מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי חיים וואזנר זצ"ל גאב"ד זכרון מאיר

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
עתניאל בן קנז

Re: הגאון רבי חיים וואזנר זצ"ל גאב"ד זכרון מאיר

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' פברואר 08, 2021 9:54 pm

ד.
נקודה חשובה מאוד. תארו כאן קודמי, על היותו בצל אביו הגדול.

כתלמיד הישיבה בעבר אוכל לתאר שנקודה זו מפליאה את גדלותו.
שכן בשעתו היתה גדלותו התורנית ידועה. ובמידה מסוימת הבחורים 'חיו' יותר בשיעוריו, שהיו 'למדניים' הרבה יותר. [לא כאן המקום לעמוד על ההבדלים ביניהם].
וכן בבית הדין, הוא הראה לא מעט את כוחו הגדול בתורה. אולם בהיותו בצלו של אביו הוא הצניע הכל, וביטולו לאביו היתה מופלאה.

[במידה מסוימת, מה שעבר לרבנות בחו"ל היתה בכדי שיכול להפרוח ולהתבטא, מבלי צורך לחשוש על פגיעה בכבודו של מאן-דהו].

טברייני
שם מלא: עמוס חדד

הודעהעל ידי טברייני » ב' פברואר 08, 2021 10:37 pm

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' פברואר 08, 2021 10:46 pm

חרסון כתב:איש חי ונלבב, ומלא רגש יהודי תוסס. ובעת שהיה מדבר, נניח, על מידת יראת שמיים של אביו זצ"ל, או מסירות נפשו של חותנו נ"ע, הייתה נפשו יוצאת בדברו. גם על ספרו מצא חיים, אם אכן הסגנון הוא משלו, משוך חוט של חן ועדינות (לעומת, אם יורשה לי, חלק ההלכה דשם הכתוב לכאורה בסגנון אחר. ואכמ"ל).

אכן טביעת עין של תלמיד חכם.
חלק ההלכה נכתב ע"י בנו הג"ר יוסף בנימין שליט"א, ואילו חלק ההדרכה הוא מהאב הגרח"מ זצ"ל.

אגב שם הספר הוא 'ראה חיים'.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' פברואר 08, 2021 10:52 pm

ותגובה אחרונה להיום.

ה. ועתה מן הפן של 'מחנך' - ראש ישיבה.

זכורני תקופה שהיה לי 'ירידה', 'משבר' בעגה הישיבתית. (מדובר בתקופה שהייתי בחור צעיר, ועדיין לי קשר ישיר עמו. אבל כ'ראש הישיבה', היה גם אחראי על הבחורים הצעירים יותר).
עכ"פ, לאחר תקופה חזרתי ב"ה לתלם, ולדרך המלך.
למעשה הוא לא החמיא לי על כך. [במבט לאחור, אני מאוד מבין את גישתו, כי הבין שמחמאה ישירה תתקבל כמאיימת ומחייבת].

רק פעם הוא תפס אותי, כשאני עושה מעשה טוב. - מנקה טינופת שפלוני השליך, לבל יכשלו בו רבים. ואז הוא הגיע אלי (ראש ישיבה לבחור צעיר), והתחיל להחמיא לי על המעשה הטוב, ועיקר הנקודה שהוא השחיל - רק 'בן תורה' אמיתי מסוגל למעשה זה, לתקן נזק שאחרים גרמו, רק למען אחרים.

זמן רב נשאר בפי הטעם של המחמאה העקיפה. והעידוד לראות כמה כדאי להיות 'בן תורה'.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 08, 2021 11:28 pm

עתניאל בן קנז כתב:הוא קידש על היין, שהיה מייצור עצמאי (לא יודע של מי, אבל עכ"פ יין ביתי ולא קנוי מהחנות).
בעת ששתה את היין לאחר הקידוש, התברר שהיין לא היה במיטבו, עם טעם לוואי חריף, עם חשש לקלקול, או לחמיצות.

הוא לא ידע מה לעשות. מהספק שמא היין לא היה כשר לקידוש ולא יצא ידי חובתו. ופשוט התלבט וצידד לעצמו ולבני ביתו, ולא ידע להכריע.

