפלל בישיבה, מ"מ הפסיעות בסיום אינם בנענוע הרגליים בעלמא כי אם בהליכה ממש לאחוריו. מה דעתכם?

זכיתי להתפלל במוצ"ש כמה פעמים בתקופה האחרונה, והוא היה מחכה עם העושה שלום לאחר קדושה דסידרא. שאלתי מישהו והוא טען שהוא לא רוצה להטריח את הציבור לחכות עוד, אבל זה היה נראה לי רק השערה. האם יש כאן היודע טעמו?

אכן. מיד כשסיים יהיו לרצון סימן לש"ץ להתחיל בקדיש. וכך היה גם ידוע מראש.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' יולי 17, 2018 8:33 pm

סיפר לי ת"ח מעירנו, הרב קרפ, שלפני כעשרים שנה, כשנפטרה רעייתו של רבי שריה זצ"ל, שלחו אביו שיתפלל בבית האבל.
לאחר התפילה התיישב ר' שריה ואמר: משל לקבלן שבנה בית למישהו והקונה הגיע ושילם לו בדולרים.
הביט הקבלן ופסק: הדולרים מזוייפים.
אמר הקונה: אבל אני טרחתי ופרטתי את כל השקלים שלי לדולרים. אני הייתי בסדר גמור.
והקבלן השיב: אתה בסדר גמור, אבל כסף לא קיבלתי ממך. עליך לשלם.
והנמשל- אמר רבי שריה- אשתי מגיעה עכשו לשמים ואומרת שמגיע לה שכר גדול, כי בעלה ת"ח וצדיק גדול. אבל עכשו מתברר לי שהדולרים שלי מזויפים...
ואז הוסיף ואמר: אבל בשמים זה לא כך. בשמים מחשבה טובה הקב"ה מצרפה למעשה, וזאת הנחמה שלי,
ואז פרץ בבכי נסער.

אליהו בן עמרם

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » ג' יולי 17, 2018 8:43 pm

למרות שראה כל דבר וגם כל התנהגות שהיא מסביבו, נהג בשתיקה מופלאה ונמנע בגבורה עילאית מלהוכיח או להעיר הערות.
כמדומני, שרק לקרובים אליו היה מרשה לעצמו להאיר דרכם מבלי "להעיר". וגם זה בדרך נעימה מאד ומחוכמת.
הסיבה לכך, ככל הנראה, שחשש שאי אפשר היום לקיים מצוות תוכחה, ואנשים רגילים "להעלב" במקום לקבל.

לא אחת, הייתי יושב לידו, והוא היה מתחיל לספר לי מהנהגות צדיקים וקדושים אשר בארץ, שבחלק מהפעמים הייתי אמור להבין שבעצם הוא מתכוון לרמז לי או להציב בפני דרגה מסויימת בעבודת ה' שממנה אני צריך ללמוד.
עוד אספר בעזהי"ת בהמשך סיפור נפלא וגם מאד נעים ו"מחויך", על הערה/הארה שנאמרה לי בדרך של סיפור על מנהגו של אברך "כלשהו" שראוי לתיקון, כביכול לא מדובר בי...

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' יולי 17, 2018 8:52 pm

לעיל הביאו את מכתבו של הגרש"ד בענין הר הבית.

וראוי להוסיף לזה את תגובתו של 'איש_ספר':
איש_ספר כתב:העלו כאן למעלה מכתב מהגרש"ד המעודד יוזמה לקבוע מקום מתוחם לעליה להר, אין לי מושג מה מדובר וגם לא לגרש"ד עצמו. (בעבר שאלתי אותו, ואמר שאינו זוכר באיזה נסיבות כתב את המכתב). מה שכן, את מי שדעתו מעניינת, ראו מה שכתב על שער קונטרס שהוציא הנקרא
משוש כל הארץ

