מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי עמרם בלוי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
איש פלוני
יצירת קשר:

Re: רבי עמרם בלוי

הודעהעל ידי איש פלוני » ב' יוני 22, 2020 3:30 pm

מצורף מאמר של חוקר על הפרשה. (לא קראתי).

======

הקובץ נמחק.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' יוני 22, 2020 4:05 pm

קפלן מזכיר את סיבת נישואי הגיורת שהעלה עתניאל, אבל בהערה שולית (מס' 77) "לפי סיפורים חרדיים עממיים, באחת ההפגנות הסוערות שהשתתף בהן עמרם הוא ספג בעיטה חזקה באשכיו, ובעקבות זאת נפגעה פוריותו, אולם עד כה לא נמצא לכך כל אישוש"....

נו, ודאי שלא נמצא לכך כל אישוש.... לפי קפלן....

[ואגב, מי שמכיר את פנימיות ושורש החילוקי דיעות של אז והפולטקיה מסביב סביב....., יבין וישכיל איך שהפילוג בין ר' עמרם להעדה, היה באמת ה'גרעין' וה'יצירת הולד' לכל הפילוגים שאירעו והתלקחו מזמן לזמן בסאטמאר במשך ארבעים-חמישים שנים אח"כ עד היום הזה....., ניצוצי תבערת הפילוג לא נתכבו לגמרי לעולם....]

ווידער

הודעהעל ידי ווידער » ב' יוני 22, 2020 4:49 pm

ה"מחקר" שהועלה כאן לא ראוי לבוא בפורום תורני זה.

לגבי הטענה על פוריותו - הגיורת כותבת בספרה שהיא הרתה ממנו אך ההריון לא שרד (מופיע גם בערכה במכלול).

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' יוני 22, 2020 5:29 pm

דומני שבמאמרו של קפלן, לא הופיעה כתבה זו:
http://www.jpress.nli.org.il/Olive/APA/ ... k=0A5F8043

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 23, 2020 4:22 am

שמעתי היום מעשה, סיפור על ר' עמרם בקשר לפרשת השבוע [קרח, חו"ל], אציגה כאן, למי שהוא אינטרעסירט..

פעם בסעודת ברית בה השתתף האדמו"ר רבי יואל מסאטמאר זצ"ל, סיפר לו רבי יהושע כץ אב"ד סאמבאטעהעלי זצ"ל שזה עתה חזר מארץ ישראל, ובהיותו שמה רצה מאוד לראות את האיש ר' עמרם בלוי שכ"כ שמע עליו, כשנפגשתי אתו -מספר ר' יהושע -רציתי להעניק לו סכום כסף בשקלים, בפתחי ידי להושיט הכסף לר' עמרם, הרגיש ר' עמרם שאני רוצה ליתן לו שקלים, התחוור ואמר לי, וכי כבודו לא יודע שאיני נוגע בכספים האלה, חשבתי שאתם אמעריקאנער, מסתמא בידך יש דאלארן, ע"כ סיפר רבי יהושע כץ
נענה לו האדמו"ר מסאטמאר, שמעו נא, בפעם האחרון שהייתי באר"י, בא אלי שליח מיוחד מאחד מגדולי הדור [שמחמת כבודו שמו לא נתפרש], בשליחות לאמר, שהרבי לא יאמין לדברי ר' עמרם בלוי ומה שמדבר על הציונים, כי כל כוונתו אינו אלא לסחוט כספים מן..., השבתי לו כך, הנה תראו שכל צדיק דייקא באותו המדה שהוא יותר מזוכך ומתוקן, דייקא ע"ז ירננו עליו, ראו, משה רבינו שהעידה התוה"ק עליו 'והאיש משה עניו מאוד מכל האדם', ומה היה תלונת קורח ועדתו עליו? 'ומדוע תתנשאו על קהל ה'! חשדוהו במדת הגאוה!. וכן על יוסף הצדיק שמי כמוהו שהיה מופלג בקדושתו, ודייקא עליו העלילו עלילה שפילה כאילו עשה אותו מעשה עם אשת פוטיפר...

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' יוני 23, 2020 9:45 am

אראל כתב:הנה תראו שכל צדיק דייקא באותו המדה שהוא יותר מזוכך ומתוקן, דייקא ע"ז ירננו עליו, ראו, משה רבינו שהעידה התוה"ק עליו 'והאיש משה עניו מאוד מכל האדם', ומה היה תלונת קורח ועדתו עליו? 'ומדוע תתנשאו על קהל ה'! חשדוהו במדת הגאוה!

שפת אמת קרח תר"מ
קבצים מצורפים
שפ''א.png
שפ''א.png (10.54 KiB) נצפה 8779 פעמים

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' יוני 23, 2020 11:28 am

ווידער כתב:ה"מחקר" שהועלה כאן לא ראוי לבוא בפורום תורני זה.

לגבי הטענה על פוריותו - הגיורת כותבת בספרה שהיא הרתה ממנו אך ההריון לא שרד (מופיע גם בערכה במכלול).