הזכרתני שגם בדידי הק' הוה עובדא כה''ג, שכששתיתי מהיין אחר הקידוש חשתי תסיסה וטעם לוואי עם חשש לקלקול, והתלבטתי אם יצאתי יד''ח. ולבסוף הקלתי להניח שיצאתי יד''ח היות שעכ''פ יכלתי לשתות את היין (אם כי מעט בדוחק) ונראה היה לי שאינו מקולקל לגמרי כ''א רק בתהליך של תחילת קלקול.
באמת מה עושים בכה''ג?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' פברואר 08, 2021 11:32 pm

בהלכות ברכות מופיע שאם השתנה הריח עדיין מברכים בפה"ג אך אם השתנה הטעם הרי שיש לברך שהכל כדין חומץ.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 08, 2021 11:36 pm

עתניאל בן קנז כתב:ברם פעם אחד זכור לי על סדר לימוד ארוך, המורה על שקידה מופלאה.
מדובר היה ב'ניטל' הנהוג בחצרות החסידים. אשר בגין כך בישיבה (שרובה אכלסה בחורים חסידיים) לא התקיימו סדרי לימודים כרגיל.
הגרח"מ לא נמנע מלימודים בניטל. וגם אנכי שייך לחסידות אשר מנהג הניטל נוהג אצלה ביום אחר. כך, שקבע עמי ללמוד בחברותא כל השעות הבטלות...

מעניין. מדבריך כאן (וגם לעיל על תפילתו ביחידות כשהקהל איחר זמן תפילה) אני מבין שגם הוא כאביו זי''ע לא ראה את עצמו ממש ''חסיד'', כ''א באמת ''אשכנזי''. אכן?
האם בנו יבל''ח הגרי''ב (יש לי עמו היכרות) רואה את עצמו חסיד סאטמאר? מה בכלל טיב הקשר שלהם עם סאטמאר, מהיכן הוא התחיל?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' פברואר 08, 2021 11:36 pm

בכל קריאת אשכול מעין זה עולה תחושה קשה של החמצה.
אדם גדול היה שרוי בינינו ואנו לא "ניצלנו" זאת כדי הצורך מחוסר ידיעה.
שמא ואולי ישקלו שוב מנהלי הפורום את החלטתם שאין כותבים על אנשים החיים עימנו לאוי"ט, וכך נחסוך קצת תחושות החמצה מעין אלו...

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' פברואר 08, 2021 11:42 pm

איש גבעות כתב:בכל קריאת אשכול מעין זה עולה תחושה קשה של החמצה.
אדם גדול היה שרוי בינינו ואנו לא "ניצלנו" זאת כדי הצורך מחוסר ידיעה.
שמא ואולי ישקלו שוב מנהלי הפורום את החלטתם שאין כותבים על אנשים החיים עימנו לאוי"ט, וכך נחסוך קצת תחושות החמצה מעין אלו...

במקרה זה. לא נראה שרגשי ההחמצה במקומם. שכן כאמור, השנים שהוא היה במיטבו (אודותם אני מספר) היו לפני כשלושים שנה.
אז עבר לרבנות בחו"ל, שם הם אלו שזכו להנות מאורו, וכאן בארץ הוא חזר רק לביקורים.
כאשר חזר לדור בארץ, כבר היה בחינת 'שברי לוחות',ולא ניכר עליו רוב תקפו משנים שעברו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 08, 2021 11:46 pm

איש גבעות כתב:בהלכות ברכות מופיע שאם השתנה הריח עדיין מברכים בפה"ג אך אם השתנה הטעם הרי שיש לברך שהכל כדין חומץ.

השאלה היא האם כל שינוי קטן בטעם, או דווקא שינוי מוחלט?
וכן, אם הטעם מצד עצמו לכאו' נותר בעינו, רק שהתווספה אליו תחושת תסיסה או מעט טעם לוואי.

פרנקל תאומים

Re: הגאון רבי חיים ווואזנר זצ"ל גאב"ד זכרון מאיר

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 08, 2021 11:52 pm

הוד_והדר כתב:קרוי ע"ש המנחת אלעזר ורבי מאיר שפירא אב"ד לובלין

מהיכן המידע הזה שהוא נקרא ע''ש ה''מנחת אלעזר''? מה''ת?
יש כאן עוד שיודעים כך?

