רבי יהודה [זרחיה] אזולאי - נכד החיד"א?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
וונדרבר

Re: רבי יהודה זרחיה אזולאי - נכד החיד"א?

הודעהעל ידי וונדרבר » ו' דצמבר 08, 2017 2:01 am

שלמה גוטליב כתב:
וונדרבר כתב: ס' 'חסד לאברהם' לא נדפס ע"י משפחת הריז"א.
כנראה כוונתך לס' "פרקי אבות עם פירוש מהר"א אזולאי בעל חסד לאברהם", שהוציא לאור רי"ש שיין (חתן הבכור) בשנת תר"ע.

אכן כן. למשפחה היה את כל הסט בכתב יד של הגה"ק החסל"א.
אבל ברובו הגדול נעלם (ניתן לרב אחד ולא חזר...), חלקו קיים עוד אצל משפחת שיין, ורק הפרקי אבות יצא לאור מאותו כתבי יד.

ס' אהבה בתענוגים, שהוא פי' מהר"א אזולאי על כל סדר נזיקין, יצא לאור בשנת תשמ"ו, ע"י מכון ירושלים, מכת"י של המשפחה הנ"ל.

שלמה גוטליב

Re: רבי יהודה זרחיה אזולאי - נכד החיד"א?

הודעהעל ידי שלמה גוטליב » ו' דצמבר 08, 2017 12:18 pm

וונדרבר כתב:
שלמה גוטליב כתב:
וונדרבר כתב: ס' 'חסד לאברהם' לא נדפס ע"י משפחת הריז"א.
כנראה כוונתך לס' "פרקי אבות עם פירוש מהר"א אזולאי בעל חסד לאברהם", שהוציא לאור רי"ש שיין (חתן הבכור) בשנת תר"ע.

אכן כן. למשפחה היה את כל הסט בכתב יד של הגה"ק החסל"א.
אבל ברובו הגדול נעלם (ניתן לרב אחד ולא חזר...), חלקו קיים עוד אצל משפחת שיין, ורק הפרקי אבות יצא לאור מאותו כתבי יד.

ס' אהבה בתענוגים, שהוא פי' מהר"א אזולאי על כל סדר נזיקין, יצא לאור בשנת תשמ"ו, ע"י מכון ירושלים, מכת"י של המשפחה הנ"ל.

אני נזכר כי הרה"ח ר' אברהם וינגרטן הנז' (אביו של ר' יעקב מח"ס הסיודר המפורש) סיפר לי בשם זקנתו ודודתו גענעשע שפירא ע"ה שאביהם הבכור היה מאד מחשיב את הכת"י של החסל"א מירושת זקנו ע"ה והיה משתמש בו בסגולה לשמירה ליולדות ולחולים, והיה מניחם תחת הכרית. כמעט את כל הספריה שרכש הוא מכר, אבל את הכת,י הזה היה מחשיב מאד ורצה להדפיסו בעצמו כידוע.
עוד אמר לי שזה מיורשת החיד"א, שהיה בידו שני כרכים מכתבי החסל"א (אמר לי שהחיד"א כותב בכמה מקומות שכתבי החסל"א כולם בידו. עוד אמר לי שהחיד"א כותב בכמה מקומות שהיה בידו את אותו הכתב יד פעמיים. (דהיינו שהחסל"א העתיקו ב' פעמים)

ואגב, ר' אברהם הנ"ל לעג לכל הויכוח דלעיל על הייחוס, ומשנתו הייתה ברור בנידון כפי ששמע מדודתו גינעשע הנ"ל יחד עם הרר"א בריזל שהריז"א היה בן בתו של בן החיד"א, ואף סיפר כי לזקנו היו ספרים מירושת ר' אברהם בן החיד"א. (שנפטר בחיי אביו)
(מבקש לא להגרר שוב לויכוח)

מתישהוא

Re: רבי יהודה [זרחיה] אזולאי - נכד החיד"א?

הודעהעל ידי מתישהוא » ה' ינואר 18, 2018 2:34 am

האם מישהו יכול לעזור לי לאמת/לפרוך את הסברא שהעלו בפורום אחר, שהחתימות בספר דלקמן הם של רבי יהודא זרחיא אזולאי? אני לא שואל האם אתם מסכימים לפענוח, אלא האם מישהו יכול לאשר/להכחיש דמיון בין חתימות וכתבי יד אלו ובין שאר החתימות וכת"י שלו, או שמא מדובר ברבי יהודא זרחיא אזולאי אחר, ולא זה שבאשכול זה.

