מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לידת הבן איש חי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
משה דוויק

לידת הבן איש חי

הודעהעל ידי משה דוויק » ב' דצמבר 31, 2018 1:05 am

האם נכונה השמועה שמרן הבן איש חי נולד מברכתו של רבי יעקב אביחצירא?
לכאורה אין זה תואם בשנים?

וונדרבר

Re: לידת הבן איש חי

הודעהעל ידי וונדרבר » ב' דצמבר 31, 2018 1:12 am

מי הראשון שכותב את הסיפור הזה?

עץ תמר
שם מלא: יחיאל

הודעהעל ידי עץ תמר » ב' דצמבר 31, 2018 1:16 am

בספר שער המלך (לסרי)עמ' 172

רצון

הודעהעל ידי רצון » ב' דצמבר 31, 2018 1:19 am

ראש ישיבת פורת יוסף שהוא בן משפחתו של הבן איש חי הגאון רבי משה צדקה שליט"א פירסם הכחשה נמרצת לסיפור זה.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ב' דצמבר 31, 2018 1:27 am

עץ תמר כתב:בספר שער המלך (לסרי)עמ' 172

הוא בודאות אינו הראשון. הסיפור הזה נכתב הרבה לפני שנת תשס"ב!
כמדומה שהסיפור כבר נזכר בספר על תולדות הבן איש חי שחיבר ר' מנחם מנדל גערליץ בתשמ"ג בערך. הספר הוא חלק מסדרה הנקראת "בעקבות רבותינו" (ד' כרכים) על הבעש"ט, הגר"א, החת"ס, והבן איש חי.
הכוונה במה ששאלתי לעיל היתה מי כתב את הסיפור לפני כן.
נערך לאחרונה על ידי וונדרבר ב ב' דצמבר 31, 2018 1:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' דצמבר 31, 2018 8:42 am

משה דוויק כתב:האם נכונה השמועה שמרן הבן איש חי נולד מברכתו של רבי יעקב אביחצירא?
לכאורה אין זה תואם בשנים?

האביר יעקב נולד בשנת ה'תקס"ו ונתבש"מ ביום כ' בטבת ה'תר"ם, הבן איש חי נולד ביום כ"ז באב ה'תקצ"ה, דהיינו כאשר האביר יעקב היה כבן שלושים, כך שלכאורה ישנה התאמה מבחינת השנים [אלא אם כן בסיפור המקורי נכתב שהיה בסוף ימיו של האביר יעקב], אמנם אינו מסתבר מפאת ריחוק המקומות.
ונראה שאם כי מחינה ביוגרפית והיסטורית קרוב לוודאי שלא היה ולא נברא, מכל מקום משל היה. כלומר - סיפור זה מבטא את זיקתם של בני משפחת אבוחצירא לפסקיו של הבן איש חי, למרות שישבו בפאתי המערב, והוא, כידוע, היה ריש גלותא דבבל שבמזרח. אציין שלא מזמן הסביר לי הרב פנחס שליט"א שהשפעת הבן איש חי הגיעה גם למרוקו והיו שם ששינו את נוסח תפילתם לנוסח עדות המזרח בעקבות פסקיו, שאלתי אותו אם הדבר היה רק במשפחתם שהיא משפחת מקובלים וכאמור יש להם זיקה ברורה לבן איש חי, ואמר לי שלא רק במשפחתם אלא גם ב'קהילות גדולות' עשו כך.
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ב' דצמבר 31, 2018 9:29 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ב' דצמבר 31, 2018 9:27 am

הרימ הלל, תשמג.PNG
הרימ הלל, תשמג.PNG (17.3 KiB) נצפה 5902 פעמים

---
מה כתוב ע"ז בספר 'הבא"ח' שי"ל ע"י אהבת שלום?
וכן מהי שנת לידתו לדעתם?

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' דצמבר 31, 2018 2:57 pm

מה שנכון נכון כתב:
הרימ הלל, תשמג.PNG

---
מה כתוב ע"ז בספר 'הבא"ח' שי"ל ע"י אהבת שלום?
וכן מהי שנת לידתו לדעתם?

מי כותב קטע זה, ובשם מי הוא שמע?

פעם אמר לי רבי ברוך בנו של בבא סאלי שלדעתו הסיפור הזה לא נכון מסברא, כי לא מסתבר שאשת רבי אליהו חיים, שהוא עצמו היה גברא רבה, תנסה להשיג ברכה ממרחקים מאברך צעיר כבן שלושים, במיוחד שעדיין לא יצא טבעו של רבי יעקב בעולם.
והוסיף שפעם דיבר בזה עם רבי יהושע שרבאני, תלמיד הבן איש חי והסכים עמו שזו בדותא.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ב' דצמבר 31, 2018 3:23 pm

כתוב בתחתית מי בעל דברים. לפרטים נוספים יש לפנות אליו.
לנוסח הסיפור דיליה ר"י אבוחצירא שלח הודעה מאליו, ולא בקשו ממנו ברכה.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' ינואר 06, 2019 9:12 pm

שאלתי את הרב פנחס אבוחצירא שליט"א מפה עיר האבות באר שבע ת"ו ואמר לי שאין לסיפור זה מקור מבוסס, וכשביקשתי את את רשותו לפרסם את הדברים בפורום ניסח זאת 'לא קיבלנו'. כלומר - לא קיבלנו את הסיפור הזה במסורת המשפחתית.

