מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נחלי אפרסמון

הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ה' יוני 27, 2019 2:22 am

לרגל יומא דהילולא
קיצור תולדות חייו של מרן הראשון לציון הרה"ג רבי מרדכי אליהו זצוק"ל

הרב מרדכי אליהו זצ"ל נולד בעיר העתיקה בירושלים בכ"א אדר תרפ"ט, לאביו הרב הגאון חכם סלמן אליהו זצ"ל, מגדולי המקובלים בירושלים. אמו היתה הצדיקה מרת מזל זצ"ל, אחות הרב יהודה צדקה זצ"ל, רודפת צדקה וחסד בכל הליכותיה, ממשפחת בעל ה"בן איש חי" אותו שם לו רבנו כנר לרגליו בפסיקותיו. העוני הרב ששרר בבית משפחת אליהו לא מנע ממרדכי הצעיר ללמוד תורה, גם אם היה זה לאור הנר ליד השולחן או על הרצפה. בהיותו בגיל אחד עשרה נפטר עליו אביו, שהספיק בחייו להאציל עליו מרוחו ולטעת בו אהבת תורה עם יחס מיוחד לתורת הנסתר.
בצעירותו התמיד הרב בלימוד תורה ובשימוש תלמידי חכמים מגדולי הדור. ביניהם הרב עזרא עטיה זצ"ל, ראש ישיבת פורת יוסף, הרב צדקא חוצין זצ"ל, מגדולי הרבנים בירושלים והרב אברהם ישעיהו קרליץ זצ"ל בעל ה"חזון איש", שהדריכו בדרכי אמונה ובטחון. מאוחר יותר היה הרב מקורב ל"זקן המקובלים" הרב מרדכי שרעבי, לרבי ישראל אבוחצירא (הבבא סאלי) שקרבו באופן מיוחד. הרב אליהו נפגש כמה פעמים עם הרבי מלובאוויטש, עימו היו לו יחסי קירבה מיוחדים.
כבחור צעיר הוא החליט לתרום את חלקו ביציקת תוכן רוחני בימי הראשית של מדינת ישראל. במקביל ללימודיו הוא החל לצאת עם ידידו המגיד הירושלמי רבי שבתאי יודלביץ' זצ"ל למסור שיעורי תורה במקומות ישוב מרוחקים. הרב היה מוסר שיעור בהלכה ורבי שבתאי באגדה. בשנת תש"י השתתף הרב כאחד ממקימי המחתרת החרדית ''ברית הקנאים'', שלחמה בעוז במגמת החילוניות שפשתה בקרב העם, ונדון לעשרה חודשי מאסר.‏‏ במשפטו אמר הרב: "הרגשתי כי ליהודים יש הרגשת נחיתות הגורמת ליחס של זלזול אליהם מצד הזולת, דבר המשפיע גם על המנהיגות .. והחלטנו על ייסוד ארגון שמטרתו החדרת גאווה יהודית. ... האמנתי כי באמצעות המחתרת נוכל להשליט חיי תורה במדינה". שנים מאוחר יותר אמר הרב: "אני מודה שהדרך שבה הלכתי בעבר אינה מתאימה לדורנו, לא שהתורה השתנתה חס-וחלילה אלא שהדרך להחדירה לעם השתנתה".
בהיותו בן כ"ד שנים הרב נשא לאשה את הרבנית צביה מב"ת, ביתו של הרה"ג דוד עזראן זצ"ל, רבו של רבינו בישיבת "פורת יוסף". עם תום לימודיו בבית המדרש לרבנים ודיינים של הרב יצחק ניסים זצ"ל הרב עבר בהצטיינות את המבחנים, והתמנה לדיין הצעיר ביותר בארץ.
הראשל"צ, הרב יצחק נסים, הורה לרב לטפל בהעלאת עצמותיו של מרן החיד"א זצ"ל ארצה מהעיר ליוורנו אשר באיטליה. בכ' באייר תש"ך הועלו עצמותיו של החיד"א להר המנוחות בירושלים, וסיפורים מופלאים נקשרו סביב חלקו של הרב זצ"ל במעשה.
תחילה כיהן הרב כדיין בבית הדין הרבני בבאר שבע, שם עסק רבות בפתרון בעיות מסובכות כולל היתר עגונות. מקץ ארבע שנים עבר הרב לבית הדין הרבני האזורי בירושלים, ומאוחר יותר התמנה כחבר בבית הדין הרבני הגדול. בשנים אלו טיפח הרב אליהו קשר אמיץ עם הציבור הרחב, שראה בו כתובת לכל בעיה הלכתית או אישית. קשר זה הגיע עד המקומות הנידחים ביותר בעולם. הקשר החם שלו עם הציבור על כל גווניו, מפלגותיו ועדותיו, הביא אותו באופן טבעי להיות מועמד ראוי לכהונת הרב הראשי לישראל.
