מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הבית ישראל זי"ע - זכרונות

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בית הגנזים

Re: מרן הבית ישראל זי"ע - זכרונות

הודעהעל ידי בית הגנזים » א' פברואר 11, 2024 4:19 am

מספר זרעא דיוסף פ' תולדות עמ' נז:

זקנתי ע"ה א"ח של אא"ז רבי אפרים זלמן מרגליות ז"ל מלונדון, שבהיותה במיטב שנותיה חלתה במחלה הנוראה, והרופאים חששו מאד ממצבה הקשה, באותה עת נכנס אבי מורי שליט"א אל רבו ה'בית ישראל' זצ"ל [זה כבר היה בסוף ימיו, שנפטר בב' אדר שנת תשל"ז], וסיפר לפניו מה שהרופאים אומרים, נענה הרבי ואמר בביטול "אֶה, מ'קען לעבען מיט דעם נאך פערציג יאהר" [-אפשר לחיות עם זה עוד ארבעים שנה], מיד ידע אבי שליט"א שפעל ישועה, דאע"פ שלא הבטיח על כך לא יפול מדבריו ארצה, וכך הוה, שזקנתי האריכה ימים ונפטרה כעבור כארבעים שנה, ביום כ"ו אדר ב' תשע"ו לפ"ק, ויהי לנס
[סיפור זה לא שמעתי אחרי הפטירה, אלא משחר טל ילדותי ידעתי מסיפור זה, ואכן הדברים התקיימו במלואם, שהיא נפטרה זקנה ושבעת ימים בהיותה כבת פ"ד שנים, ללמדנו שהצדיק מושל ביראת אלקים, והוא גוזר והקב"ה מקיים].

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' פברואר 11, 2024 8:08 am

ישעיהו לוריא כתב:
לב_לדעת כתב:הסיפור בקונטרס על הרב שילה רפאל- הוא נכון? מאומת? יש עוד עדים לפרטים?

כמעט כל בני הדור ההוא, היה להם קשר כזה או אחר איתו.

ר' ישעיהו כתבת דברים יפים ונכוחים ומלמדים רבות על הב"י
אבל כשם שבאשכול השכן על החזו"א מתרעם הרב לעשות רצונך ובצדק איך מזכים הכל לחזו"א, כך אין צורך לעשות את זה באשכול הזה
הכרתי רבים בני הדור ההוא שלא היתה להם שום שייכות ולו כל שהיא עם הב"י [בין אם לא היה להם שום קשר איתו, ובין כאלו שהגיעו פעם פעמיים ולא דיבר אליהם, וכמובן שלא כל מי שהגיע לטישים מסקרנות הושפע מהם], לא מיבעיא מאלו שלמדו בישיבות ב"ב, אלא גם כאלו שלמדו בירושלים ואפילו בחברון כשהיתה בגאולה.
אין ספק שהיו רבים שהיה להם קשר, ואין ספק שהשפיע הרבה מאד וכו', ואני גם חושב שבסופו של דבר מידת השפעתו על כל הציבור החרדי דרך מעגלי השפעה היא עצומה ומכרעת [למשל, בלעדיו ה"מהלך" של פא"י היה שורד מן הסתם הרבה יותר שנים, וממילא כל הציבור החרדי היה נראה אחרת, ואכמ"ל, וכמובן שההשפעה שלו גם על חסידויות אחרות להעמיד חניוקיות וכו' וכו' היתה עצומה, ועוד הרבה], אבל מטבע הדברים אתה שמעת על אלו שהיו מקושרים ולא על רבים אחרים שלא.