ליבא לתיובתא

הודעהעל ידי ליבא לתיובתא » ש' ינואר 12, 2019 11:41 pm

גביר כתב: אציין שלא מזמן הסביר לי הרב פנחס שליט"א שהשפעת הבן איש חי הגיעה גם למרוקו והיו שם ששינו את נוסח תפילתם לנוסח עדות המזרח בעקבות פסקיו, שאלתי אותו אם הדבר היה רק במשפחתם שהיא משפחת מקובלים וכאמור יש להם זיקה ברורה לבן איש חי, ואמר לי שלא רק במשפחתם אלא גם ב'קהילות גדולות' עשו כך.

הרב הנ"ל כבודו במקומו מונח, והוא בר סמכא בענייני משפחתו. מכאן והלאה, בעדויות בענייני מנהגי 'קהילות גדולות', יש לך לשאול במקומות אחרים. ומחמת כבוד הרב הנז' כדאי שלא יביא מר עדויות נוספות בשמו בענייני מנהגי מרוקו...

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' פברואר 14, 2019 5:46 am

בספר פנינים יקרים מהגר"מ צדקה שליט"א כותב: "מה שיש מספרים שאמו של רבינו יוסף חיים נסעה למרוקו להצדיק רבי יעקב אבוחצירא וברכה לבן הוא רבינו יוסף חיים, זה לא היה ולא נברא. אנחנו משפחה עם הבא"ח ואנו יודעים שמעשה זה לא נכון".

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' דצמבר 31, 2021 3:09 am

ליבא לתיובתא כתב:
גביר כתב: אציין שלא מזמן הסביר לי הרב פנחס שליט"א שהשפעת הבן איש חי הגיעה גם למרוקו והיו שם ששינו את נוסח תפילתם לנוסח עדות המזרח בעקבות פסקיו, שאלתי אותו אם הדבר היה רק במשפחתם שהיא משפחת מקובלים וכאמור יש להם זיקה ברורה לבן איש חי, ואמר לי שלא רק במשפחתם אלא גם ב'קהילות גדולות' עשו כך.

הרב הנ"ל כבודו במקומו מונח, והוא בר סמכא בענייני משפחתו. מכאן והלאה, בעדויות בענייני מנהגי 'קהילות גדולות', יש לך לשאול במקומות אחרים. ומחמת כבוד הרב הנז' כדאי שלא יביא מר עדויות נוספות בשמו בענייני מנהגי מרוקו...

ספר קיצוש"ע להגר"ר ברוך טולדאנו מיוסד על פסקי בן איש חי וכף החיים
כך שברור שהייתה השפעה של הבן איש חי על קהילות מרוקו

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ו' דצמבר 31, 2021 10:14 am

אבני גזית כתב:כי לא מסתבר שאשת רבי אליהו חיים, שהוא עצמו היה גברא רבה, תנסה להשיג ברכה ממרחקים מאברך צעיר כבן שלושים, במיוחד שעדיין לא יצא טבעו של רבי יעקב בעולם.
והוסיף שפעם דיבר בזה עם רבי יהושע שרבאני, תלמיד הבן איש חי והסכים עמו שזו בדותא.

viewtopic.php?f=72&t=58437&p=742103#p741965

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ו' דצמבר 31, 2021 10:27 am

דרופתקי דאורייתא כתב:ספר קיצוש"ע להגר"ר ברוך טולדאנו מיוסד על פסקי בן איש חי וכף החיים
כך שברור שהייתה השפעה של הבן איש חי על קהילות מרוקו

בשער הספר לא כתוב שהוא מיוסד על פסקי בן איש חי, ראה ס' קיצור שלחן ערוך השלם (להגר"ר ברוך טולידאנו) שכותב בדף השער שהספר מלוקט משלחן ערוך, כף החיים, וקיצוש"ע של הגר"ש גאנצפריד.
וכן כתב שם בהקדמה.
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=1&book=179333
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=3&book=150819

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ו' דצמבר 31, 2021 2:52 pm

וונדרבר כתב:בשער הספר לא כתוב שהוא מיוסד על פסקי בן איש חי, ראה ס' קיצור שלחן ערוך השלם (להגר"ר ברוך טולידאנו) שכותב בדף השער שהספר מלוקט משלחן ערוך, כף החיים, וקיצוש"ע של הגר"ש גאנצפריד.
וכן כתב שם בהקדמה.
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=1&book=179333
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=3&book=150819