בד' בניסן תשמ"ג נבחר לרב הראשי לישראל ולראשון לציון, יחד עם מו"ר הרב אברהם שפירא זצ"ל, ראש ישיבת מרכז הרב. הכתרתו של הרב אליהו התקיימה בבית הכנסת רבן יוחנן בן זכאי שבעיר העתיקה בירושלים, מקום בו הוכתר הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל. פעולותיו של הרב ברבנות הראשית לישראל התפרסו על פני תחומים רבים. בין היתר הרב הרבה בביקורים והרצאות אצל אלה שאינם קרובים לתורת ישראל ומצוותיה במושבים, בקיבוצים ובבתי-ספר ממלכתיים, תוך קירוב רחוקים לתורה ולמצוות בדרכי נועם.
הרב אליהו הרבה להסתובב בקהילות יהודיות ברחבי העולם, כשהוא מדריך את ראשי הקהילה במלחמה בהתבוללות ומחזק את ידיהם בשמירת שבת, חינוך הילדים וטהרת המשפחה, תוך קריאה ליהודי הגולה לעלות לארץ ישראל. בפסקיו נהג הרב אליהו זצ"ל להדגיש את הצורך לשמור על נצחיות התורה, ולתקן תקנות בהתאם לצורכי הדור ובעיותיו. רבים מפסקי הדין התפרסמו בספרי שאלות ותשובות. הרב כיהן כרב ראשי עד סיום כהונתו בשנת תשנ"ג.
לאחר סיום כהונתו כרב ראשי, נודע הרב כמנהיג ומורה דרך הלכתי ורוחני של הציבור הדתי לאומי, כאשר רבים מקהל חסידיו נימנו גם על הציבור החרדי, הספרדי והאשכנזי.
הרב היה ידוע כבעל מופת, אשר דלתו פתוחה לכלל הציבור וברכותיו מתקיימות. מכוח יוזמתו של הרב הוקמו עשרות רבות של גרעינים תורניים בכל רחבי הארץ. לצורך זאת הוקמה "קרן מורשת", רשת גרעינים תורניים הגדולה בזמנה, שנסגרה בתשס"ה. דרך פעילות הגרעינים הוקמו בתי מדרש, כוללים, ישיבות גבוהות וישיבות הסדר שעסקו גם בפעילות ציבורית ענפה. סיסמת הגרעינים התורניים היתה "להתנחל בתוך הלבבות".
הרב אליהו היה גם נשיא הכולל "דרכי הוראה" בירושלים, בראשות בנו הרב יוסף אליהו שליט"א. כולל זה מכשיר אברכים לרבנות ולדיינות ולהנהגת קהילות בארץ ובעולם. ברחבי העולם ישנם למעלה משישים שליחים יוצאי בית המדרש וכן שליחים הפעילים בארץ.
הרב זצ"ל היה מעביר שיעור שבועי בהלכה ואגדה בבית הכנסת שלו, "היכל יעקב", בשכונת קריית משה בירושלים. שיעורים אילו היו מועברים באמצעות הלווין לאלפי אנשים בארץ ובעולם. השיעורים היו משוכתבים ומופצים בעלון "קול צופיך" ברחבי הארץ.
הרב כתב עשרות ספרים, ביניהם ספר "דרכי טהרה" בנושא הלכות טהרת המשפחה שיצא לאור בעשרות אלפי עותקים, וכן ספרי שו"ת ודרושים.
הרב אליהו השתתף במאבק לשחרורו של יונתן פולארד, ואף ביקר אותו עשר פעמים בכלאו.
הרב היה מראשי המתנגדים לתוכנית הגרוש מגוש קטיף, והוביל את הציבור במאבק נגדה. יש אומרים כי צערו מפינוי הגוש, וכן הטבח שארע בישיבת מרכז הרב, היו מהגורמים המרכזיים למחלת הלב הקשה בה לקה בשביעי של פסח תשס"ח.
הרב סבל ממחלתו במשך כשנתיים ימים, בהן הוא חי באופן פלאי, שהתמיה את כל רופאיו והמטפלים בו. במהלכן הוא עבר ניתוחים מורכבים, מהם הוא יצא בשלום באופן שלמעלה מדרך הטבע. סיפורים רבים נשזרו סביב תקופת חוליו הפילאית של מרן הרב.
הרב אליהו נפטר בכ"ה בסיוון תש"ע, כשהוא בן שמונים ואחת שנים. למעלה ממאה אלף איש השתתפו בהלווייתו. הרב נטמן בהר המנוחות בירושלים, בסמוך לציון החיד"א, שאת עצמותיו העלה לארץ חמישים שנים לפני כן. בניו, הרב שמואל שליט"א רבה של צפת וחבר הרבנות הראשית, הרב יוסף שליט"א ראש כולל "דרכי הוראה", עו"ד שלמה שעסק במגוון רחב של תפקידים ציבוריים בכירים והעומד בראש הקרן להדפסת ספרי הרב זצ"ל וכן חתנו הרב דניאל עמור הלומד בבית המדרש "דרכי הוראה" ממשיכים את דרכו ומורשתו.