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 17, 2018 8:59 pm

שלושה דברים בענייני שבת שאני זוכר ממעט השיעורים בהם זכיתי להיות:
א. אמר שאפשר לכתחילה לקיים את מנהג ההדסים בליל שבת בהדס שאיננו כשר לנטילת ארבעת המינים, ושבדברי הרב [האר"י הקדוש] כך הוא, ושרק החמדת ימים החמיר בזה [כמדומני שקרא לו בקצרה - החמדת] ואיננו יודע מנין לו.
ב. אמר שהוא מחבר את המקרר לשעון שבת ורק כשהוא במצב כבוי לגמרי הוא פותח אותו (אולי זה נדפס בשמו?) כי חושש גם לכך שע"י הפתיחה יתמשך עוד זמן הפעלת המנוע. שאלנו אותו אם זו חומרא או דין ואמר שהוא נוהג כך בלי נדר. ואז שאלנו הרי הגרשז"א התיר לפתוח אפילו כשהמנוע ברגיעה, והשיב שאיננו מבין את ההיתר הזה.
ג. אמר שמרן הגרימ"ח זצ"ל היה אומר מזמור לדוד ה' רועי ואת הקדיש שאחריו בערבית ליל שבת בגלל הכוונות שבזה כי מותר להוסיף לנוסח רק אסור לשנות (אח"כ נדפס דומה לזה בבינו שנות דור ודור לגבי עניין אחר)

אב בבינה

הודעהעל ידי אב בבינה » ג' יולי 17, 2018 10:09 pm

גלרשטיין כתב:המעיין בתמונה הנ״ל יראב את חוטי התכלת מבצבצים מציציותיו.
קבצים מצורפים
Capture.PNG
Capture.PNG (479.29 KiB) נצפה 13357 פעמים

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' יולי 17, 2018 10:12 pm

בעניין תפילין היה נוהג רש"י, ור"ת ,שימושה רבה ,ועוד איזה שיטה האם משהוא יודע?

החתן סופר

הודעהעל ידי החתן סופר » ג' יולי 17, 2018 10:28 pm

אב בבינה כתב:

המעניין שבטלית גדול לא הטיל תכלת כמו שמדוייק מהמכתב וכן בתמונה החמישית רואים שאין תכלת בהט"ק, ומדוע?

אב בבינה

הודעהעל ידי אב בבינה » ג' יולי 17, 2018 10:34 pm

החתן סופר כתב:
אב בבינה כתב:

המעניין שבטלית גדול לא הטיל תכלת כמו שמדוייק מהמכתב וכן בתמונה החמישית רואים שאין תכלת בהט"ק, ומדוע?

עי' כאן
viewtopic.php?f=52&t=22045&p=274940#p274940

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » ג' יולי 17, 2018 10:42 pm

תנחומי לבני המשפחה היקרה ובראשם הרב אי"ס.
ובעזרת ה' כמו שאמרו בעת ההטמנה יהי רצון מלפני אבינו שבשמיים שבזכות הרב יבנה המקדש מהרה.

אם מי מהנוכחים בהלויה יוכל להסביר את ענין ההקפות שהקיפוהו קודם לקבורה לאחר הטהרה וכן מה ענין יושב בסתר שאמרו בכל א' מן הסיבובים וסוד הפס','ולבני הפילגשים נתן אברהם...'
ומה הטעם לזה שהרב יעקב עדס שליט"א דילג מעל הקברות לאחר שקברו את הרב שמעתי את הרב עדס אומר לפי הספרדים מותר או שכך כתוב בב"י ומי שיוכל להחקימני אודה לו מאוד.
שמעתי לאחר ההלויה מרב א' שהיה מקורב לרבינו זללה"ה ואמר שאין דעת הרב דבליצקי בעד אך גם אינה נגד התכלת המתחדש בזמננו ע"פ מה שנותן הטלית המצויצת העיד בפניו שאמר לו הרב דבר זה כיון שעדיין לא בדק הדבר.
אם יוכל מי מהקרובים לספר מה שמעו מהרב ז"ל עצמו בענין.
וידוע בדרוש ד' בכוונות דאין תכלת לאחר חורבן הבית.ובאמת רציתי לשאול השבוע לרבינו על זה אך לצערי הרב נסתלק מאיתנו.
ובמעלת רבינו אין לי יותר מידי מה להוסיף דיברו כאן על החוכמה והיראה ומה לא...
אותי תפס דרכו העדינה והחביבה מאירת הפנים והפשוטה לפני כמה שנים שנכחתי במנינו בישיבה ממול חיפשתיהו ולא מצאתיו עד שהראוני שהאיש הזקן והמגולח הוא הוא רבינו,אני חיפשתי דמות מכובדת פראק זקן והמבורג או כובע עגול,ומצד שני מצאתי אדם שלא מחזיק לעצמו כלום...

