מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי אריה שכטר זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
טברייני
שם מלא: עמוס חדד

רבי אריה שכטר זצוק"ל

הודעהעל ידי טברייני » ד' דצמבר 11, 2019 11:44 pm

ברוך דיין האמת הערב נתבשרנו על פטירתו של המגיד מישרים.
נערך לאחרונה על ידי טברייני ב ד' דצמבר 11, 2019 11:51 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

Re: רבי אריה שכטר זצוק"ל

הודעהעל ידי טברייני » ד' דצמבר 11, 2019 11:46 pm

מתוך המכלול - לאחר עריכות על פי הערות הת"ח דהכא:
רבי יהודה אריה שכטר (י"ח בטבת ה'תרצ"ז, 1 בינואר 1937 - י"ד בכסלו תש"פ 11 בדצמבר 2019) היה רב בני ברקי ופעיל בולט בתנועת התשובה. שמו נקשר בפרשת יוסל'ה שוחמכר. מאז שנות ה-70 היה מרצה בתחומי היהדות בארגון "ערכים" ובמסגרות רבות אחרות.

ביוגרפיה
נולד בהונגריה לתעשיין והמלונאי יעקב שכטר, שהיה בעליו של מלון העצמאות בנתניה. גיסיו הם הרב אברהם רייסנר, הרב משה שטרנבוך, והרב יחזקאל ברטלר הנשואים לאחיותיו. למד בישיבת סלובודקה בבני ברק. בילדותו ובחרותו היה ממקורבי הרב אברהם ישעיהו קרליץ, ה"חזון איש", ולאחר פטירתו התקרב בעקבות הרב משה יהושע לנדא לרב מבריסק, רבי יצחק זאב סולובייצ'יק כמו כן היה מתייעץ עם גיסו רבי יחזקאל ברטלר ולאחר מכן עם רבי חיים גריינמן שהפך להיות לרבו, כן היה מקורב לרב שאול קוסובסקי (מחבר 'דבר שאול').

נישא לאילה שרה הינדא בת הרב אשר סופר ונולדו להם שבעה ילדים, אשתו נפטרה ב-1993.

בשנות ה-50 היה פעיל בהפצת תורה במחנות העולים ובעיירות הפיתוח ועסק בהקמת שיעורי תורה במושבים.

בתקופה זו למד בחברותא עם הרב חיים קניבסקי.

בראשית שנות ה-60, בעיצומה של פרשת יוסל'ה שוחמכר נשלח בידי הרב יעקב ישראל קניבסקי לשווייץ כדי להעביר לרות בלוי את הנחיית הרבנים להשיב את יוסל'ה להוריו. בלוי לא שעתה להוראה ובאותו ערב נעלמה משווייץ. בעקבות מעורבותו זו היה שכטר, שכונה בספרה של בלוי "שומרי העיר" הרב לייבל פרידמן, יעד למתקפות של קנאי חסידות סאטמר. הרב שכטר שהיה אז יהלומן הוזמן ב-1963 לתת עדות בבית המשפט המחוזי בתל אביב בתום הפרשה אך אחיו מאיר הופיע במקומו והגיש חוות דעת רפואית לפיה הוא אינו מסוגל למסור עדות.

בעקבות צורך רפואי היגר לארצות הברית, שם שימש כראש כולל בשיכון חסידי סקווער ולאחר מכן מגיד שיעור בישיבת ויז׳ניץ מונסי. בנוסף פעל אז כנגד גזירת גיוס בנות וניתוחי מתים וחיטוטי שכבי שהיו בארץ ישראל.

במשך עשרות שנים היה הנואם הראשי ב"עצרת קינה" שארגן הרב רפאל סולובייצ'יק מדי ליל תשעה באב בכיכר השבת בירושלים.

בתו נישאה לרב יחיאל קלרמן, ראש ישיבת ארחות תורה ובנו של הרב אורי קלרמן. בנו יעקב, הוא מוהל מפורסם.

ספריו
בשנת תשע"ז יצא לאור ספר ראשון בסדרה מדרשותיו (בעריכת הרב יעקב ישראל פוזן) בשם "אריה שאג" על ימים נוראים וסוכות. בכסלו תשע"ח הוציא עוד כרך על חנוכה, ובאדר תשע"ח הוציא את הכרך השלישי בסדרה בענייני פורים ופסח. בשנת תשע"ט הושלמה סדרת המועדים עם 2 כרכים נוספים על שבועות ובין המצרים, ובנוסף החל להוציא סדרת ספרים על התורה. הכרך הראשון שיצא הוא על ספר שמות.

כמו כן הוציא לאור בשנת תשע"ו ספר תוספות הרא"ש על מסכת סוטה עם הערותיו - הגהות וביאורים ׳אביר יעקב׳ ובסופו מכתבים שקיבל מהרב חיים קניבסקי בתקופת מגוריו בארה"ב.
נערך לאחרונה על ידי טברייני ב ו' דצמבר 13, 2019 12:37 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' דצמבר 11, 2019 11:53 pm

בד"ה.

כילד ובחור שמענו את דרשותיו החוצבות להבות.
דיבר המון 'קנאות' ונוסטלגיה עם הרבה רגש וחום.

מוזר בעיני שלא ציינו את קירבתו להגר"ח גריינימן זצ"ל, ובעצם לכל החבורה הזאת,
זכורני שבאחת מדרשותיו לפני קרוב ל30 שנה הקריא מכתבים שלמים מהגרח"ג על שקידת התורה וכו'.
היה קשור מאוד גם לר' שאול קוסובסקי בעל 'דבר שאול'.