ידוע.
אכן, איסור 'פצוע דכה' אינו מוגבל ומותנה בחוסר אפשרות להוליד. ואכמ"ל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יוני 23, 2020 11:38 am

כל האשכול הזה חורג מכללי המקום, ובנתיים עד שיצרף, אצרף משהו משלי.

לפני כעשרים וחמש שנה מצאתי בגניזה של בית וגן ספרים רבים עם חתימתו של ר' עמרם בלוי. הבנתי שזה הגיע מבנה של הגיורת שהתגורר אז בבית וגן. בין כל הספרים מצאתי חוברת קטנה: ספר המצוות הקצר של הח"ח, מוקדש מר' עמרם לאשתו רות. לא זוכר את מילות ההקדשה אבל אני זוכר שהיה משהו אישי ויפה. על גב הכריכה רשם ר' עמרם לשון החינוך ואולי עוד מקורות בקשר למצוות ואהבת את הגר! הקיצור משהו מאד מרגש ויפה. לא יודע איזה רוח שטות עברה בי, עד שהלכתי ומסרתי את זה לר' אורי בנו של ר' עמרם. אולי כבחור צעיר הרגשתי חשוב שאני מחזיק דבר כזה. במקום לעשות מזה כמה שקלים מסרתי את זה לבנים שרדפו את אביהם על אותו עניין ממש. אחרי זמן קצר נצפו בבית וגן משפחה ירושלמית בגדלים שונים כשהם פושטים על מתקן הגניזה ונוברים בין דפיו.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' יוני 23, 2020 1:30 pm

מכון חכמי ליטא כתב:
אראל כתב:[אגב, יש ממנו ד"ת]

תוכל להעלות? על איזה מסכתות מדובר?

בקובץ של קימי קפלן על ר' עמרם בלוי (שהועלה לעיל), נכתב ליד הערה 37 כך:
מלבד כתיבתו העיתונאית וזו האידאולוגית, שהתמקדה בעיקר בהיבטים שונים של התנגדותו למפעל הציוני ולמדינת ישראל ולחשיבות ההיבדלות המוחלטת מהם, הוא כתב חידושי תורה בנושאים שונים ודברים בתחום המוסר.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ג' יוני 23, 2020 1:37 pm

קפלן כמו אויר יחשב

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יוני 23, 2020 3:32 pm

איש_ספר כתב:כל האשכול הזה חורג מכללי המקום, ובנתיים עד שיצרף, אצרף משהו משלי.

לפני כעשרים וחמש שנה מצאתי בגניזה של בית וגן ספרים רבים עם חתימתו של ר' עמרם בלוי. הבנתי שזה הגיע מבנה של הגיורת שהתגורר אז בבית וגן. בין כל הספרים מצאתי חוברת קטנה: ספר המצוות הקצר של הח"ח, מוקדש מר' עמרם לאשתו רות. לא זוכר את מילות ההקדשה אבל אני זוכר שהיה משהו אישי ויפה. על גב הכריכה רשם ר' עמרם לשון החינוך ואולי עוד מקורות בקשר למצוות ואהבת את הגר! הקיצור משהו מאד מרגש ויפה. לא יודע איזה רוח שטות עברה בי, עד שהלכתי ומסרתי את זה לר' אורי בנו של ר' עמרם. אולי כבחור צעיר הרגשתי חשוב שאני מחזיק דבר כזה. במקום לעשות מזה כמה שקלים מסרתי את זה לבנים שרדפו את אביהם על אותו עניין ממש. אחרי זמן קצר נצפו בבית וגן משפחה ירושלמית בגדלים שונים כשהם פושטים על מתקן הגניזה ונוברים בין דפיו.

לאוריאל לא היה שום חוש מסחרי?.. איך הוא גנז כאלה דברים?
אגב, יש מאוריאל צאצאים?

נ''ב:
לפי מה שקפלן כותב, הבנים החליטו בשלב מסויים לגבות את אביהם ולכבד את החלטתו (אם כי הוא בהמשך כן מספר שם משהו על אורי).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יוני 23, 2020 3:44 pm

אראל כתב:שמעתי היום מעשה, סיפור על ר' עמרם בקשר לפרשת השבוע [קרח, חו"ל], אציגה כאן, למי שהוא אינטרעסירט..