בשלמא ע''ש רבו המובהק הג''ר מאיר שפירא זצ''ל זה מובן מאד.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' פברואר 08, 2021 11:56 pm

פרנקל תאומים כתב:
עתניאל בן קנז כתב:ג.
סיפור נוסף שנזכרתי בו.
באופן כללי היה לו סדר יום מאוד מסודר. שעות ללימוד, הכנת השיעור, מסירת השיעור, שעות בבית הדין, וכיוצ"ב.
ברם פעם אחד זכור לי על סדר לימוד ארוך, המורה על שקידה מופלאה.
מדובר היה ב'ניטל' הנהוג בחצרות החסידים. אשר בגין כך בישיבה (שרובה אכלסה בחורים חסידיים) לא התקיימו סדרי לימודים כרגיל.
הגרח"מ לא נמנע מלימודים בניטל. וגם אנכי שייך לחסידות אשר מנהג הניטל נוהג אצלה ביום אחר. כך, שקבע עמי ללמוד בחברותא כל השעות הבטלות...
הוא קבע את החברותא בתוככי בית המדרש במקומו הקבוע, - למען ילמדו שמצוות לימוד התורה נוהג גם ביום זה.
איני זוכר כמה שעות ברציפות זה היה (דומני 6 או אולי יותר. למעט הפסקות למנחה מעריב וארוחת ערב קצרה), אבל זאת אזכור שסבלנותי כבר פקעה מזמן. לא הייתי מסוגל לשבת כל כך הרבה שעות וללמוד ברציפות בלא היסח הדעת. אבל ממשיך כרגיל, כמו בהתחלה.
(עד שלבסוף הודעתי שכבר אין כוחותי עומדים - ובמיוחד שסביבי יהום הסער, של בחורים המשתובבים בהעדר מסגרת. ופרשתי...).

מעניין. מדבריך כאן (וגם לעיל על תפילתו ביחידות כשהקהל איחר זמן תפילה) אני מבין שגם הוא כאביו זי''ע לא ראה את עצמו ממש ''חסיד'', כ''א באמת ''אשכנזי''. אכן?
האם בנו יבל''ח הגרי''ב (יש לי עמו היכרות) רואה את עצמו חסיד סאטמאר? מה בכלל טיב הקשר שלהם עם סאטמאר, מהיכן הוא התחיל?

לא כ"כ מדויק.
אביו דוקא יותר ראה את עצמו כחסיד. [לא 'חסיד' במובן כמקובל כיום, ולא ויתר על זהותו ה'אשכנזית' המקרות. אבל בהחלט מאוד קרוב ונוטה לחסידות.].

הבן הגרח"מ היה אכן פחות 'חסיד'. אבל לא מהפן ה'אשכנזי', אלא יותר מהפן ה'ליטאי' (מצד חותנו ממינסק), וה'חזונאישניק' - מסביבתו בזכחן מאיר.
והדברי התבטא בדקדוקי הלכה וחומרות. וכן הגדלת ערך הדביקות בתורה, אולי קצת יותר מהמקובל אצל חסידים, אלא כמקובל בעולם הליטאי.

אבל בהחלט עדיין יחסית נחשב כ'חסיד. עם התחשבות בערכי החסידות.
וכן גם כל בניו וחתניו בלי יוצא מן הכלל חסידים של ממש, א' מהם אדמו"ר של ממש (מקוסוב).

הקשר עם סאטמר לא היה מיוחד. הוא נבע מכמה סיבות. א' הערכתו של ה'שבט הלוי', לרבי מסטמר. ובגין כך בכמה דברים נהג כשיטתו. (מעולם לא התערב בבחירות. בני קהילתו ברובם הצביעו, אבל הוא לא). ועוד כמה ענינים.
ב' הגרח"מ היה בנוסף לכך קרוב ברוחו ל'קנאים' (לאו דוקא סטמר), בעקות חמיו, הג"ר אברהם אליה מייזעס. ולכן היה כשר להיות רב של סאטמר בלונודון. ומשם בעצם הקשר שלו עם סטמר ותו לא.
בביתו בהחלט לא שררה שום קשר מיוחד עם סאטמר כחסידות. וכן בניו (חוץ מר' י"ב כדלקמן), אינם שייכים לסאטמר, באופן מיוחד. עכ"פ יותר משאר יוצאי הונגריה האמריקאים.

ר' יוסף בנימין. הקשר שלו עם סטאמר, זה בעקבות חמיו, הרב הורביץ מראחוב. והוא אכן נחשב כחסיד סטמאר אמיתי (אם כי הקשר התרופף לאחרונה עם החצר הקיימת כיום, מסיבות שונות).

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' פברואר 08, 2021 11:57 pm

פרנקל תאומים כתב:

גם לא כ"כ נשמע לי הגיוני. מה לו ולמנחת אלעזר. ואם כן, מדוע רק מחצית השם.
הרבה יותר סביר, שהוא על שם רבו ר' מאיר שפירא, אלא שהוסיף לו השם חיים כיון שנפטר בצעירותו...