ראש

הודעהעל ידי ראש » ה' דצמבר 12, 2019 12:42 am

זכינו והיה מגיע מפעם לפעם לשבות באיזורינו.
בשנים האחרונות תמיד ביקש שיכניסו את כל הילדים בסוף הדרשה, ואז דיבר אליהם.
תוכן הדברים חזר על עצמו. שילדים צריכים לדעת שהם יכולים לדעת הרבה. ושינסו ללמוד עוד מחוץ ללימודי החיידר.
הוא דיבר איתם ברגש עז, על יכולתם לגדול להיות מגדולי ישראל וכד'. ודיבר שלימודי בקיאות יותר טוב מריטלין, כי כל אחד שמוצא ללמוד מה שליבו חפץ, נמשך ללימוד.

גולת הכותרת של דבריו היתה הבטחה לבוא להשתתף בכל בר מצוה של ילד שמחמת כך ילמד עוד מסכתות!
ילדי למדו כמה מסכתות כמו מגילה ותענית. אבל לצערם, בבר מצוה שלהם הוא כבר לא ישתתף.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ה' דצמבר 12, 2019 12:48 am

בשביל הדיוק, רבי יהודה ארי׳
בתחילה לאחר פטירת החזו"א הי׳ נועץ בגיסו הגר"י ברטלר ולאחר שנים ספורות התקרב להגרח"ג ומאז נועץ בכל עמו
ידוע שבפעם האחרונה שראה את החזו"א הוא ניסה לטפס אליו מהחלון ולא הצליח כמה פעמים והחזו"א א"ל ע"ז שכך הוא אצל יהודי כל הזמן - נופלים וקמים נופלים וקמים (אני מקווה שאני מדייק)
(בהספד על הגרח"ג הוא מספר שפעם הוא ׳חטף׳ מהחזו"א סטירה - והוא מוסיף - וזה כאב...)
הי׳ מספר הרבה בדרשותיו איך החזו"א נלחם בדעת בע"ב של אביו וניצח
הוציא תוס׳ רא"ש על סוטה עם הערות ובסוף הספר הדפיס מכתבים שקיבל ממרן הגרח"ק שליט"א בתקופת היותו באמריקה

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ה' דצמבר 12, 2019 12:50 am

הוא כ׳ בהקדמה לספרו שהוא נסע לאמריקה לרפואה, מהיכן לקחו בהמכלול (שהובא לעיל) שהי׳ מחמת מעורבותו בפרשת יוסלה?
עוד חוסר דיוק שם, הוא הי׳ ראש כולל בסקווער ולא מנהל רוחני (אח"כ הי׳ מג"ש בויז׳ניץ מונסי)

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' דצמבר 12, 2019 1:07 am

מסר שיעורים מאלפים בבהכ"נ מוסיאוף כל יום א' אחרי הגרב"צ מוצפי שליט"א ילטו"א.
מפי הרב הגאון בן ציון מוצפי שליט"א
חבל על דאבדין ולא משתכחין, איש חכם ונבון, יקר המדות וכליל המעלות, ממעתיקי השמועה, אשר זכה והיה מקורב לרבנו הגדול בעל החזון איש ז״ל, ואשר יעץ לו בכל עניניו, ולמד הרבה מדרכיו.
היה רץ בצבי לכל מקום ופינה בארץ ובעולם להביא את דבר השם בערים ובכפרים, במושבות ובקריות,במקומות מרוחקים, כארי התנשא, נפל על משמרתו בעצם מלאכתו, לבו הרחב היה פתוח לכל מסכן ונצרך, אזניו היו כרויות לכל שואל ומבקש, פיו פתוח מבקש עצה או משאלה.
עזר רבות בסידור נערים ונערות במוסדות התורה והיראה. שאג כארי בשיעוריו לעבודת השם יתברך, דיבר על כל לב להיות נאמן בהבנה וביראה לאבינו שבשמיים, ולא כמצוות אנשים מלומדה, רבים היו משומעי לקחו, הן חכמים הן בעלי בתים, הן רחוקים הן קרובים.
אני העבד איבדתי אישית ידיד וחבר, קשורים היינו בעבותות האהבה, בשבוע האחרון לתיפקודו סיפרתי לו על פעלו בקרב הקרובים והרחוקים ועל פירות אמרותיו. והוא שמח והיה מרוצה, ולא תיארתי לעצמי שזו המנגינה האחרונה שאנכי משמיע באזניו, והם דברי הפרידה ממנו בעולם הזה.
תהא נשמתו צרורה בצרור החיים, וינוח בשלום על משכבו, ואנחנו נשארנו יתומים.

יענק'ל

הודעהעל ידי יענק'ל » ה' דצמבר 12, 2019 2:35 am

היה מקורב גם להגרי"ז
סיפר לי פעם שבא אל הגרי"ז בענין בת מסמינר אור החיים שהיו איתה בעיות
אולי רצו להוציא אותה מהסמינר או משהו עד"ז
ואמר להגרי"ז שיש בעיה כך וכך
והגרי"ז שפך לו קיתון על פניו מה אתה רוצה ממני מה הכל קשור אלי וכו' ויצא מפניו
כשיצא נמלך וחזר ושאל בנוסח אחר
מה עלי לעשות כיון שיש בת מאור החיים וכו'
וענה לו הגרי"ז במאור פנים וסבלנות
והבין שכל זמן ששאל שאלה שאינה נוגעת אליו אלא אל הבת והסמינר
הגרי"ז אינו חייב להזדקק לזה
אבל אם שואל על עצמו ענה לו בפירוט ובדקדוק