פעם בסעודת ברית בה השתתף האדמו"ר רבי יואל מסאטמאר זצ"ל, סיפר לו רבי יהושע כץ אב"ד סאמבאטעהעלי זצ"ל שזה עתה חזר מארץ ישראל, ובהיותו שמה רצה מאוד לראות את האיש ר' עמרם בלוי שכ"כ שמע עליו, כשנפגשתי אתו -מספר ר' יהושע -רציתי להעניק לו סכום כסף בשקלים, בפתחי ידי להושיט הכסף לר' עמרם, הרגיש ר' עמרם שאני רוצה ליתן לו שקלים, התחוור ואמר לי, וכי כבודו לא יודע שאיני נוגע בכספים האלה, חשבתי שאתם אמעריקאנער, מסתמא בידך יש דאלארן, ע"כ סיפר רבי יהושע כץ
נענה לו האדמו"ר מסאטמאר, שמעו נא, בפעם האחרון שהייתי באר"י, בא אלי שליח מיוחד מאחד מגדולי הדור [שמחמת כבודו שמו לא נתפרש], בשליחות לאמר, שהרבי לא יאמין לדברי ר' עמרם בלוי ומה שמדבר על הציונים, כי כל כוונתו אינו אלא לסחוט כספים מן..., השבתי לו כך, הנה תראו שכל צדיק דייקא באותו המדה שהוא יותר מזוכך ומתוקן, דייקא ע"ז ירננו עליו, ראו, משה רבינו שהעידה התוה"ק עליו 'והאיש משה עניו מאוד מכל האדם', ומה היה תלונת קורח ועדתו עליו? 'ומדוע תתנשאו על קהל ה'! חשדוהו במדת הגאוה!. וכן על יוסף הצדיק שמי כמוהו שהיה מופלג בקדושתו, ודייקא עליו העלילו עלילה שפילה כאילו עשה אותו מעשה עם אשת פוטיפר...

כיו''ב שמעתי בדיוק בשם הגראי''ה קוק זי''ע... ואמר כן על עצמו, שבנקודה החזקה ביותר הקבועה בנפשו- האמונה התמה בכל י''ג עיקרי אמונה, היא הנקודה בה שונאיו מרננים אחריו (שמאשימים אותו במינות ואפיקורסות ח''ו).

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ג' יוני 23, 2020 3:47 pm

ועד שיזקקו את האשכול:
אראל כתב:[ואגב, מי שמכיר את פנימיות ושורש החילוקי דיעות של אז והפולטקיה מסביב סביב....., יבין וישכיל איך שהפילוג בין ר' עמרם להעדה, היה באמת ה'גרעין' וה'יצירת הולד' לכל הפילוגים שאירעו והתלקחו מזמן לזמן בסאטמאר במשך ארבעים-חמישים שנים אח"כ עד היום הזה....., ניצוצי תבערת הפילוג לא נתכבו לגמרי לעולם....]

ומה היה הגרעין ויצירת הולד - כלשונך, למחלוקת בקראלי, ובקלויזנבורג ובבעלזא ועוד ועוד.

נו באמת?

מה הקשר בין המחלוקת עם ר"ע בלוי לפילוגים בסאטמאר היום.

אלא מאי, אכן יש גרעין אחד ומשותף בין כולם - והוא לא זה שכתבת!

המכנה המשותף של כולם הוא תוצאה של חינוך עקבי לשנאת האחר שלא חושב כמוך, שירת באבוד רשעים רינה, בפטירת אנשים יראים ושלימים.

להכתיב דיעות לאחרים, מבלי לדרוש מאומה מעצמך. לצעוק על פריצות בארה"ק ולבלות בפלורידה. לזעוק חמס על גדולי ארץ הקודש הפשרנים, ולשרוץ בכל ביבי הרשת.

סופו של חינוך הרסני שכזה שהוא מתפוצץ בפרצוף, וחרב איש נשלף באחיו, וכדי בזיון וקצף.

הא ותו לא.

[שמעתי ממקור נאמן, על בנו של אחד הרבנים החשובים שגדל והתחנך [-הבן] בסאטמאר, בשנות בחרותו הלך ושבר חלונות בית של אחד מחשובי הרבנים באמריקה - כמובן, על קידוש ה'. הרבי הקדוש מסאטמאר זי"ע הורה לסלקו מהישיבה לאלתר ולשולחו לביתו. פנה האב החשוב לרבי הקדוש ואמר לו: את החינוך לעשיית מעשים שכאלו הוא לא קיבל בביתי, את זה הוא קיבל כאן בישיבה, במטותא מהנהלת הישיבה שיתמודדו עם החינוך של עצמם.
הרבי הקדוש סבר וקיבל...
( השמות שמורים במערכת...)

ווידער

הודעהעל ידי ווידער » ג' יוני 23, 2020 4:04 pm

איש_ספר כתב:לפני כעשרים וחמש שנה מצאתי בגניזה של בית וגן ספרים רבים עם חתימתו של ר' עמרם בלוי. הבנתי שזה הגיע מבנה של הגיורת שהתגורר אז בבית וגן. בין כל הספרים מצאתי חוברת קטנה: ספר המצוות הקצר של הח"ח, מוקדש מר' עמרם לאשתו רות. לא זוכר את מילות ההקדשה אבל אני זוכר שהיה משהו אישי ויפה. על גב הכריכה רשם ר' עמרם לשון החינוך ואולי עוד מקורות בקשר למצוות ואהבת את הגר! הקיצור משהו מאד מרגש ויפה. לא יודע איזה רוח שטות עברה בי, עד שהלכתי ומסרתי את זה לר' אורי בנו של ר' עמרם. אולי כבחור צעיר הרגשתי חשוב שאני מחזיק דבר כזה. במקום לעשות מזה כמה שקלים מסרתי את זה לבנים שרדפו את אביהם על אותו עניין ממש. אחרי זמן קצר נצפו בבית וגן משפחה ירושלמית בגדלים שונים כשהם פושטים על מתקן הגניזה ונוברים בין דפיו.

חבל על דאבדין...