בא ללמד ונמצא למד

הודעהעל ידי בא ללמד ונמצא למד » ג' יולי 17, 2018 10:47 pm

האם נשא באיזה שלב בחייו באיזשהו תפקיד רשמי?
במה עסק לפרנסתו?

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' יולי 17, 2018 10:48 pm

האמת והשלום כתב:אם יוכל מי מהקרובים לספר מה שמעו מהרב ז"ל עצמו בענין.

viewtopic.php?p=290654#p290654

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ג' יולי 17, 2018 11:00 pm

האמת והשלום כתב:אם מי מהנוכחים בהלויה יוכל להסביר את ענין ההקפות שהקיפוהו קודם לקבורה לאחר הטהרה וכן מה ענין יושב בסתר שאמרו בכל א' מן הסיבובים וסוד הפס','ולבני הפילגשים נתן אברהם...'

מדבריך ניכר שלא היית בהרבה "קבורות" אבל הנ"ל הוא מנהג ירושלים עתיק.
רוב מנהגי ירושלים לא נודע טעמם [עכ"פ לפשוטי עם כמוני]

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יולי 17, 2018 11:18 pm

ההקפות (והפסוק) הנ"ל באו לגרש את המזיקים. המנהג נהוג בקהילות רבות, ונזכר כבר אצל ר"א סבע והרדב"ז, והוא עתיק בהרבה מ'מנהג' ירושלים. וע"ע מעבר יבק.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ג' יולי 17, 2018 11:21 pm

תוכן כתב:האם מישהו יודע איפה יושב הבן ר' דוד שבעה?

בבני ברק רח' ירושלים 50
( שחרית בנץ, מנחה 13.30, ערבית 40 דק' אחרי השקיעה)

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ג' יולי 17, 2018 11:21 pm

זכורני שבאחד מלילות החנוכה תשנד' באנו שני בחורים צעירים עם מכונת גילוח ישנה לשואלו אודות כשרותה. וענה בזה"ל : "אנחנו אוסרים כל מכונת גילוח, החזו"א אסר כל מכונת גילוח".
והכל בפשטות נפלאה- הוא עצמו פתח את הדלת.

האמת והשלום

הודעהעל ידי האמת והשלום » ג' יולי 17, 2018 11:25 pm

יושב סתר כתב:
האמת והשלום כתב:אם מי מהנוכחים בהלויה יוכל להסביר את ענין ההקפות שהקיפוהו קודם לקבורה לאחר הטהרה וכן מה ענין יושב בסתר שאמרו בכל א' מן הסיבובים וסוד הפס','ולבני הפילגשים נתן אברהם...'

מדבריך ניכר שלא היית בהרבה "קבורות" אבל הנ"ל הוא מנהג ירושלים עתיק.
רוב מנהגי ירושלים לא נודע טעמם [עכ"פ לפשוטי עם כמוני]

אמת הוא שלא נכחתי בהרבה קבורות:אם מפאת גילי הצעיר,אם מפאת חוסר קרבה,אם מפאת חוסר יכולת.
בהלויית סבי ז"ל וכן בהלוית מו"ר ז"ל לא ראיתי לשום דבר מעניינים אלו.
מיותר יהיה להזכיר שאיני ירושלמי ולפי דברי גם לא משפחתי המורחבת או הרבנים שאני איתם בקשר.
אך באמת יודע אני שזהו מנהג ירושלים ע"פ השמועה זה עתה כמה שנים כבר.
עיקר שאלתי מהו ענין ההקפות וסוד הפס' 'ולבני הפילגשים' כמדומני שזה על קרי לילה ח"ו וחלק מהטעם שאין הבנים מלוים לאביהם.
אך זה רק בזכרון מעורפל.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יולי 18, 2018 12:04 am