אני כתבתי שכתוב בשער הספר שהוא מיוסד על פסקי בן איש חי?
אני כתבתי רק את התרשמותי שלי. ואתה יכול לבדוק ולברר. ייתכן שההשפעה של הבן איש חי הגיע אליו יותר דרך כף החיים, אולי.
אם אני לא טועה במבוא של קישו"ע שהו"ל מחדש אהב"ש [לי יש את הישן] יש התייחסות לזה.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' ינואר 02, 2022 3:24 am

בעיקר המדובר באשכול זה, ראה עוד כאן viewtopic.php?f=72&t=58437

ואעתיק בזה למשמרת מה שכתב לי בזה ר' משה שבת שליט"א מח"ס ישיבות בגדאד
שמעתי מרבי יעקב כהן ז"ל בעל הוצאת שיח ישראל, כי שאל את הרב מנחם גץ (=גרליץ) שהוא הראשון שכתב את המעשה בספרו בעקבות רבותינו, מנין המקור של סיפור זה. ואמר לו כי המציא אותו מליבו לשבח מקחו! גם אמר לי שהבבא סאלי בעצמו אמר כי זה שקר!

ההסבר הפסיכולוגי להמצאתו של גרליץ, כי מבחינת אשכנזים רבים כל הספרדים הם מקשה אחת, העיראקים, הגרוזינים, המרוקאים, הפרסים, ואולי גם האתיופים. ומכיון שכך סיפור כזה הוא אפשרי בהחלט. אולם זה פשוט בדיחה עצובה. ראשית, המרחק העצום בין בגדאד שבתוככי המזרח לקצה המגרב לא נותן הסתברות קלושה שמעשה זה יתכן. יתרה מזו, כמעט ולא מצאנו קשר מתקופת רב האי גאון מבגדאד ששלח תשובות לבני פאס. הקשר שלהם עם בעיקר היה עם סוריה א"י ותורכיה.

בנוסף, רבי יעקב היה אז בשנות העשרים שלו (נפטר בן 72 כמנין את מספר ימיך אמל"א, בשנת תר"מ), ולפי הידוע אפילו בני מרוקו עדיין לא הכירוהו, פאס ומאכנס וכ"ש בטיטואן ודאי שלא, וספק גדול אפילו אם במארקש הכירוהו (מרחק 600 ק"מ מעירו), ק"ו בן בנו של ק"ו בעיראק. כך שהכל עורבא פרח.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' ינואר 02, 2022 10:48 am

דרופתקי דאורייתא כתב:בעיקר המדובר באשכול זה, ראה עוד כאן viewtopic.php?f=72&t=58437

ואעתיק בזה למשמרת מה שכתב לי בזה ר' משה שבת שליט"א מח"ס ישיבות בגדאד
שמעתי מרבי יעקב כהן ז"ל בעל הוצאת שיח ישראל, כי שאל את הרב מנחם גץ (=גרליץ) שהוא הראשון שכתב את המעשה בספרו בעקבות רבותינו, מנין המקור של סיפור זה. ואמר לו כי המציא אותו מליבו לשבח מקחו! גם אמר לי שהבבא סאלי בעצמו אמר כי זה שקר!

הסיפור היה מוכר מזמן ח"ר יהושע שרבאני. הרבה קודם גרליץ.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » א' ינואר 02, 2022 3:14 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:
וונדרבר כתב:בשער הספר לא כתוב שהוא מיוסד על פסקי בן איש חי, ראה ס' קיצור שלחן ערוך השלם (להגר"ר ברוך טולידאנו) שכותב בדף השער שהספר מלוקט משלחן ערוך, כף החיים, וקיצוש"ע של הגר"ש גאנצפריד.
וכן כתב שם בהקדמה.

אני כתבתי שכתוב בשער הספר שהוא מיוסד על פסקי בן איש חי?
אני כתבתי רק את התרשמותי שלי. ואתה יכול לבדוק ולברר. ייתכן שההשפעה של הבן איש חי הגיע אליו יותר דרך כף החיים, אולי.
אם אני לא טועה במבוא של קישו"ע שהו"ל מחדש אהב"ש [לי יש את הישן] יש התייחסות לזה.

בשער הספר הוא כותב את מקורות הספר בדיוק, ומכלל הן אתה שומע לאו.
ודברי הגר"י הלל במבוא למהדורה החדשה מהדורת אהב"ש אינם מתייחסים לספרו של הגרר"ב טולידאנו, אלא מתייחסים לס' כף החיים שהוא "אוצר בלום הכולל בתוכו הקף גדול ... הביא באופן מדוייק ... והכרעת ההלכה לשיטתם ... הלא המה הגאון חיד"א ז"ל, ומרן הגאון הרי"ח טוב ז"ל בעל הבן איש חי ... באופן שבחכמה גדולה עשה הרב המחבר זלה"ה לבסס את ספרו על ספר כף החיים ...".
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=9&book=150819

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 122 אורחים