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 23, 2020 4:16 pm

ברוז כתב:ועד שיזקקו את האשכול:
אראל כתב:[ואגב, מי שמכיר את פנימיות ושורש החילוקי דיעות של אז והפולטקיה מסביב סביב....., יבין וישכיל איך שהפילוג בין ר' עמרם להעדה, היה באמת ה'גרעין' וה'יצירת הולד' לכל הפילוגים שאירעו והתלקחו מזמן לזמן בסאטמאר במשך ארבעים-חמישים שנים אח"כ עד היום הזה....., ניצוצי תבערת הפילוג לא נתכבו לגמרי לעולם....]

ומה היה הגרעין ויצירת הולד - כלשונך, למחלוקת בקראלי, ובקלויזנבורג ובבעלזא ועוד ועוד.

נו באמת?

מה הקשר בין המחלוקת עם ר"ע בלוי לפילוגים בסאטמאר היום.

אלא מאי, אכן יש גרעין אחד ומשותף בין כולם - והוא לא זה שכתבת!

המכנה המשותף של כולם הוא תוצאה של חינוך עקבי לשנאת האחר שלא חושב כמוך, שירת באבוד רשעים רינה, בפטירת אנשים יראים ושלימים.

להכתיב דיעות לאחרים, מבלי לדרוש מאומה מעצמך. לצעוק על פריצות בארה"ק ולבלות בפלורידה. לזעוק חמס על גדולי ארץ הקודש הפשרנים, ולשרוץ בכל ביבי הרשת.

סופו של חינוך הרסני שכזה שהוא מתפוצץ בפרצוף, וחרב איש נשלף באחיו, וכדי בזיון וקצף.

הא ותו לא.

[שמעתי ממקור נאמן, על בנו של אחד הרבנים החשובים שגדל והתחנך [-הבן] בסאטמאר, בשנות בחרותו הלך ושבר חלונות בית של אחד מחשובי הרבנים באמריקה - כמובן, על קידוש ה'. הרבי הקדוש מסאטמאר זי"ע הורה לסלקו מהישיבה לאלתר ולשולחו לביתו. פנה האב החשוב לרבי הקדוש ואמר לו: את החינוך לעשיית מעשים שכאלו הוא לא קיבל בביתי, את זה הוא קיבל כאן בישיבה, במטותא מהנהלת הישיבה שיתמודדו עם החינוך של עצמם.
הרבי הקדוש סבר וקיבל...
( השמות שמורים במערכת...)

אז איר ווילט רעדן פאר פייער און פאר וואסער, בכבוד גדול....., ממש אינכם יודעים כלל מאומה מפרשת ר' עמרם ומי היו מעורב בפרשה אז....

אגב, סתם שאלה, רק על הסאטמארע מותר כאן למלאות דפים שלימים, עם כל הלשון הרע, שמקורם מאיזה מאמר שרובו ככולו הועתק מהעיתונות הידועים בין אנ"ש לאוהבי חרידים ... ה'מעריב והידיעות אחרונות'...
או אולי שמותר כאן לספר אף מה שעשו חצופי בעלזא והוויזשניצער'ס והשטיינמאניקעס??? או שזה כבר פאליטיק ולשון הארע??
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ג' יוני 23, 2020 4:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 23, 2020 4:19 pm

פרנקל תאומים כתב:
אראל כתב:שמעתי היום מעשה, סיפור על ר' עמרם בקשר לפרשת השבוע [קרח, חו"ל], אציגה כאן, למי שהוא אינטרעסירט..

כיו''ב שמעתי בדיוק בשם הגראי''ה קוק זי''ע... ואמר כן על עצמו, שבנקודה החזקה ביותר הקבועה בנפשו- האמונה התמה בכל י''ג עיקרי אמונה, היא הנקודה בה שונאיו מרננים אחריו (שמאשימים אותו במינות ואפיקורסות ח''ו).

ממש יפה
עד עתה חשבתי רק שהיה מושלם בנורמליות, כי הלא הרידב"ז מתאר אותו בתואר 'משוגע'...

גם את אותי לא מפסיקים להאשים פה שהמחנכים שלי חינכו אותי ב'חינוך קלוקל' [כאילו נתחנכתי לשבור חלונות בבתי גדולי ישראל...] וב'שנאת ישראל'....
חיצי השנאה התהומית המופנים נגדי ונגד אנ"ש פה [על ידי איזה ניקים חביבים ונחמדים], נראה לי כאות מן השמים, שאדרבא ואדרבא, החינוך שנתחנכתי בו מעולה ומצויין יותר מכולכם!!, לא חסר לי ב"ה מאומה משלימות אהבת ישראל, ואהבת צדקה וחסד בגוף ובממון!!, ברוך השם, אדרבא, בואו הנה ותראו בעיניכם!!
יישר כוחכם לכולכם, שיבוסם לכם...

