מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי גרשון לפידות זצ"ל - רב שכונת בית ישראל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
מיללער

רבי גרשון לפידות זצ"ל - רב שכונת בית ישראל

הודעהעל ידי מיללער » ב' נובמבר 26, 2018 7:32 pm

ראיתי שאין עליו אשכול, וכיון שמצאנו פרטים נוספים על משפחתו אמרתי אעלה את זכרונו כאן ומקווה שחברי הפורום שיחיו יעשירו את הידיעות על אדם גדול-

נתחיל מערכו בוויקי:

הרב גרשון לפידות (תרל"ח-י"ז באדר תשט"ז) ירש את הרב שמשון אהרן פולונסקי ("הרב מטפליק") בכהונת רב שכונת בית ישראל בירושלים ודיין בביה"ד של אגודת ישראל

נולד ביאסי שברומניה לרב חיים יצחק לפידות, מחסידי רבי אברהם מתתיהו פרידמן משטפנשט. עלה עם משפחתו לארץ ישראל בגיל 3, למד אצל הרב בצלאל ישעיה ברנשטיין

ולאחר מכן בישיבת תורת חיים בה למד במשך שנים רבות והיה מראשי הישיבה. במאמרי דברי תורה שכתב בתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20 הזדהה: "מלומדי הישיבה הגדולה תורת חיים, ובסוף שנות ה-20 הזדהה: "גרשון לפידות רב בירושלים..." או "הרב גרשון לפידות מירושלים". נסע מספר פעמים לארצות הברית כשליח לאיסוף תרומות עבור ישיבת תורת חיים.

בשנת 1910 נבחר לאחד משבעת מנהלי כולל רומניה. היה מקורב לרבי דוד בידרמן מללוב. תמך בדרכו של הרב קוק, ששוחח רבות בדברי תורה עמו, והשתתף בחגיגות הקמת הרבנות הראשית ונאם בהן מטעם ישיבת תורת חיים. למרות זאת למד בחברותאעם הרב יצחק ירוחם דיסקין, ממנהיגי העדה החרדית בירושלים.

היה מעורכי הירחון התורני אהל תורה לצד הרב ישעיהו זאב וינוגרד, מראשי ישיבת עץ חיים, הרב שמשון אהרן פולונסקי והרב משה אריה לייב שפירא. הרבה להתכתב בדברי תורה עם עמיתיו, בהם הרב שלמה זלמן אוירבך, הרב אברהם זיידה הלר והרב משה קליערס. הוא פרסם מאמרים רבים בדברי תורה בכתבי עת רבים.

בסוף ימיו, לאחר פטירת הרב שמשון אהרן פולונסקי ("הרב מטפליק") בתש"ח, כיהן בירושלים כרב שכונת בית ישראל, תפקיד בו כיהן עד פטירתו. כן מילא את מקומו של הרב מטפליק בבית הדין של אגודת ישראל.

התפרסם בהתמדתו בתורה ובכך ששקד ללמוד תורה למרות שחי בעניות רבה. מסופר עליו כי הוא היה מסיים את הש"ס כל תשעה חודשים

והנה תמונה ממנו מרחבי הפורום:
תמונה

ספר שיצא עליו מלפני איזה שנים:
תמונה
נערך לאחרונה על ידי מיללער ב ב' נובמבר 26, 2018 7:53 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

Re: רבי גרשון לפידות זצ"ל - רב שכונת בית ישראל

הודעהעל ידי מיללער » ב' נובמבר 26, 2018 7:51 pm

בוויקיפידה לא נזכר פרטים על מפשחתו וצאצאיו, איני יודע אם בספר הנ"ל כן נמצאים פרטים.

היה לו לרבי גרשון בן יחיד בשם ר' אהרן חיים לפידות, שהיגר לארה"ב ושימש שם כשו"ב וש"ץ בעיר פורטלנד, אורוגן, ונפטר שם בקוצי"ש בשנת תש"י, נטמן בפורטלנד, ובשנת תש"ל העלו את עצמותיו לאה"ק ונטמנו על הר הזיתים. הנה כרטיס קברו:
https://mountofolives.co.il/he/deceased ... %95%D7%AA/
וזו נוסחת מצבתו שם:
הוי ואבוי על שברנו כי נפלה עטרת ראשנו בהלקח ממנו אבינו מורנו ה"ה הרב ר' אהרן חיים זצ"ל ש"ץ ושו"ב דפארטלאנד ארעגאן אה"ב יע"א בן הגאון ר' גרשון לפידות זצ"ל נקטף בדמי עלומיו שנת מ"ג לחייו ביום ש"ק ט' לחודש תמוז תש"י. זכה לקבורה בעה"ק תובב"א יום ד' ד' תמוז תש"ל תנצב"ה

