מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן שר התורה הגר״ח קניבסקי זצ״ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
רציני

Re: מרן שר התורה הגר״ח קניבסקי זצ״ל

הודעהעל ידי רציני » ג' אפריל 05, 2022 7:00 am

באמונתו כתב:
אסתירה פני כתב:על הפסוק "וירא יושב הארץ הכנעני את האבל בגרן האטד ויאמרו אבל כבד זה למצרים על כן קרא שמה אבל מצרים אשר בעבר הירדן" הק' בספר 'אילת השחר' דהתורה לא כותבת דברים שאין לנו מה ללמוד מהם, ומה נפקותא יש מפסוק זה? וציין למש"כ בסמוך על "וישב יוסף מצרימה הוא ואחיו וכל העלים אתו לקבר את אביו אחרי קברו את אביו" שכתב שם רש"י שמצרים חלקו להם כבוד כי ראו את תליית כתריהם של כנענים, ושם ביאר ע"פ הגמ' (ברכות ו:): "ר' שמעון בן עזאי אומר ואמרי לה ר' שמעון בן זומא אומר כל העולם כולו לא נברא אלא לצוות לזה", וביאר דכל מה שנגרם ע"י האדם השלם זה מראה כמה כל העולם מצוות לו. עיי"ש.

יישר כוח!
ז"ל אילת השחר בפרשת ויחי:
(יד) וישב יוסף מצרימה הוא ואחיו וגו'. (הנה מדכתיב יוסף מה צ"ל הוא) פרש"י בחזרתן כאן הקדים אחיו למצרים העולים אתו, ובהליכתן הקדים מצרים לאחיו וכו', לפי שראו הכבוד שעשו מלכי כנען שתלו כתריהם בארונו של יעקב נהגו בהם כבוד. משמע שיש תועלת בידיעה זו, ויש ענין במה שמצרים נהגו בהם כבוד, דאל"כ למה התורה מיחסת לזה חשיבות:
והטעם יש לומר
, כיון דאמרו בברכות (ו' ב') דכל העולם לא נברא אלא לצוות של האדם השלם, אז כל מה שנגרם ע"י האדם השלם זה מראה עד כמה כל העולם קיימים בזכותו:

אפילו אם הקבורה עצמה על ידי נכרים סבירא ליה דאין זה בזיון כן כתב באילת השחר זבחים ק, א והוכיח כן מהתוספות ב"ק פ"א א' שלמה אין קוברים בשבת על ידי נכרים כי זה בזיון שנקבר על ידי איסור אבל אם אין איסור אין בזיון.
על עצם העניין:
על רב הירש פלאי נאמר (מוסף שבת קודש תשס"ו 20 עמוד 10): צוואתו משקפת את ה'הצנע לכת' הסלבודקאית, בכתבו: שלא יכריזו מי שלא טבל לא יגע במיטה. בסלבודקא, הכרזות מסוג כזה לא נשמעו.
על האדמו"ר מבאסטאן בית שמש נאמר (מוסף שבת קודש תשע"ט עמוד 4): מזכיר אחד הנוכחים שיש להכריז בהלוויה "מי שלא טבל של יגע במיטה, כמקובל. או אז קם אחד מחתניו ושואל: האם אתם בטוחים שזה היה הרצון של הראבע?

דעת הגר"מ שטרנבוך שמספיק להכריז שמי שלא טבל לא יכנס בד' אמותיו. (דברי סופרים קיצור הלכות אבילות עמוד קנה).

