מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי אברהם הלוי עפשטיין אב"ד סאקאלי - מי יודע

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

רבי אברהם הלוי עפשטיין אב"ד סאקאלי - מי יודע

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יוני 05, 2011 6:31 pm

בכמה קבצים הלכתיים ודרושים בא זכרו. מצאתי גם בכמה ספרים שהביאו הערות בשמו (היה ממשפחת הפרד"ס, שכן בגבורת האר"י מביא ממנו איזה מסורה ומכנהו ש"ב).
מצאתי עליו פרטים בודדים בספר הקהילה סקולי (המצוי באוצר) ומשם נראה שפקיע שמיה בדורו. אבל יותר מזה לא מצאתי.
בכת"י של האדר"ת נזכרים כמה שמועות מאת 'הרב ר' אברהם הלוי עפשטיין נ"י האבד"ק קאזלוישצינע'
קוזלובשצ'יזנה סמוכה לסלונים וסאקאלי היא במחוז ביאלסטוק.
ברור לי שמדובר באותו חכם שכיהן בתחילה בקוזו' ולימים בסוק' אבל אין לי מקור מפורש.

רצ"ב מספר הקהילה
סקולי.PDF
(178.4 KiB) הורד 315 פעמים

בעמ' שאח"ז מוזכר שיש לו בן בשם דב באר"י.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: רבי אברהם הלוי עפשטיין אב"ד סאקאלי - מי יודע

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יוני 05, 2011 10:19 pm

מותיב, התוצאה הלזו עלתה לי כמובן גם באוצה"ח לצד תוצאות נוספות וכמו שכתבתי, אבל זה לא קידם אותי בכלום.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יוני 06, 2011 12:40 am

0321.JPG
0321.JPG (26.38 KiB) נצפה 3002 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' יוני 06, 2011 7:13 pm

איש_ספר כתב:בכמה קבצים הלכתיים ודרושים בא זכרו. מצאתי גם בכמה ספרים שהביאו הערות בשמו (היה ממשפחת הפרד"ס, שכן בגבורת האר"י מביא ממנו איזה מסורה ומכנהו ש"ב).
מצאתי עליו פרטים בודדים בספר הקהילה סקולי (המצוי באוצר) ומשם נראה שפקיע שמיה בדורו. אבל יותר מזה לא מצאתי.
בכת"י של האדר"ת נזכרים כמה שמועות מאת 'הרב ר' אברהם הלוי עפשטיין נ"י האבד"ק קאזלוישצינע'
קוזלובשצ'יזנה סמוכה לסלונים וסאקאלי היא במחוז ביאלסטוק.
ברור לי שמדובר באותו חכם שכיהן בתחילה בקוזו' ולימים בסוק' אבל אין לי מקור מפורש.

רצ"ב מספר הקהילה
סקולי.PDF

בעמ' שאח"ז מוזכר שיש לו בן בשם דב באר"י.

בדף שאח"ז שם בספר הקהילה מזכיר את שמות צאצאיו שכולם היגרו לארה"ב וכנראה משם פרקו מעליהם עול התורה רח"ל, הרב עפשטיין סבל הרבה על רגליו ובסוף ימיו עזב את הרבנות וק"ק סוקולי קיבלו את ר' יעקב ראזנבלום, היה העתק ספר היזכור לאנגלית:
http://www.jewishgen.org/yizkor/sokoly/sok317.html

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יוני 06, 2011 7:24 pm

תודה רבה הרב מייללער!
אחרי זה ראיתי באתר יזכור שיש ספר על קהילת סוקולי גם בעברית, והוא כנראה העתק מושלם של הספר הנזכר באידיש.
והנה העמוד עליו:
סוקולי בעברית.JPG
סוקולי בעברית.JPG (91.7 KiB) נצפה 2968 פעמים