ומענין לענין באותו ענין, כידוע שאחד מבני ראשי הישיבות הידועים התקרב מאד לב"י, הגם שלמעשה הקים משפחה ליטאית אך היה מקורב אליו מאד, ידיד טוב שלו שלמד בב"ב [שמעתי ממנו] שאל אותו למה התקרבת אליו, והשיב לכם בב"ב היו את ר' חצקל לוינשטיין והסטייפלער, ולנו בירושלים בישיבות לא היו דמויות כאלו.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' פברואר 11, 2024 9:49 am

מעניין לעניין באותו עניין:
אולי בוגרי היישוב החדש דכאן [או אחרים היודעים] יואילו לספר על הקשר שהיה לרב קולודצקי זצ"ל עם הב"י.
שמעתי שהיה לו קשר עמו, לא יודע באיזו תקופה ולכמה זמן, ועד כדי שהיה קורא לו "הרבי שלי" או משהו כזה.
שהיה אומר שקיבל ממנו יראת שמים, שהיה מתייעץ עמו, שהב"י עורר אותו לחזק אצל הבחורים ענייני קדושה,
ובכלל שהפליא והעריץ את הב"י בכל עניין, בתורה וביראה ובקדושה.
כמדומה אמרו שבהלוויית הב"י הלך הר"ק ועמד זמן רב מחוץ לבית הב"י והביט על חלון חדרו בשתיקה.
ומאז נמשך היחס הזה לבית גור, והיה מעודד בחורים מבתים בעלי רקע גוראי ללכת לרבם, ולהלוויית הפני מנחם שלח את כל הישיבה.
לא להקפיד עליי אם הכל או חלק לא נכון, ואדרבה, יבואו היודעים ויודיעונו.
מעשה אחד ששמעתי אני זוכר בבירור: הרב קולודצקי היה מספר שנכנס פעם לב"י וביקש ממנו ברכה לפרנסה, והב"י בירכו בהצלחה בלימוד התורה. שאל הר"ק "ומה עם פרנסה?, נענה הב"י [והר"ק היה מטעים זאת בחיקוי המילים והמנגינה]: "לערנען תורה דאס איז נישט פרנסה?". והסביר הר"ק שהתורה היא פרנסת הנשמה וכו'.
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב א' פברואר 11, 2024 9:49 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' פברואר 11, 2024 9:49 am

יהושפט כתב:
ישעיהו לוריא כתב:
לב_לדעת כתב:הסיפור בקונטרס על הרב שילה רפאל- הוא נכון? מאומת? יש עוד עדים לפרטים?

אבל כשם שבאשכול השכן על החזו"א מתרעם הרב לעשות רצונך ובצדק איך מזכים הכל לחזו"א, כך אין צורך לעשות את זה באשכול הזה
הכרתי רבים בני הדור ההוא שלא היתה להם שום שייכות ולו כל שהיא עם הב"י [בין אם לא היה להם שום קשר איתו, ובין כאלו שהגיעו פעם פעמיים ולא דיבר אליהם, וכמובן שלא כל מי שהגיע לטישים מסקרנות הושפע מהם], לא מיבעיא מאלו שלמדו בישיבות ב"ב, אלא גם כאלו שלמדו בירושלים ואפילו בחברון כשהיתה בגאולה.
אין ספק שהיו רבים שהיה להם קשר, ואין ספק שהשפיע הרבה מאד וכו', ואני גם חושב שבסופו של דבר מידת השפעתו על כל הציבור החרדי דרך מעגלי השפעה היא עצומה ומכרעת [למשל, בלעדיו ה"מהלך" של פא"י היה שורד מן הסתם הרבה יותר שנים, וממילא כל הציבור החרדי היה נראה אחרת, ואכמ"ל, וכמובן שההשפעה שלו גם על חסידויות אחרות להעמיד חניוקיות וכו' וכו' היתה עצומה, ועוד הרבה], אבל מטבע הדברים אתה שמעת על אלו שהיו מקושרים ולא על רבים אחרים שלא.

ומענין לענין באותו ענין, כידוע שאחד מבני ראשי הישיבות הידועים התקרב מאד לב"י, הגם שלמעשה הקים משפחה ליטאית אך היה מקורב אליו מאד, ידיד טוב שלו שלמד בב"ב [שמעתי ממנו] שאל אותו למה התקרבת אליו, והשיב לכם בב"ב היו את ר' חצקל לוינשטיין והסטייפלער, ולנו בירושלים בישיבות לא היו דמויות כאלו.