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ג' אפריל 05, 2022 8:55 am

ש. ספראי כתב:מרן זללה''ה סיפר ששמע מאביו מרן הקהילות יעקב זיע"א על יהודי שמכר לגוי לפני פסח, בית חרושת גדול ליצור בירה. בסיום הפסח הגיע הגוי ושילם ליהודי את הסכום שנקבע לתשלום לפני פסח, כדי לנשל את היהודי מפרנסתו, והמפעל עבר לגוי, למגינת לב בעל בית החרושת, שהתפרנס מבית החרושת. בצר לו פנה בעל בית החרושת היהודי לרב העיר, שפסק לו שהמכירה חלה והמפעל שייך לגוי הקונה, אך הרב החרים את תושבי העיר, יהודים וגויים כאחד, שלא יקנו בירה מהקונה הגוי, ואכן, הגוי ייצר בירה, אך איש לא רכש ממנו בירה, עד שהוא נאלץ לשוב ולמוכרו לבעל בית החרושת היהודי...
שאלתי את מרן זללה''ה האם אין בכך הערמה, שהרי אם הקונה הגוי יידע שאם הוא יקנה לצמיתות את החמץ שקנה, ינסו לפגוע במכירותיו, ואם כן, הוא לא יתכוין ברצינות כבר מראש למכירת החמץ. מרן זללה''ה השיב שאין לחשוש לכך, כיון שמדובר במקרה רחוק ולא שכיח והוסיף את דברי ה'משנה ברורה', הכותב שאסור ליהודי אחר לקנות את החמץ מהגוי אחר הפסח, ואם קנה ממנו, עליו להחזירו לבעליו הראשון. (וראו בענין זה בהגדש"פ חשוקי חמד).

צ''ע לענ''ד גם (או ליתר דיוק: בעיקר) לגבי אותה מכירה גופא, שהרי הוברר מעיקרא שלא הייתה כוונתו לשקע את החמץ ביד הגוי כלל. אשמח להסבר או מקור.
לגבי קריאת שם אשה לאיש או להיפך, עיינתי היטב במקורות שהביא מרן זללה''ה, והיה נראה לחלק שכל השמות שם אינם מיוחדים לאשה (למעט אולי מרים) ובכה''ג לא קפדינן.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' אפריל 05, 2022 9:25 am

רציני כתב:אפילו אם הקבורה עצמה על ידי נכרים סבירא ליה דאין זה בזיון כן כתב באילת השחר זבחים ק, א והוכיח כן מהתוספות ב"ק פ"א א' שלמה אין קוברים בשבת על ידי נכרים כי זה בזיון שנקבר על ידי איסור אבל אם אין איסור אין בזיון.

נראה שזהו דוקא כשאי אפשר (וגם ה'אילת השחר' מיירי בגוונא של טומאת כהן במת מצוה, שאם אפשר לקבור ע"י נכרים יעשה כן), אבל בדאפשר ע"י ישראל, ראה מש"כ בב"י (או"ח תקכו):
...וכן הדעת נוטה דמה שכתב המרדכי דצריך סדין מפני כבוד אדרבה יש לחוש טפי לכבוד זה לטהרו על ידי ישראל בידים או בקש ועל גבי עור דליכא למיחש לסחיטה וכיבוס משנעשה על ידי גוים בסדין דמרדכי גופיה כתב שם בפרק תולין (הגהות מרדכי סי' תעג) בתשובה ר"ב דאפילו בהוצאה מבית לכרמלית למת על ידי ישראל ולא ע"י גוים כל שכן אם יגעו בו הגוים הטמאים כזבים לכל דבריהם:

ועיי"ש עוד קודם לכן:
וזה לשון הר"ן בפרק קמא דביצה (ג: ד"ה ודאמרינן) ודאמרינן יתעסקו בו עממין איכא מאן דאמר דדוקא בקבורתו אבל טלטולו מותר ע"י ככר או תינוק והוצאתו נמי מותרת כבית הלל דאמרי מתוך שהותרה הוצאה לצורך הותרה נמי שלא לצורך ואיכא מאן דאסר ולישנא דיתעסקו בו עממין הכי משמע דמדלא אמרינן יקברו אותו עממין משמע דכל עסקיו ע"י עממין דוקא שאין כאן כבודו של מת שנתיר בו משום כבודו כלל כיון שסופו להתעסק בו עממין.
נערך לאחרונה על ידי מעט דבש ב ג' אפריל 05, 2022 1:03 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ג' אפריל 05, 2022 11:23 am

בגמ' עז יח א 'שנפטר רבי יוסי בן קיסמא והלכו כל גדולי רומי לקברו והספידוהו הספד גדול' משמע קצת שהם התעסקו בקבורתו . ושמא היה זה שלא ברצון חכמים וצ"ע.
[ידועים דברי הקה"י (חי עולם פ"י) שהוכיח סופם במעשה דרחב"ת על תחילתן (ובזכרוני שהגר"ש היימן מפרש באופ"א) אך מ"מ פשטות הסוגיא לא משמע שהזכירו זה כדי למעט בכבודדו של ריב"ק ששפלים אלו עסקו בקבורתו ויל"ע. אולי כדאי להעביר כל ענין זה לאשכול נפרד ושם יתבררו הדברים בנחת כדרכה ש"ת]

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' אפריל 05, 2022 11:55 am

בתוך הגולה כתב:[ידועים דברי הקה"י (חי עולם פ"י) שהוכיח סופם במעשה דרחב"ת על תחילתן (ובזכרוני שהגר"ש היימן מפרש באופ"א) אך מ"מ פשטות הסוגיא לא משמע שהזכירו זה כדי למעט בכבודדו של ריב"ק ששפלים אלו עסקו בקבורתו ויל"ע.

כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t ... 00#p602883 ובשתי התגובות הבאות.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ג' אפריל 05, 2022 1:34 pm

אראל כתב:
אשרי יושבי ביתך כתב:שמעתי שדו"ז הגאון רבי זאב ברלין שליט"א שאל פעם קמיה מרן הגר"ח זצ"ל בהא דכתבו התוספות ישנים ביומא (יט, ב ד"ה כמין) בשם הירושלמי 'והכתיב וכל אדם לא יהיה באהל מועד, ואפילו אותן שכתוב בהן ודמות פניהם פני אדם וכו'', דלכאורה מה שייך לצוות את המלאכים שאינם מחוייבים בתומו"צ שלא יהיו באהל מועד בשעה שהכה"ג עושה עבודתו בקה"ק, ורצה הגר"ז לחדש דהוא דין על הכהן גדול - שלא יעשה עבודה בשעה שיש מלאכים בקה"ק. נענה מרן הגר"ח זצ"ל והשיבו בחיבה: 'מהיכן הכהן גדול יידע אם יש מלאכים או לא?!'... ושמחו כולם לנוכח תשובה 'ליטאית' זו, ושוב נענה מרן זצ"ל ואמר דהפשט הוא שיש הבטחה מהקב"ה שלא יהיו מלאכים באותו זמן, ואין כאן לא ציווי כלל, ויל"ע בכ"ז [ושו"מ כאן אשכול מידידינו הרב הנוטר בענין זה, יעו"ש ות"נ].

קושי' כעי"ז מקשה הגר"ח בדרך אמונה (הל' תרומות פ"ד ה"ב) על המהרש"א בחולין בשם יש מקשין על חמורו של רפב"י למה לא אכל ע"י נותן עיניו בצד זה ואוכל בצד זה... וכותב ע"ז בדרך אמונה 'ומה שהקשה המהרש"א בחולין דף ז' בשם יש מקשין תמוה מאוד', עכ"ל.., קושיתו מובנת, איך שייך לצוות על בהמה שאינם מחויבים בתומו"צ שיפריש תרו"מ במחשבה....

יש על דברי המהרש"א הללו אשכול שלם, וכעת הוספתי שם תשובה ממרן זצ"ל, יעו"ש ות"נ.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 05, 2022 1:49 pm

בטחון ורוגע, דאגות ופחד, עין הרע בבני ברק ומלחמת המפרץ בדברי רבינו זיע"א
פורסם ביתד השבוע לאחר הפיגוע הרצחני בבני ברק. תודה לחברי הפורום על עזרתם.
קבצים מצורפים
מאמר ליתד השבוע על פיגועים ועין הרע בבני ברק- שב גנוט.docx
(22.09 KiB) הורד 146 פעמים