לעשות נייחא לנשמתו אביא כאן כמה דברי תורה שרשם האדר"ת מפיו:
[באיבעיא דהש"ס אברים מתחת ולצד העצים, למה לא פשטוהו מהאמור בעקידה]
רסח. בעש"ק ויקהל, הי' אצלי הרב ר' אברהם הלוי עפשטיין נ"י האבד"ק קאזלוישצינע , ושאלני בהא דמבע"ל במנחות כ"ו, ב', אם על העצים דווקא, ומ"ט לא פשט לי' מדכתיב באברהם אבינו על המזבח מעל העצים וכזבחים צ"ז, ב', דילפינן מאברהם אבינו כה"ג.
והשבתיו די"ל לכתחילה בודאי המצוה על העצים ולא מן הצד דודאי בכה"ג מתקיימים שניהם על העצים ועל המזבח, אבל אנן מספק"ל לדיעבד כיון דלא מצינו שנה עליו בזה או דגם באופן זה הוא ללכתחילה, וא"כ אין משם ראי'.
עוי"ל דשאני התם דהוא לשעה ולא ילפינן דורות משעה, אלא דבמאכלת שאני דהזכיר הכתוב פעמיים וכהך דמנחות י"ח, ב', דמשני הגמ' כה"ג.
ולי קשה שם במנחות כ"ז , מש"ש מעל העצים דומיא דעל המזבח ע"ש , דה"ל אין דנין אפשר משאי אפשר, ואולי י"ל דאין סברא לומר דבשניהם בפסוק אחד יתפרשו בשני אופנים.

[דין הנאה מנוצה ומוראה של חטאת ועולת העוף]
רסט. עוד שאלני ע"ד התפארת ישראל במש"כ בפ"[ו מי"ב אות יא] דמנחות, בהא דמוראה ונוצה ניתנים לכהנים, דהא נבלעים במקומם, כביומא כ"א, א'. והשבתיו דהתורה לא דיברה על הנס כמש"ש רש"י ותוס' ומשום הא לא אריא.
אלא דבאמת תלמוד ערוך הוא בשלהי תמורה דאסורים בהנאה, וכדמשמע כן פשטא דקראי.
ואולם יש בזה עקולי ופשורי, שדברי הר"מ בזה נשגבים מאוד הוא ז"ל כ' בפ"[ב] . ממעילה דמוראה ונוצה אסורים בחטאת העוף, והכ"מ כ' מקור דבריו בתמורה שם, והרי שם בעולת העוף מיירי אבל חטאת העוף ודאי דלכהנים הם, ולהדיא אמרינן במנחות ע"ד, ב', דחטאת העוף כולו לכהנים ואין למזבח אלא דמה, וכבר העיר בזה הרש"ש בחי' שם בתמורה, וגם אנחנו הארכנו בזה במק"א בס"ד .

[סדר הקדימה בין אבי הבן לבן בעל יארצייט באדר א']
ער. אמר לי שהורה ביא"צ אחד, שהי' צריך לעלות לתורה, כפי הנהוג, והי' אז גם אבי הבן קודם המילה , והי' זה בחודש אדר הראשון, שאבי הבן הוא קודם, משום דה"ל היא"צ רק ספק ואבי הבן ודאי ואין ספק מוציא מידי ודאי, ודבר חכמה הוא.
אבל אם לדון נ"ל שיש לפקפק די"ל זהו הי' נכון אם באדר השני שיכול להדחותו ולומר לו, שאינו יכול להוציא ממנו מפני הספק, אבל בהראשון הרי עתה כבר החובה עליו לכבד הוריו אין למצוה אלא מקומה ושעתה, ולכשיבא אדר השני אז יהי' ספק חיוב, אבל עתה הרי כבר בא חיובו, ויל"ע בזה.

כותב

הודעהעל ידי כותב » ב' יוני 06, 2011 7:31 pm

וכי כבר מצאת מקור מפורש שמדובר באותו חכם שכיהן בתחילה בקוזו' ולימים בסוק' (או להיפך) עד שאתה מביא הדברים על שמו?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יוני 06, 2011 7:37 pm

כותב, אם הייתי מביא את הדברים בשם ר' אברהם אב"ד סוקולי היה לך מה להתלונן, אבל עכשיו שאני מביא את הדברים כמות שהם מה הבעיה?....

כותב

הודעהעל ידי כותב » ב' יוני 06, 2011 7:45 pm

אין בעיה. אבל ממה שהבאת הדברים עכשיו ולא אתמול, היה משמע שיש כבר באמתחתך פשר הדבר, לכן רציתי לדעת אם התקדמת בענין.
ולולא הבהרתך, כבר היו מביאים אותו בברירות על שם האב"ד סאקאלי...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 94 אורחים