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' פברואר 09, 2021 12:01 am

ו.
וכיון שהזכרתי בתגובות קודמות את דקדוקי ההלכה, (בסגנון החזונאישניק') שבלט על רקע סביבתו.
אפרט שני דוגמאות שכעת זכורים לי.
א. היה בורח תמיד לקראת סוף תפילת מנחה בשבת, בכדי להתחיל באכילת סעודה שלישית לפני השקיעה (אביו לא כ"כ הקפיד על כך).

ב. בשעה שישב שבעה על אמו, ישב וכובעו מסתיר את פניו, מדין 'עטיפת הראש', כמובא בש"ך.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ג' פברואר 09, 2021 12:03 am

עתניאל בן קנז כתב:וכיון שהזכרתי בתגובות קודמות את דקדוקי ההלכה, (בסגנון החזונאישניק') שבלט על רקע סביבתו.

ב. בשעה שישב שבעה על אמו, ישב וכובעו מסתיר את פניו, מדין 'עטיפת הראש', כמובא בש"ך.

כך נוהגים תלמידי החזו"א?

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ג' פברואר 09, 2021 1:05 am

פרנקל תאומים כתב:

יש כאן עוד שיודעים כך?

בעיתון הוסבר, בגין חותנו של הגרש"ו, מרדכי גלבר, שהיה חסיד מונקאטש.

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' פברואר 09, 2021 2:57 am

פרנקל תאומים כתב:
עתניאל בן קנז כתב:ברם פעם אחד זכור לי על סדר לימוד ארוך, המורה על שקידה מופלאה.

ניטל לא קשור לחסידות, מקורו באשכנז וכו', נשאר ככהיום בעיקר בחצרות החסידים. אבל לכאורה קשור לארץ ישראל, שיש שאחזו ששם לא שייך ענין זה

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' פברואר 09, 2021 2:59 am

פרנקל תאומים כתב:

יש כאן עוד שיודעים כך?

המידע ממני, לא טוב עבורך?

סתם, שמעתי מהגר"ש ווזנר, שהיה קצת ויכוח בינו לבין חותנו בזה, וזה היה פשרה.

ר' מרדכי געלבער חותן הגר"ש גר בפרעשבורג והיה חסיד מונקאטש, לפני שידוכו של הגר"ש, שאל בעצת רבו האם לעשות השידוך וכו', ונדפס טיוטת המכתב בקובץ היכל הבעש"ט לאחרונה, אשר אני הקטן זכיתי לערוך וכו'.

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' פברואר 09, 2021 3:01 am

עתניאל בן קנז כתב:גם לא כ"כ נשמע לי הגיוני. מה לו ולמנחת אלעזר. ואם כן, מדוע רק מחצית השם.
הרבה יותר סביר, שהוא על שם רבו ר' מאיר שפירא, אלא שהוסיף לו השם חיים כיון שנפטר בצעירותו...

אכן בעיה שלא נשמע לך הגיוני, איני יכול לעזור לך בזה, וראה תגובתי הקודמת.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' פברואר 09, 2021 8:13 am

פרנקל תאומים כתב:באמת מה עושים בכה''ג?
ראה כה"ח סי' ערב סק"ה וסק"י. ולאידך - משנ"ב סי' רעא ס"ק עח.

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ג' פברואר 09, 2021 9:32 am

הוד_והדר כתב:ר' מרדכי געלבער חותן הגר"ש גר בפרעשבורג והיה חסיד מונקאטש, לפני שידוכו של הגר"ש, שאל בעצת רבו האם לעשות השידוך וכו', ונדפס טיוטת המכתב בקובץ היכל הבעש"ט לאחרונה, אשר אני הקטן זכיתי לערוך וכו'.

מאחר והזכירו את היות חותנו של הגר"ש חסיד מונקאטש אמצא מקום לכתוב מעשה קטן הקשור בזה.