1. אגרת לרב יונה מרצבך (https://il.bidspirit.com/portal/#!/lotP ... 7%99%D7%9F):
לכבוד הרב הגאון הנעלה רבי יונה מרצבך שליט"א
שלו' וברכה
אני מצטער שלא מצאתי את כת"ר שליט"א היום בביתו. באתי להתיעץ עם כת"ר בענין חשוב אשר לא רבים יחכמו בו ונודע לי שלכת"ר יש בזה ידיעה רבה בס"ד. הנידון הוא, היות שבקשו ממני לסדר זמני עמוה"ש והנה"ח וסוזק"ש לאופק תל אביב, ובזה נתקלתי בבעיה בענין עמוד השחר, שחוץ ממחלוקת הפוסקים הידועה אם לחשוב את ד' המילין שמעמוד השחר עד הנץ זמניות או שוות (ואיני נכנס כעת כמה הן ד' מילין), התווסף פה ענין מיוחד שהיש"ר מקנדיאה כותב שאין זה בכלל זמניות אלא שבאמצע החורף זה מתאחר עוד יותר מבימים השווים. הלוח של הגרימ"ט בנוי גם כן על שיטה זו ואת הזמן היום למשל בינואר הוא חושב ליותר ארוך מבימים השווים, בשעה שאם נחשוב זמניות זה הרבה פחות משעה וחצי ואכמ"ל.
הפוסק היחידי שהביא את שיטת היש"ר הוא הרב תניא בסדורו בסדר הכנסת שבת.
אני נבוך מאד אם להסתמך על שיטה זו שאין לה זכר בש"ס ולפי"ז להקל בהרבה על זמן שחרית בדיעבד וכו'.
רציתי להתיעץ עם כת"ר בענין זה.
אולי יודיעני כת"ר בגלויה מתי הוא פנוי, רצוי באחר הצהרים המוקדם, לא בערב, ואבוא שנית.
ואולי בכלל די שכת"ר יכתוב לי דעתי במכתב.
לדעתי זוהי שאלה רצינית מאד.
בכבוד רב
ש. דבליצקי.

2. אגרת לרב אליקום דבורקס מיום י"ח סיון תש"ס (https://il.bidspirit.com/portal/#!/lotP ... 7%A6%D7%99):
בס"ד יום ד' שלח תש"ס
למע"כ ידה"נ הרב [אליקום] דבורקס שליט"א
שלו' וברכה וכטו"ס
אחדש"כ נ"י.
היות והלוחות שלי שעשינו בשנת תשכ"ה מודפסות בסידורים שלכם בכמה וכמה הוצאות.
והיות וזמן השקיעה שעשיתי אז אינו מדוייק בכמה רגעים בהרבה תקופות השנה, הדבר שיכול לגרום למכשולים למעשה.
לכן אבקש בכל לשון של בקשה, ובמפגיע, שבהוצאות שתוציאו מכאן ולהבא, אנא להוציא את זמני השקיעה שלי, ולהדפיס את זמני השקיעה של [הרב ידידיה] מנת לתל-אביב, וכמובן, אחר קבלת רשות ממנו.
שאר הזמנים בלוחות שלי הם מדוייקים.
הנני חוזר ומבקש לעשות כנ"ל למען לא יהיו המכשולים העלולים לקרות, לא לחובת כ' ולא לחובתי.
בדרישת שלו' וכטו"ס
יד"ע ש. דבליצקי