סיפר לי שהיה ראש ישיבה בויז'ניץ מונסי
כאשר נתמנה שאלו הרב'ה מה משכורתך ואמר לו סכום גדול
כמדו' 5000 דולר בחודש
הרב'ה אמר שזה הרבה, אולם נתרצה על כך
כאשר עזב מקומו שם בא אל הרב'ה והחזיר לו כל הכסף
שאלו הרב'ה אם כן למה מתחילה לקחת ממני הכסף
כמה קשה היה עלי העול הזה וכמה נצטערתי בשביל ממון זה
ואמר לו אילו הייתי עובד בחינם לא הייתם מעריכים ומכבדים אותי
רק מחמת ששילמתם ע"ז טובא כיבדתם והערכתם את עבודתי
נמלך הרב'ה לרגע ואמר לו "אתה צודק"
אילו לא הייתי משלם לך לא הייתי מעריך ומכבד את עבודתך
נערך לאחרונה על ידי יענק'ל ב ה' דצמבר 12, 2019 2:27 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יענק'ל

הודעהעל ידי יענק'ל » ה' דצמבר 12, 2019 2:36 am

מחכים לדברי הרב השוחט

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' דצמבר 12, 2019 7:34 pm

מגיסו דו"ז רבינו ראב"ד ירושלים שליט"א
קבצים מצורפים
מאמר פרשת וישלח תש''פ.pdf
(318.66 KiB) הורד 326 פעמים

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ה' דצמבר 12, 2019 8:23 pm

נוטר הכרמים מעיר למה לא ציינו את עובדת היותו מקורב למרן הגר"ח גריינימן זצ"ל.
הערך עליו טעון עריכה, ראשית, בספריו לא מצויין מה שכבר צויין כאן את הספר שהוציא על מסכת סוטה.
כמו כן כתוב שם שהיה מגיע לנאום כל שנה בעצרות הקינה שארגן בת"ב על חטוטי שכבי, "רפאל סולוביצי'ק", כך מכנים אותו ללא התואר המינימליסטי "הרב".

כל זה דרוש תיקון.

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ה' דצמבר 12, 2019 8:54 pm

יענק'ל כתב:היה מקורב גם להגרי"ז
סיפר לי פעם שבא אל הגרי"ז בענין בת מסמינר אור החיים שהיו איתה בעיות
אולי רצו להוציא אותה מהסמינר או משהו עד"ז
ואמר להגרי"ז שיש בעיה כך וכך
והגרי"ז שפך לו קיתון על פניו מה אתה רוצה ממני מה הכל קשור אלי וכו' ויצא מפניו
כשיצא נמלך וחזר ושאל בנוסח אחר
מה עלי לעשות כיון שיש בת מאור החיים וכו'
וענה לו הגרי"ז במאור פנים וסבלנות
והבין שכל זמן ששאל שאלה שאינה נוגעת אליו אלא אל הבת והסמינר
הגרי"ז אינו חייב להזדקק לזה
אבל אם שואל על עצמו ענה לו בפירוט ובדקדוק

דחוק מאוד לתלות בגרי"ז חוסר אכפתיות בבת סמינר מאור החיים.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ו' דצמבר 13, 2019 12:45 am

כעת חיפשתי ומצאתי הסרטה שלו, ערב ראש השנה, שבוע פרשת נצבים,
דרשה מעניינת ומחזקת, בדקה 6 הוא מדבר על המצב הפוליטי ואומר שלפי הנראה נגיע לבחירות שלישיות... (מה שהוכרע רק אתמול בלילה... והוא אמר את זה עוד לפני הסיבוב השני. חכם עדיף מנביא)
הנה קישור (פתוח בנטפרי) https://www.youtube.com/watch?v=x4xvfxo-BQk

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' דצמבר 13, 2019 2:26 am

הי׳ פותח הרבה מדרשותיו במילים - אחי ואחיותי, הוא הסביר למו"ז שליט"א שזה בגלל שכשלמד בסלבודקה הוא עלה פעם במעלה ההר ולפניו עלתה בחורה עם מזודה כבדה והוא נסתפק אם עליו לגשת ולעזור לה, וכששאל את ר׳ אייזיק שר הוא א"ל - בוודאי הרי היא אחותך

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ו' דצמבר 13, 2019 10:42 am

יענק'ל כתב:מחכים לדברי הרב השוחט

לא לפני שיירגעו הרוחות (והעיתונאים ושולחי רשימות תפוצה נרחבות). אם בכלל.
הרוחות צרבוני לאחרונה (רשימה על הגרנ"ק, שנלקחה מכאן ללא רשות, במצב של טיוטא לא ראויה להפצה וכו').

ולמה אם בכלל. מפני שיש לו משפחה ששמעו ממנו הכל. והם זכרנים ודייקנים.
במקום שיש איש, תוכל להיות פיש.

את הקטע הבא, לא ראיתי שסיפרו. שמעתיו מפיו כשישבנו יחד באבילות. והוא משקף את עוז רוחו ומרצו כבר בנעוריו.

