מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חכם רבי ישועה בן שושן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יקר

חכם רבי ישועה בן שושן זצ"ל

הודעהעל ידי יקר » ד' ספטמבר 12, 2018 4:42 pm

ברוך דיין האמת. נפטר בער"ש כ"ז באלול. נטמן קודם השבת בהר הזיתים.

תלמידם של הרב מרדכי עטיה, הרב דוד ציון לניאדו, הרב מרדכי שרעבי, והרב מרדכי אליהו.

היה ידוע בתפילות ובתיקונים שנהג לערוך, ובבריתות הרבות בהן מל ללא כל תמורה.

מכון חכמי ספרד

Re: חכם רבי ישועה בן שושן זצ"ל

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' ספטמבר 12, 2018 5:17 pm

היה חבר טוב של הרב יעקב הלל והרב דוד בצרי.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' ספטמבר 12, 2018 6:34 pm

1. ראיון עמו במוסף סוכות תשע"ו בעלון 'עולם קטן'. כמה נקודות שנזכרות שם: חברותא בימי שישי בצהרים עם המקובלים הרב דוד בצרי והרב יצחק מאיר מורגנשטרן; התפילין הקטנות אותן עטר בסידור מיוחד בפעילויות בסיירת; תשובתו ביחס לחברותו במחתרת; ענייני קבלה; ועוד.

2. ביום שחרורו מהכלא בשנת תשמ"ו (מתוך כתבה)
בן שושן ישועה - משתחרר מהכלא תשמו.jpg
בן שושן ישועה - משתחרר מהכלא תשמו.jpg (135.35 KiB) נצפה 6908 פעמים

3. דומני שלא היה קשר משפחתי לר' ישועה בן שושן, מנכבדי עדת המערביים וגזבר ישיבת 'בית אל' (כתבה עם פטירתו בתש"ה http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=15392887). נכון?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 12, 2018 6:45 pm

ניתן להזכיר את מאמציו שלא ללון מחוץ לירושלים (בשנות מאסרו ובשנים האחרונות בשמחות משפחתיות, הדבר לא תמיד צלח).
הרצי"ה היה קם מפניו כשהיה נכנס לחדר. אמנם לא היה יחיד בכך, אך הדגש ניתן כאן ביחס לגילו הצעיר אז.
בבריתות שהיה עורך היה מעורר את הקהל לתשובה.
היה ראש וראשון במנין המכוונים בראש השנה, שהשנה התנהל בלעדיו.
לבושו היה פשוט ומי ששוחח עמו "שיחת חולין" לא היה מצליח לעמוד על טיבו. הבקיאים קצת יותר, היו יוצאים נפעמים משיחה קצרה איתו.
הניח אחריו דור ישרים יבורך, שכמוהו שפלי ברך, ת"ח המאירים פניהם לכל אדם מחד, ומדקדקים בקלה כבחמורה מאידך.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' ספטמבר 12, 2018 8:11 pm

כמדומה נפטר צעיר, יחסית

יש תמונה מסוף ימיו?

כמו כן, מהיכן היה מוצאו?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' ספטמבר 12, 2018 8:16 pm

לייטנר כתב: בבריתות שהיה עורך היה מעורר את הקהל לתשובה.

היה מקריא בניגון מיוחד את המדרש על אליהו הנביא
והיה מל עם הכוונות, כידוע
(ואכן, פעם בברית בספירת העומר חלק מהנוכחים השתאו למה הפעם זה הסתיים כ"כ מהר...)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' ספטמבר 12, 2018 8:31 pm

מכון חכמי ספרד כתב:כמדומה נפטר צעיר, יחסית

יש תמונה מסוף ימיו?

כמו כן, מהיכן היה מוצאו?

בן 72.
ירושלמי ממוצא מרוקאי.
(יש תמונה בויקיפדיה. מאחוריו עומד בנו רבי אברהם).