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' יוני 23, 2020 6:11 pm

אראל כתב:
גם את אותי לא מפסיקים להאשים פה שהמחנכים שלי חינכו אותי ב'חינוך קלוקל' [כאילו נתחנכתי לשבור חלונות בבתי גדולי ישראל...] וב'שנאת ישראל'....
חיצי השנאה התהומית המופנים נגדי ונגד אנ"ש פה [על ידי איזה ניקים חביבים ונחמדים], נראה לי כאות מן השמים, שאדרבא ואדרבא, החינוך שנתחנכתי בו מעולה ומצויין יותר מכולכם!!, לא חסר לי ב"ה מאומה משלימות אהבת ישראל, ואהבת צדקה וחסד בגוף ובממון!!, ברוך השם, אדרבא, בואו הנה ותראו בעיניכם!!

לא ענית כלום על הטוענים כך.
לא השבת כלום למה דחו את רב אהרן רוט מהעיר סאטמר ולמה לא הסתדרו עם נתניה, עוד מלפני המלחמה.
העירו שיש כאן משהו שורשי שיכול להסביר את ההפגנות ואת המחלוקות הרבות על כלום או על נכסים.
אז למה החינוך הזה "מעולה ומצוין יותר מכולכם"?!

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יוני 23, 2020 6:15 pm

פרנקל תאומים כתב:
איש_ספר כתב:גב, יש מאוריאל צאצאים?

כן

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' יוני 23, 2020 6:37 pm

לאנשים יש הרבה מה לפרוק בבטן או שהם מאמינים שהם ימירו באשכול הזה את הדת של השני?

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' יוני 23, 2020 6:55 pm

שומע ומשמיע כתב:לאנשים יש הרבה מה לפרוק בבטן או שהם מאמינים שהם ימירו באשכול הזה את הדת של השני?

גם, וגם...

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » ג' יוני 23, 2020 7:09 pm

מכון חכמי ליטא כתב:
אראל כתב:[אגב, יש ממנו ד"ת]

תוכל להעלות? על איזה מסכתות מדובר?

ראה קובץ "העמק" חוברת ב'
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=9&book=603399
וחוברת ה'
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenum=13&book=175382

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 23, 2020 8:13 pm

אבני גזית כתב:
אראל כתב:

לא ענית כלום על הטוענים כך.
לא השבת כלום למה דחו את רב אהרן רוט מהעיר סאטמר ולמה לא הסתדרו עם נתניה, עוד מלפני המלחמה.
העירו שיש כאן משהו שורשי שיכול להסביר את ההפגנות ואת המחלוקות הרבות על כלום או על נכסים.
אז למה החינוך הזה "מעולה ומצוין יותר מכולכם"?!

אקעי, כזעה שוין, די חברה דא זענען סתם בייעסד

השאלה שלך שלא מן הענין כלל וכלל,
לכולכם אין לכם שום שיח ושיג בכל הנושא, סליחה מכולכם
אולי שנעביר את הויכוח אודות השטיינמאנ'יקעס וה'עץ'ניקעס, מי מהם מחויב מיתה, גירושין, חירופין וגידופין..., פרישע מערכות, רדיפות ושפיכות דמים, שכולכם זוכרים לא מכבר, אין לכם כלום להתבייש לא מן הקנאים ולא מן הסאטמורים ...
או אולי שנעביר הדיון על המערכה שבין פוניבידזש לחב"ד

זה קרה ממש עתה, ולא מלפני שמונים שנה 'לפני המלחמה' ....

[אין לי מושג מה זה 'הסתדרות עם נתניה']
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ג' יוני 23, 2020 8:37 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' יוני 23, 2020 8:26 pm

נתניה = קלויזענבורג

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יוני 23, 2020 8:40 pm

יש פה איזה שהוא ערבוב בין חסידי סטמאר לנטורי קרתא,
ויש כמה חילוקים ביניהם כידוע, ובהרבה תחומים.

יש איזה צד השווה בנקודה שמעלה פה הרב אראל,

1) יש אצל הרבה בין הקנאים מידת טוב לב ברמה האישית בכמות נדירה שלא מוצאים במקומות אחרים כאלו אנשים,
שמכניסים הביתה אנשים בלי לבדוק בציציותיהם. על הסטמאר'ס בחו"ל זה ידוע מאוד.
יש בירושלים יהודי נטו"ק בשם ר' אלתר קויפמאן שמארח על שולחנו כל שבת בחורים 'קייליקער'ס' ממיר, וכהנה רבות.

2) תופעות שליליות של קנאות ואלימות צפות בכל עת אצל חוגים מאוד 'נאורים' ופתוחים.
הנה רק אתמול התבכיינו פה נוראות על איומים על איזה מישהו,
לרגע חששתי, מי יודע איזה חינוך... והנה הבוקר אני שומע על כך שרב בקרית ספר מאושפז מפצעיו בביה"ח,
לאחר שכמה נערים גלגלו אותו ארצה על רקע פוליטי.

לא חייבים להיות קנאי נגד המדינה או נגד הגיוס כדי להיות אלים,
מספיק להיות קנאי למען כבודם של מרנן ורבנן או לקיום מצוות הקורונה.
וחידה לסיום: מי המציא, וכנגד מי, את צמד המילים: 'עד הישמדם'?