בזמנם היה מקובל שהמארס את בנו או בתו היו הולכים לביתו בשב"ק אחר התפילה לאחל מז"ט
והנה היחסים בין המנח"א לבין הרב דפרשבורג היו מחודדים עקב ענין אגו"י (ואולי עוד דברים)
וגם ר' מרדכי גלבר שהיה חסיד מונקאטש היה לו איזה מתיחות עם הרב ולא היתה קרבה ביניהם
וכשבשבת שאחר אירוסי הגר"ש טרח הרב בגופו לביתו של ר' מרדכי לאחל לו מז"ט היה בכך משום חידוש

והסיבה לכך כפי ששמעתי שבעת התנאים סוכם במפורש שר' מרדכי יחזיק את חתנו שיוכל ללמוד לאורך ימים
בלא שישא את עיניו למשרת רבנות, ודבר זה של להחזיק חתן שישב וילמד שלא לשם רבנות היה דבר שאינו מצוי
וכאות הערכה טרח הרב מפרשבורג ללכת לבית ר' מרדכי לאחל לו מז"ט למרות שלא היה קשר טוב ביניהם.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ג' פברואר 09, 2021 10:33 am

בעניין השם חיים.
נראה מסברא שכיון שהגר"מ שפירא נלב"ע בקיצור ימים ושנים וללא זש"ק, זו היתה סיבה להוסיף שם חיים, אלא שממילא היה בזה גם הנחת דעת פורתא לחותנו.
יש לציין את אשר כתבו בעיתונים, ומסתמא זה ידוע מהמשפחה, שיום לידתו היה ממש יום לפני סיום השנה להסתלקות המנח"א, יתכן שהיה מי שראה בזה [וזה דוקא מתאים מאד לתהלוכות הגר"ש] איזה סימנא מילתא שראוי להזכירו.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ג' פברואר 09, 2021 11:41 am

עתניאל בן קנז כתב:א. היה בורח תמיד לקראת סוף תפילת מנחה בשבת, בכדי להתחיל באכילת סעודה שלישית לפני השקיעה (אביו לא כ"כ הקפיד על כך).

יש לדייק שזה היה רק עד תקופת לונדון. מאז כבר לא הקפיד על זמן השקיעה לא לתפילה ולא לסעודה שלישית. [כך אמרו בתקופה שהסתובבתי שם - תשנ"ה נ"ו]

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ג' פברואר 09, 2021 2:13 pm

אחרי שחזר לארץ ג"כ הקפיד ע"כ מאוד כידוע
עד שנחלש ל"ע
ויש לציין שאביו שמאוד העריכו על גדלותו בתורה
וראה בו את הראוי להמשיך דרכו
כאב מאוד בשנותיו האחרונות על מה שנחלש

ויש לציין שבשעת הלוי התבטא האדמו"ר מטשערנוביל שהעריכו מאוד
שכמעט ואין מצוי בדורינו שגדול בישראל יניח אחריו בן ג"כ כ"כ גדול בתורה
כמו שהוא היה

ועובדא מהחודשים האחרונים המלמדת
על התמדתו הנפלאה שהיה מונח בדי אן אי שלו
בביהמ"ד ניגש לאחד מתלמידיו ושאל אותו
האם יש לך דקה פנויה
והלה השיב כמובן בודאי
הגיב לו אולי תתרום לי אותו
כי לי אין אפילו דקה פנויה

חרט

הודעהעל ידי חרט » ג' פברואר 09, 2021 2:20 pm

נפש יהודית כתב:פגשתי פעם בחוף הים יהודי חסידי מלונדון . שקפץ לביקור וסיפר לי שרבם הרב חיים ואזנר . ולמדו ממנו מה זה כיבוד הורים .
יום אחד הוא קיבל טלפון מאביו גאבד זכרון מאיר . שביקש ממנו לחזור לבני ברק . ולעזוב את לונדון . למחרת הוא היה על המטוס . והגיע . המשפחה הגיעה אחכ . ראינו מה זה כיבוד הורים

לא מדוייק. לפי מה שהתפרסם (המבשר), אביו ביקש ממנו כמה וכמה פעמים לבוא, אולם חזקו עליו הפצרות בני קהילתו להשאר.
עד שאביו עשה מעשה, שלח ארבעה מאנשיו הקרובים ביותר (ביניהם רמ"ש קליין, ויד ימינו ר' יהושע לוי) לונדונה, והורה להם חד-משמעית: שיחזרו יחד עמו למחרת. וכך הווה.
(כעבור כשבועיים שב ללונדון למשך כמה ימים כדי לארגן את המעבר לא"י).

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' פברואר 09, 2021 4:38 pm

.השוחט כתב:בעניין השם חיים.
נראה מסברא שכיון שהגר"מ שפירא נלב"ע בקיצור ימים ושנים וללא זש"ק, זו היתה סיבה להוסיף שם חיים, אלא שממילא היה בזה גם הנחת דעת פורתא לחותנו.
יש לציין את אשר כתבו בעיתונים, ומסתמא זה ידוע מהמשפחה, שיום לידתו היה ממש יום לפני סיום השנה להסתלקות המנח"א, יתכן שהיה מי שראה בזה [וזה דוקא מתאים מאד לתהלוכות הגר"ש] איזה סימנא מילתא שראוי להזכירו.