א.
נפטר בירושלים יהודי גלמוד בשם ר' יעקב שמש.
מדובר בשנים הסמוכות לפטירת מרן החזון איש. ר' אריה היה בפטירתו על סף ה17.
המשטרה רצתה לקחת את הגופה לנתיחה.
הקנאים ארגנו שמירה הדוקה סביב מיטתו בבית החולים ביקור חולים.
מרן הגרי"ז הורה לסייע בתורניות הללו, ור' אריה ניצב שם כחייל נאמן. הוא היה גם גיבור חיל כפשוטו.
בשלב מסויים, כמדומה כעבור שתי יממות מורטות עצבים, ניסו לארגן שם הברחה של הנפטר ובקשו מהבחור אריה לסייע.
הוא אמר שהוא נמצא שם בגלל הגרי"ז והוא לא יכול לסייע למעשה משמעותי כזה ללא הוראה ממנו.
ניסו לשכנעו שאין צורך והשעה דוחקת ויש הזדמנות וכו'. הוא התעקש ורץ לבית מרן הגרי"ז ברחוב פרס. ממש קרוב.
הגרי"ז הקשיב לשאלה ואמר לו "אינני יודע" !
ר' אריה שאל אז מה לעשות למעשה, לעזור או לברוח משם. אמר הרב, הרי אינני יודע.
התעקש ר' אריה, הרי צריך הכרעה מעשית. אמר לו הרב נכון שצריך אבל מה אעשה שאינני יודע מה צריך לעשות.
ר' אריה כנער צעיר ממש (בין 18 ל20) הרים את קולו (אולי אף דפק על השולחן) ואמר: וכי לרבינו יש את הפרויליגיה לא לדעת?
הרי החזון איש לא חי כבר, ושאלות שדורשות דעת תורה נוצרות כל הזמן, ואיך יתכן שהרב "מרשה לעצמו" לא לדעת?
הרב אמר לו המתן רגע ואחשוב בדבר.
ואז אמר לו כך, קשה עלי להתיר מעשה כזה. לכן תחזור לשם ואם אכן זה מה שעושים אזי תסייע בידם.
אבל אני מבקש מהרבש"ע שלא יגיעו לידי מעשה זה ולא יהיה צורך בו.
ר' אריה רץ שוב למקום, מדובר ברגעים ספורים ממש, הוא מוצא את כולם מחוייכים ומשחררים אנחות רווחה.
מבשרים לו שהרגע ממש ניגש אליהם מפקד המשטרה ואמר שהוא רואה שהם לא יישברו,
על כן המשטרה מוותרת על הנתיחה והם יכולים לקחת את הנפטר לקבורה....

ר' אריה הוסיף שאע"פ שחשקה נפשו לספר על ה"מופת" של הרב, אבל הוא התבייש לספר על העזות הזו.
אבל מה הוא יכל לעשות שהרב עצמו אמר לר' משה שטרנבוך, לא ידעתי שגיסך אריה כזה חברמן.
הוא היה כאן ודפק על השולחן וקיבלתי את דבריו...
ר' משה שאל מה קרה, הרב אמר לו תשאל את גיסך...
ממילא הוא כבר היה מחוייב להודות ולספר את כל הסיפור...

זה מעניין לראות איך חוש האחריות המופלג שלו היה כבר פעיל במלוא עוזו בשחר נעוריו.

ב.
ביום ראשון אור לחי כסלו, מסרתי את השיעור השבועי שהיה מוסר בביהכנ"ס מוסאיוף, [צופים בו כמה עשרות במקום וכמה מאות אלפים בלויין].
בס"ד סיפרתי והגדרתי קצת. אולי אעלה את הדברים להלן בהודעה נפרדת.

ג.
שמעתי את הרב בויאר (המרצה) בבית האבל. הוא סיפר שבאברכותו הצעירה היה קשור לרבי דוד מנהריה. יום אחד אמר לו רבי דוד, שיילך לשמש את ר' אריה. ושירשום כל מה שהוא רואה ושומע. וזה יבוא לו לשימוש בהמשך חייו. הרב בויאר נצמד לר' אריה בתקופת ירושלים, והיה עמו במשך 7 שנים. בחלקם הגדול היה עמו כל יום כ12 שעות. בהם הסיעו, ודאג לקבלת הקהל, וגם ללבושו ומאכליו וכדומה. [הוא לא היה דואג יותר מדי לעצמו].

לילה אחד, הרב בויאר כבר בביתו אחרי המפיל, מתקבל טלפון מר' אריה. הגב' בויאר מרימה. ר' אריה מבקש שיבוא מיד עם תפילין. הגב' אומרת שבעלה אחרי יום שלם וכבר אמר המפיל. ר' אריה מתעקש. פיקוח נפש דוחה הכל. הוא עצמו ניגש לטלפון ועושה קולות, נו אהה וכו'. ר' אריה אומר לו חבל על כל רגע. גם אם תהיה מוכרח לדבר אחרי המפיל זה נדחה מפני פיקוח נפש, ויתכן שתוכל לשתוק.

הרב בויאר נוסע לבית ר' אריה, אוסף אותו, והם יוצאים לכיוון עיירה דרומית ביותר. כמה שעות נסיעה. בדרך ר' אריה מסביר לו. אחרי שיצאת ממני, אני מקבל טלפון מאיזו נערה מאותו יישוב. מספרת לי שיש לה חברה נאמנה שרוצה לברוח מהבית הדתי ולגור עם איזה איש מהני אינשי דלא מעלי. היא כבר יצאה הערב, אבל אבא שלה תפס אותה והחזירה. אבל היא מתכננת להיות מחזירים אותה והיא משתלחת. בקיצור החברה סיפרה לה שהיא הולכת לישון עם בגדים והמזוודה ארוזה, ועל הבוקר עם אור ראשון היא בורחת. החברה הרגישה אחריות והתקשרה לר' אריה. הכתובת של כל יהודי לכל ענין.

מה התכנית? אין תכנית מוגדרת. כך מתנהל ר' אריה תמיד. ללא תכניות מוכנות. ר' אריה קיבל את הכתובת והוא בדרכו לשם. יעיר את הבחורה וידבר איתה.

מגיעים לכתובת. בערך 3 בלילה. ר' אריה דופק. הרי זה פיקוח נפש. אין שום חשבונות. האבא בסוף פותח מבוהל. רואה רב בעל צורה נאדרה בקודש, שפניו מאירות. ר' אריה אומר לו אתה בטח יודע קצת מה קורה עם בתך שרוצה לברוח. נכון שהחזרת אותה. אבל נודע לי בדרך לא דרך שהיא עדיין באותה התכנית. לך ראה שהיא ישינה מוכנה ומזומנה לקראת ה"ויברח". האבא מביט ומאשר. ר' אריה אומר לו תעיר אותה ותאמר לה שרב גדול מבני ברק הגיע במיוחד כדי לשוחח איתה והוא מחכה לה בסלון.