באמת כדאי לנעול את הדיונים המשונים הללו שלא תורמים לכלום.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב ג' יוני 23, 2020 8:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 23, 2020 8:48 pm

נוטר הכרמים כתב:
1) יש אצל הרבה בין הקנאים מידת טוב לב ברמה האישית בכמות נדירה שלא מוצאים במקומות אנשים,
שמכניסים הביתה אנשים בלי לבדוק בציציותיהם. על הסטמאר'ס בחו"ל זה ידוע מאוד.
יש בירושלים יהודי נטו"ק בשם ר' אלתר קויפמאן שמארח על שולחנו כל שבת בחורים 'קייליקער'ס' ממיר, וכהנה רבות.

על ר' עמרם עצמו נשוא האשכול, יש סיפורים כאלה, אבל כפי שאני רואה פה, איך שכמה ניקים ממש יוצאים מן הכלים, אם חס ושלום יכתבו משהו פוזיטיבי על האיש הזה..
החלטתי שאין מקומם כאן

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' יוני 23, 2020 8:49 pm

וורט בכיוון זה
מצדיק רשע ומרשיע צדיק תועבת ד' גם שניהם
דמי שהוא מצדיק שתיהם יוכל להיות שחפץ חסד הוא
ומי שמרשיע שניהם אולי רוח גבורה אחזתו
אבל מי שהוא מצדיק רשע ומרשיע צדיק ודאי ששבע תועבות בלבו
ומי שהוא מרשיע רשע ומצדיק צדיק, ודאי שיראת שמים בלבו
[עיין בדבריו הנחמדים של הסבא מנובהארדאק ר' יוזל מדריגת האדם מאמר בירור המדות]
וכן נודע ומפורסם שהקנאים האמתיים היו במעשיהם מרכבה לשכינה והמדות שמשו במקומם הנכון ביישוב הדעת, והצטיינו בחס"ד נפלא ואהבת ישראל, וגם ברוח גבור"ה למחות במרשיעי ברית
וזה הוא מה שהשבטים ביזו את פנחס לייחס קנאתו אל צד הסט"א, ובא הכתוב ויחסו אחר אהרן אוהב שלום ורודף שלום, שבריתו הי' אתו החיים והשלום

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ד' יוני 24, 2020 1:04 am

הר' עמרם בלוי ביזה לא רק את ר' אריה לוין.
כידוע הוא ביזה את מרן רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל באמצע השיעור לעיני תלמידיו.
האם זה גם בחינה של 'מרשיע רשע'?!

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' יוני 24, 2020 1:10 am

גלאגוזים כתב:הר' עמרם בלוי ביזה לא רק את ר' אריה לוין.
כידוע הוא ביזה את מרן רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל באמצע השיעור לעיני תלמידיו.
האם זה גם בחינה של 'מרשיע רשע'?!

מי לא יודע הסיפור?
הוא זרק עליו ביצים ואבנים שיש בהם כדי להמית
הגרא"ז ברח לחייו
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' יוני 24, 2020 1:37 am, נערך 5 פעמים בסך הכל.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' יוני 24, 2020 1:11 am

עתניאל בן קנז כתב:ר' עמרם לא ראה לנכון להתחשב באיסור

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' יוני 24, 2020 1:49 am

הרב אראל,
ראשית אני מסכים אתך שאין צורך להגזים ולתלות את כל העבירות בעולם בר''ע בלוי, אבל יש נקודה אחת שזה בעצם נקודת האשכול והיא מתפרצת מכל אחד בצורה אחרת, אבל נקודת הנקודות חייבת להיאמר. לענ''ד.

והיא, לדוגמא, הרב קוק, כולי עלמא מודו שהיה לו מעלות נשגבות שאין להרבה אנשים. ואם קשה לך עם הדוגמא הזו לא צריך להקצין אלא אפשר גם להגיע לאנשים אחרים באמצע הדרך, כמו הרב שטיינמאן, או עסקני ציבור של אגודה וכדומה, שהיו להם המון המון מעלות, לחלקם אפילו מדריגות, אך בגלל שב'נקודה' של הקנאים הם אחזו אחרת, אז ממילא הם מינים ואפיקורסים, וממילא יינם יין נסך, והם פושעי ישראל בגופן, ואסורים לדון וכו' וכו', כל מיני אמירות שמושמעות בעיקר על ידי הפלג הקיצוני של הקנאים, שר''ע בלוי מורם ומדריכם לעד. אין חמלה, אין רחמים, אין צד שני, אין אבל, אין גמילות חסדים, אין סעודות שבת, אין מידות טובות, יש רק כופרים אפיקורסים וכו'.
לא צריך לברוח עד עסקני אגודה, צא ולמד כשרבם דקרו את הרב שטרנבוך על שהעז לפסוק אחרת מתלמידי שיטת ר''ע בלוי.

אבל כשהקערה מתהפכת, ומדברים על בלוי, אז 'חייבים' כל מתנגדיו לעבור לדום, ולהגיד 'אבל' הוא היה בעל חסד, 'אבל' הגרי''ז אהב אותו, 'אבל' החזון איש ביקר אותו, וזהו. זה כבר הראיה שהיה חסיד במעשיו ותמים בדרכיו. מי כמוך יודע שעל מתנגדי בלוי יש פי אלף יותר סיפורים של קירבה מגדולי ישראל וכו', וכל זה לא עזר להם ביום פקודה. אדרבה, כל מי שיעיז לתמוך בראב''ד אף הוא אפיקורס ומין וכו'.