שומר
הודעות: 731
הצטרף: ש' דצמבר 11, 2010 9:23 pm

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי שומר » ו' יוני 28, 2019 2:55 pm

הוציאו אחרי פטירתו ספרים בהלכה רבים

נחלי אפרסמון

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » ו' יוני 28, 2019 3:04 pm

ואמר לי הגאון ר' יעקב חיים סופר כשראה ספרים אלו איך הסתיר כל זאת בחייו?

ח''ל קאליסק
הודעות: 1014
הצטרף: ה' יוני 26, 2014 4:15 pm

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ש' יוני 29, 2019 9:29 pm

איני מבין כיצד צדיק נשגב זה משפחתו כיבדו להספיד בהלווייה לא פחות ולא יותר מחלל שבת ואוכל נו''ט ברקת שר''י.אתמההץ

אבני גזית
הודעות: 636
הצטרף: א' אוגוסט 26, 2018 11:09 am

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי אבני גזית » ש' יוני 29, 2019 10:06 pm

פעם הייתי עמו בלוויית הגה"צ רבי שמואל דרזי זצ"ל שנפטר בעת רעוא דרעוין.
כל הזמן דרבן שיגמרו מהר את ההספדים כדי שיספיקו לקברו לפני חצות של מוצ"ש.

וברגע האחרון הגיע חכם אחד ונתנו לו להספיד וחרה על כך לרמ"א.
שאל אותי, מי המספיד? אמרתי לו, רב"ש. אמר, אם כך ראוי להמתין עוד.

בן אליהו
הודעות: 559
הצטרף: ב' מאי 31, 2010 10:05 pm

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי בן אליהו » ש' יוני 29, 2019 10:08 pm

מי הוא רב"ש?

נחלי אפרסמון

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי נחלי אפרסמון » א' יוני 30, 2019 1:16 am

הראשון לציון הרב אליהו בקשי דורון שליט"א בראיון מיוחד מספיד את הרב אליהו, "מי כמוני יודע מה גודל האבידה לרבנות מי כמוני יודע כמה חסרה מנהיגותו וחבל על דאבדין ולא משתכחין והוא שנמצא למעלה יגן על הרבנות שלנו. תורתו היא מהדברים המפורסמים הוא היה קרוב לשלושים שנה ארבעים שנה בדיינות עד שהגיע לנשיא אבות בתי הדין והוא ביסס את מערכת הדיינות בארץ".