הרב מרדכי אליהו סיפר שבזמן מלחמת לבנון (הראשונה) קיבל טלפון מלבנון. על הקו היה הרב ישועה ששאל אותו אם מותר לחיילים לאכול מפת עכו"ם בעת מלחמה (היו במאפיה בביירות). הרב אליהו ענה שכן. אך מאוחר יותר, סיפר לו הרב ישועה שאמר לפקודיו: "הרב מרדכי אליהו מתיר לאכול, אבל הבה נתחזק במלחמה, ולא נאכל פת עכו"ם", וכך עשו.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' ספטמבר 12, 2018 9:55 pm

חלמישצור כתב:3. דומני שלא היה קשר משפחתי לר' ישועה בן שושן, מנכבדי עדת המערביים וגזבר ישיבת 'בית אל' (כתבה עם פטירתו בתש"ה http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=15392887). נכון?

ובכן כנראה שלא, לפחות לא קשר ישיר. בכתבה משנת תשל"ד על מתנחלי גוש אמונים מצאתי: 'ישועה - דור שמיני בירושלים, מצד אביו; דור שלישי מצד אמו, ילידת טבריה. ישועה נולד "על הר-הצופים", למשפחה שנמנתה עם ראשוני היהודים שיצאו אל מחוץ לחומות, והקימה את ביתה בשכונת מחנה-יהודה. על מוצאם הקדום של אבות אבותיו, אומר ישועה - "מוצאה מגלות-ירושלים אשר בספרד".

הנה תמונתו משם (http://jpress.org.il/Olive/APA/NLI_heb/ ... k=4197EA6F):
מימי גוש אמונים.jpg
מימי גוש אמונים.jpg (19.51 KiB) נצפה 6821 פעמים

יקר

הודעהעל ידי יקר » ד' ספטמבר 12, 2018 10:13 pm

מכון חכמי ספרד כתב:יש תמונה מסוף ימיו?

בסרטון המובא כאן נראה חכם ישועה נושא דברים בפני בחורי ישיבה, ימים ספורים לפני הסתלקותו.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ד' ספטמבר 12, 2018 10:51 pm

יקר כתב:
מכון חכמי ספרד כתב:יש תמונה מסוף ימיו?

בסרטון המובא כאן נראה חכם ישועה נושא דברים בפני בחורי ישיבה, ימים ספורים לפני הסתלקותו.

חסום לי

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' ספטמבר 13, 2018 2:37 am

הייתה לי הזכות להתקרב אליו רבות ואף לראיין ולהקליט אותו.
לפני 7-8 שנים.
הייתה תחושה עילאית בביתו ובחדרו. יראת השם ואהבת ישראל שרו שם.
מקווה למצוא את ההקלטה ולעלותה.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ה' ספטמבר 13, 2018 9:29 am

הבוקר בהדרך
קבצים מצורפים
15368202344891497609817.jpg
15368202344891497609817.jpg (4.23 MiB) נצפה 6718 פעמים

יקר

הודעהעל ידי יקר » ה' ספטמבר 13, 2018 12:28 pm

לא ידען כתב: יראת השם ואהבת ישראל שרו שם.

זכיתי לפגוש אותו בהזדמנויות שונות, אחת מהן היתה בציון רשב"י השומם בימי מלחמת לבנון השניה, כאשר הגיע למירון במסירות נפש לערוך תיקונים לישועת ישראל (במרחק לא רב ממירון היתה נק' איסוף של החיילים שהאויב ניסה לפגוע בה, והשהות בסביבה היתה מסוכנת).

לפני כעשר שנים, באחת השבתות אחד מידידי הציע לי להכנס אליו בשעת סעודה שניה (שהתחילה בשעה מאוחרת, לאחר שהתפלל באריכות רבה). שני דברים זכורים לי במיוחד מאותן שעות. הראשון הוא אהבת ה' ואהבת התורה העצומות שקרנו ממנו. הוא פתח כמה ספרים בסעודה וקרא מהם בפנים קורנות ושמחות ובדבקות גדולה (כמדומני שלמד בזוהר ובאוה"ח הקדוש).
השני הוא ההתלהבות הגדולה למשמע חידושי תורה (ושמא היה זה פרק בחינוך ילדים). אחד מבניו (הנשואים) שסעד עמו, חידש איזה רעיון נחמד במהלך הסעודה, וחכם ישועה שמח בזה שמחה עצומה ועשה מזה עסק גדול - הוא קרא לבני ביתו שלא היו נוכחים באותו רגע ליד השולחן לשמוע את החידוש, וחזר על הדברים שוב בשמחה ובחדווה גדולה.