אין להם כל תחרות. הוא במקומו והוא בתחומו.
אם יאמר לך אדם שלא הושפע כלל מחזון איש ומעודו לא פתח את הכרכים האדומים או השחורים, תדע שאינו אלא טועה.
אם לא למד בעצמו מספריו, וודאי שמרבותיו שמע משהו ובטח ובטח שאיזו חומרא בהלכה שנהג כמוהו, או שאפי’ לא נהג כמו הכרעתו אולם היא ניצבת לה ברמה.
ובגין כך, ובגין אישיותו הנסתרת והמקבלת את כולם, ובדורנו דור התארים והסופרלטיבים, מיד מדביקים לו את תואר מנהיג הדור מנהיג התקופה מנהיג בני הישיבות, ולמעשה החזו’’א לגמרי נמנע מהנהגות והוראות והכרעות בענייני ציבור,
לכן זה פתטי כבר כל ההגזמות המפלגתיות והקבוצתיות.

כך באותה מידה, אם הייתי כותב שאין מי שלא למד בספר בית ישראל, או שלא הושפע מדברי תורתו של הבית ישראל, היית צודק בהשוואה.
אבל בהנהגה הציבורית ובנורמות בענייני קדושת המחנה, הנהגה ציבורית וכל הפרהסיה של הציבור החרדי, כמו גם העלאתם של אלפי אלפי יחידים, רובם לא מחצרו, הוא היה הכי מכריע והכי משפיע ובאינספור תחומים.
בארץ ואיני יודע אם לא בעולם. בטח גם בעולם לפחות באופן של עקיפין.

בזמן הכנסיה הגדולה בשנת תשכ’’ד, כשהגיעו לארץ חברי מועצת גדולי התורה מאמריקה, נכנסו אליו כמובן מאליו לביקור, הוא רמז לרבי יעקב יצחק רודרמן כי דבר סתר לו, וכשנותרו לבדם בחדרו אמר להגריי’ר כי ישגיח על הפנימייה בישיבתו שבקומה העליונה המרוחקת מבית המדרש, נמצאים עיתונים מזוהמים ביותר.
הגר’’י רודרמן נאלם, אולי גם נפגע וחש שהוא מתערב לו בישיבתו שלו. עכ’’כ, כשבאו אליו בשנית לפני נסיעתם לארה’’ב, לא בא עם כולם.
כשהגיע לבולטימור, בכל אופן בדק ועלה לראות אודות העניין, וחשכו עיניו. את הסיפור סיפר בעצמו בהספד שנשא על הבית ישראל וגם שמעתי מאחד מתלמידיו.

בחור בישיבת חברון, אני יודע שמו המלא, אמר פתע פתאום לרבי אהרן כהן ראש הישיבה כי הוא רוצה להתגייס ולעזוב את הלימוד. רבי אהרן בא ביללה לבית ישראל, והבית ישראל כדרכו: 'מה אין לי מספיק עבודה עם הבחורים שלי?!
אבל כמובן ששלח לקרוא לו באמתלאות שונות. פתח איתו בשיחה ארוכה בליל יום הכיפורים, על דא ועל הא, מאוד מרתקת, לפתע שינה את טון דיבורו וכממתיק סוד שאל את הבחור, אתה נהנה ללמוד? אתה אוהב ללמוד? הוא השיב שכן, אז למה תרצה ללכת לצבא? כי אני דואג לעתידי. (אז לא היה שום מצב לעבוד בלי צבא)
הוא ניתר ממקומו ושם את היד על כתפו ואמר לו; אם אתה אומר לי מה יהיה איתי בעוד 10 דק’, אני אומר לך מה יהיה איתך בעתיד! השפעת השיחה הממה את הבחור והוא שב ללמוד בהתמדה רבה.