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' אפריל 05, 2022 3:09 pm

כמה מילים מזכרונותי כילד קטן

זה לא הספד ואף אין פה עובדות מאלפות או חידושים מיוחדים, בכל זאת אני חושב שיש כאן נקודת מבט קטנה ושונה.
כילד גרנו בב"ב ברחוב סמוך, וכילדים רבים בשכונה היינו עולים מידי פעם לביתו בשעות אחה"צ, לפעמים הרבנית היתה קוראת לנו ממרומי המדרגות כדי לחלק לנו סוכריות, לפעמים הייתי משחק שם עם הנכדים בני גילי, זכורני לפחות פעם אחת שהרבנית הכינה לי ארוחת ערב יחד עם נכדיה.
היא לא זכרה את שמי, מה שהיא כן זכרה שבהיותי לפני גיל 3 היתה תקופה שהורי הלבישו אותי עם כיפה לבנה, וסיפרה שבבית הוריה היו קוראים לכיפה כזאת 'טוטאלע', ועל כן היתה מכנה אותי טוטאלע.
ר' חיים עצמו זכור לי מאותן שנים (תשנ"ז – תשנ"ח בערך) כסבא חביב ביותר, בפרט שידעתי שהוא היה הסנדק שלי, לפעמים הייתי יושב על ידו בתפילות בלדרמן. היינו בקשר קרוב עם כמה ממקורביו ששמותיהם הוזכרו בהרבה מהסיפורים כאן, ועל כן הורי גם היו אצלו ואצל הרבנית לא מעט, פעם אחת אף סעדנו אצלם בליל שבת. אני זוכר שהתפלאתי שאדם קדוש כמו ר' חיים אוכל עוף כאחד האדם.
פעם אחת כשהייתי בן 4 או 5 עליתי לחדר לימודו שהיה איזה תוספת בניה קלה על, בניגוד למה שכתב הרב השוחט לעיל (בין דבריו הנפלאים) שבנו את זה לפני כ10 שנים זה היה קיים בוודאות לפני יותר מ25 שנה. נכנסתי לחדר לימודו והוא הורה לי עם חיוך גדול לצאת ולסגור את הדלת, ומיד אחר כך נעל אותה. הרבנית ראתה שהלכתי לשם וצרחה עלי ממש 'נכנסת לחדר של הרב??' אני לא הבנתי מה קרה אבל הבנתי שעשיתי דבר נורא. אחר כך היא 'פיצתה' אותי בממתק אבל הסבירה שבשום אופן לא מפריעים לרב ללמוד.
פעם אחת שיחקתי בספריו, ר' חיים דגדג אותי באוזן עם הציצית ואמר לי עם חיוך גדול שלא לגעת בספרים...
פעם עלינו אליו לביתו בליל שבת אחרי הסעודה, אבי שאל אותו שאלות, והוא התיישב באויר הצח בסוף המדרגות המפורסמות, ובינתיים הושיב על ברכיו את אחי שהיה אז בן שנתיים, אני עמדתי לידו במשך זמן רב, קשה לי להעביר את התחושה הילדותית, אבל ממש הרגשנו כמו סבא אוהב, על אף שכשגדלתי הבנתי שכנראה אפילו את אבי שיחי' הוא לא הכיר בשמו...
כשהייתי בן 6 עברנו דירה לעיר אחרת, על כן זה כל מה שיש לי לספר.
משנים מאוחרות יותר אני יכול להעיד על סיפור שהיה קשור אלי באיזה אופן, ששמע על זוג עם בעיות בשלום בית, והזמין אותם אליו וישב עמם שעה ארוכה עד שהצליח לפתור את הבעיה כפשוטו. אני חושב שלא סופרו עליו הרבה סיפורים מהסוג הזה, אך עיני ראו ולא זר.
אציין עוד סיפור ששמעתי מבחור שלפני כחמש שנים עבר משבר נפשי והגיע לר' חיים לשאול אותו כמה 'קלאץ קאשעס' בסגנון הרגיל, באיזה גיל צריך להתחתן והאם לגדל זקן ואם צריך כובע בעל המחיה וכו'. ר' חיים כנראה הרגיש שהבחור צריך יותר מזה, והזמין אותו להגיע אליו למחרת ב11 בבוקר, למחרת ר' חיים ישב איתו שעתיים ולמד איתו כמה סוגיות.

רציני

הודעהעל ידי רציני » ג' אפריל 05, 2022 4:54 pm

מעט דבש כתב:
רציני כתב:אפילו אם הקבורה עצמה על ידי נכרים סבירא ליה דאין זה בזיון כן כתב באילת השחר זבחים ק, א והוכיח כן מהתוספות ב"ק פ"א א' שלמה אין קוברים בשבת על ידי נכרים כי זה בזיון שנקבר על ידי איסור אבל אם אין איסור אין בזיון.