יקר

הודעהעל ידי יקר » ה' ספטמבר 13, 2018 12:35 pm

דברים שכתב תלמידו הרב אריאל לוי:

אהבה בתענוגים, אהבה בלי קץ וגבול אהב חכם ישועה חי בן שושן את הקב"ה.

"שש אנכי על אמרתך כמוצא שלל רב"! היה חכם ישועה שמח בכל מצווה ומצווה והיה שרוי כולו בתוך המצווה. במתינות, בישוב הדעת בעוצמה ייחודית ובדבקות מוחלטת בה'.

היה עולה ועולה, עולה ומתענג על ה'. העונג שהיה לו לחכם ישועה בקיום המצוות היה מרומם את כל סביבתו, את העולם כולו. כל מציאותו הייתה כיסופים לגאולת ישראל.

לא היה לו שום דבר בעולמו מלבד לעשות את רצון ה', לעשות נחת רוח לה'. לאקמא שכינתא מעפרא. גם כשהיה מברך "שהכול נהיה בדברו", היה כולו בתוך הברכה, בדבקות עליונה.

מצוות ברית המילה הייתה חביבה עליו עד מאד, והיה מכתת רגליו במסירות נפש למול ילדי ישראל. בברית המילה היה מכוון כוונות ומוסר את נפשו, ואמר שהיה צריך לעצור את עצמו בכוח לפני ש"לא יהיה מי שימול"...כמעט ויצאה נפשו בדבקותו העילאית בה'!

לפני ברית המילה לא היה אוכל כלום באותו יום. גם אם המילה הייתה בשעות אחה"צ.

מעולם לא הסכים לקחת כסף! גם אם טלטל את עצמו בדרך ארוכה. פעם הפצרתי בו שייקח קצת כסף. הוא ענה ואמר בתקיפות: "אני לא לוקח כסף על מצוות"! לקח אותי לצד, וסיפר לי: פעם מלתי ילד של אמריקאי עשיר, ואביו הביא לי תיק ג'יימס בונד מלא שטרות של דולרים. אמרתי לו: "אני לא לוקח כסף על מצוות"!

כל חייו של חכם ישועה היו אך ורק לשם שמיים. לא היה מעניין אותו כבוד, לא פרסום ולא קריירה. לא היה לו שום אינטרס, שום צד אישי. חי בפשטות, בדירה קטנה. נקי וצדיק.

היה לו מנוע פנימי לבבי חזק שמעולם לא נגמר. גם עם קוצב לב, היה מכתת רגליו לתפילות במערת המכפלה, בקברי צדיקים בצפון, להתפלל על עם ישראל. על גאולתן של ישראל. הכול בדבקות עצומה בה', בהתמדה שלא ניתנת לתיאור. בהצנע. בענווה.

הייתה לו לחכם ישועה עוצמה של תורה שחודרת כליות ולב. כשהיה אומר דברי תורה, היו הדברים נחקקים בלבבות השומעים הדק היטב. פעמים והיה אומר: תחזור שוב! על משפט בדברי הגמרא, או בדברי רש"י. והיו הדברים שמחים כנתינתן מסיני. בהסכמה לחוברת התפילות "לישועתך קויתי ה" שהוציא חכם ישועה כתב עליו חכם מרדכי אליהו זצל": שאהבת התורה יוקדת בקרבו"

את האהבה הגדולה שלו לארץ ישראל לא ניתן לבטא במילים. היה נטוע כולו באדמת הקודש של ארצנו הקדושה, מעולם לא יצא ממנה! קשר מיוחד מאד היה לו לירושלים עיר הקודש. כולו כיסופים לגאולה.

חכם ישועה אהב את ניגוניו של רבי שלמה קרליבך, והיה מנגן אותם בדבקות עם הכוונות שהיה מכוון.

הכבוד שהיה לו לתלמידי חכמים, הערכה לגדולי התורה מכל הגוונים, הוא לימוד בפני עצמו.