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יולי 18, 2018 12:06 am

חלמישצור כתב:1. אגרת לרב יונה מרצבך (https://il.bidspirit.com/portal/#!/lotP ... 7%99%D7%9F):
לכבוד הרב הגאון הנעלה רבי יונה מרצבך שליט"א
שלו' וברכה
אני מצטער שלא מצאתי את כת"ר שליט"א היום בביתו. באתי להתיעץ עם כת"ר בענין חשוב אשר לא רבים יחכמו בו ונודע לי שלכת"ר יש בזה ידיעה רבה בס"ד. הנידון הוא, היות שבקשו ממני לסדר זמני עמוה"ש והנה"ח וסוזק"ש לאופק תל אביב, ובזה נתקלתי בבעיה בענין עמוד השחר, שחוץ ממחלוקת הפוסקים הידועה אם לחשוב את ד' המילין שמעמוד השחר עד הנץ זמניות או שוות (ואיני נכנס כעת כמה הן ד' מילין), התווסף פה ענין מיוחד שהיש"ר מקנדיאה כותב שאין זה בכלל זמניות אלא שבאמצע החורף זה מתאחר עוד יותר מבימים השווים. הלוח של הגרימ"ט בנוי גם כן על שיטה זו ואת הזמן היום למשל בינואר הוא חושב ליותר ארוך מבימים השווים, בשעה שאם נחשוב זמניות זה הרבה פחות משעה וחצי ואכמ"ל.
הפוסק היחידי שהביא את שיטת היש"ר הוא הרב תניא בסדורו בסדר הכנסת שבת.
אני נבוך מאד אם להסתמך על שיטה זו שאין לה זכר בש"ס ולפי"ז להקל בהרבה על זמן שחרית בדיעבד וכו'.
רציתי להתיעץ עם כת"ר בענין זה.
אולי יודיעני כת"ר בגלויה מתי הוא פנוי, רצוי באחר הצהרים המוקדם, לא בערב, ואבוא שנית.
ואולי בכלל די שכת"ר יכתוב לי דעתי במכתב.
לדעתי זוהי שאלה רצינית מאד.
בכבוד רב
ש. דבליצקי.

הרב מרצבך היה גם ד"ר לאסטרונומיה

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' יולי 18, 2018 12:09 am

ישבתי בביתו פעם במעריב והיה מונח שם חיבור [בגודל של ספר כמדומני] מתלמיד ממודיעין עילית [לא זוכר את השם] שערך את הנהגותיו.
הבחור המשמש שראה אותי מעיין, לקח לי את זה מיד מהיד...

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' יולי 18, 2018 12:16 am

צביב כתב:
תוכן כתב:האם מישהו יודע איפה יושב הבן ר' דוד שבעה?

בבני ברק רח' ירושלים 50
( שחרית בנץ, מנחה 13.30, ערבית 40 דק' אחרי השקיעה)

תודה רבה!

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יולי 18, 2018 12:56 am

יצחק ליב (לאו) דבליצקי, אחיו החורג של הגאון זצ"ל, יליד בויסק תרס"ד. נרצח בשואה. הי"ד.
יצחק ליב ליאו דבליצקי היד.jpg
יצחק ליב ליאו דבליצקי היד.jpg (85.4 KiB) נצפה 13022 פעמים

שמואל דבליצקי, אחיו החורג של הגאון זצ"ל, יליד בויסק תרס"ה. עלה לא"י.
שמואל דבליצקי.png
שמואל דבליצקי.png (20 KiB) נצפה 13022 פעמים

יודע_ספר

הודעהעל ידי יודע_ספר » ד' יולי 18, 2018 12:58 am

שמעתי היום בבית האבלים שלעת האחרונה נשאל ע"י אחד מתלמידיו, ממתי אינו שח שיחה בטילה בשבת? ולאחר מחשבה קצרה השיב לו, שמהחתונה!

אני יצאתי נפעם מכך, שאדם יכול להעיד על עצמו על עשרות שנים שהוא לא שח שום שיחה בטילה!!

אוי לנו כי אבד חסיד מן הארץ.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 18, 2018 1:38 am

בברכה המשולשת כתב:ב. אמר שהוא מחבר את המקרר לשעון שבת ורק כשהוא במצב כבוי לגמרי הוא פותח אותו (אולי זה נדפס בשמו?) כי חושש גם לכך שע"י הפתיחה יתמשך עוד זמן הפעלת המנוע.