נראה שזהו דוקא כשאי אפשר (וגם ה'אילת השחר' מיירי בגוונא של טומאת כהן במת מצוה, שאם אפשר לקבור ע"י נכרים יעשה כן), אבל בדאפשר ע"י ישראל, ראה מש"כ בב"י (או"ח תקכו):
...וכן הדעת נוטה דמה שכתב המרדכי דצריך סדין מפני כבוד אדרבה יש לחוש טפי לכבוד זה לטהרו על ידי ישראל בידים או בקש ועל גבי עור דליכא למיחש לסחיטה וכיבוס משנעשה על ידי גוים בסדין דמרדכי גופיה כתב שם בפרק תולין (הגהות מרדכי סי' תעג) בתשובה ר"ב דאפילו בהוצאה מבית לכרמלית למת על ידי ישראל ולא ע"י גוים כל שכן אם יגעו בו הגוים הטמאים כזבים לכל דבריהם:

ועיי"ש עוד קודם לכן:
וזה לשון הר"ן בפרק קמא דביצה (ג: ד"ה ודאמרינן) ודאמרינן יתעסקו בו עממין איכא מאן דאמר דדוקא בקבורתו אבל טלטולו מותר ע"י ככר או תינוק והוצאתו נמי מותרת כבית הלל דאמרי מתוך שהותרה הוצאה לצורך הותרה נמי שלא לצורך ואיכא מאן דאסר ולישנא דיתעסקו בו עממין הכי משמע דמדלא אמרינן יקברו אותו עממין משמע דכל עסקיו ע"י עממין דוקא שאין כאן כבודו של מת שנתיר בו משום כבודו כלל כיון שסופו להתעסק בו עממין.

ההוכחה של האילת השחר מהתוספות שבשבת יש ביזיון משום חילול שבת, מוכח שזה לתמיד ולא רק בטומאת כהן. אבל אין הכי נמי מהראשונים שהבאת מוכח לא כן וצריך לומר שזה מחלוקת ראשונים.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ג' אפריל 05, 2022 5:19 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:לא כדאי שאפרסם פה דברים פנימיים ממש. אנו שומרים על כ' .

"אתו, עמו, כלומר אליו".

אתה טוען שהיית קרוב ושאיכפת לך מכבוד הגרח"ק וכו' וכו', אבל ככל הזכור לי, בינתיים לא כתבת שום מילתא מעלייתא, רק קינטורים ופטומי מילי בעלמא. שקילא טיבותך ושדיא אחיזרי.
לא שאין ביקורת על עניינים מסויימים, השאלה היא במה בוחרים להתמקד ומה מוצאים לנכון לכתוב ברשות הרבים.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' אפריל 05, 2022 6:02 pm

רציני כתב:ההוכחה של האילת השחר מהתוספות שבשבת יש ביזיון משום חילול שבת, מוכח שזה לתמיד ולא רק בטומאת כהן. אבל אין הכי נמי מהראשונים שהבאת מוכח לא כן וצריך לומר שזה מחלוקת ראשונים.

לא רק טומאת כהן נחשבת 'אי אפשר' שלכן כותב ה'אילת השחר' שנראה שעושין ע"י עממין, אלא גם השהיית המת נחשבת 'אי אפשר' ולכן ביום טוב ראשון קוברים ע"י עממין (או"ח תקכו, א) כדי שלא להשהותו.
אבל במקום שאפשר ע"י ישראל ואפשר ע"י עממין לכאורה הוא ביזיון המת לעשות ע"י עממין, וכראשונים שהבאתי.

רציני

הודעהעל ידי רציני » ג' אפריל 05, 2022 6:06 pm

מעט דבש כתב:
רציני כתב:ההוכחה של האילת השחר מהתוספות שבשבת יש ביזיון משום חילול שבת, מוכח שזה לתמיד ולא רק בטומאת כהן. אבל אין הכי נמי מהראשונים שהבאת מוכח לא כן וצריך לומר שזה מחלוקת ראשונים.

לא רק טומאת כהן נחשבת 'אי אפשר' שלכן כותב ה'אילת השחר' שנראה שעושין ע"י עממין, אלא גם השהיית המת נחשבת 'אי אפשר' ולכן ביום טוב ראשון קוברים ע"י עממין (או"ח תקכו, א) כדי שלא להשהותו.
אבל במקום שאפשר ע"י ישראל ואפשר ע"י עממין לכאורה הוא ביזיון המת לעשות ע"י עממין, וכראשונים שהבאתי.