די בכך לעת עתה. בהמשך אספר עוד אי’’ה אם יהיה לי פנאי.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' פברואר 11, 2024 10:03 am

צופה_ומביט כתב:מעניין לעניין באותו עניין:
אולי בוגרי היישוב החדש דכאן [או אחרים היודעים] יואילו לספר על הקשר שהיה לרב קולודצקי זצ"ל עם הב"י.
שמעתי שהיה לו קשר עמו, לא יודע באיזו תקופה ולכמה זמן, ועד כדי שהיה קורא לו "הרבי שלי" או משהו כזה.
שהיה אומר שקיבל ממנו יראת שמים, שהיה מתייעץ עמו, שהב"י עורר אותו לחזק אצל הבחורים ענייני קדושה,
ובכלל שהפליא והעריץ את הב"י בכל עניין, בתורה וביראה ובקדושה.
כמדומה אמרו שבהלוויית הב"י הלך הר"ק ועמד זמן רב מחוץ לבית הב"י והביט על חלון חדרו בשתיקה.
ומאז נמשך היחס הזה לבית גור, והיה מעודד בחורים מבתים בעלי רקע גוראי ללכת לרבם, ולהלוויית הפני מנחם שלח את כל הישיבה.
לא להקפיד עליי אם הכל או חלק לא נכון, ואדרבה, יבואו היודעים ויודיעונו.
מעשה אחד ששמעתי אני זוכר בבירור: הרב קולודצקי היה מספר שנכנס פעם לב"י וביקש ממנו ברכה לפרנסה, והב"י בירכו בהצלחה בלימוד התורה. שאל הר"ק "ומה עם פרנסה?, נענה הב"י [והר"ק היה מטעים זאת בחיקוי המילים והמנגינה]: "לערנען תורה דאס איז נישט פרנסה?". והסביר הר"ק שהתורה היא פרנסת הנשמה וכו'.

אבי ז’’ל סיפר לי ששמע מרבידל קולדצקי על תחילת הקשר שהיה לו באופן אישי לגבי תלמידים.
שהיה תלמיד שהצליח מאוד בלימודים ועדיו לגדולות. יום אחד אביו התחיל לבקש ממנו שיעזור לו בחנות. רביודל ניסה לשכנע את האבא אך ללא הועיל. גם הבן אחז שזאת כיבוד אב וחייב לעזור יותר ויותר.
רבי יודל שידע שיש לבחור קצת קשר עם הבית ישראל, והקשר היה שאביו היה מגיע עם הבן אחת בשנה אליו. נסע רבי יודל עד ירושלים, בזבז יום עבודה שלם בנסיעות, ועבור רבי יודל זה היה קריעת יום סוף, אבל מה לא עושים בשביל לשמור על נער בן טובים.
הבית ישראל, שוב כדרכו, הפטיר לו שזה לא העסק שלו והמהם משהו. ר’ יודל יצא נפגע ומאוכזב. אני טרחתי ונסעתי ועבדתי, ולא זה לא נוגע?!
אחרי תקופה, רבי יודל רואה שהבחור שב ללימוד בכל העוצמה, ואחרי בירורים נודע לו שכשהגיע לירושלים עם אביו, בפעם היחידה שהיו מגיעים בשנה, סימן הבית ישראל לבן שצריך אותו לרגע קט, וכשהתקרב הרעים עליו בקולו ’שמעתי שאתה הולך לצבא’. זה היה טבעי כאמור שמי שלא למד לא הייתה לו ברירה אלא להתגייס, והרבי זעזע אותו ואת האבא, ומאז הניח לו שילמד. הוא גדל רב חשוב ביותר לפי ר’ יודל.
מאז החל להעריך את הבית ישראל והוריד כמה הילוכים במאבק עם בחורים שנשבו בקסמו. ויתכן שבהמשך עודד אותם לכך.

אבי ז’’ל אמר לי שלפי חשבונו זה אמור להיות רב מאוד חשוב בעדת גור, אלא שלאחרונה נודע לי מאותו רב באמת חשוב שכלל לא למד בישוב אלא למד בתיכון צייטלין ומשם בספינת הדגל של הממלכתי דתי, המעורבת כמעט, שלף אותו הבית ישראל והצילו.

יש עוד כמה סיפורים על הקשר ואולי אכתוב בהזדמנות, עניתי רק כי כב’ עורר כאן את העניין.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' פברואר 11, 2024 10:09 am

יישר כוח גדול.
ואשמח להמשך כשיתאפשר, בזה ובכלל.