הנערה מגיעה. ר' אריה מדבר איתה כמה שעות, כמו שרק הוא ידע לדבר. מסביר לה איזה רעיון איוולת זה. מבטיח לה לימודים ועבודה ולדאוג לה. הנערה השתכנעה באמת מכל ליבה. אבל חוששת מנקמת הבריון. ר' אריה מבטיח לטפל גם בזה.

עוברים כמה שבועות, ר' אריה מזדמן למקומו של אותו איש. אומר לנהגו המסור עלה לאותו פלוני לדבר איתו ולהרגיעו. הרב בויאר חשש מעט אבל ר' אריה הרגיעו והבטיחו שיהיה בסדר. ואכן הרב בויאר הצליח להרגיע את ההוא, וההוא קיבל שזה לא מתאים וכו'. ר' אריה מיהר להרגיע את הנערה ומשפחתה שאין כבר מה לחוש לאותו פלוני.

כעבור שנה, ר' אריה אומר להרב בויאר, הנערה ההיא שנסענו בלילה וכו' באה מקודם להזמין לחתונה. ולא זו בלבד שעומדת להקים בית נאמן כראוי, אלא שהחתן בן תורה!

ד.
עוד סיפר הרב בויאר באותו מעמד. סיפור קצת שמיימי על גבול ההזוי.

יום אחד נוסעים להרצאה בצפת. כשהגענו ניגש אלינו יהודי מאד מבוהל, שואל אתה באמת הרב שכטר ואתה מוסר עכשיו הרצאה כאן?

מה יש. היהודי מספר שחלם אתמול שהוא בבית דין של מעלה ודינו נגמר שמישהו יוריד לו פטיש על הראש. עומד שם אחד בשם הרב שכטר ואומר לבית דין למה לגמור איתו. הוא גר בדלתון לא רחוק מצפת, ומחר אני מרצה בצפת. אתם תדאגו שהוא יבוא להרצאה ואני אדאג להמשך. ועוד חלמתי שאיזו נערה ממשפחה שאני מכיר, נופל עליה משהו כבד והיא נמחצת למות.

התעוררתי וזלזלתי. אבל כעבור כמה שעות אני מקבל הודעה שהנערה מהחלום נהרגה. נבהלתי מאד וביררתי בארגוני תשובה וכו' עד שנודעתי שבאמת הרב שכטר מוסר היום בצפת. לכן אני כאן ואני שואל אותך אם זה חלום אמיתי, כלומר באמת היית בשמים ואמרת וכו'?

אומר לו ר' אריה אתה עוד שואל אם זה אמיתי? הרי ראית שהנערה נהרגה, וראית שאני באמת בצפת, למרות שלא שמעת עלי כלום לפני כן. ובכן, שואל ההוא מה עלי לעשות. אומר לו ר' אריה עליך להיכנס להרצאה ולחזור בתשובה שלימה, וקח טלפון שלי ואני אמשיך להדריך ולכוון אותך. ואכן ההוא כמובן נעשה יהודי ירא ושלם.

ה.
עוד סיפור מפי הרב בויאר.
בתקופה שעבדתי אצל הרב שכטר, בוקר אחד אני בא לעבודה ואני רואה למרגלות הבית תאונה מזעזעת.
אשה רצה אחרי ילדה הקט שירד לכביש. הילד ניצל אבל היא נדרסה על ידי רכב כבד.
המחזה היה נורא. רגליה בלטו מחוץ לרכב וחצי גופה היה נראה כמחוץ בפנים.
נאלמתי. כפשוטו. לא יצאו לי מילים מהפה מהטראומה.
עליתי לביתו (ברחוב מנחת יצחק) והתפרצתי באמצע קבלת קהל ואני מסמן לו שמשהו נורא קורה למטה.
הוא לא הבין למה איני מדבר, אבל קלט שצריך לרדת, הוא רץ מהר למטה ואני אחריו.
הוא קלט את המחזה וכבר עמדו סביב אנשים רבים להביט. חיכו למנוף וכו'.
הוא שאג: אשה צריכה עכשיו את התפילות שלנו ואנחנו מחשים, בואו יחד לבית הכנסת הסמוך.
הוא רץ וכולם רצו אחריו. הרחוב התרוקן. הכריזמה של ר' אריה.
הוא הסיט את הפרוכת פתח את ארון הקודש ופתח באמירת תהילים בבכיות נוראות וכל הקהל אחריו פסוק בפסוק.
עד שסיימנו, ירדנו, הרחוב כבר היה ריק. האשה פונתה וכו'.
לא שמענו שהאשה נפטרה, אבל לא ידענו הרבה פרטים.
באותה תקופה, ממשיך לספר הרב בויאר, כבר הייתי מוסר שיעורים בסמינר הישן הסמוך.
יום אחד סיפרתי את הסיפור הזה בשיעור. נערה אחת אמרה, זו הרי אמא שלי...
למחרת כשאני בא לעבודה אצל ר' אריה, הוא אומר לי סיפרת את הסיפור עם האשה והתהילים...
אתמול באו כאן האשה ובעלה, בריאה ושלימה, באו להודות.
רק אתמול שמעו מבתם על התהילים. האשה חשה בוודאות שזה מה שהציל אותה, ובאים להודות.

בשולי הדברים. הרב בויאר אמר שיש לו רשימות רבות מאז. ואני כולי תקוה שהוא יפתח את אוצרותיו לציבור.