מלפני זמן התפרסם מכתב מרבי גרשון אל הגרח"י לעווין ששימש אז כרב בעיר סיאטל, ובה מבקש ממנו שישתדל לשדך בחור שומתומ"צ עבור נכדתו בת בנו יחידו מפורטלנד, וז"ל:
ב"ה ב' לחדש ניסן ירושלם ת"ו

שפעת שלומים וחג כשר ושמח אל כבוד ידידי הגאון הגדול פרי הארץ לגאון ותפארת וכו' כשתמוה"ר חיים יעקב לעוין שליט"א ר"מ בעי"ת סיאטל וואש.

אחדשה"ט באה"ר והדרה"כ

לנכון קבלתי שבוע העבר מכתבו בצירוף המחאה על סך פ' פ' ר"ד ע"י אביו הגאון הצדיק שליט"א לעזר הכנסת כלה של נכדתי היתומה שתחי' ואני נותן לו רוב תודה ותשואת חן, וכדאי זכות המצוה הרבה שיתברך מאבי היתומים בכל משאלות לבו לטוב ויזכה לשוב בקרוב לעי"ק להוריו מתוך הצלחה רבא.

והנה שבטח הדר"ג הולך בדרכי אביו שליט"א רודף אחר המצות באתי להציע לפניו אחת מהכי מצוה היותר גדולה, היות שבני יחידי שיחי' הוא שוחט וחזן בפארטלאנד ויש לו בת אשר בחדש אדר זה נמלאו לה שמונה עשרה שנים וכפי הנשמע משד"רים החוזרים אשר נתאכסנו בביתו היא יפ"ת ובזו החורף גמרה הייאסקול וברצונו לשדך אותה עם איש שומר תורה ומצוה וגם שיהי' בן תורה, ומציאותא דא לא נמצא בפארטלאנד אורגען, וכפי הידוע לי נמצאים עוד בסיאטל בחורים שומרי דת לכן בטובו למען המצוה הרבא יתעניין הדר"ג בעירו אחר בחור שיהי' בערך בן כ"ב שנים ואולי נמצא בישיבתו, ובטח בני יתן נדוניא וילמד אותו מלאכת השו"ב. ואכפיל בקשתי נא ונא שיעשה למען המצוה ולמען ידידותי מנוער עם אביו שליט"א ויתעניין בזה ואני רושם במכתב דנא כתובת בני שיחי' אשר יוכל לבא עמו בכתובים. ואקוה שהדר"ג יתעניין בזה ואני נותן תודה וברכה למפרע ואם יעלה במחו בחור א' וטוב נא לכתוב לבני ותיכף יבא למחנהו כפי שהגידו לי שדרים שחזרו מתנהג ביתם ברוח התורה והיראה כמו בירושלים.

אסיים מכתבי בברכת החג

שלו' וברכה ידידו הדורש שלו' תורתו

גרשון לפידות

במכתב הנ"ל מודה רבי גרשון על נדבה שהגיעה לידו "לעזר הכנסת כלה של נכדתי היתומה שתחי'" ונראה שהיה לו בת מלבד בנו יחידו, שבתה היתה יתומה בזמן כתיבת המכתב, האם ידוע משהו על הבת וחתנו?

-

כאמור נפטר רא"ח לפידות בפורטלנד בשנת תש"י והוא בן מ"ג שנה - ממפקד הצנזוס משנת ת"ש עולה שנולד בירושלים בשנת תרס"ז ושם נשא את זוגתו מרת שרה (בת?) בשנת תרפ"ח (בערך) ונולד להם בתם אסתר. כמו שנה לאחמ"כ היגרה המשפחה לארה"ב ונתיישבו במרילנד שם נולדה הבת (בלנצ'ה) בשנת תרצ"א, ומשם עברו לפנסילווניה ונולד להם בן (אסל) ובת (מאלי) בין השנים תרצ"ב-תרצ"ד- עברו לווסט-וורג'יניה ומשם לקנזס סיטי, מיזורי שם נולד להם בת נוספת (בטי) בשנת תרח"ץ. וכנראה נטלו את מקל הנדודים עוה"פ לעיר פורטלנד, אורוגון ושם נפטר האב בשנת תש"י.