מחשבה אחת

הודעהעל ידי מחשבה אחת » א' פברואר 11, 2024 10:16 am

ישעיהו לוריא כתב:ובגין כך, ובגין אישיותו הנסתרת והמקבלת את כולם, ובדורנו דור התארים והסופרלטיבים, מיד מדביקים לו את תואר מנהיג הדור מנהיג התקופה מנהיג בני הישיבות, ולמעשה החזו’’א לגמרי נמנע מהנהגות והוראות והכרעות בענייני ציבור,

אמת. ההגזמות המפלגתיות שמגמתן האדרת דמותו כמנהיג-על פתטיות וסרות טעם, אך פתטיות לא פחות מהן ההגזמות הקצוניות לצד השני כמי שנמנע מהנהגות והוראות והכרעות ציבוריות (ורק הב"י בחש במה שמתרחש מתחת למיטה בקומה החמישית בפנימיה בבולטימור).

חברא

הודעהעל ידי חברא » א' פברואר 11, 2024 10:24 am

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' פברואר 11, 2024 10:44 am

מחשבה אחת כתב:
ישעיהו לוריא כתב:ובגין כך, ובגין אישיותו הנסתרת והמקבלת את כולם, ובדורנו דור התארים והסופרלטיבים, מיד מדביקים לו את תואר מנהיג הדור מנהיג התקופה מנהיג בני הישיבות, ולמעשה החזו’’א לגמרי נמנע מהנהגות והוראות והכרעות בענייני ציבור,

אמת. ההגזמות המפלגתיות שמגמתן האדרת דמותו כמנהיג-על פתטיות וסרות טעם, אך פתטיות לא פחות מהן ההגזמות הקצוניות לצד השני כמי שנמנע מהנהגות והוראות והכרעות ציבוריות (ורק הב"י בחש במה שמתרחש מתחת למיטה בקומה החמישית בפנימיה בבולטימור).

די נו. מה כולם ככה קמו רגישים השבוע. כנראה נגעתי בלי משים בעצב חשוף.

אף אחד לא התכוון להשוות או להבדיל.

האשכול כאן על הבית ישראל ואני מתמקד בהשפעתו ובמסירות נפשו למען הכלל והפרט. השפעה שאין לה אח ורע כמעט בדורו.
כמובן מי שירצה יכול לעשות כל אשכול אחר על כל אחד אחר.
גם מי שירצה לחלוק על הנחותיי, מוזמן בחום. אני אורח כאן כמו כולם.
איני נכנס כאן בכלל להשוואות, ורק עניתי לר’ יהושפט על השאלה וההשוואה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' פברואר 11, 2024 7:57 pm

ישעיהו לוריא כתב:
יהושפט כתב:
ישעיהו לוריא כתב:

אין להם כל תחרות. הוא במקומו והוא בתחומו.
אם יאמר לך אדם שלא הושפע כלל מחזון איש ומעודו לא פתח את הכרכים האדומים או השחורים, תדע שאינו אלא טועה.
אם לא למד בעצמו מספריו, וודאי שמרבותיו שמע משהו ובטח ובטח שאיזו חומרא בהלכה שנהג כמוהו, או שאפי’ לא נהג כמו הכרעתו אולם היא ניצבת לה ברמה.
ובגין כך, ובגין אישיותו הנסתרת והמקבלת את כולם, ובדורנו דור התארים והסופרלטיבים, מיד מדביקים לו את תואר מנהיג הדור מנהיג התקופה מנהיג בני הישיבות, ולמעשה החזו’’א לגמרי נמנע מהנהגות והוראות והכרעות בענייני ציבור,

כך באותה מידה, אם הייתי כותב שאין מי שלא למד בספר בית ישראל, או שלא הושפע מדברי תורתו של הבית ישראל, היית צודק בהשוואה.
אבל בהנהגה הציבורית ובנורמות בענייני קדושת המחנה, הנהגה ציבורית וכל הפרהסיה של הציבור החרדי, כמו גם העלאתם של אלפי אלפי יחידים, רובם לא מחצרו, הוא היה הכי מכריע והכי משפיע ובאינספור תחומים.
בארץ ואיני יודע אם לא בעולם. בטח גם בעולם לפחות באופן של עקיפין.