לא הבנתי. אם זה החשש, מה מועיל היות המקרר במצב כבוי לגמרי? סוכ"ס לכשידלק יאריך המנוע לפעול עקב ההתחממות כתוצאה מהפתיחה, ומה לי אם נפתח בעת שהמנוע כבוי או בעת שהמקרר אינו מחובר כלל לחשמל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 18, 2018 1:41 am

עובדיה חן כתב:בעניין תפילין היה נוהג רש"י, ור"ת ,שימושה רבה ,ועוד איזה שיטה האם משהוא יודע?

מן הסתם ראב"ד?
ראב"ד ושמו"ר הם רש"י ור"ת בהיפוך, והחילוק הוא רק בשל ראש.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ד' יולי 18, 2018 2:25 am

מה היה מנהגו בנוגע לקשר תפילין ש"ר?
סיפר לי ידיד ספרדי ששינה את הקשר שלו מדל"ת פתוחה (הנהוגה בציבור הליטאי והספרדי) לדל"ת מרובעת (המכונה קשר מ"ם), כנראה עשה זאת בעקבות המאמרים בירושתנו ובספרו של ר"א פולק על שיטת הראשונים והב"י בזה, וכשסיפר ע"כ לגרש"ד אמר לו שלא היה לו לשנות אך כיון שכבר עשה זאת ישאיר כמו שעשה.
נערך לאחרונה על ידי לייבעדיג יענקל ב ד' יולי 18, 2018 2:31 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

צבי וחמיד

הודעהעל ידי צבי וחמיד » ד' יולי 18, 2018 2:26 am

הולך בטל כתב:לא זכיתי להכירו אישית,
אבל ידוע מאד איך שעסק רבות בתורת הנסתר וכו',
וכן כותבים כאן הרבה חבירים.

בדיוק בשב''ק בעעל''ט שמעתי מת''ח שציין דבר מעניין,
שהרבה מגדולי חכמי המקובלים נפטרו בימי בין המצרים,
רבינו האר''י הקדוש
הרמ''ק
הרמ''ע מפאנו,
ועוד כמה.

ר"ש מאוסטרופול (ביום הקבורה, ג' אב), ר''ש אגסי (ח' אב)

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ד' יולי 18, 2018 2:31 am

בקובץ שהועלה בתחילת האשכול הוזכרו ביקוריו אצל הקראים והשומרונים, האם ניתן להרחיב יותר בזה?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 18, 2018 4:28 am

סגי נהור כתב:
בברכה המשולשת כתב:ב. אמר שהוא מחבר את המקרר לשעון שבת ורק כשהוא במצב כבוי לגמרי הוא פותח אותו (אולי זה נדפס בשמו?) כי חושש גם לכך שע"י הפתיחה יתמשך עוד זמן הפעלת המנוע.

לא הבנתי. אם זה החשש, מה מועיל היות המקרר במצב כבוי לגמרי? סוכ"ס לכשידלק יאריך המנוע לפעול עקב ההתחממות כתוצאה מהפתיחה, ומה לי אם נפתח בעת שהמנוע כבוי או בעת שהמקרר אינו מחובר כלל לחשמל.

אינני יודע. אולי צירף לזה שכשיפתח המנוע יפעל ממילא ע"י שעון שבת והוי מעשה שאינו שלו כלל, משא"כ אם יפתח כשהמנוע פועל שאז ע"י פתיחתו ימשיך לפעול בהמשכת המצב של עכשיו ע"י מעשיו.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 18, 2018 4:29 am

לייבעדיג יענקל כתב:מה היה מנהגו בנוגע לקשר תפילין ש"ר?
סיפר לי ידיד ספרדי ששינה את הקשר שלו מדל"ת פתוחה (הנהוגה בציבור הליטאי והספרדי) לדל"ת מרובעת (המכונה קשר מ"ם), כנראה עשה זאת בעקבות המאמרים בירושתנו ובספרו של ר"א פולק על שיטת הראשונים והב"י בזה, וכשסיפר ע"כ לגרש"ד אמר לו שלא היה לו לשנות אך כיון שכבר עשה זאת ישאיר כמו שעשה.