לכן, בשיטת טראמפ החדשה צריך להגיד את האמת. בדיוק כמו לשיטת הקנאים - מי שמנחיל מורשת של מלחמה מבפנים ומתוך שיתוף פעולה, הוא כופר ואפיקורוס ומומר ומשומד וכו', למרות שקוראים לו מועצת גדולי התורה, כך גם מי שהוא מבזה תלמידי חכמים, ועוד ועוד כנ'''ל, אז גם אם חייך אליו או ביקר אותו גדול פלוני או אלמוני, הרי שהוא כופר ואפיקורס ומומר ומשומד וכו', בדיוק באותם מטבעות לשון.

זה לא שחס ושלום אוחזים שלבלוי לא היה את המעלות האלו. בוודאי שהיה לו. אבל כפי שלהוא לימד אותנו, זה לא שווה...

למשל, נפטר בחודשים האחרונים קנאי מפורסם שלא אזכיר את שמו מפני כבודו (כבודו? לא מגיע לו כבוד, אבל לא מגיע לו פרסום...). בכל מקום ציינו לשבח את עמידתו על קדשי ישראל, ולא כרע לבעל, ואחד היה אברהם, והמאמין הגדול וכו', אה, שפתיים ישק.
רק מי שנולד שלשום זוכר, שאותו רשע ומרושע, כאשר ביקר פעם אחד מהעסקנים של אגודת ישראל בחוץ לארץ - מקום מגורי הקנאי הנ''ל - והלך עם זוגתו ברחובה של עיר, קפץ עליו קנאותו של ההוא, ולא פחות אלא ניגש לאשה באמצע הרחוב והעיף לה את כיסוי הראש!!!!! כן, באמצע הרחוב. כן, לכבוד שמים. כן, למחאה. ועל הרשעות הזו שהיתה טבועה בדמו, הוא כנראה יזכה לכתבה ארוכה בדער איד או בליק או כל שם וחניכא דאית ליה, שהוא היה לוחם מלחמות השם....

ולסיום סיפור שלא תאהב לשמוע. וגם אחריו נסיק מסקנות.
כאשר כינס האמרי אמת בחורבה של רבי יהודה החסיד את הקהל ליום צום ותפילה על השואה, נעשה הדבר ביחד עם הרב הרצוג.
יצאה הוראה בשם הרב דושינסקי שאסור לעשות צום יחד איתם. לאמרי אמת [שהיה יותר קנאי מכל קנאי ירושלים] זה מאוד הפריע והוא שאל 'פאסטען אויכעט נישט?' כאומר השתתפות של אכילה שתיה או התאגדות וכו' אכן אין לעשות, אבל השתתפות לצום?
בכל מקרה, תלמידיו של ר''ע בלוי עמדו מחוץ לחצר בית הכנסת החורבה וחילקו עוגה וברונפין לשתיה. את הצום עשו יום קודם או יום אחר כך.

האביר יעקב מסדיגורה, היה אז מאוד נסער והוא אמר, שהוא מכיר את הרב דושינסקי הרבה מאוד שנים, ולא יתכן שכך יקרה. לא יתכן שמפיו יצא כזה פסק ההיפך מכל הגדולים שבאותו הדור.
לאחר זמן אמר שבירר הדבר ומי שארגן את כל ה'קנאות' הזו והכניס את הרב דושינסקי לביצה זו, זה מיודענו ר''ע בלוי.
הוא אמר שלא יפטר מן העולם עד שיוודע אישיותו ברבים.

עד כאן הסיפור.

כעת למסקנות. מכיון והרבי מסדיגורה, למרות שהיה בעל מדריגה וצדיק נשגב, אבל לצערו הרב הוא היה 'רוזין קינד' מחובבי ארץ ישראל לא עלינו, ולפיכך אומרים אצלכם בחיידר ובחינוך שנתגדלתם "מי הוא כבר?" אבל לוחם מלחמות השם בקדושה ובגבורה? אה, עין לא ראתה, זולתך.....

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' יוני 24, 2020 1:59 am

הרב לעשות רצונך [רצונו של מי??]
כבר רמזתי וכתבתי לעיל
נניח שאתה צודק מאה אחוז
אך כבר שאלתי לעיל, איה ואיפה ה'נימוס' וה'אהבת ישראל' וכבוד צדיקים ותלמידי חכמים ביניכם???

הלא בעינינו ראינו רשעות ואכזריות ובזיןו תלמידי חכמים גם אצליכם, ממש התנהגות רשעיות בלי חמלה כלל, בדיוק כמו ה'קנאים' הרשעים.....
הנה פה בסמוך אשכול מיוחד על הגר"ש אויערבאך, והרבי מחב"ד זוכה כאן להתיחסות מכובדת.......