ר' ישעיה כתבת דברים נפלאים
אבל אשוב ואצטט את מה שעליו הגבתי "כמעט כל בני הדור ההוא, היה להם קשר כזה או אחר איתו.", קשר זו לא השפעה כמובן וכפשוט, אז המשפט הזה לא נכון, אם היית כותב הושפעו מממנו לא הייתי מתווכח

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' פברואר 11, 2024 11:44 pm

היה נוהג כזה באמצע הטיש, שהיו עולים על מדרגות מולו, היו תוחבים כוסית לחיים ואומרים נכחו לחיים והוא היה משיב.
היה באחת השנים האחרונות, שעלה אברך ואחרי שהוא עבר, אמר הבית ישראל ל'פני מנחם' בלחישה, יש כאלו שדוקרים לי בעיניים כשאני רואה אותם.
משום מה בגלל השקט, כמה אנשים מסביב שמעו והסתובבו לנעוץ מבט לדעת למי הרבי התכוון.
אבל האיש הראשון נפנה כבר ללכת וכעת כבר עמד שם יהודי אחר, אברך טוב ועדין, ועוד לפני שהבין מדוע מסתכלים עליו, הבית ישראל מיד תפס את העניין, ושלח לו גביעו עם יין.
מאז, לא חדל מלפייס אותו, על כמה שניות שבהן אנשים אחדים חשבו בטעות שעליו הוא אמר שדוקר לו בעיניים.
כל שבוע ושבוע היה שולח לו יין כשהיה עובר.
עד כדי כך, בחודש וחצי האחרון לימי חייו, הפסיק לקחת סנדקאות. יש גם על זה סיפור מר’ מנחם אליעזר מוזס מקורבו.
אותו אברך נכנס לבשר לו שנולד לו ילד. הבית ישראל שמח איתו במיוחד ואמר לו לך אני עוד חייב בקשת סליחה ומחילה. אני חייב להתפייס איתך ולכן לקח באופן חריג, את הסנדקאות

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' פברואר 12, 2024 11:02 am

נראה שההתפעלות היא מזה שהאדמו"ר פייס כ"כ את האברך שחשדו אותו ואין בו...

אך אני מתפעל מעצם הדיבור ה'שפיצי' בפני האברך (המקורי) ועד כדי שאחרים שמעו...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' פברואר 12, 2024 3:15 pm

לכאורה משמע שהדבר נאמר אחר עברו משם (ובמילא גם לא שמע).

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' פברואר 13, 2024 9:04 am

בית הגנזים כתב:
זכרונות בית ישראל.pdf

להעיר שמובא בקונ' מאשכול דידן בשם 'הרב שוחט'..

הביבליופיל

הודעהעל ידי הביבליופיל » ד' פברואר 14, 2024 10:32 pm

שמא מקומו באשכול על הרב מטשעבין.
קבצים מצורפים
ליידאקעס.PDF
בצלו חמדתי.
(346.79 KiB) הורד 85 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ה' פברואר 15, 2024 8:47 pm

אנקדוטה אקטואלית על הרה"ק הבית ישראל זיע"א.
על רגישותו המיוחדת לעניים ודכים נכלמים, על החכמה המיוחדת ודרכי ההתנהלות.

מספר מקורבו הרב ר' שייע קליינלרר שיחי'.
הייתה מערכת בחירות אחת שבה הקנאים עשו קטע עוקצני, משפיל ומעצבן במיוחד.
הם לקחו את הקול קורא המקודש של גדולי הדור שחתמו על חשיבות ההצבעה בבחירות, אבל במקום חתימות גדולי ישראל, הם הביאו את חתימות הנשוגעים הידועים, המסכנים והקבצנים התמהוניים בירושלים.
את הפשקוויל - קול קורא הזה הם תלו במודעות, שמרחוק זה היה נראה אמיתי, פיזרו בחוצות וכו'.
הציבור רתח ונפגע, היה לא נעים וממש משפיל.
כולם דברו על זה.
הבית ישראל קורא לי לחדרו בשעת בוקר, שואל אותי מה נשמע, מה כולם ככה סוערים.
מה יכולתי לומר לו? להגיד לו שהציגו את דמותו כאחד התמהוניים בירושלים?!
לא עניתי, הוא ממש הכריח אותי לגלות.
משלא עמדה בפניי ברירה, הוצאתי מהכיס את הפשקוויל שהיה לי אצלי, הראיתי לו.
הוא החוויר באחת.
תפסתי את עצמי בבושה. ככה אני פוגע בו בפנים ? לא יכולתי להתחמק עוד?!
אבל הוא מרים את העיניים ואומר לי בקול עצור : איך הם עושים כזה דבר? מילא האנשים שחתומים, רובם חסרי דיעה וגם לא קוראים מודעות ברחוב, עסוקים בעצמם ובצורתיהם,
אבל אין להם משפחה?! מה עובר על המשפחות של אותם אנשים כשככה מרכזים אותם לרשימה אחת מבזה ומשפילה?!
איך יהודים עושים כזה דבר?!
הוא ממש היה מזועזע.
ואז הפטיר בחצי מילה: ומלבד זאת. איך הם לא פוחדים מהטשעבינער רב ?! (כביכול מהפגיעה בכבוד תורתו)