תתעקש כמה שתרצה, העובדות ישארו כמות שהן.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' פברואר 09, 2021 8:43 pm

ז.
זכרון נוסף.
בדרך כלל היה לומד עמי בשעה קבועה. אולם בימים שלא היה סדרים רגילים, היו שעות הלימוד נמשכים בעבר לכך.

זכורני היה זה בתענית אסתר, שכל הישיבה היתה 'על גלגלים' בהכנה לפורים. לא היה אפשרות ללימוד סביר בישיבה. [לא היה לו כלל שום חדר מיוחד משלו]. ואז עברנו ללמוד בסלון ביתו.
גם שם געש רעש כבית עם ילדים ערב פורים, אבל היתה אפשרות סבירה ללימוד.

מדי פעם נפתחה הדלת לצורך איזה ענין של 'צדקה'. הוא שימש גם כ'גבאי צדקה' להרבה צרכים, קיבל וחילק.
היה מוציא את ארנקו, ונותן לפונה לפי שיקוליו.
פעם נכנס א' מילדיו, ובשם הרבנית היה נזקק לסכום מעות לקניות החג. שוב הוציא את ארנקו, ונתן.
ואח"כ פנה אלי בהסבר - כנראה משום 'והייתם נקיים'. והראה לי שיש לו שני ארנקים זהים. אבל על אחד מהם חרוט האות פ' (=פרטי). כדי שלא אחשוד שהוא נטל מארנקי של צדקה לצרכיו האישיים.

ח.
וכיון דאדכרן מילתא. נזכרתי מה למדנו אז. היה זה 'אלו מציאות'. ובאמצע הלימוד הוא נסתפק באיזה שאלה למעשה בעניני אבידה ומציאה שלא ידע לפתור.
אז הוא אמר 'הבה נחפש בספר החדש של ר' מרדכי גרוס' (משפט האבידה, שיצא לאור בשנה הקודמת). חפשנו ומצאנו איזה דברי האחרונים בענין.
וזכורני אשר מצד א' הביע הערכתו על האוצר הבלום שנאסף שם.
ומצד שני התרעם על ביזור החומר הרב על פני 4 מדורים שונים. כאשר מישהו מחפש את הנצרך ללא צריך להתייגע בחיפוש היכן בדיוק עלתה על דעת המחבר לתקוע את הנושא הנצרך.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' פברואר 09, 2021 8:55 pm

ט. זכרון נוסף. והפעם מהפן החינוכי.

זכורני שפעם לקראת הימים הנוראים, הוא פנה לכמה בחורים 'נבחרים', וביקש מהם ללמוד הלכות ארבעת המינים במשנה ברורה.
ואחר שהגו למדו וסיימו, הוא בחן אותם, ו'הסמיך' אותם ל'מורי הוראה' להלכות ד' מינים. (לא זוכר בדיוק לאן הוא הפנה אותם 'לפסוק'...).
הרווח היה כפול ומכופל.
בחורים אלו כמובן הגו ולמדו ונצלו את הזמן.
הבחורים קבלו טעם בלימוד, שיצאו עם 'מקצוע' ביד. [בסדרי הישיבה לא תמיד כולם הצליחו...].
הבחורים קבלו דחיפה להמשיך ללמוד, הרי הם 'הוסמכו להוראה' פורתא.

ורווח צדדי. כאשר באו שואלים להטרידו באמצע לימודו. [היה לו כמובן שעות קבועות לענות. אבל תמיד היו נודניקים שרדפו אחריו עם שאלות, דוקא לתוך הישיבה]. אז אם אחד הבחורים ה'מוסמכים' היה בשטח, היה מפנה אותו אליו.

אגב בזמנו היה לו תור די אורך בשאלות בד' מינים. בשעתו לא הכרתי את התחום, כדי שאוכל לספר על 'מבינתו'. אולם זאת זכורני, שפעם מישהו הגיע בשאלה עם לולב. והוא בטביעת עין מיד אמר לו זה 'קנרי', ותחזיר. (בשעתו כל הסוגיא של ה'קנרי' לא היה ברור. וה'דרי' עוד לא נולד...).

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ג' פברואר 09, 2021 9:46 pm

עתניאל בן קנז כתב:
פרנקל תאומים כתב:

גם לא כ"כ נשמע לי הגיוני. מה לו ולמנחת אלעזר. ואם כן, מדוע רק מחצית השם.