ו.
היתה תקופה שהיו שהעבירו עליו ביקורת. [הרצאות לנשים למרות שהוא אלמן וכדומה].
הייתי מאד מעורב בזה בשעתו ואני מכיר את המקרה הכי מקרוב ששייך.
אבל מפני הכבוד [של כל הצדדים] אני לא מפרט. ואני ממש מקוה שגם אחרים יכבדו.
[אומרים שממש ממש לא כדאי לשחק באש !].
רצו לרתום את הרב שך זצ"ל. הוא אמר להם: עם יהודי שקנה את התורה בכל מ"ח קנייניה אתם רוצים לריב?
עבר זמן מה, הרב שך עוד היה בחיי חיותו אבל מסוגר בביתו. ואז יצאה הביקורת.
הייתי נוכח עם משלחת אצל הרב שטיינמן ולהבחל"ח אצל הגרח"ק. שמענו דברים, אבל זה היה פרטי. לא לפירסום.
[רק יותר מאוחר קרו כמה דברים, והגראי"ל תלה זאת בשפיכת דמו, ואז קצת התפרסם. ובזה השתיקה יפה].
מה שכן אפשר להזכיר, ולכן אני כותב את כל הקטע הזה בכלל. היתה אז עצרת חיזוק בככר ברטנורא.
מורנו הגרנ"ק שקיים תמיד בנפשו לא תגורו מפני איש, אמר שם ברמיזה אבל כולם ידעו היטב למה הכוונה,
אם קם יהודי ועושה לבדו בכוחות עצמו את מה שכל אחד ואחד מאיתנו מחוייב לעשות, עוד מעבירים עליו ביקורת?

ז.
בתקופה ההיא החלה להיווצר תופעה של בני נוער יוצאי הבתים שלנו המתגודדים בליל שבת ברחובות קריה.
היו שרצו להילחם בכח.
ר' אריה, נאמן לשיטתו, פתח אז את השיעור שלו בליל שבת ברמת אלחנן. מין עונג שבת שכזה.
שעות רבות של אור החיים הקדוש, עם סיפורי צדיקים, שירה, על רקע בירות ופיצוחים.
הרחובות נתרוקנו !
[כשר' אריה עבר לירושלים והשיעור ההוא נסגר, אולי הסדר הפוך, הרחובות התמלאו שוב !].

ח.
סיפר לי אבי מורי זצ"ל שהוזמן לשלום זכר אצל ר' אריה, כשנולד בנו הראשון. תשכ"א.
הוא היה אז גר ברחוב ירושלים, והיה לו שיעור קבוע.
באמצע השלו"ז בבית שלו, הוא נעלם לכחצי שעה למסור שיעור קצר...
[אאמו"ר העלה זאת לדיון, אם נכון לעשות כך.
אפשר להתווכח על שיקול הדעת, אבל לא על המסירות ללומדים].

ט.
ביום שלישי היה הספד ברמת אלחנן.
הרב זילברשטיין שליט"א הגדיר אותו "אוהבו של דור".
על פי לשון רש"י מופלא בנביא על הפסוק ויצו עליו במפגיע.

הביא שר' אריה היה מספר ברגש רב על יהודי ליטאי בשם ר' ישעיה קוואס שביקש לעשות למען כבוד התורה.
היה לו קרוב בפרנקפורט בעל ממון.
צעד ר' ישעיה ברגל מליטא עד פרנקפורט, התרים את קרובו בסכום עצום, והעביר את הכסף לר' יצחק אלחנן.
מכסף זה נפתח הכולל הידוע בקובנא שגידל גדולי עולם.
וזכה אותו ר' ישעיה לבנין וחתנין מופלגי תורה.
[מן הסתם יש עוד נוסחאות. אבל הרב משער שאולי כך שמע מהחזו"א].
שני דברים שבערו אצל ר' אריה. יהודי שרוצה לעשות למען התורה ! בנין וחתנין רבנן !
לא פלא שהוא נמס לגמרי בספרו זאת....

עוד הביא משהו שר' אריה כתב בעת צרה, כנראה מלחמת המפרץ.
הוא פותח בהצעה "נתחזק יחד להציל את הדור".
והוא מפרט כיצד מצילים.
א. שמירת התורה והמצוות. ב. זהירות בכבוד התורה. ג. להוסיף פרק משניות או דף גמרא או שעה של לימוד.
ד. זהירות מלשה"ר. ה. לכוון טוב יותר לפחות בתפילה אחת. ו. שמירת העיניים.
ז. להתרחק מספרים החיצוניים שהם מקור כל חטאת (טרום האינטרנט). וכן מעיתונים.
ח. בדור הזה אין ביהמ"ק ונשאר לנו רק עמל בד"א של הלכה.
וסיים שעלינו לשאוף לגדולות, ואז הקב"ה ישלח לנו את אליהו הנביא.

עוד הביא שסיפר לו ר' אריה:
בתקופת הבחירות לעיריה פגשתי ילד חריף בן 10 שהיה קורא ומתעמק בכל החומר התעמולתי.
שאלתיו: וכי בדעתך להיות ראש העיר או סגנו? השיב: לא!
אמרתי לו: א"כ בוא ננצל את הזמן.
קבענו ללמוד בהפסקה שלו בצהרים. כל יום לפחות עמוד, לרוב הרבה יותר.
עד הבר מצוה שלו סיימנו 3/4 ש"ס.
והיום הוא מהת"ח של הדור!

עוד הביא שר' אריה היה רגיל לצטט ברגש רב את הזוה"ק שאומר
שאפילו קהילה אחת או כנישתא חדא שמתאחדים לעשות יחד רצון אבינו שבשמים יכולים להביא את המשיח.
והיה אומר לכל מיני קבוצות מתלמידיו הרבים, הבה נתאחד ונביא את המשיח...