לא הוא הנושא, אין שום פגיעה בו או באגודת ישראל שייסד האבא זיע"א, זה לא נוגע בכלל הפגיעה. התגובה הראשונה הייתה הרגישות לפגיעה של בני משפחות האומללים וגם תגובה על הפגיעה בכבוד התורה של הרב מטשעבין....

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' פברואר 18, 2024 1:35 am

ישעיהו לוריא כתב:
לא הוא הנושא, אין שום פגיעה בו או באגודת ישראל שייסד האבא זיע"א, זה לא נוגע בכלל הפגיעה. התגובה הראשונה הייתה הרגישות לפגיעה של בני משפחות האומללים וגם תגובה על הפגיעה בכבוד התורה של הרב מטשעבין....

רק להעיר, את אגודת ישראל לא אביו זי"ע הוא שייסד.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' פברואר 18, 2024 1:44 am

פרנקל תאומים כתב:רק להעיר, את אגודת ישראל לא אביו זי"ע הוא שייסד.

תודה על ההערה. ניכר כי כב’ מסוג האנשים התופסים עיקר מכל מעשה ולא נטפלים לזוטות. [על תוכנה אין לי כוח לדון באשכול זה]

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' פברואר 20, 2024 7:38 am

ישעיהו לוריא כתב:
פרנקל תאומים כתב:רק להעיר, את אגודת ישראל לא אביו זי"ע הוא שייסד.

תודה על ההערה. ניכר כי כב’ מסוג האנשים התופסים עיקר מכל מעשה ולא נטפלים לזוטות. [על תוכנה אין לי כוח לדון באשכול זה]

'דעם טאטען'ס אגודה' הוא אכן משפט כה משמעותי שמשמעותו והשלכותיו זקוקים לאשכול אחר

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ד' פברואר 21, 2024 12:11 am

כידוע הרבי הבית ישראל התעסק בעיקר בצופה פני העתיד. היינו 'דעיקר איז דקינדער'.
כלומר, היה ורד אל נשמת אדם, כדי להוציא יקר מזולל, שלפחות ילדיו ילכו בדרך ישראל סבא.

שמעתי על כך עובדה נוראה עם תובנה.
היה יהודי שזכה להכיר את בנו של הרב"י עד לימיו האחרונים. ומשכך הוא בא להיפגש עם הרב"י ולשוחח.
בכל אופן לא כל יום פוגשים ביהודי, שהוא עדות אחרונה לבנו יחידו ומחמדו ר' לייבלי הי"ד.
אך השיחה גופא נעשתה 'על יבש', וללא התעניינות מצידו של הרב"י על בנו יקירו.

אח"כ שתמהו המקורבים אצל הרב"י על כך. ענה בתגובה שכולה מחשבה:
במהלך השיחה הבנתי שלהנ"ל אין ילדים, משכך אין טעם להשקיע בשיחה...