חכם ישועה ביטל את עצמו לחלוטין למורנו ורבנו חכם מרדכי אליהו זצ"ל שהעריך ואהב אותו עד מאד. סיפר הרב יוסף, בנו של מרן הרב מרדכי אליהו זצ"ל, שהיה בא חכם ישועה לביתו של חכם מרדכי והיו ממתיקים סוד ביחד. עיתים והיו יושבים ושותקים ומביטים זה בזה. סוד שיח שרפי קודש.

סיפרו בניו הקדושים איך היה חכם ישועה אומר את הפיוט "לך אלי תשוקתי בערב יום הכיפורים" והיו עיניו זולגות דמעות של כיסופים לה'.

איך היה שמח אחרי קדושת כתר בחג השבועות, ואמר שהלך אחר כך ברחוב והרגיש כמו מרחף באוויר. עוצמות של דבקות בה' שאין לתאר ולשער.

כמה אהבו אותו גדולי התורה. הרב צבי יהודה נישק אותו בבית הכנסת. הרב יצחק כדורי אהב וחיבב אותו עד מאד.

לפני שהתגייס לצה"ל הלך להתייעץ עם הגאון הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, שאמר לו : "אני במקומך הייתי הולך לצבא". וגם כשהיה בצבא היה נלחם באויבי ה' בעוז ובגבורה, היה קצין בצבא הסיירת שקד ונלחם במלחמת יום הכיפורים. במלחמה נפצע והיה גופו הזך מנוקב מכדורים. 45 שנה סבל כאבים שהביאו שינה מעיניו, וקיבל הכול באהבה. באחרית ימיו אמר לבנו הקדוש: "תמצית חיי היא: וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא האלוקים, אין עוד מלבדו"!

כל עבודתו את בוראו הייתה בקדושה ובטהרה. העיד על עצמו ש"מעולם לא פגם, לא במחשבה, לא בדיבור ולא במעשה!" חכם ישועה לא יכל לסבול את צער השכינה כשיש שיקוץ על הר הבית.

נעצר במחתרת היהודית, ישב בכלא כמעט שלוש שנים על מסירותו להרמת קרן עם ישראל.

לפני כמה חודשים, כאשר הרוחות סערו והלבבות כאבו על פתיחת בריכה מעורבת בקרית ארבע, ביקשו מבנו חביבו לספר לאביו, ואמר הבן: אבא לא מרגיש טוב. בשורה כזו עלולה להכאיב ולצער אותו והוא עלול חלילה להסתלק מן העולם מרוב צער! לאחר מכן, כשנודע לו הדבר, סיפר לבנו איך כשרצו לפני שנים רבות לפתוח בריכה עם פריצות בירושלים, יהודים מחו ומסרו נפשם ונעצרו שוב ושוב, עד שהוסרה החרפה מעיר.

פעם כשנסע באוטובוס בירושלים ראה שם ערבי ארור שהציק לבת ישראל והטריד אותה, ניגש אליו ונתן לו אגרוף בעוצמה גדולה. כבודם של ישראל. הציל הרבה בנות ישראל מידי ידי ערלים.

לאחרונה גברו יסוריו, ואמר שהוא מקבל את הייסורים באהבה כדי "לכלה פשע ולהתם חטאת מעל כל עם ישראל"

ביום שישי ערב שבת פרשת ניצבים, אמר חכם ישועה וידוי, קרא קריאת שמע, אמר יושב בסתר, ועלתה נשמתו הטהורה השנייה. רוכב ערבות שש ושמח בבוא אליו נפש נקי וצדיקים. הלוואי ונירש מתרומיות מידותיו. זכותו יגן עלינו אמן.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ה' ספטמבר 13, 2018 2:39 pm

יקר כתב:דברים שכתב תלמידו הרב אריאל לוי:

לפני שהתגייס לצה"ל הלך להתייעץ עם הגאון הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, שאמר לו : "אני במקומך הייתי הולך לצבא".