Aaron Lapidath
United States Census, 1940
Name Aaron Lapidath
Event Type Census
Event Date 1940
Event Place Ward 11, Kansas City, Kaw Township, Jackson, Missouri, United States
Gender Male
Age 33
Marital Status Married
Race White
Race White
Relationship to Head of Household Head
Relationship to Head of Household Head
Birthplace Palestine
Birth Year (Estimated) 1907
Last Place of Residence Clarksburg, Harrison, West Virginia

Aaron Lapidath Head M 33 Palestine
Sarah Lapidath Wife F 31 Palestine
Esther Lapidath Daughter F 11 Palestine
Blanche Lapidath Daughter F 9 Maryland
Esell Lapidath Son M 8 Pennsylvania
Mollie Lapidath Daughter F 6 Pennsylvania
Betty Lapidath Daughter F 2 Missouri

האם ידוע מה עלתה בצאצאי רא"ח שנזכרו לעיל?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' נובמבר 26, 2018 7:51 pm

נכתב עליו באריכות גם בסדרה 'סיפורים ירושלמיים'.
ממש איני מבטיח, אבל מנצנץ לי זכרון ענתיק מלפני הרבה שנים שכתוב שם שהיה מרגלא בפומיה שבגן עדן הוא יבקש רק 'ש"ס וילנא וקופסת סיגריות' (מה שבעצם היה לו בעולם הזה...). האם מישהו יכול לאשר או להכחיש?

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' נובמבר 26, 2018 8:09 pm

הפצת המעיינות כתב:אז מה נשאר? אני בודק בספר או אתה?

אני לא בודק כי אין לי הספר - אשמח אם כבודו יוכל לבדוק הפרטים על הבן היחיד

-

לביתניים כתבה על פטירתו בעיתון שערים - נזכר חתנו 'הרב גרוסברג' ונכדו 'הרב יוסף רובין'
קבצים מצורפים
lapidoth.png
lapidoth.png (43.51 KiB) נצפה 3933 פעמים

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ב' נובמבר 26, 2018 8:26 pm

מיללער כתב: ומשם עברו לפנסילווניה ונולד להם בן (אסל)
Esell Lapidath Son M 8 Pennsylvania

שם הבן הוא ישראל = Israel ובטעות כתוב Essel
ככה"נ הוא עדיין בחיים ומתגורר בשכונת לייקווד.

בנוגע להמכתב שהבאת, לא שמת לב שגירסא זו היא בלתי מצונזרת... וכשהופיע בקובץ ישורון ל' השמיטו את הפרטים שמדובר אודות שידוך לבת בנו...

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' נובמבר 26, 2018 11:08 pm

הרב אורי ווינברג ז"ל מבתי אונגרין היה נשוי לנכדתו של הרב גרשון לפידות. הוא סיפר לי שהוצע לו השידוך משום שאשתו היתה כבדת שמיעה והיא למדה קריאת שפתיים באנגלית, והוא היה הבחור היחדי בירושלים שדיבר אנגלית [מסתמא הכוונה, שבא בחשבון].

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ב' נובמבר 26, 2018 11:33 pm

מיללער כתב:
הפצת המעיינות כתב:אז מה נשאר? אני בודק בספר או אתה?

אני לא בודק כי אין לי הספר - אשמח אם כבודו יוכל לבדוק הפרטים על הבן היחיד

-

לביתניים כתבה על פטירתו בעיתון שערים - נזכר חתנו 'הרב גרוסברג' ונכדו 'הרב יוסף רובין'

חתנו הרב גרוסברג הנז' הוא הרה"ג ר' ירוחם פישל גרוסברג זצ"ל, שהתגורר בשכונת 'בית ישראל'.
היה ת"ח מופלג וצנוע. לפני שנים רבות הוציא לאור את ספר 'כפתור ופרח' וכן את ה'מורה נבוכים'.
[היה בן אחותו של הג"ר יצחק אריאלי זצ"ל. ובן אחיו של הג"ר חנוך זונדל גרוסברג זצ"ל.]
אחד מבניו הוא רבי עמנואל זצ"ל מבני ברק.
חתן נוסף של הג"ר גרשון לפידות היה הרה"ג ר' אליעזר לוצקין זצ"ל [שצאצאיו הוציאו את ספר תולדותיו]

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » ג' נובמבר 27, 2018 12:10 am

מצבת אשתו ע"ה
9707271.jpg
9707271.jpg (281.7 KiB) נצפה 3853 פעמים

מצבת בתו ע"ה
21276294.jpg
21276294.jpg (163.79 KiB) נצפה 3853 פעמים

מצבת נכדו ז"ל
נכד.jpg
נכד.jpg (198.93 KiB) נצפה 3853 פעמים