את הסיפור שמעתי אישית מדודו ומחותנו ר' שמואל מאיר גלבר ז"ל בעת ביקורו של כ"ק אדמו"ר ממונקאטש שליט"א בא"י בטבת תשס"ט.
כשהגרח"מ זצ"ל נולד זקינו ר' מרדכי גלבר רצה שיקראו לו "חיים אלעזר" ע"ש רבו בעל מנחת אלזער ממונקאטש זי"ע ,אך לעומתו אבגיו הגר"ש זצ"ל אמר שרוצה לקרות לבנו בכורו "מאיר יהודה" ע"ש הרבי שלו הגר"מ שפירא זצ"ל, והגיעו לידי פשרה לקרותו בשם אחד של שניהם, "חיים" ע"ש המנח"א, ו"מאיר" ע"ש ר' מאיר שפירא (ששמו כאמור היה "מאיר יהודה").

תוכל לברר את הסיפור בעצמך אצל ר' מרדכי גלבר שליט"א בנו של ר' שמואל מאיר וחתנו הגדול של הגר"ח שגם ממנו שמעתי פעם את הענין.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' פברואר 09, 2021 9:52 pm

למדתי משהו חדש אולי גם אני אשכנע את חתני לתת שם על הרבי שלי ולא על הרבי שלו

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' פברואר 09, 2021 11:10 pm

הפצת המעיינות כתב:למדתי משהו חדש אולי גם אני אשכנע את חתני לתת שם על הרבי שלי ולא על הרבי שלו

השאלה היא האם יש לך מספיק ''כח שכנוע''...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' פברואר 09, 2021 11:18 pm

הוד_והדר כתב:המידע ממני, לא טוב עבורך?

סתם, שמעתי מהגר"ש וואזנר, שהיה קצת ויכוח בינו לבין חותנו בזה, וזה היה פשרה.

ר' מרדכי געלבער חותן הגר"ש גר בפרעשבורג והיה חסיד מונקאטש, לפני שידוכו של הגר"ש, שאל בעצת רבו האם לעשות השידוך וכו', ונדפס טיוטת המכתב בקובץ היכל הבעש"ט לאחרונה, אשר אני הקטן זכיתי לערוך וכו'.

המידע ממך מצויין עבורי. אם אתה מבאר מנא הוא לך. כפי שעשית כעת, ותשוח''ח.
אמנם אם זה כמשה מפי הגבורה, אני משאיר לעצמי את זכות ההרהור והערעור, אחר המחילה כמובן.

יש אפשרות להעלות לכאן את טיוטת המכתב מקובץ היכל הבעש''ט? מה היו צדדי ההתלבטות? הפריעה להגרש''ו העובדה שחמיו המיועד משתייך למונקאטש?

נ''ב:
מפליא כמה אסכולות חברו יחדיו אצל הגרש''ו זי''ע.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' פברואר 09, 2021 11:19 pm

בשולי האשכול, שאלה לידידנו רבי עתניאל בן קנז,

מקדמת דנא היתה לי פינה חמה בלב לישיבת חכמי לובלין,
וזאת בשל העומד בראשה מרן בעל שבט הלוי זי"ע.
זכיתי לקבל ממנו ברכות כמה פעמים בפרטות, בחמימות וביחס מאוד מיוחד,
אבל מלבד זאת, נוכחתי לא מעט פעמים בתפילות בישיבה.
פעמים רבות בליל שבת קודש, בפרט בשנים האחרונות לחיי השבה"ל,
וגם כמה פעמים בימות החול.
לפי איך שהבנתי כבר אז, ויצא לי לראות ובפרט לקרוא אח"כ,
היה דגש מיוחד בישיבה על ה'פארטאג'ס', הלימוד לפני התפילה.
האם מנהג זה היה מאז ומקדם?
איך זה השפיע על שאר הסדרים?
איך זה התקבל בקרב הציבור במשך השנים?
האם בסופו של דבר זה 'משתלם'?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' פברואר 09, 2021 11:25 pm

נוטר הכרמים כתב:בשולי האשכול, שאלה לידידנו רבי עתניאל בן קנז,

מקדמת דנא היתה לי פינה חמה בלב לישיבת חכמי לובלין,
וזאת בשל העומד בראשה מרן בעל שבט הלוי זי"ע.
זכיתי לקבל ממנו ברכות כמה פעמים בפרטות, בחמימות וביחס מאוד מיוחד,
אבל מלבד זאת, נוכחתי לא מעט פעמים בתפילות בישיבה.
פעמים רבות בליל שבת קודש, בפרט בשנים האחרונות לחיי השבה"ל,
וגם כמה פעמים בימות החול.
לפי איך שהבנתי כבר אז, ויצא לי לראות ובפרט לקרוא אח"כ,
היה דגש מיוחד בישיבה על ה'פארטאג'ס', הלימוד לפני התפילה.
האם מנהג זה היה מאז ומקדם?
איך זה השפיע על שאר הסדרים?
איך זה התקבל בקרב הציבור במשך השנים?
האם בסופו של דבר זה 'משתלם'?