אפשר הרחבה?
הדברים מדוייקים?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' ספטמבר 13, 2018 6:45 pm

אינני יודע אם ניתן להגדיר את הכותב כתלמידו, אבל הוא קרוב משפחתו.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ספטמבר 18, 2018 1:51 am

בניה זית, מעייני הישועה, גיליון 'קרוב אליך', י"ב תשרי תשע"ט, פרשת האזינו (כולל מאמר מבנו הרב חיים בן שושן)
קרוב אליך - מעייני הישועה.pdf
(19.86 MiB) הורד 348 פעמים

--
בכתבה הובאה תמונה של חכם ישועה עם רבי יעקב יוסף זצ"ל. הנה עוד אחת
1.jpg
1.jpg (57.24 KiB) נצפה 6459 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' אוקטובר 04, 2018 2:43 pm

הרב שמואל אליהו, "אבד צדיק לדורו", גיליון עולם קטן, פרשת האזינו
הרב שמואל אליהו - עולם קטן 666.png
הרב שמואל אליהו - עולם קטן 666.png (1.07 MiB) נצפה 6169 פעמים

(בגרסת דף אינטרנט כאן http://www.olam-katan.co.il/%D7%9E%D7%9 ... 7%9E%D7%94)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 13, 2019 10:07 am

תמונה של חכם ישועה זצ"ל עם מרן הגר"ש דבליצקי זצ"ל
קבצים מצורפים
IMG-20181219-WA0044.jpg
IMG-20181219-WA0044.jpg (69.8 KiB) נצפה 5623 פעמים

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » א' מאי 30, 2021 10:07 pm

מכון חכמי ספרד כתב:
יקר כתב:דברים שכתב תלמידו הרב אריאל לוי:
לפני שהתגייס לצה"ל הלך להתייעץ עם הגאון הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, שאמר לו : "אני במקומך הייתי הולך לצבא".

אפשר הרחבה?
הדברים מדוייקים?

ראיתי שיצא ספר 'מצפה לישועה' עם הספדים שנאמרו ונכתבו עליו, ובו מובאים דברי הרב דוד בצרי שסיפר זאת בלוויה ואמר שהוא היה נוכח באותה פגישה.
אגב, מההספדים עולה הרושם של אדם מיוחד מאוד, ובסיפורים רבים שבה ועולה עזות גדולה ועקשנות בעבודת ה'. החל מכך שהיה קם באישון לילה ללמוד תורה בגיל 12 למרות שהוריו לא הרשו לו, בעמידתו בניסיון השבת אבידה של מטיל זהב אשר נשכח בארונית שנמסרה, בהתעקשותו על המצוות בצבא (היה הולך לכל מקום עם מחבתות ומבשל לעצמו, היה מגיע עם הנגמ"ש עד לתעלת סואץ וטובל במהירות, הקפיד על תפילין דשימושא רבה גם בימי הלחימה וכו'. מפקדו החילוני היה הולך עם תמונה שלו בארנק בתור סגולה!). בהיותו בכלא, במקום להיות עצוב ומדוכה, לא שינה ממנהגו והמשיך בקימת חצות וכו' והתקשר מתאו אל הגר"מ אליהו כדי לברר ספק בכוונות חג השבועות. גם תיאורי החיות והשמחה הגדולים בקיום המצוות מיוחדים מאוד.
נערך לאחרונה על ידי פלוריש ב ב' יוני 07, 2021 9:23 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ב' יוני 07, 2021 4:26 pm

בברכה המשולשת כתב:תמונה של חכם ישועה זצ"ל עם מרן הגר"ש דבליצקי זצ"ל

לפי הדמות הניבטת מאחורי הרב ישועה והגרש"ד אני מבין שמדובר באירוע בו הייתי נוכח. אם ימצא חן בעיניך, אולי מן הראוי שתזכיר את הדיון בענין הכוונות שהיה אז בין שני גדולים אלו.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' יוני 07, 2021 4:55 pm

אשי ישראל כתב:
בברכה המשולשת כתב:תמונה של חכם ישועה זצ"ל עם מרן הגר"ש דבליצקי זצ"ל

לפי הדמות הניבטת מאחורי הרב ישועה והגרש"ד אני מבין שמדובר באירוע בו הייתי נוכח. אם ימצא חן בעיניך, אולי מן הראוי שתזכיר את הדיון בענין הכוונות שהיה אז בין שני גדולים אלו.

אני לא הייתי נוכח שם, קיבלתי את התמונה מת"ח (הנשוי לאחייניתו של חכם ישועה, ושבעצמו היה תלמיד של חכם ישועה) שהיה שם

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 91 אורחים