תמונה

תמונה

תמונה

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ו' ינואר 19, 2018 2:08 pm

מתישהוא כתב:האם מישהו יכול לעזור לי לאמת/לפרוך את הסברא שהעלו בפורום אחר, שהחתימות בספר דלקמן הם של רבי יהודא זרחיא אזולאי? אני לא שואל האם אתם מסכימים לפענוח, אלא האם מישהו יכול לאשר/להכחיש דמיון בין חתימות וכתבי יד אלו ובין שאר החתימות וכת"י שלו, או שמא מדובר ברבי יהודא זרחיא אזולאי אחר, ולא זה שבאשכול זה.

החסומים לא רואים כלום. (רק שלשה ריבועים אפורים!].
כדאי שבמקום לשלוח קישורים לאתר, תוריד את התמונות ותשמור אותם בתור JPEG, ואז יוכלו לראות מה שכתוב.

מתישהוא

הודעהעל ידי מתישהוא » ו' ינואר 19, 2018 2:28 pm

פרנצויז כתב:
מתישהוא כתב:האם מישהו יכול לעזור לי לאמת/לפרוך את הסברא שהעלו בפורום אחר, שהחתימות בספר דלקמן הם של רבי יהודא זרחיא אזולאי? אני לא שואל האם אתם מסכימים לפענוח, אלא האם מישהו יכול לאשר/להכחיש דמיון בין חתימות וכתבי יד אלו ובין שאר החתימות וכת"י שלו, או שמא מדובר ברבי יהודא זרחיא אזולאי אחר, ולא זה שבאשכול זה.

החסומים לא רואים כלום. (רק שלשה ריבועים אפורים!].
כדאי שבמקום לשלוח קישורים לאתר, תוריד את התמונות ותשמור אותם בתור JPEG, ואז יוכלו לראות מה שכתוב.

אני מעלה כבקשתך שוב את התמונות בצורה ישירה. אשמח לשמוע חוות דעת.
קבצים מצורפים
20180116_103842.jpg
20180116_103842.jpg (1.64 MiB) נצפה 209 פעמים
20180116_103902.jpg
20180116_103902.jpg (1.14 MiB) נצפה 209 פעמים
20180116_103824.jpg
20180116_103824.jpg (840.53 KiB) נצפה 209 פעמים

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » א' ינואר 21, 2018 2:11 am

מתישהוא כתב:אני מעלה כבקשתך שוב את התמונות בצורה ישירה. אשמח לשמוע חוות דעת.

בצילום הראשון מעל הכיתוב "ספר רוח דוד ונשמת דוד" כמדומה שכתוב "לעבודת קוני קניתי יאודה זרחיה", ובצד שמאל של דף השער יש חתימה מסולסלת "יאודה זרחיה ס"ט".
אך מוזר שבשתיהם לא כתוב "אזולאי"!
[בצילום השני יש חתימה "... יצחק", ואינו רבי יהודה זרחיה].
בצילום השלישי כמדומה שכתוב "מקנת כספי לעבודת קוני הצעיר יאודה זרחיה ... ס"ט". ולא ברור האם כתוב שם "אזולאי" (?).

בעבר התפרסם לעיל צילום כתב ידו של רבי יהודה זרחיה אזולאי, על כת"י שהיה ברשותו,
viewtopic.php?f=19&t=4528&start=120#p267936
viewtopic.php?f=19&t=4528&start=240#p276784
מצורף כאן שוב הקישור והצילום לשם השוואת הכתב.
http://www.bl.uk/manuscripts/Viewer.asp ... 2823_f001r

ריז אזולאי מיורשי.png
ריז אזולאי מיורשי.png (2.21 MiB) נצפה 174 פעמים

מתישהוא

הודעהעל ידי מתישהוא » א' ינואר 21, 2018 9:42 am

פרנצויז כתב:
מתישהוא כתב:אני מעלה כבקשתך שוב את התמונות בצורה ישירה. אשמח לשמוע חוות דעת.

בצילום הראשון מעל הכיתוב "ספר רוח דוד ונשמת דוד" כמדומה שכתוב "לעבודת קוני קניתי יאודה זרחיה", ובצד שמאל של דף השער יש חתימה מסולסלת "יאודה זרחיה ס"ט".
אך מוזר שבשתיהם לא כתוב "אזולאי"!
[בצילום השני יש חתימה "... יצחק", ואינו רבי יהודה זרחיה].
בצילום השלישי כמדומה שכתוב "מקנת כספי לעבודת קוני הצעיר יאודה זרחיה ... ס"ט". ולא ברור האם כתוב שם "אזולאי" (?).

ממש תודה רבה על התשובה המפורטת!

האם בכיתוב שבתוך דף השער לא כתוב "לעבודת קוני קניתי יאודה זרחיה א", כלומר בתוסף האות אל"ף אחרי "יאודה זרחיה"? ואז זה יכול להתפרש כהתחלה של אזולאי.

חזור אל “משפחות סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 15 אורחים