לדבריו חשוב שמוסד הרבנות הראשית יקבל חיזוק כי הרב אליהו הותיר אחריו חלל גדול, "בנושא של הרבנות הראשית כמי שבא אחריו בתפקיד, מי כמוני יודע להעריך את מה שהרב אליהו והרב שפירא עשו כרבנים ראשיים, איך שהרב אליהו היה קשור אפילו לרבנים מהתפוצות הוא בעצמו היה עונה לטלפונים זה חסר ויחסר וחבל על דאבדין".

הרב בקשי דורון אומר שאין ספק שמדובר באבידה אמיתית לציונות הדתית, "הוא היה שר וגדול, איש מורם מעם שידע להנהיג והנהיג, היום אין למי לפנות אפשר לראות דמויות של אנשים שמרגישים שחסר להם המנהיג ובעיקר במקרה של הרב אליהו שכרב ראשי לישראל הוא היה מנהיג הציונות הדתית, מי שצריך הכי הרבה את ההנהגה זה הציונות הדתית כי שאר הפלגים ביהדות יש להם את הדרך שלהם ולא צריכים את הרבנות הראשית אבל מי שצריך את המוסד הזה זה הציונות הדתית, וזה הוקם בתקופתו והם שניהם נתנו את התוקף לתפקיד לכן צריכים למצוא את הפתרון לזה גם היום".

הרב בקשי דורון רואה בקבורתו של הרב ליד החיד"א סגירת מעגל, "אני זוכר את התקופה הזאת שהעלו את עצמותיו של החיד"א, מי שיזם את זה היה הרב ניסים והרב בניהו בנו, שהיה גם החוקר של תורתו של החיד"א ויחד עם הרב ניסים הם רצו להביא אותו מאיטליה, אני זוכר את הלוויה, הרב אליהו הוא זה שעשה את הדרך הוא למעשה זה שטיהר במו ידיו את הרב החיד"א, הכול נעשה על פיו של הרב מרדכי אליהו, ויש שמועות שהוא ראה אותו בשלמותו,הוא גם כן היה ידוע בטיפול שלו בכבוד המת ובחברה קדישא, הוא היה בפועל רוחץ את המת וכשנפטר הרב עטייה בתור בחור נדחקתי כשעשו את הרחצה ועשו את זה הרב מרדכי אליהו והרב בן אבו.
הוא תמיד היה מורה הוראות לחברה קדישא ולא פלא שגם אצל הרב החיד"א הוא זה שטיהר אותו, מגיע לו שהוא קבור לידו".
לדבריו הידע של הרב בקבלה ובנסתר היה מהמפורסמות, "מנסתרות נקני, הרב מרדכי אליהו היה בנו של הרב חכם סלמן אליהו שהיה תלמיד מובהק של הרב הבן איש חי שהיה גדול בקבלה לצד ההלכה ולא פלא שבן של הרב סלמן מתעסק בקבלה, גדולתו של הרב, שחכמת הנסתר כשמה כן היא, לא כדרך הרבנים של היום שחכמות הנסתר הם בחוץ, הוא היה מקובל ידענו שהתעסק בזה אבל התעסק בזה בשקט ואולי מפעם לפעם היה רומז רמזים.ושזכותו תגן עלינו".

משוש דורים
הודעות: 480
הצטרף: ב' נובמבר 14, 2016 12:23 am

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי משוש דורים » א' יוני 30, 2019 2:13 am

בן אליהו כתב:מי הוא רב"ש?

ר' בניהו שמואלי

גביר
הודעות: 1168
הצטרף: ה' אפריל 03, 2014 4:33 pm

Re: הרב מרדכי אליהו זצוק"ל

הודעהעל ידי גביר » ג' יולי 02, 2019 7:54 am

סיפר לי אחד מתלמידיו - פעם אחת נודע לו, לאותו תלמיד, שאחר שחרית הרב ער לבדו בביתו ובשעה זו הוא נגיש יותר מבכל שעה אחרת. הזדרז ובא באותה שעה, שאל את שאלתו ונענה. לאחר מעשה חש הלה שלא בנח על שהטריד את הרב בביתו וראה צורך להתנצל וכשבא הרב לבית המדרש ניגש אליו ואמר לו - 'אני מקווה שהרב אינו מקפיד עלי'. 'מקפיד'? תמה הרב, 'מה זה להקפיד? למד נא אותי כיצד מקפידים, ואקפיד'.


חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 24 אורחים