על אף שהרבי מחב"ד החרימו הרב שך, וכותב עליו מפורש שהוא מפרסם דברי כפירה ומינות [כך ראיתי היום בבוקר בביהמ"ד באגרותיו],
שלא לדבר מהגר"ש אויערבאך, שהוא וכל ההולכים לאורו, מחויבים ארבע מיתות בית דין, וכל מיני חירופין וגידופין ושפיכות דמם, שהותר לגמרי, את בניהם ובנותיהם זרקו מכל המוסדות, אברכיהם נזרקו מן הכוללים וכו' וכו' וכו'

אבל כאן, עומד אשכול שלם והכל שא שטיל....

הקנאים ור' עמרם, שישרפו בגיהנם.... מסתמא הם למדו להשטיינמאניסטן והראו להם הדרך האיך להטפל עם אנשי הפלג....

וכי בזיון תלמידי חכמים היה עבירה רק מלפני שישים שנה?? וכהיום אינו נוהג??, אולי סומכים על משנה מפורשת בסוף סוטה שבעיקבתא דמשיחא חוצפה יסגי, והותר לכתחילה....

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' יוני 24, 2020 2:06 am

אראל כתב:כבר כתבתי לעיל
אתה צודק מאה אחוז
אך כבר שאלתי לעיל
הלא בעינינו ראינו רשעות ואכזריות ובזיןו תלמידי חכמים גם אצליכם, ממש התנהגות רשעיות בלי חמלה כלל, בדיוק כמו ה'קנאים' הרשעים.....
הנה פה בסמוך אשכול מיוחד על הגר"ש אויערבאך, והרבי מחב"ד זוכה כאן להתיחסות מכובדת.......

על אף שהרבי מחב"ד החרימו הרב שך, וכותב עליו מפורש שהוא מפרסם דברי כפירה ומינות [כך ראיתי היום בבוקר בביהמ"ד באגרותיו],
שלא לדבר מהגר"ש אויערבאך, שהוא וכל ההולכים לאורו, מחויבים ארבע מיתות בית דין, וכל מיני חירופין וגידופין ושפיכות דמים, הותר לגמרי

אבל כאן, עומד אשכול שלם והכל שא שטיל....

הקנאים ור' עמרם, שישרפו בגיהנם.... מסתמא הם למדו להשטיינמאניסטן והראו להם הדרך האיך להטפל עם אנשי הפלג....

וכי בזיון תלמידי חכמים היה עבירה רק מלפני שישים שנה?? וכהיום אינו נוהג, אולי סומכים על משנה מפורשת בסוף סוטה שבעיקבתא דמשיחא חוצפה יסגי, והותר לכתחילה....

אמנם יש לחלק עם פלפולים שונים, אבל הענין הוא שאני אוחז כמוך בנקודה זו. אתה צודק מאוד.
זה חינוך קלוקל, שלצערנו לא שמים לב אליו מספיק. מי יתן ובכל מקום יעצר דבר זה.
אבל אני עדיין חושב, שלא מנחילים את הבזיונות והמכות כמורשת, אלא זה 'נפילה' של שעת מלחמה, וגם אם היא אינה נכונה ואינה ראויה, לא זו המורשת.

גם על המערכה שניהל הרב שך נגד הרבי מחב''ד, הליטאים מנסים להנחיל את תלמידיהם את ה'בעיות' שיש בשיטה של חב''ד (לטענתם),
אבל לא מספרים כהנחלת המורשת "ווואיי איך הרבצנו לחבדנקי''ם בגבעה"... כך נראה לי.

מה שאין כן בנידון דידן, שכל קנאי תורן, יושב וחושב באיזה מילים חוצפניות דאמב היה מגדיר רבי פלוני....

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' יוני 24, 2020 2:09 am

חינוך קלוקל חינוך שמוקל

אני שואל אותך אותו השאלה, לא כלפי הקנאים, אלא כלפי השטיינמאניסטן, הבעלזער'ס, הבובובאים 48 ו45, והמענדליסטן והישראליסטן, ועוד ועוד....

אין חמלה, אין רחמים, אין צד שני, אין אבל, אין גמילות חסדים, אין סעודות שבת, אין מידות טובות, יש רק כופרים אפיקורסים וכו'.

בקיצור, אתה עסוק עם היצה"ר של הקנאים, ועדיין לא הגעת למצוא איזה תירוץ מספיק על היצר הרע שלך.....
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' יוני 24, 2020 2:11 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ד' יוני 24, 2020 2:11 am

אראל כתב:הרב לעשות רצונך [רצונו של מי??]

כעת ראיתי שאלתך.
לעשות רצונך אלוקי חפצתי, ותורתך בתוך מעי.
ויעשו כולם אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם.

והא בהא תליא.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' יוני 24, 2020 2:12 am

לעשות רצונך כתב:
אראל כתב:הרב לעשות רצונך [רצונו של מי??]

כעת ראיתי שאלתך.
לעשות רצונך אלוקי חפצתי, ותורתך בתוך מעי.
ויעשו כולם אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם.

והא בהא תליא.

נא נא,
עשה רצונו כרצונך כדי שיעשה רצון אחרים כרצונך

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 114 אורחים