י.
אח"כ הספיד הרב סילמן.
פתח ואמר שלא מתאספים להספיד, אלא כדי לשלם חוב וכדי ללמוד.
חוב של כלל ישראל, ליהודי שמסר את נפשו כל ימי חייו כדי לקרב יהודים.
היה ממייסדי ערכים, וקירב בעצמו רבבות יהודים לתשובה.
אין מספר לדרשות של יר"ש טהורה שמסר, ובתוכם גם ברמת אלחנן.
ונלמד על ידי שנביא מדבריו בכמה נושאים.

בענין כבוד שמים, הביא מדבריו בזמן מלחמת המפרץ.
וכה אמר ר' אריה בשם החת"ס.
מעשה במלמד אהוב שתלמידיו לא הקשיבו לו בלימודים.
אמר להם אם לא תקשיבו אסטור לעצמי... האיום עזר למעט זמן וחזרו לסורם.
אמר המלמד אצטרך לצבוט את עצמי חזק, למדו מעט ושוב רפיון.
הוסיף ואמר אכה את עצמי במקל, התחזקו ונתרופפו.
אמר המלמד לא תהיה לי ברירה ואקפוץ מהחלון.
קם א' התלמידים ואמר, טוב מאד, יהיה לנו חופש...
העניש המלמד והכה את אותו תלמיד.
והנמשל. כל עוד איכפת לנו כבוד שמים, צערו של הבורא ית', לא לוקים.
כשחלילה רוצים לשכוח את הקב"ה, צריך להכות.
ואז אמר ר' אריה שאחרי הההשכלה והציונות, עברו את שלב המקל, באה השואה.
שוב הרשעים העבירו כמליון יהודים על דתם,
ושוב אנחנו בשלב המקל, מדינות וארגוני טרור מדרום ומצפון וממזרח,
[ולאחרונה התעוררות אנטישמיות באירופה ואפילו בארה"ב].
אנחנו בשלב המקל ביד המלמד, וצריך לשמור על עצמינו שימשיך להיות איכפת לנו מהקב"ה !

בנושא חינוך הילדים.
הביא מר' אריה לעורר שעל ההורים להיות מעורים הרבה בחינוך הילדים. להתעניין הרבה אצל הצוות, ללא הרף.
והקדים מעשה שאברך אחד היה מאושפז בבי"ח.
רה"י הזמין מונית בשבת ושלח קבוצת בחורים לבית החולים בעצם השבת שיאמרו לצוות שהאברך הזה הוא הרב שלהם.
הבחורים תמהו על ההנהגה הזו. מדוע חילול השבת הזה?
במוצ"ש הסביר להם רה"י, שבבתי חולים עלולים להזניח.
אבל כשרואים שהחולה חשוב וידוע, נזהרים לטפל בו כראוי. ולכן זה פיקוח נפש להגיע ולהחשיב את החולה.
כך ממש, כשהורים מרבים להתעניין בילדם, הצוות החינוכי מתאמץ יותר.

באותו ענין עורר, שאם הצוות מיידע על בעיה לילד, יש הורים שרוגזים על כך.
צריך להתעורר ולהבין שהם עושים טובה עצומה, מסייעים לתפוס את הבעיה כשהיא מתחילה.
אז אפשר לטפל בקלות, ולהתפלל הרבה בזמן,
ולחסוך צרות צרורות בהמשך.

בקשר לתפילה סיפר ר' אריה ביטוי נורא ששמע מהחזון איש.
אחותו הקטנה פעשא מרים, לימים הרבנית קנייבסקי ע"ה, חלתה מאד בגיל שנתיים.
כבר היה לאחר יאוש, הח"ק הורידוה כבר לארץ...
אבל הבחור אי"ש המשיך להתפלל מקירות לבו. הילדה החלימה.
אמר החזו"א "זו לא היתה אותה פעשא מרים", כביכול הראשונה נלקחה וניתנה אחרת תחתיה...
כח התפילה !

בקשר לחינוך לקדושה וצניעות.
סיפר על בחור שלמד בחברותא עם החזון איש.
לבחור היו שרוולים קצרים. בכל פעם שנגע מעל המרפק שלחו החזו"א ליטול ידיו.
עד שאמר לו החזו"א, אתה רואה שלא שייך ללמוד כך בקדושה,
מעתה תלבש בגדים עם שרוולים ארוכים.

בנושא אהבת ישראל.
היה רגיל לעורר הרבה כמה אפשר במילה אחת טובה להחיות יהודי,
וכמה להיפך חלילה, במילה רעה, ואפילו בעיקום אף. כי באפם הרגו איש.
והיה מצטט הרבה מדברי הח"ח בהקדמה שביהמ"ק נחרב בגלל שנאת חינם,
ובוודאי אינו יכול להיבנות עד שנתקן זאת באהבת ישראל גדולה.

וסיפר בהקשר לזה שהוזמן לדבר בעצרת תשובה בעשי"ת בבנייני האומה, בפני אלפים מישראל.
הוא התקשר לידידו הגאון המופלא רבי חיים ברים להתייעץ על מה לדבר.
אמר לו הגרח"ב, ידועה האימרה כיפורים מלשון כ-פורים, וקטן נתלה בגדול, הוי אומר פורים גדול מכיפורים.
במה הוא גדול?
ביום כיפור מבקשים מחילה, אנשים אומרים שמוחלים, אבל הלבבות לא באמת מתקרבים, והקפידה לרוב נשארת.
בפורים באים אל השני עם משלוח מנות. זה יוצר קירוב אמיתי.
וסיים הרב סילמן שר' אריה עצמו היה בעל לב טהור ונקי באופן מופלג.
ידע למחול ולשכוח !
יהי רצון שיערה עלינו הקב"ה רוח קדושה ורוח של אהבת חינם !