ז"ל המשך חכמה:
ובזה יתפרש דברי רבותינו בתוספות בבא קמא עט שכתבו דאע"ג דשבת לא אסרו לצורך מצוה ע"י אמירה לעכו"ם בכל זה לענין קבורת מת אסרו ע"י עכו"ם בשבת דגנאי ובזיון למת שנקבר בשבת יעויין שם וצריך מובן דאמאי ביום טוב ראשון יתעסקו בו עממין ולמה אינו גנאי זה למת שנקבר ביום טוב ולפי דברינו מובן דשבת יחוסו על חידוש העולם ומתחדש בכל יום תמיד מעשה בראשית זה מתיחם גם אל בני נח שכולם נבראו בצלם אלקים לכן הוי גנאי לישראל שנקבר על ידי עכו"ם בשבת לא כן ביום טוב שמורה רק מעשי השי"ת לישראל בהשגחתו שנקראו בנים והוציא בנו בכורו ממצרים לכן בקבורתו על ידי עממין שאינו מתיחם כלל אליו אין שום בזיון וגנאי למת כלל והפשוט כיון שצרכי החי מותר ביום מוב אין גנאי למת אם עושים צרכיו על ידי עכו"ם מה שאין כן בשבת.

שומר

הודעהעל ידי שומר » ג' אפריל 05, 2022 6:47 pm

הספד הרב יהושע כהן .
קבצים מצורפים
1649173368951_הספד ישועות כהן שליטא על מרן הגרח קנייבסקי זללהה ציריך.pdf
(373.13 KiB) הורד 277 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' אפריל 05, 2022 7:09 pm

שומר כתב:הספד הרב יהושע כהן .

הספד נפלא, מאת הגאון רבי יהושע אדלר שליט"א, בעל ישועות כהן.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' אפריל 05, 2022 8:59 pm

נוטר הכרמים כתב:
שומר כתב:הספד הרב יהושע כהן .

הספד נפלא, מאת הגאון רבי יהושע אדלר שליט"א, בעל ישועות כהן.

אכן הספד נפלא מאד מאת הגאון רבי יהושע [הכהן] אדלר שליט"א, מהיותר מרטיטים שראיתי.
וכפי שרואים מסדרת ספריו המדהימים "ישועות כהן", מדובר באדם שיש לו את המעוף ואת הקשר לתורה שמעניקים לו את היכולת לנגוע בקצה הדברים, כך שיש לדבריו לענ"ד משמעות מיוחדת.

שומר

הודעהעל ידי שומר » ג' אפריל 05, 2022 9:07 pm

מיהו הרב יהושע אדלר. חוץ מזה שכתב ספרים ישועות כהן

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ג' אפריל 05, 2022 10:03 pm

ת"ח מופלג מבית המדרש חזו"א/סלבודקה.
חתנו של הגאון רבי חיים ישראל שפירא שליט"א, ויצק מים הרבה על ידי זקנו הג"ר יודל שפירא זצ"ל ושאר שרידי תלמידי מרן החזו"א.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' אפריל 05, 2022 10:40 pm

ברוז כתב:ראיון על הגר"ח עם הרב חנוך סגל, בעיתון 'המחנה החרדי' של בעלז

במה שטוען שרבינו לא ידע מה זה מקחלת, בדיוק היום יצא לי לראות בשונה הלכות שכ"ו ס"ו מה שמביא מהחזו"א שאוסר להשתטף בצונן ע"י מקלחת בשבת. ולפי דברי הראיון צ"ל שכתב בלי לדעת מה זה בכלל...
וכעת ראיתי בדעת נוטה, שברור מתוך הדברים שידע מקלחת מה היא.
(וא"ת ומה נפק"מ? וי"ל לענין להאמין לכל סיפור שקוראים על רבינו זצוק"ל.)

שומר

הודעהעל ידי שומר » ג' אפריל 05, 2022 11:03 pm

הרב יהושע אדלר. גיסו של הרב אברהם ישעיהו שפירא. מחבר ספרי מנחת איש

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 05, 2022 11:36 pm

פנייה לבוגרי קול תורה:
מאן דהוא שלח לי תמונה מטושטשת שלא הכרתיה, של רבינו בישיבת קול תורה.
אני והרב איש ספר עומדים מאחוריו. כבחורים צעירים.
מישהו זוכר מתי זה היה ומה עשה בקול תורה???
קבצים מצורפים
רבי חיים בקול תורה.jpg
רבי חיים בקול תורה.jpg (13.98 KiB) נצפה 4583 פעמים

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' אפריל 05, 2022 11:38 pm

ש. ספראי כתב:פנייה לבוגרי קול תורה:

סנדק הטלית בידו. ויל"ע אמאי מחזיקה בשמאל?
נערך לאחרונה על ידי יוסף חיים אוהב ציון ב ג' אפריל 05, 2022 11:39 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 05, 2022 11:39 pm

דורשי יחודך כתב:

במה שטוען שרבינו לא ידע מה זה מקחלת, בדיוק היום יצא לי לראות בשונה הלכות שכ"ו ס"ו מה שמביא מהחזו"א שאוסר להשתטף בצונן ע"י מקלחת בשבת. ולפי דברי הראיון צ"ל שכתב בלי לדעת מה זה בכלל...