למיטב ידיעתי, קשר ד פשוט.
אמנם, למיטב זכרוני בעל פרי אליעזר כותב בספרו שהוא שוחח אתו על זה והוא מביא את פרטי השיחה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 18, 2018 4:39 am

חלמישצור כתב:יצחק ליב (לאו) דבליצקי, אחיו החורג של הגאון זצ"ל, יליד בויסק תרס"ד. נרצח בשואה. הי"ד.

שמואל דבליצקי.png

לפי המקור שהביא כתר"ה כאן viewtopic.php?f=19&t=41046&start=80#p472155, הם אחיו מאב ולא אחים חורגים

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' יולי 18, 2018 5:56 am

בברכה המשולשת כתב:
סגי נהור כתב:

אינני יודע. אולי צירף לזה שכשיפתח המנוע יפעל ממילא ע"י שעון שבת והוי מעשה שאינו שלו כלל, משא"כ אם יפתח כשהמנוע פועל שאז ע"י פתיחתו ימשיך לפעול בהמשכת המצב של עכשיו ע"י מעשיו.

ראה דיון על כך כאן:
viewtopic.php?p=261311#p261311

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' יולי 18, 2018 7:57 am

סגי נהור כתב:

אם שעון השבת כבוי, אין השפעה ישירה על הטרמוסטט, כיוון שגם הוא כבוי...

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יולי 18, 2018 8:21 am

בברכה המשולשת כתב:לפי המקור שהביא כתר"ה כאן viewtopic.php?f=19&t=41046&start=80#p472155, הם אחיו מאב ולא אחים חורגים

אכן. תודה על התיקון.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' יולי 18, 2018 8:37 am

א. הרב אהרלה הראל שליט"א, מספר בספרו 'יערב שיחי' שבבית הרב נשוא האשכול זצ"ל היו תמונות רבות [מסתמא העתקים] של הצייר הנודע רמברנדט ובפעם הראשונה שביקר אותו התפלא על כך, היה לו עניין בזה [כדברי הראי"ה הידועים בנושא, יעויין - שרה מסינגר, "אמונה ואמנות – הרב קוק ורמברנדט", מורשתנו י"ז (תשס"ו) עמ' 196-189).] או שקיבל בירושה וכדו'?
ב. ההיה לרב תפקיד רשמי כלשהו?
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ב' יולי 23, 2018 8:07 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' יולי 18, 2018 8:41 am

בברכה המשולשת כתב:
חלמישצור כתב:יצחק ליב (לאו) דבליצקי, אחיו החורג של הגאון זצ"ל, יליד בויסק תרס"ד. נרצח בשואה. הי"ד.

שמואל דבליצקי.png

לפי המקור שהביא כתר"ה כאן viewtopic.php?f=19&t=41046&start=80#p472155, הם אחיו מאב ולא אחים חורגים

בלשון העם בימינו הביטוי "אח חורג" משמעותו "אח מאב בלבד או מאם בלבד", ודלא כלשון חכמים שמשמעותו "אח מאב בלבד של אח/אחות מאם בלבד" (או להיפך).

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 18, 2018 8:53 am

עזריאל ברגר כתב:
בברכה המשולשת כתב:

שמואל דבליצקי.png

בלשון העם בימינו הביטוי "אח חורג" משמעותו "אח מאב בלבד או מאם בלבד", ודלא כלשון חכמים שמשמעותו "אח מאב בלבד של אח/אחות מאם בלבד" (או להיפך).

בלשון העם הידועה לי קוראים לאח מאם או מאב - חצי אח, ואילו אח חורג משתמשים בו כלשון חז"ל.
נערך לאחרונה על ידי בברכה המשולשת ב ד' יולי 18, 2018 9:19 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 65 אורחים