יא.
אח"כ הספד ארוך ע"י א' מבני המשפחה, הלוא הוא כותב הטורים,
בערך אותו ההספד הנזכר לעיל אות ב.
אולי אזכה להביא בס"ד מהדברים בהודעה נפרדת.
נערך לאחרונה על ידי .השוחט ב ד' דצמבר 18, 2019 12:28 pm, נערך 8 פעמים בסך הכל.

ווידער

הודעהעל ידי ווידער » ו' דצמבר 13, 2019 12:35 pm

טברייני כתב: גיסיו הם הרב אברהם רייסנר, הרב משה שטרנבוך, והרב יחזקאל ברטלר

יש לציין גם את גיסו הגרא"ד פרידמן שליט"א.

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ו' דצמבר 13, 2019 2:58 pm

ווידער כתב:יש לציין גם את גיסו הגרא"ד פרידמן שליט"א.

הקירבה לגרא"ד פרידמן שליט"א, אינה מצד משפחת שכטר, אלא שנשותיהם ע"ה היו אחיות, לבית סופר.

רון

הודעהעל ידי רון » א' דצמבר 15, 2019 8:24 am

לפני כחודש וחצי ר' אריה שכטר זצ"ל הגיע לשבות בישוב שנקרא אור עקיבא,
מן הסתם רובכם לא שמעתם על הישוב הזה, אבל הוא מגיע לשם בקביעות פעם בשנה לפחות, מזה עשרות שנים.

בשבת הנ"ל הוא דרש בלמעלה משמונה בתי כנסיות ואומר לכולם שימיו ספורים ואינו יודע מה יהיה וכו'.
וכך התהלך כפוף ממש ממחלתו והולך בקושי לשמונה בתי כנסיות ......
וכל זאת ראיתי בעיני ולא סיפורים בעלמא

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' אוקטובר 14, 2020 1:40 am

חיים שאול כתב:... ובסוף הספר הדפיס מכתבים שקיבל ממרן הגרח"ק שליט"א בתקופת היותו באמריקה

https://il.bidspirit.com/ui/lotPage/sou ... 9D?lang=he

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ד' נובמבר 11, 2020 9:10 pm

לעיל כתבתי בזו הלשון:
ב.
ביום ראשון אור לחי כסלו, מסרתי את השיעור השבועי שהיה מוסר בביהכנ"ס מוסאיוף, [צופים בו כמה עשרות במקום וכמה מאות אלפים בלויין].
בס"ד סיפרתי והגדרתי קצת. אולי אעלה את הדברים להלן בהודעה נפרדת.

את אשר נדרתי אשלמה. הקובץ למטה.

ואלו ראשי פרקיו:

ה' שפתי תפתח
מבקשים לישב בשלווה בעולם הזה
רבי אריה רץ 24/7
על מה ראוי לדבר בהספד
אהבת ישראל
כוונת התקיעות של הישמח ישראל מאלכסנדר
לאהוב כל יהודי
זהירות בכבוד הבריות – המפתח לעולם הבא
לקיחת אחריות
כל יחיד יכול לחולל גדולות ונצורות
אל תחכה שיעשו אחרים
קבצים מצורפים
סד. מספד על ר' אריה.docx
(35.12 KiB) הורד 174 פעמים

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ו' נובמבר 13, 2020 3:38 am

.השוחט כתב:ט.
ביום שלישי היה הספד ברמת אלחנן.
הרב זילברשטיין שליט"א הגדיר אותו "אוהבו של דור".
על פי לשון רש"י מופלא בנביא על הפסוק ויצו עליו במפגיע.

הביא שר' אריה היה מספר ברגש רב על יהודי ליטאי בשם ר' ישעיה קוואס שביקש לעשות למען כבוד התורה.
היה לו קרוב בפרנקפורט בעל ממון.
צעד ר' ישעיה ברגל מליטא עד פרנקפורט, התרים את קרובו בסכום עצום, והעביר את הכסף לר' יצחק אלחנן.
מכסף זה נפתח הכולל הידוע בקובנא שגידל גדולי עולם.
וזכה אותו ר' ישעיה לבנין וחתנין מופלגי תורה.
[מן הסתם יש עוד נוסחאות. אבל הרב משער שאולי כך שמע מהחזו"א].
שני דברים שבערו אצל ר' אריה. יהודי שרוצה לעשות למען התורה ! בנין וחתנין רבנן !
לא פלא שהוא נמס לגמרי בספרו זאת....

מה שהזכיר ר' ישעיה קוואס, כנראה כוונתו להרה"צ רבי אליעזר יעקב חוואס (חותנו של הגאון רבי נפתלי טרופ) שהתרים את הנדיב עובדיה לחמן מברלין, והקים ע"י קרן לחמן את כולל קובנה, וישיבת טלז, ועוד.
ראה מוסף שבת קדש של יתד נאמן פ' תרומה תשס"ט עמ' 17 והלאה
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=17&book=187794

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' יוני 08, 2022 11:26 am

מהפורום המקביל:
י.א.ל כתב: . . לפני כמה שנים בשבת קודש הגה'צ זצוק'ל אריה שכטר התפלל במנין מסוים והיו כאלה שדיברו במהלך קריאת התורה כמדומני, ואחרי התפילה הוא נעמד לדבר איזה דבר תורה ואמר שהוא לא רצה לראות מי אלו שדברו לכן הוא לא הסתובב אבל דיבר במעלה של לא לדבר בתפילה וקריאת התורה.מכל מקום זכורני בהתפעלות שלא רצה לראות במי מדובר כדי שלא ישאר לו אחר כך תחושה לא טובה כלפי מי שעשה זאת

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 284 אורחים