לפני כ20 שנה כתבתי קונטרס בענייני חו"מ הקשורים לויזה ואינטרנט.
שלחתיו לרבינו שיגיב.
ענה לי: ניכר שמפלפל בחכמה, אך איני יודע מה זה אינטרנט....
(האמת שאז היו רבים שעוד לא ידעו מה זה)

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' אפריל 05, 2022 11:42 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:

הזכרת לי שכבחור, כשכתבתי את ס' משנת תפילין, שאלתיו על שאנו מניחים את התש"י בנרתיק הפוך מהמשנ"ב, וענה שכך אביו נהג.
אמרתי לו: הסטייפלר היה איטר, והרב כותב בקונטרס 'איש איטר' שאיטרים צריכים להניח את התש"י בנרתיק בצד השני. אז אין ראיה מהסטייפלר...
נהנה רבינו, חייך ואמר: נכון. אבל גם החזו"א, שלא היה איטר, עשה הפוך מהמשנ"ב (כד' הערוה"ש).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אפריל 06, 2022 12:10 am

דורשי יחודך כתב:

סיפר לי הג"ר שמואל בהג"ר שמריהו גריינימן שליט"א שכאשר נפטר הסטייפלער הוא קיבל הוראות מהגר"ח איך לטפל באביו, שאל אותו על סבון, שכן אז סבונים כשרים לא היו בנמצא, ור' חיים אמר לו שישתמשו בסבון כלים, כשהוא שאל את ר' חיים כיצד מנהגו השיב ר' חיים שהוא שוטף עצמו במים בלבד בלא סבון. כך שהוא בודאי ידע מהו להשתטף במקלחת.

לגבי טבילה בשבת, א' מהדברים הבודדים (?) שנהג הגרח"ק שלא כמנהג דודו החזו"א, אלא כמנהג אביו הק', גם בזה שמעתי מהגר"ש הנז', שכאשר התחתן, הגרח"ק שכנעו שיקבל עליו לטבול בשבת לעת הצורך, ואת כל פקפוקיו פטר ב'אפשר להיזהר'.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' אפריל 06, 2022 4:06 am

יוסף חיים אוהב ציון כתב:

מסתמא רבים שם נתנו ויתנו לו שלום בימינו, ולא יכול כל רגע להעביר ולהחליף טליתו מיד ליד, ובקיצור: "מפני השלום".
אגב, אינו מוריד ידו מתחת אבנטו, וע"ד המפורש ברבינו הקדוש, שבת קי"ח ב', עיין: https://tora-forum.co.il/viewtopic.php? ... 13#p519253, וכן נהג גם אביו הגדול, לפי המסופר בארחות רבינו ה' רכ"ו (וגם באשכבתיה דרבי א' י"ג).
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ה' אפריל 07, 2022 1:07 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 7:28 am

'
קבצים מצורפים
צדקה.pdf
(10.17 MiB) הורד 975 פעמים
נערך לאחרונה על ידי שמשון ב ד' אפריל 06, 2022 7:52 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 7:33 am

לא רבים יודעים על המהפך הגדול שחולל מרן הגר"ח זיע"א בקופות הצדקה השכונתיות.
מצו"ב מאמר מקיף שפורסם בהפלס
קבצים מצורפים
צדקה.pdf
(10.17 MiB) הורד 187 פעמים

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ד' אפריל 06, 2022 8:39 am

שמשון כתב:לא רבים יודעים על המהפך הגדול שחולל מרן הגר"ח זיע"א בקופות הצדקה השכונתיות.
מצו"ב מאמר מקיף שפורסם בהפלס