ומהכא להתם.
סיפר לי יהודי ת"ח ומרביץ תורה לתלמידים, שכבר נלב"ע לפני כמה שנים
שהוא היה מיתומי המלחמה. הוא בא כאן ארצה כפליט ללא אב ואם,
ומה עושים כשמשעמם? מחפשים ומסתובבים ב....
לילה אחד, עודו פוסע ברחוב יהודית, מרגיש לפתע יד מונחת על כתיפו
הוא מביט הצידה לבחון מיהו האיש, וירא איש בעל שיבה
קורא בחיוך קל: מה יש לך לחפש כאן, זה לא המקום שלך. בא לישיבה..
[אח"כ נודע לו שזה הרב"י מגור].

ומי שהכיר וידע את האיש, היה מפטיר עבורו: "שלי ושלכם, שלו הוא".

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' פברואר 21, 2024 7:06 am

בזכרונותיה של גב' גוטה שטרנבוך (באנגלית) כתוב שהיתה מאד מיודדת עם בתו של הב"י מרת ראפופורט הי"ד - למדה איתה בסמינר בקראקא והיתה איתה בטרזינשטאט עד חסול המחנה.
אחרי המלחמה היא כתבה מכתב ארוך לב"י על בתו עם כל הפרטים של שנות המלחמה.
לא זוכר את הנוסח המדויק אך הב"י ייקר מאד את המכתב, וקרא בו שוב ושוב

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ו' פברואר 23, 2024 1:12 pm

הגרמ"צ ברגמן שליט"א סיפר לאדמו"ר מגור שליט"א השבוע, שבבחרותו למד לעתים בישיבת שפת אמת ובאחד הימים ישב ולמד מסכת כריתות והרה"ק הבית ישראל עבר לידו וכשראה שעוסק במסכת זו התיישב לידו ולמד עמו במשך 4-5 שעות רצופות ללא גוזמא. עכ"ד.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' פברואר 23, 2024 2:11 pm

הזכרת לי סיפור ששמעתי מזמן, ושכחתי כמה פרטים עיקריים, על אחד מגדולי הדור הליטאיים בדור הקודם [אולי רבי יודל שפירא?] שבבחרותו ישב ולמד בהתמדה באיזה בית מדרש, והבית ישראל נכנס וראה אותו, ומצא חן בעיניו [ואולי רצה לקרבו אליו], והתיישב לידו, בשתיקה. והבחור לא מתייחס ולא פוסק מתלמודו. הבית ישראל זז קצת לכיוונו על הספסל וכמעט נצמד אליו, והבחור זז והתרחק קצת והמשיך ללמוד, בלי להרים את עיניו מהספר, וכך עוד ועוד עד שנגמר הספסל והבחור הוכרח לקום או ליפול.

כמדומה שהסיום היה שכ"ז מצא חן בעיני הבית ישראל, אבל אמר אח"כ שמיד הבין שחסיד [שלו, או בכלל] הוא כבר לא יהיה [אולי אותו בחור שקל אז את דרכו בזה?].

כאמור, הפרטים מעורבבים אצלי, ואודה מאד למי שיחזיר לי אבידתי.

בית הגנזים

הודעהעל ידי בית הגנזים » ג' פברואר 27, 2024 2:01 pm

"וכל רבי מקרב ומטהר את לבות ישראל בדרכים משלו, הרבי הבית ישראל זי"ע, אחד מהדרכים היה ע"י שקרא לאנשים לכוס תה, בבית המדרש לא היה אז שתיה חמה כשבאו ללמוד פארטאגס, אף אחד מהכוסות תה ששתיתי בחיים לא החזירה אותי בתשובה כמו אותם כוסות של הרבי זי"ע. זה התחיל בקימה, וחשבת אולי יקראו לך לתה היום, והיית חושב לעצמך איך הוא יראה אותי היום, עלי לחזור בתשובה. ואח"כ אם זכית והמשמש קרא לך, ברגעים המועטים עד שעלית, הרי היית מטהר את הלב, וכשכבר עלית, לפעמים הרבי זי"ע לא נכנס, לפעמים היה נכנס בלי לומר מילה, לפעמים פסַק, לפעמים שבח, כל זה גרם לטהרת הלב, בלב פנימה קרה לאנשים משהו".

(הגאון הרב שאול אלתר שליט"א - עברא דדשא, תש"פ-תשפ"א, ח"א עמ' שסה-שסו)

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: הבה נתבונן ו־ 291 אורחים