הלא אין זו המצאה של השבה''ל זי''ע, כ''א הנהגה נפוצה אצל החסידים, האין זאת?
ה''אמרי חיים'' זי''ע היה אומר שכל המטרה שלו שתהיה ישיבת ויז'ניץ היא בשביל העניין הזה, סדר לימוד קבוע לפני התפילה, ואל''ה אין לו צורך בישיבה (כלומר אין לו צורך בישיבת ויז'ניץ דווקא מעבר לישיבות הקיימות).
גם בחב''ד מקפידים כן. וכו'.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' פברואר 09, 2021 11:35 pm

ההקפדה בחב"ד היא שילמדו ספרי חסידות לפני שחרית. אך כאן כנראה מדובר בנוהג המדגיש את עצם הלימוד בהשכמת הבוקר, לאו דוקא בספרי חסידות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' פברואר 09, 2021 11:42 pm

דרומי כתב:ההקפדה בחב"ד היא שילמדו ספרי חסידות לפני שחרית. אך כאן כנראה מדובר בנוהג המדגיש את עצם הלימוד בהשכמת הבוקר, לאו דוקא בספרי חסידות.

לא משנה. העיקרון של ''הכנה לתפילה'' ע''י לימוד. (שזה יפה מאד גם בעיני הליטאים.. תלוי רק באיזו שעה זה נעשה ובאיזו שעה התפילה..).

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' פברואר 09, 2021 11:52 pm

הפצת המעיינות כתב:למדתי משהו חדש אולי גם אני אשכנע את חתני לתת שם על הרבי שלי ולא על הרבי שלו

מספרים שכאשר נולד בן למהר"א מסאטמאר אחר פטירת האמרי חיים, רצה לקרוא לו חיים מאיר, והסביר לדודו הרבי מסאטמאר שחיים זה ע"ש זקינו העצי חיים ומאיר ע"ש זקינו האמרי חיים..., ענה דודו לעומתו שעדיף שיקרא לו חיים צבי, חיים ע"ש האמרי חיים וצבי ע"ש העצי חיים...

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ד' פברואר 10, 2021 12:54 am

פרנקל תאומים כתב:
הוד_והדר כתב:המידע ממני, לא טוב עבורך?

סתם, שמעתי מהגר"ש וואזנר, שהיה קצת ויכוח בינו לבין חותנו בזה, וזה היה פשרה.

המידע ממך מצויין עבורי. אם אתה מבאר מנא הוא לך. כפי שעשית כעת, ותשוח''ח.
אמנם אם זה כמשה מפי הגבורה, אני משאיר לעצמי את זכות ההרהור והערעור, אחר המחילה כמובן.

יש אפשרות להעלות לכאן את טיוטת המכתב מקובץ היכל הבעש''ט? מה היו צדדי ההתלבטות? הפריעה להגרש''ו העובדה שחמיו המיועד משתייך למונקאטש?

נ''ב:
מפליא כמה אסכולות חברו יחדיו אצל הגרש''ו זי''ע.

אוי השאלות.

למה שיפריע להגר"ש שחמיו השתייך למונקאטש? הרי גם סבו ר' פייבוש [?] וואזנער שגר בסערדאהעלי היה מקורב אל המנחת אלעזר, שאף התאכסן אצלו, והתברך ממנו לערליכעא אייניקלעך תלמידי חכמים, ואמרו חסידים שהברכה התקיימה במלואה אצל הגר"ש. וכמה ענוות חן היה להגר"ש כשהיה מספר הסיפור הזה. אוח אוח.

ולפעמים כשהיה מספר את הסיפור, היה מסיים: ואכן הברכה התקיימה במילואה כי יש לי כמה בנים ונכדים שמשמשמים ברבנות ובהוראה.
נערך לאחרונה על ידי הוד_והדר ב ד' פברואר 10, 2021 1:11 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 256 אורחים