והנה תמונות גם מעידוד מאסיבי של קופות הצדקה באלעד (אלו תמונות מקופות העיר אלעד. אך נערכו בביתו גם כינוסים לארגון הצדקה המקומי המיוחד 'עולם חסד'. רק ששם אין לי תמונות).
רבנו תמיד ענה ועודד ובירך וייעץ בכל ענייני הצדקה. אם כי סבר שאף שעניי עירך קודמין, אך אפשר לתת גם למקומות אחרים.
קבצים מצורפים
DSC_4106.JPG
DSC_4106.JPG (3.35 MiB) נצפה 4403 פעמים
IMG_5368.JPG
IMG_5368.JPG (5.45 MiB) נצפה 4403 פעמים
IMG_5319.JPG
IMG_5319.JPG (1.63 MiB) נצפה 4403 פעמים
IMG_5307.JPG
IMG_5307.JPG (1.61 MiB) נצפה 4403 פעמים
2.jpg
2.jpg (1.44 MiB) נצפה 4403 פעמים
IMG_5364.JPG
IMG_5364.JPG (5.38 MiB) נצפה 4403 פעמים

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ד' אפריל 06, 2022 8:46 am

פעם נתתי לו כסף, שטר גדול, כדי שיתרום אותו לקופה ובתמונה ייראו שתרם סכום גדול (כפי שהורוני האחראיים מהקופה...).
שאלני רבינו: זה כסף שלי? אני יכול לקנות בזה הערינג?....
השבתי בחיוב...
הערינג הוא לא קנה בזה. הוא תרם לקופה.

פעם אחרת זיכיתי לו שטר גדול כדי שיתרום. תרם את זה והוסיף מארנקו עוד שטר כזה, באותו צבע....

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 8:49 am

ב"ה. יש לי הרבה חומר בנושא. אשתדל להעלות כפי מסת הפנאי

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 1:10 pm

רחובות
מודעות_רחוב רחובות.pdf
(541.25 KiB) הורד 154 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 1:18 pm

אופקים
העלון.pdf
(19.26 MiB) הורד 138 פעמים
מודעת רחוב (1).pdf
(8.15 MiB) הורד 137 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 1:54 pm

רמת שלמה
רמת שלמה א א.pdf
(2.74 MiB) הורד 137 פעמים
רמת שלמה א.pdf
(4.28 MiB) הורד 130 פעמים
עלון רמת שלמה ג.pdf
(9.06 MiB) הורד 131 פעמים
רמת שלמה א ב.pdf
(5.41 MiB) הורד 133 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 2:06 pm

שמואל הנביא
עלון.pdf
(2.78 MiB) הורד 121 פעמים
נערך לאחרונה על ידי שמשון ב ד' אפריל 06, 2022 2:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 2:11 pm

אלעד
(הרב ספראי בצעירותו)
DSC_0100.JPG
DSC_0100.JPG (2.56 MiB) נצפה 4976 פעמים
IMG_0337.jpg
IMG_0337.jpg (367.54 KiB) נצפה 4976 פעמים
IMG_0320.jpg
IMG_0320.jpg (3.28 MiB) נצפה 4976 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 2:16 pm

הישועות לאן?
נוסח 1.JPG
נוסח 1.JPG (3.16 MiB) נצפה 4971 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 2:19 pm

רמות
קבצים מצורפים
רמות כפרות.pdf
(2.31 MiB) הורד 92 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' אפריל 06, 2022 2:23 pm

מודעת מכתב רבנו.pdf
(5.62 MiB) הורד 153 פעמים
אגב אורחיה
פסק מרן הגרי"ש זיע"א

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ד' אפריל 06, 2022 2:41 pm

ש. ספראי כתב:פעם נתתי לו כסף, שטר גדול, כדי שיתרום אותו לקופה ובתמונה ייראו שתרם סכום גדול (כפי שהורוני האחראיים מהקופה...).

האם דעת מרן זללה''ה הסכימה לעניין זה?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אפריל 06, 2022 2:48 pm

לכשיבקע כתב:
ש. ספראי כתב:פעם נתתי לו כסף, שטר גדול, כדי שיתרום אותו לקופה ובתמונה ייראו שתרם סכום גדול (כפי שהורוני האחראיים מהקופה...).

האם דעת מרן זללה''ה הסכימה לעניין זה?

כמדומני שהובא במקום אחר שהוא תמך בקופות-צדקה שהתנהגו באופן של "מעשין על הצדקה" גם בלי לדייק בדברי פרסומיהם שיהיו אמת לאמיתם.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 195 אורחים